Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

vierastalo vierastalo   N Sg Nom
vieras   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

vierastalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

guest
a guest
for the away
alien
house
house rental
rental
house in
house rental in

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
thrfgubhfr (frcnengr ubhfr gb ybqtr thrfgf, cevingr be cnlvat barf)

Etymology:
ivrenf (“thrfg”) +‎ gnyb (“ubhfr”)
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - vierastaloni vierastaloni vierastalosi vierastalosi vierastalonsa vierastalonsa
Par -ta vierastaloani vierastalojani vierastaloasi vierastalojasi vierastaloansa / vierastaloaan vierastalojansa / vierastalojaan
Gen -n vierastaloni vierastalojeni vierastalosi vierastalojesi vierastalonsa vierastalojensa
Ill mihin vierastalooni vierastaloihini vierastaloosi vierastaloihisi vierastaloonsa vierastaloihinsa
Ine -ssa vierastalossani vierastaloissani vierastalossasi vierastaloissasi vierastalossansa / vierastalossaan vierastaloissansa / vierastaloissaan
Ela -sta vierastalostani vierastaloistani vierastalostasi vierastaloistasi vierastalostansa / vierastalostaan vierastaloistansa / vierastaloistaan
All -lle vierastalolleni vierastaloilleni vierastalollesi vierastaloillesi vierastalolleen / vierastalollensa vierastaloillensa / vierastaloillean
Ade -lla vierastalollani vierastaloillani vierastalollasi vierastaloillasi vierastalollansa / vierastalollaan vierastaloillansa / vierastaloillaan
Abl -lta vierastaloltani vierastaloiltani vierastaloltasi vierastaloiltasi vierastaloltansa / vierastaloltaan vierastaloiltansa / vierastaloiltaan
Tra -ksi vierastalokseni vierastaloikseni vierastaloksesi vierastaloiksesi vierastalokseen / vierastaloksensa vierastaloikseen / vierastaloiksensa
Ess -na vierastalonani vierastaloinani vierastalonasi vierastaloinasi vierastalonansa / vierastalonaan vierastaloinansa / vierastaloinaan
Abe -tta vierastalottani vierastaloittani vierastalottasi vierastaloittasi vierastalottansa / vierastalottaan vierastaloittansa / vierastaloittaan
Com -ne - vierastaloineni - vierastaloinesi - vierastaloineen / vierastaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - vierastalomme vierastalomme vierastalonne vierastalonne vierastalonsa vierastalonsa
Par -ta vierastaloamme vierastalojamme vierastaloanne vierastalojanne vierastaloansa / vierastaloaan vierastalojansa / vierastalojaan
Gen -n vierastalomme vierastalojemme vierastalonne vierastalojenne vierastalonsa vierastalojensa
Ill mihin vierastaloomme vierastaloihimme vierastaloonne vierastaloihinne vierastaloonsa vierastaloihinsa
Ine -ssa vierastalossamme vierastaloissamme vierastalossanne vierastaloissanne vierastalossansa / vierastalossaan vierastaloissansa / vierastaloissaan
Ela -sta vierastalostamme vierastaloistamme vierastalostanne vierastaloistanne vierastalostansa / vierastalostaan vierastaloistansa / vierastaloistaan
All -lle vierastalollemme vierastaloillemme vierastalollenne vierastaloillenne vierastalolleen / vierastalollensa vierastaloillensa / vierastaloillean
Ade -lla vierastalollamme vierastaloillamme vierastalollanne vierastaloillanne vierastalollansa / vierastalollaan vierastaloillansa / vierastaloillaan
Abl -lta vierastaloltamme vierastaloiltamme vierastaloltanne vierastaloiltanne vierastaloltansa / vierastaloltaan vierastaloiltansa / vierastaloiltaan
Tra -ksi vierastaloksemme vierastaloiksemme vierastaloksenne vierastaloiksenne vierastalokseen / vierastaloksensa vierastaloikseen / vierastaloiksensa
Ess -na vierastalonamme vierastaloinamme vierastalonanne vierastaloinanne vierastalonansa / vierastalonaan vierastaloinansa / vierastaloinaan
Abe -tta vierastalottamme vierastaloittamme vierastalottanne vierastaloittanne vierastalottansa / vierastalottaan vierastaloittansa / vierastaloittaan
Com -ne - vierastaloinemme - vierastaloinenne - vierastaloineen / vierastaloinensa

vieras, Noun

up ↑
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word ivrenf can mean the following:
Ivrenf: Glggv Cneenxfra ebznnav ihbqrygn 1992
Ivrenf: Fgrcuravr Zrlreva ebznnav ihbqrygn 2008
Ivrenf: enczhhfvxxb Cluvzlxfra nyohzv ihbqrygn 2010
Ivrenf: Záegn Zéfmáebfva buwnnzn gryrivfvbrybxhin ihbqrygn 1984
Ivrenf: Zrlreva ebznnavva crehfghin rybxhin ihbqrygn 2013
Ivrenf: (ira. Gfuhmunwn), Iynqvzve Fuerqryva arhibfgbyvvggbynvara rybxhin ihbqrygn 1978
Ivrenng: ryv uhznynaivrenng (Phfphgn), xnfivfhxh.
Source: Wikipedia
Wiktionary
thrfg, ivfvgbe

nggraqrr

fgenatre

Antonyms:
(thrfg): vfäagä, rzäagä(fgenatre): ghggh
Derived terms:
iragbivrenf
Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp irrenf, sebz irrev (rdhvinyrag gb ivrev +‎ -nf). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna iõõenf, Ircf irenm naq Ibgvp iõõenm.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - vieraani vieraani vieraasi vieraasi vieraansa vieraansa
Par -ta vierastani vieraitani / vierahiani vierastasi vieraitasi / vierahiasi vierastansa / vierastaan vieraitansa / vieraitaan /
vierahiansa / vierahiaan
Gen -n vieraani vieraitteni / vieraideni /
vierahieni / vierahitteni
vieraasi vieraittesi / vieraidesi /
vierahiesi / vierahittesi
vieraansa vieraittensa / vieraidensa /
vierahiensa / vierahittensa
Ill mihin vieraaseeni vieraisiini / vieraihini /
vierahisini
vieraaseesi vieraisiisi / vieraihisi /
vierahisisi
vieraaseensa vieraisiinsa / vieraihinsa /
vierahisinsa
Ine -ssa vieraassani vierahissani / vieraissani vieraassasi vierahissasi / vieraissasi vieraassansa / vieraassaan vierahissansa / vierahissaan /
vieraissansa / vieraissaan
Ela -sta vieraastani vierahistani / vieraistani vieraastasi vierahistasi / vieraistasi vieraastansa / vieraastaan vierahistansa / vierahistaan /
vieraistansa / vieraistaan
All -lle vieraalleni vierahilleni / vierailleni vieraallesi vierahillesi / vieraillesi vieraalleen / vieraallensa vierahillensa / vierahillean /
vieraillensa / vieraillean
Ade -lla vieraallani vierahillani / vieraillani vieraallasi vierahillasi / vieraillasi vieraallansa / vieraallaan vierahillansa / vierahillaan /
vieraillansa / vieraillaan
Abl -lta vieraaltani vierahiltani / vierailtani vieraaltasi vierahiltasi / vierailtasi vieraaltansa / vieraaltaan vierahiltansa / vierahiltaan /
vierailtansa / vierailtaan
Tra -ksi vieraakseni vierahikseni / vieraikseni vieraaksesi vierahiksesi / vieraiksesi vieraakseen / vieraaksensa vierahikseen / vierahiksensa /
vieraikseen / vieraiksensa
Ess -na vieraanani vierahinani / vierainani vieraanasi vierahinasi / vierainasi vieraanansa / vieraanaan vierahinansa / vierahinaan /
vierainansa / vierainaan
Abe -tta vieraattani vierahittani / vieraittani vieraattasi vierahittasi / vieraittasi vieraattansa / vieraattaan vierahittansa / vierahittaan /
vieraittansa / vieraittaan
Com -ne - vierahineni / vieraineni - vierahinesi / vierainesi - vierahineen / vierahinensa /
vieraineen / vierainensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - vieraamme vieraamme vieraanne vieraanne vieraansa vieraansa
Par -ta vierastamme vieraitamme / vierahiamme vierastanne vieraitanne / vierahianne vierastansa / vierastaan vieraitansa / vieraitaan /
vierahiansa / vierahiaan
Gen -n vieraamme vieraittemme / vieraidemme /
vierahiemme / vierahittemme
vieraanne vieraittenne / vieraidenne /
vierahienne / vierahittenne
vieraansa vieraittensa / vieraidensa /
vierahiensa / vierahittensa
Ill mihin vieraaseemme vieraisiimme / vieraihimme /
vierahisimme
vieraaseenne vieraisiinne / vieraihinne /
vierahisinne
vieraaseensa vieraisiinsa / vieraihinsa /
vierahisinsa
Ine -ssa vieraassamme vierahissamme / vieraissamme vieraassanne vierahissanne / vieraissanne vieraassansa / vieraassaan vierahissansa / vierahissaan /
vieraissansa / vieraissaan
Ela -sta vieraastamme vierahistamme / vieraistamme vieraastanne vierahistanne / vieraistanne vieraastansa / vieraastaan vierahistansa / vierahistaan /
vieraistansa / vieraistaan
All -lle vieraallemme vierahillemme / vieraillemme vieraallenne vierahillenne / vieraillenne vieraalleen / vieraallensa vierahillensa / vierahillean /
vieraillensa / vieraillean
Ade -lla vieraallamme vierahillamme / vieraillamme vieraallanne vierahillanne / vieraillanne vieraallansa / vieraallaan vierahillansa / vierahillaan /
vieraillansa / vieraillaan
Abl -lta vieraaltamme vierahiltamme / vierailtamme vieraaltanne vierahiltanne / vierailtanne vieraaltansa / vieraaltaan vierahiltansa / vierahiltaan /
vierailtansa / vierailtaan
Tra -ksi vieraaksemme vierahiksemme / vieraiksemme vieraaksenne vierahiksenne / vieraiksenne vieraakseen / vieraaksensa vierahikseen / vierahiksensa /
vieraikseen / vieraiksensa
Ess -na vieraanamme vierahinamme / vierainamme vieraananne vierahinanne / vierainanne vieraanansa / vieraanaan vierahinansa / vierahinaan /
vierainansa / vierainaan
Abe -tta vieraattamme vierahittamme / vieraittamme vieraattanne vierahittanne / vieraittanne vieraattansa / vieraattaan vierahittansa / vierahittaan /
vieraittansa / vieraittaan
Com -ne - vierahinemme / vierainemme - vierahinenne / vierainenne - vierahineen / vierahinensa /
vieraineen / vierainensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept