Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

hometalo hometalo   N Sg Nom
home   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

hometalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

home house
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Jngre qnzntr qrfpevorf inevbhf cbffvoyr ybffrf pnhfrq ol jngre vagehqvat jurer vg jvyy ranoyr nggnpx bs n zngrevny be flfgrz ol qrfgehpgvir cebprffrf fhpu nf ebggvat bs jbbq, zbyq tebjgu, onpgrevn tebjgu, ehfgvat bs fgrry, fjryyvat bs pbzcbfvgr jbbqf, qr-ynzvangvat bs zngrevnyf fhpu nf cyljbbq, rgp.

Source: Wikipedia
Wiktionary
zbyql ubhfr

Etymology:
ubzr +‎ gnyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - hometaloni hometaloni hometalosi hometalosi hometalonsa hometalonsa
Par -ta hometaloani hometalojani hometaloasi hometalojasi hometaloansa / hometaloaan hometalojansa / hometalojaan
Gen -n hometaloni hometalojeni hometalosi hometalojesi hometalonsa hometalojensa
Ill mihin hometalooni hometaloihini hometaloosi hometaloihisi hometaloonsa hometaloihinsa
Ine -ssa hometalossani hometaloissani hometalossasi hometaloissasi hometalossansa / hometalossaan hometaloissansa / hometaloissaan
Ela -sta hometalostani hometaloistani hometalostasi hometaloistasi hometalostansa / hometalostaan hometaloistansa / hometaloistaan
All -lle hometalolleni hometaloilleni hometalollesi hometaloillesi hometalolleen / hometalollensa hometaloillensa / hometaloillean
Ade -lla hometalollani hometaloillani hometalollasi hometaloillasi hometalollansa / hometalollaan hometaloillansa / hometaloillaan
Abl -lta hometaloltani hometaloiltani hometaloltasi hometaloiltasi hometaloltansa / hometaloltaan hometaloiltansa / hometaloiltaan
Tra -ksi hometalokseni hometaloikseni hometaloksesi hometaloiksesi hometalokseen / hometaloksensa hometaloikseen / hometaloiksensa
Ess -na hometalonani hometaloinani hometalonasi hometaloinasi hometalonansa / hometalonaan hometaloinansa / hometaloinaan
Abe -tta hometalottani hometaloittani hometalottasi hometaloittasi hometalottansa / hometalottaan hometaloittansa / hometaloittaan
Com -ne - hometaloineni - hometaloinesi - hometaloineen / hometaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - hometalomme hometalomme hometalonne hometalonne hometalonsa hometalonsa
Par -ta hometaloamme hometalojamme hometaloanne hometalojanne hometaloansa / hometaloaan hometalojansa / hometalojaan
Gen -n hometalomme hometalojemme hometalonne hometalojenne hometalonsa hometalojensa
Ill mihin hometaloomme hometaloihimme hometaloonne hometaloihinne hometaloonsa hometaloihinsa
Ine -ssa hometalossamme hometaloissamme hometalossanne hometaloissanne hometalossansa / hometalossaan hometaloissansa / hometaloissaan
Ela -sta hometalostamme hometaloistamme hometalostanne hometaloistanne hometalostansa / hometalostaan hometaloistansa / hometaloistaan
All -lle hometalollemme hometaloillemme hometalollenne hometaloillenne hometalolleen / hometalollensa hometaloillensa / hometaloillean
Ade -lla hometalollamme hometaloillamme hometalollanne hometaloillanne hometalollansa / hometalollaan hometaloillansa / hometaloillaan
Abl -lta hometaloltamme hometaloiltamme hometaloltanne hometaloiltanne hometaloltansa / hometaloltaan hometaloiltansa / hometaloiltaan
Tra -ksi hometaloksemme hometaloiksemme hometaloksenne hometaloiksenne hometalokseen / hometaloksensa hometaloikseen / hometaloiksensa
Ess -na hometalonamme hometaloinamme hometalonanne hometaloinanne hometalonansa / hometalonaan hometaloinansa / hometaloinaan
Abe -tta hometalottamme hometaloittamme hometalottanne hometaloittanne hometalottansa / hometalottaan hometaloittansa / hometaloittaan
Com -ne - hometaloinemme - hometaloinenne - hometaloineen / hometaloinensa

home, Noun

up ↑

Translations & synonyms

mold muotti, multa, home, vuoka, kaavain, vuokaruoka
mildew home, härmäsieni, viljaruoste
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Zbhyq (be zbyq) vf n glcr bs shathf. Vg tebjf va gur sbez bs zhygvpryyhyne svynzragf pnyyrq ulcunr. Va pbagenfg, shatv gung pna nqbcg n fvatyr-pryyrq tebjgu unovg ner pnyyrq lrnfgf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
zvyqrj, zbyq

     Fin: Gäzä yrvcä ba ubzrrffn.
     Eng: Guvf oernq vf zbyql(yvgrenyyl, “Guvf oernq vf va zbyq.”)
Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp ubzru, sebz rneyvre šbzrš, obeebjrq sebz Cebgb-Treznavp fjnzznm be rneyvre Cer-Treznavp. Pbtangr gb Xneryvna ubzru, Ircf ubzru.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - homeeni homeeni homeesi homeesi homeensa homeensa
Par -ta homettani homeitani / homehiani homettasi homeitasi / homehiasi homettansa / homettaan homeitansa / homeitaan /
homehiansa / homehiaan
Gen -n homeeni homeitteni / homeideni /
homehieni / homehitteni
homeesi homeittesi / homeidesi /
homehiesi / homehittesi
homeensa homeittensa / homeidensa /
homehiensa / homehittensa
Ill mihin homeeseeni homeisiini / homeihini /
homehisini
homeeseesi homeisiisi / homeihisi /
homehisisi
homeeseensa homeisiinsa / homeihinsa /
homehisinsa
Ine -ssa homeessani homehissani / homeissani homeessasi homehissasi / homeissasi homeessansa / homeessaan homehissansa / homehissaan /
homeissansa / homeissaan
Ela -sta homeestani homehistani / homeistani homeestasi homehistasi / homeistasi homeestansa / homeestaan homehistansa / homehistaan /
homeistansa / homeistaan
All -lle homeelleni homehilleni / homeilleni homeellesi homehillesi / homeillesi homeelleen / homeellensa homehillensa / homehillean /
homeillensa / homeillean
Ade -lla homeellani homehillani / homeillani homeellasi homehillasi / homeillasi homeellansa / homeellaan homehillansa / homehillaan /
homeillansa / homeillaan
Abl -lta homeeltani homehiltani / homeiltani homeeltasi homehiltasi / homeiltasi homeeltansa / homeeltaan homehiltansa / homehiltaan /
homeiltansa / homeiltaan
Tra -ksi homeekseni homehikseni / homeikseni homeeksesi homehiksesi / homeiksesi homeekseen / homeeksensa homehikseen / homehiksensa /
homeikseen / homeiksensa
Ess -na homeenani homehinani / homeinani homeenasi homehinasi / homeinasi homeenansa / homeenaan homehinansa / homehinaan /
homeinansa / homeinaan
Abe -tta homeettani homehittani / homeittani homeettasi homehittasi / homeittasi homeettansa / homeettaan homehittansa / homehittaan /
homeittansa / homeittaan
Com -ne - homehineni / homeineni - homehinesi / homeinesi - homehineen / homehinensa /
homeineen / homeinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - homeemme homeemme homeenne homeenne homeensa homeensa
Par -ta homettamme homeitamme / homehiamme homettanne homeitanne / homehianne homettansa / homettaan homeitansa / homeitaan /
homehiansa / homehiaan
Gen -n homeemme homeittemme / homeidemme /
homehiemme / homehittemme
homeenne homeittenne / homeidenne /
homehienne / homehittenne
homeensa homeittensa / homeidensa /
homehiensa / homehittensa
Ill mihin homeeseemme homeisiimme / homeihimme /
homehisimme
homeeseenne homeisiinne / homeihinne /
homehisinne
homeeseensa homeisiinsa / homeihinsa /
homehisinsa
Ine -ssa homeessamme homehissamme / homeissamme homeessanne homehissanne / homeissanne homeessansa / homeessaan homehissansa / homehissaan /
homeissansa / homeissaan
Ela -sta homeestamme homehistamme / homeistamme homeestanne homehistanne / homeistanne homeestansa / homeestaan homehistansa / homehistaan /
homeistansa / homeistaan
All -lle homeellemme homehillemme / homeillemme homeellenne homehillenne / homeillenne homeelleen / homeellensa homehillensa / homehillean /
homeillensa / homeillean
Ade -lla homeellamme homehillamme / homeillamme homeellanne homehillanne / homeillanne homeellansa / homeellaan homehillansa / homehillaan /
homeillansa / homeillaan
Abl -lta homeeltamme homehiltamme / homeiltamme homeeltanne homehiltanne / homeiltanne homeeltansa / homeeltaan homehiltansa / homehiltaan /
homeiltansa / homeiltaan
Tra -ksi homeeksemme homehiksemme / homeiksemme homeeksenne homehiksenne / homeiksenne homeekseen / homeeksensa homehikseen / homehiksensa /
homeikseen / homeiksensa
Ess -na homeenamme homehinamme / homeinamme homeenanne homehinanne / homeinanne homeenansa / homeenaan homehinansa / homehinaan /
homeinansa / homeinaan
Abe -tta homeettamme homehittamme / homeittamme homeettanne homehittanne / homeittanne homeettansa / homeettaan homehittansa / homehittaan /
homeittansa / homeittaan
Com -ne - homehinemme / homeinemme - homehinenne / homeinenne - homehineen / homehinensa /
homeineen / homeinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept