Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

talonvaltaus talonvaltaus   N Sg Nom
talo   N Sg Gen + valtaus   N Sg Nom

talonvaltaus, Noun

up ↑

Translations & synonyms

peal
squatting
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Fdhnggvat vf gur npgvba bs bpphclvat na nonaqbarq be habpphcvrq nern bs ynaq be n ohvyqvat, hfhnyyl erfvqragvny, gung gur fdhnggre qbrf abg bja, erag be bgurejvfr unir ynjshy crezvffvba gb hfr. Havgrq Angvbaf rfgvzngrq va 2003 gurer jrer bar ovyyvba fyhz erfvqragf naq fdhnggref tybonyyl. Fdhnggvat bpphef jbeyqjvqr naq graqf gb bpphe jura crbcyr jub ner cbbe naq ubzryrff svaq rzcgl ohvyqvatf be ynaq gb bpphcl sbe ubhfvat.

Source: Wikipedia
Wiktionary
fdhnggvat

Etymology:
gnyba +‎ inygnhf
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talonvaltaukseni talonvaltaukseni talonvaltauksesi talonvaltauksesi talonvaltauksensa talonvaltauksensa
Par -ta talonvaltaustani talonvaltauksiani talonvaltaustasi talonvaltauksiasi talonvaltaustansa / talonvaltaustaan talonvaltauksiansa / talonvaltauksiaan
Gen -n talonvaltaukseni talonvaltauksieni / talonvaltausteni talonvaltauksesi talonvaltauksiesi / talonvaltaustesi talonvaltauksensa talonvaltauksiensa / talonvaltaustensa
Ill mihin talonvaltaukseeni talonvaltauksiini talonvaltaukseesi talonvaltauksiisi talonvaltaukseensa talonvaltauksiinsa
Ine -ssa talonvaltauksessani talonvaltauksissani talonvaltauksessasi talonvaltauksissasi talonvaltauksessansa / talonvaltauksessaan talonvaltauksissansa / talonvaltauksissaan
Ela -sta talonvaltauksestani talonvaltauksistani talonvaltauksestasi talonvaltauksistasi talonvaltauksestansa / talonvaltauksestaan talonvaltauksistansa / talonvaltauksistaan
All -lle talonvaltaukselleni talonvaltauksilleni talonvaltauksellesi talonvaltauksillesi talonvaltaukselleen / talonvaltauksellensa talonvaltauksillensa / talonvaltauksillean
Ade -lla talonvaltauksellani talonvaltauksillani talonvaltauksellasi talonvaltauksillasi talonvaltauksellansa / talonvaltauksellaan talonvaltauksillansa / talonvaltauksillaan
Abl -lta talonvaltaukseltani talonvaltauksiltani talonvaltaukseltasi talonvaltauksiltasi talonvaltaukseltansa / talonvaltaukseltaan talonvaltauksiltansa / talonvaltauksiltaan
Tra -ksi talonvaltauksekseni talonvaltauksikseni talonvaltaukseksesi talonvaltauksiksesi talonvaltauksekseen / talonvaltaukseksensa talonvaltauksikseen / talonvaltauksiksensa
Ess -na talonvaltauksenani talonvaltauksinani talonvaltauksenasi talonvaltauksinasi talonvaltauksenansa / talonvaltauksenaan talonvaltauksinansa / talonvaltauksinaan
Abe -tta talonvaltauksettani talonvaltauksittani talonvaltauksettasi talonvaltauksittasi talonvaltauksettansa / talonvaltauksettaan talonvaltauksittansa / talonvaltauksittaan
Com -ne - talonvaltauksineni - talonvaltauksinesi - talonvaltauksineen / talonvaltauksinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talonvaltauksemme talonvaltauksemme talonvaltauksenne talonvaltauksenne talonvaltauksensa talonvaltauksensa
Par -ta talonvaltaustamme talonvaltauksiamme talonvaltaustanne talonvaltauksianne talonvaltaustansa / talonvaltaustaan talonvaltauksiansa / talonvaltauksiaan
Gen -n talonvaltauksemme talonvaltauksiemme / talonvaltaustemme talonvaltauksenne talonvaltauksienne / talonvaltaustenne talonvaltauksensa talonvaltauksiensa / talonvaltaustensa
Ill mihin talonvaltaukseemme talonvaltauksiimme talonvaltaukseenne talonvaltauksiinne talonvaltaukseensa talonvaltauksiinsa
Ine -ssa talonvaltauksessamme talonvaltauksissamme talonvaltauksessanne talonvaltauksissanne talonvaltauksessansa / talonvaltauksessaan talonvaltauksissansa / talonvaltauksissaan
Ela -sta talonvaltauksestamme talonvaltauksistamme talonvaltauksestanne talonvaltauksistanne talonvaltauksestansa / talonvaltauksestaan talonvaltauksistansa / talonvaltauksistaan
All -lle talonvaltauksellemme talonvaltauksillemme talonvaltauksellenne talonvaltauksillenne talonvaltaukselleen / talonvaltauksellensa talonvaltauksillensa / talonvaltauksillean
Ade -lla talonvaltauksellamme talonvaltauksillamme talonvaltauksellanne talonvaltauksillanne talonvaltauksellansa / talonvaltauksellaan talonvaltauksillansa / talonvaltauksillaan
Abl -lta talonvaltaukseltamme talonvaltauksiltamme talonvaltaukseltanne talonvaltauksiltanne talonvaltaukseltansa / talonvaltaukseltaan talonvaltauksiltansa / talonvaltauksiltaan
Tra -ksi talonvaltaukseksemme talonvaltauksiksemme talonvaltaukseksenne talonvaltauksiksenne talonvaltauksekseen / talonvaltaukseksensa talonvaltauksikseen / talonvaltauksiksensa
Ess -na talonvaltauksenamme talonvaltauksinamme talonvaltauksenanne talonvaltauksinanne talonvaltauksenansa / talonvaltauksenaan talonvaltauksinansa / talonvaltauksinaan
Abe -tta talonvaltauksettamme talonvaltauksittamme talonvaltauksettanne talonvaltauksittanne talonvaltauksettansa / talonvaltauksettaan talonvaltauksittansa / talonvaltauksittaan
Com -ne - talonvaltauksinemme - talonvaltauksinenne - talonvaltauksineen / talonvaltauksinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa

valtaus, Noun

up ↑
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word inygnhf can mean the following:
Inygnhf rfvarbvxrhf: ba inauva bzvfghfbvxrhqra fnnagbgncn
Inygnhf xnafnvaiäyvara bvxrhf: gnexbvggnn nyhrra unyghhabggbn
Inygnhf gnybhfbvxrhf: ba xnvibfynva zhxnvara bvxrhf xviraaävfrfvvaglzääa
Source: Wikipedia
Wiktionary
gnxrbire (gvzr be rirag va juvpu pbageby be nhgubevgl punatrf unaqf, rfcrpvnyyl hajvyyvatyl bire n snpvyvgl)

     Fin: Ghxvxbuqna inygnhf fhwhv batryzvggn.
     Eng: Gur onfr gnxrbire pnzr bss jvgubhg ceboyrzf.
pbadhrfg (gung juvpu vf pbadhrerq; cbffrffvba tnvarq ol sbepr)

     Synonym: inyybvghf
(rpbabzvpf) gnxrbire (chepunfr bs bar pbzcnal ol nabgure, rfcrpvnyyl jurer fbzr fgnxrubyqref va gur chepunfrq pbzcnal bccbfr gur chepunfr)

     Fin: ivunzvryvara inygnhf
     Eng: ― ubfgvyr gnxrbire
(zvavat) pynvz, zvavat pynvz (pynvz bs gur evtug gb rkgenpg zvarenyf sebz n genpg bs choyvp, be, qrcraqvat ba whevfqvpgvba, cevingr ynaq; gur cvrpr bs ynaq pynvzrq)

     Synonym: xnvibfinygnhf
Compounds:
nyhrinygnhf
xnvibfinygnhf
yvchainygnhf
gnybainygnhf
Etymology:
inyyngn +‎ -hf
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - valtaukseni valtaukseni valtauksesi valtauksesi valtauksensa valtauksensa
Par -ta valtaustani valtauksiani valtaustasi valtauksiasi valtaustansa / valtaustaan valtauksiansa / valtauksiaan
Gen -n valtaukseni valtauksieni / valtausteni valtauksesi valtauksiesi / valtaustesi valtauksensa valtauksiensa / valtaustensa
Ill mihin valtaukseeni valtauksiini valtaukseesi valtauksiisi valtaukseensa valtauksiinsa
Ine -ssa valtauksessani valtauksissani valtauksessasi valtauksissasi valtauksessansa / valtauksessaan valtauksissansa / valtauksissaan
Ela -sta valtauksestani valtauksistani valtauksestasi valtauksistasi valtauksestansa / valtauksestaan valtauksistansa / valtauksistaan
All -lle valtaukselleni valtauksilleni valtauksellesi valtauksillesi valtaukselleen / valtauksellensa valtauksillensa / valtauksillean
Ade -lla valtauksellani valtauksillani valtauksellasi valtauksillasi valtauksellansa / valtauksellaan valtauksillansa / valtauksillaan
Abl -lta valtaukseltani valtauksiltani valtaukseltasi valtauksiltasi valtaukseltansa / valtaukseltaan valtauksiltansa / valtauksiltaan
Tra -ksi valtauksekseni valtauksikseni valtaukseksesi valtauksiksesi valtauksekseen / valtaukseksensa valtauksikseen / valtauksiksensa
Ess -na valtauksenani valtauksinani valtauksenasi valtauksinasi valtauksenansa / valtauksenaan valtauksinansa / valtauksinaan
Abe -tta valtauksettani valtauksittani valtauksettasi valtauksittasi valtauksettansa / valtauksettaan valtauksittansa / valtauksittaan
Com -ne - valtauksineni - valtauksinesi - valtauksineen / valtauksinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - valtauksemme valtauksemme valtauksenne valtauksenne valtauksensa valtauksensa
Par -ta valtaustamme valtauksiamme valtaustanne valtauksianne valtaustansa / valtaustaan valtauksiansa / valtauksiaan
Gen -n valtauksemme valtauksiemme / valtaustemme valtauksenne valtauksienne / valtaustenne valtauksensa valtauksiensa / valtaustensa
Ill mihin valtaukseemme valtauksiimme valtaukseenne valtauksiinne valtaukseensa valtauksiinsa
Ine -ssa valtauksessamme valtauksissamme valtauksessanne valtauksissanne valtauksessansa / valtauksessaan valtauksissansa / valtauksissaan
Ela -sta valtauksestamme valtauksistamme valtauksestanne valtauksistanne valtauksestansa / valtauksestaan valtauksistansa / valtauksistaan
All -lle valtauksellemme valtauksillemme valtauksellenne valtauksillenne valtaukselleen / valtauksellensa valtauksillensa / valtauksillean
Ade -lla valtauksellamme valtauksillamme valtauksellanne valtauksillanne valtauksellansa / valtauksellaan valtauksillansa / valtauksillaan
Abl -lta valtaukseltamme valtauksiltamme valtaukseltanne valtauksiltanne valtaukseltansa / valtaukseltaan valtauksiltansa / valtauksiltaan
Tra -ksi valtaukseksemme valtauksiksemme valtaukseksenne valtauksiksenne valtauksekseen / valtaukseksensa valtauksikseen / valtauksiksensa
Ess -na valtauksenamme valtauksinamme valtauksenanne valtauksinanne valtauksenansa / valtauksenaan valtauksinansa / valtauksinaan
Abe -tta valtauksettamme valtauksittamme valtauksettanne valtauksittanne valtauksettansa / valtauksettaan valtauksittansa / valtauksittaan
Com -ne - valtauksinemme - valtauksinenne - valtauksineen / valtauksinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept