logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

virkailla, verb

Word analysis
virkailla SeeHide full analysisArrow downArrow up

virkailla

virkailla

Verb, First infinitive

Report an issue

Wiktionary

(intransitive, dialectal) to stall, drag one's feet, procrastinate Show more arrow right virka +‎ -illa Show more arrow right
officials in
officials
office
official
an official
mission
in
with
has
BIKETOWN
gives
Show more arrow right
Literature Vartijat uhkasivat hakata alas maahan jokaisen joka virkaili. The guards threatened to cut down all who hesitated. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

virkailen

en virkaile

ii

virkailet

et virkaile

iii

virkailee

ei virkaile

Plural

Positive

Negative

i

virkailemme / virkaillaan

emme virkaile / ei virkailla

ii

virkailette

ette virkaile

iii

virkailevat

eivät virkaile

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

virkailin

en virkaillut

ii

virkailit

et virkaillut

iii

virkaili

ei virkaillut

Plural

Positive

Negative

i

virkailimme / virkailtiin

emme virkailleet / ei virkailtu

ii

virkailitte

ette virkailleet

iii

virkailivat

eivät virkailleet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen virkaillut

en ole virkaillut

ii

olet virkaillut

et ole virkaillut

iii

on virkaillut

ei ole virkaillut

Plural

Positive

Negative

i

olemme virkailleet

emme ole virkailleet

ii

olette virkailleet

ette ole virkailleet

iii

ovat virkailleet

eivät ole virkailleet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin virkaillut

en ollut virkaillut

ii

olit virkaillut

et ollut virkaillut

iii

oli virkaillut

ei ollut virkaillut

Plural

Positive

Negative

i

olimme virkailleet

emme olleet virkailleet

ii

olitte virkailleet

ette olleet virkailleet

iii

olivat virkailleet

eivät olleet virkailleet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

virkailisin

en virkailisi

ii

virkailisit

et virkailisi

iii

virkailisi

ei virkailisi

Plural

Positive

Negative

i

virkailisimme

emme virkailisi

ii

virkailisitte

ette virkailisi

iii

virkailisivat

eivät virkailisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin virkaillut

en olisi virkaillut

ii

olisit virkaillut

et olisi virkaillut

iii

olisi virkaillut

ei olisi virkaillut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme virkailleet

emme olisi virkailleet

ii

olisitte virkailleet

ette olisi virkailleet

iii

olisivat virkailleet

eivät olisi virkailleet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

virkaillen

en virkaille

ii

virkaillet

et virkaille

iii

virkaillee

ei virkaille

Plural

Positive

Negative

i

virkaillemme

emme virkaille

ii

virkaillette

ette virkaille

iii

virkaillevat

eivät virkaille

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen virkaillut

en liene virkaillut

ii

lienet virkaillut

et liene virkaillut

iii

lienee virkaillut

ei liene virkaillut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme virkailleet

emme liene virkailleet

ii

lienette virkailleet

ette liene virkailleet

iii

lienevät virkailleet

eivät liene virkailleet

Imperative

Singular

i

-

ii

virkaile

iii

virkailkoon

Plural

i

virkailkaamme

ii

virkailkaa

iii

virkailkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

virkailla

Tra

-ksi

virkaillaksensa / virkaillakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

virkaillessa

Ins

-in

virkaillen

Ine

-ssa

virkailtaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

virkailemaan

Ine

-ssa

virkailemassa

Ela

-sta

virkailemasta

Ade

-lla

virkailemalla

Abe

-tta

virkailematta

Ins

-in

virkaileman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

virkaileminen

Par

-ta

virkailemista

Infinitive V

virkailemaisillaan / virkailemaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

virkaillaan

ei virkailla

Imperfect

virkailtiin

ei virkailtu

Potential

virkailtaneen

ei virkailtane

Conditional

virkailtaisiin

ei virkailtaisi

Imperative Present

virkailtakoon

älköön virkailtako

Imperative Perfect

olkoon virkailtu

älköön virkailtu

Positive

Negative

Present

virkaillaan

ei virkailla

Imperfect

virkailtiin

ei virkailtu

Potential

virkailtaneen

ei virkailtane

Conditional

virkailtaisiin

ei virkailtaisi

Imperative Present

virkailtakoon

älköön virkailtako

Imperative Perfect

olkoon virkailtu

älköön virkailtu

Participle

Active

Passive

1st

virkaileva

virkailtava

2nd

virkaillut

virkailtu

3rd

virkailema

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

virkailen

en virkaile

ii

virkailet

et Solve

iii

ei virkaile

Solve

Plural

Positive

Negative

i

virkailemme / virkaillaan

emme virkaile / ei virkailla

ii

ette virkaile

Solve

iii

virkailevat

eivät virkaile

Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

virkailenen virkaile

ii

virkailetet
Solve

iii

ei virkaile
Solve

Plural

PositiveNegative

i

virkailemme / virkaillaanemme virkaile / ei virkailla

ii

ette virkaile
Solve

iii

virkailevateivät virkaile
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

virkailin

en virkaillut

ii

virkailit

et Solve

iii

ei virkaillut

Solve

Plural

Positive

Negative

i

virkailimme / virkailtiin

emme virkailleet / ei virkailtu

ii

virkailitte

ette Solve

iii

eivät virkailleet

Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

virkailinen virkaillut

ii

virkailitet
Solve

iii

ei virkaillut
Solve

Plural

PositiveNegative

i

virkailimme / virkailtiinemme virkailleet / ei virkailtu

ii

virkailitteette
Solve

iii

eivät virkailleet
Solve
Imperative Solved!

sinä

virkaile

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

virkaile

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en virkailisi

Solve

ii

virkailisit

et virkailisi

iii

virkailisi

ei virkailisi

Plural

Positive

Negative

i

virkailisimme

emme virkailisi

ii

ette Solve

iii

virkailisivat

eivät virkailisi

Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en virkailisi
Solve

ii

virkailisitet virkailisi

iii

virkailisiei virkailisi

Plural

PositiveNegative

i

virkailisimmeemme virkailisi

ii

ette
Solve

iii

virkailisivateivät virkailisi
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept