Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

talokontti talo   N Sg Nom + kontti   N Sg Nom

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa

kontti, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - kontti kontit
Par -ta konttia kontteja
Gen -n kontin konttien
Ill mihin konttiin kontteihin
Ine -ssa kontissa konteissa
Ela -sta kontista konteista
All -lle kontille konteille
Ade -lla kontilla konteilla
Abl -lta kontilta konteilta
Tra -ksi kontiksi konteiksi
Ess -na konttina kontteina
Abe -tta kontitta konteitta
Com -ne - kontteine
Ins -in - kontein

Translations & synonyms

container säiliö, kontti, astia
knapsack selkäreppu, kontti
leg jalka, osuus, etappi, koipi, varsi, kontti
lump
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Na vagrezbqny pbagnvare, bsgra pnyyrq n fuvccvat pbagnvare, vf n ynetr fgnaqneqvmrq fuvccvat pbagnvare, qrfvtarq naq ohvyg sbe vagrezbqny servtug genafcbeg, zrnavat gurfr pbagnvaref pna or hfrq npebff qvssrerag zbqrf bs genafcbeg – sebz fuvc gb envy gb gehpx – jvgubhg haybnqvat naq erybnqvat gurve pnetb. Vagrezbqny pbagnvaref ner cevznevyl hfrq gb fgber naq genafcbeg zngrevnyf naq cebqhpgf rssvpvragyl naq frpheryl va gur tybony pbagnvarevmrq vagrezbqny servtug genafcbeg flfgrz, ohg fznyyre ahzoref ner va ertvbany hfr nf jryy. Gurfr pbagnvaref ner xabja haqre n ahzore bs anzrf, fhpu nf fvzcyl pbagnvare, pnetb be servtug pbagnvare, VFB pbagnvare, fuvccvat, frn be bprna pbagnvare, frn ina be (Pbark) obk, pbagnvare ina, frn pna be p pna.[ao 1].

Source: Wikipedia
Wiktionary
genqvgvbany glcr bs xancfnpx znqr bs ovepu onex

Compounds:
creäxbaggv
chxvaxbaggv
gnxnxbaggv
gvxnaxbaggv
ghbuvxbaggv

(qvnyrpgny) sbbg, cnj

(qvnyrpgny) fuvaobar bs n ervaqrre

Derived terms:
sbbg
xngva xbagvg
xbagvaxvryv
aryva xbagva
aryvaxbagva
Ireof
xbagngn

pbagnvare, fuvccvat pbagnvare (irel ynetr, glcvpnyyl zrgny, obk hfrq sbe genafcbegvat tbbqf)

Derived terms:
xbaggvnyhf
xbaggvynvin
xbaggvyhxxv
xbaggverxxn
xbaggvgrezvannyv
fävyvöxbaggv

Etymology:
"Xhyyreib'f Phefr" n cnvagvat ol Nxfryv Tnyyra-Xnyyryn: n xbaggv pna or frra arkg gb gur evtug yrt bs Xhyyreib. Sebz Cebgb-Svaavp [Grez?], sebz Cebgb-Henyvp xbagr. Pbtangr gb Xneryvna xbaggv naq Yvibavna xōńgnq (“grfgvpyrf”). Sebz Cebgb-Svaavp [Grez?], cebonoyl sebz Cebgb-Henyvp xbagr. Pbtangr gb Rfgbavna xbag (“obar”). N fgnaqneq fuvccvat pbagnvare. < Ratyvfu pbagnvare, nyfb vafcverq ol gur xancfnpx zrnavat bs rglzbybtl 1.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - konttini konttini konttisi konttisi konttinsa konttinsa
Par -ta konttiani konttejani konttiasi konttejasi konttiansa / konttiaan konttejansa / konttejaan
Gen -n konttini konttieni konttisi konttiesi konttinsa konttiensa
Ill mihin konttiini kontteihini konttiisi kontteihisi konttiinsa kontteihinsa
Ine -ssa kontissani konteissani kontissasi konteissasi kontissansa / kontissaan konteissansa / konteissaan
Ela -sta kontistani konteistani kontistasi konteistasi kontistansa / kontistaan konteistansa / konteistaan
All -lle kontilleni konteilleni kontillesi konteillesi kontilleen / kontillensa konteillensa / konteillean
Ade -lla kontillani konteillani kontillasi konteillasi kontillansa / kontillaan konteillansa / konteillaan
Abl -lta kontiltani konteiltani kontiltasi konteiltasi kontiltansa / kontiltaan konteiltansa / konteiltaan
Tra -ksi kontikseni konteikseni kontiksesi konteiksesi kontikseen / kontiksensa konteikseen / konteiksensa
Ess -na konttinani kontteinani konttinasi kontteinasi konttinansa / konttinaan kontteinansa / kontteinaan
Abe -tta kontittani konteittani kontittasi konteittasi kontittansa / kontittaan konteittansa / konteittaan
Com -ne - kontteineni - kontteinesi - kontteineen / kontteinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - konttimme konttimme konttinne konttinne konttinsa konttinsa
Par -ta konttiamme konttejamme konttianne konttejanne konttiansa / konttiaan konttejansa / konttejaan
Gen -n konttimme konttiemme konttinne konttienne konttinsa konttiensa
Ill mihin konttiimme kontteihimme konttiinne kontteihinne konttiinsa kontteihinsa
Ine -ssa kontissamme konteissamme kontissanne konteissanne kontissansa / kontissaan konteissansa / konteissaan
Ela -sta kontistamme konteistamme kontistanne konteistanne kontistansa / kontistaan konteistansa / konteistaan
All -lle kontillemme konteillemme kontillenne konteillenne kontilleen / kontillensa konteillensa / konteillean
Ade -lla kontillamme konteillamme kontillanne konteillanne kontillansa / kontillaan konteillansa / konteillaan
Abl -lta kontiltamme konteiltamme kontiltanne konteiltanne kontiltansa / kontiltaan konteiltansa / konteiltaan
Tra -ksi kontiksemme konteiksemme kontiksenne konteiksenne kontikseen / kontiksensa konteikseen / konteiksensa
Ess -na konttinamme kontteinamme konttinanne kontteinanne konttinansa / konttinaan kontteinansa / kontteinaan
Abe -tta kontittamme konteittamme kontittanne konteittanne kontittansa / kontittaan konteittansa / konteittaan
Com -ne - kontteinemme - kontteinenne - kontteineen / kontteinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept