logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

maistua + ko, verb

Word analysis
maistuuko SeeHide full analysisArrow downArrow up

maistuuko

maistua

Verb, Present, 3rd person singular Question clitic

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(intransitive, + ablative) To taste (like sth). Fin:Se maistuu hyvältä.Eng:It tastes good. Show more arrow right maistaa +‎ -ua Show more arrow right
to taste maistaa, maistua, maistella, saada maistaa, saada esimakua jstk, päästä jnk makuun
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 188413-2; Tatoeba; opensubtitles2 Ei maistunut. It had no bite. Eikä maistunut. Did not. Ei maistu lainkaan. Doesn't taste at all. Maistuuko olut? Would you like a beer? Mansikat maistuvat makeilta. Strawberries taste sweet. Maistuuko limonadi? Lemonade? Maistuvatko makkarat? I was right, wasn't I? Miltä toukat maistuvat? How are those maggots? Ruoka ei maistunut. I couldn't eat. Maistuuko juustoleipä? Grilled cheese, anyone? Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

maistunko

en maistuko

ii

maistutko

et maistuko

iii

maistuuko

ei maistuko

Plural

Positive

Negative

i

maistummeko / maistutaanko

emme maistuko / ei maistutako

ii

maistutteko

ette maistuko

iii

maistuvatko

eivät maistuko

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

maistuinko

en maistunutko

ii

maistuitko

et maistunutko

iii

maistuiko

ei maistunutko

Plural

Positive

Negative

i

maistuimmeko / maistuttiinko

emme maistuneetko / ei maistuttuko

ii

maistuitteko

ette maistuneetko

iii

maistuivatko

eivät maistuneetko

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen maistunutko

en ole maistunutko

ii

olet maistunutko

et ole maistunutko

iii

on maistunutko

ei ole maistunutko

Plural

Positive

Negative

i

olemme maistuneetko

emme ole maistuneetko

ii

olette maistuneetko

ette ole maistuneetko

iii

ovat maistuneetko

eivät ole maistuneetko

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin maistunutko

en ollut maistunutko

ii

olit maistunutko

et ollut maistunutko

iii

oli maistunutko

ei ollut maistunutko

Plural

Positive

Negative

i

olimme maistuneetko

emme olleet maistuneetko

ii

olitte maistuneetko

ette olleet maistuneetko

iii

olivat maistuneetko

eivät olleet maistuneetko

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

maistuisinko

en maistuisiko

ii

maistuisitko

et maistuisiko

iii

maistuisiko

ei maistuisiko

Plural

Positive

Negative

i

maistuisimmeko

emme maistuisiko

ii

maistuisitteko

ette maistuisiko

iii

maistuisivatko

eivät maistuisiko

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin maistunutko

en olisi maistunutko

ii

olisit maistunutko

et olisi maistunutko

iii

olisi maistunutko

ei olisi maistunutko

Plural

Positive

Negative

i

olisimme maistuneetko

emme olisi maistuneetko

ii

olisitte maistuneetko

ette olisi maistuneetko

iii

olisivat maistuneetko

eivät olisi maistuneetko

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

maistunenko

en maistuneko

ii

maistunetko

et maistuneko

iii

maistuneeko

ei maistuneko

Plural

Positive

Negative

i

maistunemmeko

emme maistuneko

ii

maistunetteko

ette maistuneko

iii

maistunevatko

eivät maistuneko

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen maistunutko

en liene maistunutko

ii

lienet maistunutko

et liene maistunutko

iii

lienee maistunutko

ei liene maistunutko

Plural

Positive

Negative

i

lienemme maistuneetko

emme liene maistuneetko

ii

lienette maistuneetko

ette liene maistuneetko

iii

lienevät maistuneetko

eivät liene maistuneetko

Imperative

Singular

i

-

ii

maistu

iii

maistukoon

Plural

i

maistukaamme

ii

maistukaa

iii

maistukoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

maistuako

Tra

-ksi

maistuaksensako / maistuakseenko

Infinitive II

Ine

-ssa

maistuessako

Ins

-in

maistuenko

Ine

-ssa

maistuttaessako (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

maistumaanko

Ine

-ssa

maistumassako

Ela

-sta

maistumastako

Ade

-lla

maistumallako

Abe

-tta

maistumattako

Ins

-in

maistumanko

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

maistuminenko

Par

-ta

maistumistako

Infinitive V

maistumaisillaanko / maistumaisillansako

Passive

Positive

Negative

Present

maistutaanko

ei maistutako

Imperfect

maistuttiinko

ei maistuttuko

Potential

maistuttaneenko

ei maistuttaneko

Conditional

maistuttaisiinko

ei maistuttaisiko

Imperative Present

maistuttakoonko

älköön maistuttakoko

Imperative Perfect

olkoon maistuttuko

älköön maistuttuko

Positive

Negative

Present

maistutaanko

ei maistutako

Imperfect

maistuttiinko

ei maistuttuko

Potential

maistuttaneenko

ei maistuttaneko

Conditional

maistuttaisiinko

ei maistuttaisiko

Imperative Present

maistuttakoonko

älköön maistuttakoko

Imperative Perfect

olkoon maistuttuko

älköön maistuttuko

Participle

Active

Passive

1st

maistuvako

maistuttavako

2nd

maistunutko

maistuttuko

3rd

maistumako

-

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept