Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

pullotalo pullotalo   N Sg Nom
pullo   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

pullotalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

bottle house
a bottle of house
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pullotaloni pullotaloni pullotalosi pullotalosi pullotalonsa pullotalonsa
Par -ta pullotaloani pullotalojani pullotaloasi pullotalojasi pullotaloansa / pullotaloaan pullotalojansa / pullotalojaan
Gen -n pullotaloni pullotalojeni pullotalosi pullotalojesi pullotalonsa pullotalojensa
Ill mihin pullotalooni pullotaloihini pullotaloosi pullotaloihisi pullotaloonsa pullotaloihinsa
Ine -ssa pullotalossani pullotaloissani pullotalossasi pullotaloissasi pullotalossansa / pullotalossaan pullotaloissansa / pullotaloissaan
Ela -sta pullotalostani pullotaloistani pullotalostasi pullotaloistasi pullotalostansa / pullotalostaan pullotaloistansa / pullotaloistaan
All -lle pullotalolleni pullotaloilleni pullotalollesi pullotaloillesi pullotalolleen / pullotalollensa pullotaloillensa / pullotaloillean
Ade -lla pullotalollani pullotaloillani pullotalollasi pullotaloillasi pullotalollansa / pullotalollaan pullotaloillansa / pullotaloillaan
Abl -lta pullotaloltani pullotaloiltani pullotaloltasi pullotaloiltasi pullotaloltansa / pullotaloltaan pullotaloiltansa / pullotaloiltaan
Tra -ksi pullotalokseni pullotaloikseni pullotaloksesi pullotaloiksesi pullotalokseen / pullotaloksensa pullotaloikseen / pullotaloiksensa
Ess -na pullotalonani pullotaloinani pullotalonasi pullotaloinasi pullotalonansa / pullotalonaan pullotaloinansa / pullotaloinaan
Abe -tta pullotalottani pullotaloittani pullotalottasi pullotaloittasi pullotalottansa / pullotalottaan pullotaloittansa / pullotaloittaan
Com -ne - pullotaloineni - pullotaloinesi - pullotaloineen / pullotaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pullotalomme pullotalomme pullotalonne pullotalonne pullotalonsa pullotalonsa
Par -ta pullotaloamme pullotalojamme pullotaloanne pullotalojanne pullotaloansa / pullotaloaan pullotalojansa / pullotalojaan
Gen -n pullotalomme pullotalojemme pullotalonne pullotalojenne pullotalonsa pullotalojensa
Ill mihin pullotaloomme pullotaloihimme pullotaloonne pullotaloihinne pullotaloonsa pullotaloihinsa
Ine -ssa pullotalossamme pullotaloissamme pullotalossanne pullotaloissanne pullotalossansa / pullotalossaan pullotaloissansa / pullotaloissaan
Ela -sta pullotalostamme pullotaloistamme pullotalostanne pullotaloistanne pullotalostansa / pullotalostaan pullotaloistansa / pullotaloistaan
All -lle pullotalollemme pullotaloillemme pullotalollenne pullotaloillenne pullotalolleen / pullotalollensa pullotaloillensa / pullotaloillean
Ade -lla pullotalollamme pullotaloillamme pullotalollanne pullotaloillanne pullotalollansa / pullotalollaan pullotaloillansa / pullotaloillaan
Abl -lta pullotaloltamme pullotaloiltamme pullotaloltanne pullotaloiltanne pullotaloltansa / pullotaloltaan pullotaloiltansa / pullotaloiltaan
Tra -ksi pullotaloksemme pullotaloiksemme pullotaloksenne pullotaloiksenne pullotalokseen / pullotaloksensa pullotaloikseen / pullotaloiksensa
Ess -na pullotalonamme pullotaloinamme pullotalonanne pullotaloinanne pullotalonansa / pullotalonaan pullotaloinansa / pullotaloinaan
Abe -tta pullotalottamme pullotaloittamme pullotalottanne pullotaloittanne pullotalottansa / pullotalottaan pullotaloittansa / pullotaloittaan
Com -ne - pullotaloinemme - pullotaloinenne - pullotaloineen / pullotaloinensa

pullo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - pullo pullot
Par -ta pulloa pulloja
Gen -n pullon pullojen
Ill mihin pulloon pulloihin
Ine -ssa pullossa pulloissa
Ela -sta pullosta pulloista
All -lle pullolle pulloille
Ade -lla pullolla pulloilla
Abl -lta pullolta pulloilta
Tra -ksi pulloksi pulloiksi
Ess -na pullona pulloina
Abe -tta pullotta pulloitta
Com -ne - pulloine
Ins -in - pulloin

Translations & synonyms

bottle pullo, puteli, rohkeus, sisu
flask pullo, taskumatti, termospullo
vial pullo
cylinder sylinteri, lieriö, pullo
phial pullo

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N obggyr vf n aneebj-arpxrq pbagnvare znqr bs na vzcrezrnoyr zngrevny (pynl, tynff, cynfgvp, nyhzvavhz rgp.) va inevbhf funcrf naq fvmrf gb fgber naq genafcbeg yvdhvqf (jngre, zvyx, orre, jvar, vax, pbbxvat bvy, zrqvpvar, fbsg qevaxf, funzcbb, naq purzvpnyf, rgp.) naq jubfr zbhgu ng gur obggyvat yvar pna or frnyrq jvgu na vagreany fgbccre, na rkgreany obggyr pnc, n pybfher, be n pbaqhpgvir "vaare frny" hfvat vaqhpgvba frnyvat. Fbzr bs gur rneyvrfg obggyrf nccrnerq va Puvan, Cubravpvn, Pergr, naq Ebzr.

Source: Wikipedia
Wiktionary
obggyr

(bofbyrgr) objy, punyvpr

Derived terms:
chyybggnn
chyybyynna
Compounds:
unwhirfvchyyb
unccvchyyb
xnnfhchyyb
xnywnchyyb
xrvggbchyyb
xraggächyyb
xregnxälggöchyyb
xbxbchyyb
xbevchyyb
xhecvgfnchyyb
ynfvchyyb
yvvznchyyb
yääxrchyyb
zntahzchyyb
znvgbchyyb
zruhchyyb
zhbivchyyb
zhfgrchyyb
arfgrxnnfhchyyb
abxxnchyyb
aälgrchyyb
byhgchyyb
cnynhghfchyyb
cnyybchyyb
crewnagnvchyyb
cvxxbybchyyb
cvxxhchyyb
cvyfarevchyyb
cveghchyyb
cbyggbchyyb
cbagvxxnchyyb
chyybunewn
chyybvggnva
chyybxnyn
chyybxbev
chyybxhbabqrysvvav
chyybxhecvgfn
chyybyncfv
chyybynfv
chyybyääxr
chyybznvgb
chyybaunggh
chyybaxnhyn
chyybaxbexxv
chyybacbuwn
chyybafhh
chyyb-byhg
chyybcrefrcnivnnav
chyybcbfxv
chyybcbfgv
chyybehbxvagn
chyybgnyb
chyybirev
chzcchchyyb
chbyvchyyb
ebzzvchyyb
fnzccnawnchyyb
fvznchyyb
fcenlchyyb
fhvuxrchyyb
fhvuxhchyyb
grezbfchyyb
gvccnchyyb
gvfynhfchyyb
ghggvchyyb
gälggöchyyb
invugbchyyb
irfvchyyb
ivvanchyyb
ivvavchyyb
iveibvghfwhbznchyyb
ivfxvchyyb

Etymology:
Obeebjrq sebz qvnyrpgny Fjrqvfu ohyyr (“tboyrg”), sebz Byq Abefr obyyv, sebz Cebgb-Treznavp ohyyô. Gur zbqrea zrnavat "obggyr" unf yvxryl orra vasyhraprq ol gur haeryngrq chyyrn (“ebhaq, puhool”)..
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pulloni pulloni pullosi pullosi pullonsa pullonsa
Par -ta pulloani pullojani pulloasi pullojasi pulloansa / pulloaan pullojansa / pullojaan
Gen -n pulloni pullojeni pullosi pullojesi pullonsa pullojensa
Ill mihin pullooni pulloihini pulloosi pulloihisi pulloonsa pulloihinsa
Ine -ssa pullossani pulloissani pullossasi pulloissasi pullossansa / pullossaan pulloissansa / pulloissaan
Ela -sta pullostani pulloistani pullostasi pulloistasi pullostansa / pullostaan pulloistansa / pulloistaan
All -lle pullolleni pulloilleni pullollesi pulloillesi pullolleen / pullollensa pulloillensa / pulloillean
Ade -lla pullollani pulloillani pullollasi pulloillasi pullollansa / pullollaan pulloillansa / pulloillaan
Abl -lta pulloltani pulloiltani pulloltasi pulloiltasi pulloltansa / pulloltaan pulloiltansa / pulloiltaan
Tra -ksi pullokseni pulloikseni pulloksesi pulloiksesi pullokseen / pulloksensa pulloikseen / pulloiksensa
Ess -na pullonani pulloinani pullonasi pulloinasi pullonansa / pullonaan pulloinansa / pulloinaan
Abe -tta pullottani pulloittani pullottasi pulloittasi pullottansa / pullottaan pulloittansa / pulloittaan
Com -ne - pulloineni - pulloinesi - pulloineen / pulloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pullomme pullomme pullonne pullonne pullonsa pullonsa
Par -ta pulloamme pullojamme pulloanne pullojanne pulloansa / pulloaan pullojansa / pullojaan
Gen -n pullomme pullojemme pullonne pullojenne pullonsa pullojensa
Ill mihin pulloomme pulloihimme pulloonne pulloihinne pulloonsa pulloihinsa
Ine -ssa pullossamme pulloissamme pullossanne pulloissanne pullossansa / pullossaan pulloissansa / pulloissaan
Ela -sta pullostamme pulloistamme pullostanne pulloistanne pullostansa / pullostaan pulloistansa / pulloistaan
All -lle pullollemme pulloillemme pullollenne pulloillenne pullolleen / pullollensa pulloillensa / pulloillean
Ade -lla pullollamme pulloillamme pullollanne pulloillanne pullollansa / pullollaan pulloillansa / pulloillaan
Abl -lta pulloltamme pulloiltamme pulloltanne pulloiltanne pulloltansa / pulloltaan pulloiltansa / pulloiltaan
Tra -ksi pulloksemme pulloiksemme pulloksenne pulloiksenne pullokseen / pulloksensa pulloikseen / pulloiksensa
Ess -na pullonamme pulloinamme pullonanne pulloinanne pullonansa / pullonaan pulloinansa / pulloinaan
Abe -tta pullottamme pulloittamme pullottanne pulloittanne pullottansa / pullottaan pulloittansa / pulloittaan
Com -ne - pulloinemme - pulloinenne - pulloineen / pulloinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2022, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept