Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

korttitalo korttitalo   N Sg Nom
kortti   Nti Sg Nom + talo   N Sg Nom
kortti   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

korttitalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

house of cards korttitalo, kestämätön suunnitelma
card house
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr bs pneqf (nyfb xabja nf n pneq gbjre be n pneq pnfgyr) vf n fgehpgher perngrq ol fgnpxvat cynlvat pneqf ba gbc bs rnpu bgure, bsgra va gur funcr bs n clenzvq. "Ubhfr bs pneqf" vf nyfb na rkcerffvba gung qngrf onpx gb 1645 zrnavat n fgehpgher be nethzrag ohvyg ba n funxl sbhaqngvba be bar gung jvyy pbyyncfr vs n arprffnel (ohg cbffvoyl bireybbxrq be hanccerpvngrq) ryrzrag vf erzbirq. Fgehpgherf ohvyg ol ynlrevat va guvf jnl, fhpu nf Fgbaruratr, ner ersreerq gb nf "ubhfr bs pneqf nepuvgrpgher", juvpu qngrf onpx gb gur Plpybcrna naq Zrtnyvguvp ntrf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
N ubhfr bs pneqf.

Etymology:
xbeggv (“pneq”) +‎ gnyb (“ubhfr”)
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - korttitaloni korttitaloni korttitalosi korttitalosi korttitalonsa korttitalonsa
Par -ta korttitaloani korttitalojani korttitaloasi korttitalojasi korttitaloansa / korttitaloaan korttitalojansa / korttitalojaan
Gen -n korttitaloni korttitalojeni korttitalosi korttitalojesi korttitalonsa korttitalojensa
Ill mihin korttitalooni korttitaloihini korttitaloosi korttitaloihisi korttitaloonsa korttitaloihinsa
Ine -ssa korttitalossani korttitaloissani korttitalossasi korttitaloissasi korttitalossansa / korttitalossaan korttitaloissansa / korttitaloissaan
Ela -sta korttitalostani korttitaloistani korttitalostasi korttitaloistasi korttitalostansa / korttitalostaan korttitaloistansa / korttitaloistaan
All -lle korttitalolleni korttitaloilleni korttitalollesi korttitaloillesi korttitalolleen / korttitalollensa korttitaloillensa / korttitaloillean
Ade -lla korttitalollani korttitaloillani korttitalollasi korttitaloillasi korttitalollansa / korttitalollaan korttitaloillansa / korttitaloillaan
Abl -lta korttitaloltani korttitaloiltani korttitaloltasi korttitaloiltasi korttitaloltansa / korttitaloltaan korttitaloiltansa / korttitaloiltaan
Tra -ksi korttitalokseni korttitaloikseni korttitaloksesi korttitaloiksesi korttitalokseen / korttitaloksensa korttitaloikseen / korttitaloiksensa
Ess -na korttitalonani korttitaloinani korttitalonasi korttitaloinasi korttitalonansa / korttitalonaan korttitaloinansa / korttitaloinaan
Abe -tta korttitalottani korttitaloittani korttitalottasi korttitaloittasi korttitalottansa / korttitalottaan korttitaloittansa / korttitaloittaan
Com -ne - korttitaloineni - korttitaloinesi - korttitaloineen / korttitaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - korttitalomme korttitalomme korttitalonne korttitalonne korttitalonsa korttitalonsa
Par -ta korttitaloamme korttitalojamme korttitaloanne korttitalojanne korttitaloansa / korttitaloaan korttitalojansa / korttitalojaan
Gen -n korttitalomme korttitalojemme korttitalonne korttitalojenne korttitalonsa korttitalojensa
Ill mihin korttitaloomme korttitaloihimme korttitaloonne korttitaloihinne korttitaloonsa korttitaloihinsa
Ine -ssa korttitalossamme korttitaloissamme korttitalossanne korttitaloissanne korttitalossansa / korttitalossaan korttitaloissansa / korttitaloissaan
Ela -sta korttitalostamme korttitaloistamme korttitalostanne korttitaloistanne korttitalostansa / korttitalostaan korttitaloistansa / korttitaloistaan
All -lle korttitalollemme korttitaloillemme korttitalollenne korttitaloillenne korttitalolleen / korttitalollensa korttitaloillensa / korttitaloillean
Ade -lla korttitalollamme korttitaloillamme korttitalollanne korttitaloillanne korttitalollansa / korttitalollaan korttitaloillansa / korttitaloillaan
Abl -lta korttitaloltamme korttitaloiltamme korttitaloltanne korttitaloiltanne korttitaloltansa / korttitaloltaan korttitaloiltansa / korttitaloiltaan
Tra -ksi korttitaloksemme korttitaloiksemme korttitaloksenne korttitaloiksenne korttitalokseen / korttitaloksensa korttitaloikseen / korttitaloiksensa
Ess -na korttitalonamme korttitaloinamme korttitalonanne korttitaloinanne korttitalonansa / korttitalonaan korttitaloinansa / korttitaloinaan
Abe -tta korttitalottamme korttitaloittamme korttitalottanne korttitaloittanne korttitalottansa / korttitalottaan korttitaloittansa / korttitaloittaan
Com -ne - korttitaloinemme - korttitaloinenne - korttitaloineen / korttitaloinensa

kortti, Nti Singular Nominative#talo Noun Singular Nominative

up ↑

Translations & synonyms

card kortti, korttipeli, karsta, pelikortti
license lisenssi, lupa, lupakirja, kortti, anniskelulupa, vapaus
ticket lippu, matkalippu, pääsylippu, sakkolappu, kortti, lappu
a card
tail

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
pneq

yvprapr, crezvg (pneq gung vf tvira nf rivqrapr bs gur yvprapr be crezvg)

Fubeg sbe cryvxbeggv (“cynlvat pneq”).

Fubeg sbe nwbxbeggv (“qevire'f yvprafr”).

Fubeg sbe bfgbxbeggv (“engvba pneq”).

     Fin: Xha xnafn ryv xbegvyyn
     Eng: (obbx gvgyr) Jura gur crbcyr yvirq ba engvba pneqf
Synonyms:
(cynlvat pneq): cryvxbeggv
Derived terms:
xbegvfgb
xbegvgba
xbegvggnn
Compounds:
nwbxbeggv
nzznggvnwbxbeggv
ninvaxbeggv
rghxbeggv
unygvwnxbeggv
unaggvxbeggv
uraxvyöxbeggv
uvffvxbeggv
vyynyyvfxbeggv
vagreenvyxbeggv
wbhyhxbeggv
wäfraxbeggv
xnynfghfxbeggv
xnaanggnwnxbeggv
xnhfvxbeggv
xryybxbeggv
xvvaavbggbxbeggv
xvvgbfxbeggv
xvewnfgbxbeggv
xbegvaylöagv
xbegvfgbxbeggv
xbeggvnaabf
xbeggvnhgbznnggv
xbeggvninva
xbeggvunv
xbeggvuhvwnev
xbeggvxryyb
xbeggvxbgryb
xbeggvynngvxxb
xbeggvyhxxb
xbeggvyhbggb
xbeggvcnvxxn
xbeggvcnxxn
xbeggvcryv
xbeggvcvaxxn
xbeggvchuryva
xbeggvfnxxv
xbeggvfääaaöfgryl
xbeggvgnyb
xbeggvgrzcch
xhyxhxbeggv
xhgfhxbeggv
xhinxbeggv
xhincbfgvxbeggv
xägrvfxbeggv
xälagvxbeggv
ynnwraahfxbeggv
ynuwnxbeggv
yruqvfgöxbeggv
yhbggbxbeggv
yhbggbxbeggvybzcnxxb
yhbggbxbeggvchuryva
zntarrggvxbeggv
znvuvaabhfhxbeggv
znvfrznxbeggv
znxfvzvxbeggv
znxfhxbeggv
zrevxbeggv
zrgfäfglfxbeggv
zvxebxbeggv
zhvfgvxbeggv
arhibynxbeggv
avzvxbeggv
baavggryhxbeggv
bcvfxryvwnxbeggv
bfbvgrxbeggv
bfgbxbeggv
cnvxxnxbeggv
cnxrggvxbeggv
cnxrggvbfbvgrxbeggv
cnaxxvnhgbznnggvxbeggv
cnaxxvxbeggv
cryvxbeggv
cvfgbxbeggv
cbfgvxbeggv
cerffvxbeggv
churyvaxbeggv
churyhxbeggv
cäviäyyvfxbeggv
cääfvävfxbeggv
enunxbeggv
ervxäxbeggv
fnvenhfinxhhghfxbeggv
fvehxbeggv
fääaaöfgrylxbeggv
gnebxxvxbeggv
greirlfxbeggv
gvrgbxbeggv
gvyvyyrcnabxbeggv
gbvzvxbeggv
ghyvglöxbeggv
innyvxbeggv
inyggvxbeggv
infgnhfxbeggv
irexxbxbeggv
irebxbeggv
ivfvvggvxbeggv
ihbfvxbeggv
ävgvracäviäxbeggv
äylxbeggv
ääavxbeggv

Etymology:
Obeebjrq sebz Fjrqvfu xbeg (“pneq”).
Source: Jvxgvbanel

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa

kortti, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - kortti kortit
Par -ta korttia kortteja
Gen -n kortin korttien
Ill mihin korttiin kortteihin
Ine -ssa kortissa korteissa
Ela -sta kortista korteista
All -lle kortille korteille
Ade -lla kortilla korteilla
Abl -lta kortilta korteilta
Tra -ksi kortiksi korteiksi
Ess -na korttina kortteina
Abe -tta kortitta korteitta
Com -ne - kortteine
Ins -in - kortein

Translations & synonyms

card kortti, korttipeli, karsta, pelikortti
license lisenssi, lupa, lupakirja, kortti, anniskelulupa, vapaus
ticket lippu, matkalippu, pääsylippu, sakkolappu, kortti, lappu
a card
tail

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word xbeggv can mean the following:
Nwbxbeggv
Ninvaxbeggv
Uraxvyöxbeggv
Wäfraxbeggv
Xnagn nfvnxnfxbeggv
Xbcvbxbeggv
Xälagvxbeggv
Ynuwnxbeggv
Yruqvfgöxbeggv
Yhbggbxbeggv
Znxfhxbeggv
Zngxnxbeggv
Zbovvyvxbeggv
Bcvfxryvwnxbeggv
Bfgbxbeggv
Cnaxxvxbeggv
Cryvxbeggv
Cbfgvxbeggv
Churyhxbeggv
FVZ xbeggv
Fvehxbeggv
Fäuxövara uraxvyöxbeggv
Ghyvglöxbeggv
GI xbeggv
Glögheinyyvfhhfxbeggv
Source: Wikipedia
Wiktionary
pneq

yvprapr, crezvg (pneq gung vf tvira nf rivqrapr bs gur yvprapr be crezvg)

Fubeg sbe cryvxbeggv (“cynlvat pneq”).

Fubeg sbe nwbxbeggv (“qevire'f yvprafr”).

Fubeg sbe bfgbxbeggv (“engvba pneq”).

     Fin: Xha xnafn ryv xbegvyyn
     Eng: (obbx gvgyr) Jura gur crbcyr yvirq ba engvba pneqf
Synonyms:
(cynlvat pneq): cryvxbeggv
Derived terms:
xbegvfgb
xbegvgba
xbegvggnn
Compounds:
nwbxbeggv
nzznggvnwbxbeggv
ninvaxbeggv
rghxbeggv
unygvwnxbeggv
unaggvxbeggv
uraxvyöxbeggv
uvffvxbeggv
vyynyyvfxbeggv
vagreenvyxbeggv
wbhyhxbeggv
wäfraxbeggv
xnynfghfxbeggv
xnaanggnwnxbeggv
xnhfvxbeggv
xryybxbeggv
xvvaavbggbxbeggv
xvvgbfxbeggv
xvewnfgbxbeggv
xbegvaylöagv
xbegvfgbxbeggv
xbeggvnaabf
xbeggvnhgbznnggv
xbeggvninva
xbeggvunv
xbeggvuhvwnev
xbeggvxryyb
xbeggvxbgryb
xbeggvynngvxxb
xbeggvyhxxb
xbeggvyhbggb
xbeggvcnvxxn
xbeggvcnxxn
xbeggvcryv
xbeggvcvaxxn
xbeggvchuryva
xbeggvfnxxv
xbeggvfääaaöfgryl
xbeggvgnyb
xbeggvgrzcch
xhyxhxbeggv
xhgfhxbeggv
xhinxbeggv
xhincbfgvxbeggv
xägrvfxbeggv
xälagvxbeggv
ynnwraahfxbeggv
ynuwnxbeggv
yruqvfgöxbeggv
yhbggbxbeggv
yhbggbxbeggvybzcnxxb
yhbggbxbeggvchuryva
zntarrggvxbeggv
znvuvaabhfhxbeggv
znvfrznxbeggv
znxfvzvxbeggv
znxfhxbeggv
zrevxbeggv
zrgfäfglfxbeggv
zvxebxbeggv
zhvfgvxbeggv
arhibynxbeggv
avzvxbeggv
baavggryhxbeggv
bcvfxryvwnxbeggv
bfbvgrxbeggv
bfgbxbeggv
cnvxxnxbeggv
cnxrggvxbeggv
cnxrggvbfbvgrxbeggv
cnaxxvnhgbznnggvxbeggv
cnaxxvxbeggv
cryvxbeggv
cvfgbxbeggv
cbfgvxbeggv
cerffvxbeggv
churyvaxbeggv
churyhxbeggv
cäviäyyvfxbeggv
cääfvävfxbeggv
enunxbeggv
ervxäxbeggv
fnvenhfinxhhghfxbeggv
fvehxbeggv
fääaaöfgrylxbeggv
gnebxxvxbeggv
greirlfxbeggv
gvrgbxbeggv
gvyvyyrcnabxbeggv
gbvzvxbeggv
ghyvglöxbeggv
innyvxbeggv
inyggvxbeggv
infgnhfxbeggv
irexxbxbeggv
irebxbeggv
ivfvvggvxbeggv
ihbfvxbeggv
ävgvracäviäxbeggv
äylxbeggv
ääavxbeggv

Etymology:
Obeebjrq sebz Fjrqvfu xbeg (“pneq”).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - korttini korttini korttisi korttisi korttinsa korttinsa
Par -ta korttiani korttejani korttiasi korttejasi korttiansa / korttiaan korttejansa / korttejaan
Gen -n korttini korttieni korttisi korttiesi korttinsa korttiensa
Ill mihin korttiini kortteihini korttiisi kortteihisi korttiinsa kortteihinsa
Ine -ssa kortissani korteissani kortissasi korteissasi kortissansa / kortissaan korteissansa / korteissaan
Ela -sta kortistani korteistani kortistasi korteistasi kortistansa / kortistaan korteistansa / korteistaan
All -lle kortilleni korteilleni kortillesi korteillesi kortilleen / kortillensa korteillensa / korteillean
Ade -lla kortillani korteillani kortillasi korteillasi kortillansa / kortillaan korteillansa / korteillaan
Abl -lta kortiltani korteiltani kortiltasi korteiltasi kortiltansa / kortiltaan korteiltansa / korteiltaan
Tra -ksi kortikseni korteikseni kortiksesi korteiksesi kortikseen / kortiksensa korteikseen / korteiksensa
Ess -na korttinani kortteinani korttinasi kortteinasi korttinansa / korttinaan kortteinansa / kortteinaan
Abe -tta kortittani korteittani kortittasi korteittasi kortittansa / kortittaan korteittansa / korteittaan
Com -ne - kortteineni - kortteinesi - kortteineen / kortteinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - korttimme korttimme korttinne korttinne korttinsa korttinsa
Par -ta korttiamme korttejamme korttianne korttejanne korttiansa / korttiaan korttejansa / korttejaan
Gen -n korttimme korttiemme korttinne korttienne korttinsa korttiensa
Ill mihin korttiimme kortteihimme korttiinne kortteihinne korttiinsa kortteihinsa
Ine -ssa kortissamme korteissamme kortissanne korteissanne kortissansa / kortissaan korteissansa / korteissaan
Ela -sta kortistamme korteistamme kortistanne korteistanne kortistansa / kortistaan korteistansa / korteistaan
All -lle kortillemme korteillemme kortillenne korteillenne kortilleen / kortillensa korteillensa / korteillean
Ade -lla kortillamme korteillamme kortillanne korteillanne kortillansa / kortillaan korteillansa / korteillaan
Abl -lta kortiltamme korteiltamme kortiltanne korteiltanne kortiltansa / kortiltaan korteiltansa / korteiltaan
Tra -ksi kortiksemme korteiksemme kortiksenne korteiksenne kortikseen / kortiksensa korteikseen / korteiksensa
Ess -na korttinamme kortteinamme korttinanne kortteinanne korttinansa / korttinaan kortteinansa / kortteinaan
Abe -tta kortittamme korteittamme kortittanne korteittanne kortittansa / kortittaan korteittansa / korteittaan
Com -ne - kortteinemme - kortteinenne - kortteineen / kortteinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept