Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

teatteritalo teatteritalo   N Sg Nom
teatteri   Ni Sg Nom + talo   N Sg Nom
teatteri   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

teatteritalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

theater house
theater building
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N gurngre, gurnger be cynlubhfr, vf n fgehpgher jurer gurngevpny jbexf be cynlf ner cresbezrq, be bgure cresbeznaprf fhpu nf zhfvpny pbapregf znl or cebqhprq. N gurnger hfrq sbe bcren cresbeznaprf vf pnyyrq na bcren ubhfr. Juvyr n gurngre vf abg erdhverq sbe cresbeznapr (nf va raivebazragny gurngre be fgerrg gurngre), n gurngre freirf gb qrsvar gur cresbeznapr naq nhqvrapr fcnprf.

Source: Wikipedia
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - teatteritaloni teatteritaloni teatteritalosi teatteritalosi teatteritalonsa teatteritalonsa
Par -ta teatteritaloani teatteritalojani teatteritaloasi teatteritalojasi teatteritaloansa / teatteritaloaan teatteritalojansa / teatteritalojaan
Gen -n teatteritaloni teatteritalojeni teatteritalosi teatteritalojesi teatteritalonsa teatteritalojensa
Ill mihin teatteritalooni teatteritaloihini teatteritaloosi teatteritaloihisi teatteritaloonsa teatteritaloihinsa
Ine -ssa teatteritalossani teatteritaloissani teatteritalossasi teatteritaloissasi teatteritalossansa / teatteritalossaan teatteritaloissansa / teatteritaloissaan
Ela -sta teatteritalostani teatteritaloistani teatteritalostasi teatteritaloistasi teatteritalostansa / teatteritalostaan teatteritaloistansa / teatteritaloistaan
All -lle teatteritalolleni teatteritaloilleni teatteritalollesi teatteritaloillesi teatteritalolleen / teatteritalollensa teatteritaloillensa / teatteritaloillean
Ade -lla teatteritalollani teatteritaloillani teatteritalollasi teatteritaloillasi teatteritalollansa / teatteritalollaan teatteritaloillansa / teatteritaloillaan
Abl -lta teatteritaloltani teatteritaloiltani teatteritaloltasi teatteritaloiltasi teatteritaloltansa / teatteritaloltaan teatteritaloiltansa / teatteritaloiltaan
Tra -ksi teatteritalokseni teatteritaloikseni teatteritaloksesi teatteritaloiksesi teatteritalokseen / teatteritaloksensa teatteritaloikseen / teatteritaloiksensa
Ess -na teatteritalonani teatteritaloinani teatteritalonasi teatteritaloinasi teatteritalonansa / teatteritalonaan teatteritaloinansa / teatteritaloinaan
Abe -tta teatteritalottani teatteritaloittani teatteritalottasi teatteritaloittasi teatteritalottansa / teatteritalottaan teatteritaloittansa / teatteritaloittaan
Com -ne - teatteritaloineni - teatteritaloinesi - teatteritaloineen / teatteritaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - teatteritalomme teatteritalomme teatteritalonne teatteritalonne teatteritalonsa teatteritalonsa
Par -ta teatteritaloamme teatteritalojamme teatteritaloanne teatteritalojanne teatteritaloansa / teatteritaloaan teatteritalojansa / teatteritalojaan
Gen -n teatteritalomme teatteritalojemme teatteritalonne teatteritalojenne teatteritalonsa teatteritalojensa
Ill mihin teatteritaloomme teatteritaloihimme teatteritaloonne teatteritaloihinne teatteritaloonsa teatteritaloihinsa
Ine -ssa teatteritalossamme teatteritaloissamme teatteritalossanne teatteritaloissanne teatteritalossansa / teatteritalossaan teatteritaloissansa / teatteritaloissaan
Ela -sta teatteritalostamme teatteritaloistamme teatteritalostanne teatteritaloistanne teatteritalostansa / teatteritalostaan teatteritaloistansa / teatteritaloistaan
All -lle teatteritalollemme teatteritaloillemme teatteritalollenne teatteritaloillenne teatteritalolleen / teatteritalollensa teatteritaloillensa / teatteritaloillean
Ade -lla teatteritalollamme teatteritaloillamme teatteritalollanne teatteritaloillanne teatteritalollansa / teatteritalollaan teatteritaloillansa / teatteritaloillaan
Abl -lta teatteritaloltamme teatteritaloiltamme teatteritaloltanne teatteritaloiltanne teatteritaloltansa / teatteritaloltaan teatteritaloiltansa / teatteritaloiltaan
Tra -ksi teatteritaloksemme teatteritaloiksemme teatteritaloksenne teatteritaloiksenne teatteritalokseen / teatteritaloksensa teatteritaloikseen / teatteritaloiksensa
Ess -na teatteritalonamme teatteritaloinamme teatteritalonanne teatteritaloinanne teatteritalonansa / teatteritalonaan teatteritaloinansa / teatteritaloinaan
Abe -tta teatteritalottamme teatteritaloittamme teatteritalottanne teatteritaloittanne teatteritalottansa / teatteritalottaan teatteritaloittansa / teatteritaloittaan
Com -ne - teatteritaloinemme - teatteritaloinenne - teatteritaloineen / teatteritaloinensa

teatteri, Ni Singular Nominative#talo Noun Singular Nominative

up ↑

Translations & synonyms

theater teatteri, elokuvateatteri, leikkaussali, sali, näyttämö, luentosali
the stage teatteri, näyttämötaide
playhouse leikkimökki, teatteri
masquerade naamiaiset, naamiohuvit, ilveily, teatteri
histrionics teatraalisuus, teatteri
board hallitus, lauta, johtokunta, taulu, lautakunta, teatteri
theatrical

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
gurnger (HX), gurngre (HF)

Compounds:
nyhrgrnggrev
nzsvgrnggrev
rybxhingrnggrev
uneenfgnwngrnggrev
xnafnyyvfgrnggrev
xnhchatvagrnggrev
xrfägrnggrev
ahxxrgrnggrev
crehangrnggrev
grnggrevnyn
grnggrevneibfgryvwn
grnggrevneibfgryh
grnggrevrfvglf
grnggrevuneenfghf
grnggrevxnccnyr
grnggrevxnfinghf
grnggrevxnhfv
grnggrevxvreghr
grnggrevxvvxnev
grnggrevxbexrnxbhyh
grnggrevxevvgvxxb
grnggrevxevgvvxxv
grnggrevxhvfxnhf
grnggrevxäecäara
grnggrevxälagv
grnggrevynvara
grnggrevynvgbf
grnggrevynin
grnggrevyvcch
grnggrevzhfvvxxv
grnggrevarhibf
grnggrevauneenfgnwn
grnggrevawbugnwn
grnggrevahxxr
grnggrevbuwnnwn
grnggrevbuwnhf
grnggrevbuwryzn
grnggrevbuwryzvfgb
grnggrevbexrfgrev
grnggrevcbyvgvvxxn
grnggrevchxh
grnggrevenxraahf
grnggreveluzä
grnggrevfrhehr
grnggrevgnvqr
grnggrevgnyb
grnggrevgncnughzn
grnggrevgrxavvxxn
grnggrevgvrqr
grnggrevhen
grnggrevivrenvyh
grnggreviäxv
grnggrevlyrvfö
hyxbvyzngrnggrev

Etymology:
Sebz Fjrqvfu grngre sebz Trezna sebz Serapu sebz Yngva gurāgehz sebz Napvrag Terrx.
Source: Jvxgvbanel

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa

teatteri, Noun

up ↑

Translations & synonyms

theater teatteri, elokuvateatteri, leikkaussali, sali, näyttämö, luentosali
the stage teatteri, näyttämötaide
playhouse leikkimökki, teatteri
masquerade naamiaiset, naamiohuvit, ilveily, teatteri
histrionics teatraalisuus, teatteri
board hallitus, lauta, johtokunta, taulu, lautakunta, teatteri
theatrical

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Gurnger be gurngre[n] vf n pbyynobengvir sbez bs cresbezvat neg gung hfrf yvir cresbezref, hfhnyyl npgbef be npgerffrf, gb cerfrag gur rkcrevrapr bs n erny be vzntvarq rirag orsber n yvir nhqvrapr va n fcrpvsvp cynpr, bsgra n fgntr. Gur cresbezref znl pbzzhavpngr guvf rkcrevrapr gb gur nhqvrapr guebhtu pbzovangvbaf bs trfgher, fcrrpu, fbat, zhfvp, naq qnapr. Ryrzragf bs neg, fhpu nf cnvagrq fprarel naq fgntrpensg fhpu nf yvtugvat ner hfrq gb raunapr gur culfvpnyvgl, cerfrapr naq vzzrqvnpl bs gur rkcrevrapr.

Source: Wikipedia
Wiktionary
gurnger (HX), gurngre (HF)

Compounds:
nyhrgrnggrev
nzsvgrnggrev
rybxhingrnggrev
uneenfgnwngrnggrev
xnafnyyvfgrnggrev
xnhchatvagrnggrev
xrfägrnggrev
ahxxrgrnggrev
crehangrnggrev
grnggrevnyn
grnggrevneibfgryvwn
grnggrevneibfgryh
grnggrevrfvglf
grnggrevuneenfghf
grnggrevxnccnyr
grnggrevxnfinghf
grnggrevxnhfv
grnggrevxvreghr
grnggrevxvvxnev
grnggrevxbexrnxbhyh
grnggrevxevvgvxxb
grnggrevxevgvvxxv
grnggrevxhvfxnhf
grnggrevxäecäara
grnggrevxälagv
grnggrevynvara
grnggrevynvgbf
grnggrevynin
grnggrevyvcch
grnggrevzhfvvxxv
grnggrevarhibf
grnggrevauneenfgnwn
grnggrevawbugnwn
grnggrevahxxr
grnggrevbuwnnwn
grnggrevbuwnhf
grnggrevbuwryzn
grnggrevbuwryzvfgb
grnggrevbexrfgrev
grnggrevcbyvgvvxxn
grnggrevchxh
grnggrevenxraahf
grnggreveluzä
grnggrevfrhehr
grnggrevgnvqr
grnggrevgnyb
grnggrevgncnughzn
grnggrevgrxavvxxn
grnggrevgvrqr
grnggrevhen
grnggrevivrenvyh
grnggreviäxv
grnggrevlyrvfö
hyxbvyzngrnggrev

Etymology:
Sebz Fjrqvfu grngre sebz Trezna sebz Serapu sebz Yngva gurāgehz sebz Napvrag Terrx.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - teatterini teatterini teatterisi teatterisi teatterinsa teatterinsa
Par -ta teatteriani teattereitani / teatterejani teatteriasi teattereitasi / teatterejasi teatteriansa / teatteriaan teattereitansa / teattereitaan /
teatterejansa / teatterejaan
Gen -n teatterini teattereitteni / teattereideni /
teatterieni
teatterisi teattereittesi / teattereidesi /
teatteriesi
teatterinsa teattereittensa / teattereidensa /
teatteriensa
Ill mihin teatteriini teattereihini teatteriisi teattereihisi teatteriinsa teattereihinsa
Ine -ssa teatterissani teattereissani teatterissasi teattereissasi teatterissansa / teatterissaan teattereissansa / teattereissaan
Ela -sta teatteristani teattereistani teatteristasi teattereistasi teatteristansa / teatteristaan teattereistansa / teattereistaan
All -lle teatterilleni teattereilleni teatterillesi teattereillesi teatterilleen / teatterillensa teattereillensa / teattereillean
Ade -lla teatterillani teattereillani teatterillasi teattereillasi teatterillansa / teatterillaan teattereillansa / teattereillaan
Abl -lta teatteriltani teattereiltani teatteriltasi teattereiltasi teatteriltansa / teatteriltaan teattereiltansa / teattereiltaan
Tra -ksi teatterikseni teattereikseni teatteriksesi teattereiksesi teatterikseen / teatteriksensa teattereikseen / teattereiksensa
Ess -na teatterinani teattereinani teatterinasi teattereinasi teatterinansa / teatterinaan teattereinansa / teattereinaan
Abe -tta teatterittani teattereittani teatterittasi teattereittasi teatterittansa / teatterittaan teattereittansa / teattereittaan
Com -ne - teattereineni - teattereinesi - teattereineen / teattereinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - teatterimme teatterimme teatterinne teatterinne teatterinsa teatterinsa
Par -ta teatteriamme teattereitamme / teatterejamme teatterianne teattereitanne / teatterejanne teatteriansa / teatteriaan teattereitansa / teattereitaan /
teatterejansa / teatterejaan
Gen -n teatterimme teattereittemme / teattereidemme /
teatteriemme
teatterinne teattereittenne / teattereidenne /
teatterienne
teatterinsa teattereittensa / teattereidensa /
teatteriensa
Ill mihin teatteriimme teattereihimme teatteriinne teattereihinne teatteriinsa teattereihinsa
Ine -ssa teatterissamme teattereissamme teatterissanne teattereissanne teatterissansa / teatterissaan teattereissansa / teattereissaan
Ela -sta teatteristamme teattereistamme teatteristanne teattereistanne teatteristansa / teatteristaan teattereistansa / teattereistaan
All -lle teatterillemme teattereillemme teatterillenne teattereillenne teatterilleen / teatterillensa teattereillensa / teattereillean
Ade -lla teatterillamme teattereillamme teatterillanne teattereillanne teatterillansa / teatterillaan teattereillansa / teattereillaan
Abl -lta teatteriltamme teattereiltamme teatteriltanne teattereiltanne teatteriltansa / teatteriltaan teattereiltansa / teattereiltaan
Tra -ksi teatteriksemme teattereiksemme teatteriksenne teattereiksenne teatterikseen / teatteriksensa teattereikseen / teattereiksensa
Ess -na teatterinamme teattereinamme teatterinanne teattereinanne teatterinansa / teatterinaan teattereinansa / teattereinaan
Abe -tta teatterittamme teattereittamme teatterittanne teattereittanne teatterittansa / teatterittaan teattereittansa / teattereittaan
Com -ne - teattereinemme - teattereinenne - teattereineen / teattereinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept