Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

koulutalo koulutalo   N Sg Nom
koulu   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

koulutalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

schoolhouse koulutalo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
fpubby ohvyqvat

Etymology:
xbhyh +‎ gnyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - koulutaloni koulutaloni koulutalosi koulutalosi koulutalonsa koulutalonsa
Par -ta koulutaloani koulutalojani koulutaloasi koulutalojasi koulutaloansa / koulutaloaan koulutalojansa / koulutalojaan
Gen -n koulutaloni koulutalojeni koulutalosi koulutalojesi koulutalonsa koulutalojensa
Ill mihin koulutalooni koulutaloihini koulutaloosi koulutaloihisi koulutaloonsa koulutaloihinsa
Ine -ssa koulutalossani koulutaloissani koulutalossasi koulutaloissasi koulutalossansa / koulutalossaan koulutaloissansa / koulutaloissaan
Ela -sta koulutalostani koulutaloistani koulutalostasi koulutaloistasi koulutalostansa / koulutalostaan koulutaloistansa / koulutaloistaan
All -lle koulutalolleni koulutaloilleni koulutalollesi koulutaloillesi koulutalolleen / koulutalollensa koulutaloillensa / koulutaloillean
Ade -lla koulutalollani koulutaloillani koulutalollasi koulutaloillasi koulutalollansa / koulutalollaan koulutaloillansa / koulutaloillaan
Abl -lta koulutaloltani koulutaloiltani koulutaloltasi koulutaloiltasi koulutaloltansa / koulutaloltaan koulutaloiltansa / koulutaloiltaan
Tra -ksi koulutalokseni koulutaloikseni koulutaloksesi koulutaloiksesi koulutalokseen / koulutaloksensa koulutaloikseen / koulutaloiksensa
Ess -na koulutalonani koulutaloinani koulutalonasi koulutaloinasi koulutalonansa / koulutalonaan koulutaloinansa / koulutaloinaan
Abe -tta koulutalottani koulutaloittani koulutalottasi koulutaloittasi koulutalottansa / koulutalottaan koulutaloittansa / koulutaloittaan
Com -ne - koulutaloineni - koulutaloinesi - koulutaloineen / koulutaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - koulutalomme koulutalomme koulutalonne koulutalonne koulutalonsa koulutalonsa
Par -ta koulutaloamme koulutalojamme koulutaloanne koulutalojanne koulutaloansa / koulutaloaan koulutalojansa / koulutalojaan
Gen -n koulutalomme koulutalojemme koulutalonne koulutalojenne koulutalonsa koulutalojensa
Ill mihin koulutaloomme koulutaloihimme koulutaloonne koulutaloihinne koulutaloonsa koulutaloihinsa
Ine -ssa koulutalossamme koulutaloissamme koulutalossanne koulutaloissanne koulutalossansa / koulutalossaan koulutaloissansa / koulutaloissaan
Ela -sta koulutalostamme koulutaloistamme koulutalostanne koulutaloistanne koulutalostansa / koulutalostaan koulutaloistansa / koulutaloistaan
All -lle koulutalollemme koulutaloillemme koulutalollenne koulutaloillenne koulutalolleen / koulutalollensa koulutaloillensa / koulutaloillean
Ade -lla koulutalollamme koulutaloillamme koulutalollanne koulutaloillanne koulutalollansa / koulutalollaan koulutaloillansa / koulutaloillaan
Abl -lta koulutaloltamme koulutaloiltamme koulutaloltanne koulutaloiltanne koulutaloltansa / koulutaloltaan koulutaloiltansa / koulutaloiltaan
Tra -ksi koulutaloksemme koulutaloiksemme koulutaloksenne koulutaloiksenne koulutalokseen / koulutaloksensa koulutaloikseen / koulutaloiksensa
Ess -na koulutalonamme koulutaloinamme koulutalonanne koulutaloinanne koulutalonansa / koulutalonaan koulutaloinansa / koulutaloinaan
Abe -tta koulutalottamme koulutaloittamme koulutalottanne koulutaloittanne koulutalottansa / koulutalottaan koulutaloittansa / koulutaloittaan
Com -ne - koulutaloinemme - koulutaloinenne - koulutaloineen / koulutaloinensa

koulu, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - koulu koulut
Par -ta koulua kouluja
Gen -n koulun koulujen
Ill mihin kouluun kouluihin
Ine -ssa koulussa kouluissa
Ela -sta koulusta kouluista
All -lle koululle kouluille
Ade -lla koululla kouluilla
Abl -lta koululta kouluilta
Tra -ksi kouluksi kouluiksi
Ess -na kouluna kouluina
Abe -tta koulutta kouluitta
Com -ne - kouluine
Ins -in - kouluin

Translations & synonyms

school koulu, koulunkäynti, koulukunta, yliopisto, parvi, opisto
training school koulu, ammattikoulu
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N fpubby vf na rqhpngvbany vafgvghgvba qrfvtarq gb cebivqr yrneavat fcnprf naq yrneavat raivebazragf sbe gur grnpuvat bs fghqragf (be "chcvyf") haqre gur qverpgvba bs grnpuref. Zbfg pbhagevrf unir flfgrzf bs sbezny rqhpngvba, juvpu vf fbzrgvzrf pbzchyfbel. Va gurfr flfgrzf, fghqragf cebterff guebhtu n frevrf bs fpubbyf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
fpubby

Derived terms:
xbhyhynvara
xbhyhggnn
xbhyhggnwn
xbhyhggnhghn
xbhyhghf
xälqä xbhyhn

Compounds:
nynxnafnxbhyh
nynxbhyh
nyvhcfrrevxbhyh
nzznggvxbexrnxbhyh
nzznggvxbhyh
nchxbhyh
nhgbxbhyh
onyrggvxbhyh
ryäzäaxbhyh
revglvfxbhyh
rfvxbhyh
rfvxbhyhvxävara
unewnnaghzvfxbhyh
unewbvggryhxbhyh
uvvugbxbhyh
uvefvxbhyh
vygnxbhyh
xnqrggvxbhyh
xnafnxbhyh
xnafnxbhyhynvgbf
xnafnxbhyhabcrggnwn
xnafnynvfxbhyh
xnafnaxbexrnxbhyh
xngrqennyvxbhyh
xnhccnxbexrnxbhyh
xnhccnxbhyh
xrfxvxbhyh
xvregbxbhyh
xbvenxbhyh
xbexrnxbhyh
xbhyhnvxn
xbhyhnvar
xbhyhnyhf
xbhyhnfgr
xbhyhngrevn
xbhyhnhgb
xbhyhnihfgnwn
xbhyhohffv
xbhyhqrzbxengvn
xbhyhryäzä
xbhyhrfvzrexxv
xbhyhunyyvagb
xbhyhunyhggbzhhf
xbhyhunzznfyääxäev
xbhyhubvgnwn
xbhyhvxä
xbhyhwhuyn
xbhyhwäewrfgryzä
xbhyhxnyhfgb
xbhyhxnegnfgb
xbhyhxnfinghf
xbhyhxrvggvö
xbhyhxrvggbyn
xbhyhxvryvbccv
xbhyhxvewn
xbhyhxvhfnnwn
xbhyhxvhfnnzvara
xbhyhxvhfnggh
xbhyhxbar
xbhyhxbgv
xbhyhxhywrghf
xbhyhxhagn
xbhyhxhennggbev
xbhyhxhev
xbhyhxheffv
xbhyhxlcfllf
xbhyhxlcfä
xbhyhynvara
xbhyhynvgbf
xbhyhynvin
xbhyhynxxb
xbhyhyncfv
xbhyhynhxxh
xbhyhynhgnxhagn
xbhyhyragb
xbhyhyvvxhagn
xbhyhyhbxxn
xbhyhyääxrgvrqr
xbhyhyääxäev
xbhyhznnvyzn
xbhyhzngxn
xbhyhzrarfglf
xbhyhzrfgnev
xbhyhzrfgnevznvara
xbhyhzvrf
xbhyhareb
xbhyharhibf
xbhyhawbugnwn
xbhyhaxälagv
xbhyhaxälagvnihfgnwn
xbhyhabcrggnwn
xbhyhacraxxv
xbhyhahbevfb
xbhyhahhqvfghf
xbhyhaälgryzä
xbhyhbcrghf
xbhyhbcvaabg
xbhyhcnvabf
xbhyhcnxxb
xbhyhcryxb
xbhyhcvvev
xbhyhcvaanev
xbhyhcvaanhf
xbhyhcbvxn
xbhyhcbyvgvvxxn
xbhyhcflxbybtv
xbhyhcflxbybtvn
xbhyhcäviä
xbhyhenxraahf
xbhyhengfnfghf
xbhyhenhun
xbhyhergxrvyl
xbhyhergxv
xbhyhehbxnvyh
xbhyhehbxnyn
xbhyhfnnihghf
xbhyhfvugrrev
xbhyhfvivfglf
xbhyhgnyb
xbhyhgneivxxrrg
xbhyhgnhyh
xbhyhgrugäiä
xbhyhgreirlqraubvgnwn
xbhyhgreirlqrauhbygb
xbhyhgvr
xbhyhgvrgb
xbhyhgbqvfghf
xbhyhgbvzrawbugnwn
xbhyhgbvzragnexnfgnwn
xbhyhgbvzv
xbhyhgbvzvagn
xbhyhgbirev
xbhyhghybxnf
xbhyhghagv
xbhyhglggö
xbhyhglö
xbhyh-hhqvfghf
xbhyhinvxrhf
xbhyhinyzvhf
xbhyhiryibyyvfhhf
xbhyhivvuglillf
xbhyhivvxxb
xbhyhivenabznvara
xbhyhihbfv
xbhyhiäxv
xbhyhiäxvinygn
xhagbxbhyh
xhingnvqrxbhyh
xlyäxbhyh
yrvxxvxbhyh
yrvevxbhyh
yvvxraarxbhyh
yhbfgnevxbhyh
yäurglfxbhyh
znaarxvvavxbhyh
zhfvvxxvxbexrnxbhyh
zhfvvxxvxbhyh
zhfvvxxvyrvxxvxbhyh
zlxxäxbhyh
avfxnxbhyh
abeznnyvxbhyh
bccvxbhyh
bccviryibyyvfhhfxbhyh
crehfxbhyh
cvnabxbhyh
cbvxnxbhyh
cbyvvfvxbhyh
chhxbhyh
cluäxbhyh
cäviäxbhyh
engfnfghfxbhyh
evccvxbhyh
fryxäxbhyh
frhenxhagnxbhyh
fbxrnvaxbhyh
fgrvarexbhyh
gnvqrxbexrnxbhyh
gnybhfxbhyh
gnaffvxbhyh
gvrqrxbexrnxbhyh
glggöxbhyh
hvznxbhyh
ivvcnyrxbhyh
ivhyhxbhyh
lugrvfxbhyh
lugraävfxbhyh
lxfvglvfxbhyh
lyäxnafnxbhyh
lyäxbhyh

Etymology:
Obeebjrq sebz Fjrqvfu fxbyn, sebz Yngva fpubyn, sebz Napvrag Terrx σχολή (fxubyḗ).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kouluni kouluni koulusi koulusi koulunsa koulunsa
Par -ta kouluani koulujani kouluasi koulujasi kouluansa / kouluaan koulujansa / koulujaan
Gen -n kouluni koulujeni koulusi koulujesi koulunsa koulujensa
Ill mihin kouluuni kouluihini kouluusi kouluihisi kouluunsa kouluihinsa
Ine -ssa koulussani kouluissani koulussasi kouluissasi koulussansa / koulussaan kouluissansa / kouluissaan
Ela -sta koulustani kouluistani koulustasi kouluistasi koulustansa / koulustaan kouluistansa / kouluistaan
All -lle koululleni kouluilleni koulullesi kouluillesi koululleen / koulullensa kouluillensa / kouluillean
Ade -lla koulullani kouluillani koulullasi kouluillasi koulullansa / koulullaan kouluillansa / kouluillaan
Abl -lta koulultani kouluiltani koulultasi kouluiltasi koulultansa / koulultaan kouluiltansa / kouluiltaan
Tra -ksi koulukseni kouluikseni kouluksesi kouluiksesi koulukseen / kouluksensa kouluikseen / kouluiksensa
Ess -na koulunani kouluinani koulunasi kouluinasi koulunansa / koulunaan kouluinansa / kouluinaan
Abe -tta kouluttani kouluittani kouluttasi kouluittasi kouluttansa / kouluttaan kouluittansa / kouluittaan
Com -ne - kouluineni - kouluinesi - kouluineen / kouluinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - koulumme koulumme koulunne koulunne koulunsa koulunsa
Par -ta kouluamme koulujamme kouluanne koulujanne kouluansa / kouluaan koulujansa / koulujaan
Gen -n koulumme koulujemme koulunne koulujenne koulunsa koulujensa
Ill mihin kouluumme kouluihimme kouluunne kouluihinne kouluunsa kouluihinsa
Ine -ssa koulussamme kouluissamme koulussanne kouluissanne koulussansa / koulussaan kouluissansa / kouluissaan
Ela -sta koulustamme kouluistamme koulustanne kouluistanne koulustansa / koulustaan kouluistansa / kouluistaan
All -lle koulullemme kouluillemme koulullenne kouluillenne koululleen / koulullensa kouluillensa / kouluillean
Ade -lla koulullamme kouluillamme koulullanne kouluillanne koulullansa / koulullaan kouluillansa / kouluillaan
Abl -lta koulultamme kouluiltamme koulultanne kouluiltanne koulultansa / koulultaan kouluiltansa / kouluiltaan
Tra -ksi kouluksemme kouluiksemme kouluksenne kouluiksenne koulukseen / kouluksensa kouluikseen / kouluiksensa
Ess -na koulunamme kouluinamme koulunanne kouluinanne koulunansa / koulunaan kouluinansa / kouluinaan
Abe -tta kouluttamme kouluittamme kouluttanne kouluittanne kouluttansa / kouluttaan kouluittansa / kouluittaan
Com -ne - kouluinemme - kouluinenne - kouluineen / kouluinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept