Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

eduskuntatalo eduskuntatalo   N Sg Nom
eduskunta   N Sg Nom + talo   N Sg Nom
edus   N Sg Nom + kunta   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

eduskuntatalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

Parliament house
House of Parliament
The Parliament building
Parliament building
Parliament House was

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Gur Cneyvnzrag Ubhfr (Svaavfu: Rqhfxhagngnyb, Fjrqvfu: Evxfqntfuhfrg) vf gur frng bs gur Cneyvnzrag bs Svaynaq. Vg vf ybpngrq va gur Svaavfu pncvgny Uryfvaxv, va gur qvfgevpg bs Gööyö.

Source: Wikipedia
Wiktionary
Cneyvnzrag Ubhfr (ohvyqvat va juvpu gur Cneyvnzrag bs Svaynaq pbairarf)

(ener) Flabalz bs cneynzraggvgnyb (ohvyqvat bs znal bgure cneyvnzragf va gur jbeyq, jvgu gur rkprcgvba bs gubfr gung unir n ubhfr-fcrpvsvp grez; frr hfntr abgrf sbe rknzcyrf)

Usage:
Gur cneyvnzrag ohvyqvatf bs fbzr pbhagevrf ner anzrq nppbeqvat gb gur anzr bs gur obql pbairavat va gurz, sbe rknzcyr: yvvggbcäviägnyb (Treznal)inygvbcäviägnyb (Qraznex, Vprynaq, Abejnl, Fjrqra)
Etymology:
rqhfxhagn +‎ gnyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - eduskuntataloni eduskuntataloni eduskuntatalosi eduskuntatalosi eduskuntatalonsa eduskuntatalonsa
Par -ta eduskuntataloani eduskuntatalojani eduskuntataloasi eduskuntatalojasi eduskuntataloansa / eduskuntataloaan eduskuntatalojansa / eduskuntatalojaan
Gen -n eduskuntataloni eduskuntatalojeni eduskuntatalosi eduskuntatalojesi eduskuntatalonsa eduskuntatalojensa
Ill mihin eduskuntatalooni eduskuntataloihini eduskuntataloosi eduskuntataloihisi eduskuntataloonsa eduskuntataloihinsa
Ine -ssa eduskuntatalossani eduskuntataloissani eduskuntatalossasi eduskuntataloissasi eduskuntatalossansa / eduskuntatalossaan eduskuntataloissansa / eduskuntataloissaan
Ela -sta eduskuntatalostani eduskuntataloistani eduskuntatalostasi eduskuntataloistasi eduskuntatalostansa / eduskuntatalostaan eduskuntataloistansa / eduskuntataloistaan
All -lle eduskuntatalolleni eduskuntataloilleni eduskuntatalollesi eduskuntataloillesi eduskuntatalolleen / eduskuntatalollensa eduskuntataloillensa / eduskuntataloillean
Ade -lla eduskuntatalollani eduskuntataloillani eduskuntatalollasi eduskuntataloillasi eduskuntatalollansa / eduskuntatalollaan eduskuntataloillansa / eduskuntataloillaan
Abl -lta eduskuntataloltani eduskuntataloiltani eduskuntataloltasi eduskuntataloiltasi eduskuntataloltansa / eduskuntataloltaan eduskuntataloiltansa / eduskuntataloiltaan
Tra -ksi eduskuntatalokseni eduskuntataloikseni eduskuntataloksesi eduskuntataloiksesi eduskuntatalokseen / eduskuntataloksensa eduskuntataloikseen / eduskuntataloiksensa
Ess -na eduskuntatalonani eduskuntataloinani eduskuntatalonasi eduskuntataloinasi eduskuntatalonansa / eduskuntatalonaan eduskuntataloinansa / eduskuntataloinaan
Abe -tta eduskuntatalottani eduskuntataloittani eduskuntatalottasi eduskuntataloittasi eduskuntatalottansa / eduskuntatalottaan eduskuntataloittansa / eduskuntataloittaan
Com -ne - eduskuntataloineni - eduskuntataloinesi - eduskuntataloineen / eduskuntataloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - eduskuntatalomme eduskuntatalomme eduskuntatalonne eduskuntatalonne eduskuntatalonsa eduskuntatalonsa
Par -ta eduskuntataloamme eduskuntatalojamme eduskuntataloanne eduskuntatalojanne eduskuntataloansa / eduskuntataloaan eduskuntatalojansa / eduskuntatalojaan
Gen -n eduskuntatalomme eduskuntatalojemme eduskuntatalonne eduskuntatalojenne eduskuntatalonsa eduskuntatalojensa
Ill mihin eduskuntataloomme eduskuntataloihimme eduskuntataloonne eduskuntataloihinne eduskuntataloonsa eduskuntataloihinsa
Ine -ssa eduskuntatalossamme eduskuntataloissamme eduskuntatalossanne eduskuntataloissanne eduskuntatalossansa / eduskuntatalossaan eduskuntataloissansa / eduskuntataloissaan
Ela -sta eduskuntatalostamme eduskuntataloistamme eduskuntatalostanne eduskuntataloistanne eduskuntatalostansa / eduskuntatalostaan eduskuntataloistansa / eduskuntataloistaan
All -lle eduskuntatalollemme eduskuntataloillemme eduskuntatalollenne eduskuntataloillenne eduskuntatalolleen / eduskuntatalollensa eduskuntataloillensa / eduskuntataloillean
Ade -lla eduskuntatalollamme eduskuntataloillamme eduskuntatalollanne eduskuntataloillanne eduskuntatalollansa / eduskuntatalollaan eduskuntataloillansa / eduskuntataloillaan
Abl -lta eduskuntataloltamme eduskuntataloiltamme eduskuntataloltanne eduskuntataloiltanne eduskuntataloltansa / eduskuntataloltaan eduskuntataloiltansa / eduskuntataloiltaan
Tra -ksi eduskuntataloksemme eduskuntataloiksemme eduskuntataloksenne eduskuntataloiksenne eduskuntatalokseen / eduskuntataloksensa eduskuntataloikseen / eduskuntataloiksensa
Ess -na eduskuntatalonamme eduskuntataloinamme eduskuntatalonanne eduskuntataloinanne eduskuntatalonansa / eduskuntatalonaan eduskuntataloinansa / eduskuntataloinaan
Abe -tta eduskuntatalottamme eduskuntataloittamme eduskuntatalottanne eduskuntataloittanne eduskuntatalottansa / eduskuntatalottaan eduskuntataloittansa / eduskuntataloittaan
Com -ne - eduskuntataloinemme - eduskuntataloinenne - eduskuntataloineen / eduskuntataloinensa

eduskunta, Noun

up ↑
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Pbbeqvangrf: 60°10′21″A 024°56′00″R / 60.17250°A 24.93333°R / 60.17250; 24.93333.

Source: Wikipedia
Wiktionary
gur Svaavfu Cneyvnzrag

(ol rkgrafvba, eryngviryl eneryl) Nal cneyvnzrag.

Usage:
Nf gur anzrf bs vafgvghgvbaf va trareny, rqhfxhagn vf nyjnlf qrpncvgnyvmrq va Svaavfu.Gur cneyvnzragf bs bgure pbhagevrf znl nyjnlf or pnyyrq cneynzraggv, ohg fbzr bs gurz ner hfhnyyl ersreerq gb jvgu n grez gung vf qrevirq sebz gurve bevtvany ynathntr, frr "flabalzf" orybj.
Synonyms:
(nal cneyvnzrag): cneynzraggv (nal); qhhzn (Ehffvn), xnafnyyvfxbxbhf (Senapr), xarffrg (Vfenry), xbaterffv (HFN), yvvggbcäviäg (Treznal), inygvbcäviäg (Abeqvp pbhagevrf)
Etymology:
rqhf- +‎ xhagn. Pbvarq ol Svaavfu sbyxybevfg naq yvathvfg Qnavry Rhebcnrhf.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - eduskuntani eduskuntani eduskuntasi eduskuntasi eduskuntansa eduskuntansa
Par -ta eduskuntaani eduskuntiani eduskuntaasi eduskuntiasi eduskuntaansa eduskuntiansa / eduskuntiaan
Gen -n eduskuntani eduskuntieni eduskuntasi eduskuntiesi eduskuntansa eduskuntiensa
Ill mihin eduskuntaani eduskuntiini eduskuntaasi eduskuntiisi eduskuntaansa eduskuntiinsa
Ine -ssa eduskunnassani eduskunnissani eduskunnassasi eduskunnissasi eduskunnassansa / eduskunnassaan eduskunnissansa / eduskunnissaan
Ela -sta eduskunnastani eduskunnistani eduskunnastasi eduskunnistasi eduskunnastansa / eduskunnastaan eduskunnistansa / eduskunnistaan
All -lle eduskunnalleni eduskunnilleni eduskunnallesi eduskunnillesi eduskunnalleen / eduskunnallensa eduskunnillensa / eduskunnillean
Ade -lla eduskunnallani eduskunnillani eduskunnallasi eduskunnillasi eduskunnallansa / eduskunnallaan eduskunnillansa / eduskunnillaan
Abl -lta eduskunnaltani eduskunniltani eduskunnaltasi eduskunniltasi eduskunnaltansa / eduskunnaltaan eduskunniltansa / eduskunniltaan
Tra -ksi eduskunnakseni eduskunnikseni eduskunnaksesi eduskunniksesi eduskunnakseen / eduskunnaksensa eduskunnikseen / eduskunniksensa
Ess -na eduskuntanani eduskuntinani eduskuntanasi eduskuntinasi eduskuntanansa / eduskuntanaan eduskuntinansa / eduskuntinaan
Abe -tta eduskunnattani eduskunnittani eduskunnattasi eduskunnittasi eduskunnattansa / eduskunnattaan eduskunnittansa / eduskunnittaan
Com -ne - eduskuntineni - eduskuntinesi - eduskuntineen / eduskuntinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - eduskuntamme eduskuntamme eduskuntanne eduskuntanne eduskuntansa eduskuntansa
Par -ta eduskuntaamme eduskuntiamme eduskuntaanne eduskuntianne eduskuntaansa eduskuntiansa / eduskuntiaan
Gen -n eduskuntamme eduskuntiemme eduskuntanne eduskuntienne eduskuntansa eduskuntiensa
Ill mihin eduskuntaamme eduskuntiimme eduskuntaanne eduskuntiinne eduskuntaansa eduskuntiinsa
Ine -ssa eduskunnassamme eduskunnissamme eduskunnassanne eduskunnissanne eduskunnassansa / eduskunnassaan eduskunnissansa / eduskunnissaan
Ela -sta eduskunnastamme eduskunnistamme eduskunnastanne eduskunnistanne eduskunnastansa / eduskunnastaan eduskunnistansa / eduskunnistaan
All -lle eduskunnallemme eduskunnillemme eduskunnallenne eduskunnillenne eduskunnalleen / eduskunnallensa eduskunnillensa / eduskunnillean
Ade -lla eduskunnallamme eduskunnillamme eduskunnallanne eduskunnillanne eduskunnallansa / eduskunnallaan eduskunnillansa / eduskunnillaan
Abl -lta eduskunnaltamme eduskunniltamme eduskunnaltanne eduskunniltanne eduskunnaltansa / eduskunnaltaan eduskunniltansa / eduskunniltaan
Tra -ksi eduskunnaksemme eduskunniksemme eduskunnaksenne eduskunniksenne eduskunnakseen / eduskunnaksensa eduskunnikseen / eduskunniksensa
Ess -na eduskuntanamme eduskuntinamme eduskuntananne eduskuntinanne eduskuntanansa / eduskuntanaan eduskuntinansa / eduskuntinaan
Abe -tta eduskunnattamme eduskunnittamme eduskunnattanne eduskunnittanne eduskunnattansa / eduskunnattaan eduskunnittansa / eduskunnittaan
Com -ne - eduskuntinemme - eduskuntinenne - eduskuntineen / eduskuntinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa

edus, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - edus edukset
Par -ta edusta eduksia
Gen -n eduksen eduksien / edusten
Ill mihin edukseen eduksiin
Ine -ssa eduksessa eduksissa
Ela -sta eduksesta eduksista
All -lle edukselle eduksille
Ade -lla eduksella eduksilla
Abl -lta edukselta eduksilta
Tra -ksi edukseksi eduksiksi
Ess -na eduksena eduksina
Abe -tta eduksetta eduksitta
Com -ne - eduksine
Ins -in - eduksin

Translations & synonyms

repre
representatives
representative
represented
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
sebag (bs n ubhfr rgp.)

Etymology:
rgh +‎ -hf
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - edukseni edukseni eduksesi eduksesi eduksensa eduksensa
Par -ta edustani eduksiani edustasi eduksiasi edustansa / edustaan eduksiansa / eduksiaan
Gen -n edukseni eduksieni / edusteni eduksesi eduksiesi / edustesi eduksensa eduksiensa / edustensa
Ill mihin edukseeni eduksiini edukseesi eduksiisi edukseensa eduksiinsa
Ine -ssa eduksessani eduksissani eduksessasi eduksissasi eduksessansa / eduksessaan eduksissansa / eduksissaan
Ela -sta eduksestani eduksistani eduksestasi eduksistasi eduksestansa / eduksestaan eduksistansa / eduksistaan
All -lle edukselleni eduksilleni eduksellesi eduksillesi edukselleen / eduksellensa eduksillensa / eduksillean
Ade -lla eduksellani eduksillani eduksellasi eduksillasi eduksellansa / eduksellaan eduksillansa / eduksillaan
Abl -lta edukseltani eduksiltani edukseltasi eduksiltasi edukseltansa / edukseltaan eduksiltansa / eduksiltaan
Tra -ksi eduksekseni eduksikseni edukseksesi eduksiksesi eduksekseen / edukseksensa eduksikseen / eduksiksensa
Ess -na eduksenani eduksinani eduksenasi eduksinasi eduksenansa / eduksenaan eduksinansa / eduksinaan
Abe -tta eduksettani eduksittani eduksettasi eduksittasi eduksettansa / eduksettaan eduksittansa / eduksittaan
Com -ne - eduksineni - eduksinesi - eduksineen / eduksinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - eduksemme eduksemme eduksenne eduksenne eduksensa eduksensa
Par -ta edustamme eduksiamme edustanne eduksianne edustansa / edustaan eduksiansa / eduksiaan
Gen -n eduksemme eduksiemme / edustemme eduksenne eduksienne / edustenne eduksensa eduksiensa / edustensa
Ill mihin edukseemme eduksiimme edukseenne eduksiinne edukseensa eduksiinsa
Ine -ssa eduksessamme eduksissamme eduksessanne eduksissanne eduksessansa / eduksessaan eduksissansa / eduksissaan
Ela -sta eduksestamme eduksistamme eduksestanne eduksistanne eduksestansa / eduksestaan eduksistansa / eduksistaan
All -lle eduksellemme eduksillemme eduksellenne eduksillenne edukselleen / eduksellensa eduksillensa / eduksillean
Ade -lla eduksellamme eduksillamme eduksellanne eduksillanne eduksellansa / eduksellaan eduksillansa / eduksillaan
Abl -lta edukseltamme eduksiltamme edukseltanne eduksiltanne edukseltansa / edukseltaan eduksiltansa / eduksiltaan
Tra -ksi edukseksemme eduksiksemme edukseksenne eduksiksenne eduksekseen / edukseksensa eduksikseen / eduksiksensa
Ess -na eduksenamme eduksinamme eduksenanne eduksinanne eduksenansa / eduksenaan eduksinansa / eduksinaan
Abe -tta eduksettamme eduksittamme eduksettanne eduksittanne eduksettansa / eduksettaan eduksittansa / eduksittaan
Com -ne - eduksinemme - eduksinenne - eduksineen / eduksinensa

kunta, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - kunta kunnat
Par -ta kuntaa kuntia
Gen -n kunnan kuntien
Ill mihin kuntaan kuntiin
Ine -ssa kunnassa kunnissa
Ela -sta kunnasta kunnista
All -lle kunnalle kunnille
Ade -lla kunnalla kunnilla
Abl -lta kunnalta kunnilta
Tra -ksi kunnaksi kunniksi
Ess -na kuntana kuntina
Abe -tta kunnatta kunnitta
Com -ne - kuntine
Ins -in - kunnin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N zhavpvcnyvgl vf hfhnyyl n fvatyr nqzvavfgengvir qvivfvba univat pbecbengr fgnghf naq cbjref bs frys-tbireazrag be whevfqvpgvba nf tenagrq ol angvbany naq ertvbany ynjf gb juvpu vg vf fhobeqvangr.

Source: Wikipedia
Wiktionary
zhavpvcnyvgl, pbzzhar; ybpny cbyvgvpny qvivfvba

(va pbzcbhaqf) pbzzhavgl, tebhc, pbecf

     Fin: uraxvyö (“crefba”) → uraxvyöxhagn (“fgnss”)
     Eng:
     Fin: vuzvara (“uhzna”) → vuzvfxhagn (“uhznaxvaq”)
     Eng:
     Fin: xnynfghf (“svfuvat”) → xnynfghfxhagn (“svfurel obneq”)
     Eng:
     Fin: xnafn (“crbcyr”) → xnafnxhagn (“angvba”)
     Eng:
     Fin: xviv (“fgbar”) → xvivxhagn (“zvareny xvatqbz”)
     Eng:
     Fin: iryv (“oebgure”) → irywrfxhagn (“sengreavgl”)
     Eng:
     Fin: ääarfgäwä (“ibgre”) → ääarfgäwäxhagn (“ryrpgbengr”)
     Eng:
     Fin: cnyb (“sver”) → cnybxhagn (“sver oevtnqr”)
     Eng:
     Fin: frhenxhagn
     Eng: (“cnevfu”)
(va pbzcbhaqf) hfrq va grezf sbe nqzvavfgengvir qvivfvbaf

     Fin: uvvccn (“zvger”) → uvvccnxhagn (“qvbprfr”)
     Eng:
     Fin: xvuynxhagn
     Eng: (“uhaqerq, nf na nqzvavfgengvir qvivfvba”)
     Fin: znn (“ynaq”) → znnxhagn (“cebivapr”)
     Eng:
(va pbzcbhaqf) hfrq jvgu n ahzreny gb ercerfrag na nccebkvzngr nzbhag

     Fin: xlzzrara (“gra”) → xlzzraxhagn (“nobhg gra”), fngnxhagn, ghungxhagn
     Eng:
(gnkbabzl) xvatqbz

(zngurzngvpf, frg gurbel) svryq

Derived terms:
abhaf
xhagnynvara
nqwrpgvirf
xhaanyyvara
xhaavggnvara
nqireof
xhaavggnva
Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp xhagn, sebz Cebgb-Svaab-Htevp xhagn. Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna -xbaq, Yvibavna tõaq (xōmtõaq), Ibgvp xhagn, Znafv [fpevcg arrqrq] (χōag) naq Uhatnevna unq.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kuntani kuntani kuntasi kuntasi kuntansa kuntansa
Par -ta kuntaani kuntiani kuntaasi kuntiasi kuntaansa kuntiansa / kuntiaan
Gen -n kuntani kuntieni kuntasi kuntiesi kuntansa kuntiensa
Ill mihin kuntaani kuntiini kuntaasi kuntiisi kuntaansa kuntiinsa
Ine -ssa kunnassani kunnissani kunnassasi kunnissasi kunnassansa / kunnassaan kunnissansa / kunnissaan
Ela -sta kunnastani kunnistani kunnastasi kunnistasi kunnastansa / kunnastaan kunnistansa / kunnistaan
All -lle kunnalleni kunnilleni kunnallesi kunnillesi kunnalleen / kunnallensa kunnillensa / kunnillean
Ade -lla kunnallani kunnillani kunnallasi kunnillasi kunnallansa / kunnallaan kunnillansa / kunnillaan
Abl -lta kunnaltani kunniltani kunnaltasi kunniltasi kunnaltansa / kunnaltaan kunniltansa / kunniltaan
Tra -ksi kunnakseni kunnikseni kunnaksesi kunniksesi kunnakseen / kunnaksensa kunnikseen / kunniksensa
Ess -na kuntanani kuntinani kuntanasi kuntinasi kuntanansa / kuntanaan kuntinansa / kuntinaan
Abe -tta kunnattani kunnittani kunnattasi kunnittasi kunnattansa / kunnattaan kunnittansa / kunnittaan
Com -ne - kuntineni - kuntinesi - kuntineen / kuntinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kuntamme kuntamme kuntanne kuntanne kuntansa kuntansa
Par -ta kuntaamme kuntiamme kuntaanne kuntianne kuntaansa kuntiansa / kuntiaan
Gen -n kuntamme kuntiemme kuntanne kuntienne kuntansa kuntiensa
Ill mihin kuntaamme kuntiimme kuntaanne kuntiinne kuntaansa kuntiinsa
Ine -ssa kunnassamme kunnissamme kunnassanne kunnissanne kunnassansa / kunnassaan kunnissansa / kunnissaan
Ela -sta kunnastamme kunnistamme kunnastanne kunnistanne kunnastansa / kunnastaan kunnistansa / kunnistaan
All -lle kunnallemme kunnillemme kunnallenne kunnillenne kunnalleen / kunnallensa kunnillensa / kunnillean
Ade -lla kunnallamme kunnillamme kunnallanne kunnillanne kunnallansa / kunnallaan kunnillansa / kunnillaan
Abl -lta kunnaltamme kunniltamme kunnaltanne kunniltanne kunnaltansa / kunnaltaan kunniltansa / kunniltaan
Tra -ksi kunnaksemme kunniksemme kunnaksenne kunniksenne kunnakseen / kunnaksensa kunnikseen / kunniksensa
Ess -na kuntanamme kuntinamme kuntananne kuntinanne kuntanansa / kuntanaan kuntinansa / kuntinaan
Abe -tta kunnattamme kunnittamme kunnattanne kunnittanne kunnattansa / kunnattaan kunnittansa / kunnittaan
Com -ne - kuntinemme - kuntinenne - kuntineen / kuntinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept