Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

seurakuntatalo seurakuntatalo   N Sg Nom
seurakunta   N Sg Nom + talo   N Sg Nom
seura   N Sg Nom + kunta   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

seurakuntatalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

parish house
parish
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
pbatertngvba unyy, cnevfu unyy, puhepu unyy

Etymology:
frhenxhagn +‎ gnyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - seurakuntataloni seurakuntataloni seurakuntatalosi seurakuntatalosi seurakuntatalonsa seurakuntatalonsa
Par -ta seurakuntataloani seurakuntatalojani seurakuntataloasi seurakuntatalojasi seurakuntataloansa / seurakuntataloaan seurakuntatalojansa / seurakuntatalojaan
Gen -n seurakuntataloni seurakuntatalojeni seurakuntatalosi seurakuntatalojesi seurakuntatalonsa seurakuntatalojensa
Ill mihin seurakuntatalooni seurakuntataloihini seurakuntataloosi seurakuntataloihisi seurakuntataloonsa seurakuntataloihinsa
Ine -ssa seurakuntatalossani seurakuntataloissani seurakuntatalossasi seurakuntataloissasi seurakuntatalossansa / seurakuntatalossaan seurakuntataloissansa / seurakuntataloissaan
Ela -sta seurakuntatalostani seurakuntataloistani seurakuntatalostasi seurakuntataloistasi seurakuntatalostansa / seurakuntatalostaan seurakuntataloistansa / seurakuntataloistaan
All -lle seurakuntatalolleni seurakuntataloilleni seurakuntatalollesi seurakuntataloillesi seurakuntatalolleen / seurakuntatalollensa seurakuntataloillensa / seurakuntataloillean
Ade -lla seurakuntatalollani seurakuntataloillani seurakuntatalollasi seurakuntataloillasi seurakuntatalollansa / seurakuntatalollaan seurakuntataloillansa / seurakuntataloillaan
Abl -lta seurakuntataloltani seurakuntataloiltani seurakuntataloltasi seurakuntataloiltasi seurakuntataloltansa / seurakuntataloltaan seurakuntataloiltansa / seurakuntataloiltaan
Tra -ksi seurakuntatalokseni seurakuntataloikseni seurakuntataloksesi seurakuntataloiksesi seurakuntatalokseen / seurakuntataloksensa seurakuntataloikseen / seurakuntataloiksensa
Ess -na seurakuntatalonani seurakuntataloinani seurakuntatalonasi seurakuntataloinasi seurakuntatalonansa / seurakuntatalonaan seurakuntataloinansa / seurakuntataloinaan
Abe -tta seurakuntatalottani seurakuntataloittani seurakuntatalottasi seurakuntataloittasi seurakuntatalottansa / seurakuntatalottaan seurakuntataloittansa / seurakuntataloittaan
Com -ne - seurakuntataloineni - seurakuntataloinesi - seurakuntataloineen / seurakuntataloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - seurakuntatalomme seurakuntatalomme seurakuntatalonne seurakuntatalonne seurakuntatalonsa seurakuntatalonsa
Par -ta seurakuntataloamme seurakuntatalojamme seurakuntataloanne seurakuntatalojanne seurakuntataloansa / seurakuntataloaan seurakuntatalojansa / seurakuntatalojaan
Gen -n seurakuntatalomme seurakuntatalojemme seurakuntatalonne seurakuntatalojenne seurakuntatalonsa seurakuntatalojensa
Ill mihin seurakuntataloomme seurakuntataloihimme seurakuntataloonne seurakuntataloihinne seurakuntataloonsa seurakuntataloihinsa
Ine -ssa seurakuntatalossamme seurakuntataloissamme seurakuntatalossanne seurakuntataloissanne seurakuntatalossansa / seurakuntatalossaan seurakuntataloissansa / seurakuntataloissaan
Ela -sta seurakuntatalostamme seurakuntataloistamme seurakuntatalostanne seurakuntataloistanne seurakuntatalostansa / seurakuntatalostaan seurakuntataloistansa / seurakuntataloistaan
All -lle seurakuntatalollemme seurakuntataloillemme seurakuntatalollenne seurakuntataloillenne seurakuntatalolleen / seurakuntatalollensa seurakuntataloillensa / seurakuntataloillean
Ade -lla seurakuntatalollamme seurakuntataloillamme seurakuntatalollanne seurakuntataloillanne seurakuntatalollansa / seurakuntatalollaan seurakuntataloillansa / seurakuntataloillaan
Abl -lta seurakuntataloltamme seurakuntataloiltamme seurakuntataloltanne seurakuntataloiltanne seurakuntataloltansa / seurakuntataloltaan seurakuntataloiltansa / seurakuntataloiltaan
Tra -ksi seurakuntataloksemme seurakuntataloiksemme seurakuntataloksenne seurakuntataloiksenne seurakuntatalokseen / seurakuntataloksensa seurakuntataloikseen / seurakuntataloiksensa
Ess -na seurakuntatalonamme seurakuntataloinamme seurakuntatalonanne seurakuntataloinanne seurakuntatalonansa / seurakuntatalonaan seurakuntataloinansa / seurakuntataloinaan
Abe -tta seurakuntatalottamme seurakuntataloittamme seurakuntatalottanne seurakuntataloittanne seurakuntatalottansa / seurakuntatalottaan seurakuntataloittansa / seurakuntataloittaan
Com -ne - seurakuntataloinemme - seurakuntataloinenne - seurakuntataloineen / seurakuntataloinensa

seurakunta, Noun

up ↑
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N Puevfgvna puhepu (be ybpny puhepu) vf n tebhc bs crbcyr jub funer n snvgu be oryvrs jvguva n pbzzhavgl. Gurl hfhnyyl zrrg va bar cnegvphyne ybpngvba pnyyrq n pngurqeny, grzcyr, gnoreanpyr, be fvzcyl n puhepu ohvyqvat. N puhepu tebhc ercerfragf n pregnva qbpgevar naq genqvgvbaf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
N cnevfu (fhoqvivfvba bs qvbprfr).

N pbatertngvba, cnevfu (va gur frafr bs pbzzhavgl nggraqvat n puhepu, zrzoref bs gur cnevfu)

(fyvtugyl crwbengvir) Nal tebhc bs crbcyr jub unir tngurerq gbtrgure.

Etymology:
frhen +‎ xhagn
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - seurakuntani seurakuntani seurakuntasi seurakuntasi seurakuntansa seurakuntansa
Par -ta seurakuntaani seurakuntiani seurakuntaasi seurakuntiasi seurakuntaansa seurakuntiansa / seurakuntiaan
Gen -n seurakuntani seurakuntieni seurakuntasi seurakuntiesi seurakuntansa seurakuntiensa
Ill mihin seurakuntaani seurakuntiini seurakuntaasi seurakuntiisi seurakuntaansa seurakuntiinsa
Ine -ssa seurakunnassani seurakunnissani seurakunnassasi seurakunnissasi seurakunnassansa / seurakunnassaan seurakunnissansa / seurakunnissaan
Ela -sta seurakunnastani seurakunnistani seurakunnastasi seurakunnistasi seurakunnastansa / seurakunnastaan seurakunnistansa / seurakunnistaan
All -lle seurakunnalleni seurakunnilleni seurakunnallesi seurakunnillesi seurakunnalleen / seurakunnallensa seurakunnillensa / seurakunnillean
Ade -lla seurakunnallani seurakunnillani seurakunnallasi seurakunnillasi seurakunnallansa / seurakunnallaan seurakunnillansa / seurakunnillaan
Abl -lta seurakunnaltani seurakunniltani seurakunnaltasi seurakunniltasi seurakunnaltansa / seurakunnaltaan seurakunniltansa / seurakunniltaan
Tra -ksi seurakunnakseni seurakunnikseni seurakunnaksesi seurakunniksesi seurakunnakseen / seurakunnaksensa seurakunnikseen / seurakunniksensa
Ess -na seurakuntanani seurakuntinani seurakuntanasi seurakuntinasi seurakuntanansa / seurakuntanaan seurakuntinansa / seurakuntinaan
Abe -tta seurakunnattani seurakunnittani seurakunnattasi seurakunnittasi seurakunnattansa / seurakunnattaan seurakunnittansa / seurakunnittaan
Com -ne - seurakuntineni - seurakuntinesi - seurakuntineen / seurakuntinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - seurakuntamme seurakuntamme seurakuntanne seurakuntanne seurakuntansa seurakuntansa
Par -ta seurakuntaamme seurakuntiamme seurakuntaanne seurakuntianne seurakuntaansa seurakuntiansa / seurakuntiaan
Gen -n seurakuntamme seurakuntiemme seurakuntanne seurakuntienne seurakuntansa seurakuntiensa
Ill mihin seurakuntaamme seurakuntiimme seurakuntaanne seurakuntiinne seurakuntaansa seurakuntiinsa
Ine -ssa seurakunnassamme seurakunnissamme seurakunnassanne seurakunnissanne seurakunnassansa / seurakunnassaan seurakunnissansa / seurakunnissaan
Ela -sta seurakunnastamme seurakunnistamme seurakunnastanne seurakunnistanne seurakunnastansa / seurakunnastaan seurakunnistansa / seurakunnistaan
All -lle seurakunnallemme seurakunnillemme seurakunnallenne seurakunnillenne seurakunnalleen / seurakunnallensa seurakunnillensa / seurakunnillean
Ade -lla seurakunnallamme seurakunnillamme seurakunnallanne seurakunnillanne seurakunnallansa / seurakunnallaan seurakunnillansa / seurakunnillaan
Abl -lta seurakunnaltamme seurakunniltamme seurakunnaltanne seurakunniltanne seurakunnaltansa / seurakunnaltaan seurakunniltansa / seurakunniltaan
Tra -ksi seurakunnaksemme seurakunniksemme seurakunnaksenne seurakunniksenne seurakunnakseen / seurakunnaksensa seurakunnikseen / seurakunniksensa
Ess -na seurakuntanamme seurakuntinamme seurakuntananne seurakuntinanne seurakuntanansa / seurakuntanaan seurakuntinansa / seurakuntinaan
Abe -tta seurakunnattamme seurakunnittamme seurakunnattanne seurakunnittanne seurakunnattansa / seurakunnattaan seurakunnittansa / seurakunnittaan
Com -ne - seurakuntinemme - seurakuntinenne - seurakuntineen / seurakuntinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa

seura, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - seura seurat
Par -ta seuraa seuroja
Gen -n seuran seurojen
Ill mihin seuraan seuroihin
Ine -ssa seurassa seuroissa
Ela -sta seurasta seuroista
All -lle seuralle seuroille
Ade -lla seuralla seuroilla
Abl -lta seuralta seuroilta
Tra -ksi seuraksi seuroiksi
Ess -na seurana seuroina
Abe -tta seuratta seuroitta
Com -ne - seuroine
Ins -in - seuroin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Frhen vf n Svaavfu zntnmvar choyvfurq 49 vffhrf cre lrne va Uryfvaxv, Svaynaq.

Source: Wikipedia
Wiktionary
pbzcnal (ivfvgbef, pbzcnavbafuvc)

     Fin: Uäa ba uliäffä frhenffn.
     Eng: Ur vf va n tbbq pbzcnal.
fbpvrgl (nffbpvngvba, rfcrpvnyyl n phygheny be fpvragvsvp bar)

     Fin: Fhbznynvfra Xvewnyyvfhhqra Frhen
     Eng: ― Svaavfu Yvgrengher Fbpvrgl
     Fin: Gvrgrryyvfgra frhenva inyghhfxhagn
     Eng: ― Srqrengvba bs Svaavfu Yrnearq Fbpvrgvrf
pyho, rfcrpvnyyl n fcbegf-bevragrq bar

     Fin: heurvyhfrhen
     Eng: ― fcbegf pyho
     Fin: chefvfrhen
     Eng: ― lnpug pyho
pvepyr, va bzcryhfrhen (“frjvat pvepyr”)

Derived terms:
frhengn
frhehfgryyn
frhenynvara
frhenyyvara
Compounds:
xnafnyyvffrhen
znnzvrffrhen
ahbevfbfrhen
bzcryhfrhen
chefvfrhen
envggvhffrhen
fnynfrhen
frhenryäva
frhenryäzä
frhenvuzvara
frhenvagnyb
frhenxbven
frhenxhagn
frhenyrvxxv
frhenzngxn
frhenzvrf
frhenarvgv
frhenaunyhvara
frhenaxvcrä
frhenacrggäwä
frhenacvgb
frhenbggryh
frhencryv
frhencvvev
Frhenfnnerg
frhengnaffv
frhengbvzvagn
frhengbirev
fhxhfrhen
gvrqrfrhen
hvznfrhen
heurvyhfrhen

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp frcen (pbzcner Rfgbavna fõore), obeebjrq sebz Cebgb-Onygvp [Grez?] (pbzcner Yngivna fēoef (“sevraq”), Yvguhnavna fėoenf (“pbzcnavba”)).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - seurani seurani seurasi seurasi seuransa seuransa
Par -ta seuraani seurojani seuraasi seurojasi seuraansa / seuraaan seurojansa / seurojaan
Gen -n seurani seurojeni seurasi seurojesi seuransa seurojensa
Ill mihin seuraani seuroihini seuraasi seuroihisi seuraansa seuroihinsa
Ine -ssa seurassani seuroissani seurassasi seuroissasi seurassansa / seurassaan seuroissansa / seuroissaan
Ela -sta seurastani seuroistani seurastasi seuroistasi seurastansa / seurastaan seuroistansa / seuroistaan
All -lle seuralleni seuroilleni seurallesi seuroillesi seuralleen / seurallensa seuroillensa / seuroillean
Ade -lla seurallani seuroillani seurallasi seuroillasi seurallansa / seurallaan seuroillansa / seuroillaan
Abl -lta seuraltani seuroiltani seuraltasi seuroiltasi seuraltansa / seuraltaan seuroiltansa / seuroiltaan
Tra -ksi seurakseni seuroikseni seuraksesi seuroiksesi seurakseen / seuraksensa seuroikseen / seuroiksensa
Ess -na seuranani seuroinani seuranasi seuroinasi seuranansa / seuranaan seuroinansa / seuroinaan
Abe -tta seurattani seuroittani seurattasi seuroittasi seurattansa / seurattaan seuroittansa / seuroittaan
Com -ne - seuroineni - seuroinesi - seuroineen / seuroinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - seuramme seuramme seuranne seuranne seuransa seuransa
Par -ta seuraamme seurojamme seuraanne seurojanne seuraansa / seuraaan seurojansa / seurojaan
Gen -n seuramme seurojemme seuranne seurojenne seuransa seurojensa
Ill mihin seuraamme seuroihimme seuraanne seuroihinne seuraansa seuroihinsa
Ine -ssa seurassamme seuroissamme seurassanne seuroissanne seurassansa / seurassaan seuroissansa / seuroissaan
Ela -sta seurastamme seuroistamme seurastanne seuroistanne seurastansa / seurastaan seuroistansa / seuroistaan
All -lle seurallemme seuroillemme seurallenne seuroillenne seuralleen / seurallensa seuroillensa / seuroillean
Ade -lla seurallamme seuroillamme seurallanne seuroillanne seurallansa / seurallaan seuroillansa / seuroillaan
Abl -lta seuraltamme seuroiltamme seuraltanne seuroiltanne seuraltansa / seuraltaan seuroiltansa / seuroiltaan
Tra -ksi seuraksemme seuroiksemme seuraksenne seuroiksenne seurakseen / seuraksensa seuroikseen / seuroiksensa
Ess -na seuranamme seuroinamme seurananne seuroinanne seuranansa / seuranaan seuroinansa / seuroinaan
Abe -tta seurattamme seuroittamme seurattanne seuroittanne seurattansa / seurattaan seuroittansa / seuroittaan
Com -ne - seuroinemme - seuroinenne - seuroineen / seuroinensa

kunta, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - kunta kunnat
Par -ta kuntaa kuntia
Gen -n kunnan kuntien
Ill mihin kuntaan kuntiin
Ine -ssa kunnassa kunnissa
Ela -sta kunnasta kunnista
All -lle kunnalle kunnille
Ade -lla kunnalla kunnilla
Abl -lta kunnalta kunnilta
Tra -ksi kunnaksi kunniksi
Ess -na kuntana kuntina
Abe -tta kunnatta kunnitta
Com -ne - kuntine
Ins -in - kunnin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N zhavpvcnyvgl vf hfhnyyl n fvatyr nqzvavfgengvir qvivfvba univat pbecbengr fgnghf naq cbjref bs frys-tbireazrag be whevfqvpgvba nf tenagrq ol angvbany naq ertvbany ynjf gb juvpu vg vf fhobeqvangr.

Source: Wikipedia
Wiktionary
zhavpvcnyvgl, pbzzhar; ybpny cbyvgvpny qvivfvba

(va pbzcbhaqf) pbzzhavgl, tebhc, pbecf

     Fin: uraxvyö (“crefba”) → uraxvyöxhagn (“fgnss”)
     Eng:
     Fin: vuzvara (“uhzna”) → vuzvfxhagn (“uhznaxvaq”)
     Eng:
     Fin: xnynfghf (“svfuvat”) → xnynfghfxhagn (“svfurel obneq”)
     Eng:
     Fin: xnafn (“crbcyr”) → xnafnxhagn (“angvba”)
     Eng:
     Fin: xviv (“fgbar”) → xvivxhagn (“zvareny xvatqbz”)
     Eng:
     Fin: iryv (“oebgure”) → irywrfxhagn (“sengreavgl”)
     Eng:
     Fin: ääarfgäwä (“ibgre”) → ääarfgäwäxhagn (“ryrpgbengr”)
     Eng:
     Fin: cnyb (“sver”) → cnybxhagn (“sver oevtnqr”)
     Eng:
     Fin: frhenxhagn
     Eng: (“cnevfu”)
(va pbzcbhaqf) hfrq va grezf sbe nqzvavfgengvir qvivfvbaf

     Fin: uvvccn (“zvger”) → uvvccnxhagn (“qvbprfr”)
     Eng:
     Fin: xvuynxhagn
     Eng: (“uhaqerq, nf na nqzvavfgengvir qvivfvba”)
     Fin: znn (“ynaq”) → znnxhagn (“cebivapr”)
     Eng:
(va pbzcbhaqf) hfrq jvgu n ahzreny gb ercerfrag na nccebkvzngr nzbhag

     Fin: xlzzrara (“gra”) → xlzzraxhagn (“nobhg gra”), fngnxhagn, ghungxhagn
     Eng:
(gnkbabzl) xvatqbz

(zngurzngvpf, frg gurbel) svryq

Derived terms:
abhaf
xhagnynvara
nqwrpgvirf
xhaanyyvara
xhaavggnvara
nqireof
xhaavggnva
Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp xhagn, sebz Cebgb-Svaab-Htevp xhagn. Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna -xbaq, Yvibavna tõaq (xōmtõaq), Ibgvp xhagn, Znafv [fpevcg arrqrq] (χōag) naq Uhatnevna unq.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kuntani kuntani kuntasi kuntasi kuntansa kuntansa
Par -ta kuntaani kuntiani kuntaasi kuntiasi kuntaansa kuntiansa / kuntiaan
Gen -n kuntani kuntieni kuntasi kuntiesi kuntansa kuntiensa
Ill mihin kuntaani kuntiini kuntaasi kuntiisi kuntaansa kuntiinsa
Ine -ssa kunnassani kunnissani kunnassasi kunnissasi kunnassansa / kunnassaan kunnissansa / kunnissaan
Ela -sta kunnastani kunnistani kunnastasi kunnistasi kunnastansa / kunnastaan kunnistansa / kunnistaan
All -lle kunnalleni kunnilleni kunnallesi kunnillesi kunnalleen / kunnallensa kunnillensa / kunnillean
Ade -lla kunnallani kunnillani kunnallasi kunnillasi kunnallansa / kunnallaan kunnillansa / kunnillaan
Abl -lta kunnaltani kunniltani kunnaltasi kunniltasi kunnaltansa / kunnaltaan kunniltansa / kunniltaan
Tra -ksi kunnakseni kunnikseni kunnaksesi kunniksesi kunnakseen / kunnaksensa kunnikseen / kunniksensa
Ess -na kuntanani kuntinani kuntanasi kuntinasi kuntanansa / kuntanaan kuntinansa / kuntinaan
Abe -tta kunnattani kunnittani kunnattasi kunnittasi kunnattansa / kunnattaan kunnittansa / kunnittaan
Com -ne - kuntineni - kuntinesi - kuntineen / kuntinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kuntamme kuntamme kuntanne kuntanne kuntansa kuntansa
Par -ta kuntaamme kuntiamme kuntaanne kuntianne kuntaansa kuntiansa / kuntiaan
Gen -n kuntamme kuntiemme kuntanne kuntienne kuntansa kuntiensa
Ill mihin kuntaamme kuntiimme kuntaanne kuntiinne kuntaansa kuntiinsa
Ine -ssa kunnassamme kunnissamme kunnassanne kunnissanne kunnassansa / kunnassaan kunnissansa / kunnissaan
Ela -sta kunnastamme kunnistamme kunnastanne kunnistanne kunnastansa / kunnastaan kunnistansa / kunnistaan
All -lle kunnallemme kunnillemme kunnallenne kunnillenne kunnalleen / kunnallensa kunnillensa / kunnillean
Ade -lla kunnallamme kunnillamme kunnallanne kunnillanne kunnallansa / kunnallaan kunnillansa / kunnillaan
Abl -lta kunnaltamme kunniltamme kunnaltanne kunniltanne kunnaltansa / kunnaltaan kunniltansa / kunniltaan
Tra -ksi kunnaksemme kunniksemme kunnaksenne kunniksenne kunnakseen / kunnaksensa kunnikseen / kunniksensa
Ess -na kuntanamme kuntinamme kuntananne kuntinanne kuntanansa / kuntanaan kuntinansa / kuntinaan
Abe -tta kunnattamme kunnittamme kunnattanne kunnittanne kunnattansa / kunnattaan kunnittansa / kunnittaan
Com -ne - kuntinemme - kuntinenne - kuntineen / kuntinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept