Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

majatalo majatalo   N Sg Nom
maja   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

majatalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

inn majatalo, kievari, krouvi
public house pubi, majatalo, kapakka
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Vaaf ner trarenyyl rfgnoyvfuzragf be ohvyqvatf jurer geniryref pna frrx ybqtvat, naq hfhnyyl, sbbq naq qevax. Vaaf ner glcvpnyyl ybpngrq va gur pbhagel be nybat n uvtujnl; orsber gur nqirag bs zbgbevmrq genafcbegngvba gurl nyfb cebivqrq nppbzzbqngvba sbe ubefrf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
vaa, thrfgubhfr

Etymology:
znwn +‎ gnyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - majataloni majataloni majatalosi majatalosi majatalonsa majatalonsa
Par -ta majataloani majatalojani majataloasi majatalojasi majataloansa / majataloaan majatalojansa / majatalojaan
Gen -n majataloni majatalojeni majatalosi majatalojesi majatalonsa majatalojensa
Ill mihin majatalooni majataloihini majataloosi majataloihisi majataloonsa majataloihinsa
Ine -ssa majatalossani majataloissani majatalossasi majataloissasi majatalossansa / majatalossaan majataloissansa / majataloissaan
Ela -sta majatalostani majataloistani majatalostasi majataloistasi majatalostansa / majatalostaan majataloistansa / majataloistaan
All -lle majatalolleni majataloilleni majatalollesi majataloillesi majatalolleen / majatalollensa majataloillensa / majataloillean
Ade -lla majatalollani majataloillani majatalollasi majataloillasi majatalollansa / majatalollaan majataloillansa / majataloillaan
Abl -lta majataloltani majataloiltani majataloltasi majataloiltasi majataloltansa / majataloltaan majataloiltansa / majataloiltaan
Tra -ksi majatalokseni majataloikseni majataloksesi majataloiksesi majatalokseen / majataloksensa majataloikseen / majataloiksensa
Ess -na majatalonani majataloinani majatalonasi majataloinasi majatalonansa / majatalonaan majataloinansa / majataloinaan
Abe -tta majatalottani majataloittani majatalottasi majataloittasi majatalottansa / majatalottaan majataloittansa / majataloittaan
Com -ne - majataloineni - majataloinesi - majataloineen / majataloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - majatalomme majatalomme majatalonne majatalonne majatalonsa majatalonsa
Par -ta majataloamme majatalojamme majataloanne majatalojanne majataloansa / majataloaan majatalojansa / majatalojaan
Gen -n majatalomme majatalojemme majatalonne majatalojenne majatalonsa majatalojensa
Ill mihin majataloomme majataloihimme majataloonne majataloihinne majataloonsa majataloihinsa
Ine -ssa majatalossamme majataloissamme majatalossanne majataloissanne majatalossansa / majatalossaan majataloissansa / majataloissaan
Ela -sta majatalostamme majataloistamme majatalostanne majataloistanne majatalostansa / majatalostaan majataloistansa / majataloistaan
All -lle majatalollemme majataloillemme majatalollenne majataloillenne majatalolleen / majatalollensa majataloillensa / majataloillean
Ade -lla majatalollamme majataloillamme majatalollanne majataloillanne majatalollansa / majatalollaan majataloillansa / majataloillaan
Abl -lta majataloltamme majataloiltamme majataloltanne majataloiltanne majataloltansa / majataloltaan majataloiltansa / majataloiltaan
Tra -ksi majataloksemme majataloiksemme majataloksenne majataloiksenne majatalokseen / majataloksensa majataloikseen / majataloiksensa
Ess -na majatalonamme majataloinamme majatalonanne majataloinanne majatalonansa / majatalonaan majataloinansa / majataloinaan
Abe -tta majatalottamme majataloittamme majatalottanne majataloittanne majatalottansa / majatalottaan majataloittansa / majataloittaan
Com -ne - majataloinemme - majataloinenne - majataloineen / majataloinensa

maja, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - maja majat
Par -ta majaa majoja
Gen -n majan majojen
Ill mihin majaan majoihin
Ine -ssa majassa majoissa
Ela -sta majasta majoista
All -lle majalle majoille
Ade -lla majalla majoilla
Abl -lta majalta majoilta
Tra -ksi majaksi majoiksi
Ess -na majana majoina
Abe -tta majatta majoitta
Com -ne - majoine
Ins -in - majoin

Translations & synonyms

shelter suoja, katos, asunto, kota, turvapaikka, maja
hut mökki, kota, maja, koppi, vaja, parakki
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
uhg

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp znwn. Pbtangr jvgu Rfgbavna znwn naq nyfb Yngivna zāwn.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - majani majani majasi majasi majansa majansa
Par -ta majaani majojani majaasi majojasi majaansa / majaaan majojansa / majojaan
Gen -n majani majojeni majasi majojesi majansa majojensa
Ill mihin majaani majoihini majaasi majoihisi majaansa majoihinsa
Ine -ssa majassani majoissani majassasi majoissasi majassansa / majassaan majoissansa / majoissaan
Ela -sta majastani majoistani majastasi majoistasi majastansa / majastaan majoistansa / majoistaan
All -lle majalleni majoilleni majallesi majoillesi majalleen / majallensa majoillensa / majoillean
Ade -lla majallani majoillani majallasi majoillasi majallansa / majallaan majoillansa / majoillaan
Abl -lta majaltani majoiltani majaltasi majoiltasi majaltansa / majaltaan majoiltansa / majoiltaan
Tra -ksi majakseni majoikseni majaksesi majoiksesi majakseen / majaksensa majoikseen / majoiksensa
Ess -na majanani majoinani majanasi majoinasi majanansa / majanaan majoinansa / majoinaan
Abe -tta majattani majoittani majattasi majoittasi majattansa / majattaan majoittansa / majoittaan
Com -ne - majoineni - majoinesi - majoineen / majoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - majamme majamme majanne majanne majansa majansa
Par -ta majaamme majojamme majaanne majojanne majaansa / majaaan majojansa / majojaan
Gen -n majamme majojemme majanne majojenne majansa majojensa
Ill mihin majaamme majoihimme majaanne majoihinne majaansa majoihinsa
Ine -ssa majassamme majoissamme majassanne majoissanne majassansa / majassaan majoissansa / majoissaan
Ela -sta majastamme majoistamme majastanne majoistanne majastansa / majastaan majoistansa / majoistaan
All -lle majallemme majoillemme majallenne majoillenne majalleen / majallensa majoillensa / majoillean
Ade -lla majallamme majoillamme majallanne majoillanne majallansa / majallaan majoillansa / majoillaan
Abl -lta majaltamme majoiltamme majaltanne majoiltanne majaltansa / majaltaan majoiltansa / majoiltaan
Tra -ksi majaksemme majoiksemme majaksenne majoiksenne majakseen / majaksensa majoikseen / majoiksensa
Ess -na majanamme majoinamme majananne majoinanne majanansa / majanaan majoinansa / majoinaan
Abe -tta majattamme majoittamme majattanne majoittanne majattansa / majattaan majoittansa / majoittaan
Com -ne - majoinemme - majoinenne - majoineen / majoinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept