Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

liiketalo liiketalo   N Sg Nom
liike   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

liiketalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

commercial building
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
ohfvarff ubhfr

Etymology:
yvvxr +‎ gnyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - liiketaloni liiketaloni liiketalosi liiketalosi liiketalonsa liiketalonsa
Par -ta liiketaloani liiketalojani liiketaloasi liiketalojasi liiketaloansa / liiketaloaan liiketalojansa / liiketalojaan
Gen -n liiketaloni liiketalojeni liiketalosi liiketalojesi liiketalonsa liiketalojensa
Ill mihin liiketalooni liiketaloihini liiketaloosi liiketaloihisi liiketaloonsa liiketaloihinsa
Ine -ssa liiketalossani liiketaloissani liiketalossasi liiketaloissasi liiketalossansa / liiketalossaan liiketaloissansa / liiketaloissaan
Ela -sta liiketalostani liiketaloistani liiketalostasi liiketaloistasi liiketalostansa / liiketalostaan liiketaloistansa / liiketaloistaan
All -lle liiketalolleni liiketaloilleni liiketalollesi liiketaloillesi liiketalolleen / liiketalollensa liiketaloillensa / liiketaloillean
Ade -lla liiketalollani liiketaloillani liiketalollasi liiketaloillasi liiketalollansa / liiketalollaan liiketaloillansa / liiketaloillaan
Abl -lta liiketaloltani liiketaloiltani liiketaloltasi liiketaloiltasi liiketaloltansa / liiketaloltaan liiketaloiltansa / liiketaloiltaan
Tra -ksi liiketalokseni liiketaloikseni liiketaloksesi liiketaloiksesi liiketalokseen / liiketaloksensa liiketaloikseen / liiketaloiksensa
Ess -na liiketalonani liiketaloinani liiketalonasi liiketaloinasi liiketalonansa / liiketalonaan liiketaloinansa / liiketaloinaan
Abe -tta liiketalottani liiketaloittani liiketalottasi liiketaloittasi liiketalottansa / liiketalottaan liiketaloittansa / liiketaloittaan
Com -ne - liiketaloineni - liiketaloinesi - liiketaloineen / liiketaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - liiketalomme liiketalomme liiketalonne liiketalonne liiketalonsa liiketalonsa
Par -ta liiketaloamme liiketalojamme liiketaloanne liiketalojanne liiketaloansa / liiketaloaan liiketalojansa / liiketalojaan
Gen -n liiketalomme liiketalojemme liiketalonne liiketalojenne liiketalonsa liiketalojensa
Ill mihin liiketaloomme liiketaloihimme liiketaloonne liiketaloihinne liiketaloonsa liiketaloihinsa
Ine -ssa liiketalossamme liiketaloissamme liiketalossanne liiketaloissanne liiketalossansa / liiketalossaan liiketaloissansa / liiketaloissaan
Ela -sta liiketalostamme liiketaloistamme liiketalostanne liiketaloistanne liiketalostansa / liiketalostaan liiketaloistansa / liiketaloistaan
All -lle liiketalollemme liiketaloillemme liiketalollenne liiketaloillenne liiketalolleen / liiketalollensa liiketaloillensa / liiketaloillean
Ade -lla liiketalollamme liiketaloillamme liiketalollanne liiketaloillanne liiketalollansa / liiketalollaan liiketaloillansa / liiketaloillaan
Abl -lta liiketaloltamme liiketaloiltamme liiketaloltanne liiketaloiltanne liiketaloltansa / liiketaloltaan liiketaloiltansa / liiketaloiltaan
Tra -ksi liiketaloksemme liiketaloiksemme liiketaloksenne liiketaloiksenne liiketalokseen / liiketaloksensa liiketaloikseen / liiketaloiksensa
Ess -na liiketalonamme liiketaloinamme liiketalonanne liiketaloinanne liiketalonansa / liiketalonaan liiketaloinansa / liiketaloinaan
Abe -tta liiketalottamme liiketaloittamme liiketalottanne liiketaloittanne liiketalottansa / liiketalottaan liiketaloittansa / liiketaloittaan
Com -ne - liiketaloinemme - liiketaloinenne - liiketaloineen / liiketaloinensa

liike, Noun

up ↑
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word yvvxr can mean the following:
yvvxr: wn yvvxr-raretvn, slfvvxna xäfvggrvgä
iäuvggävfxnhcna: zllzäyä
nnggrra: chbyhrra gnv wbhxxbyvvxxrra flaballzv.
Source: Wikipedia
Wiktionary
zbgvba

zbirzrag

fubc, ohfvarff

Synonyms:
(fubc): xnhccn
Derived terms:
cnaan yvvxrggä aviryvva
Etymology:
yvvxxhn +‎ -r. Pbvarq ol Svaavfu nhgube naq wbheanyvfg Cvrgnev Unaavxnvara.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - liikkeeni liikkeeni liikkeesi liikkeesi liikkeensä liikkeensä
Par -ta liikettäni liikkeitäni / liikkehiäni liikettäsi liikkeitäsi / liikkehiäsi liikettänsä / liikettään liikkeitänsä / liikkeitään /
liikkehiänsä / liikkehiään
Gen -n liikkeeni liikkeitteni / liikkeideni /
liikkehieni / liikkehitteni
liikkeesi liikkeittesi / liikkeidesi /
liikkehiesi / liikkehittesi
liikkeensä liikkeittensä / liikkeidensä /
liikkehiensä / liikkehittensä
Ill mihin liikkeeseeni liikkeisiini / liikkeihini /
liikkehisini
liikkeeseesi liikkeisiisi / liikkeihisi /
liikkehisisi
liikkeeseensä liikkeisiinsä / liikkeihinsä /
liikkehisinsä
Ine -ssa liikkeessäni liikkehissäni / liikkeissäni liikkeessäsi liikkehissäsi / liikkeissäsi liikkeessänsä / liikkeessään liikkehissänsä / liikkehissään /
liikkeissänsä / liikkeissään
Ela -sta liikkeestäni liikkehistäni / liikkeistäni liikkeestäsi liikkehistäsi / liikkeistäsi liikkeestänsä / liikkeestään liikkehistänsä / liikkehistään /
liikkeistänsä / liikkeistään
All -lle liikkeelleni liikkehilleni / liikkeilleni liikkeellesi liikkehillesi / liikkeillesi liikkeelleen / liikkeellensä liikkehillensä / liikkehilleän /
liikkeillensä / liikkeilleän
Ade -lla liikkeelläni liikkehilläni / liikkeilläni liikkeelläsi liikkehilläsi / liikkeilläsi liikkeellänsä / liikkeellään liikkehillänsä / liikkehillään /
liikkeillänsä / liikkeillään
Abl -lta liikkeeltäni liikkehiltäni / liikkeiltäni liikkeeltäsi liikkehiltäsi / liikkeiltäsi liikkeeltänsä / liikkeeltään liikkehiltänsä / liikkehiltään /
liikkeiltänsä / liikkeiltään
Tra -ksi liikkeekseni liikkehikseni / liikkeikseni liikkeeksesi liikkehiksesi / liikkeiksesi liikkeekseen / liikkeeksensä liikkehikseen / liikkehiksensä /
liikkeikseen / liikkeiksensä
Ess -na liikkeenäni liikkehinäni / liikkeinäni liikkeenäsi liikkehinäsi / liikkeinäsi liikkeenänsä / liikkeenään liikkehinänsä / liikkehinään /
liikkeinänsä / liikkeinään
Abe -tta liikkeettäni liikkehittäni / liikkeittäni liikkeettäsi liikkehittäsi / liikkeittäsi liikkeettänsä / liikkeettään liikkehittänsä / liikkehittään /
liikkeittänsä / liikkeittään
Com -ne - liikkehineni / liikkeineni - liikkehinesi / liikkeinesi - liikkehineen / liikkehinensä /
liikkeineen / liikkeinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - liikkeemme liikkeemme liikkeenne liikkeenne liikkeensä liikkeensä
Par -ta liikettämme liikkeitämme / liikkehiämme liikettänne liikkeitänne / liikkehiänne liikettänsä / liikettään liikkeitänsä / liikkeitään /
liikkehiänsä / liikkehiään
Gen -n liikkeemme liikkeittemme / liikkeidemme /
liikkehiemme / liikkehittemme
liikkeenne liikkeittenne / liikkeidenne /
liikkehienne / liikkehittenne
liikkeensä liikkeittensä / liikkeidensä /
liikkehiensä / liikkehittensä
Ill mihin liikkeeseemme liikkeisiimme / liikkeihimme /
liikkehisimme
liikkeeseenne liikkeisiinne / liikkeihinne /
liikkehisinne
liikkeeseensä liikkeisiinsä / liikkeihinsä /
liikkehisinsä
Ine -ssa liikkeessämme liikkehissämme / liikkeissämme liikkeessänne liikkehissänne / liikkeissänne liikkeessänsä / liikkeessään liikkehissänsä / liikkehissään /
liikkeissänsä / liikkeissään
Ela -sta liikkeestämme liikkehistämme / liikkeistämme liikkeestänne liikkehistänne / liikkeistänne liikkeestänsä / liikkeestään liikkehistänsä / liikkehistään /
liikkeistänsä / liikkeistään
All -lle liikkeellemme liikkehillemme / liikkeillemme liikkeellenne liikkehillenne / liikkeillenne liikkeelleen / liikkeellensä liikkehillensä / liikkehilleän /
liikkeillensä / liikkeilleän
Ade -lla liikkeellämme liikkehillämme / liikkeillämme liikkeellänne liikkehillänne / liikkeillänne liikkeellänsä / liikkeellään liikkehillänsä / liikkehillään /
liikkeillänsä / liikkeillään
Abl -lta liikkeeltämme liikkehiltämme / liikkeiltämme liikkeeltänne liikkehiltänne / liikkeiltänne liikkeeltänsä / liikkeeltään liikkehiltänsä / liikkehiltään /
liikkeiltänsä / liikkeiltään
Tra -ksi liikkeeksemme liikkehiksemme / liikkeiksemme liikkeeksenne liikkehiksenne / liikkeiksenne liikkeekseen / liikkeeksensä liikkehikseen / liikkehiksensä /
liikkeikseen / liikkeiksensä
Ess -na liikkeenämme liikkehinämme / liikkeinämme liikkeenänne liikkehinänne / liikkeinänne liikkeenänsä / liikkeenään liikkehinänsä / liikkehinään /
liikkeinänsä / liikkeinään
Abe -tta liikkeettämme liikkehittämme / liikkeittämme liikkeettänne liikkehittänne / liikkeittänne liikkeettänsä / liikkeettään liikkehittänsä / liikkehittään /
liikkeittänsä / liikkeittään
Com -ne - liikkehinemme / liikkeinemme - liikkehinenne / liikkeinenne - liikkehineen / liikkehinensä /
liikkeineen / liikkeinensä

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept