Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

talonviini talonviini   N Sg Nom
talo   N Sg Gen + viini   N Sg Nom

talonviini, Noun

up ↑

Translations & synonyms

Wine of the house
housewinner
house wine
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
Nygreangvir sbez bs gnyba ivvav

Etymology:
gnyba +‎ ivvav
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talonviinini talonviinini talonviinisi talonviinisi talonviininsä talonviininsä
Par -ta talonviiniäni talonviinejäni talonviiniäsi talonviinejäsi talonviiniänsä / talonviiniään talonviinejänsä / talonviinejään
Gen -n talonviinini talonviinieni talonviinisi talonviiniesi talonviininsä talonviiniensä
Ill mihin talonviiniini talonviineihini talonviiniisi talonviineihisi talonviiniinsä talonviineihinsä
Ine -ssa talonviinissäni talonviineissäni talonviinissäsi talonviineissäsi talonviinissänsä / talonviinissään talonviineissänsä / talonviineissään
Ela -sta talonviinistäni talonviineistäni talonviinistäsi talonviineistäsi talonviinistänsä / talonviinistään talonviineistänsä / talonviineistään
All -lle talonviinilleni talonviineilleni talonviinillesi talonviineillesi talonviinilleen / talonviinillensä talonviineillensä / talonviineilleän
Ade -lla talonviinilläni talonviineilläni talonviinilläsi talonviineilläsi talonviinillänsä / talonviinillään talonviineillänsä / talonviineillään
Abl -lta talonviiniltäni talonviineiltäni talonviiniltäsi talonviineiltäsi talonviiniltänsä / talonviiniltään talonviineiltänsä / talonviineiltään
Tra -ksi talonviinikseni talonviineikseni talonviiniksesi talonviineiksesi talonviinikseen / talonviiniksensä talonviineikseen / talonviineiksensä
Ess -na talonviininäni talonviineinäni talonviininäsi talonviineinäsi talonviininänsä / talonviininään talonviineinänsä / talonviineinään
Abe -tta talonviinittäni talonviineittäni talonviinittäsi talonviineittäsi talonviinittänsä / talonviinittään talonviineittänsä / talonviineittään
Com -ne - talonviineineni - talonviineinesi - talonviineineen / talonviineinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talonviinimme talonviinimme talonviininne talonviininne talonviininsä talonviininsä
Par -ta talonviiniämme talonviinejämme talonviiniänne talonviinejänne talonviiniänsä / talonviiniään talonviinejänsä / talonviinejään
Gen -n talonviinimme talonviiniemme talonviininne talonviinienne talonviininsä talonviiniensä
Ill mihin talonviiniimme talonviineihimme talonviiniinne talonviineihinne talonviiniinsä talonviineihinsä
Ine -ssa talonviinissämme talonviineissämme talonviinissänne talonviineissänne talonviinissänsä / talonviinissään talonviineissänsä / talonviineissään
Ela -sta talonviinistämme talonviineistämme talonviinistänne talonviineistänne talonviinistänsä / talonviinistään talonviineistänsä / talonviineistään
All -lle talonviinillemme talonviineillemme talonviinillenne talonviineillenne talonviinilleen / talonviinillensä talonviineillensä / talonviineilleän
Ade -lla talonviinillämme talonviineillämme talonviinillänne talonviineillänne talonviinillänsä / talonviinillään talonviineillänsä / talonviineillään
Abl -lta talonviiniltämme talonviineiltämme talonviiniltänne talonviineiltänne talonviiniltänsä / talonviiniltään talonviineiltänsä / talonviineiltään
Tra -ksi talonviiniksemme talonviineiksemme talonviiniksenne talonviineiksenne talonviinikseen / talonviiniksensä talonviineikseen / talonviineiksensä
Ess -na talonviininämme talonviineinämme talonviininänne talonviineinänne talonviininänsä / talonviininään talonviineinänsä / talonviineinään
Abe -tta talonviinittämme talonviineittämme talonviinittänne talonviineittänne talonviinittänsä / talonviinittään talonviineittänsä / talonviineittään
Com -ne - talonviineinemme - talonviineinenne - talonviineineen / talonviineinensä

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa

viini, Noun

up ↑

Translations & synonyms

wine viini
quiver viini, nuolikotelo, vapina, värähdys, värinä, väristys
vino viini
plonk punkku, viini, läjähdys, kumahdus
plunk kumahdus, viini, läjähdys

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Jvar vf na nypbubyvp qevax glcvpnyyl znqr sebz srezragrq tencr whvpr. Lrnfg pbafhzrf gur fhtne va gur tencrf naq pbairegf vg gb rgunaby, pneoba qvbkvqr, naq urng. Qvssrerag inevrgvrf bs tencrf naq fgenvaf bs lrnfgf cebqhpr qvssrerag fglyrf bs jvar.

Source: Wikipedia
Wiktionary
jvar

Derived terms:
ivvavggää
dhvire

Synonyms:
(dhvire): ahbyvivvav, ahbyvxbgryb
Etymology:
Svaavfu Jvxvcrqvn unf na negvpyr ba:ivvavJvxvcrqvn sv Obeebjrq sebz Fjrqvfu iva (“jvar”), sebz Byq Abefr iía. Qbhoyrg jvgu ivvan. Cbffvoyl n onpxsbezngvba onfrq ba ivvarxr, na veerthyne qvnyrpgny inevnag bs ivvyrxr (“onaq, fgenc”), sebz gur fnzr ebbg √ivvyr- nf ivvygää (“gb fyvg”), sebz byqre ivwr-. Gubhtu nccrnevat va jevgvat fvapr gur 16gu praghel, gur jbeq vf hanggrfgrq va pbyybdhvny fcrrpu naq znl or na byq yvgrenel pbvantr.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - viinini / viineni viinini / viineni viinisi / viinesi viinisi / viinesi viininsä / viinensä viininsä / viinensä
Par -ta viiniäni / viintäni viinejäni / viiniäni viiniäsi / viintäsi viinejäsi / viiniäsi viiniänsä / viiniään /
viintänsä / viintään
viinejänsä / viinejään /
viiniänsä / viiniään
Gen -n viinini / viineni viinieni / viinteni viinisi / viinesi viiniesi / viintesi viininsä / viinensä viiniensä / viintensä
Ill mihin viiniini / viineeni viineihini / viiniini viiniisi / viineesi viineihisi / viiniisi viiniinsä / viineensä viineihinsä / viiniinsä
Ine -ssa viinissäni / viinessäni viineissäni / viinissäni viinissäsi / viinessäsi viineissäsi / viinissäsi viinissänsä / viinissään /
viinessänsä / viinessään
viineissänsä / viineissään /
viinissänsä / viinissään
Ela -sta viinistäni / viinestäni viineistäni / viinistäni viinistäsi / viinestäsi viineistäsi / viinistäsi viinistänsä / viinistään /
viinestänsä / viinestään
viineistänsä / viineistään /
viinistänsä / viinistään
All -lle viinilleni / viinelleni viineilleni / viinilleni viinillesi / viinellesi viineillesi / viinillesi viinilleen / viinillensä /
viinelleen / viinellensä
viineillensä / viineilleän /
viinillensä / viinilleän
Ade -lla viinilläni / viinelläni viineilläni / viinilläni viinilläsi / viinelläsi viineilläsi / viinilläsi viinillänsä / viinillään /
viinellänsä / viinellään
viineillänsä / viineillään /
viinillänsä / viinillään
Abl -lta viiniltäni / viineltäni viineiltäni / viiniltäni viiniltäsi / viineltäsi viineiltäsi / viiniltäsi viiniltänsä / viiniltään /
viineltänsä / viineltään
viineiltänsä / viineiltään /
viiniltänsä / viiniltään
Tra -ksi viinikseni / viinekseni viineikseni / viinikseni viiniksesi / viineksesi viineiksesi / viiniksesi viinikseen / viiniksensä /
viinekseen / viineksensä
viineikseen / viineiksensä /
viinikseen / viiniksensä
Ess -na viininäni / viinenäni viineinäni / viininäni viininäsi / viinenäsi viineinäsi / viininäsi viininänsä / viininään /
viinenänsä / viinenään
viineinänsä / viineinään /
viininänsä / viininään
Abe -tta viinittäni / viinettäni viineittäni / viinittäni viinittäsi / viinettäsi viineittäsi / viinittäsi viinittänsä / viinittään /
viinettänsä / viinettään
viineittänsä / viineittään /
viinittänsä / viinittään
Com -ne - viineineni / viinineni - viineinesi / viininesi - viineineen / viineinensä /
viinineen / viininensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - viinimme / viinemme viinimme / viinemme viininne / viinenne viininne / viinenne viininsä / viinensä viininsä / viinensä
Par -ta viiniämme / viintämme viinejämme / viiniämme viiniänne / viintänne viinejänne / viiniänne viiniänsä / viiniään /
viintänsä / viintään
viinejänsä / viinejään /
viiniänsä / viiniään
Gen -n viinimme / viinemme viiniemme / viintemme viininne / viinenne viinienne / viintenne viininsä / viinensä viiniensä / viintensä
Ill mihin viiniimme / viineemme viineihimme / viiniimme viiniinne / viineenne viineihinne / viiniinne viiniinsä / viineensä viineihinsä / viiniinsä
Ine -ssa viinissämme / viinessämme viineissämme / viinissämme viinissänne / viinessänne viineissänne / viinissänne viinissänsä / viinissään /
viinessänsä / viinessään
viineissänsä / viineissään /
viinissänsä / viinissään
Ela -sta viinistämme / viinestämme viineistämme / viinistämme viinistänne / viinestänne viineistänne / viinistänne viinistänsä / viinistään /
viinestänsä / viinestään
viineistänsä / viineistään /
viinistänsä / viinistään
All -lle viinillemme / viinellemme viineillemme / viinillemme viinillenne / viinellenne viineillenne / viinillenne viinilleen / viinillensä /
viinelleen / viinellensä
viineillensä / viineilleän /
viinillensä / viinilleän
Ade -lla viinillämme / viinellämme viineillämme / viinillämme viinillänne / viinellänne viineillänne / viinillänne viinillänsä / viinillään /
viinellänsä / viinellään
viineillänsä / viineillään /
viinillänsä / viinillään
Abl -lta viiniltämme / viineltämme viineiltämme / viiniltämme viiniltänne / viineltänne viineiltänne / viiniltänne viiniltänsä / viiniltään /
viineltänsä / viineltään
viineiltänsä / viineiltään /
viiniltänsä / viiniltään
Tra -ksi viiniksemme / viineksemme viineiksemme / viiniksemme viiniksenne / viineksenne viineiksenne / viiniksenne viinikseen / viiniksensä /
viinekseen / viineksensä
viineikseen / viineiksensä /
viinikseen / viiniksensä
Ess -na viininämme / viinenämme viineinämme / viininämme viininänne / viinenänne viineinänne / viininänne viininänsä / viininään /
viinenänsä / viinenään
viineinänsä / viineinään /
viininänsä / viininään
Abe -tta viinittämme / viinettämme viineittämme / viinittämme viinittänne / viinettänne viineittänne / viinittänne viinittänsä / viinittään /
viinettänsä / viinettään
viineittänsä / viineittään /
viinittänsä / viinittään
Com -ne - viineinemme / viininemme - viineinenne / viininenne - viineineen / viineinensä /
viinineen / viininensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept