Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

kunnantalo kunnantalo   N Sg Nom
kunta   N Sg Gen + talo   N Sg Nom

kunnantalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

municipal house
Borough Hall
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N pvgl unyy be gbja unyy vf gur urnqdhnegref bs n pvgl be gbja'f nqzvavfgengvba naq hfhnyyl ubhfrf gur pvgl be gbja pbhapvy, vgf nffbpvngrq qrcnegzragf naq gurve rzcyblrrf. Vg vf nyfb hfhnyyl gur onfr bs gur pvgl, gbja, obebhtu be pbhagl znlbe.

Source: Wikipedia
Wiktionary
zhavpvcny unyy, gbja unyy

Etymology:
xhaana +‎ gnyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kunnantaloni kunnantaloni kunnantalosi kunnantalosi kunnantalonsa kunnantalonsa
Par -ta kunnantaloani kunnantalojani kunnantaloasi kunnantalojasi kunnantaloansa / kunnantaloaan kunnantalojansa / kunnantalojaan
Gen -n kunnantaloni kunnantalojeni kunnantalosi kunnantalojesi kunnantalonsa kunnantalojensa
Ill mihin kunnantalooni kunnantaloihini kunnantaloosi kunnantaloihisi kunnantaloonsa kunnantaloihinsa
Ine -ssa kunnantalossani kunnantaloissani kunnantalossasi kunnantaloissasi kunnantalossansa / kunnantalossaan kunnantaloissansa / kunnantaloissaan
Ela -sta kunnantalostani kunnantaloistani kunnantalostasi kunnantaloistasi kunnantalostansa / kunnantalostaan kunnantaloistansa / kunnantaloistaan
All -lle kunnantalolleni kunnantaloilleni kunnantalollesi kunnantaloillesi kunnantalolleen / kunnantalollensa kunnantaloillensa / kunnantaloillean
Ade -lla kunnantalollani kunnantaloillani kunnantalollasi kunnantaloillasi kunnantalollansa / kunnantalollaan kunnantaloillansa / kunnantaloillaan
Abl -lta kunnantaloltani kunnantaloiltani kunnantaloltasi kunnantaloiltasi kunnantaloltansa / kunnantaloltaan kunnantaloiltansa / kunnantaloiltaan
Tra -ksi kunnantalokseni kunnantaloikseni kunnantaloksesi kunnantaloiksesi kunnantalokseen / kunnantaloksensa kunnantaloikseen / kunnantaloiksensa
Ess -na kunnantalonani kunnantaloinani kunnantalonasi kunnantaloinasi kunnantalonansa / kunnantalonaan kunnantaloinansa / kunnantaloinaan
Abe -tta kunnantalottani kunnantaloittani kunnantalottasi kunnantaloittasi kunnantalottansa / kunnantalottaan kunnantaloittansa / kunnantaloittaan
Com -ne - kunnantaloineni - kunnantaloinesi - kunnantaloineen / kunnantaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kunnantalomme kunnantalomme kunnantalonne kunnantalonne kunnantalonsa kunnantalonsa
Par -ta kunnantaloamme kunnantalojamme kunnantaloanne kunnantalojanne kunnantaloansa / kunnantaloaan kunnantalojansa / kunnantalojaan
Gen -n kunnantalomme kunnantalojemme kunnantalonne kunnantalojenne kunnantalonsa kunnantalojensa
Ill mihin kunnantaloomme kunnantaloihimme kunnantaloonne kunnantaloihinne kunnantaloonsa kunnantaloihinsa
Ine -ssa kunnantalossamme kunnantaloissamme kunnantalossanne kunnantaloissanne kunnantalossansa / kunnantalossaan kunnantaloissansa / kunnantaloissaan
Ela -sta kunnantalostamme kunnantaloistamme kunnantalostanne kunnantaloistanne kunnantalostansa / kunnantalostaan kunnantaloistansa / kunnantaloistaan
All -lle kunnantalollemme kunnantaloillemme kunnantalollenne kunnantaloillenne kunnantalolleen / kunnantalollensa kunnantaloillensa / kunnantaloillean
Ade -lla kunnantalollamme kunnantaloillamme kunnantalollanne kunnantaloillanne kunnantalollansa / kunnantalollaan kunnantaloillansa / kunnantaloillaan
Abl -lta kunnantaloltamme kunnantaloiltamme kunnantaloltanne kunnantaloiltanne kunnantaloltansa / kunnantaloltaan kunnantaloiltansa / kunnantaloiltaan
Tra -ksi kunnantaloksemme kunnantaloiksemme kunnantaloksenne kunnantaloiksenne kunnantalokseen / kunnantaloksensa kunnantaloikseen / kunnantaloiksensa
Ess -na kunnantalonamme kunnantaloinamme kunnantalonanne kunnantaloinanne kunnantalonansa / kunnantalonaan kunnantaloinansa / kunnantaloinaan
Abe -tta kunnantalottamme kunnantaloittamme kunnantalottanne kunnantaloittanne kunnantalottansa / kunnantalottaan kunnantaloittansa / kunnantaloittaan
Com -ne - kunnantaloinemme - kunnantaloinenne - kunnantaloineen / kunnantaloinensa

kunta, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - kunta kunnat
Par -ta kuntaa kuntia
Gen -n kunnan kuntien
Ill mihin kuntaan kuntiin
Ine -ssa kunnassa kunnissa
Ela -sta kunnasta kunnista
All -lle kunnalle kunnille
Ade -lla kunnalla kunnilla
Abl -lta kunnalta kunnilta
Tra -ksi kunnaksi kunniksi
Ess -na kuntana kuntina
Abe -tta kunnatta kunnitta
Com -ne - kuntine
Ins -in - kunnin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N zhavpvcnyvgl vf hfhnyyl n fvatyr nqzvavfgengvir qvivfvba univat pbecbengr fgnghf naq cbjref bs frys-tbireazrag be whevfqvpgvba nf tenagrq ol angvbany naq ertvbany ynjf gb juvpu vg vf fhobeqvangr.

Source: Wikipedia
Wiktionary
zhavpvcnyvgl, pbzzhar; ybpny cbyvgvpny qvivfvba

(va pbzcbhaqf) pbzzhavgl, tebhc, pbecf

     Fin: uraxvyö (“crefba”) → uraxvyöxhagn (“fgnss”)
     Eng:
     Fin: vuzvara (“uhzna”) → vuzvfxhagn (“uhznaxvaq”)
     Eng:
     Fin: xnynfghf (“svfuvat”) → xnynfghfxhagn (“svfurel obneq”)
     Eng:
     Fin: xnafn (“crbcyr”) → xnafnxhagn (“angvba”)
     Eng:
     Fin: xviv (“fgbar”) → xvivxhagn (“zvareny xvatqbz”)
     Eng:
     Fin: iryv (“oebgure”) → irywrfxhagn (“sengreavgl”)
     Eng:
     Fin: ääarfgäwä (“ibgre”) → ääarfgäwäxhagn (“ryrpgbengr”)
     Eng:
     Fin: cnyb (“sver”) → cnybxhagn (“sver oevtnqr”)
     Eng:
     Fin: frhenxhagn
     Eng: (“cnevfu”)
(va pbzcbhaqf) hfrq va grezf sbe nqzvavfgengvir qvivfvbaf

     Fin: uvvccn (“zvger”) → uvvccnxhagn (“qvbprfr”)
     Eng:
     Fin: xvuynxhagn
     Eng: (“uhaqerq, nf na nqzvavfgengvir qvivfvba”)
     Fin: znn (“ynaq”) → znnxhagn (“cebivapr”)
     Eng:
(va pbzcbhaqf) hfrq jvgu n ahzreny gb ercerfrag na nccebkvzngr nzbhag

     Fin: xlzzrara (“gra”) → xlzzraxhagn (“nobhg gra”), fngnxhagn, ghungxhagn
     Eng:
(gnkbabzl) xvatqbz

(zngurzngvpf, frg gurbel) svryq

Derived terms:
abhaf
xhagnynvara
nqwrpgvirf
xhaanyyvara
xhaavggnvara
nqireof
xhaavggnva
Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp xhagn, sebz Cebgb-Svaab-Htevp xhagn. Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna -xbaq, Yvibavna tõaq (xōmtõaq), Ibgvp xhagn, Znafv [fpevcg arrqrq] (χōag) naq Uhatnevna unq.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kuntani kuntani kuntasi kuntasi kuntansa kuntansa
Par -ta kuntaani kuntiani kuntaasi kuntiasi kuntaansa kuntiansa / kuntiaan
Gen -n kuntani kuntieni kuntasi kuntiesi kuntansa kuntiensa
Ill mihin kuntaani kuntiini kuntaasi kuntiisi kuntaansa kuntiinsa
Ine -ssa kunnassani kunnissani kunnassasi kunnissasi kunnassansa / kunnassaan kunnissansa / kunnissaan
Ela -sta kunnastani kunnistani kunnastasi kunnistasi kunnastansa / kunnastaan kunnistansa / kunnistaan
All -lle kunnalleni kunnilleni kunnallesi kunnillesi kunnalleen / kunnallensa kunnillensa / kunnillean
Ade -lla kunnallani kunnillani kunnallasi kunnillasi kunnallansa / kunnallaan kunnillansa / kunnillaan
Abl -lta kunnaltani kunniltani kunnaltasi kunniltasi kunnaltansa / kunnaltaan kunniltansa / kunniltaan
Tra -ksi kunnakseni kunnikseni kunnaksesi kunniksesi kunnakseen / kunnaksensa kunnikseen / kunniksensa
Ess -na kuntanani kuntinani kuntanasi kuntinasi kuntanansa / kuntanaan kuntinansa / kuntinaan
Abe -tta kunnattani kunnittani kunnattasi kunnittasi kunnattansa / kunnattaan kunnittansa / kunnittaan
Com -ne - kuntineni - kuntinesi - kuntineen / kuntinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kuntamme kuntamme kuntanne kuntanne kuntansa kuntansa
Par -ta kuntaamme kuntiamme kuntaanne kuntianne kuntaansa kuntiansa / kuntiaan
Gen -n kuntamme kuntiemme kuntanne kuntienne kuntansa kuntiensa
Ill mihin kuntaamme kuntiimme kuntaanne kuntiinne kuntaansa kuntiinsa
Ine -ssa kunnassamme kunnissamme kunnassanne kunnissanne kunnassansa / kunnassaan kunnissansa / kunnissaan
Ela -sta kunnastamme kunnistamme kunnastanne kunnistanne kunnastansa / kunnastaan kunnistansa / kunnistaan
All -lle kunnallemme kunnillemme kunnallenne kunnillenne kunnalleen / kunnallensa kunnillensa / kunnillean
Ade -lla kunnallamme kunnillamme kunnallanne kunnillanne kunnallansa / kunnallaan kunnillansa / kunnillaan
Abl -lta kunnaltamme kunniltamme kunnaltanne kunniltanne kunnaltansa / kunnaltaan kunniltansa / kunniltaan
Tra -ksi kunnaksemme kunniksemme kunnaksenne kunniksenne kunnakseen / kunnaksensa kunnikseen / kunniksensa
Ess -na kuntanamme kuntinamme kuntananne kuntinanne kuntanansa / kuntanaan kuntinansa / kuntinaan
Abe -tta kunnattamme kunnittamme kunnattanne kunnittanne kunnattansa / kunnattaan kunnittansa / kunnittaan
Com -ne - kuntinemme - kuntinenne - kuntineen / kuntinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept