logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

luhtitalo, noun

Word analysis
luhtitalo

luhtitalo

luhtitalo

Noun, Singular Nominative

luhti

Noun, Singular Nominative

+ talo

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luhtitalo

luhtitalot

Par

-ta

luhtitaloa

luhtitaloja

Gen

-n

luhtitalon

luhtitalojen

Ill

mihin

luhtitaloon

luhtitaloihin

Ine

-ssa

luhtitalossa

luhtitaloissa

Ela

-sta

luhtitalosta

luhtitaloista

All

-lle

luhtitalolle

luhtitaloille

Ade

-lla

luhtitalolla

luhtitaloilla

Abl

-lta

luhtitalolta

luhtitaloilta

Tra

-ksi

luhtitaloksi

luhtitaloiksi

Ess

-na

luhtitalona

luhtitaloina

Abe

-tta

luhtitalotta

luhtitaloitta

Com

-ne

-

luhtitaloine

Ins

-in

-

luhtitaloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luhtitalo

luhtitalot

Par

-ta

luhtitaloa

luhtitaloja

Gen

-n

luhtitalon

luhtitalojen

Ill

mihin

luhtitaloon

luhtitaloihin

Ine

-ssa

luhtitalossa

luhtitaloissa

Ela

-sta

luhtitalosta

luhtitaloista

All

-lle

luhtitalolle

luhtitaloille

Ade

-lla

luhtitalolla

luhtitaloilla

Abl

-lta

luhtitalolta

luhtitaloilta

Tra

-ksi

luhtitaloksi

luhtitaloiksi

Ess

-na

luhtitalona

luhtitaloina

Abe

-tta

luhtitalotta

luhtitaloitta

Com

-ne

-

luhtitaloine

Ins

-in

-

luhtitaloin

Translations

luhtitalo
Loft
Show more arrow right

Wiktionary

deck-access block of flats, deck-access apartment building Show more arrow right luhti +‎ talo Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

luhtitaloni

luhtitaloni

luhtitalosi

luhtitalosi

luhtitalonsa

luhtitalonsa

Par

-ta

luhtitaloani

luhtitalojani

luhtitaloasi

luhtitalojasi

luhtitaloansa / luhtitaloaan

luhtitalojansa / luhtitalojaan

Gen

-n

luhtitaloni

luhtitalojeni

luhtitalosi

luhtitalojesi

luhtitalonsa

luhtitalojensa

Ill

mihin

luhtitalooni

luhtitaloihini

luhtitaloosi

luhtitaloihisi

luhtitaloonsa

luhtitaloihinsa

Ine

-ssa

luhtitalossani

luhtitaloissani

luhtitalossasi

luhtitaloissasi

luhtitalossansa / luhtitalossaan

luhtitaloissansa / luhtitaloissaan

Ela

-sta

luhtitalostani

luhtitaloistani

luhtitalostasi

luhtitaloistasi

luhtitalostansa / luhtitalostaan

luhtitaloistansa / luhtitaloistaan

All

-lle

luhtitalolleni

luhtitaloilleni

luhtitalollesi

luhtitaloillesi

luhtitalollensa / luhtitalolleen

luhtitaloillensa / luhtitaloillean

Ade

-lla

luhtitalollani

luhtitaloillani

luhtitalollasi

luhtitaloillasi

luhtitalollansa / luhtitalollaan

luhtitaloillansa / luhtitaloillaan

Abl

-lta

luhtitaloltani

luhtitaloiltani

luhtitaloltasi

luhtitaloiltasi

luhtitaloltansa / luhtitaloltaan

luhtitaloiltansa / luhtitaloiltaan

Tra

-ksi

luhtitalokseni

luhtitaloikseni

luhtitaloksesi

luhtitaloiksesi

luhtitaloksensa / luhtitalokseen

luhtitaloiksensa / luhtitaloikseen

Ess

-na

luhtitalonani

luhtitaloinani

luhtitalonasi

luhtitaloinasi

luhtitalonansa / luhtitalonaan

luhtitaloinansa / luhtitaloinaan

Abe

-tta

luhtitalottani

luhtitaloittani

luhtitalottasi

luhtitaloittasi

luhtitalottansa / luhtitalottaan

luhtitaloittansa / luhtitaloittaan

Com

-ne

-

luhtitaloineni

-

luhtitaloinesi

-

luhtitaloinensa / luhtitaloineen

Singular

Plural

Nom

-

luhtitaloni

luhtitalosi

luhtitalonsa

luhtitaloni

luhtitalosi

luhtitalonsa

Par

-ta

luhtitaloani

luhtitaloasi

luhtitaloansa / luhtitaloaan

luhtitalojani

luhtitalojasi

luhtitalojansa / luhtitalojaan

Gen

-n

luhtitaloni

luhtitalosi

luhtitalonsa

luhtitalojeni

luhtitalojesi

luhtitalojensa

Ill

mihin

luhtitalooni

luhtitaloosi

luhtitaloonsa

luhtitaloihini

luhtitaloihisi

luhtitaloihinsa

Ine

-ssa

luhtitalossani

luhtitalossasi

luhtitalossansa / luhtitalossaan

luhtitaloissani

luhtitaloissasi

luhtitaloissansa / luhtitaloissaan

Ela

-sta

luhtitalostani

luhtitalostasi

luhtitalostansa / luhtitalostaan

luhtitaloistani

luhtitaloistasi

luhtitaloistansa / luhtitaloistaan

All

-lle

luhtitalolleni

luhtitalollesi

luhtitalollensa / luhtitalolleen

luhtitaloilleni

luhtitaloillesi

luhtitaloillensa / luhtitaloillean

Ade

-lla

luhtitalollani

luhtitalollasi

luhtitalollansa / luhtitalollaan

luhtitaloillani

luhtitaloillasi

luhtitaloillansa / luhtitaloillaan

Abl

-lta

luhtitaloltani

luhtitaloltasi

luhtitaloltansa / luhtitaloltaan

luhtitaloiltani

luhtitaloiltasi

luhtitaloiltansa / luhtitaloiltaan

Tra

-ksi

luhtitalokseni

luhtitaloksesi

luhtitaloksensa / luhtitalokseen

luhtitaloikseni

luhtitaloiksesi

luhtitaloiksensa / luhtitaloikseen

Ess

-na

luhtitalonani

luhtitalonasi

luhtitalonansa / luhtitalonaan

luhtitaloinani

luhtitaloinasi

luhtitaloinansa / luhtitaloinaan

Abe

-tta

luhtitalottani

luhtitalottasi

luhtitalottansa / luhtitalottaan

luhtitaloittani

luhtitaloittasi

luhtitaloittansa / luhtitaloittaan

Com

-ne

-

-

-

luhtitaloineni

luhtitaloinesi

luhtitaloinensa / luhtitaloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

luhtitalomme

luhtitalomme

luhtitalonne

luhtitalonne

luhtitalonsa

luhtitalonsa

Par

-ta

luhtitaloamme

luhtitalojamme

luhtitaloanne

luhtitalojanne

luhtitaloansa / luhtitaloaan

luhtitalojansa / luhtitalojaan

Gen

-n

luhtitalomme

luhtitalojemme

luhtitalonne

luhtitalojenne

luhtitalonsa

luhtitalojensa

Ill

mihin

luhtitaloomme

luhtitaloihimme

luhtitaloonne

luhtitaloihinne

luhtitaloonsa

luhtitaloihinsa

Ine

-ssa

luhtitalossamme

luhtitaloissamme

luhtitalossanne

luhtitaloissanne

luhtitalossansa / luhtitalossaan

luhtitaloissansa / luhtitaloissaan

Ela

-sta

luhtitalostamme

luhtitaloistamme

luhtitalostanne

luhtitaloistanne

luhtitalostansa / luhtitalostaan

luhtitaloistansa / luhtitaloistaan

All

-lle

luhtitalollemme

luhtitaloillemme

luhtitalollenne

luhtitaloillenne

luhtitalollensa / luhtitalolleen

luhtitaloillensa / luhtitaloillean

Ade

-lla

luhtitalollamme

luhtitaloillamme

luhtitalollanne

luhtitaloillanne

luhtitalollansa / luhtitalollaan

luhtitaloillansa / luhtitaloillaan

Abl

-lta

luhtitaloltamme

luhtitaloiltamme

luhtitaloltanne

luhtitaloiltanne

luhtitaloltansa / luhtitaloltaan

luhtitaloiltansa / luhtitaloiltaan

Tra

-ksi

luhtitaloksemme

luhtitaloiksemme

luhtitaloksenne

luhtitaloiksenne

luhtitaloksensa / luhtitalokseen

luhtitaloiksensa / luhtitaloikseen

Ess

-na

luhtitalonamme

luhtitaloinamme

luhtitalonanne

luhtitaloinanne

luhtitalonansa / luhtitalonaan

luhtitaloinansa / luhtitaloinaan

Abe

-tta

luhtitalottamme

luhtitaloittamme

luhtitalottanne

luhtitaloittanne

luhtitalottansa / luhtitalottaan

luhtitaloittansa / luhtitaloittaan

Com

-ne

-

luhtitaloinemme

-

luhtitaloinenne

-

luhtitaloinensa / luhtitaloineen

Singular

Plural

Nom

-

luhtitalomme

luhtitalonne

luhtitalonsa

luhtitalomme

luhtitalonne

luhtitalonsa

Par

-ta

luhtitaloamme

luhtitaloanne

luhtitaloansa / luhtitaloaan

luhtitalojamme

luhtitalojanne

luhtitalojansa / luhtitalojaan

Gen

-n

luhtitalomme

luhtitalonne

luhtitalonsa

luhtitalojemme

luhtitalojenne

luhtitalojensa

Ill

mihin

luhtitaloomme

luhtitaloonne

luhtitaloonsa

luhtitaloihimme

luhtitaloihinne

luhtitaloihinsa

Ine

-ssa

luhtitalossamme

luhtitalossanne

luhtitalossansa / luhtitalossaan

luhtitaloissamme

luhtitaloissanne

luhtitaloissansa / luhtitaloissaan

Ela

-sta

luhtitalostamme

luhtitalostanne

luhtitalostansa / luhtitalostaan

luhtitaloistamme

luhtitaloistanne

luhtitaloistansa / luhtitaloistaan

All

-lle

luhtitalollemme

luhtitalollenne

luhtitalollensa / luhtitalolleen

luhtitaloillemme

luhtitaloillenne

luhtitaloillensa / luhtitaloillean

Ade

-lla

luhtitalollamme

luhtitalollanne

luhtitalollansa / luhtitalollaan

luhtitaloillamme

luhtitaloillanne

luhtitaloillansa / luhtitaloillaan

Abl

-lta

luhtitaloltamme

luhtitaloltanne

luhtitaloltansa / luhtitaloltaan

luhtitaloiltamme

luhtitaloiltanne

luhtitaloiltansa / luhtitaloiltaan

Tra

-ksi

luhtitaloksemme

luhtitaloksenne

luhtitaloksensa / luhtitalokseen

luhtitaloiksemme

luhtitaloiksenne

luhtitaloiksensa / luhtitaloikseen

Ess

-na

luhtitalonamme

luhtitalonanne

luhtitalonansa / luhtitalonaan

luhtitaloinamme

luhtitaloinanne

luhtitaloinansa / luhtitaloinaan

Abe

-tta

luhtitalottamme

luhtitalottanne

luhtitalottansa / luhtitalottaan

luhtitaloittamme

luhtitaloittanne

luhtitaloittansa / luhtitaloittaan

Com

-ne

-

-

-

luhtitaloinemme

luhtitaloinenne

luhtitaloinensa / luhtitaloineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luhti

luhdit

Par

-ta

luhtia

luhteja

Gen

-n

luhdin

luhtien

Ill

mihin

luhtiin

luhteihin

Ine

-ssa

luhdissa

luhdeissa

Ela

-sta

luhdista

luhdeista

All

-lle

luhdille

luhdeille

Ade

-lla

luhdilla

luhdeilla

Abl

-lta

luhdilta

luhdeilta

Tra

-ksi

luhdiksi

luhdeiksi

Ess

-na

luhtina

luhteina

Abe

-tta

luhditta

luhdeitta

Com

-ne

-

luhteine

Ins

-in

-

luhdein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luhti

luhdit

Par

-ta

luhtia

luhteja

Gen

-n

luhdin

luhtien

Ill

mihin

luhtiin

luhteihin

Ine

-ssa

luhdissa

luhdeissa

Ela

-sta

luhdista

luhdeista

All

-lle

luhdille

luhdeille

Ade

-lla

luhdilla

luhdeilla

Abl

-lta

luhdilta

luhdeilta

Tra

-ksi

luhdiksi

luhdeiksi

Ess

-na

luhtina

luhteina

Abe

-tta

luhditta

luhdeitta

Com

-ne

-

luhteine

Ins

-in

-

luhdein

Translations

loft parvi, luhti, ullakko, lehteri, parveke, yliset
Show more arrow right

Wiktionary

the upper floor of a granary or similar structure Show more arrow right luhtiaitta Show more arrow right Borrowed from Swedish loft. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

luhtini

luhtini

luhtisi

luhtisi

luhtinsa

luhtinsa

Par

-ta

luhtiani

luhtejani

luhtiasi

luhtejasi

luhtiansa / luhtiaan

luhtejansa / luhtejaan

Gen

-n

luhtini

luhtieni

luhtisi

luhtiesi

luhtinsa

luhtiensa

Ill

mihin

luhtiini

luhteihini

luhtiisi

luhteihisi

luhtiinsa

luhteihinsa

Ine

-ssa

luhdissani

luhdeissani

luhdissasi

luhdeissasi

luhdissansa / luhdissaan

luhdeissansa / luhdeissaan

Ela

-sta

luhdistani

luhdeistani

luhdistasi

luhdeistasi

luhdistansa / luhdistaan

luhdeistansa / luhdeistaan

All

-lle

luhdilleni

luhdeilleni

luhdillesi

luhdeillesi

luhdillensa / luhdilleen

luhdeillensa / luhdeillean

Ade

-lla

luhdillani

luhdeillani

luhdillasi

luhdeillasi

luhdillansa / luhdillaan

luhdeillansa / luhdeillaan

Abl

-lta

luhdiltani

luhdeiltani

luhdiltasi

luhdeiltasi

luhdiltansa / luhdiltaan

luhdeiltansa / luhdeiltaan

Tra

-ksi

luhdikseni

luhdeikseni

luhdiksesi

luhdeiksesi

luhdiksensa / luhdikseen

luhdeiksensa / luhdeikseen

Ess

-na

luhtinani

luhteinani

luhtinasi

luhteinasi

luhtinansa / luhtinaan

luhteinansa / luhteinaan

Abe

-tta

luhdittani

luhdeittani

luhdittasi

luhdeittasi

luhdittansa / luhdittaan

luhdeittansa / luhdeittaan

Com

-ne

-

luhteineni

-

luhteinesi

-

luhteinensa / luhteineen

Singular

Plural

Nom

-

luhtini

luhtisi

luhtinsa

luhtini

luhtisi

luhtinsa

Par

-ta

luhtiani

luhtiasi

luhtiansa / luhtiaan

luhtejani

luhtejasi

luhtejansa / luhtejaan

Gen

-n

luhtini

luhtisi

luhtinsa

luhtieni

luhtiesi

luhtiensa

Ill

mihin

luhtiini

luhtiisi

luhtiinsa

luhteihini

luhteihisi

luhteihinsa

Ine

-ssa

luhdissani

luhdissasi

luhdissansa / luhdissaan

luhdeissani

luhdeissasi

luhdeissansa / luhdeissaan

Ela

-sta

luhdistani

luhdistasi

luhdistansa / luhdistaan

luhdeistani

luhdeistasi

luhdeistansa / luhdeistaan

All

-lle

luhdilleni

luhdillesi

luhdillensa / luhdilleen

luhdeilleni

luhdeillesi

luhdeillensa / luhdeillean

Ade

-lla

luhdillani

luhdillasi

luhdillansa / luhdillaan

luhdeillani

luhdeillasi

luhdeillansa / luhdeillaan

Abl

-lta

luhdiltani

luhdiltasi

luhdiltansa / luhdiltaan

luhdeiltani

luhdeiltasi

luhdeiltansa / luhdeiltaan

Tra

-ksi

luhdikseni

luhdiksesi

luhdiksensa / luhdikseen

luhdeikseni

luhdeiksesi

luhdeiksensa / luhdeikseen

Ess

-na

luhtinani

luhtinasi

luhtinansa / luhtinaan

luhteinani

luhteinasi

luhteinansa / luhteinaan

Abe

-tta

luhdittani

luhdittasi

luhdittansa / luhdittaan

luhdeittani

luhdeittasi

luhdeittansa / luhdeittaan

Com

-ne

-

-

-

luhteineni

luhteinesi

luhteinensa / luhteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

luhtimme

luhtimme

luhtinne

luhtinne

luhtinsa

luhtinsa

Par

-ta

luhtiamme

luhtejamme

luhtianne

luhtejanne

luhtiansa / luhtiaan

luhtejansa / luhtejaan

Gen

-n

luhtimme

luhtiemme

luhtinne

luhtienne

luhtinsa

luhtiensa

Ill

mihin

luhtiimme

luhteihimme

luhtiinne

luhteihinne

luhtiinsa

luhteihinsa

Ine

-ssa

luhdissamme

luhdeissamme

luhdissanne

luhdeissanne

luhdissansa / luhdissaan

luhdeissansa / luhdeissaan

Ela

-sta

luhdistamme

luhdeistamme

luhdistanne

luhdeistanne

luhdistansa / luhdistaan

luhdeistansa / luhdeistaan

All

-lle

luhdillemme

luhdeillemme

luhdillenne

luhdeillenne

luhdillensa / luhdilleen

luhdeillensa / luhdeillean

Ade

-lla

luhdillamme

luhdeillamme

luhdillanne

luhdeillanne

luhdillansa / luhdillaan

luhdeillansa / luhdeillaan

Abl

-lta

luhdiltamme

luhdeiltamme

luhdiltanne

luhdeiltanne

luhdiltansa / luhdiltaan

luhdeiltansa / luhdeiltaan

Tra

-ksi

luhdiksemme

luhdeiksemme

luhdiksenne

luhdeiksenne

luhdiksensa / luhdikseen

luhdeiksensa / luhdeikseen

Ess

-na

luhtinamme

luhteinamme

luhtinanne

luhteinanne

luhtinansa / luhtinaan

luhteinansa / luhteinaan

Abe

-tta

luhdittamme

luhdeittamme

luhdittanne

luhdeittanne

luhdittansa / luhdittaan

luhdeittansa / luhdeittaan

Com

-ne

-

luhteinemme

-

luhteinenne

-

luhteinensa / luhteineen

Singular

Plural

Nom

-

luhtimme

luhtinne

luhtinsa

luhtimme

luhtinne

luhtinsa

Par

-ta

luhtiamme

luhtianne

luhtiansa / luhtiaan

luhtejamme

luhtejanne

luhtejansa / luhtejaan

Gen

-n

luhtimme

luhtinne

luhtinsa

luhtiemme

luhtienne

luhtiensa

Ill

mihin

luhtiimme

luhtiinne

luhtiinsa

luhteihimme

luhteihinne

luhteihinsa

Ine

-ssa

luhdissamme

luhdissanne

luhdissansa / luhdissaan

luhdeissamme

luhdeissanne

luhdeissansa / luhdeissaan

Ela

-sta

luhdistamme

luhdistanne

luhdistansa / luhdistaan

luhdeistamme

luhdeistanne

luhdeistansa / luhdeistaan

All

-lle

luhdillemme

luhdillenne

luhdillensa / luhdilleen

luhdeillemme

luhdeillenne

luhdeillensa / luhdeillean

Ade

-lla

luhdillamme

luhdillanne

luhdillansa / luhdillaan

luhdeillamme

luhdeillanne

luhdeillansa / luhdeillaan

Abl

-lta

luhdiltamme

luhdiltanne

luhdiltansa / luhdiltaan

luhdeiltamme

luhdeiltanne

luhdeiltansa / luhdeiltaan

Tra

-ksi

luhdiksemme

luhdiksenne

luhdiksensa / luhdikseen

luhdeiksemme

luhdeiksenne

luhdeiksensa / luhdeikseen

Ess

-na

luhtinamme

luhtinanne

luhtinansa / luhtinaan

luhteinamme

luhteinanne

luhteinansa / luhteinaan

Abe

-tta

luhdittamme

luhdittanne

luhdittansa / luhdittaan

luhdeittamme

luhdeittanne

luhdeittansa / luhdeittaan

Com

-ne

-

-

-

luhteinemme

luhteinenne

luhteinensa / luhteineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talo

talot

Par

-ta

taloa

taloja

Gen

-n

talon

talojen

Ill

mihin

taloon

taloihin

Ine

-ssa

talossa

taloissa

Ela

-sta

talosta

taloista

All

-lle

talolle

taloille

Ade

-lla

talolla

taloilla

Abl

-lta

talolta

taloilta

Tra

-ksi

taloksi

taloiksi

Ess

-na

talona

taloina

Abe

-tta

talotta

taloitta

Com

-ne

-

taloine

Ins

-in

-

taloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talo

talot

Par

-ta

taloa

taloja

Gen

-n

talon

talojen

Ill

mihin

taloon

taloihin

Ine

-ssa

talossa

taloissa

Ela

-sta

talosta

taloista

All

-lle

talolle

taloille

Ade

-lla

talolla

taloilla

Abl

-lta

talolta

taloilta

Tra

-ksi

taloksi

taloiksi

Ess

-na

talona

taloina

Abe

-tta

talotta

taloitta

Com

-ne

-

taloine

Ins

-in

-

taloin

Translations

place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
Show more arrow right

Wiktionary

house - building rakennus, pytinki (now uncommon) farm, homestead maatila, tila, farmi Show more arrow right talollinentalous Show more arrow right aravataloasuintaloatriumtaloaurinkotaloautiotalobetonitaloeduskuntataloekotaloelementtitaloharjataloharkkotalohometalohäätalohöylähirsitaloilotalojugendtalokantatalokarjalantalokaupungintalokaupunkitalokerrostaloketjutalokirjastotalokivitalokonserttitalokonttitalokorttitalokotitalokoulutalokulmatalokummitustalokunnantaloköyhäintalolamellitalolehtitaloliiketalolomataloluhtitalomaalaistalomaatalomajatalomiljoonatalomoduulitalomonitoimitalomuotitalonaapuritalonuorisotalooikeustaloolkitaloomakotitalooopperataloosaketaloosakuntatalopaikoitustalopalokunnantalopalvelutaloparitaloparkkitaloparlamenttitalopientalopiispantalopiparkakkutalopistetalopohjalaistalopullotalopurkutalopuutalopysäköintitalopyöröhirsitalorinnetalorivitaloseuraintaloseurakuntataloseurantaloseurataloseurojentalosukutalosurutalotalojohtotalokauppatalokohtainentalokonttitalonemäntätalon etutalonisäntätalonkauppatalonkirjatalonmiestalonomistajatalonpaikkatalonpitotalonpoikatalonrakennustalonvahtitalonvaltaustalonvanhintalonviinitalonväkitalopakettitalopesulataloryhmätalorähjätaloröttelötalotehdastalotyyppitaloyhtiötavarataloteatteritaloterassitalotiilitalotoimistotalotoimitalotornitaloturvatalotyyppitalotyöväentalourheilutalouudistalovaivaistalovalmistalovanhustentalovierastalovirastotalovirkatalovuokrataloyksinäistaloylioppilastaloökytalo Show more arrow right From Proto-Finnic talo (“farm; house”). Possibly related to talas (“shelter for boats; fish drying hut”). Cognates include Estonian talu (“farm”); Northern Sami dállu (“house; farm”) is a Finnic loan. Show more arrow right

Wikipedia

House A house is a single-unit residential building, which may range in complexity from a rudimentary hut to a complex structure of wood, masonry, concrete or other material, outfitted with plumbing, electrical, and heating, ventilation, and air conditioning systems. Houses use a range of different roofing systems to keep precipitation such as rain from getting into the dwelling space. Houses may have doors or locks to secure the dwelling space and protect its inhabitants and contents from burglars or other trespassers. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taloni

taloni

talosi

talosi

talonsa

talonsa

Par

-ta

taloani

talojani

taloasi

talojasi

taloansa / taloaan

talojansa / talojaan

Gen

-n

taloni

talojeni

talosi

talojesi

talonsa

talojensa

Ill

mihin

talooni

taloihini

taloosi

taloihisi

taloonsa

taloihinsa

Ine

-ssa

talossani

taloissani

talossasi

taloissasi

talossansa / talossaan

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostani

taloistani

talostasi

taloistasi

talostansa / talostaan

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talolleni

taloilleni

talollesi

taloillesi

talollensa / talolleen

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollani

taloillani

talollasi

taloillasi

talollansa / talollaan

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltani

taloiltani

taloltasi

taloiltasi

taloltansa / taloltaan

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

talokseni

taloikseni

taloksesi

taloiksesi

taloksensa / talokseen

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonani

taloinani

talonasi

taloinasi

talonansa / talonaan

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottani

taloittani

talottasi

taloittasi

talottansa / talottaan

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

taloineni

-

taloinesi

-

taloinensa / taloineen

Singular

Plural

Nom

-

taloni

talosi

talonsa

taloni

talosi

talonsa

Par

-ta

taloani

taloasi

taloansa / taloaan

talojani

talojasi

talojansa / talojaan

Gen

-n

taloni

talosi

talonsa

talojeni

talojesi

talojensa

Ill

mihin

talooni

taloosi

taloonsa

taloihini

taloihisi

taloihinsa

Ine

-ssa

talossani

talossasi

talossansa / talossaan

taloissani

taloissasi

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostani

talostasi

talostansa / talostaan

taloistani

taloistasi

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talolleni

talollesi

talollensa / talolleen

taloilleni

taloillesi

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollani

talollasi

talollansa / talollaan

taloillani

taloillasi

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltani

taloltasi

taloltansa / taloltaan

taloiltani

taloiltasi

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

talokseni

taloksesi

taloksensa / talokseen

taloikseni

taloiksesi

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonani

talonasi

talonansa / talonaan

taloinani

taloinasi

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottani

talottasi

talottansa / talottaan

taloittani

taloittasi

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

-

-

taloineni

taloinesi

taloinensa / taloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

talomme

talomme

talonne

talonne

talonsa

talonsa

Par

-ta

taloamme

talojamme

taloanne

talojanne

taloansa / taloaan

talojansa / talojaan

Gen

-n

talomme

talojemme

talonne

talojenne

talonsa

talojensa

Ill

mihin

taloomme

taloihimme

taloonne

taloihinne

taloonsa

taloihinsa

Ine

-ssa

talossamme

taloissamme

talossanne

taloissanne

talossansa / talossaan

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostamme

taloistamme

talostanne

taloistanne

talostansa / talostaan

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talollemme

taloillemme

talollenne

taloillenne

talollensa / talolleen

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollamme

taloillamme

talollanne

taloillanne

talollansa / talollaan

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltamme

taloiltamme

taloltanne

taloiltanne

taloltansa / taloltaan

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

taloksemme

taloiksemme

taloksenne

taloiksenne

taloksensa / talokseen

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonamme

taloinamme

talonanne

taloinanne

talonansa / talonaan

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottamme

taloittamme

talottanne

taloittanne

talottansa / talottaan

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

taloinemme

-

taloinenne

-

taloinensa / taloineen

Singular

Plural

Nom

-

talomme

talonne

talonsa

talomme

talonne

talonsa

Par

-ta

taloamme

taloanne

taloansa / taloaan

talojamme

talojanne

talojansa / talojaan

Gen

-n

talomme

talonne

talonsa

talojemme

talojenne

talojensa

Ill

mihin

taloomme

taloonne

taloonsa

taloihimme

taloihinne

taloihinsa

Ine

-ssa

talossamme

talossanne

talossansa / talossaan

taloissamme

taloissanne

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostamme

talostanne

talostansa / talostaan

taloistamme

taloistanne

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talollemme

talollenne

talollensa / talolleen

taloillemme

taloillenne

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollamme

talollanne

talollansa / talollaan

taloillamme

taloillanne

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltamme

taloltanne

taloltansa / taloltaan

taloiltamme

taloiltanne

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

taloksemme

taloksenne

taloksensa / talokseen

taloiksemme

taloiksenne

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonamme

talonanne

talonansa / talonaan

taloinamme

taloinanne

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottamme

talottanne

talottansa / talottaan

taloittamme

taloittanne

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

-

-

taloinemme

taloinenne

taloinensa / taloineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept