logo Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Twitter
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

, personal pronoun

Word analysis
musta

musta

Personal pronoun, 1st singular Elative

musta

Noun, Singular Nominative

musta

Adjective, Singular Nominative

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Wiktionary

(personal, colloquial) I (first person singular personal pronoun) Show more arrow right minä (standard Finnish)ma (archaic, poetic)mie (dialectal, eastern)mää (dialectal)mnää (dialectal, Rauma) Show more arrow right

Examples

Etkö enää tunne minua? Don't you know me any longer? Minulla on kova nälkä. I am very hungry. Sinussa ei ole mitään vikaa. There is nothing wrong with you. Minä rakastan häntä. I love him. Heihin ei voi luottaa. They cannot be trusted. Saat vastaukseni minulta huomenna. You will get an answer from me tomorrow. Näin teidät ravintolassa. I saw them in the restaurant. En tunne heitä. I don't know them. Tämä on meidän kirjamme. This is our book. Minusta appelsiini on huono. In my opinion the orange is bad. Anna omena meille! Give the apple to us! Show more arrow right

Singular

minä / Isinä / youhän / he, she, it
Nom - minä / mä sinä / sä hän
Par -ta minua / mua sinua / sua häntä
Gen -n minun / mun sinun / sun hänen
Acc -t minut / mut sinut / sut hänet
Ill mihin minuun / muhun sinuun / suhun häneen
Ine -ssa minussa / mussa sinussa / sussa hänessä
Ela -sta minusta / musta / must sinusta / susta / sust hänestä
All -lle minulle / mulle sinulle / sulle hänelle
Ade -lla minulla / mulla / mull / mul sinulla / sulla / sull / sul hänellä
Abl -lta minulta / multa / mult sinulta / sulta / sult häneltä
Tra -ksi minuksi / muksi sinuksi / suksi häneksi
Ess -na minuna / muna sinuna / suna hänenä
Abe -tta minutta / mutta sinutta / sutta hänettä
Com -ne - - -
Ins -in - - -

Plural

me / wete / youhe / they

Nom

-

me

te

he

Par

-ta

meitä

teitä

heitä

Gen

-n

meidän

teidän

heidän

Acc

-t

meidät

teidät

heidät

Ill

mihin

meihin

teihin

heihin

Ine

-ssa

meissä

teissä

heissä

Ela

-sta

meistä

teistä

heistä

All

-lle

meille

teille

heille

Ade

-lla

meillä

teillä

heillä

Abl

-lta

meiltä

teiltä

heiltä

Tra

-ksi

meiksi

teiksi

heiksi

Ess

-na

meinä

teinä

heinä

Abe

-tta

meittä

teittä

heittä

Com

-ne

meine

teine

heine

Ins

-in

mein

tein

hein

Singular

minä / Isinä / youhän / he, she, it
Nom-
minä / mä sinä / sä hän
Par-ta
minua / mua sinua / sua häntä
Gen-n
minun / mun sinun / sun hänen
Acc-t
minut / mut sinut / sut hänet
Illmihin
minuun / muhun sinuun / suhun häneen
Ine-ssa
minussa / mussa sinussa / sussa hänessä
Ela-sta
minusta / musta / must sinusta / susta / sust hänestä
All-lle
minulle / mulle sinulle / sulle hänelle
Ade-lla
minulla / mulla / mull / mul sinulla / sulla / sull / sul hänellä
Abl-lta
minulta / multa / mult sinulta / sulta / sult häneltä
Tra-ksi
minuksi / muksi sinuksi / suksi häneksi
Ess-na
minuna / muna sinuna / suna hänenä
Abe-tta
minutta / mutta sinutta / sutta hänettä
Com-ne
- - -
Ins-in
- - -

Plural

me / wete / youhe / they
Nom-
me te he
Par-ta
meitä teitä heitä
Gen-n
meidän teidän heidän
Acc-t
meidät teidät heidät
Illmihin
meihin teihin heihin
Ine-ssa
meissä teissä heissä
Ela-sta
meistä teistä heistä
All-lle
meille teille heille
Ade-lla
meillä teillä heillä
Abl-lta
meiltä teiltä heiltä
Tra-ksi
meiksi teiksi heiksi
Ess-na
meinä teinä heinä
Abe-tta
meittä teittä heittä
Com-ne
meine teine heine
Ins-in
mein tein hein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

musta

mustat

Par

-ta

mustaa

mustia

Gen

-n

mustan

mustien

Ill

mihin

mustaan

mustiin

Ine

-ssa

mustassa

mustissa

Ela

-sta

mustasta

mustista

All

-lle

mustalle

mustille

Ade

-lla

mustalla

mustilla

Abl

-lta

mustalta

mustilta

Tra

-ksi

mustaksi

mustiksi

Ess

-na

mustana

mustina

Abe

-tta

mustatta

mustitta

Com

-ne

-

mustine

Ins

-in

-

mustin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

musta

mustat

Par

-ta

mustaa

mustia

Gen

-n

mustan

mustien

Ill

mihin

mustaan

mustiin

Ine

-ssa

mustassa

mustissa

Ela

-sta

mustasta

mustista

All

-lle

mustalle

mustille

Ade

-lla

mustalla

mustilla

Abl

-lta

mustalta

mustilta

Tra

-ksi

mustaksi

mustiksi

Ess

-na

mustana

mustina

Abe

-tta

mustatta

mustitta

Com

-ne

-

mustine

Ins

-in

-

mustin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Translations

black musta, musta väri, mustaihoinen, neekeri, laiton, synkkä, sysimusta, pilkkopimeä, vihamielinen
ebony musta, eebenpuinen, musta kuin eebenpuu
inky musta, musteinen
Show more arrow right

Wiktionary

black (colour) black (person) black horse Show more arrow right From Proto-Finnic musta. A variant for minusta. Show more arrow right

Wikipedia

Black Black is the darkest color, the result of the absence or complete absorption of visible light. It is an achromatic color, a color without hue, like white and gray. It is often used symbolically or figuratively to represent darkness. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mustani

mustani

mustasi

mustasi

mustansa

mustansa

Par

-ta

mustaani

mustiani

mustaasi

mustiasi

mustaansa

mustiansa / mustiaan

Gen

-n

mustani

mustieni

mustasi

mustiesi

mustansa

mustiensa

Ill

mihin

mustaani

mustiini

mustaasi

mustiisi

mustaansa

mustiinsa

Ine

-ssa

mustassani

mustissani

mustassasi

mustissasi

mustassansa / mustassaan

mustissansa / mustissaan

Ela

-sta

mustastani

mustistani

mustastasi

mustistasi

mustastansa / mustastaan

mustistansa / mustistaan

All

-lle

mustalleni

mustilleni

mustallesi

mustillesi

mustallensa / mustalleen

mustillensa / mustillean

Ade

-lla

mustallani

mustillani

mustallasi

mustillasi

mustallansa / mustallaan

mustillansa / mustillaan

Abl

-lta

mustaltani

mustiltani

mustaltasi

mustiltasi

mustaltansa / mustaltaan

mustiltansa / mustiltaan

Tra

-ksi

mustakseni

mustikseni

mustaksesi

mustiksesi

mustaksensa / mustakseen

mustiksensa / mustikseen

Ess

-na

mustanani

mustinani

mustanasi

mustinasi

mustanansa / mustanaan

mustinansa / mustinaan

Abe

-tta

mustattani

mustittani

mustattasi

mustittasi

mustattansa / mustattaan

mustittansa / mustittaan

Com

-ne

-

mustineni

-

mustinesi

-

mustinensa / mustineen

Singular

Plural

Nom

-

mustani

mustasi

mustansa

mustani

mustasi

mustansa

Par

-ta

mustaani

mustaasi

mustaansa

mustiani

mustiasi

mustiansa / mustiaan

Gen

-n

mustani

mustasi

mustansa

mustieni

mustiesi

mustiensa

Ill

mihin

mustaani

mustaasi

mustaansa

mustiini

mustiisi

mustiinsa

Ine

-ssa

mustassani

mustassasi

mustassansa / mustassaan

mustissani

mustissasi

mustissansa / mustissaan

Ela

-sta

mustastani

mustastasi

mustastansa / mustastaan

mustistani

mustistasi

mustistansa / mustistaan

All

-lle

mustalleni

mustallesi

mustallensa / mustalleen

mustilleni

mustillesi

mustillensa / mustillean

Ade

-lla

mustallani

mustallasi

mustallansa / mustallaan

mustillani

mustillasi

mustillansa / mustillaan

Abl

-lta

mustaltani

mustaltasi

mustaltansa / mustaltaan

mustiltani

mustiltasi

mustiltansa / mustiltaan

Tra

-ksi

mustakseni

mustaksesi

mustaksensa / mustakseen

mustikseni

mustiksesi

mustiksensa / mustikseen

Ess

-na

mustanani

mustanasi

mustanansa / mustanaan

mustinani

mustinasi

mustinansa / mustinaan

Abe

-tta

mustattani

mustattasi

mustattansa / mustattaan

mustittani

mustittasi

mustittansa / mustittaan

Com

-ne

-

-

-

mustineni

mustinesi

mustinensa / mustineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mustamme

mustamme

mustanne

mustanne

mustansa

mustansa

Par

-ta

mustaamme

mustiamme

mustaanne

mustianne

mustaansa

mustiansa / mustiaan

Gen

-n

mustamme

mustiemme

mustanne

mustienne

mustansa

mustiensa

Ill

mihin

mustaamme

mustiimme

mustaanne

mustiinne

mustaansa

mustiinsa

Ine

-ssa

mustassamme

mustissamme

mustassanne

mustissanne

mustassansa / mustassaan

mustissansa / mustissaan

Ela

-sta

mustastamme

mustistamme

mustastanne

mustistanne

mustastansa / mustastaan

mustistansa / mustistaan

All

-lle

mustallemme

mustillemme

mustallenne

mustillenne

mustallensa / mustalleen

mustillensa / mustillean

Ade

-lla

mustallamme

mustillamme

mustallanne

mustillanne

mustallansa / mustallaan

mustillansa / mustillaan

Abl

-lta

mustaltamme

mustiltamme

mustaltanne

mustiltanne

mustaltansa / mustaltaan

mustiltansa / mustiltaan

Tra

-ksi

mustaksemme

mustiksemme

mustaksenne

mustiksenne

mustaksensa / mustakseen

mustiksensa / mustikseen

Ess

-na

mustanamme

mustinamme

mustananne

mustinanne

mustanansa / mustanaan

mustinansa / mustinaan

Abe

-tta

mustattamme

mustittamme

mustattanne

mustittanne

mustattansa / mustattaan

mustittansa / mustittaan

Com

-ne

-

mustinemme

-

mustinenne

-

mustinensa / mustineen

Singular

Plural

Nom

-

mustamme

mustanne

mustansa

mustamme

mustanne

mustansa

Par

-ta

mustaamme

mustaanne

mustaansa

mustiamme

mustianne

mustiansa / mustiaan

Gen

-n

mustamme

mustanne

mustansa

mustiemme

mustienne

mustiensa

Ill

mihin

mustaamme

mustaanne

mustaansa

mustiimme

mustiinne

mustiinsa

Ine

-ssa

mustassamme

mustassanne

mustassansa / mustassaan

mustissamme

mustissanne

mustissansa / mustissaan

Ela

-sta

mustastamme

mustastanne

mustastansa / mustastaan

mustistamme

mustistanne

mustistansa / mustistaan

All

-lle

mustallemme

mustallenne

mustallensa / mustalleen

mustillemme

mustillenne

mustillensa / mustillean

Ade

-lla

mustallamme

mustallanne

mustallansa / mustallaan

mustillamme

mustillanne

mustillansa / mustillaan

Abl

-lta

mustaltamme

mustaltanne

mustaltansa / mustaltaan

mustiltamme

mustiltanne

mustiltansa / mustiltaan

Tra

-ksi

mustaksemme

mustaksenne

mustaksensa / mustakseen

mustiksemme

mustiksenne

mustiksensa / mustikseen

Ess

-na

mustanamme

mustananne

mustanansa / mustanaan

mustinamme

mustinanne

mustinansa / mustinaan

Abe

-tta

mustattamme

mustattanne

mustattansa / mustattaan

mustittamme

mustittanne

mustittansa / mustittaan

Com

-ne

-

-

-

mustinemme

mustinenne

mustinensa / mustineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Wiktionary

black (colour) black (person) Show more arrow right (person): neekeri (pejorative, considered racist), mustaihoinen (neutral) Show more arrow right (colour): valkoinen(colour): valkoinen(person): valkoihoinen Show more arrow right Nouns mustalainen Show more arrow right hiilenmustahiilimustakokomustakorpinmustamattamustamustaherukkamustaihoinenmustajuurimustaleipämustaleskimustalintumustamaalausmustamaijamustamakkaramustamiesmustamultamustankipeysmustankipeämustanpuhuvamustapaitamustapaitainenmustapartainenmustapekkamustapippurimustapäämustaraamattumustarastasmustarouskumustaruutimustasilmämustatorvisienimustavalkeamustavarismustaviinimarjanokimustapikimustapikkumustasilkinmustasinimustasysimustayönmusta Show more arrow right From Proto-Finnic musta. A variant for minusta. Show more arrow right

Translations

black musta, musta väri, mustaihoinen, neekeri, laiton, synkkä, sysimusta, pilkkopimeä, vihamielinen
ebony musta, eebenpuinen, musta kuin eebenpuu
inky musta, musteinen
Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

musta

mustat

Par

-ta

mustaa

mustia

Gen

-n

mustan

mustien

Ill

mihin

mustaan

mustiin

Ine

-ssa

mustassa

mustissa

Ela

-sta

mustasta

mustista

All

-lle

mustalle

mustille

Ade

-lla

mustalla

mustilla

Abl

-lta

mustalta

mustilta

Tra

-ksi

mustaksi

mustiksi

Ess

-na

mustana

mustina

Abe

-tta

mustatta

mustitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

mustin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

musta

mustat

Par

-ta

mustaa

mustia

Gen

-n

mustan

mustien

Ill

mihin

mustaan

mustiin

Ine

-ssa

mustassa

mustissa

Ela

-sta

mustasta

mustista

All

-lle

mustalle

mustille

Ade

-lla

mustalla

mustilla

Abl

-lta

mustalta

mustilta

Tra

-ksi

mustaksi

mustiksi

Ess

-na

mustana

mustina

Abe

-tta

mustatta

mustitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

mustin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

mustempi / mustampi

mustemmat / mustammat

Par

-ta

mustempaa / mustampaa

mustempia / mustampia

Gen

-n

mustemman / mustamman

mustempien / mustampien

Ill

mihin

mustempiin / mustampiin

mustempiin / mustampiin

Ine

-ssa

mustemmassa / mustammassa

mustemmissa / mustammissa

Ela

-sta

mustemmasta / mustammasta

mustemmista / mustammista

All

-lle

mustemmalle / mustammalle

mustemmille / mustammille

Ade

-lla

mustemmalla / mustammalla

mustemmilla / mustammilla

Abl

-lta

mustemmalta / mustammalta

mustemmilta / mustammilta

Tra

-ksi

mustemmaksi / mustammaksi

mustemmiksi / mustammiksi

Ess

-na

mustempana / mustampana

mustempina / mustampina

Abe

-tta

mustemmatta / mustammatta

mustemmitta / mustammitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

mustemmin / mustammin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

mustempi / mustampi

mustemmat / mustammat

Par

-ta

mustempaa / mustampaa

mustempia / mustampia

Gen

-n

mustemman / mustamman

mustempien / mustampien

Ill

mihin

mustempiin / mustampiin

mustempiin / mustampiin

Ine

-ssa

mustemmassa / mustammassa

mustemmissa / mustammissa

Ela

-sta

mustemmasta / mustammasta

mustemmista / mustammista

All

-lle

mustemmalle / mustammalle

mustemmille / mustammille

Ade

-lla

mustemmalla / mustammalla

mustemmilla / mustammilla

Abl

-lta

mustemmalta / mustammalta

mustemmilta / mustammilta

Tra

-ksi

mustemmaksi / mustammaksi

mustemmiksi / mustammiksi

Ess

-na

mustempana / mustampana

mustempina / mustampina

Abe

-tta

mustemmatta / mustammatta

mustemmitta / mustammitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

mustemmin / mustammin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

mustin

mustimmat

Par

-ta

mustinta

mustimpia

Gen

-n

mustimman

mustinten / mustimpien

Ill

mihin

mustimpaan

mustimpiin

Ine

-ssa

mustimmassa

mustimmissa

Ela

-sta

mustimmasta

mustimmista

All

-lle

mustimmalle

mustimmille

Ade

-lla

mustimmalla

mustimmilla

Abl

-lta

mustimmalta

mustimmilta

Tra

-ksi

mustimmaksi

mustimmiksi

Ess

-na

mustimpana

mustimpina

Abe

-tta

mustimmatta

mustimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

mustimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

mustin

mustimmat

Par

-ta

mustinta

mustimpia

Gen

-n

mustimman

mustinten / mustimpien

Ill

mihin

mustimpaan

mustimpiin

Ine

-ssa

mustimmassa

mustimmissa

Ela

-sta

mustimmasta

mustimmista

All

-lle

mustimmalle

mustimmille

Ade

-lla

mustimmalla

mustimmilla

Abl

-lta

mustimmalta

mustimmilta

Tra

-ksi

mustimmaksi

mustimmiksi

Ess

-na

mustimpana

mustimpina

Abe

-tta

mustimmatta

mustimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

mustimmin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2023, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept