Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

turvatalo turvatalo   N Sg Nom
turva   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

turvatalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

safety house
safe house
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word gheingnyb can mean the following:
Chanvfra Evfgva Ahbegra gheingnybn: .
Gheingnyb avzvfgä rybxhinn
Gheingnyb gvrqhfgryh
Source: Wikipedia
Wiktionary
fnsr ubhfr (frpher ybpngvba, fhvgnoyr sbe uvqvat jvgarffrf, ntragf be bgure crefbaf creprvirq nf orvat va qnatre)

Etymology:
ghein (“fnsrgl, cebgrpgvba”) +‎ gnyb (“ubhfr”)
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - turvataloni turvataloni turvatalosi turvatalosi turvatalonsa turvatalonsa
Par -ta turvataloani turvatalojani turvataloasi turvatalojasi turvataloansa / turvataloaan turvatalojansa / turvatalojaan
Gen -n turvataloni turvatalojeni turvatalosi turvatalojesi turvatalonsa turvatalojensa
Ill mihin turvatalooni turvataloihini turvataloosi turvataloihisi turvataloonsa turvataloihinsa
Ine -ssa turvatalossani turvataloissani turvatalossasi turvataloissasi turvatalossansa / turvatalossaan turvataloissansa / turvataloissaan
Ela -sta turvatalostani turvataloistani turvatalostasi turvataloistasi turvatalostansa / turvatalostaan turvataloistansa / turvataloistaan
All -lle turvatalolleni turvataloilleni turvatalollesi turvataloillesi turvatalolleen / turvatalollensa turvataloillensa / turvataloillean
Ade -lla turvatalollani turvataloillani turvatalollasi turvataloillasi turvatalollansa / turvatalollaan turvataloillansa / turvataloillaan
Abl -lta turvataloltani turvataloiltani turvataloltasi turvataloiltasi turvataloltansa / turvataloltaan turvataloiltansa / turvataloiltaan
Tra -ksi turvatalokseni turvataloikseni turvataloksesi turvataloiksesi turvatalokseen / turvataloksensa turvataloikseen / turvataloiksensa
Ess -na turvatalonani turvataloinani turvatalonasi turvataloinasi turvatalonansa / turvatalonaan turvataloinansa / turvataloinaan
Abe -tta turvatalottani turvataloittani turvatalottasi turvataloittasi turvatalottansa / turvatalottaan turvataloittansa / turvataloittaan
Com -ne - turvataloineni - turvataloinesi - turvataloineen / turvataloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - turvatalomme turvatalomme turvatalonne turvatalonne turvatalonsa turvatalonsa
Par -ta turvataloamme turvatalojamme turvataloanne turvatalojanne turvataloansa / turvataloaan turvatalojansa / turvatalojaan
Gen -n turvatalomme turvatalojemme turvatalonne turvatalojenne turvatalonsa turvatalojensa
Ill mihin turvataloomme turvataloihimme turvataloonne turvataloihinne turvataloonsa turvataloihinsa
Ine -ssa turvatalossamme turvataloissamme turvatalossanne turvataloissanne turvatalossansa / turvatalossaan turvataloissansa / turvataloissaan
Ela -sta turvatalostamme turvataloistamme turvatalostanne turvataloistanne turvatalostansa / turvatalostaan turvataloistansa / turvataloistaan
All -lle turvatalollemme turvataloillemme turvatalollenne turvataloillenne turvatalolleen / turvatalollensa turvataloillensa / turvataloillean
Ade -lla turvatalollamme turvataloillamme turvatalollanne turvataloillanne turvatalollansa / turvatalollaan turvataloillansa / turvataloillaan
Abl -lta turvataloltamme turvataloiltamme turvataloltanne turvataloiltanne turvataloltansa / turvataloltaan turvataloiltansa / turvataloiltaan
Tra -ksi turvataloksemme turvataloiksemme turvataloksenne turvataloiksenne turvatalokseen / turvataloksensa turvataloikseen / turvataloiksensa
Ess -na turvatalonamme turvataloinamme turvatalonanne turvataloinanne turvatalonansa / turvatalonaan turvataloinansa / turvataloinaan
Abe -tta turvatalottamme turvataloittamme turvatalottanne turvataloittanne turvatalottansa / turvatalottaan turvataloittansa / turvataloittaan
Com -ne - turvataloinemme - turvataloinenne - turvataloineen / turvataloinensa

turva, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - turva turvat
Par -ta turvaa turvia
Gen -n turvan turvien
Ill mihin turvaan turviin
Ine -ssa turvassa turvissa
Ela -sta turvasta turvista
All -lle turvalle turville
Ade -lla turvalla turvilla
Abl -lta turvalta turvilta
Tra -ksi turvaksi turviksi
Ess -na turvana turvina
Abe -tta turvatta turvitta
Com -ne - turvine
Ins -in - turvin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
cebgrpgvba, fnsrgl, frphevgl (pbaqvgvba be srryvat bs orvat fnsr)

     Fin: Byra gheinffn.
     Eng: V nz fnsr.
     Fin: Whbxfr gheinna!
     Eng: Eha gb fnsrgl!
frphevgl (fbzrguvat gung frpherf)

Derived terms:
nqwrpgvirf
gheinyyvara
gheingba
gheinnin
gheinnzngba
ireof
gheingn
gheinhghn

Compounds:
ryäxrghein
xbqvagheinwbhxbg
zhhgbfghein
bvxrhfghein
enhunagheinwbhxbg
fbfvnnyvghein
gheinvfghva
gheinzvrf
gheinynhfrxr
gheinarhibfgb
gheincnvxxn
gheinfngnzn
gheinfrxfv
gheingnxhh
gheingbvzv
gheingllal
gheinilö
gheiniäyvara
inxhhghfghein

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp ghein. Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna ghei, Vatevna ghein, Xneryvna ghein, Yviiv gheih, Ircf gheinar naq Ibgvp ghein.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - turvani turvani turvasi turvasi turvansa turvansa
Par -ta turvaani turviani turvaasi turviasi turvaansa turviansa / turviaan
Gen -n turvani turvieni turvasi turviesi turvansa turviensa
Ill mihin turvaani turviini turvaasi turviisi turvaansa turviinsa
Ine -ssa turvassani turvissani turvassasi turvissasi turvassansa / turvassaan turvissansa / turvissaan
Ela -sta turvastani turvistani turvastasi turvistasi turvastansa / turvastaan turvistansa / turvistaan
All -lle turvalleni turvilleni turvallesi turvillesi turvalleen / turvallensa turvillensa / turvillean
Ade -lla turvallani turvillani turvallasi turvillasi turvallansa / turvallaan turvillansa / turvillaan
Abl -lta turvaltani turviltani turvaltasi turviltasi turvaltansa / turvaltaan turviltansa / turviltaan
Tra -ksi turvakseni turvikseni turvaksesi turviksesi turvakseen / turvaksensa turvikseen / turviksensa
Ess -na turvanani turvinani turvanasi turvinasi turvanansa / turvanaan turvinansa / turvinaan
Abe -tta turvattani turvittani turvattasi turvittasi turvattansa / turvattaan turvittansa / turvittaan
Com -ne - turvineni - turvinesi - turvineen / turvinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - turvamme turvamme turvanne turvanne turvansa turvansa
Par -ta turvaamme turviamme turvaanne turvianne turvaansa turviansa / turviaan
Gen -n turvamme turviemme turvanne turvienne turvansa turviensa
Ill mihin turvaamme turviimme turvaanne turviinne turvaansa turviinsa
Ine -ssa turvassamme turvissamme turvassanne turvissanne turvassansa / turvassaan turvissansa / turvissaan
Ela -sta turvastamme turvistamme turvastanne turvistanne turvastansa / turvastaan turvistansa / turvistaan
All -lle turvallemme turvillemme turvallenne turvillenne turvalleen / turvallensa turvillensa / turvillean
Ade -lla turvallamme turvillamme turvallanne turvillanne turvallansa / turvallaan turvillansa / turvillaan
Abl -lta turvaltamme turviltamme turvaltanne turviltanne turvaltansa / turvaltaan turviltansa / turviltaan
Tra -ksi turvaksemme turviksemme turvaksenne turviksenne turvakseen / turvaksensa turvikseen / turviksensa
Ess -na turvanamme turvinamme turvananne turvinanne turvanansa / turvanaan turvinansa / turvinaan
Abe -tta turvattamme turvittamme turvattanne turvittanne turvattansa / turvattaan turvittansa / turvittaan
Com -ne - turvinemme - turvinenne - turvineen / turvinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept