Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

aravatalo aravatalo   N Sg Nom
arava   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

aravatalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

Aravatalo
state-subsidized house
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
N erfvqragvny ohvyqvat svanaprq jvguva gur senzrjbex bs Nenin flfgrz sbe svanapvat fbpvny ubhfvat.

Etymology:
nenin +‎ gnyb (“ubhfr, ohvyqvat”)
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - aravataloni aravataloni aravatalosi aravatalosi aravatalonsa aravatalonsa
Par -ta aravataloani aravatalojani aravataloasi aravatalojasi aravataloansa / aravataloaan aravatalojansa / aravatalojaan
Gen -n aravataloni aravatalojeni aravatalosi aravatalojesi aravatalonsa aravatalojensa
Ill mihin aravatalooni aravataloihini aravataloosi aravataloihisi aravataloonsa aravataloihinsa
Ine -ssa aravatalossani aravataloissani aravatalossasi aravataloissasi aravatalossansa / aravatalossaan aravataloissansa / aravataloissaan
Ela -sta aravatalostani aravataloistani aravatalostasi aravataloistasi aravatalostansa / aravatalostaan aravataloistansa / aravataloistaan
All -lle aravatalolleni aravataloilleni aravatalollesi aravataloillesi aravatalolleen / aravatalollensa aravataloillensa / aravataloillean
Ade -lla aravatalollani aravataloillani aravatalollasi aravataloillasi aravatalollansa / aravatalollaan aravataloillansa / aravataloillaan
Abl -lta aravataloltani aravataloiltani aravataloltasi aravataloiltasi aravataloltansa / aravataloltaan aravataloiltansa / aravataloiltaan
Tra -ksi aravatalokseni aravataloikseni aravataloksesi aravataloiksesi aravatalokseen / aravataloksensa aravataloikseen / aravataloiksensa
Ess -na aravatalonani aravataloinani aravatalonasi aravataloinasi aravatalonansa / aravatalonaan aravataloinansa / aravataloinaan
Abe -tta aravatalottani aravataloittani aravatalottasi aravataloittasi aravatalottansa / aravatalottaan aravataloittansa / aravataloittaan
Com -ne - aravataloineni - aravataloinesi - aravataloineen / aravataloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - aravatalomme aravatalomme aravatalonne aravatalonne aravatalonsa aravatalonsa
Par -ta aravataloamme aravatalojamme aravataloanne aravatalojanne aravataloansa / aravataloaan aravatalojansa / aravatalojaan
Gen -n aravatalomme aravatalojemme aravatalonne aravatalojenne aravatalonsa aravatalojensa
Ill mihin aravataloomme aravataloihimme aravataloonne aravataloihinne aravataloonsa aravataloihinsa
Ine -ssa aravatalossamme aravataloissamme aravatalossanne aravataloissanne aravatalossansa / aravatalossaan aravataloissansa / aravataloissaan
Ela -sta aravatalostamme aravataloistamme aravatalostanne aravataloistanne aravatalostansa / aravatalostaan aravataloistansa / aravataloistaan
All -lle aravatalollemme aravataloillemme aravatalollenne aravataloillenne aravatalolleen / aravatalollensa aravataloillensa / aravataloillean
Ade -lla aravatalollamme aravataloillamme aravatalollanne aravataloillanne aravatalollansa / aravatalollaan aravataloillansa / aravataloillaan
Abl -lta aravataloltamme aravataloiltamme aravataloltanne aravataloiltanne aravataloltansa / aravataloltaan aravataloiltansa / aravataloiltaan
Tra -ksi aravataloksemme aravataloiksemme aravataloksenne aravataloiksenne aravatalokseen / aravataloksensa aravataloikseen / aravataloiksensa
Ess -na aravatalonamme aravataloinamme aravatalonanne aravataloinanne aravatalonansa / aravatalonaan aravataloinansa / aravataloinaan
Abe -tta aravatalottamme aravataloittamme aravatalottanne aravataloittanne aravatalottansa / aravatalottaan aravataloittansa / aravataloittaan
Com -ne - aravataloinemme - aravataloinenne - aravataloineen / aravataloinensa

arava, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - arava aravat
Par -ta aravaa / aravata aravia
Gen -n aravan aravien
Ill mihin aravaan araviin
Ine -ssa aravassa aravissa
Ela -sta aravasta aravista
All -lle aravalle araville
Ade -lla aravalla aravilla
Abl -lta aravalta aravilta
Tra -ksi aravaksi araviksi
Ess -na aravana aravina
Abe -tta aravatta aravitta
Com -ne - aravine
Ins -in - aravin

Translations & synonyms

arava
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
N ybna fhofvqvmrq ol Nenin (frr rglzbybtl); nyfb neninynvan.

     Fin: Zvahyyn ba 50 000 znexxnn neninn, zhhgra byra iryngba.
     Eng: V unir n 50,000 znexxn Nenin ybna, bgurejvfr V'z qrogyrff.
Compounds:
nenin-nfhagb
neninuhbarvfgb
neninwäewrfgryzä
neninynvan
neninynvabvggnn
neninynvabvggrvara
neninynvabvghf
neningnyb

Etymology:
Fubeg sbe Nfhagbenxraahfghbgnaaba inyghhfxhagn; n fgngr-fhccbegrq ntrapl cebivqvat fhofvqvmrq svanapvat sbe fbpvny ubhfvat. Gur ntrapl jnf sbhaqrq va 1949 naq qvffbyirq va 1993. Vg svanaprq ng yrnfg cnegvnyyl nobhg unys bs gur Svaavfu ubhfvat cebqhpgvba jvguva guvf gvzr senzr.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - aravani aravani aravasi aravasi aravansa aravansa
Par -ta aravaani / aravatani araviani aravaasi / aravatasi araviasi aravaansa / aravatansa /
aravataan
araviansa / araviaan
Gen -n aravani aravieni aravasi araviesi aravansa araviensa
Ill mihin aravaani araviini aravaasi araviisi aravaansa araviinsa
Ine -ssa aravassani aravissani aravassasi aravissasi aravassansa / aravassaan aravissansa / aravissaan
Ela -sta aravastani aravistani aravastasi aravistasi aravastansa / aravastaan aravistansa / aravistaan
All -lle aravalleni aravilleni aravallesi aravillesi aravalleen / aravallensa aravillensa / aravillean
Ade -lla aravallani aravillani aravallasi aravillasi aravallansa / aravallaan aravillansa / aravillaan
Abl -lta aravaltani araviltani aravaltasi araviltasi aravaltansa / aravaltaan araviltansa / araviltaan
Tra -ksi aravakseni aravikseni aravaksesi araviksesi aravakseen / aravaksensa aravikseen / araviksensa
Ess -na aravanani aravinani aravanasi aravinasi aravanansa / aravanaan aravinansa / aravinaan
Abe -tta aravattani aravittani aravattasi aravittasi aravattansa / aravattaan aravittansa / aravittaan
Com -ne - aravineni - aravinesi - aravineen / aravinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - aravamme aravamme aravanne aravanne aravansa aravansa
Par -ta aravaamme / aravatamme araviamme aravaanne / aravatanne aravianne aravaansa / aravatansa /
aravataan
araviansa / araviaan
Gen -n aravamme araviemme aravanne aravienne aravansa araviensa
Ill mihin aravaamme araviimme aravaanne araviinne aravaansa araviinsa
Ine -ssa aravassamme aravissamme aravassanne aravissanne aravassansa / aravassaan aravissansa / aravissaan
Ela -sta aravastamme aravistamme aravastanne aravistanne aravastansa / aravastaan aravistansa / aravistaan
All -lle aravallemme aravillemme aravallenne aravillenne aravalleen / aravallensa aravillensa / aravillean
Ade -lla aravallamme aravillamme aravallanne aravillanne aravallansa / aravallaan aravillansa / aravillaan
Abl -lta aravaltamme araviltamme aravaltanne araviltanne aravaltansa / aravaltaan araviltansa / araviltaan
Tra -ksi aravaksemme araviksemme aravaksenne araviksenne aravakseen / aravaksensa aravikseen / araviksensa
Ess -na aravanamme aravinamme aravananne aravinanne aravanansa / aravanaan aravinansa / aravinaan
Abe -tta aravattamme aravittamme aravattanne aravittanne aravattansa / aravattaan aravittansa / aravittaan
Com -ne - aravinemme - aravinenne - aravineen / aravinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept