Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

pohjalaistalo pohjalaistalo   N Sg Nom
pohjalainen   N Der/s + talo   N Sg Nom

pohjalaistalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

rank
Ostrobothnian
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pohjalaistaloni pohjalaistaloni pohjalaistalosi pohjalaistalosi pohjalaistalonsa pohjalaistalonsa
Par -ta pohjalaistaloani pohjalaistalojani pohjalaistaloasi pohjalaistalojasi pohjalaistaloansa / pohjalaistaloaan pohjalaistalojansa / pohjalaistalojaan
Gen -n pohjalaistaloni pohjalaistalojeni pohjalaistalosi pohjalaistalojesi pohjalaistalonsa pohjalaistalojensa
Ill mihin pohjalaistalooni pohjalaistaloihini pohjalaistaloosi pohjalaistaloihisi pohjalaistaloonsa pohjalaistaloihinsa
Ine -ssa pohjalaistalossani pohjalaistaloissani pohjalaistalossasi pohjalaistaloissasi pohjalaistalossansa / pohjalaistalossaan pohjalaistaloissansa / pohjalaistaloissaan
Ela -sta pohjalaistalostani pohjalaistaloistani pohjalaistalostasi pohjalaistaloistasi pohjalaistalostansa / pohjalaistalostaan pohjalaistaloistansa / pohjalaistaloistaan
All -lle pohjalaistalolleni pohjalaistaloilleni pohjalaistalollesi pohjalaistaloillesi pohjalaistalolleen / pohjalaistalollensa pohjalaistaloillensa / pohjalaistaloillean
Ade -lla pohjalaistalollani pohjalaistaloillani pohjalaistalollasi pohjalaistaloillasi pohjalaistalollansa / pohjalaistalollaan pohjalaistaloillansa / pohjalaistaloillaan
Abl -lta pohjalaistaloltani pohjalaistaloiltani pohjalaistaloltasi pohjalaistaloiltasi pohjalaistaloltansa / pohjalaistaloltaan pohjalaistaloiltansa / pohjalaistaloiltaan
Tra -ksi pohjalaistalokseni pohjalaistaloikseni pohjalaistaloksesi pohjalaistaloiksesi pohjalaistalokseen / pohjalaistaloksensa pohjalaistaloikseen / pohjalaistaloiksensa
Ess -na pohjalaistalonani pohjalaistaloinani pohjalaistalonasi pohjalaistaloinasi pohjalaistalonansa / pohjalaistalonaan pohjalaistaloinansa / pohjalaistaloinaan
Abe -tta pohjalaistalottani pohjalaistaloittani pohjalaistalottasi pohjalaistaloittasi pohjalaistalottansa / pohjalaistalottaan pohjalaistaloittansa / pohjalaistaloittaan
Com -ne - pohjalaistaloineni - pohjalaistaloinesi - pohjalaistaloineen / pohjalaistaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pohjalaistalomme pohjalaistalomme pohjalaistalonne pohjalaistalonne pohjalaistalonsa pohjalaistalonsa
Par -ta pohjalaistaloamme pohjalaistalojamme pohjalaistaloanne pohjalaistalojanne pohjalaistaloansa / pohjalaistaloaan pohjalaistalojansa / pohjalaistalojaan
Gen -n pohjalaistalomme pohjalaistalojemme pohjalaistalonne pohjalaistalojenne pohjalaistalonsa pohjalaistalojensa
Ill mihin pohjalaistaloomme pohjalaistaloihimme pohjalaistaloonne pohjalaistaloihinne pohjalaistaloonsa pohjalaistaloihinsa
Ine -ssa pohjalaistalossamme pohjalaistaloissamme pohjalaistalossanne pohjalaistaloissanne pohjalaistalossansa / pohjalaistalossaan pohjalaistaloissansa / pohjalaistaloissaan
Ela -sta pohjalaistalostamme pohjalaistaloistamme pohjalaistalostanne pohjalaistaloistanne pohjalaistalostansa / pohjalaistalostaan pohjalaistaloistansa / pohjalaistaloistaan
All -lle pohjalaistalollemme pohjalaistaloillemme pohjalaistalollenne pohjalaistaloillenne pohjalaistalolleen / pohjalaistalollensa pohjalaistaloillensa / pohjalaistaloillean
Ade -lla pohjalaistalollamme pohjalaistaloillamme pohjalaistalollanne pohjalaistaloillanne pohjalaistalollansa / pohjalaistalollaan pohjalaistaloillansa / pohjalaistaloillaan
Abl -lta pohjalaistaloltamme pohjalaistaloiltamme pohjalaistaloltanne pohjalaistaloiltanne pohjalaistaloltansa / pohjalaistaloltaan pohjalaistaloiltansa / pohjalaistaloiltaan
Tra -ksi pohjalaistaloksemme pohjalaistaloiksemme pohjalaistaloksenne pohjalaistaloiksenne pohjalaistalokseen / pohjalaistaloksensa pohjalaistaloikseen / pohjalaistaloiksensa
Ess -na pohjalaistalonamme pohjalaistaloinamme pohjalaistalonanne pohjalaistaloinanne pohjalaistalonansa / pohjalaistalonaan pohjalaistaloinansa / pohjalaistaloinaan
Abe -tta pohjalaistalottamme pohjalaistaloittamme pohjalaistalottanne pohjalaistaloittanne pohjalaistalottansa / pohjalaistalottaan pohjalaistaloittansa / pohjalaistaloittaan
Com -ne - pohjalaistaloinemme - pohjalaistaloinenne - pohjalaistaloineen / pohjalaistaloinensa

pohjalainen, Noun

up ↑

Translations & synonyms

ostrobothnian
Ostrobothnia
Ostrobothnia's
Pohjalainen
the Ostrobothnian

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Cbuwnynvara jnf n zbeavat oebnqfurrg arjfcncre choyvfurq va Innfn, Svaynaq sebz 1903 gb 2020.

Source: Wikipedia
Wiktionary
Bfgebobguavna (crefba)

Etymology:
cbuwn +‎ -ynvara, va juvpu cbuwn pbzrf sebz Cbuwnaznn (“Bfgebobguavn”), n ertvba bs Svaynaq fgergpuvat nybat gur rnfg pbnfg bs gur Thys bs Obguavn.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pohjalaiseni pohjalaiseni pohjalaisesi pohjalaisesi pohjalaisensa pohjalaisensa
Par -ta pohjalaistani pohjalaisiani pohjalaistasi pohjalaisiasi pohjalaistansa / pohjalaistaan pohjalaisiansa / pohjalaisiaan
Gen -n pohjalaiseni pohjalaisieni / pohjalaisteni pohjalaisesi pohjalaisiesi / pohjalaistesi pohjalaisensa pohjalaisiensa / pohjalaistensa
Ill mihin pohjalaiseeni pohjalaisiini pohjalaiseesi pohjalaisiisi pohjalaiseensa pohjalaisiinsa
Ine -ssa pohjalaisessani pohjalaisissani pohjalaisessasi pohjalaisissasi pohjalaisessansa / pohjalaisessaan pohjalaisissansa / pohjalaisissaan
Ela -sta pohjalaisestani pohjalaisistani pohjalaisestasi pohjalaisistasi pohjalaisestansa / pohjalaisestaan pohjalaisistansa / pohjalaisistaan
All -lle pohjalaiselleni pohjalaisilleni pohjalaisellesi pohjalaisillesi pohjalaiselleen / pohjalaisellensa pohjalaisillensa / pohjalaisillean
Ade -lla pohjalaisellani pohjalaisillani pohjalaisellasi pohjalaisillasi pohjalaisellansa / pohjalaisellaan pohjalaisillansa / pohjalaisillaan
Abl -lta pohjalaiseltani pohjalaisiltani pohjalaiseltasi pohjalaisiltasi pohjalaiseltansa / pohjalaiseltaan pohjalaisiltansa / pohjalaisiltaan
Tra -ksi pohjalaisekseni pohjalaisikseni pohjalaiseksesi pohjalaisiksesi pohjalaisekseen / pohjalaiseksensa pohjalaisikseen / pohjalaisiksensa
Ess -na pohjalaisenani pohjalaisinani pohjalaisenasi pohjalaisinasi pohjalaisenansa / pohjalaisenaan pohjalaisinansa / pohjalaisinaan
Abe -tta pohjalaisettani pohjalaisittani pohjalaisettasi pohjalaisittasi pohjalaisettansa / pohjalaisettaan pohjalaisittansa / pohjalaisittaan
Com -ne - pohjalaisineni - pohjalaisinesi - pohjalaisineen / pohjalaisinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pohjalaisemme pohjalaisemme pohjalaisenne pohjalaisenne pohjalaisensa pohjalaisensa
Par -ta pohjalaistamme pohjalaisiamme pohjalaistanne pohjalaisianne pohjalaistansa / pohjalaistaan pohjalaisiansa / pohjalaisiaan
Gen -n pohjalaisemme pohjalaisiemme / pohjalaistemme pohjalaisenne pohjalaisienne / pohjalaistenne pohjalaisensa pohjalaisiensa / pohjalaistensa
Ill mihin pohjalaiseemme pohjalaisiimme pohjalaiseenne pohjalaisiinne pohjalaiseensa pohjalaisiinsa
Ine -ssa pohjalaisessamme pohjalaisissamme pohjalaisessanne pohjalaisissanne pohjalaisessansa / pohjalaisessaan pohjalaisissansa / pohjalaisissaan
Ela -sta pohjalaisestamme pohjalaisistamme pohjalaisestanne pohjalaisistanne pohjalaisestansa / pohjalaisestaan pohjalaisistansa / pohjalaisistaan
All -lle pohjalaisellemme pohjalaisillemme pohjalaisellenne pohjalaisillenne pohjalaiselleen / pohjalaisellensa pohjalaisillensa / pohjalaisillean
Ade -lla pohjalaisellamme pohjalaisillamme pohjalaisellanne pohjalaisillanne pohjalaisellansa / pohjalaisellaan pohjalaisillansa / pohjalaisillaan
Abl -lta pohjalaiseltamme pohjalaisiltamme pohjalaiseltanne pohjalaisiltanne pohjalaiseltansa / pohjalaiseltaan pohjalaisiltansa / pohjalaisiltaan
Tra -ksi pohjalaiseksemme pohjalaisiksemme pohjalaiseksenne pohjalaisiksenne pohjalaisekseen / pohjalaiseksensa pohjalaisikseen / pohjalaisiksensa
Ess -na pohjalaisenamme pohjalaisinamme pohjalaisenanne pohjalaisinanne pohjalaisenansa / pohjalaisenaan pohjalaisinansa / pohjalaisinaan
Abe -tta pohjalaisettamme pohjalaisittamme pohjalaisettanne pohjalaisittanne pohjalaisettansa / pohjalaisettaan pohjalaisittansa / pohjalaisittaan
Com -ne - pohjalaisinemme - pohjalaisinenne - pohjalaisineen / pohjalaisinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept