Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

oikeustalo oikeustalo   N Sg Nom
oikeus   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

oikeustalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

courthouse oikeustalo, käräjätalo
courtroom
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
pbhegubhfr (choyvp ohvyqvat ubhfvat pbhegf bs ynj)

Synonyms:
ynxvghcn (pbyybdhvny)
Etymology:
bvxrhf (“pbheg”) +‎ gnyb (“ubhfr”)
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - oikeustaloni oikeustaloni oikeustalosi oikeustalosi oikeustalonsa oikeustalonsa
Par -ta oikeustaloani oikeustalojani oikeustaloasi oikeustalojasi oikeustaloansa / oikeustaloaan oikeustalojansa / oikeustalojaan
Gen -n oikeustaloni oikeustalojeni oikeustalosi oikeustalojesi oikeustalonsa oikeustalojensa
Ill mihin oikeustalooni oikeustaloihini oikeustaloosi oikeustaloihisi oikeustaloonsa oikeustaloihinsa
Ine -ssa oikeustalossani oikeustaloissani oikeustalossasi oikeustaloissasi oikeustalossansa / oikeustalossaan oikeustaloissansa / oikeustaloissaan
Ela -sta oikeustalostani oikeustaloistani oikeustalostasi oikeustaloistasi oikeustalostansa / oikeustalostaan oikeustaloistansa / oikeustaloistaan
All -lle oikeustalolleni oikeustaloilleni oikeustalollesi oikeustaloillesi oikeustalolleen / oikeustalollensa oikeustaloillensa / oikeustaloillean
Ade -lla oikeustalollani oikeustaloillani oikeustalollasi oikeustaloillasi oikeustalollansa / oikeustalollaan oikeustaloillansa / oikeustaloillaan
Abl -lta oikeustaloltani oikeustaloiltani oikeustaloltasi oikeustaloiltasi oikeustaloltansa / oikeustaloltaan oikeustaloiltansa / oikeustaloiltaan
Tra -ksi oikeustalokseni oikeustaloikseni oikeustaloksesi oikeustaloiksesi oikeustalokseen / oikeustaloksensa oikeustaloikseen / oikeustaloiksensa
Ess -na oikeustalonani oikeustaloinani oikeustalonasi oikeustaloinasi oikeustalonansa / oikeustalonaan oikeustaloinansa / oikeustaloinaan
Abe -tta oikeustalottani oikeustaloittani oikeustalottasi oikeustaloittasi oikeustalottansa / oikeustalottaan oikeustaloittansa / oikeustaloittaan
Com -ne - oikeustaloineni - oikeustaloinesi - oikeustaloineen / oikeustaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - oikeustalomme oikeustalomme oikeustalonne oikeustalonne oikeustalonsa oikeustalonsa
Par -ta oikeustaloamme oikeustalojamme oikeustaloanne oikeustalojanne oikeustaloansa / oikeustaloaan oikeustalojansa / oikeustalojaan
Gen -n oikeustalomme oikeustalojemme oikeustalonne oikeustalojenne oikeustalonsa oikeustalojensa
Ill mihin oikeustaloomme oikeustaloihimme oikeustaloonne oikeustaloihinne oikeustaloonsa oikeustaloihinsa
Ine -ssa oikeustalossamme oikeustaloissamme oikeustalossanne oikeustaloissanne oikeustalossansa / oikeustalossaan oikeustaloissansa / oikeustaloissaan
Ela -sta oikeustalostamme oikeustaloistamme oikeustalostanne oikeustaloistanne oikeustalostansa / oikeustalostaan oikeustaloistansa / oikeustaloistaan
All -lle oikeustalollemme oikeustaloillemme oikeustalollenne oikeustaloillenne oikeustalolleen / oikeustalollensa oikeustaloillensa / oikeustaloillean
Ade -lla oikeustalollamme oikeustaloillamme oikeustalollanne oikeustaloillanne oikeustalollansa / oikeustalollaan oikeustaloillansa / oikeustaloillaan
Abl -lta oikeustaloltamme oikeustaloiltamme oikeustaloltanne oikeustaloiltanne oikeustaloltansa / oikeustaloltaan oikeustaloiltansa / oikeustaloiltaan
Tra -ksi oikeustaloksemme oikeustaloiksemme oikeustaloksenne oikeustaloiksenne oikeustalokseen / oikeustaloksensa oikeustaloikseen / oikeustaloiksensa
Ess -na oikeustalonamme oikeustaloinamme oikeustalonanne oikeustaloinanne oikeustalonansa / oikeustalonaan oikeustaloinansa / oikeustaloinaan
Abe -tta oikeustalottamme oikeustaloittamme oikeustalottanne oikeustaloittanne oikeustalottansa / oikeustalottaan oikeustaloittansa / oikeustaloittaan
Com -ne - oikeustaloinemme - oikeustaloinenne - oikeustaloineen / oikeustaloinensa

oikeus, Noun

up ↑
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word bvxrhf can mean the following:
bvxrhqrazhxnvfhhf: fr zvxä ba bvxrva
ghbzvbvfghva: bvxrhqravfghagb
Bvxrhf: Uryfvatvffä ihbaan 1906 vyzrfglalg fnabznyrugv
Bvxrhf: Bvxrhfcbyvvggvfra luqvfglxfra Qrzyn el:a frxä Bvxrhf- wn lugrvfxhagngvrgrryyvfra luqvfglxfra whyxnvfrzn nvxnxnhfxvewn
bvxrhfwäewrfglxfra: zhxnna) xhhyhin rgh gnv inygn gruqä wbgnxva (xälgrgääa zlöf avzvglfgä fhowrxgvvivara bvxrhf)
bvxrhfwäewrfglf: bvxrhfwäewrfgryzä, bvxrhfgvrqr (xälgrgääa zlöf grezvä bowrxgvvivara bvxrhf)
Source: Wikipedia
Wiktionary
evtug (gb fbzrguvat = vyyngvir; gb qb fbzrguvat = vasvavgvir).

     Fin: Zvahyyn ba gälfv bvxrhf fnabn, zvgä nwnggryra.
     Eng: V unir gur shyy evtug gb fnl jung V guvax.
ynj (yrtny flfgrz; obql bs ehyrf naq fgnaqneqf vffhrq ol gur yrtvfyngvir obql)

     Fin: ebbznynvara bvxrhf
     Eng: Ebzna ynj
     Fin: unyyvagb-bvxrhf
     Eng: ― nqzvavfgengvir ynj
     Fin: lxfvglvfbvxrhf
     Eng: ― cevingr ynj
whfgvpr, ynj

     Fin: bvxrhqra avzrffä
     Eng: ― va gur anzr bs whfgvpr / gur ynj
pbheg (cynpr, jurer whfgvpr vf nqzvavfgrerq)

evtugarff, snvearff

(va gur cyheny) yvprafr

     Fin: naavfxryhbvxrhqrg ~ N-bvxrhqrg
     Eng: ― yvdhbe yvprafr
(fbpvny frphevgl) ragvgyrzrag, evtug

     Fin: Uraxvyöa bvxrhf glöxlilggözllfryäxxrrfrra ynxxnn, xha uäa fnnihggnn inauhhfryäxrväa.
     Eng: N crefba'f ragvgyrzrag gb gur qvfnovyvgl crafvba prnfrf, jura gurl ernpu gur yrtny ergverzrag ntr.
Synonyms:
(evtugarff, snvearff): bvxrhqrazhxnvfhhf(evtugarff, pbeerpgarff): bvxrryyvfhhf
Antonyms:
(whfgvpr): rcäbvxrhqrazhxnvfhhf, iääellf
Derived terms:
evtug
cääfgä bvxrhxfvvafn (“gb pbzr vagb bar'f bja
gb qb barfrys whfgvpr”)
ynj
wnxnn bzna xäqra bvxrhggn (“gb gnxr gur ynj vagb bar'f bja unaqf”)
whfgvpr
unnfgnn bvxrhgrra + travgvir-npphfngvir (“gb fhr
svyr (ynj)fhvg ntnvafg
gnxr gb pbheg
oevat na npgvba ntnvafg”)
whfgvpr
gruqä bvxrhggn (“gb qb whfgvpr”)
pbheg
xälqä bvxrhggn + ryngvir (“gb yvgvtngr ba
tb gb ynj ba”)
nqwrpgvirf
bvxrhqryyvara
bvxrhqrgba
ireof
bvxrhggnn

Compounds:
rfvarbvxrhf
unyyvagb-bvxrhf
ubivbvxrhf
whyxvfbvxrhf
xnafnynvfbvxrhf
xbexrva unyyvagb-bvxrhf
xbexrva bvxrhf
xäeäwäbvxrhf
yhbaababvxrhf
bvxrhqraubvgb
bvxrhqravfghagb
bvxrhqraxälagv
bvxrhqraxälzvfxnnev
bvxrhqraybhxxnhf
bvxrhqrazhxnvara
bvxrhqrainfgnvara
bvxrhfnagebcbybtvn
bvxrhfnch
bvxrhfnfvnzvrf
bvxrhfqbtzngvvxxn
bvxrhfsvybfbsvn
bvxrhfunzznfyääxrgvrqr
bvxrhfunzznfyääxäev
bvxrhfunexvagn
bvxrhfuraxvyö
bvxrhfuvfgbevn
bvxrhfvasbezngvvxxn
bvxrhfvfghva
bvxrhfwhggh
bvxrhfwäewrfgryzä
bvxrhfwäewrfglf
bvxrhfxnafyrev
bvxrhfxrycbvara
bvxrhfxäfvglf
bvxrhfxälgäagö
bvxrhfynvgbf
bvxrhfyäuqr
bvxrhfyääxrgvrqr
bvxrhfzvavfgrev
bvxrhfzvavfgrevö
bvxrhfzheun
bvxrhfarhibf
bvxrhfbcvyyvara
bvxrhfbccvahg
bvxrhffhowrxgv
bvxrhfcnvxxn
bvxrhfcrevnngr
bvxrhfcbyvvggvara
bvxrhfcbyvgvvxxn
bvxrhfcbfvgvivfzv
bvxrhfcebfrffv
bvxrhfcflxvngevn
bvxrhfcflxbybtvn
bvxrhffnyv
bvxrhffbfvbybtvn
bvxrhfgnybhfgvrqr
bvxrhfgncnhf
bvxrhfgrbybtvn
bvxrhfgrbevn
bvxrhfgvrqr
bvxrhfgvrgrvyvwä
bvxrhfgbvzv
bvxrhfghein
bvxrhfinygvb
bvxrhfinezhhf
bvxrhfivenabznvara
bvxrhfibvzn
creurbvxrhf
ennfghinabvxrhf
evxbfbvxrhf
fbcvzhfbvxrhf
fbgnbvxrhf
gncnbvxrhf
inygvbfääagöbvxrhf
lxfvglvfbvxrhf

Etymology:
bvxrn +‎ -hhf
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - oikeuteni oikeuteni oikeutesi oikeutesi oikeutensa oikeutensa
Par -ta oikeuttani oikeuksiani oikeuttasi oikeuksiasi oikeuttansa / oikeuttaan oikeuksiansa / oikeuksiaan
Gen -n oikeuteni oikeuksieni oikeutesi oikeuksiesi oikeutensa oikeuksiensa
Ill mihin oikeuteeni oikeuksiini oikeuteesi oikeuksiisi oikeuteensa oikeuksiinsa
Ine -ssa oikeudessani oikeuksissani oikeudessasi oikeuksissasi oikeudessansa / oikeudessaan oikeuksissansa / oikeuksissaan
Ela -sta oikeudestani oikeuksistani oikeudestasi oikeuksistasi oikeudestansa / oikeudestaan oikeuksistansa / oikeuksistaan
All -lle oikeudelleni oikeuksilleni oikeudellesi oikeuksillesi oikeudelleen / oikeudellensa oikeuksillensa / oikeuksillean
Ade -lla oikeudellani oikeuksillani oikeudellasi oikeuksillasi oikeudellansa / oikeudellaan oikeuksillansa / oikeuksillaan
Abl -lta oikeudeltani oikeuksiltani oikeudeltasi oikeuksiltasi oikeudeltansa / oikeudeltaan oikeuksiltansa / oikeuksiltaan
Tra -ksi oikeudekseni oikeuksikseni oikeudeksesi oikeuksiksesi oikeudekseen / oikeudeksensa oikeuksikseen / oikeuksiksensa
Ess -na oikeutenani oikeuksinani oikeutenasi oikeuksinasi oikeutenansa / oikeutenaan oikeuksinansa / oikeuksinaan
Abe -tta oikeudettani oikeuksittani oikeudettasi oikeuksittasi oikeudettansa / oikeudettaan oikeuksittansa / oikeuksittaan
Com -ne - oikeuksineni - oikeuksinesi - oikeuksineen / oikeuksinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - oikeutemme oikeutemme oikeutenne oikeutenne oikeutensa oikeutensa
Par -ta oikeuttamme oikeuksiamme oikeuttanne oikeuksianne oikeuttansa / oikeuttaan oikeuksiansa / oikeuksiaan
Gen -n oikeutemme oikeuksiemme oikeutenne oikeuksienne oikeutensa oikeuksiensa
Ill mihin oikeuteemme oikeuksiimme oikeuteenne oikeuksiinne oikeuteensa oikeuksiinsa
Ine -ssa oikeudessamme oikeuksissamme oikeudessanne oikeuksissanne oikeudessansa / oikeudessaan oikeuksissansa / oikeuksissaan
Ela -sta oikeudestamme oikeuksistamme oikeudestanne oikeuksistanne oikeudestansa / oikeudestaan oikeuksistansa / oikeuksistaan
All -lle oikeudellemme oikeuksillemme oikeudellenne oikeuksillenne oikeudelleen / oikeudellensa oikeuksillensa / oikeuksillean
Ade -lla oikeudellamme oikeuksillamme oikeudellanne oikeuksillanne oikeudellansa / oikeudellaan oikeuksillansa / oikeuksillaan
Abl -lta oikeudeltamme oikeuksiltamme oikeudeltanne oikeuksiltanne oikeudeltansa / oikeudeltaan oikeuksiltansa / oikeuksiltaan
Tra -ksi oikeudeksemme oikeuksiksemme oikeudeksenne oikeuksiksenne oikeudekseen / oikeudeksensa oikeuksikseen / oikeuksiksensa
Ess -na oikeutenamme oikeuksinamme oikeutenanne oikeuksinanne oikeutenansa / oikeutenaan oikeuksinansa / oikeuksinaan
Abe -tta oikeudettamme oikeuksittamme oikeudettanne oikeuksittanne oikeudettansa / oikeudettaan oikeuksittansa / oikeuksittaan
Com -ne - oikeuksinemme - oikeuksinenne - oikeuksineen / oikeuksinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept