logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

maahanlasku, noun

Word analysis
maahanlasku

maahanlasku

maahanlasku

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maahanlasku

maahanlaskut

Par

-ta

maahanlaskua

maahanlaskuja

Gen

-n

maahanlaskun

maahanlaskujen

Ill

mihin

maahanlaskuun

maahanlaskuihin

Ine

-ssa

maahanlaskussa

maahanlaskuissa

Ela

-sta

maahanlaskusta

maahanlaskuista

All

-lle

maahanlaskulle

maahanlaskuille

Ade

-lla

maahanlaskulla

maahanlaskuilla

Abl

-lta

maahanlaskulta

maahanlaskuilta

Tra

-ksi

maahanlaskuksi

maahanlaskuiksi

Ess

-na

maahanlaskuna

maahanlaskuina

Abe

-tta

maahanlaskutta

maahanlaskuitta

Com

-ne

-

maahanlaskuine

Ins

-in

-

maahanlaskuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maahanlasku

maahanlaskut

Par

-ta

maahanlaskua

maahanlaskuja

Gen

-n

maahanlaskun

maahanlaskujen

Ill

mihin

maahanlaskuun

maahanlaskuihin

Ine

-ssa

maahanlaskussa

maahanlaskuissa

Ela

-sta

maahanlaskusta

maahanlaskuista

All

-lle

maahanlaskulle

maahanlaskuille

Ade

-lla

maahanlaskulla

maahanlaskuilla

Abl

-lta

maahanlaskulta

maahanlaskuilta

Tra

-ksi

maahanlaskuksi

maahanlaskuiksi

Ess

-na

maahanlaskuna

maahanlaskuina

Abe

-tta

maahanlaskutta

maahanlaskuitta

Com

-ne

-

maahanlaskuine

Ins

-in

-

maahanlaskuin

ground
the land fall
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; Finnish-English Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3 Maahanlasku oli onnistunut suunnitellusti. The landing was successful as planned. Lentäjä aloitti koneen maahanlaskun. The pilot initiated the plane's landing. Maahanlasku on suunniteltu turvalliseksi ja hallituksi toiminnaksi. Landing is designed to be safe and controlled. 103. maahanlasku divisioona lakkautettiin toisen maailmansodan jälkeen. The 103rd was retired after World War II. Maahanlaskua suojataan harhautuspommituksella. Your landing will be covered by a diversionary bombing. Lentokoneen laskuteline hajosi juuri ennen maahanlaskua. The landing gear of the airplane broke down just before the landing. Pyydän lupaa Käärmeensyöjän maahanlaskulle LZ: ssä. Verifying touchdown of Snak e Eater at LZ. 103. maahanlasku divisioona esittää tänään sotaharjoituksias-ja he voisivat ottaa mallia tiimityöskentelystä teiltä. The 103rd Airborne is staging manoeuvres tonight and let's just say they could learn something about teamwork from you. ". Ilmautui ongelmia lentokentälle suunnitellun maahanlaskun aikana. Problems arose during the planned landing at the airport. Harjoitus sisälsi lentoonlähdön ja maahanlaskun simulaation. The exercise included a simulation of takeoff and landing. Show more arrow right

Wiktionary

landing (on ground, often in a military context) laying in the ground (of pipes, etc.) Show more arrow right maahan +‎ lasku Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maahanlaskuni

maahanlaskuni

maahanlaskusi

maahanlaskusi

maahanlaskunsa

maahanlaskunsa

Par

-ta

maahanlaskuani

maahanlaskujani

maahanlaskuasi

maahanlaskujasi

maahanlaskuansa / maahanlaskuaan

maahanlaskujansa / maahanlaskujaan

Gen

-n

maahanlaskuni

maahanlaskujeni

maahanlaskusi

maahanlaskujesi

maahanlaskunsa

maahanlaskujensa

Ill

mihin

maahanlaskuuni

maahanlaskuihini

maahanlaskuusi

maahanlaskuihisi

maahanlaskuunsa

maahanlaskuihinsa

Ine

-ssa

maahanlaskussani

maahanlaskuissani

maahanlaskussasi

maahanlaskuissasi

maahanlaskussansa / maahanlaskussaan

maahanlaskuissansa / maahanlaskuissaan

Ela

-sta

maahanlaskustani

maahanlaskuistani

maahanlaskustasi

maahanlaskuistasi

maahanlaskustansa / maahanlaskustaan

maahanlaskuistansa / maahanlaskuistaan

All

-lle

maahanlaskulleni

maahanlaskuilleni

maahanlaskullesi

maahanlaskuillesi

maahanlaskullensa / maahanlaskulleen

maahanlaskuillensa / maahanlaskuillean

Ade

-lla

maahanlaskullani

maahanlaskuillani

maahanlaskullasi

maahanlaskuillasi

maahanlaskullansa / maahanlaskullaan

maahanlaskuillansa / maahanlaskuillaan

Abl

-lta

maahanlaskultani

maahanlaskuiltani

maahanlaskultasi

maahanlaskuiltasi

maahanlaskultansa / maahanlaskultaan

maahanlaskuiltansa / maahanlaskuiltaan

Tra

-ksi

maahanlaskukseni

maahanlaskuikseni

maahanlaskuksesi

maahanlaskuiksesi

maahanlaskuksensa / maahanlaskukseen

maahanlaskuiksensa / maahanlaskuikseen

Ess

-na

maahanlaskunani

maahanlaskuinani

maahanlaskunasi

maahanlaskuinasi

maahanlaskunansa / maahanlaskunaan

maahanlaskuinansa / maahanlaskuinaan

Abe

-tta

maahanlaskuttani

maahanlaskuittani

maahanlaskuttasi

maahanlaskuittasi

maahanlaskuttansa / maahanlaskuttaan

maahanlaskuittansa / maahanlaskuittaan

Com

-ne

-

maahanlaskuineni

-

maahanlaskuinesi

-

maahanlaskuinensa / maahanlaskuineen

Singular

Plural

Nom

-

maahanlaskuni

maahanlaskusi

maahanlaskunsa

maahanlaskuni

maahanlaskusi

maahanlaskunsa

Par

-ta

maahanlaskuani

maahanlaskuasi

maahanlaskuansa / maahanlaskuaan

maahanlaskujani

maahanlaskujasi

maahanlaskujansa / maahanlaskujaan

Gen

-n

maahanlaskuni

maahanlaskusi

maahanlaskunsa

maahanlaskujeni

maahanlaskujesi

maahanlaskujensa

Ill

mihin

maahanlaskuuni

maahanlaskuusi

maahanlaskuunsa

maahanlaskuihini

maahanlaskuihisi

maahanlaskuihinsa

Ine

-ssa

maahanlaskussani

maahanlaskussasi

maahanlaskussansa / maahanlaskussaan

maahanlaskuissani

maahanlaskuissasi

maahanlaskuissansa / maahanlaskuissaan

Ela

-sta

maahanlaskustani

maahanlaskustasi

maahanlaskustansa / maahanlaskustaan

maahanlaskuistani

maahanlaskuistasi

maahanlaskuistansa / maahanlaskuistaan

All

-lle

maahanlaskulleni

maahanlaskullesi

maahanlaskullensa / maahanlaskulleen

maahanlaskuilleni

maahanlaskuillesi

maahanlaskuillensa / maahanlaskuillean

Ade

-lla

maahanlaskullani

maahanlaskullasi

maahanlaskullansa / maahanlaskullaan

maahanlaskuillani

maahanlaskuillasi

maahanlaskuillansa / maahanlaskuillaan

Abl

-lta

maahanlaskultani

maahanlaskultasi

maahanlaskultansa / maahanlaskultaan

maahanlaskuiltani

maahanlaskuiltasi

maahanlaskuiltansa / maahanlaskuiltaan

Tra

-ksi

maahanlaskukseni

maahanlaskuksesi

maahanlaskuksensa / maahanlaskukseen

maahanlaskuikseni

maahanlaskuiksesi

maahanlaskuiksensa / maahanlaskuikseen

Ess

-na

maahanlaskunani

maahanlaskunasi

maahanlaskunansa / maahanlaskunaan

maahanlaskuinani

maahanlaskuinasi

maahanlaskuinansa / maahanlaskuinaan

Abe

-tta

maahanlaskuttani

maahanlaskuttasi

maahanlaskuttansa / maahanlaskuttaan

maahanlaskuittani

maahanlaskuittasi

maahanlaskuittansa / maahanlaskuittaan

Com

-ne

-

-

-

maahanlaskuineni

maahanlaskuinesi

maahanlaskuinensa / maahanlaskuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maahanlaskumme

maahanlaskumme

maahanlaskunne

maahanlaskunne

maahanlaskunsa

maahanlaskunsa

Par

-ta

maahanlaskuamme

maahanlaskujamme

maahanlaskuanne

maahanlaskujanne

maahanlaskuansa / maahanlaskuaan

maahanlaskujansa / maahanlaskujaan

Gen

-n

maahanlaskumme

maahanlaskujemme

maahanlaskunne

maahanlaskujenne

maahanlaskunsa

maahanlaskujensa

Ill

mihin

maahanlaskuumme

maahanlaskuihimme

maahanlaskuunne

maahanlaskuihinne

maahanlaskuunsa

maahanlaskuihinsa

Ine

-ssa

maahanlaskussamme

maahanlaskuissamme

maahanlaskussanne

maahanlaskuissanne

maahanlaskussansa / maahanlaskussaan

maahanlaskuissansa / maahanlaskuissaan

Ela

-sta

maahanlaskustamme

maahanlaskuistamme

maahanlaskustanne

maahanlaskuistanne

maahanlaskustansa / maahanlaskustaan

maahanlaskuistansa / maahanlaskuistaan

All

-lle

maahanlaskullemme

maahanlaskuillemme

maahanlaskullenne

maahanlaskuillenne

maahanlaskullensa / maahanlaskulleen

maahanlaskuillensa / maahanlaskuillean

Ade

-lla

maahanlaskullamme

maahanlaskuillamme

maahanlaskullanne

maahanlaskuillanne

maahanlaskullansa / maahanlaskullaan

maahanlaskuillansa / maahanlaskuillaan

Abl

-lta

maahanlaskultamme

maahanlaskuiltamme

maahanlaskultanne

maahanlaskuiltanne

maahanlaskultansa / maahanlaskultaan

maahanlaskuiltansa / maahanlaskuiltaan

Tra

-ksi

maahanlaskuksemme

maahanlaskuiksemme

maahanlaskuksenne

maahanlaskuiksenne

maahanlaskuksensa / maahanlaskukseen

maahanlaskuiksensa / maahanlaskuikseen

Ess

-na

maahanlaskunamme

maahanlaskuinamme

maahanlaskunanne

maahanlaskuinanne

maahanlaskunansa / maahanlaskunaan

maahanlaskuinansa / maahanlaskuinaan

Abe

-tta

maahanlaskuttamme

maahanlaskuittamme

maahanlaskuttanne

maahanlaskuittanne

maahanlaskuttansa / maahanlaskuttaan

maahanlaskuittansa / maahanlaskuittaan

Com

-ne

-

maahanlaskuinemme

-

maahanlaskuinenne

-

maahanlaskuinensa / maahanlaskuineen

Singular

Plural

Nom

-

maahanlaskumme

maahanlaskunne

maahanlaskunsa

maahanlaskumme

maahanlaskunne

maahanlaskunsa

Par

-ta

maahanlaskuamme

maahanlaskuanne

maahanlaskuansa / maahanlaskuaan

maahanlaskujamme

maahanlaskujanne

maahanlaskujansa / maahanlaskujaan

Gen

-n

maahanlaskumme

maahanlaskunne

maahanlaskunsa

maahanlaskujemme

maahanlaskujenne

maahanlaskujensa

Ill

mihin

maahanlaskuumme

maahanlaskuunne

maahanlaskuunsa

maahanlaskuihimme

maahanlaskuihinne

maahanlaskuihinsa

Ine

-ssa

maahanlaskussamme

maahanlaskussanne

maahanlaskussansa / maahanlaskussaan

maahanlaskuissamme

maahanlaskuissanne

maahanlaskuissansa / maahanlaskuissaan

Ela

-sta

maahanlaskustamme

maahanlaskustanne

maahanlaskustansa / maahanlaskustaan

maahanlaskuistamme

maahanlaskuistanne

maahanlaskuistansa / maahanlaskuistaan

All

-lle

maahanlaskullemme

maahanlaskullenne

maahanlaskullensa / maahanlaskulleen

maahanlaskuillemme

maahanlaskuillenne

maahanlaskuillensa / maahanlaskuillean

Ade

-lla

maahanlaskullamme

maahanlaskullanne

maahanlaskullansa / maahanlaskullaan

maahanlaskuillamme

maahanlaskuillanne

maahanlaskuillansa / maahanlaskuillaan

Abl

-lta

maahanlaskultamme

maahanlaskultanne

maahanlaskultansa / maahanlaskultaan

maahanlaskuiltamme

maahanlaskuiltanne

maahanlaskuiltansa / maahanlaskuiltaan

Tra

-ksi

maahanlaskuksemme

maahanlaskuksenne

maahanlaskuksensa / maahanlaskukseen

maahanlaskuiksemme

maahanlaskuiksenne

maahanlaskuiksensa / maahanlaskuikseen

Ess

-na

maahanlaskunamme

maahanlaskunanne

maahanlaskunansa / maahanlaskunaan

maahanlaskuinamme

maahanlaskuinanne

maahanlaskuinansa / maahanlaskuinaan

Abe

-tta

maahanlaskuttamme

maahanlaskuttanne

maahanlaskuttansa / maahanlaskuttaan

maahanlaskuittamme

maahanlaskuittanne

maahanlaskuittansa / maahanlaskuittaan

Com

-ne

-

-

-

maahanlaskuinemme

maahanlaskuinenne

maahanlaskuinensa / maahanlaskuineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

maahanlasku

maahanlaskut

Par

-ta

Solve

Gen

-n

maahanlaskun

maahanlaskujen

Ill

mihin

maahanlaskuun

Solve

Ine

-ssa

maahanlaskuissa

Solve

Ela

-sta

maahanlaskusta

maahanlaskuista

All

-lle

maahanlaskulle

Solve

Ade

-lla

maahanlaskuilla

Solve

Abl

-lta

maahanlaskulta

maahanlaskuilta

Tra

-ksi

maahanlaskuksi

maahanlaskuiksi

Ess

-na

maahanlaskuna

maahanlaskuina

Abe

-tta

maahanlaskutta

maahanlaskuitta

Com

-ne

-

maahanlaskuine

Ins

-in

-

maahanlaskuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maahanlasku

maahanlaskut

Par

-ta

Gen

-n

maahanlaskun

maahanlaskujen

Ill

mihin

maahanlaskuun

Ine

-ssa

maahanlaskuissa

Ela

-sta

maahanlaskusta

maahanlaskuista

All

-lle

maahanlaskulle

Ade

-lla

maahanlaskuilla

Abl

-lta

maahanlaskulta

maahanlaskuilta

Tra

-ksi

maahanlaskuksi

maahanlaskuiksi

Ess

-na

maahanlaskuna

maahanlaskuina

Abe

-tta

maahanlaskutta

maahanlaskuitta

Com

-ne

-

maahanlaskuine

Ins

-in

-

maahanlaskuin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept