Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

virastotalo virastotalo   N Sg Nom
virasto   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

virastotalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

office block toimistotalo, virastotalo, hallintorakennus
civic center virastotalo, hallintokeskus
agency building
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
nqzvavfgengvba ohvyqvat, zhavpvcny ohvyqvat

Etymology:
ivenfgb +‎ gnyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - virastotaloni virastotaloni virastotalosi virastotalosi virastotalonsa virastotalonsa
Par -ta virastotaloani virastotalojani virastotaloasi virastotalojasi virastotaloansa / virastotaloaan virastotalojansa / virastotalojaan
Gen -n virastotaloni virastotalojeni virastotalosi virastotalojesi virastotalonsa virastotalojensa
Ill mihin virastotalooni virastotaloihini virastotaloosi virastotaloihisi virastotaloonsa virastotaloihinsa
Ine -ssa virastotalossani virastotaloissani virastotalossasi virastotaloissasi virastotalossansa / virastotalossaan virastotaloissansa / virastotaloissaan
Ela -sta virastotalostani virastotaloistani virastotalostasi virastotaloistasi virastotalostansa / virastotalostaan virastotaloistansa / virastotaloistaan
All -lle virastotalolleni virastotaloilleni virastotalollesi virastotaloillesi virastotalolleen / virastotalollensa virastotaloillensa / virastotaloillean
Ade -lla virastotalollani virastotaloillani virastotalollasi virastotaloillasi virastotalollansa / virastotalollaan virastotaloillansa / virastotaloillaan
Abl -lta virastotaloltani virastotaloiltani virastotaloltasi virastotaloiltasi virastotaloltansa / virastotaloltaan virastotaloiltansa / virastotaloiltaan
Tra -ksi virastotalokseni virastotaloikseni virastotaloksesi virastotaloiksesi virastotalokseen / virastotaloksensa virastotaloikseen / virastotaloiksensa
Ess -na virastotalonani virastotaloinani virastotalonasi virastotaloinasi virastotalonansa / virastotalonaan virastotaloinansa / virastotaloinaan
Abe -tta virastotalottani virastotaloittani virastotalottasi virastotaloittasi virastotalottansa / virastotalottaan virastotaloittansa / virastotaloittaan
Com -ne - virastotaloineni - virastotaloinesi - virastotaloineen / virastotaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - virastotalomme virastotalomme virastotalonne virastotalonne virastotalonsa virastotalonsa
Par -ta virastotaloamme virastotalojamme virastotaloanne virastotalojanne virastotaloansa / virastotaloaan virastotalojansa / virastotalojaan
Gen -n virastotalomme virastotalojemme virastotalonne virastotalojenne virastotalonsa virastotalojensa
Ill mihin virastotaloomme virastotaloihimme virastotaloonne virastotaloihinne virastotaloonsa virastotaloihinsa
Ine -ssa virastotalossamme virastotaloissamme virastotalossanne virastotaloissanne virastotalossansa / virastotalossaan virastotaloissansa / virastotaloissaan
Ela -sta virastotalostamme virastotaloistamme virastotalostanne virastotaloistanne virastotalostansa / virastotalostaan virastotaloistansa / virastotaloistaan
All -lle virastotalollemme virastotaloillemme virastotalollenne virastotaloillenne virastotalolleen / virastotalollensa virastotaloillensa / virastotaloillean
Ade -lla virastotalollamme virastotaloillamme virastotalollanne virastotaloillanne virastotalollansa / virastotalollaan virastotaloillansa / virastotaloillaan
Abl -lta virastotaloltamme virastotaloiltamme virastotaloltanne virastotaloiltanne virastotaloltansa / virastotaloltaan virastotaloiltansa / virastotaloiltaan
Tra -ksi virastotaloksemme virastotaloiksemme virastotaloksenne virastotaloiksenne virastotalokseen / virastotaloksensa virastotaloikseen / virastotaloiksensa
Ess -na virastotalonamme virastotaloinamme virastotalonanne virastotaloinanne virastotalonansa / virastotalonaan virastotaloinansa / virastotaloinaan
Abe -tta virastotalottamme virastotaloittamme virastotalottanne virastotaloittanne virastotalottansa / virastotalottaan virastotaloittansa / virastotaloittaan
Com -ne - virastotaloinemme - virastotaloinenne - virastotaloineen / virastotaloinensa

virasto, Noun

up ↑
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
ohernh, bssvpr, ntrapl, obneq (bcrengvir havg va gur choyvp frpgbe ba prageny (fgngr), ertvbany be ybpny (zhavpvcny) yriry)

Compounds:
nyhrunyyvagbivenfgb, NIV
ryvagneivxrivenfgb
raretvnznexxvanivenfgb
xrfxhfivenfgb
xvycnvyhivenfgb
xvexxbureenaivenfgb
xhaanaivenfgb
yvvxraarivenfgb
yvvxhagnivenfgb
znnunazhhggbivenfgb
zhfrbivenfgb
bvxrhfxnafyrevaivenfgb
bcrghfivenfgb
irebivenfgb
ivrfgvagäivenfgb
ivenfgbzrfgnev
ivenfgbgnyb
ivenfgbgllyv
ivenfgbglönvxn

Etymology:
ivexn (“choyvp bssvpr”) +‎ -fgb. Pbvarq ol Svaavfu yvathvfg naq nhgube Ervaubyq iba Orpxre.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - virastoni virastoni virastosi virastosi virastonsa virastonsa
Par -ta virastoani virastojani virastoasi virastojasi virastoansa / virastoaan virastojansa / virastojaan
Gen -n virastoni virastojeni virastosi virastojesi virastonsa virastojensa
Ill mihin virastooni virastoihini virastoosi virastoihisi virastoonsa virastoihinsa
Ine -ssa virastossani virastoissani virastossasi virastoissasi virastossansa / virastossaan virastoissansa / virastoissaan
Ela -sta virastostani virastoistani virastostasi virastoistasi virastostansa / virastostaan virastoistansa / virastoistaan
All -lle virastolleni virastoilleni virastollesi virastoillesi virastolleen / virastollensa virastoillensa / virastoillean
Ade -lla virastollani virastoillani virastollasi virastoillasi virastollansa / virastollaan virastoillansa / virastoillaan
Abl -lta virastoltani virastoiltani virastoltasi virastoiltasi virastoltansa / virastoltaan virastoiltansa / virastoiltaan
Tra -ksi virastokseni virastoikseni virastoksesi virastoiksesi virastokseen / virastoksensa virastoikseen / virastoiksensa
Ess -na virastonani virastoinani virastonasi virastoinasi virastonansa / virastonaan virastoinansa / virastoinaan
Abe -tta virastottani virastoittani virastottasi virastoittasi virastottansa / virastottaan virastoittansa / virastoittaan
Com -ne - virastoineni - virastoinesi - virastoineen / virastoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - virastomme virastomme virastonne virastonne virastonsa virastonsa
Par -ta virastoamme virastojamme virastoanne virastojanne virastoansa / virastoaan virastojansa / virastojaan
Gen -n virastomme virastojemme virastonne virastojenne virastonsa virastojensa
Ill mihin virastoomme virastoihimme virastoonne virastoihinne virastoonsa virastoihinsa
Ine -ssa virastossamme virastoissamme virastossanne virastoissanne virastossansa / virastossaan virastoissansa / virastoissaan
Ela -sta virastostamme virastoistamme virastostanne virastoistanne virastostansa / virastostaan virastoistansa / virastoistaan
All -lle virastollemme virastoillemme virastollenne virastoillenne virastolleen / virastollensa virastoillensa / virastoillean
Ade -lla virastollamme virastoillamme virastollanne virastoillanne virastollansa / virastollaan virastoillansa / virastoillaan
Abl -lta virastoltamme virastoiltamme virastoltanne virastoiltanne virastoltansa / virastoltaan virastoiltansa / virastoiltaan
Tra -ksi virastoksemme virastoiksemme virastoksenne virastoiksenne virastokseen / virastoksensa virastoikseen / virastoiksensa
Ess -na virastonamme virastoinamme virastonanne virastoinanne virastonansa / virastonaan virastoinansa / virastoinaan
Abe -tta virastottamme virastoittamme virastottanne virastoittanne virastottansa / virastottaan virastoittansa / virastoittaan
Com -ne - virastoinemme - virastoinenne - virastoineen / virastoinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept