logo Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Twitter
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

moni, indefinite pronoun

Word analysis
monien

monien

moni

Indefinite pronoun, Plural Genitive

mon

Noun, Singular Nominative

+ ien

Noun, Singular Nominative

mon

Noun, Plural Genitive

Report an issue

Wiktionary

(indefinite, without a noun, refers often to people) many people, many Fin:Moni voisi ajatella samoin.Eng:Many people could think the same. (in compounds) poly-, multi-, many- Fin:monityydyttymätönEng:polyunsaturatedFin:monikielinenEng:multilingualFin:monipuolinenEng:many-sided (aika ~ or melko ~) few, quite a few Fin:Melko moni tahtoo olutta.Eng:Quite a few people want beer. Show more arrow right (many): usea Show more arrow right When used as the grammatical subject in a sentence the use of moni differs according to the linguistic style. In formal Finnish, moni is the plural marker and the following noun (if any) and verb are in the singular. In informal Finnish the plural form "monet" is used and the modified noun and the following verb are plural. moni lapsi syö puuroa aamiaiseksi (formal language style)many children eat porridge for breakfast= many a child eats porridge for breakfast monet lapset syövät puuroa aamiaiseksi (informal language style)many children eat porridge for breakfast When used as the grammatical object in a sentence, both moni and the noun it qualifies follow the case dictated by the verb. pystyn vaikuttamaan moniin ihmisiin.. (illative case dictated by vaikuttaa)I'm able to influence many people..rakastan montaa ihmistä (partitive case dictated by rakastaa; double partitive (montaa) necessary as "monta" has been reanalyzed as nominative)I love many people Show more arrow right Pronouns mones Nouns monikko Verbs monistaa Show more arrow right From Proto-Finnic moni, from Proto-Finno-Permic mone, mune. Cognate to Estonian mõni (“some”), Ingrian moni (“many, some”), Ingrian monikas (“some one, few”), Karelian moni, Karelian monies (“few, some one”), Votic mõni, Votic mõnikaz (“few”), Estonian mõnd (“many”), Livonian muunda (“many”), Northern Sami moanak, Udmurt мында (mynda, “as much as”), Udmurt со мында (so mynda, “so much”). Possibly related to or borrowed from Proto-Indo-European monegʰ-, menegʰ-, monogʰos. Show more arrow right

Examples

Molemmat lapset ovat koulussa. Both children are at school. Annan tehtävän molemmille. I'll give an assignment to both. Moni yritys epäonnistuu. Many companies fail. Tuli monta vierasta. Many guests came. Olen ollut monissa maissa (~monessa maassa). I have been to (in) many countries. Monien mielestä tämä on huono ehdotus. In many people's opinion this is a bad proposal. Monella yrittäjällä on vaikeuksia. Many entrepreneurs have difficulties. Tunnen monia ihmisiä. I know many people. Show more arrow right
moni / many (a)
SingularPlural
Nom - moni monet
Par -ta monta monia
Gen -n monen monien
Ill mihin moneen moniin
Ine -ssa monessa monissa
Ela -sta monesta monista
All -lle monelle monille
Ade -lla monella monilla
Abl -lta monelta monilta
Tra -ksi moneksi moniksi
Ess -na monena monina
Abe -tta monetta monitta
Com -ne - -
Ins -in - monin
molempi / both
SingularPlural
Nom - molempi molemmat
Par -ta molempia molempia
Gen -n molemman molempien
Ill mihin molempiin molempiin
Ine -ssa molemmassa molemmissa
Ela -sta molemmasta molemmista
All -lle molemmalle molemmille
Ade -lla molemmalla molemmilla
Abl -lta molemmalta molemmilta
Tra -ksi molemmaksi molemmiksi
Ess -na molempana molempina
Abe -tta molemmatta molemmitta
Com -ne - -
Ins -in - molemmin

moni / many (a)

Singular

Plural

Nom

-

moni

monet

Par

-ta

monta

monia

Gen

-n

monen

monien

Ill

mihin

moneen

moniin

Ine

-ssa

monessa

monissa

Ela

-sta

monesta

monista

All

-lle

monelle

monille

Ade

-lla

monella

monilla

Abl

-lta

monelta

monilta

Tra

-ksi

moneksi

moniksi

Ess

-na

monena

monina

Abe

-tta

monetta

monitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

monin

molempi / both

Singular

Plural

Nom

-

molempi

molemmat

Par

-ta

molempia

molempia

Gen

-n

molemman

molempien

Ill

mihin

molempiin

molempiin

Ine

-ssa

molemmassa

molemmissa

Ela

-sta

molemmasta

molemmista

All

-lle

molemmalle

molemmille

Ade

-lla

molemmalla

molemmilla

Abl

-lta

molemmalta

molemmilta

Tra

-ksi

molemmaksi

molemmiksi

Ess

-na

molempana

molempina

Abe

-tta

molemmatta

molemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

molemmin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mon

monit

Par

-ta

monia

moneja

Gen

-n

monin

monien

Ill

mihin

moniin

moneihin

Ine

-ssa

monissa

moneissa

Ela

-sta

monista

moneista

All

-lle

monille

moneille

Ade

-lla

monilla

moneilla

Abl

-lta

monilta

moneilta

Tra

-ksi

moniksi

moneiksi

Ess

-na

monina

moneina

Abe

-tta

monitta

moneitta

Com

-ne

-

moneine

Ins

-in

-

monein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mon

monit

Par

-ta

monia

moneja

Gen

-n

monin

monien

Ill

mihin

moniin

moneihin

Ine

-ssa

monissa

moneissa

Ela

-sta

monista

moneista

All

-lle

monille

moneille

Ade

-lla

monilla

moneilla

Abl

-lta

monilta

moneilta

Tra

-ksi

moniksi

moneiksi

Ess

-na

monina

moneina

Abe

-tta

monitta

moneitta

Com

-ne

-

moneine

Ins

-in

-

monein

Translations

mon
pl
the Mon
from MON
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

monini

monini

monisi

monisi

moninsa

moninsa

Par

-ta

moniani

monejani

moniasi

monejasi

moniansa / moniaan

monejansa / monejaan

Gen

-n

monini

monieni

monisi

moniesi

moninsa

moniensa

Ill

mihin

moniini

moneihini

moniisi

moneihisi

moniinsa

moneihinsa

Ine

-ssa

monissani

moneissani

monissasi

moneissasi

monissansa / monissaan

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistani

moneistani

monistasi

moneistasi

monistansa / monistaan

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monilleni

moneilleni

monillesi

moneillesi

monillensa / monilleen

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillani

moneillani

monillasi

moneillasi

monillansa / monillaan

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltani

moneiltani

moniltasi

moneiltasi

moniltansa / moniltaan

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

monikseni

moneikseni

moniksesi

moneiksesi

moniksensa / monikseen

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninani

moneinani

moninasi

moneinasi

moninansa / moninaan

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittani

moneittani

monittasi

moneittasi

monittansa / monittaan

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

moneineni

-

moneinesi

-

moneinensa / moneineen

Singular

Plural

Nom

-

monini

monisi

moninsa

monini

monisi

moninsa

Par

-ta

moniani

moniasi

moniansa / moniaan

monejani

monejasi

monejansa / monejaan

Gen

-n

monini

monisi

moninsa

monieni

moniesi

moniensa

Ill

mihin

moniini

moniisi

moniinsa

moneihini

moneihisi

moneihinsa

Ine

-ssa

monissani

monissasi

monissansa / monissaan

moneissani

moneissasi

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistani

monistasi

monistansa / monistaan

moneistani

moneistasi

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monilleni

monillesi

monillensa / monilleen

moneilleni

moneillesi

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillani

monillasi

monillansa / monillaan

moneillani

moneillasi

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltani

moniltasi

moniltansa / moniltaan

moneiltani

moneiltasi

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

monikseni

moniksesi

moniksensa / monikseen

moneikseni

moneiksesi

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninani

moninasi

moninansa / moninaan

moneinani

moneinasi

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittani

monittasi

monittansa / monittaan

moneittani

moneittasi

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

-

-

moneineni

moneinesi

moneinensa / moneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

monimme

monimme

moninne

moninne

moninsa

moninsa

Par

-ta

moniamme

monejamme

monianne

monejanne

moniansa / moniaan

monejansa / monejaan

Gen

-n

monimme

moniemme

moninne

monienne

moninsa

moniensa

Ill

mihin

moniimme

moneihimme

moniinne

moneihinne

moniinsa

moneihinsa

Ine

-ssa

monissamme

moneissamme

monissanne

moneissanne

monissansa / monissaan

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistamme

moneistamme

monistanne

moneistanne

monistansa / monistaan

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monillemme

moneillemme

monillenne

moneillenne

monillensa / monilleen

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillamme

moneillamme

monillanne

moneillanne

monillansa / monillaan

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltamme

moneiltamme

moniltanne

moneiltanne

moniltansa / moniltaan

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

moniksemme

moneiksemme

moniksenne

moneiksenne

moniksensa / monikseen

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninamme

moneinamme

moninanne

moneinanne

moninansa / moninaan

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittamme

moneittamme

monittanne

moneittanne

monittansa / monittaan

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

moneinemme

-

moneinenne

-

moneinensa / moneineen

Singular

Plural

Nom

-

monimme

moninne

moninsa

monimme

moninne

moninsa

Par

-ta

moniamme

monianne

moniansa / moniaan

monejamme

monejanne

monejansa / monejaan

Gen

-n

monimme

moninne

moninsa

moniemme

monienne

moniensa

Ill

mihin

moniimme

moniinne

moniinsa

moneihimme

moneihinne

moneihinsa

Ine

-ssa

monissamme

monissanne

monissansa / monissaan

moneissamme

moneissanne

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistamme

monistanne

monistansa / monistaan

moneistamme

moneistanne

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monillemme

monillenne

monillensa / monilleen

moneillemme

moneillenne

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillamme

monillanne

monillansa / monillaan

moneillamme

moneillanne

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltamme

moniltanne

moniltansa / moniltaan

moneiltamme

moneiltanne

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

moniksemme

moniksenne

moniksensa / monikseen

moneiksemme

moneiksenne

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninamme

moninanne

moninansa / moninaan

moneinamme

moneinanne

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittamme

monittanne

monittansa / monittaan

moneittamme

moneittanne

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

-

-

moneinemme

moneinenne

moneinensa / moneineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ien

ikenet

Par

-ta

ientä

ikeniä

Gen

-n

ikenen

ienten / ikenien

Ill

mihin

ikeneen

ikeniin

Ine

-ssa

ikenessä

ikenissä

Ela

-sta

ikenestä

ikenistä

All

-lle

ikenelle

ikenille

Ade

-lla

ikenellä

ikenillä

Abl

-lta

ikeneltä

ikeniltä

Tra

-ksi

ikeneksi

ikeniksi

Ess

-na

ikenenä

ikeninä

Abe

-tta

ikenettä

ikenittä

Com

-ne

-

ikenine

Ins

-in

-

ikenin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ien

ikenet

Par

-ta

ientä

ikeniä

Gen

-n

ikenen

ienten / ikenien

Ill

mihin

ikeneen

ikeniin

Ine

-ssa

ikenessä

ikenissä

Ela

-sta

ikenestä

ikenistä

All

-lle

ikenelle

ikenille

Ade

-lla

ikenellä

ikenillä

Abl

-lta

ikeneltä

ikeniltä

Tra

-ksi

ikeneksi

ikeniksi

Ess

-na

ikenenä

ikeninä

Abe

-tta

ikenettä

ikenittä

Com

-ne

-

ikenine

Ins

-in

-

ikenin

Translations

gum kumi, purukumi, hartsi, pihka, ien, liima
GMOs
Show more arrow right

Wiktionary

gum (part of mouth) Show more arrow right ientulehdus Show more arrow right From Proto-Finnic igen, from Proto-Finno-Ugric ikene, from Proto-Uralic ike, ike-ńe, ike-ne. Cognates include Estonian ige, Komi-Permyak ан (an) and Hungarian íny. Show more arrow right

Wikipedia

Gums The gums or gingiva (plural: gingivae) consist of the mucosal tissue that lies over the mandible and maxilla inside the mouth. Gum health and disease can have an effect on general health. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikeneni

ikeneni

ikenesi

ikenesi

ikenensä

ikenensä

Par

-ta

ientäni

ikeniäni

ientäsi

ikeniäsi

ientänsä / ientään

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

ikeneni

ienteni / ikenieni

ikenesi

ientesi / ikeniesi

ikenensä

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneeni

ikeniini

ikeneesi

ikeniisi

ikeneensä

ikeniinsä

Ine

-ssa

ikenessäni

ikenissäni

ikenessäsi

ikenissäsi

ikenessänsä / ikenessään

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

ikenestäni

ikenistäni

ikenestäsi

ikenistäsi

ikenestänsä / ikenestään

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

ikenelleni

ikenilleni

ikenellesi

ikenillesi

ikenellensä / ikenelleen

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

ikenelläni

ikenilläni

ikenelläsi

ikenilläsi

ikenellänsä / ikenellään

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

ikeneltäni

ikeniltäni

ikeneltäsi

ikeniltäsi

ikeneltänsä / ikeneltään

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

ikenekseni

ikenikseni

ikeneksesi

ikeniksesi

ikeneksensä / ikenekseen

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

ikenenäni

ikeninäni

ikenenäsi

ikeninäsi

ikenenänsä / ikenenään

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

ikenettäni

ikenittäni

ikenettäsi

ikenittäsi

ikenettänsä / ikenettään

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

ikenineni

-

ikeninesi

-

ikeninensä / ikenineen

Singular

Plural

Nom

-

ikeneni

ikenesi

ikenensä

ikeneni

ikenesi

ikenensä

Par

-ta

ientäni

ientäsi

ientänsä / ientään

ikeniäni

ikeniäsi

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

ikeneni

ikenesi

ikenensä

ienteni / ikenieni

ientesi / ikeniesi

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneeni

ikeneesi

ikeneensä

ikeniini

ikeniisi

ikeniinsä

Ine

-ssa

ikenessäni

ikenessäsi

ikenessänsä / ikenessään

ikenissäni

ikenissäsi

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

ikenestäni

ikenestäsi

ikenestänsä / ikenestään

ikenistäni

ikenistäsi

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

ikenelleni

ikenellesi

ikenellensä / ikenelleen

ikenilleni

ikenillesi

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

ikenelläni

ikenelläsi

ikenellänsä / ikenellään

ikenilläni

ikenilläsi

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

ikeneltäni

ikeneltäsi

ikeneltänsä / ikeneltään

ikeniltäni

ikeniltäsi

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

ikenekseni

ikeneksesi

ikeneksensä / ikenekseen

ikenikseni

ikeniksesi

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

ikenenäni

ikenenäsi

ikenenänsä / ikenenään

ikeninäni

ikeninäsi

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

ikenettäni

ikenettäsi

ikenettänsä / ikenettään

ikenittäni

ikenittäsi

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

-

-

ikenineni

ikeninesi

ikeninensä / ikenineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikenemme

ikenemme

ikenenne

ikenenne

ikenensä

ikenensä

Par

-ta

ientämme

ikeniämme

ientänne

ikeniänne

ientänsä / ientään

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

ikenemme

ientemme / ikeniemme

ikenenne

ientenne / ikenienne

ikenensä

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneemme

ikeniimme

ikeneenne

ikeniinne

ikeneensä

ikeniinsä

Ine

-ssa

ikenessämme

ikenissämme

ikenessänne

ikenissänne

ikenessänsä / ikenessään

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

ikenestämme

ikenistämme

ikenestänne

ikenistänne

ikenestänsä / ikenestään

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

ikenellemme

ikenillemme

ikenellenne

ikenillenne

ikenellensä / ikenelleen

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

ikenellämme

ikenillämme

ikenellänne

ikenillänne

ikenellänsä / ikenellään

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

ikeneltämme

ikeniltämme

ikeneltänne

ikeniltänne

ikeneltänsä / ikeneltään

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

ikeneksemme

ikeniksemme

ikeneksenne

ikeniksenne

ikeneksensä / ikenekseen

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

ikenenämme

ikeninämme

ikenenänne

ikeninänne

ikenenänsä / ikenenään

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

ikenettämme

ikenittämme

ikenettänne

ikenittänne

ikenettänsä / ikenettään

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

ikeninemme

-

ikeninenne

-

ikeninensä / ikenineen

Singular

Plural

Nom

-

ikenemme

ikenenne

ikenensä

ikenemme

ikenenne

ikenensä

Par

-ta

ientämme

ientänne

ientänsä / ientään

ikeniämme

ikeniänne

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

ikenemme

ikenenne

ikenensä

ientemme / ikeniemme

ientenne / ikenienne

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneemme

ikeneenne

ikeneensä

ikeniimme

ikeniinne

ikeniinsä

Ine

-ssa

ikenessämme

ikenessänne

ikenessänsä / ikenessään

ikenissämme

ikenissänne

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

ikenestämme

ikenestänne

ikenestänsä / ikenestään

ikenistämme

ikenistänne

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

ikenellemme

ikenellenne

ikenellensä / ikenelleen

ikenillemme

ikenillenne

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

ikenellämme

ikenellänne

ikenellänsä / ikenellään

ikenillämme

ikenillänne

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

ikeneltämme

ikeneltänne

ikeneltänsä / ikeneltään

ikeniltämme

ikeniltänne

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

ikeneksemme

ikeneksenne

ikeneksensä / ikenekseen

ikeniksemme

ikeniksenne

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

ikenenämme

ikenenänne

ikenenänsä / ikenenään

ikeninämme

ikeninänne

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

ikenettämme

ikenettänne

ikenettänsä / ikenettään

ikenittämme

ikenittänne

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

-

-

ikeninemme

ikeninenne

ikeninensä / ikenineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2023, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept