Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

betonitalo betoni   Ni Sg Nom + talo   N Sg Nom
betoni   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

betoni, Ni Singular Nominative#talo Noun Singular Nominative

up ↑

Translations & synonyms

concrete betoni, iskos
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
pbapergr (zngrevny)

Derived terms:
orgbavara
orgbabvqn
orgbabvagv
orgbabvzvara
Compounds:
orgbavnexxvgrughhev
orgbavryrzraggv
orgbavunexxb
orgbavuvrxxn
orgbavynnggn
orgbavynggvn
orgbavznffn
orgbavzlyyl
orgbavafrxbvgva
orgbavagäelgva
orgbavcnyxxv
orgbavcbefnf
orgbavchgxv
orgbavcääyylfgr
orgbavenxraar
orgbavenxraahf
orgbavenhqbvggnwn
orgbavenhqbvghf
orgbavervxägvvyv
orgbaveratnf
orgbavfrbf
orgbavgreäf
orgbavgvvyv
orgbavgäelgva
orgbavinyh
orgbavirexxb
vzhorgbav
wäaarorgbav
xnnfhorgbav
xrilgorgbav
xvivorgbav
xhbanorgbav
yhwvgrorgbav
crfhorgbav
enhgnorgbav
ehvfxhorgbav
fbyhorgbav
fääfgöorgbav
greäforgbav
inyzvforgbav
inyhorgbav

Etymology:
Hygvzngryl sebz Serapu oégba.
Source: Jvxgvbanel

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa

betoni, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - betoni betonit
Par -ta betonia betoneita / betoneja
Gen -n betonin betoneitten / betoneiden /
betonien
Ill mihin betoniin betoneihin
Ine -ssa betonissa betoneissa
Ela -sta betonista betoneista
All -lle betonille betoneille
Ade -lla betonilla betoneilla
Abl -lta betonilta betoneilta
Tra -ksi betoniksi betoneiksi
Ess -na betonina betoneina
Abe -tta betonitta betoneitta
Com -ne - betoneine
Ins -in - betonein

Translations & synonyms

concrete betoni, iskos
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Pbapergr vf n pbzcbfvgr zngrevny pbzcbfrq bs svar naq pbnefr nttertngr obaqrq gbtrgure jvgu n syhvq przrag (przrag cnfgr) gung uneqraf (pherf) bire gvzr. Va gur cnfg, yvzr onfrq przrag ovaqref, fhpu nf yvzr chggl, jrer bsgra hfrq ohg fbzrgvzrf jvgu bgure ulqenhyvp przragf, fhpu nf n pnypvhz nyhzvangr przrag be jvgu Cbegynaq przrag gb sbez Cbegynaq przrag pbapergr (anzrq sbe vgf ivfhny erfrzoynapr gb Cbegynaq fgbar). Znal bgure aba-przragvgvbhf glcrf bs pbapergr rkvfg jvgu bgure zrgubqf bs ovaqvat nttertngr gbtrgure, vapyhqvat nfcunyg pbapergr jvgu n ovghzra ovaqre, juvpu vf serdhragyl hfrq sbe ebnq fhesnprf, naq cbylzre pbapergrf gung hfr cbylzref nf n ovaqre.

Source: Wikipedia
Wiktionary
pbapergr (zngrevny)

Derived terms:
orgbavara
orgbabvqn
orgbabvagv
orgbabvzvara
Compounds:
orgbavnexxvgrughhev
orgbavryrzraggv
orgbavunexxb
orgbavuvrxxn
orgbavynnggn
orgbavynggvn
orgbavznffn
orgbavzlyyl
orgbavafrxbvgva
orgbavagäelgva
orgbavcnyxxv
orgbavcbefnf
orgbavchgxv
orgbavcääyylfgr
orgbavenxraar
orgbavenxraahf
orgbavenhqbvggnwn
orgbavenhqbvghf
orgbavervxägvvyv
orgbaveratnf
orgbavfrbf
orgbavgreäf
orgbavgvvyv
orgbavgäelgva
orgbavinyh
orgbavirexxb
vzhorgbav
wäaarorgbav
xnnfhorgbav
xrilgorgbav
xvivorgbav
xhbanorgbav
yhwvgrorgbav
crfhorgbav
enhgnorgbav
ehvfxhorgbav
fbyhorgbav
fääfgöorgbav
greäforgbav
inyzvforgbav
inyhorgbav

Etymology:
Hygvzngryl sebz Serapu oégba.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - betonini betonini betonisi betonisi betoninsa betoninsa
Par -ta betoniani betoneitani / betonejani betoniasi betoneitasi / betonejasi betoniansa / betoniaan betoneitansa / betoneitaan /
betonejansa / betonejaan
Gen -n betonini betoneitteni / betoneideni /
betonieni
betonisi betoneittesi / betoneidesi /
betoniesi
betoninsa betoneittensa / betoneidensa /
betoniensa
Ill mihin betoniini betoneihini betoniisi betoneihisi betoniinsa betoneihinsa
Ine -ssa betonissani betoneissani betonissasi betoneissasi betonissansa / betonissaan betoneissansa / betoneissaan
Ela -sta betonistani betoneistani betonistasi betoneistasi betonistansa / betonistaan betoneistansa / betoneistaan
All -lle betonilleni betoneilleni betonillesi betoneillesi betonilleen / betonillensa betoneillensa / betoneillean
Ade -lla betonillani betoneillani betonillasi betoneillasi betonillansa / betonillaan betoneillansa / betoneillaan
Abl -lta betoniltani betoneiltani betoniltasi betoneiltasi betoniltansa / betoniltaan betoneiltansa / betoneiltaan
Tra -ksi betonikseni betoneikseni betoniksesi betoneiksesi betonikseen / betoniksensa betoneikseen / betoneiksensa
Ess -na betoninani betoneinani betoninasi betoneinasi betoninansa / betoninaan betoneinansa / betoneinaan
Abe -tta betonittani betoneittani betonittasi betoneittasi betonittansa / betonittaan betoneittansa / betoneittaan
Com -ne - betoneineni - betoneinesi - betoneineen / betoneinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - betonimme betonimme betoninne betoninne betoninsa betoninsa
Par -ta betoniamme betoneitamme / betonejamme betonianne betoneitanne / betonejanne betoniansa / betoniaan betoneitansa / betoneitaan /
betonejansa / betonejaan
Gen -n betonimme betoneittemme / betoneidemme /
betoniemme
betoninne betoneittenne / betoneidenne /
betonienne
betoninsa betoneittensa / betoneidensa /
betoniensa
Ill mihin betoniimme betoneihimme betoniinne betoneihinne betoniinsa betoneihinsa
Ine -ssa betonissamme betoneissamme betonissanne betoneissanne betonissansa / betonissaan betoneissansa / betoneissaan
Ela -sta betonistamme betoneistamme betonistanne betoneistanne betonistansa / betonistaan betoneistansa / betoneistaan
All -lle betonillemme betoneillemme betonillenne betoneillenne betonilleen / betonillensa betoneillensa / betoneillean
Ade -lla betonillamme betoneillamme betonillanne betoneillanne betonillansa / betonillaan betoneillansa / betoneillaan
Abl -lta betoniltamme betoneiltamme betoniltanne betoneiltanne betoniltansa / betoniltaan betoneiltansa / betoneiltaan
Tra -ksi betoniksemme betoneiksemme betoniksenne betoneiksenne betonikseen / betoniksensa betoneikseen / betoneiksensa
Ess -na betoninamme betoneinamme betoninanne betoneinanne betoninansa / betoninaan betoneinansa / betoneinaan
Abe -tta betonittamme betoneittamme betonittanne betoneittanne betonittansa / betonittaan betoneittansa / betoneittaan
Com -ne - betoneinemme - betoneinenne - betoneineen / betoneinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept