Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

kotitalo kotitalo   N Sg Nom
koti   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

kotitalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

home house
's House
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
erfvqrapr

Etymology:
xbgv +‎ gnyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kotitaloni kotitaloni kotitalosi kotitalosi kotitalonsa kotitalonsa
Par -ta kotitaloani kotitalojani kotitaloasi kotitalojasi kotitaloansa / kotitaloaan kotitalojansa / kotitalojaan
Gen -n kotitaloni kotitalojeni kotitalosi kotitalojesi kotitalonsa kotitalojensa
Ill mihin kotitalooni kotitaloihini kotitaloosi kotitaloihisi kotitaloonsa kotitaloihinsa
Ine -ssa kotitalossani kotitaloissani kotitalossasi kotitaloissasi kotitalossansa / kotitalossaan kotitaloissansa / kotitaloissaan
Ela -sta kotitalostani kotitaloistani kotitalostasi kotitaloistasi kotitalostansa / kotitalostaan kotitaloistansa / kotitaloistaan
All -lle kotitalolleni kotitaloilleni kotitalollesi kotitaloillesi kotitalolleen / kotitalollensa kotitaloillensa / kotitaloillean
Ade -lla kotitalollani kotitaloillani kotitalollasi kotitaloillasi kotitalollansa / kotitalollaan kotitaloillansa / kotitaloillaan
Abl -lta kotitaloltani kotitaloiltani kotitaloltasi kotitaloiltasi kotitaloltansa / kotitaloltaan kotitaloiltansa / kotitaloiltaan
Tra -ksi kotitalokseni kotitaloikseni kotitaloksesi kotitaloiksesi kotitalokseen / kotitaloksensa kotitaloikseen / kotitaloiksensa
Ess -na kotitalonani kotitaloinani kotitalonasi kotitaloinasi kotitalonansa / kotitalonaan kotitaloinansa / kotitaloinaan
Abe -tta kotitalottani kotitaloittani kotitalottasi kotitaloittasi kotitalottansa / kotitalottaan kotitaloittansa / kotitaloittaan
Com -ne - kotitaloineni - kotitaloinesi - kotitaloineen / kotitaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kotitalomme kotitalomme kotitalonne kotitalonne kotitalonsa kotitalonsa
Par -ta kotitaloamme kotitalojamme kotitaloanne kotitalojanne kotitaloansa / kotitaloaan kotitalojansa / kotitalojaan
Gen -n kotitalomme kotitalojemme kotitalonne kotitalojenne kotitalonsa kotitalojensa
Ill mihin kotitaloomme kotitaloihimme kotitaloonne kotitaloihinne kotitaloonsa kotitaloihinsa
Ine -ssa kotitalossamme kotitaloissamme kotitalossanne kotitaloissanne kotitalossansa / kotitalossaan kotitaloissansa / kotitaloissaan
Ela -sta kotitalostamme kotitaloistamme kotitalostanne kotitaloistanne kotitalostansa / kotitalostaan kotitaloistansa / kotitaloistaan
All -lle kotitalollemme kotitaloillemme kotitalollenne kotitaloillenne kotitalolleen / kotitalollensa kotitaloillensa / kotitaloillean
Ade -lla kotitalollamme kotitaloillamme kotitalollanne kotitaloillanne kotitalollansa / kotitalollaan kotitaloillansa / kotitaloillaan
Abl -lta kotitaloltamme kotitaloiltamme kotitaloltanne kotitaloiltanne kotitaloltansa / kotitaloltaan kotitaloiltansa / kotitaloiltaan
Tra -ksi kotitaloksemme kotitaloiksemme kotitaloksenne kotitaloiksenne kotitalokseen / kotitaloksensa kotitaloikseen / kotitaloiksensa
Ess -na kotitalonamme kotitaloinamme kotitalonanne kotitaloinanne kotitalonansa / kotitalonaan kotitaloinansa / kotitaloinaan
Abe -tta kotitalottamme kotitaloittamme kotitalottanne kotitaloittanne kotitalottansa / kotitalottaan kotitaloittansa / kotitaloittaan
Com -ne - kotitaloinemme - kotitaloinenne - kotitaloineen / kotitaloinensa

koti, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - koti kodit
Par -ta kotia koteja
Gen -n kodin kotien
Ill mihin kotiin koteihin
Ine -ssa kodissa kodeissa
Ela -sta kodista kodeista
All -lle kodille kodeille
Ade -lla kodilla kodeilla
Abl -lta kodilta kodeilta
Tra -ksi kodiksi kodeiksi
Ess -na kotina koteina
Abe -tta koditta kodeitta
Com -ne - koteine
Ins -in - kodein

Translations & synonyms

home koti, asunto, kotipaikka, kotimaa, kotiseutu, koto
house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
fireside takka, kotiliesi, koti
place of birth syntymäpaikka, koti
domestic

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubzr, be qbzvpvyr, vf n fcnpr hfrq nf n creznarag be frzv-creznarag erfvqrapr sbe na vaqvivqhny, tebhc be snzvyl. Vg vf n shyyl be frzv furygrerq fcnpr naq pna unir obgu vagrevbe naq rkgrevbe nfcrpgf gb vg. Ubzrf cebivqr furygrerq fcnprf sbe vafgnapr ebbzf, jurer qbzrfgvp npgvivgl pna or cresbezrq fhpu nf fyrrcvat, cercnevat sbbq, rngvat naq ultvrar nf jryy nf cebivqvat fcnprf sbe jbex naq yrvfher fhpu nf erzbgr jbexvat, fghqlvat naq cynlvat. Culfvpny sbezf bs ubzrf pna or fgngvp fhpu nf n ubhfr be na ncnegzrag, zbovyr fhpu nf n ubhfrobng, genvyre be lheg be qvtvgny fhpu nf iveghny fcnpr. Gur nfcrpg bs ‘ubzr’ pna or pbafvqrerq npebff fpnyrf, sebz gur zvpeb fpnyr fubjpnfvat gur zbfg vagvzngr fcnprf bs gur vaqvivqhny qjryyvat naq qverpg fheebhaqvat nern gb gur znpeb fpnyr bs gur trbtencuvp nern fhpu nf gbja, ivyyntr, pvgl, pbhagel be cynarg.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubzr

Derived terms:
xbqvxnf
xbqvabznvara
xbqvggbzhhf
xbgvva
xbgvyb
xbgvznvara
xbgvhgrggh
xbgvhggnn
xbgvhggnwn
xbgvhghn
xbgvhghf
xbgbn
xbgban
xbgbhggnn
xbgbhghn
byyn xhva xbgbanna (gb znxr barfrys ng ubzr)

Compounds:
ubvgbxbgv
xnxfvxbgvara
xbqvaunygvwn
xbqvaubvgnwn
xbqvaubvgb
xbqvaubvgbnch
xbqvaubvgbuhbar
xbqvaxbar
xbqvabaav
xbqvafvfhfghf
xbqvagrxavvxxn
xbqvagrxfgvvyv
xbqvagninengnyb
xbqvagheinwbhxbg
xbgvnvar
xbgvnyhr
xbgvnafvbglö
xbgvncgrrxxv
xbgvnch
xbgvnchynvara
xbgvnerfgv
xbgvnfxne
xbgvnfxner
xbgvnfh
xbgvnihfgnwn
xbgvryäva
xbgvryävaubvgb
xbgvryävawnybfghf
xbgvryävagnybhf
xbgvryävagnhgv
xbgvryävagvrqr
xbgvryävagvyn
xbgvryävaghbgnagb
xbgvryävaghbgr
xbgvrgfvagä
xbgvrgfvagäyhcn
xbgvunygvwn
xbgvuratrgäe
xbgvuvvev
xbgvuvcng
xbgvubvqbaghxv
xbgvubvgb
xbgv-vuzvara
xbgv-vxäiä
xbgv-vygn
xbgvvaxhywrgrggh
xbgvvaxhywrgva
xbgvvaxhywrghf
xbgvvaxhgfh
xbgvvayäugö
xbgvvacnyhh
xbgvvacäva
xbgvvaghyb
xbgvvaghybnvxn
xbgv-vfä
xbgvwbhxxb
xbgvwbhxxhr
xbgvwbhxbg
xbgvwhhfgb
xbgvxnywn
xbgvxnyhfgb
xbgvxnfinghf
xbgvxngfbzb
xbgvxnhchaxv
xbgvxraggä
xbgvxraggärgh
xbgvxvryrabcrggnwn
xbgvxvryv
xbgvxvewnfgb
xbgvxveccnev
xbgvxveccvf
xbgvxvffn
xbgvxbzzhavfgv
xbgvxbagh
xbgvxhyzn
xbgvxhagn
xbgvxhagnynxv
xbgvxhev
xbgvxhgbvara
xbgvxhgbvfhhf
xbgvxhgbzb
xbgvxhgfhg
xbgvxlyä
xbgvxälagv
xbgvxälggö
xbgvynvan
xbgvynfxh
xbgvyrvcbzb
xbgvyvrfv
xbgvyvagh
xbgvybzn
xbgvyäxfl
xbgvznn
xbgvznnxhagn
xbgvznnaxnhccn
xbgvznnayvvxraar
xbgvznnaznexxvang
xbgvznnazngxnvyh
xbgvznnaervggv
xbgvznvfgnn
xbgvznvfghn
xbgvznvfhhf
xbgvznvfhhfnfgr
xbgvznwbvghf
xbgvznexxvanuvagn
xbgvznexxvang
xbgvznexxvangrbyyvfhhf
xbgvzngxn
xbgvzvrf
xbgvzvxeb
xbgvzheer
xbgvzhfrb
xbgvzllagv
xbgvzöxxv
xbgvahzreb
xbgvahexxn
xbgvbybg
xbgvbzcryvwn
xbgvbcrggnwn
xbgvbcrghf
xbgvbexrfgrev
xbgvbfbvgr
xbgvbggryh
xbgvbiv
xbgvcnvxxn
xbgvcnvxxnxhagn
xbgvcnvxxnbvxrhf
xbgvcnyiryh
xbgvcnyiryhnhgb
xbgvcreznaraggv
xbgvcryv
xbgvcrfä
xbgvcvun
xbgvcvuynwn
xbgvcvvev
xbgvcvgäwä
xbgvcbyxh
xbgvcbyggb
xbgvcbyggbvara
xbgvchbyv
xbgvchhgneun
xbgvcääfgävara
xbgvcääfgävfbcbffhzv
xbgvenagn
xbgvenhun
xbgvevagnzn
xbgvebhin
xbgvehbxn
xbgvelffä
xbgvfnvennyn
xbgvfnvennaubvgb
xbgvfngnzn
xbgvfrhqhaghgxvzhf
xbgvfrhenxhagn
xbgvfrhgh
xbgvfrhghnexvfgb
xbgvfrhghuneenfghf
xbgvfrhghwhuyn
xbgvfrhghxhinhf
xbgvfrhghzhfrb
xbgvfrhgharhibf
xbgvfrhghbvxrhf
xbgvfrhghbccv
xbgvfrhghghagrzhf
xbgvfrhghghgxvzhf
xbgvfrhghglö
xbgvfrhghluqvfglf
xbgvfvzn
xbgvfvexxn
xbgvfvfne
xbgvfvih
xbgvflaalglf
xbgvgnxxv
xbgvgnyb
xbgvgnybhqryyvara
xbgvgnybhf
xbgvgnybhfnyn
xbgvgnybhfxbar
xbgvgnybhfxbarnfragnwn
xbgvgnybhfxbafhyraggv
xbgvgnybhfarhibwn
xbgvgnybhfarhibagn
xbgvgnybhfbcrggnwn
xbgvgnybhfbcrghf
xbgvgnybhfbccvynvgbf
xbgvgnybhfgneivxr
xbgvgnybhfgrxavxxb
xbgvgnybhfgvrqr
xbgvgnybhfghagv
xbgvgnybhfglöagrxvwä
xbgvgncnghezn
xbgvgnexnfghf
xbgvgneir
xbgvgneirxnynfghf
xbgvgneirxälggö
xbgvgneirivywryl
xbgvgrnggrev
xbgvgrugäiä
xbgvgrxbvara
xbgvgrbyyvfhhf
xbgvgrbyyvfhhfarhibf
xbgvgrbyyvfhhfbcrggnwn
xbgvgrbyyvfhhfbccvynvgbf
xbgvgrbyyvfhhfghbgr
xbgvgvr
xbgvgvrabb
xbgvgvrgbxbar
xbgvgvyn
xbgvgbaggh
xbgvglenaav
xbgvglö
xbgvinxhhghf
xbgvinyzvfgrvara
xbgvinyzvfghf
xbgvinygvb
xbgvivvav
xbgviäxv
xbgviäxvinygn
xbgviäil
xbgvlyrvfö
xbgvlzcäevfgö
xbgvävgv
xbgvääarfglf
ynfgraxbgv
xhaanyyvfxbgv
zngxnxbgv
zngxhfgnwnxbgv
ahxxrxbgv
bznxbgvgnyb
becbxbgv
cäviäxbgv
inaunvaxbgv
lxfvxbgvara

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp xbgrv, sebz xbgn +‎ -v.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kotini kotini kotisi kotisi kotinsa kotinsa
Par -ta kotiani kotejani kotiasi kotejasi kotiansa / kotiaan kotejansa / kotejaan
Gen -n kotini kotieni kotisi kotiesi kotinsa kotiensa
Ill mihin kotiini koteihini kotiisi koteihisi kotiinsa koteihinsa
Ine -ssa kodissani kodeissani kodissasi kodeissasi kodissansa / kodissaan kodeissansa / kodeissaan
Ela -sta kodistani kodeistani kodistasi kodeistasi kodistansa / kodistaan kodeistansa / kodeistaan
All -lle kodilleni kodeilleni kodillesi kodeillesi kodilleen / kodillensa kodeillensa / kodeillean
Ade -lla kodillani kodeillani kodillasi kodeillasi kodillansa / kodillaan kodeillansa / kodeillaan
Abl -lta kodiltani kodeiltani kodiltasi kodeiltasi kodiltansa / kodiltaan kodeiltansa / kodeiltaan
Tra -ksi kodikseni kodeikseni kodiksesi kodeiksesi kodikseen / kodiksensa kodeikseen / kodeiksensa
Ess -na kotinani koteinani kotinasi koteinasi kotinansa / kotinaan koteinansa / koteinaan
Abe -tta kodittani kodeittani kodittasi kodeittasi kodittansa / kodittaan kodeittansa / kodeittaan
Com -ne - koteineni - koteinesi - koteineen / koteinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kotimme kotimme kotinne kotinne kotinsa kotinsa
Par -ta kotiamme kotejamme kotianne kotejanne kotiansa / kotiaan kotejansa / kotejaan
Gen -n kotimme kotiemme kotinne kotienne kotinsa kotiensa
Ill mihin kotiimme koteihimme kotiinne koteihinne kotiinsa koteihinsa
Ine -ssa kodissamme kodeissamme kodissanne kodeissanne kodissansa / kodissaan kodeissansa / kodeissaan
Ela -sta kodistamme kodeistamme kodistanne kodeistanne kodistansa / kodistaan kodeistansa / kodeistaan
All -lle kodillemme kodeillemme kodillenne kodeillenne kodilleen / kodillensa kodeillensa / kodeillean
Ade -lla kodillamme kodeillamme kodillanne kodeillanne kodillansa / kodillaan kodeillansa / kodeillaan
Abl -lta kodiltamme kodeiltamme kodiltanne kodeiltanne kodiltansa / kodiltaan kodeiltansa / kodeiltaan
Tra -ksi kodiksemme kodeiksemme kodiksenne kodeiksenne kodikseen / kodiksensa kodeikseen / kodeiksensa
Ess -na kotinamme koteinamme kotinanne koteinanne kotinansa / kotinaan koteinansa / koteinaan
Abe -tta kodittamme kodeittamme kodittanne kodeittanne kodittansa / kodittaan kodeittansa / kodeittaan
Com -ne - koteinemme - koteinenne - koteineen / koteinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept