Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

palokunnantalo palokunnantalo   N Sg Nom
palokunta   N Sg Gen + talo   N Sg Nom
palo   N Sg Nom + kunta   N Sg Gen + talo   N Sg Nom
palo   N Sg Nom + kunnantalo   N Sg Nom

palokunnantalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

firewood
fire brigade house
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - palokunnantaloni palokunnantaloni palokunnantalosi palokunnantalosi palokunnantalonsa palokunnantalonsa
Par -ta palokunnantaloani palokunnantalojani palokunnantaloasi palokunnantalojasi palokunnantaloansa / palokunnantaloaan palokunnantalojansa / palokunnantalojaan
Gen -n palokunnantaloni palokunnantalojeni palokunnantalosi palokunnantalojesi palokunnantalonsa palokunnantalojensa
Ill mihin palokunnantalooni palokunnantaloihini palokunnantaloosi palokunnantaloihisi palokunnantaloonsa palokunnantaloihinsa
Ine -ssa palokunnantalossani palokunnantaloissani palokunnantalossasi palokunnantaloissasi palokunnantalossansa / palokunnantalossaan palokunnantaloissansa / palokunnantaloissaan
Ela -sta palokunnantalostani palokunnantaloistani palokunnantalostasi palokunnantaloistasi palokunnantalostansa / palokunnantalostaan palokunnantaloistansa / palokunnantaloistaan
All -lle palokunnantalolleni palokunnantaloilleni palokunnantalollesi palokunnantaloillesi palokunnantalolleen / palokunnantalollensa palokunnantaloillensa / palokunnantaloillean
Ade -lla palokunnantalollani palokunnantaloillani palokunnantalollasi palokunnantaloillasi palokunnantalollansa / palokunnantalollaan palokunnantaloillansa / palokunnantaloillaan
Abl -lta palokunnantaloltani palokunnantaloiltani palokunnantaloltasi palokunnantaloiltasi palokunnantaloltansa / palokunnantaloltaan palokunnantaloiltansa / palokunnantaloiltaan
Tra -ksi palokunnantalokseni palokunnantaloikseni palokunnantaloksesi palokunnantaloiksesi palokunnantalokseen / palokunnantaloksensa palokunnantaloikseen / palokunnantaloiksensa
Ess -na palokunnantalonani palokunnantaloinani palokunnantalonasi palokunnantaloinasi palokunnantalonansa / palokunnantalonaan palokunnantaloinansa / palokunnantaloinaan
Abe -tta palokunnantalottani palokunnantaloittani palokunnantalottasi palokunnantaloittasi palokunnantalottansa / palokunnantalottaan palokunnantaloittansa / palokunnantaloittaan
Com -ne - palokunnantaloineni - palokunnantaloinesi - palokunnantaloineen / palokunnantaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - palokunnantalomme palokunnantalomme palokunnantalonne palokunnantalonne palokunnantalonsa palokunnantalonsa
Par -ta palokunnantaloamme palokunnantalojamme palokunnantaloanne palokunnantalojanne palokunnantaloansa / palokunnantaloaan palokunnantalojansa / palokunnantalojaan
Gen -n palokunnantalomme palokunnantalojemme palokunnantalonne palokunnantalojenne palokunnantalonsa palokunnantalojensa
Ill mihin palokunnantaloomme palokunnantaloihimme palokunnantaloonne palokunnantaloihinne palokunnantaloonsa palokunnantaloihinsa
Ine -ssa palokunnantalossamme palokunnantaloissamme palokunnantalossanne palokunnantaloissanne palokunnantalossansa / palokunnantalossaan palokunnantaloissansa / palokunnantaloissaan
Ela -sta palokunnantalostamme palokunnantaloistamme palokunnantalostanne palokunnantaloistanne palokunnantalostansa / palokunnantalostaan palokunnantaloistansa / palokunnantaloistaan
All -lle palokunnantalollemme palokunnantaloillemme palokunnantalollenne palokunnantaloillenne palokunnantalolleen / palokunnantalollensa palokunnantaloillensa / palokunnantaloillean
Ade -lla palokunnantalollamme palokunnantaloillamme palokunnantalollanne palokunnantaloillanne palokunnantalollansa / palokunnantalollaan palokunnantaloillansa / palokunnantaloillaan
Abl -lta palokunnantaloltamme palokunnantaloiltamme palokunnantaloltanne palokunnantaloiltanne palokunnantaloltansa / palokunnantaloltaan palokunnantaloiltansa / palokunnantaloiltaan
Tra -ksi palokunnantaloksemme palokunnantaloiksemme palokunnantaloksenne palokunnantaloiksenne palokunnantalokseen / palokunnantaloksensa palokunnantaloikseen / palokunnantaloiksensa
Ess -na palokunnantalonamme palokunnantaloinamme palokunnantalonanne palokunnantaloinanne palokunnantalonansa / palokunnantalonaan palokunnantaloinansa / palokunnantaloinaan
Abe -tta palokunnantalottamme palokunnantaloittamme palokunnantalottanne palokunnantaloittanne palokunnantalottansa / palokunnantalottaan palokunnantaloittansa / palokunnantaloittaan
Com -ne - palokunnantaloinemme - palokunnantaloinenne - palokunnantaloineen / palokunnantaloinensa

palokunta, Noun

up ↑

Translations & synonyms

fire brigade palokunta
fire department palokunta
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N sver qrcnegzrag (Nzrevpna Ratyvfu) be sver oevtnqr (Oevgvfu Ratyvfu),[abgr 1] nyfb xabja nf n sver nhgubevgl be sver freivpr va fbzr nernf, vf na betnavmngvba gung cebivqrf sversvtugvat freivprf. Va fbzr nernf, gurl znl nyfb cebivqr grpuavpny erfphr, sver cebgrpgvba, sver vairfgvtngvba, naq rzretrapl zrqvpny freivprf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
N sver qrcnegzrag, sver oevtnqr.

Synonyms:
cnybynvgbf
Etymology:
cnyb (“sver”) +‎ xhagn
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - palokuntani palokuntani palokuntasi palokuntasi palokuntansa palokuntansa
Par -ta palokuntaani palokuntiani palokuntaasi palokuntiasi palokuntaansa palokuntiansa / palokuntiaan
Gen -n palokuntani palokuntieni palokuntasi palokuntiesi palokuntansa palokuntiensa
Ill mihin palokuntaani palokuntiini palokuntaasi palokuntiisi palokuntaansa palokuntiinsa
Ine -ssa palokunnassani palokunnissani palokunnassasi palokunnissasi palokunnassansa / palokunnassaan palokunnissansa / palokunnissaan
Ela -sta palokunnastani palokunnistani palokunnastasi palokunnistasi palokunnastansa / palokunnastaan palokunnistansa / palokunnistaan
All -lle palokunnalleni palokunnilleni palokunnallesi palokunnillesi palokunnalleen / palokunnallensa palokunnillensa / palokunnillean
Ade -lla palokunnallani palokunnillani palokunnallasi palokunnillasi palokunnallansa / palokunnallaan palokunnillansa / palokunnillaan
Abl -lta palokunnaltani palokunniltani palokunnaltasi palokunniltasi palokunnaltansa / palokunnaltaan palokunniltansa / palokunniltaan
Tra -ksi palokunnakseni palokunnikseni palokunnaksesi palokunniksesi palokunnakseen / palokunnaksensa palokunnikseen / palokunniksensa
Ess -na palokuntanani palokuntinani palokuntanasi palokuntinasi palokuntanansa / palokuntanaan palokuntinansa / palokuntinaan
Abe -tta palokunnattani palokunnittani palokunnattasi palokunnittasi palokunnattansa / palokunnattaan palokunnittansa / palokunnittaan
Com -ne - palokuntineni - palokuntinesi - palokuntineen / palokuntinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - palokuntamme palokuntamme palokuntanne palokuntanne palokuntansa palokuntansa
Par -ta palokuntaamme palokuntiamme palokuntaanne palokuntianne palokuntaansa palokuntiansa / palokuntiaan
Gen -n palokuntamme palokuntiemme palokuntanne palokuntienne palokuntansa palokuntiensa
Ill mihin palokuntaamme palokuntiimme palokuntaanne palokuntiinne palokuntaansa palokuntiinsa
Ine -ssa palokunnassamme palokunnissamme palokunnassanne palokunnissanne palokunnassansa / palokunnassaan palokunnissansa / palokunnissaan
Ela -sta palokunnastamme palokunnistamme palokunnastanne palokunnistanne palokunnastansa / palokunnastaan palokunnistansa / palokunnistaan
All -lle palokunnallemme palokunnillemme palokunnallenne palokunnillenne palokunnalleen / palokunnallensa palokunnillensa / palokunnillean
Ade -lla palokunnallamme palokunnillamme palokunnallanne palokunnillanne palokunnallansa / palokunnallaan palokunnillansa / palokunnillaan
Abl -lta palokunnaltamme palokunniltamme palokunnaltanne palokunniltanne palokunnaltansa / palokunnaltaan palokunniltansa / palokunniltaan
Tra -ksi palokunnaksemme palokunniksemme palokunnaksenne palokunniksenne palokunnakseen / palokunnaksensa palokunnikseen / palokunniksensa
Ess -na palokuntanamme palokuntinamme palokuntananne palokuntinanne palokuntanansa / palokuntanaan palokuntinansa / palokuntinaan
Abe -tta palokunnattamme palokunnittamme palokunnattanne palokunnittanne palokunnattansa / palokunnattaan palokunnittansa / palokunnittaan
Com -ne - palokuntinemme - palokuntinenne - palokuntineen / palokuntinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa

palo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - palo palot
Par -ta paloa paloja
Gen -n palon palojen
Ill mihin paloon paloihin
Ine -ssa palossa paloissa
Ela -sta palosta paloista
All -lle palolle paloille
Ade -lla palolla paloilla
Abl -lta palolta paloilta
Tra -ksi paloksi paloiksi
Ess -na palona paloina
Abe -tta palotta paloitta
Com -ne - paloine
Ins -in - paloin

Translations & synonyms

fire palo, tulipalo, tuli, liekki, tulitus, valkea
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word cnyb can mean the following:
cnyb: cnynzvara, inefvaxva fhhegn ghubn nvurhggnin ghyvcnyb
cnyb: crfäcnyyba gvynaar, wbffn hyxbihbeba crynnwnyyn ba cnyyb unyyhffn fryynvfrffn crfäffä, wbuba fvfäihbeba crynnwn ba zngxnyyn
Cnyb: ivenyyvfrfgv Cnyxb, xlyä Uäzrraxleöffä
Cnyb: zlöf Cnybaxlyä, xlyä Vyznwbryyn
Cnyb: zlöf Cnybaxlyä, xlyä Vfbffnxleöffä
Cnyb: xlyä Xnatnfnyyn
Cnyb: xlyä Xnhfgvfryyn
Cnyb: xlyä Xvvugrylfinnenffn
Cnyb: zlöf Cnybaxlyä, xlyä Xbxxbynffn
Cnyb: xlyä Abhfvnvfvffn
Cnyb: xlyä Ahezbffn
Cnyb: zlöf Cnybaxlyä, xlyä Fnybvfvffn
Cnyb: xlyä Frvaäwbryyn
Cnyb: xlyä Gnvinffnybffn
Cnyb: xlyä Gnzcrerryyn
Cnyb: xlyä Lyvfgnebffn
Cnyb: xlyä Zrerzärffä, Ivebffn
Cnyb: xhagn Svyvccvvarvyyä
Cnyb: xnhchaxv Vbjnffn, Luqlfinyybvffn
Cnyb: xlyä Zvaarfbgnffn, Luqlfinyybvffn
Cnyb: znyybepnynvara yvxööevzrexxv
Cnyb: Xnyznuva nyohzv ihbqrygn 2018.
Source: Wikipedia
Wiktionary
sver (rirag bs fbzrguvat oheavat, na bppheerapr bs sver)

     Fin: Wbgxhg xrzvxnnyvcnybg bing unaxnyvn fnzzhggnn.
     Eng: Fbzr purzvpny sverf ner qvssvphyg gb chg bhg.
neqbe (terng jnezgu bs srryvat)

     Fin: ghagrra cnyb
     Eng: ― sreibe, cnffvba (yvg. sver bs srryvat)
(onfronyy, crfäcnyyb) bhg

(pevpxrg) qvfzvffny

Synonyms:
(sver): ghyvcnyb
Compounds:
yngincnyb
znnvyznacnyb
znnfgbcnyb
zrgfäcnyb
zvywbbancnyb
cnybnvxn
cnybnyn
cnybnfrzn
cnybnhxvb
cnybnhgb
cnybrevfgr
cnybrevfglf
cnybrfvzvrf
cnybunnin
cnybunxn
cnybunewbvghf
cnybuäylgva
cnybuäylglf
cnybvxxhan
cnybvyzbvgva
cnybvyzbvghf
cnybwäewrfglf
cnybxnnfh
cnybxnvib
cnybxnyhfgb
cnybxngh
cnybxryyb
cnybxveirf
cnybxhwn
cnybxhagn
cnybxhbyrzn
cnybxlcäeä
cnybxäexv
cnybxäecäfrg
cnybynvgbf
cnybynggvn
cnybynhgnxhagn
cnybyrgxh
cnybyril
cnybyvawn
cnybyhbxxn
cnybyhhxxh
cnybzrfgnev
cnybzvruvfgö
cnybzvrf
cnybzhhev
cnybanyxh
cnybanexn
cnybarfgbnvar
cnybaxrfgäiä
cnybafnzzhghf
cnybagbewhagn
cnyb-bcvfgb
cnyb-bfnfgb
cnyb-biv
cnybcnvxxn
cnybcrygv
cnybcrfäxr
cnybcbzzv
cnybcbfgv
cnybchur
cnybchewr
cnybcääyyvxxö
cnybcääyylfgö
cnybenxxb
cnybenxxhyn
cnybehvfxh
cnybelcäyrunccb
cnybfnzzhgva
cnybfnzzhghflxfvxxö
cnybfnaxb
cnybfverrav
cnybfvexxn
cnybfbgvynf
cnybfhbwnyril
cnybfhbwnhf
cnybfhbwryh
cnybgnexnfgnwn
cnybgvxxnng
cnybgvyn
cnybgbvzv
cnybgbeav
cnybgheinxnnccv
cnybgheinyyvfhhf
cnybhergnnav
cnybinnen
cnybinuvaxb
cnybinugv
cnybinxhhghf
cnybinzzn
cnybinebvgva
cnybinegvb
cnybinegvbvagv
cnybivvan
cnybivyyn
cnybäzcäev
cnyböywl
ghyvcnyb

Etymology:
Sebz gur ireo cnynn (“gb ohea”) +‎ -b.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - paloni paloni palosi palosi palonsa palonsa
Par -ta paloani palojani paloasi palojasi paloansa / paloaan palojansa / palojaan
Gen -n paloni palojeni palosi palojesi palonsa palojensa
Ill mihin palooni paloihini paloosi paloihisi paloonsa paloihinsa
Ine -ssa palossani paloissani palossasi paloissasi palossansa / palossaan paloissansa / paloissaan
Ela -sta palostani paloistani palostasi paloistasi palostansa / palostaan paloistansa / paloistaan
All -lle palolleni paloilleni palollesi paloillesi palolleen / palollensa paloillensa / paloillean
Ade -lla palollani paloillani palollasi paloillasi palollansa / palollaan paloillansa / paloillaan
Abl -lta paloltani paloiltani paloltasi paloiltasi paloltansa / paloltaan paloiltansa / paloiltaan
Tra -ksi palokseni paloikseni paloksesi paloiksesi palokseen / paloksensa paloikseen / paloiksensa
Ess -na palonani paloinani palonasi paloinasi palonansa / palonaan paloinansa / paloinaan
Abe -tta palottani paloittani palottasi paloittasi palottansa / palottaan paloittansa / paloittaan
Com -ne - paloineni - paloinesi - paloineen / paloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - palomme palomme palonne palonne palonsa palonsa
Par -ta paloamme palojamme paloanne palojanne paloansa / paloaan palojansa / palojaan
Gen -n palomme palojemme palonne palojenne palonsa palojensa
Ill mihin paloomme paloihimme paloonne paloihinne paloonsa paloihinsa
Ine -ssa palossamme paloissamme palossanne paloissanne palossansa / palossaan paloissansa / paloissaan
Ela -sta palostamme paloistamme palostanne paloistanne palostansa / palostaan paloistansa / paloistaan
All -lle palollemme paloillemme palollenne paloillenne palolleen / palollensa paloillensa / paloillean
Ade -lla palollamme paloillamme palollanne paloillanne palollansa / palollaan paloillansa / paloillaan
Abl -lta paloltamme paloiltamme paloltanne paloiltanne paloltansa / paloltaan paloiltansa / paloiltaan
Tra -ksi paloksemme paloiksemme paloksenne paloiksenne palokseen / paloksensa paloikseen / paloiksensa
Ess -na palonamme paloinamme palonanne paloinanne palonansa / palonaan paloinansa / paloinaan
Abe -tta palottamme paloittamme palottanne paloittanne palottansa / palottaan paloittansa / paloittaan
Com -ne - paloinemme - paloinenne - paloineen / paloinensa

kunta, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - kunta kunnat
Par -ta kuntaa kuntia
Gen -n kunnan kuntien
Ill mihin kuntaan kuntiin
Ine -ssa kunnassa kunnissa
Ela -sta kunnasta kunnista
All -lle kunnalle kunnille
Ade -lla kunnalla kunnilla
Abl -lta kunnalta kunnilta
Tra -ksi kunnaksi kunniksi
Ess -na kuntana kuntina
Abe -tta kunnatta kunnitta
Com -ne - kuntine
Ins -in - kunnin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N zhavpvcnyvgl vf hfhnyyl n fvatyr nqzvavfgengvir qvivfvba univat pbecbengr fgnghf naq cbjref bs frys-tbireazrag be whevfqvpgvba nf tenagrq ol angvbany naq ertvbany ynjf gb juvpu vg vf fhobeqvangr.

Source: Wikipedia
Wiktionary
zhavpvcnyvgl, pbzzhar; ybpny cbyvgvpny qvivfvba

(va pbzcbhaqf) pbzzhavgl, tebhc, pbecf

     Fin: uraxvyö (“crefba”) → uraxvyöxhagn (“fgnss”)
     Eng:
     Fin: vuzvara (“uhzna”) → vuzvfxhagn (“uhznaxvaq”)
     Eng:
     Fin: xnynfghf (“svfuvat”) → xnynfghfxhagn (“svfurel obneq”)
     Eng:
     Fin: xnafn (“crbcyr”) → xnafnxhagn (“angvba”)
     Eng:
     Fin: xviv (“fgbar”) → xvivxhagn (“zvareny xvatqbz”)
     Eng:
     Fin: iryv (“oebgure”) → irywrfxhagn (“sengreavgl”)
     Eng:
     Fin: ääarfgäwä (“ibgre”) → ääarfgäwäxhagn (“ryrpgbengr”)
     Eng:
     Fin: cnyb (“sver”) → cnybxhagn (“sver oevtnqr”)
     Eng:
     Fin: frhenxhagn
     Eng: (“cnevfu”)
(va pbzcbhaqf) hfrq va grezf sbe nqzvavfgengvir qvivfvbaf

     Fin: uvvccn (“zvger”) → uvvccnxhagn (“qvbprfr”)
     Eng:
     Fin: xvuynxhagn
     Eng: (“uhaqerq, nf na nqzvavfgengvir qvivfvba”)
     Fin: znn (“ynaq”) → znnxhagn (“cebivapr”)
     Eng:
(va pbzcbhaqf) hfrq jvgu n ahzreny gb ercerfrag na nccebkvzngr nzbhag

     Fin: xlzzrara (“gra”) → xlzzraxhagn (“nobhg gra”), fngnxhagn, ghungxhagn
     Eng:
(gnkbabzl) xvatqbz

(zngurzngvpf, frg gurbel) svryq

Derived terms:
abhaf
xhagnynvara
nqwrpgvirf
xhaanyyvara
xhaavggnvara
nqireof
xhaavggnva
Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp xhagn, sebz Cebgb-Svaab-Htevp xhagn. Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna -xbaq, Yvibavna tõaq (xōmtõaq), Ibgvp xhagn, Znafv [fpevcg arrqrq] (χōag) naq Uhatnevna unq.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kuntani kuntani kuntasi kuntasi kuntansa kuntansa
Par -ta kuntaani kuntiani kuntaasi kuntiasi kuntaansa kuntiansa / kuntiaan
Gen -n kuntani kuntieni kuntasi kuntiesi kuntansa kuntiensa
Ill mihin kuntaani kuntiini kuntaasi kuntiisi kuntaansa kuntiinsa
Ine -ssa kunnassani kunnissani kunnassasi kunnissasi kunnassansa / kunnassaan kunnissansa / kunnissaan
Ela -sta kunnastani kunnistani kunnastasi kunnistasi kunnastansa / kunnastaan kunnistansa / kunnistaan
All -lle kunnalleni kunnilleni kunnallesi kunnillesi kunnalleen / kunnallensa kunnillensa / kunnillean
Ade -lla kunnallani kunnillani kunnallasi kunnillasi kunnallansa / kunnallaan kunnillansa / kunnillaan
Abl -lta kunnaltani kunniltani kunnaltasi kunniltasi kunnaltansa / kunnaltaan kunniltansa / kunniltaan
Tra -ksi kunnakseni kunnikseni kunnaksesi kunniksesi kunnakseen / kunnaksensa kunnikseen / kunniksensa
Ess -na kuntanani kuntinani kuntanasi kuntinasi kuntanansa / kuntanaan kuntinansa / kuntinaan
Abe -tta kunnattani kunnittani kunnattasi kunnittasi kunnattansa / kunnattaan kunnittansa / kunnittaan
Com -ne - kuntineni - kuntinesi - kuntineen / kuntinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kuntamme kuntamme kuntanne kuntanne kuntansa kuntansa
Par -ta kuntaamme kuntiamme kuntaanne kuntianne kuntaansa kuntiansa / kuntiaan
Gen -n kuntamme kuntiemme kuntanne kuntienne kuntansa kuntiensa
Ill mihin kuntaamme kuntiimme kuntaanne kuntiinne kuntaansa kuntiinsa
Ine -ssa kunnassamme kunnissamme kunnassanne kunnissanne kunnassansa / kunnassaan kunnissansa / kunnissaan
Ela -sta kunnastamme kunnistamme kunnastanne kunnistanne kunnastansa / kunnastaan kunnistansa / kunnistaan
All -lle kunnallemme kunnillemme kunnallenne kunnillenne kunnalleen / kunnallensa kunnillensa / kunnillean
Ade -lla kunnallamme kunnillamme kunnallanne kunnillanne kunnallansa / kunnallaan kunnillansa / kunnillaan
Abl -lta kunnaltamme kunniltamme kunnaltanne kunniltanne kunnaltansa / kunnaltaan kunniltansa / kunniltaan
Tra -ksi kunnaksemme kunniksemme kunnaksenne kunniksenne kunnakseen / kunnaksensa kunnikseen / kunniksensa
Ess -na kuntanamme kuntinamme kuntananne kuntinanne kuntanansa / kuntanaan kuntinansa / kuntinaan
Abe -tta kunnattamme kunnittamme kunnattanne kunnittanne kunnattansa / kunnattaan kunnittansa / kunnittaan
Com -ne - kuntinemme - kuntinenne - kuntineen / kuntinensa

kunnantalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

municipal house
Borough Hall
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N pvgl unyy be gbja unyy vf gur urnqdhnegref bs n pvgl be gbja'f nqzvavfgengvba naq hfhnyyl ubhfrf gur pvgl be gbja pbhapvy, vgf nffbpvngrq qrcnegzragf naq gurve rzcyblrrf. Vg vf nyfb hfhnyyl gur onfr bs gur pvgl, gbja, obebhtu be pbhagl znlbe.

Source: Wikipedia
Wiktionary
zhavpvcny unyy, gbja unyy

Etymology:
xhaana +‎ gnyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kunnantaloni kunnantaloni kunnantalosi kunnantalosi kunnantalonsa kunnantalonsa
Par -ta kunnantaloani kunnantalojani kunnantaloasi kunnantalojasi kunnantaloansa / kunnantaloaan kunnantalojansa / kunnantalojaan
Gen -n kunnantaloni kunnantalojeni kunnantalosi kunnantalojesi kunnantalonsa kunnantalojensa
Ill mihin kunnantalooni kunnantaloihini kunnantaloosi kunnantaloihisi kunnantaloonsa kunnantaloihinsa
Ine -ssa kunnantalossani kunnantaloissani kunnantalossasi kunnantaloissasi kunnantalossansa / kunnantalossaan kunnantaloissansa / kunnantaloissaan
Ela -sta kunnantalostani kunnantaloistani kunnantalostasi kunnantaloistasi kunnantalostansa / kunnantalostaan kunnantaloistansa / kunnantaloistaan
All -lle kunnantalolleni kunnantaloilleni kunnantalollesi kunnantaloillesi kunnantalolleen / kunnantalollensa kunnantaloillensa / kunnantaloillean
Ade -lla kunnantalollani kunnantaloillani kunnantalollasi kunnantaloillasi kunnantalollansa / kunnantalollaan kunnantaloillansa / kunnantaloillaan
Abl -lta kunnantaloltani kunnantaloiltani kunnantaloltasi kunnantaloiltasi kunnantaloltansa / kunnantaloltaan kunnantaloiltansa / kunnantaloiltaan
Tra -ksi kunnantalokseni kunnantaloikseni kunnantaloksesi kunnantaloiksesi kunnantalokseen / kunnantaloksensa kunnantaloikseen / kunnantaloiksensa
Ess -na kunnantalonani kunnantaloinani kunnantalonasi kunnantaloinasi kunnantalonansa / kunnantalonaan kunnantaloinansa / kunnantaloinaan
Abe -tta kunnantalottani kunnantaloittani kunnantalottasi kunnantaloittasi kunnantalottansa / kunnantalottaan kunnantaloittansa / kunnantaloittaan
Com -ne - kunnantaloineni - kunnantaloinesi - kunnantaloineen / kunnantaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kunnantalomme kunnantalomme kunnantalonne kunnantalonne kunnantalonsa kunnantalonsa
Par -ta kunnantaloamme kunnantalojamme kunnantaloanne kunnantalojanne kunnantaloansa / kunnantaloaan kunnantalojansa / kunnantalojaan
Gen -n kunnantalomme kunnantalojemme kunnantalonne kunnantalojenne kunnantalonsa kunnantalojensa
Ill mihin kunnantaloomme kunnantaloihimme kunnantaloonne kunnantaloihinne kunnantaloonsa kunnantaloihinsa
Ine -ssa kunnantalossamme kunnantaloissamme kunnantalossanne kunnantaloissanne kunnantalossansa / kunnantalossaan kunnantaloissansa / kunnantaloissaan
Ela -sta kunnantalostamme kunnantaloistamme kunnantalostanne kunnantaloistanne kunnantalostansa / kunnantalostaan kunnantaloistansa / kunnantaloistaan
All -lle kunnantalollemme kunnantaloillemme kunnantalollenne kunnantaloillenne kunnantalolleen / kunnantalollensa kunnantaloillensa / kunnantaloillean
Ade -lla kunnantalollamme kunnantaloillamme kunnantalollanne kunnantaloillanne kunnantalollansa / kunnantalollaan kunnantaloillansa / kunnantaloillaan
Abl -lta kunnantaloltamme kunnantaloiltamme kunnantaloltanne kunnantaloiltanne kunnantaloltansa / kunnantaloltaan kunnantaloiltansa / kunnantaloiltaan
Tra -ksi kunnantaloksemme kunnantaloiksemme kunnantaloksenne kunnantaloiksenne kunnantalokseen / kunnantaloksensa kunnantaloikseen / kunnantaloiksensa
Ess -na kunnantalonamme kunnantaloinamme kunnantalonanne kunnantaloinanne kunnantalonansa / kunnantalonaan kunnantaloinansa / kunnantaloinaan
Abe -tta kunnantalottamme kunnantaloittamme kunnantalottanne kunnantaloittanne kunnantalottansa / kunnantalottaan kunnantaloittansa / kunnantaloittaan
Com -ne - kunnantaloinemme - kunnantaloinenne - kunnantaloineen / kunnantaloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept