Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

luhtitalo luhtitalo   N Sg Nom
luhti   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

luhtitalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

luhtitalo
Loft
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
qrpx-npprff oybpx bs syngf, qrpx-npprff ncnegzrag ohvyqvat

Etymology:
yhugv +‎ gnyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - luhtitaloni luhtitaloni luhtitalosi luhtitalosi luhtitalonsa luhtitalonsa
Par -ta luhtitaloani luhtitalojani luhtitaloasi luhtitalojasi luhtitaloansa / luhtitaloaan luhtitalojansa / luhtitalojaan
Gen -n luhtitaloni luhtitalojeni luhtitalosi luhtitalojesi luhtitalonsa luhtitalojensa
Ill mihin luhtitalooni luhtitaloihini luhtitaloosi luhtitaloihisi luhtitaloonsa luhtitaloihinsa
Ine -ssa luhtitalossani luhtitaloissani luhtitalossasi luhtitaloissasi luhtitalossansa / luhtitalossaan luhtitaloissansa / luhtitaloissaan
Ela -sta luhtitalostani luhtitaloistani luhtitalostasi luhtitaloistasi luhtitalostansa / luhtitalostaan luhtitaloistansa / luhtitaloistaan
All -lle luhtitalolleni luhtitaloilleni luhtitalollesi luhtitaloillesi luhtitalolleen / luhtitalollensa luhtitaloillensa / luhtitaloillean
Ade -lla luhtitalollani luhtitaloillani luhtitalollasi luhtitaloillasi luhtitalollansa / luhtitalollaan luhtitaloillansa / luhtitaloillaan
Abl -lta luhtitaloltani luhtitaloiltani luhtitaloltasi luhtitaloiltasi luhtitaloltansa / luhtitaloltaan luhtitaloiltansa / luhtitaloiltaan
Tra -ksi luhtitalokseni luhtitaloikseni luhtitaloksesi luhtitaloiksesi luhtitalokseen / luhtitaloksensa luhtitaloikseen / luhtitaloiksensa
Ess -na luhtitalonani luhtitaloinani luhtitalonasi luhtitaloinasi luhtitalonansa / luhtitalonaan luhtitaloinansa / luhtitaloinaan
Abe -tta luhtitalottani luhtitaloittani luhtitalottasi luhtitaloittasi luhtitalottansa / luhtitalottaan luhtitaloittansa / luhtitaloittaan
Com -ne - luhtitaloineni - luhtitaloinesi - luhtitaloineen / luhtitaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - luhtitalomme luhtitalomme luhtitalonne luhtitalonne luhtitalonsa luhtitalonsa
Par -ta luhtitaloamme luhtitalojamme luhtitaloanne luhtitalojanne luhtitaloansa / luhtitaloaan luhtitalojansa / luhtitalojaan
Gen -n luhtitalomme luhtitalojemme luhtitalonne luhtitalojenne luhtitalonsa luhtitalojensa
Ill mihin luhtitaloomme luhtitaloihimme luhtitaloonne luhtitaloihinne luhtitaloonsa luhtitaloihinsa
Ine -ssa luhtitalossamme luhtitaloissamme luhtitalossanne luhtitaloissanne luhtitalossansa / luhtitalossaan luhtitaloissansa / luhtitaloissaan
Ela -sta luhtitalostamme luhtitaloistamme luhtitalostanne luhtitaloistanne luhtitalostansa / luhtitalostaan luhtitaloistansa / luhtitaloistaan
All -lle luhtitalollemme luhtitaloillemme luhtitalollenne luhtitaloillenne luhtitalolleen / luhtitalollensa luhtitaloillensa / luhtitaloillean
Ade -lla luhtitalollamme luhtitaloillamme luhtitalollanne luhtitaloillanne luhtitalollansa / luhtitalollaan luhtitaloillansa / luhtitaloillaan
Abl -lta luhtitaloltamme luhtitaloiltamme luhtitaloltanne luhtitaloiltanne luhtitaloltansa / luhtitaloltaan luhtitaloiltansa / luhtitaloiltaan
Tra -ksi luhtitaloksemme luhtitaloiksemme luhtitaloksenne luhtitaloiksenne luhtitalokseen / luhtitaloksensa luhtitaloikseen / luhtitaloiksensa
Ess -na luhtitalonamme luhtitaloinamme luhtitalonanne luhtitaloinanne luhtitalonansa / luhtitalonaan luhtitaloinansa / luhtitaloinaan
Abe -tta luhtitalottamme luhtitaloittamme luhtitalottanne luhtitaloittanne luhtitalottansa / luhtitalottaan luhtitaloittansa / luhtitaloittaan
Com -ne - luhtitaloinemme - luhtitaloinenne - luhtitaloineen / luhtitaloinensa

luhti, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - luhti luhdit
Par -ta luhtia luhteja
Gen -n luhdin luhtien
Ill mihin luhtiin luhteihin
Ine -ssa luhdissa luhdeissa
Ela -sta luhdista luhdeista
All -lle luhdille luhdeille
Ade -lla luhdilla luhdeilla
Abl -lta luhdilta luhdeilta
Tra -ksi luhdiksi luhdeiksi
Ess -na luhtina luhteina
Abe -tta luhditta luhdeitta
Com -ne - luhteine
Ins -in - luhdein

Translations & synonyms

loft parvi, luhti, ullakko, lehteri, parveke, yliset
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
gur hccre sybbe bs n tenanel be fvzvyne fgehpgher

Derived terms:
yhugvnvggn
Etymology:
Obeebjrq sebz Fjrqvfu ybsg.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - luhtini luhtini luhtisi luhtisi luhtinsa luhtinsa
Par -ta luhtiani luhtejani luhtiasi luhtejasi luhtiansa / luhtiaan luhtejansa / luhtejaan
Gen -n luhtini luhtieni luhtisi luhtiesi luhtinsa luhtiensa
Ill mihin luhtiini luhteihini luhtiisi luhteihisi luhtiinsa luhteihinsa
Ine -ssa luhdissani luhdeissani luhdissasi luhdeissasi luhdissansa / luhdissaan luhdeissansa / luhdeissaan
Ela -sta luhdistani luhdeistani luhdistasi luhdeistasi luhdistansa / luhdistaan luhdeistansa / luhdeistaan
All -lle luhdilleni luhdeilleni luhdillesi luhdeillesi luhdilleen / luhdillensa luhdeillensa / luhdeillean
Ade -lla luhdillani luhdeillani luhdillasi luhdeillasi luhdillansa / luhdillaan luhdeillansa / luhdeillaan
Abl -lta luhdiltani luhdeiltani luhdiltasi luhdeiltasi luhdiltansa / luhdiltaan luhdeiltansa / luhdeiltaan
Tra -ksi luhdikseni luhdeikseni luhdiksesi luhdeiksesi luhdikseen / luhdiksensa luhdeikseen / luhdeiksensa
Ess -na luhtinani luhteinani luhtinasi luhteinasi luhtinansa / luhtinaan luhteinansa / luhteinaan
Abe -tta luhdittani luhdeittani luhdittasi luhdeittasi luhdittansa / luhdittaan luhdeittansa / luhdeittaan
Com -ne - luhteineni - luhteinesi - luhteineen / luhteinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - luhtimme luhtimme luhtinne luhtinne luhtinsa luhtinsa
Par -ta luhtiamme luhtejamme luhtianne luhtejanne luhtiansa / luhtiaan luhtejansa / luhtejaan
Gen -n luhtimme luhtiemme luhtinne luhtienne luhtinsa luhtiensa
Ill mihin luhtiimme luhteihimme luhtiinne luhteihinne luhtiinsa luhteihinsa
Ine -ssa luhdissamme luhdeissamme luhdissanne luhdeissanne luhdissansa / luhdissaan luhdeissansa / luhdeissaan
Ela -sta luhdistamme luhdeistamme luhdistanne luhdeistanne luhdistansa / luhdistaan luhdeistansa / luhdeistaan
All -lle luhdillemme luhdeillemme luhdillenne luhdeillenne luhdilleen / luhdillensa luhdeillensa / luhdeillean
Ade -lla luhdillamme luhdeillamme luhdillanne luhdeillanne luhdillansa / luhdillaan luhdeillansa / luhdeillaan
Abl -lta luhdiltamme luhdeiltamme luhdiltanne luhdeiltanne luhdiltansa / luhdiltaan luhdeiltansa / luhdeiltaan
Tra -ksi luhdiksemme luhdeiksemme luhdiksenne luhdeiksenne luhdikseen / luhdiksensa luhdeikseen / luhdeiksensa
Ess -na luhtinamme luhteinamme luhtinanne luhteinanne luhtinansa / luhtinaan luhteinansa / luhteinaan
Abe -tta luhdittamme luhdeittamme luhdittanne luhdeittanne luhdittansa / luhdittaan luhdeittansa / luhdeittaan
Com -ne - luhteinemme - luhteinenne - luhteineen / luhteinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept