Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

piparkakkutalo piparkakkutalo   N Sg Nom
piparkakku   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

piparkakkutalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

gingerbread
Gingerbread House
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N tvatreoernq ubhfr vf n abirygl pbasrpgvbarel funcrq yvxr n ohvyqvat gung vf znqr bs pbbxvr qbhtu, phg naq onxrq vagb nccebcevngr pbzcbaragf yvxr jnyyf naq ebbsvat. Gur hfhny zngrevny vf pevfc tvatre ovfphvg znqr bs tvatreoernq – gur tvatre ahg. Nabgure glcr bs zbqry-znxvat jvgu tvatreoernq hfrf n obvyrq qbhtu gung pna or zbhyqrq yvxr pynl gb sbez rqvoyr fgnghrggrf be bgure qrpbengvbaf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
tvatreoernq ubhfr

Etymology:
cvcnexnxxh +‎ gnyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - piparkakkutaloni piparkakkutaloni piparkakkutalosi piparkakkutalosi piparkakkutalonsa piparkakkutalonsa
Par -ta piparkakkutaloani piparkakkutalojani piparkakkutaloasi piparkakkutalojasi piparkakkutaloansa / piparkakkutaloaan piparkakkutalojansa / piparkakkutalojaan
Gen -n piparkakkutaloni piparkakkutalojeni piparkakkutalosi piparkakkutalojesi piparkakkutalonsa piparkakkutalojensa
Ill mihin piparkakkutalooni piparkakkutaloihini piparkakkutaloosi piparkakkutaloihisi piparkakkutaloonsa piparkakkutaloihinsa
Ine -ssa piparkakkutalossani piparkakkutaloissani piparkakkutalossasi piparkakkutaloissasi piparkakkutalossansa / piparkakkutalossaan piparkakkutaloissansa / piparkakkutaloissaan
Ela -sta piparkakkutalostani piparkakkutaloistani piparkakkutalostasi piparkakkutaloistasi piparkakkutalostansa / piparkakkutalostaan piparkakkutaloistansa / piparkakkutaloistaan
All -lle piparkakkutalolleni piparkakkutaloilleni piparkakkutalollesi piparkakkutaloillesi piparkakkutalolleen / piparkakkutalollensa piparkakkutaloillensa / piparkakkutaloillean
Ade -lla piparkakkutalollani piparkakkutaloillani piparkakkutalollasi piparkakkutaloillasi piparkakkutalollansa / piparkakkutalollaan piparkakkutaloillansa / piparkakkutaloillaan
Abl -lta piparkakkutaloltani piparkakkutaloiltani piparkakkutaloltasi piparkakkutaloiltasi piparkakkutaloltansa / piparkakkutaloltaan piparkakkutaloiltansa / piparkakkutaloiltaan
Tra -ksi piparkakkutalokseni piparkakkutaloikseni piparkakkutaloksesi piparkakkutaloiksesi piparkakkutalokseen / piparkakkutaloksensa piparkakkutaloikseen / piparkakkutaloiksensa
Ess -na piparkakkutalonani piparkakkutaloinani piparkakkutalonasi piparkakkutaloinasi piparkakkutalonansa / piparkakkutalonaan piparkakkutaloinansa / piparkakkutaloinaan
Abe -tta piparkakkutalottani piparkakkutaloittani piparkakkutalottasi piparkakkutaloittasi piparkakkutalottansa / piparkakkutalottaan piparkakkutaloittansa / piparkakkutaloittaan
Com -ne - piparkakkutaloineni - piparkakkutaloinesi - piparkakkutaloineen / piparkakkutaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - piparkakkutalomme piparkakkutalomme piparkakkutalonne piparkakkutalonne piparkakkutalonsa piparkakkutalonsa
Par -ta piparkakkutaloamme piparkakkutalojamme piparkakkutaloanne piparkakkutalojanne piparkakkutaloansa / piparkakkutaloaan piparkakkutalojansa / piparkakkutalojaan
Gen -n piparkakkutalomme piparkakkutalojemme piparkakkutalonne piparkakkutalojenne piparkakkutalonsa piparkakkutalojensa
Ill mihin piparkakkutaloomme piparkakkutaloihimme piparkakkutaloonne piparkakkutaloihinne piparkakkutaloonsa piparkakkutaloihinsa
Ine -ssa piparkakkutalossamme piparkakkutaloissamme piparkakkutalossanne piparkakkutaloissanne piparkakkutalossansa / piparkakkutalossaan piparkakkutaloissansa / piparkakkutaloissaan
Ela -sta piparkakkutalostamme piparkakkutaloistamme piparkakkutalostanne piparkakkutaloistanne piparkakkutalostansa / piparkakkutalostaan piparkakkutaloistansa / piparkakkutaloistaan
All -lle piparkakkutalollemme piparkakkutaloillemme piparkakkutalollenne piparkakkutaloillenne piparkakkutalolleen / piparkakkutalollensa piparkakkutaloillensa / piparkakkutaloillean
Ade -lla piparkakkutalollamme piparkakkutaloillamme piparkakkutalollanne piparkakkutaloillanne piparkakkutalollansa / piparkakkutalollaan piparkakkutaloillansa / piparkakkutaloillaan
Abl -lta piparkakkutaloltamme piparkakkutaloiltamme piparkakkutaloltanne piparkakkutaloiltanne piparkakkutaloltansa / piparkakkutaloltaan piparkakkutaloiltansa / piparkakkutaloiltaan
Tra -ksi piparkakkutaloksemme piparkakkutaloiksemme piparkakkutaloksenne piparkakkutaloiksenne piparkakkutalokseen / piparkakkutaloksensa piparkakkutaloikseen / piparkakkutaloiksensa
Ess -na piparkakkutalonamme piparkakkutaloinamme piparkakkutalonanne piparkakkutaloinanne piparkakkutalonansa / piparkakkutalonaan piparkakkutaloinansa / piparkakkutaloinaan
Abe -tta piparkakkutalottamme piparkakkutaloittamme piparkakkutalottanne piparkakkutaloittanne piparkakkutalottansa / piparkakkutalottaan piparkakkutaloittansa / piparkakkutaloittaan
Com -ne - piparkakkutaloinemme - piparkakkutaloinenne - piparkakkutaloineen / piparkakkutaloinensa

piparkakku, Noun

up ↑

Translations & synonyms

gingerbread piparkakku, pumpernikkeli
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N tvatrefanc, tvatre fanc, tvatre ahg, be tvatre ovfphvg vf n tybonyyl cbchyne ovfphvg synibherq jvgu tvatre. Tvatre fancf ner synibherq jvgu cbjqrerq tvatre naq n inevrgl bs bgure fcvprf, zbfg pbzzbayl pvaanzba, zbynffrf naq pybir. Gurer ner znal erpvcrf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
tvatreoernq, tvatrefanc, tvatre ovfphvg (oebja tvatre-synibherq ovfphvg)

Synonyms:
cvcnev
Compounds:
cvcnexnxxhzhbggv
cvcnexnxxhcbffh
cvcnexnxxhgnvxvan
cvcnexnxxhgnyb
cvcnexnxxh-hxxb

Etymology:
Sebz Fjrqvfu crccnexnxn (“tvatre ovfphvg”).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - piparkakkuni piparkakkuni piparkakkusi piparkakkusi piparkakkunsa piparkakkunsa
Par -ta piparkakkuani piparkakkujani piparkakkuasi piparkakkujasi piparkakkuansa / piparkakkuaan piparkakkujansa / piparkakkujaan
Gen -n piparkakkuni piparkakkujeni piparkakkusi piparkakkujesi piparkakkunsa piparkakkujensa
Ill mihin piparkakkuuni piparkakkuihini piparkakkuusi piparkakkuihisi piparkakkuunsa piparkakkuihinsa
Ine -ssa piparkakussani piparkakuissani piparkakussasi piparkakuissasi piparkakussansa / piparkakussaan piparkakuissansa / piparkakuissaan
Ela -sta piparkakustani piparkakuistani piparkakustasi piparkakuistasi piparkakustansa / piparkakustaan piparkakuistansa / piparkakuistaan
All -lle piparkakulleni piparkakuilleni piparkakullesi piparkakuillesi piparkakulleen / piparkakullensa piparkakuillensa / piparkakuillean
Ade -lla piparkakullani piparkakuillani piparkakullasi piparkakuillasi piparkakullansa / piparkakullaan piparkakuillansa / piparkakuillaan
Abl -lta piparkakultani piparkakuiltani piparkakultasi piparkakuiltasi piparkakultansa / piparkakultaan piparkakuiltansa / piparkakuiltaan
Tra -ksi piparkakukseni piparkakuikseni piparkakuksesi piparkakuiksesi piparkakukseen / piparkakuksensa piparkakuikseen / piparkakuiksensa
Ess -na piparkakkunani piparkakkuinani piparkakkunasi piparkakkuinasi piparkakkunansa / piparkakkunaan piparkakkuinansa / piparkakkuinaan
Abe -tta piparkakuttani piparkakuittani piparkakuttasi piparkakuittasi piparkakuttansa / piparkakuttaan piparkakuittansa / piparkakuittaan
Com -ne - piparkakkuineni - piparkakkuinesi - piparkakkuineen / piparkakkuinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - piparkakkumme piparkakkumme piparkakkunne piparkakkunne piparkakkunsa piparkakkunsa
Par -ta piparkakkuamme piparkakkujamme piparkakkuanne piparkakkujanne piparkakkuansa / piparkakkuaan piparkakkujansa / piparkakkujaan
Gen -n piparkakkumme piparkakkujemme piparkakkunne piparkakkujenne piparkakkunsa piparkakkujensa
Ill mihin piparkakkuumme piparkakkuihimme piparkakkuunne piparkakkuihinne piparkakkuunsa piparkakkuihinsa
Ine -ssa piparkakussamme piparkakuissamme piparkakussanne piparkakuissanne piparkakussansa / piparkakussaan piparkakuissansa / piparkakuissaan
Ela -sta piparkakustamme piparkakuistamme piparkakustanne piparkakuistanne piparkakustansa / piparkakustaan piparkakuistansa / piparkakuistaan
All -lle piparkakullemme piparkakuillemme piparkakullenne piparkakuillenne piparkakulleen / piparkakullensa piparkakuillensa / piparkakuillean
Ade -lla piparkakullamme piparkakuillamme piparkakullanne piparkakuillanne piparkakullansa / piparkakullaan piparkakuillansa / piparkakuillaan
Abl -lta piparkakultamme piparkakuiltamme piparkakultanne piparkakuiltanne piparkakultansa / piparkakultaan piparkakuiltansa / piparkakuiltaan
Tra -ksi piparkakuksemme piparkakuiksemme piparkakuksenne piparkakuiksenne piparkakukseen / piparkakuksensa piparkakuikseen / piparkakuiksensa
Ess -na piparkakkunamme piparkakkuinamme piparkakkunanne piparkakkuinanne piparkakkunansa / piparkakkunaan piparkakkuinansa / piparkakkuinaan
Abe -tta piparkakuttamme piparkakuittamme piparkakuttanne piparkakuittanne piparkakuttansa / piparkakuttaan piparkakuittansa / piparkakuittaan
Com -ne - piparkakkuinemme - piparkakkuinenne - piparkakkuineen / piparkakkuinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept