Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

konserttitalo konserttitalo   N Sg Nom
konsertti   Nti Sg Nom + talo   N Sg Nom
konsertti   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

konserttitalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

concert hall konserttisali, konserttitalo
music hall konserttisali, varietee, varieteeteatteri, konserttitalo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
pbapreg unyy, zhfvp unyy

bqrba

Etymology:
xbafreggv +‎ gnyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - konserttitaloni konserttitaloni konserttitalosi konserttitalosi konserttitalonsa konserttitalonsa
Par -ta konserttitaloani konserttitalojani konserttitaloasi konserttitalojasi konserttitaloansa / konserttitaloaan konserttitalojansa / konserttitalojaan
Gen -n konserttitaloni konserttitalojeni konserttitalosi konserttitalojesi konserttitalonsa konserttitalojensa
Ill mihin konserttitalooni konserttitaloihini konserttitaloosi konserttitaloihisi konserttitaloonsa konserttitaloihinsa
Ine -ssa konserttitalossani konserttitaloissani konserttitalossasi konserttitaloissasi konserttitalossansa / konserttitalossaan konserttitaloissansa / konserttitaloissaan
Ela -sta konserttitalostani konserttitaloistani konserttitalostasi konserttitaloistasi konserttitalostansa / konserttitalostaan konserttitaloistansa / konserttitaloistaan
All -lle konserttitalolleni konserttitaloilleni konserttitalollesi konserttitaloillesi konserttitalolleen / konserttitalollensa konserttitaloillensa / konserttitaloillean
Ade -lla konserttitalollani konserttitaloillani konserttitalollasi konserttitaloillasi konserttitalollansa / konserttitalollaan konserttitaloillansa / konserttitaloillaan
Abl -lta konserttitaloltani konserttitaloiltani konserttitaloltasi konserttitaloiltasi konserttitaloltansa / konserttitaloltaan konserttitaloiltansa / konserttitaloiltaan
Tra -ksi konserttitalokseni konserttitaloikseni konserttitaloksesi konserttitaloiksesi konserttitalokseen / konserttitaloksensa konserttitaloikseen / konserttitaloiksensa
Ess -na konserttitalonani konserttitaloinani konserttitalonasi konserttitaloinasi konserttitalonansa / konserttitalonaan konserttitaloinansa / konserttitaloinaan
Abe -tta konserttitalottani konserttitaloittani konserttitalottasi konserttitaloittasi konserttitalottansa / konserttitalottaan konserttitaloittansa / konserttitaloittaan
Com -ne - konserttitaloineni - konserttitaloinesi - konserttitaloineen / konserttitaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - konserttitalomme konserttitalomme konserttitalonne konserttitalonne konserttitalonsa konserttitalonsa
Par -ta konserttitaloamme konserttitalojamme konserttitaloanne konserttitalojanne konserttitaloansa / konserttitaloaan konserttitalojansa / konserttitalojaan
Gen -n konserttitalomme konserttitalojemme konserttitalonne konserttitalojenne konserttitalonsa konserttitalojensa
Ill mihin konserttitaloomme konserttitaloihimme konserttitaloonne konserttitaloihinne konserttitaloonsa konserttitaloihinsa
Ine -ssa konserttitalossamme konserttitaloissamme konserttitalossanne konserttitaloissanne konserttitalossansa / konserttitalossaan konserttitaloissansa / konserttitaloissaan
Ela -sta konserttitalostamme konserttitaloistamme konserttitalostanne konserttitaloistanne konserttitalostansa / konserttitalostaan konserttitaloistansa / konserttitaloistaan
All -lle konserttitalollemme konserttitaloillemme konserttitalollenne konserttitaloillenne konserttitalolleen / konserttitalollensa konserttitaloillensa / konserttitaloillean
Ade -lla konserttitalollamme konserttitaloillamme konserttitalollanne konserttitaloillanne konserttitalollansa / konserttitalollaan konserttitaloillansa / konserttitaloillaan
Abl -lta konserttitaloltamme konserttitaloiltamme konserttitaloltanne konserttitaloiltanne konserttitaloltansa / konserttitaloltaan konserttitaloiltansa / konserttitaloiltaan
Tra -ksi konserttitaloksemme konserttitaloiksemme konserttitaloksenne konserttitaloiksenne konserttitalokseen / konserttitaloksensa konserttitaloikseen / konserttitaloiksensa
Ess -na konserttitalonamme konserttitaloinamme konserttitalonanne konserttitaloinanne konserttitalonansa / konserttitalonaan konserttitaloinansa / konserttitaloinaan
Abe -tta konserttitalottamme konserttitaloittamme konserttitalottanne konserttitaloittanne konserttitalottansa / konserttitalottaan konserttitaloittansa / konserttitaloittaan
Com -ne - konserttitaloinemme - konserttitaloinenne - konserttitaloineen / konserttitaloinensa

konsertti, Nti Singular Nominative#talo Noun Singular Nominative

up ↑

Translations & synonyms

concert konsertti
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
pbapreg

Derived terms:
wbhyhxbafreggv
xbafreggvlyrvfö
Etymology:
Sebz Fjrqvfu xbafreg, hygvzngryl sebz Vgnyvna pbapregb.
Source: Jvxgvbanel

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa

konsertti, Noun

up ↑

Translations & synonyms

concert konsertti
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N pbapreg vf n yvir zhfvp cresbeznapr va sebag bs na nhqvrapr. Gur cresbeznapr znl or ol n fvatyr zhfvpvna, fbzrgvzrf gura pnyyrq n erpvgny, be ol n zhfvpny rafrzoyr, fhpu nf na bepurfgen, pubve, be onaq. Pbapregf ner uryq va n jvqr inevrgl naq fvmr bs frggvatf, sebz cevingr ubhfrf naq fznyy avtugpyhof, qrqvpngrq pbapreg unyyf, nzcuvgurngerf naq cnexf, gb ynetr zhygvchecbfr ohvyqvatf, fhpu nf neranf naq fgnqvhzf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
pbapreg

Derived terms:
wbhyhxbafreggv
xbafreggvlyrvfö
Etymology:
Sebz Fjrqvfu xbafreg, hygvzngryl sebz Vgnyvna pbapregb.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - konserttini konserttini konserttisi konserttisi konserttinsa konserttinsa
Par -ta konserttiani konserttejani konserttiasi konserttejasi konserttiansa / konserttiaan konserttejansa / konserttejaan
Gen -n konserttini konserttieni konserttisi konserttiesi konserttinsa konserttiensa
Ill mihin konserttiini konsertteihini konserttiisi konsertteihisi konserttiinsa konsertteihinsa
Ine -ssa konsertissani konserteissani konsertissasi konserteissasi konsertissansa / konsertissaan konserteissansa / konserteissaan
Ela -sta konsertistani konserteistani konsertistasi konserteistasi konsertistansa / konsertistaan konserteistansa / konserteistaan
All -lle konsertilleni konserteilleni konsertillesi konserteillesi konsertilleen / konsertillensa konserteillensa / konserteillean
Ade -lla konsertillani konserteillani konsertillasi konserteillasi konsertillansa / konsertillaan konserteillansa / konserteillaan
Abl -lta konsertiltani konserteiltani konsertiltasi konserteiltasi konsertiltansa / konsertiltaan konserteiltansa / konserteiltaan
Tra -ksi konsertikseni konserteikseni konsertiksesi konserteiksesi konsertikseen / konsertiksensa konserteikseen / konserteiksensa
Ess -na konserttinani konsertteinani konserttinasi konsertteinasi konserttinansa / konserttinaan konsertteinansa / konsertteinaan
Abe -tta konsertittani konserteittani konsertittasi konserteittasi konsertittansa / konsertittaan konserteittansa / konserteittaan
Com -ne - konsertteineni - konsertteinesi - konsertteineen / konsertteinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - konserttimme konserttimme konserttinne konserttinne konserttinsa konserttinsa
Par -ta konserttiamme konserttejamme konserttianne konserttejanne konserttiansa / konserttiaan konserttejansa / konserttejaan
Gen -n konserttimme konserttiemme konserttinne konserttienne konserttinsa konserttiensa
Ill mihin konserttiimme konsertteihimme konserttiinne konsertteihinne konserttiinsa konsertteihinsa
Ine -ssa konsertissamme konserteissamme konsertissanne konserteissanne konsertissansa / konsertissaan konserteissansa / konserteissaan
Ela -sta konsertistamme konserteistamme konsertistanne konserteistanne konsertistansa / konsertistaan konserteistansa / konserteistaan
All -lle konsertillemme konserteillemme konsertillenne konserteillenne konsertilleen / konsertillensa konserteillensa / konserteillean
Ade -lla konsertillamme konserteillamme konsertillanne konserteillanne konsertillansa / konsertillaan konserteillansa / konserteillaan
Abl -lta konsertiltamme konserteiltamme konsertiltanne konserteiltanne konsertiltansa / konsertiltaan konserteiltansa / konserteiltaan
Tra -ksi konsertiksemme konserteiksemme konsertiksenne konserteiksenne konsertikseen / konsertiksensa konserteikseen / konserteiksensa
Ess -na konserttinamme konsertteinamme konserttinanne konsertteinanne konserttinansa / konserttinaan konsertteinansa / konsertteinaan
Abe -tta konsertittamme konserteittamme konsertittanne konserteittanne konsertittansa / konsertittaan konserteittansa / konserteittaan
Com -ne - konsertteinemme - konsertteinenne - konsertteineen / konsertteinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept