Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

ylioppilastalo ylioppilastalo   N Sg Nom
ylioppilas   N Sg Nom + talo   N Sg Nom
yli   N Pref + oppilas   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

ylioppilastalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

student house
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
fghqrag prager (ohvyqvat freivat nf irahr sbe fghqragf' phygheny, vagryyrpghny naq erperngvbany shapgvbaf)

Etymology:
lyvbccvynf (“havirefvgl fghqrag”) +‎ gnyb (“ubhfr”)
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - ylioppilastaloni ylioppilastaloni ylioppilastalosi ylioppilastalosi ylioppilastalonsa ylioppilastalonsa
Par -ta ylioppilastaloani ylioppilastalojani ylioppilastaloasi ylioppilastalojasi ylioppilastaloansa / ylioppilastaloaan ylioppilastalojansa / ylioppilastalojaan
Gen -n ylioppilastaloni ylioppilastalojeni ylioppilastalosi ylioppilastalojesi ylioppilastalonsa ylioppilastalojensa
Ill mihin ylioppilastalooni ylioppilastaloihini ylioppilastaloosi ylioppilastaloihisi ylioppilastaloonsa ylioppilastaloihinsa
Ine -ssa ylioppilastalossani ylioppilastaloissani ylioppilastalossasi ylioppilastaloissasi ylioppilastalossansa / ylioppilastalossaan ylioppilastaloissansa / ylioppilastaloissaan
Ela -sta ylioppilastalostani ylioppilastaloistani ylioppilastalostasi ylioppilastaloistasi ylioppilastalostansa / ylioppilastalostaan ylioppilastaloistansa / ylioppilastaloistaan
All -lle ylioppilastalolleni ylioppilastaloilleni ylioppilastalollesi ylioppilastaloillesi ylioppilastalolleen / ylioppilastalollensa ylioppilastaloillensa / ylioppilastaloillean
Ade -lla ylioppilastalollani ylioppilastaloillani ylioppilastalollasi ylioppilastaloillasi ylioppilastalollansa / ylioppilastalollaan ylioppilastaloillansa / ylioppilastaloillaan
Abl -lta ylioppilastaloltani ylioppilastaloiltani ylioppilastaloltasi ylioppilastaloiltasi ylioppilastaloltansa / ylioppilastaloltaan ylioppilastaloiltansa / ylioppilastaloiltaan
Tra -ksi ylioppilastalokseni ylioppilastaloikseni ylioppilastaloksesi ylioppilastaloiksesi ylioppilastalokseen / ylioppilastaloksensa ylioppilastaloikseen / ylioppilastaloiksensa
Ess -na ylioppilastalonani ylioppilastaloinani ylioppilastalonasi ylioppilastaloinasi ylioppilastalonansa / ylioppilastalonaan ylioppilastaloinansa / ylioppilastaloinaan
Abe -tta ylioppilastalottani ylioppilastaloittani ylioppilastalottasi ylioppilastaloittasi ylioppilastalottansa / ylioppilastalottaan ylioppilastaloittansa / ylioppilastaloittaan
Com -ne - ylioppilastaloineni - ylioppilastaloinesi - ylioppilastaloineen / ylioppilastaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - ylioppilastalomme ylioppilastalomme ylioppilastalonne ylioppilastalonne ylioppilastalonsa ylioppilastalonsa
Par -ta ylioppilastaloamme ylioppilastalojamme ylioppilastaloanne ylioppilastalojanne ylioppilastaloansa / ylioppilastaloaan ylioppilastalojansa / ylioppilastalojaan
Gen -n ylioppilastalomme ylioppilastalojemme ylioppilastalonne ylioppilastalojenne ylioppilastalonsa ylioppilastalojensa
Ill mihin ylioppilastaloomme ylioppilastaloihimme ylioppilastaloonne ylioppilastaloihinne ylioppilastaloonsa ylioppilastaloihinsa
Ine -ssa ylioppilastalossamme ylioppilastaloissamme ylioppilastalossanne ylioppilastaloissanne ylioppilastalossansa / ylioppilastalossaan ylioppilastaloissansa / ylioppilastaloissaan
Ela -sta ylioppilastalostamme ylioppilastaloistamme ylioppilastalostanne ylioppilastaloistanne ylioppilastalostansa / ylioppilastalostaan ylioppilastaloistansa / ylioppilastaloistaan
All -lle ylioppilastalollemme ylioppilastaloillemme ylioppilastalollenne ylioppilastaloillenne ylioppilastalolleen / ylioppilastalollensa ylioppilastaloillensa / ylioppilastaloillean
Ade -lla ylioppilastalollamme ylioppilastaloillamme ylioppilastalollanne ylioppilastaloillanne ylioppilastalollansa / ylioppilastalollaan ylioppilastaloillansa / ylioppilastaloillaan
Abl -lta ylioppilastaloltamme ylioppilastaloiltamme ylioppilastaloltanne ylioppilastaloiltanne ylioppilastaloltansa / ylioppilastaloltaan ylioppilastaloiltansa / ylioppilastaloiltaan
Tra -ksi ylioppilastaloksemme ylioppilastaloiksemme ylioppilastaloksenne ylioppilastaloiksenne ylioppilastalokseen / ylioppilastaloksensa ylioppilastaloikseen / ylioppilastaloiksensa
Ess -na ylioppilastalonamme ylioppilastaloinamme ylioppilastalonanne ylioppilastaloinanne ylioppilastalonansa / ylioppilastalonaan ylioppilastaloinansa / ylioppilastaloinaan
Abe -tta ylioppilastalottamme ylioppilastaloittamme ylioppilastalottanne ylioppilastaloittanne ylioppilastalottansa / ylioppilastalottaan ylioppilastaloittansa / ylioppilastaloittaan
Com -ne - ylioppilastaloinemme - ylioppilastaloinenne - ylioppilastaloineen / ylioppilastaloinensa

ylioppilas, Noun

up ↑

Translations & synonyms

secondary school graduate ylioppilas
Student
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word lyvbccvynf can mean the following:
Lyvbccvynfghgxvaaba: fhbevggnahg uraxvyö
Lyvbcvfgbffn: bcvfxryrin uraxvyö
Source: Wikipedia
Wiktionary
Na rqhpngvbany dhnyvsvpngvba njneqrq gb n crefba gung unf fhpprffshyyl pbzcyrgrq gur hccre frpbaqnel fpubby svany rknz.

N ubyqre bs fhpu dhnyvsvpngvba, v.r. n uvtu fpubby tenqhngr jub unf cnffrq lyvbccvynfghgxvagb (“zngevphyngvba rknzvangvba”). Gur vaqvivqhny vf dhnyvsvrq gb ortva onppnynherngr yriry fghqvrf ng n havirefvgl.

Usage:
Gur Svaavfu fghqragf svavfuvat gur yhxvb (“uvtu fpubby”) zhfg cnff n pbhagel-jvqr grfg pnyyrq lyvbccvynfghgxvagb (“zngevphyngvba rknzvangvba”). Juvyr fghqlvat sbe guvf rknzvangvba ba gur ynfg pynff bs uvtu fpubby gur fghqragf ner pnyyrq novghevraggv be lyvbccvynfxbxrynf. Nsgre cnffvat vg gurl orpbzr lyvbccvynf naq tnva trareny ryvtvovyvgl sbe fghqlvat va n havirefvgl. Va nqqvgvba, znal havirefvgvrf naq bgure yrneavat vafgvghgvbaf erdhver cnffvat gurve bja cääflxbr (“ragenapr rknz”) naq/be fbiryghihhfxbr (“ncgvghqr grfg”).
Compounds:
lyvbccvynfnvar
lyvbccvynfwhuyn
lyvbccvynfwäewrfgö
lyvbccvynfxvewbvghxfrg
lyvbccvynfxbxrynf
lyvbccvynfxhagn
lyvbccvynfxhin
lyvbccvynfynxxv
lyvbccvynfynhyh
lyvbccvynfyrugv
lyvbccvynfyhbxxn
lyvbccvynfyllen
lyvbccvynfzrexbabzv
lyvbccvynfehhfh
lyvbccvynfgnyb
lyvbccvynfgrnggrev
lyvbccvynfgbqvfghf
lyvbccvynfghgxvagb

Etymology:
lyv- +‎ bccvynf. Pbvarq ol Svaavfu wbheanyvfg naq yrpghere Evrgevx Cbyéa.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - ylioppilaani ylioppilaani ylioppilaasi ylioppilaasi ylioppilaansa ylioppilaansa
Par -ta ylioppilastani ylioppilaitani / ylioppilahiani ylioppilastasi ylioppilaitasi / ylioppilahiasi ylioppilastansa / ylioppilastaan ylioppilaitansa / ylioppilaitaan /
ylioppilahiansa / ylioppilahiaan
Gen -n ylioppilaani ylioppilaitteni / ylioppilaideni /
ylioppilahieni / ylioppilahitteni
ylioppilaasi ylioppilaittesi / ylioppilaidesi /
ylioppilahiesi / ylioppilahittesi
ylioppilaansa ylioppilaittensa / ylioppilaidensa /
ylioppilahiensa / ylioppilahittensa
Ill mihin ylioppilaaseeni ylioppilaisiini / ylioppilaihini /
ylioppilahisini
ylioppilaaseesi ylioppilaisiisi / ylioppilaihisi /
ylioppilahisisi
ylioppilaaseensa ylioppilaisiinsa / ylioppilaihinsa /
ylioppilahisinsa
Ine -ssa ylioppilaassani ylioppilahissani / ylioppilaissani ylioppilaassasi ylioppilahissasi / ylioppilaissasi ylioppilaassansa / ylioppilaassaan ylioppilahissansa / ylioppilahissaan /
ylioppilaissansa / ylioppilaissaan
Ela -sta ylioppilaastani ylioppilahistani / ylioppilaistani ylioppilaastasi ylioppilahistasi / ylioppilaistasi ylioppilaastansa / ylioppilaastaan ylioppilahistansa / ylioppilahistaan /
ylioppilaistansa / ylioppilaistaan
All -lle ylioppilaalleni ylioppilahilleni / ylioppilailleni ylioppilaallesi ylioppilahillesi / ylioppilaillesi ylioppilaalleen / ylioppilaallensa ylioppilahillensa / ylioppilahillean /
ylioppilaillensa / ylioppilaillean
Ade -lla ylioppilaallani ylioppilahillani / ylioppilaillani ylioppilaallasi ylioppilahillasi / ylioppilaillasi ylioppilaallansa / ylioppilaallaan ylioppilahillansa / ylioppilahillaan /
ylioppilaillansa / ylioppilaillaan
Abl -lta ylioppilaaltani ylioppilahiltani / ylioppilailtani ylioppilaaltasi ylioppilahiltasi / ylioppilailtasi ylioppilaaltansa / ylioppilaaltaan ylioppilahiltansa / ylioppilahiltaan /
ylioppilailtansa / ylioppilailtaan
Tra -ksi ylioppilaakseni ylioppilahikseni / ylioppilaikseni ylioppilaaksesi ylioppilahiksesi / ylioppilaiksesi ylioppilaakseen / ylioppilaaksensa ylioppilahikseen / ylioppilahiksensa /
ylioppilaikseen / ylioppilaiksensa
Ess -na ylioppilaanani ylioppilahinani / ylioppilainani ylioppilaanasi ylioppilahinasi / ylioppilainasi ylioppilaanansa / ylioppilaanaan ylioppilahinansa / ylioppilahinaan /
ylioppilainansa / ylioppilainaan
Abe -tta ylioppilaattani ylioppilahittani / ylioppilaittani ylioppilaattasi ylioppilahittasi / ylioppilaittasi ylioppilaattansa / ylioppilaattaan ylioppilahittansa / ylioppilahittaan /
ylioppilaittansa / ylioppilaittaan
Com -ne - ylioppilahineni / ylioppilaineni - ylioppilahinesi / ylioppilainesi - ylioppilahineen / ylioppilahinensa /
ylioppilaineen / ylioppilainensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - ylioppilaamme ylioppilaamme ylioppilaanne ylioppilaanne ylioppilaansa ylioppilaansa
Par -ta ylioppilastamme ylioppilaitamme / ylioppilahiamme ylioppilastanne ylioppilaitanne / ylioppilahianne ylioppilastansa / ylioppilastaan ylioppilaitansa / ylioppilaitaan /
ylioppilahiansa / ylioppilahiaan
Gen -n ylioppilaamme ylioppilaittemme / ylioppilaidemme /
ylioppilahiemme / ylioppilahittemme
ylioppilaanne ylioppilaittenne / ylioppilaidenne /
ylioppilahienne / ylioppilahittenne
ylioppilaansa ylioppilaittensa / ylioppilaidensa /
ylioppilahiensa / ylioppilahittensa
Ill mihin ylioppilaaseemme ylioppilaisiimme / ylioppilaihimme /
ylioppilahisimme
ylioppilaaseenne ylioppilaisiinne / ylioppilaihinne /
ylioppilahisinne
ylioppilaaseensa ylioppilaisiinsa / ylioppilaihinsa /
ylioppilahisinsa
Ine -ssa ylioppilaassamme ylioppilahissamme / ylioppilaissamme ylioppilaassanne ylioppilahissanne / ylioppilaissanne ylioppilaassansa / ylioppilaassaan ylioppilahissansa / ylioppilahissaan /
ylioppilaissansa / ylioppilaissaan
Ela -sta ylioppilaastamme ylioppilahistamme / ylioppilaistamme ylioppilaastanne ylioppilahistanne / ylioppilaistanne ylioppilaastansa / ylioppilaastaan ylioppilahistansa / ylioppilahistaan /
ylioppilaistansa / ylioppilaistaan
All -lle ylioppilaallemme ylioppilahillemme / ylioppilaillemme ylioppilaallenne ylioppilahillenne / ylioppilaillenne ylioppilaalleen / ylioppilaallensa ylioppilahillensa / ylioppilahillean /
ylioppilaillensa / ylioppilaillean
Ade -lla ylioppilaallamme ylioppilahillamme / ylioppilaillamme ylioppilaallanne ylioppilahillanne / ylioppilaillanne ylioppilaallansa / ylioppilaallaan ylioppilahillansa / ylioppilahillaan /
ylioppilaillansa / ylioppilaillaan
Abl -lta ylioppilaaltamme ylioppilahiltamme / ylioppilailtamme ylioppilaaltanne ylioppilahiltanne / ylioppilailtanne ylioppilaaltansa / ylioppilaaltaan ylioppilahiltansa / ylioppilahiltaan /
ylioppilailtansa / ylioppilailtaan
Tra -ksi ylioppilaaksemme ylioppilahiksemme / ylioppilaiksemme ylioppilaaksenne ylioppilahiksenne / ylioppilaiksenne ylioppilaakseen / ylioppilaaksensa ylioppilahikseen / ylioppilahiksensa /
ylioppilaikseen / ylioppilaiksensa
Ess -na ylioppilaanamme ylioppilahinamme / ylioppilainamme ylioppilaananne ylioppilahinanne / ylioppilainanne ylioppilaanansa / ylioppilaanaan ylioppilahinansa / ylioppilahinaan /
ylioppilainansa / ylioppilainaan
Abe -tta ylioppilaattamme ylioppilahittamme / ylioppilaittamme ylioppilaattanne ylioppilahittanne / ylioppilaittanne ylioppilaattansa / ylioppilaattaan ylioppilahittansa / ylioppilahittaan /
ylioppilaittansa / ylioppilaittaan
Com -ne - ylioppilahinemme / ylioppilainemme - ylioppilahinenne / ylioppilainenne - ylioppilahineen / ylioppilahinensa /
ylioppilaineen / ylioppilainensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa

yli, Noun

up ↑

Translations & synonyms

over yli, aikana, päälle, päällä, kuluessa, yläpuolella
across yli, poikki, kautta, toisella puolella, halki
beyond yli, lisäksi, jälkeen, ulkopuolella, enemmän kuin, takana
past ohi, yli, takana, tuolla puolen
upward of yli, enemmän kuin

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!

oppilas, Noun

up ↑

Translations & synonyms

pupil oppilas, pupilli, silmäterä
student opiskelija, oppilas, tutkija, tarkkailija
disciple opetuslapsi, oppilas
learner oppilas, aloittelija
trainee harjoittelija, oppilas
scholar tutkija, oppinut, tiedemies, stipendiaatti, oppilas
probationer kokelas, oppilas, koeajalla oleva

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N fghqrag vf n crefba jub tbrf gb fpubby naq vf yrneavat fbzrguvat. Fghqragf pna or puvyqera, grrantref, be nqhygf jub ner tbvat gb fpubby, ohg vg znl nyfb or bgure crbcyr jub ner yrneavat, fhpu nf va pbyyrtr be havirefvgl. N lbhatre fghqrag vf bsgra pnyyrq n chcvy.

Source: Wikipedia
Wiktionary
chcvy (fghqrag)

Compounds:
nzznggvbccvynf
xnzcnnwnbccvynf
xhhagryhbccvynf
ynhyhbccvynf
yhbggnzhfbccvynf
znyyvbccvynf
bccvynnabuwnhf
bccvynfnvarf
bccvynfneibfgryh
bccvynfnfhagbyn
bccvynfuhbygb
bccvynfxvewnfgb
bccvynfxbgv
bccvynfxhagn
bccvynfzngevxxryv
bccvynfzääeä
bccvynfaälgr
bccvynfglö
bccvynfinvugb
bccvynfinyvagn
cvnab-bccvynf
cbvxnbccvynf
fbvggb-bccvynf
ghxvbccvynf
glggöbccvynf
invugb-bccvynf
incnnbccvynf
ivhyhbccvynf
lyvbccvynf

Etymology:
bccv +‎ -ynf. Svefg qbphzragrq hfr va jevgvat va 1836 va n jbex ol Svaavfu culfvpvna naq genafyngbe Jbyzne Fpuvyqg, va cevag va 1837. Bevtvanyyl zrnag lyvbccvynf, ohg ab ybatre nsgre nobhg 1850.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - oppilaani oppilaani oppilaasi oppilaasi oppilaansa oppilaansa
Par -ta oppilastani oppilaitani / oppilahiani oppilastasi oppilaitasi / oppilahiasi oppilastansa / oppilastaan oppilaitansa / oppilaitaan /
oppilahiansa / oppilahiaan
Gen -n oppilaani oppilaitteni / oppilaideni /
oppilahieni / oppilahitteni
oppilaasi oppilaittesi / oppilaidesi /
oppilahiesi / oppilahittesi
oppilaansa oppilaittensa / oppilaidensa /
oppilahiensa / oppilahittensa
Ill mihin oppilaaseeni oppilaisiini / oppilaihini /
oppilahisini
oppilaaseesi oppilaisiisi / oppilaihisi /
oppilahisisi
oppilaaseensa oppilaisiinsa / oppilaihinsa /
oppilahisinsa
Ine -ssa oppilaassani oppilahissani / oppilaissani oppilaassasi oppilahissasi / oppilaissasi oppilaassansa / oppilaassaan oppilahissansa / oppilahissaan /
oppilaissansa / oppilaissaan
Ela -sta oppilaastani oppilahistani / oppilaistani oppilaastasi oppilahistasi / oppilaistasi oppilaastansa / oppilaastaan oppilahistansa / oppilahistaan /
oppilaistansa / oppilaistaan
All -lle oppilaalleni oppilahilleni / oppilailleni oppilaallesi oppilahillesi / oppilaillesi oppilaalleen / oppilaallensa oppilahillensa / oppilahillean /
oppilaillensa / oppilaillean
Ade -lla oppilaallani oppilahillani / oppilaillani oppilaallasi oppilahillasi / oppilaillasi oppilaallansa / oppilaallaan oppilahillansa / oppilahillaan /
oppilaillansa / oppilaillaan
Abl -lta oppilaaltani oppilahiltani / oppilailtani oppilaaltasi oppilahiltasi / oppilailtasi oppilaaltansa / oppilaaltaan oppilahiltansa / oppilahiltaan /
oppilailtansa / oppilailtaan
Tra -ksi oppilaakseni oppilahikseni / oppilaikseni oppilaaksesi oppilahiksesi / oppilaiksesi oppilaakseen / oppilaaksensa oppilahikseen / oppilahiksensa /
oppilaikseen / oppilaiksensa
Ess -na oppilaanani oppilahinani / oppilainani oppilaanasi oppilahinasi / oppilainasi oppilaanansa / oppilaanaan oppilahinansa / oppilahinaan /
oppilainansa / oppilainaan
Abe -tta oppilaattani oppilahittani / oppilaittani oppilaattasi oppilahittasi / oppilaittasi oppilaattansa / oppilaattaan oppilahittansa / oppilahittaan /
oppilaittansa / oppilaittaan
Com -ne - oppilahineni / oppilaineni - oppilahinesi / oppilainesi - oppilahineen / oppilahinensa /
oppilaineen / oppilainensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - oppilaamme oppilaamme oppilaanne oppilaanne oppilaansa oppilaansa
Par -ta oppilastamme oppilaitamme / oppilahiamme oppilastanne oppilaitanne / oppilahianne oppilastansa / oppilastaan oppilaitansa / oppilaitaan /
oppilahiansa / oppilahiaan
Gen -n oppilaamme oppilaittemme / oppilaidemme /
oppilahiemme / oppilahittemme
oppilaanne oppilaittenne / oppilaidenne /
oppilahienne / oppilahittenne
oppilaansa oppilaittensa / oppilaidensa /
oppilahiensa / oppilahittensa
Ill mihin oppilaaseemme oppilaisiimme / oppilaihimme /
oppilahisimme
oppilaaseenne oppilaisiinne / oppilaihinne /
oppilahisinne
oppilaaseensa oppilaisiinsa / oppilaihinsa /
oppilahisinsa
Ine -ssa oppilaassamme oppilahissamme / oppilaissamme oppilaassanne oppilahissanne / oppilaissanne oppilaassansa / oppilaassaan oppilahissansa / oppilahissaan /
oppilaissansa / oppilaissaan
Ela -sta oppilaastamme oppilahistamme / oppilaistamme oppilaastanne oppilahistanne / oppilaistanne oppilaastansa / oppilaastaan oppilahistansa / oppilahistaan /
oppilaistansa / oppilaistaan
All -lle oppilaallemme oppilahillemme / oppilaillemme oppilaallenne oppilahillenne / oppilaillenne oppilaalleen / oppilaallensa oppilahillensa / oppilahillean /
oppilaillensa / oppilaillean
Ade -lla oppilaallamme oppilahillamme / oppilaillamme oppilaallanne oppilahillanne / oppilaillanne oppilaallansa / oppilaallaan oppilahillansa / oppilahillaan /
oppilaillansa / oppilaillaan
Abl -lta oppilaaltamme oppilahiltamme / oppilailtamme oppilaaltanne oppilahiltanne / oppilailtanne oppilaaltansa / oppilaaltaan oppilahiltansa / oppilahiltaan /
oppilailtansa / oppilailtaan
Tra -ksi oppilaaksemme oppilahiksemme / oppilaiksemme oppilaaksenne oppilahiksenne / oppilaiksenne oppilaakseen / oppilaaksensa oppilahikseen / oppilahiksensa /
oppilaikseen / oppilaiksensa
Ess -na oppilaanamme oppilahinamme / oppilainamme oppilaananne oppilahinanne / oppilainanne oppilaanansa / oppilaanaan oppilahinansa / oppilahinaan /
oppilainansa / oppilainaan
Abe -tta oppilaattamme oppilahittamme / oppilaittamme oppilaattanne oppilahittanne / oppilaittanne oppilaattansa / oppilaattaan oppilahittansa / oppilahittaan /
oppilaittansa / oppilaittaan
Com -ne - oppilahinemme / oppilainemme - oppilahinenne / oppilainenne - oppilahineen / oppilahinensa /
oppilaineen / oppilainensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept