Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

toimistotalo toimistotalo   N Sg Nom
toimisto   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

toimistotalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

office block toimistotalo, virastotalo, hallintorakennus
office building
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - toimistotaloni toimistotaloni toimistotalosi toimistotalosi toimistotalonsa toimistotalonsa
Par -ta toimistotaloani toimistotalojani toimistotaloasi toimistotalojasi toimistotaloansa / toimistotaloaan toimistotalojansa / toimistotalojaan
Gen -n toimistotaloni toimistotalojeni toimistotalosi toimistotalojesi toimistotalonsa toimistotalojensa
Ill mihin toimistotalooni toimistotaloihini toimistotaloosi toimistotaloihisi toimistotaloonsa toimistotaloihinsa
Ine -ssa toimistotalossani toimistotaloissani toimistotalossasi toimistotaloissasi toimistotalossansa / toimistotalossaan toimistotaloissansa / toimistotaloissaan
Ela -sta toimistotalostani toimistotaloistani toimistotalostasi toimistotaloistasi toimistotalostansa / toimistotalostaan toimistotaloistansa / toimistotaloistaan
All -lle toimistotalolleni toimistotaloilleni toimistotalollesi toimistotaloillesi toimistotalolleen / toimistotalollensa toimistotaloillensa / toimistotaloillean
Ade -lla toimistotalollani toimistotaloillani toimistotalollasi toimistotaloillasi toimistotalollansa / toimistotalollaan toimistotaloillansa / toimistotaloillaan
Abl -lta toimistotaloltani toimistotaloiltani toimistotaloltasi toimistotaloiltasi toimistotaloltansa / toimistotaloltaan toimistotaloiltansa / toimistotaloiltaan
Tra -ksi toimistotalokseni toimistotaloikseni toimistotaloksesi toimistotaloiksesi toimistotalokseen / toimistotaloksensa toimistotaloikseen / toimistotaloiksensa
Ess -na toimistotalonani toimistotaloinani toimistotalonasi toimistotaloinasi toimistotalonansa / toimistotalonaan toimistotaloinansa / toimistotaloinaan
Abe -tta toimistotalottani toimistotaloittani toimistotalottasi toimistotaloittasi toimistotalottansa / toimistotalottaan toimistotaloittansa / toimistotaloittaan
Com -ne - toimistotaloineni - toimistotaloinesi - toimistotaloineen / toimistotaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - toimistotalomme toimistotalomme toimistotalonne toimistotalonne toimistotalonsa toimistotalonsa
Par -ta toimistotaloamme toimistotalojamme toimistotaloanne toimistotalojanne toimistotaloansa / toimistotaloaan toimistotalojansa / toimistotalojaan
Gen -n toimistotalomme toimistotalojemme toimistotalonne toimistotalojenne toimistotalonsa toimistotalojensa
Ill mihin toimistotaloomme toimistotaloihimme toimistotaloonne toimistotaloihinne toimistotaloonsa toimistotaloihinsa
Ine -ssa toimistotalossamme toimistotaloissamme toimistotalossanne toimistotaloissanne toimistotalossansa / toimistotalossaan toimistotaloissansa / toimistotaloissaan
Ela -sta toimistotalostamme toimistotaloistamme toimistotalostanne toimistotaloistanne toimistotalostansa / toimistotalostaan toimistotaloistansa / toimistotaloistaan
All -lle toimistotalollemme toimistotaloillemme toimistotalollenne toimistotaloillenne toimistotalolleen / toimistotalollensa toimistotaloillensa / toimistotaloillean
Ade -lla toimistotalollamme toimistotaloillamme toimistotalollanne toimistotaloillanne toimistotalollansa / toimistotalollaan toimistotaloillansa / toimistotaloillaan
Abl -lta toimistotaloltamme toimistotaloiltamme toimistotaloltanne toimistotaloiltanne toimistotaloltansa / toimistotaloltaan toimistotaloiltansa / toimistotaloiltaan
Tra -ksi toimistotaloksemme toimistotaloiksemme toimistotaloksenne toimistotaloiksenne toimistotalokseen / toimistotaloksensa toimistotaloikseen / toimistotaloiksensa
Ess -na toimistotalonamme toimistotaloinamme toimistotalonanne toimistotaloinanne toimistotalonansa / toimistotalonaan toimistotaloinansa / toimistotaloinaan
Abe -tta toimistotalottamme toimistotaloittamme toimistotalottanne toimistotaloittanne toimistotalottansa / toimistotalottaan toimistotaloittansa / toimistotaloittaan
Com -ne - toimistotaloinemme - toimistotaloinenne - toimistotaloineen / toimistotaloinensa

toimisto, Noun

up ↑
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Na bssvpr vf trarenyyl n ohvyqvat, ebbz be bgure nern jurer na betnavmngvba'f rzcyblrrf cresbez nqzvavfgengvir jbex va beqre gb fhccbeg naq ernyvmr bowrpgf naq tbnyf bs gur betnavmngvba. Gur jbeq "bssvpr" znl nyfb qrabgr n cbfvgvba jvguva na betnavmngvba jvgu fcrpvsvp qhgvrf nggnpurq gb vg (frr bssvpre, bssvpr-ubyqre, bssvpvny); gur ynggre vf va snpg na rneyvre hfntr, bssvpr nf cynpr bevtvanyyl ersreevat gb gur ybpngvba bs bar'f qhgl. Jura hfrq nf na nqwrpgvir, gur grez "bssvpr" znl ersre gb ohfvarff-eryngrq gnfxf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
bssvpr (ohvyqvat be ebbz jurer pyrevpny be cebsrffvbany qhgvrf ner cresbezrq; gur fgnss cresbezvat gubfr qhgvrf)

Synonyms:
xbaggbevivenfgb
Compounds:
nfvnanwbgbvzvfgb
unhgnhfgbvzvfgb
xvvagrvfgöaiäyvglfgbvzvfgb
yölgögninengbvzvfgb
znvabfgbvzvfgb
zngxngbvzvfgb
bvxrhfnchgbvzvfgb
crevagägbvzvfgb
cbfgvgbvzvfgb
fbfvnnyvgbvzvfgb
gbvzvfgbnvxn
gbvzvfgbnchynvara
gbvzvfgbcääyyvxxö
gbvzvfgbgnyb
gbvzvfgbgneivxr
gbvzvfgbgvyn
gbvzvfgbglönvxn
gbvzvfgbglöagrxvwä
gbvzvfgbhcfrrev
glöaiäyvglfgbvzvfgb
glöibvzngbvzvfgb
hhgvfgbvzvfgb
inyhhgnainvugbgbvzvfgb
irebgbvzvfgb

Etymology:
gbvzv (“puber, gnfx, npgvivgl, nssnve, npgvba”) +‎ -fgb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - toimistoni toimistoni toimistosi toimistosi toimistonsa toimistonsa
Par -ta toimistoani toimistoitani / toimistojani toimistoasi toimistoitasi / toimistojasi toimistoansa / toimistoaan toimistoitansa / toimistoitaan /
toimistojansa / toimistojaan
Gen -n toimistoni toimistoitteni / toimistoideni /
toimistojeni
toimistosi toimistoittesi / toimistoidesi /
toimistojesi
toimistonsa toimistoittensa / toimistoidensa /
toimistojensa
Ill mihin toimistooni toimistoihini toimistoosi toimistoihisi toimistoonsa toimistoihinsa
Ine -ssa toimistossani toimistoissani toimistossasi toimistoissasi toimistossansa / toimistossaan toimistoissansa / toimistoissaan
Ela -sta toimistostani toimistoistani toimistostasi toimistoistasi toimistostansa / toimistostaan toimistoistansa / toimistoistaan
All -lle toimistolleni toimistoilleni toimistollesi toimistoillesi toimistolleen / toimistollensa toimistoillensa / toimistoillean
Ade -lla toimistollani toimistoillani toimistollasi toimistoillasi toimistollansa / toimistollaan toimistoillansa / toimistoillaan
Abl -lta toimistoltani toimistoiltani toimistoltasi toimistoiltasi toimistoltansa / toimistoltaan toimistoiltansa / toimistoiltaan
Tra -ksi toimistokseni toimistoikseni toimistoksesi toimistoiksesi toimistokseen / toimistoksensa toimistoikseen / toimistoiksensa
Ess -na toimistonani toimistoinani toimistonasi toimistoinasi toimistonansa / toimistonaan toimistoinansa / toimistoinaan
Abe -tta toimistottani toimistoittani toimistottasi toimistoittasi toimistottansa / toimistottaan toimistoittansa / toimistoittaan
Com -ne - toimistoineni - toimistoinesi - toimistoineen / toimistoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - toimistomme toimistomme toimistonne toimistonne toimistonsa toimistonsa
Par -ta toimistoamme toimistoitamme / toimistojamme toimistoanne toimistoitanne / toimistojanne toimistoansa / toimistoaan toimistoitansa / toimistoitaan /
toimistojansa / toimistojaan
Gen -n toimistomme toimistoittemme / toimistoidemme /
toimistojemme
toimistonne toimistoittenne / toimistoidenne /
toimistojenne
toimistonsa toimistoittensa / toimistoidensa /
toimistojensa
Ill mihin toimistoomme toimistoihimme toimistoonne toimistoihinne toimistoonsa toimistoihinsa
Ine -ssa toimistossamme toimistoissamme toimistossanne toimistoissanne toimistossansa / toimistossaan toimistoissansa / toimistoissaan
Ela -sta toimistostamme toimistoistamme toimistostanne toimistoistanne toimistostansa / toimistostaan toimistoistansa / toimistoistaan
All -lle toimistollemme toimistoillemme toimistollenne toimistoillenne toimistolleen / toimistollensa toimistoillensa / toimistoillean
Ade -lla toimistollamme toimistoillamme toimistollanne toimistoillanne toimistollansa / toimistollaan toimistoillansa / toimistoillaan
Abl -lta toimistoltamme toimistoiltamme toimistoltanne toimistoiltanne toimistoltansa / toimistoltaan toimistoiltansa / toimistoiltaan
Tra -ksi toimistoksemme toimistoiksemme toimistoksenne toimistoiksenne toimistokseen / toimistoksensa toimistoikseen / toimistoiksensa
Ess -na toimistonamme toimistoinamme toimistonanne toimistoinanne toimistonansa / toimistonaan toimistoinansa / toimistoinaan
Abe -tta toimistottamme toimistoittamme toimistottanne toimistoittanne toimistottansa / toimistottaan toimistoittansa / toimistoittaan
Com -ne - toimistoinemme - toimistoinenne - toimistoineen / toimistoinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept