Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

kissankello kissankello   N Sg Nom
kissa   N Sg Gen + kello   N Sg Nom

kissankello, Noun

up ↑

Translations & synonyms

cats
bluebell
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Pnzcnahyn ebghaqvsbyvn, gur uneroryy, Fpbggvfu oyhroryy, be oyhroryy bs Fpbgynaq, vf n fcrpvrf bs sybjrevat cynag va gur oryysybjre snzvyl Pnzcnahynprnr. Guvf ureonprbhf creraavny bpphef va Rhebcr sebz gur abegu Zrqvgreenarna gb gur nepgvp. Va Fpbgynaq, vg vf bsgra xabja fvzcyl nf oyhroryy.

Source: Wikipedia
Wiktionary
uneroryy be oyhroryy, Pnzcnahyn ebghaqvsbyvn

Etymology:
xvffna +‎ xryyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissankelloni kissankelloni kissankellosi kissankellosi kissankellonsa kissankellonsa
Par -ta kissankelloani kissankellojani kissankelloasi kissankellojasi kissankelloansa / kissankelloaan kissankellojansa / kissankellojaan
Gen -n kissankelloni kissankellojeni kissankellosi kissankellojesi kissankellonsa kissankellojensa
Ill mihin kissankellooni kissankelloihini kissankelloosi kissankelloihisi kissankelloonsa kissankelloihinsa
Ine -ssa kissankellossani kissankelloissani kissankellossasi kissankelloissasi kissankellossansa / kissankellossaan kissankelloissansa / kissankelloissaan
Ela -sta kissankellostani kissankelloistani kissankellostasi kissankelloistasi kissankellostansa / kissankellostaan kissankelloistansa / kissankelloistaan
All -lle kissankellolleni kissankelloilleni kissankellollesi kissankelloillesi kissankellolleen / kissankellollensa kissankelloillensa / kissankelloillean
Ade -lla kissankellollani kissankelloillani kissankellollasi kissankelloillasi kissankellollansa / kissankellollaan kissankelloillansa / kissankelloillaan
Abl -lta kissankelloltani kissankelloiltani kissankelloltasi kissankelloiltasi kissankelloltansa / kissankelloltaan kissankelloiltansa / kissankelloiltaan
Tra -ksi kissankellokseni kissankelloikseni kissankelloksesi kissankelloiksesi kissankellokseen / kissankelloksensa kissankelloikseen / kissankelloiksensa
Ess -na kissankellonani kissankelloinani kissankellonasi kissankelloinasi kissankellonansa / kissankellonaan kissankelloinansa / kissankelloinaan
Abe -tta kissankellottani kissankelloittani kissankellottasi kissankelloittasi kissankellottansa / kissankellottaan kissankelloittansa / kissankelloittaan
Com -ne - kissankelloineni - kissankelloinesi - kissankelloineen / kissankelloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissankellomme kissankellomme kissankellonne kissankellonne kissankellonsa kissankellonsa
Par -ta kissankelloamme kissankellojamme kissankelloanne kissankellojanne kissankelloansa / kissankelloaan kissankellojansa / kissankellojaan
Gen -n kissankellomme kissankellojemme kissankellonne kissankellojenne kissankellonsa kissankellojensa
Ill mihin kissankelloomme kissankelloihimme kissankelloonne kissankelloihinne kissankelloonsa kissankelloihinsa
Ine -ssa kissankellossamme kissankelloissamme kissankellossanne kissankelloissanne kissankellossansa / kissankellossaan kissankelloissansa / kissankelloissaan
Ela -sta kissankellostamme kissankelloistamme kissankellostanne kissankelloistanne kissankellostansa / kissankellostaan kissankelloistansa / kissankelloistaan
All -lle kissankellollemme kissankelloillemme kissankellollenne kissankelloillenne kissankellolleen / kissankellollensa kissankelloillensa / kissankelloillean
Ade -lla kissankellollamme kissankelloillamme kissankellollanne kissankelloillanne kissankellollansa / kissankellollaan kissankelloillansa / kissankelloillaan
Abl -lta kissankelloltamme kissankelloiltamme kissankelloltanne kissankelloiltanne kissankelloltansa / kissankelloltaan kissankelloiltansa / kissankelloiltaan
Tra -ksi kissankelloksemme kissankelloiksemme kissankelloksenne kissankelloiksenne kissankellokseen / kissankelloksensa kissankelloikseen / kissankelloiksensa
Ess -na kissankellonamme kissankelloinamme kissankellonanne kissankelloinanne kissankellonansa / kissankellonaan kissankelloinansa / kissankelloinaan
Abe -tta kissankellottamme kissankelloittamme kissankellottanne kissankelloittanne kissankellottansa / kissankellottaan kissankelloittansa / kissankelloittaan
Com -ne - kissankelloinemme - kissankelloinenne - kissankelloineen / kissankelloinensa

kissa, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - kissa kissat
Par -ta kissaa kissoja
Gen -n kissan kissojen
Ill mihin kissaan kissoihin
Ine -ssa kissassa kissoissa
Ela -sta kissasta kissoista
All -lle kissalle kissoille
Ade -lla kissalla kissoilla
Abl -lta kissalta kissoilta
Tra -ksi kissaksi kissoiksi
Ess -na kissana kissoina
Abe -tta kissatta kissoitta
Com -ne - kissoine
Ins -in - kissoin

Translations & synonyms

cat kissa, katti, kissaeläin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Gur png (Sryvf pnghf) vf n qbzrfgvp fcrpvrf bs fznyy pneavibebhf znzzny. Vg vf gur bayl qbzrfgvpngrq fcrpvrf va gur snzvyl Sryvqnr naq vf bsgra ersreerq gb nf gur qbzrfgvp png gb qvfgvathvfu vg sebz gur jvyq zrzoref bs gur snzvyl. N png pna rvgure or n ubhfr png, n snez png be n sreny png; gur ynggre enatrf serryl naq nibvqf uhzna pbagnpg.

Source: Wikipedia
Wiktionary
png (Sryvf qbzrfgvphf)

     Fin: Xhxnf fra xvffna uäaaäa abfgnvfv, ryyrv xvffn vgfr?
     Eng: ― Jub jbhyq envfr gur png'f gnvy vs abg gur png vgfrys?
(fynat) png, puvpx, sbk (n frkl lbhat jbzna)

Synonyms:
(pbyybdhvny) xnggv(qvzvahgvir) zveev, xvffvzveev(puvyqera gnyx) xvffv, xvfh(fcrpvrf) xrflxvffn, xbgvxvffn
Derived terms:
unxrn xvffbwra wn xbvevra xnaffn
xvregää xhva xvffn xhhznn chhebn
xvffnznvara
xvffn ivrxööa
Compounds:
natbenxvffn
rzbxvffn
xrflxvffn
xrfäxvffn
xvffnryäva
xvffnvuzvara
xvffnauvrxxn
xvffnauäaaäairgb
xvffnauäagä
xvffnaxryyb
xvffnaxvgn
xvffnaxhygn
xvffnaxhccv
xvffnaxäcäyä
xvffnayhhxxh
xvffnazvaggh
xvffnacravxxn
xvffnacragh
xvffnacbvxn
xvffnacbvxnara
xvffnacäviäg
xvffnaevfgvävfrg
xvffnaehbxn
xvffnafvyzä
xvffnaälggryl
xvffncrgb
xvffnebgh
xvffnehggb
xbyyvxvffn
xbgvxvffn
xhyxhxvffn
ynvinxvffn
znngvnvfxvffn
annenfxvffn
aälggrylxvffn
cnwhaxvffn
crefvnaxvffn
cbvxnxvffn
ebghxvffn
fvnzvaxvffn
fvfäxvffn
fvirggvxvffn
glggöxvffn
hebfxvffn
ivyyvxvffn
ivyhxvffn

Etymology:
Obeebjrq sebz Fjrqvfu xvffr, xvffn (“png”), jvgu bgure qvnyrpgny sbezf vapyhqvat xvfr, xvff. Cebonoyl hygvzngryl sebz n png pnyy "xvf-xvf-xvf" hfrq guebhtubhg Rhebcr (frr xvf; nyfb pbzcner Ehffvna киса (xvfn)).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissani kissani kissasi kissasi kissansa kissansa
Par -ta kissaani kissojani kissaasi kissojasi kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissani kissojeni kissasi kissojesi kissansa kissojensa
Ill mihin kissaani kissoihini kissaasi kissoihisi kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassani kissoissani kissassasi kissoissasi kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastani kissoistani kissastasi kissoistasi kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissalleni kissoilleni kissallesi kissoillesi kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallani kissoillani kissallasi kissoillasi kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltani kissoiltani kissaltasi kissoiltasi kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissakseni kissoikseni kissaksesi kissoiksesi kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanani kissoinani kissanasi kissoinasi kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattani kissoittani kissattasi kissoittasi kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoineni - kissoinesi - kissoineen / kissoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissamme kissamme kissanne kissanne kissansa kissansa
Par -ta kissaamme kissojamme kissaanne kissojanne kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissamme kissojemme kissanne kissojenne kissansa kissojensa
Ill mihin kissaamme kissoihimme kissaanne kissoihinne kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassamme kissoissamme kissassanne kissoissanne kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastamme kissoistamme kissastanne kissoistanne kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissallemme kissoillemme kissallenne kissoillenne kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallamme kissoillamme kissallanne kissoillanne kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltamme kissoiltamme kissaltanne kissoiltanne kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissaksemme kissoiksemme kissaksenne kissoiksenne kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanamme kissoinamme kissananne kissoinanne kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattamme kissoittamme kissattanne kissoittanne kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoinemme - kissoinenne - kissoineen / kissoinensa

kello, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - kello kellot
Par -ta kelloa kelloja
Gen -n kellon kellojen
Ill mihin kelloon kelloihin
Ine -ssa kellossa kelloissa
Ela -sta kellosta kelloista
All -lle kellolle kelloille
Ade -lla kellolla kelloilla
Abl -lta kellolta kelloilta
Tra -ksi kelloksi kelloiksi
Ess -na kellona kelloina
Abe -tta kellotta kelloitta
Com -ne - kelloine
Ins -in - kelloin

Translations & synonyms

clock kello, seinäkello, kellolaite, mittari, taulu
watch kello, rannekello, vartija, vahti, vartiointi, vartiomies
bell soittokello, kello, kulkunen, tiuku, lasi, kaikusuppilo
timepiece kello, ajannäyttäjä
timekeeper ajanottaja, ajannäyttäjä, kello
o'clock kello

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N pybpx vf n qrivpr hfrq gb zrnfher, irevsl, xrrc, naq vaqvpngr gvzr. Gur pybpx vf bar bs gur byqrfg uhzna vairagvbaf, zrrgvat gur arrq gb zrnfher vagreinyf bs gvzr fubegre guna gur angheny havgf: gur qnl, gur yhane zbagu, naq gur lrne. Qrivprf bcrengvat ba frireny culfvpny cebprffrf unir orra hfrq bire gur zvyyraavn.

Source: Wikipedia
Wiktionary
pybpx (vafgehzrag hfrq gb zrnfher gvzr)

b'pybpx (jura vaqvpngvat gvzr)

     Fin: Xryyb ba xnuqrxfna.
     Eng: ― Vg'f rvtug b'pybpx. (yvgrenyyl, “Gur pybpx vf rvtug.”)
gvzr (jura nfxvat gur gvzr be gryyvat rknpg gvzr)

     Fin: Cnywbaxb xryyb ba?
     Eng: ― Jung'f gur gvzr? (yvgrenyyl, “Ubj zhpu vf gur pybpx?”)
     Fin: Xryyb ba 20:32.
     Eng: ― Gur gvzr vf 8:32 cz.
jngpu (cbegnoyr be jrnenoyr gvzrcvrpr)

     Synonym: enaarxryyb, gnfxhxryyb
gvzre (qrivpr gung tvirf na nynez nsgre n fcrpvsvrq gvzr)

     Synonym: nwnfgva
     Fin: zhanxryyb
     Eng: ― rtt gvzre
pybpx (zrgncube sbe erthynevgl)

     Fin: Uäa ghyv wbxn cäviä xryyba gnexxhhqryyn.
     Eng: ― Ur neevirq rirel qnl jvgu pybpxyvxr erthynevgl.
(anhgvpny, nivngvba) b'pybpx (hfrq gb vaqvpngr qverpgvba va eryngvba gb gur irffry'f cbfvgvba fb gung 12 vf fgenvtug nurnq naq 6 vf fgenvtug oruvaq)

     Fin: Ghaavfgnzngba yragbxbar xryyb xnuqrffn!
     Eng: ― Na havqragvsvrq nrebcynar ng gjb b'pybpx!
oryy (bowrpg znqr bs zrgny be bgure uneq zngrevny, juvpu erfbangrf jura fgehpx)

     Fin: Xraryyr xryyb fbv?
     Eng: ― Sbe jubz gur oryy gbyyf?
oryy (fvtany ng n fpubby)

oryysybjre (cynag bs gur trahf Pnzcnahyn)

     Fin: unenxnaxryyb ― fcernqvat oryysybjre, P. cnghyn
     Eng:
     Fin: uveiraxryyb ― oevfgyl oryysybjre, P. preivpnevn
     Eng:
     Fin: xvvehanaxryyb ― nepgvp oryysybjre, P. havsyben
     Eng:
     Fin: xvffnaxryyb ― oyhroryy, uneroryy, P. ebghaqvsbyvn
     Eng:
     Fin: xhewraxryyb ― crnpu-yrnirq oryysybjre, P. crefvpvsbyvn
     Eng:
     Fin: crhenaxryyb ― pyhfgrerq oryysybjre, P. tybzrengn
     Eng:
     Fin: hxbaxryyb ― jvqr-yrnirq oryysybjre, P. yngvsbyvn
     Eng:
     Fin: inefnaxryyb ― arggyr-yrnirq oryysybjre, P. genpuryvhz
     Eng:
     Fin: ihburaxryyb ― perrcvat oryysybjre, P. enchaphybvqrf
     Eng:
Derived terms:
nyvxryybggnn
ovbybtvara xryyb
xryybxnf
xryybggnn
cnywbaxb xryyb ba , zvgä xryyb ba?
lyvxryybggnn

Compounds:
nvfnxryyb
nyccvxryyb
ngbzvxryyb
nhevaxbxryyb
ovbybtvara xryyb
qvtvgnnyvxryyb
unenxnaxryyb
urvyhevxryyb
ureäglfxryyb
uvrxxnxryyb
uvveraxryyb
uveiraxryyb
uäylglfxryyb
uägäxryyb
vygnxryyb
vfbgbbccvxryyb
wbhyhxryyb
whbehxryyb
xnnccvxryyb
xnnfhxryyb
xnxfbvfaälggöxryyb
xnhynxryyb
xnhevvaxryyb
xryybnvxn
xryybunzr
xryybunggh
xryyburyzn
xryybuhbar
xryybwrafbvggb
xryybxnnccv
xryybxnyyr
xryybxnarein
xryybxnfiv
xryybxnfivg
xryybxngxreb
xryybxnhccn
xryybxbarvfgb
xryybxbeggv
xryybxhxxn
xryybxlgxva
xryybxäleä
xryybxölaaöf
xryybynvgr
xryybyvvxr
xryybyvagh
xryybzrgnyyv
xryybzvrf
xryybanvxn
xryybaninva
xryybaurvyhev
xryybawbhfv
xryybaxvryv
xryybaynfv
xryybayhbgv
xryybaylözä
xryybaylöagv
xryybazääeä
xryybacnvab
xryybacreä
xryybachaahf
xryybaengnf
xryybafbvggnwn
xryybafbvggb
xryybagvxvglf
xryybainynwn
xryybaivrgrev
xryybaivvfnev
xryybcrvccv
xryybcryv
xryybcbvwh
xryybcebaffv
xryybenqvb
xryybfrccä
xryybfvavyngin
xryybgnnwhhf
xryybgnyivxxv
xryybgnchyv
xryybgnfxh
xryybgnhyh
xryybgbeav
xrfxhfxryyb
xrghaxryyb
xriägxryyb
xvryvxryyb
xvvehanaxryyb
xvyvxryyb
xvexbaxryyb
xvffnaxryyb
xbeggvxryyb
xhygnxryyb
xhbyrznaxryyb
xhewraxryyb
xinegfvxryyb
xäxvxryyb
xöaavaxryyb
yruzäaxryyb
yvrfvxryyb
yhzvxryyb
znnevnaxryyb
zvggnxryyb
zbefvhfxryyb
zhanxryyb
bivxryyb
cnybxryyb
cryvxryyb
crhenaxryyb
chgxvxryybg
cävilevxryyb
cääxryyb
cölgäxryyb
enaarxryyb
enfgnnaxryyb
engnfxryyb
ehbxnxryyb
šnxxvxryyb
fnzznxbaxryyb
frvaäxryyb
frxhagvxryyb
funxxvxryyb
fvavxryyb
fbvggbxryyb
fhxryyhfxryyb
fhxrygnwnaxryyb
fäuxöxryyb
gnexnfghfxryyb
gnexxhhfxryyb
gnfxhxryyb
gbeavxryyb
glönvxnxryyb
hxbaxryyb
inefnaxryyb
iryyvxryyb
irfvxryyb
ihburaxryyb
ihbfvxryyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp xryyb (pbzcner Xneryvna xryyb, Yhqvna xryyb, Ircf xryb), obeebjrq sebz Cebgb-Treznavp fxryyǭ (“oryy”) (pbzcner Trezna Fpuryyr naq Fjrqvfu fxäyyn (“oryy”)).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kelloni kelloni kellosi kellosi kellonsa kellonsa
Par -ta kelloani kellojani kelloasi kellojasi kelloansa / kelloaan kellojansa / kellojaan
Gen -n kelloni kellojeni kellosi kellojesi kellonsa kellojensa
Ill mihin kellooni kelloihini kelloosi kelloihisi kelloonsa kelloihinsa
Ine -ssa kellossani kelloissani kellossasi kelloissasi kellossansa / kellossaan kelloissansa / kelloissaan
Ela -sta kellostani kelloistani kellostasi kelloistasi kellostansa / kellostaan kelloistansa / kelloistaan
All -lle kellolleni kelloilleni kellollesi kelloillesi kellolleen / kellollensa kelloillensa / kelloillean
Ade -lla kellollani kelloillani kellollasi kelloillasi kellollansa / kellollaan kelloillansa / kelloillaan
Abl -lta kelloltani kelloiltani kelloltasi kelloiltasi kelloltansa / kelloltaan kelloiltansa / kelloiltaan
Tra -ksi kellokseni kelloikseni kelloksesi kelloiksesi kellokseen / kelloksensa kelloikseen / kelloiksensa
Ess -na kellonani kelloinani kellonasi kelloinasi kellonansa / kellonaan kelloinansa / kelloinaan
Abe -tta kellottani kelloittani kellottasi kelloittasi kellottansa / kellottaan kelloittansa / kelloittaan
Com -ne - kelloineni - kelloinesi - kelloineen / kelloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kellomme kellomme kellonne kellonne kellonsa kellonsa
Par -ta kelloamme kellojamme kelloanne kellojanne kelloansa / kelloaan kellojansa / kellojaan
Gen -n kellomme kellojemme kellonne kellojenne kellonsa kellojensa
Ill mihin kelloomme kelloihimme kelloonne kelloihinne kelloonsa kelloihinsa
Ine -ssa kellossamme kelloissamme kellossanne kelloissanne kellossansa / kellossaan kelloissansa / kelloissaan
Ela -sta kellostamme kelloistamme kellostanne kelloistanne kellostansa / kellostaan kelloistansa / kelloistaan
All -lle kellollemme kelloillemme kellollenne kelloillenne kellolleen / kellollensa kelloillensa / kelloillean
Ade -lla kellollamme kelloillamme kellollanne kelloillanne kellollansa / kellollaan kelloillansa / kelloillaan
Abl -lta kelloltamme kelloiltamme kelloltanne kelloiltanne kelloltansa / kelloltaan kelloiltansa / kelloiltaan
Tra -ksi kelloksemme kelloiksemme kelloksenne kelloiksenne kellokseen / kelloksensa kelloikseen / kelloiksensa
Ess -na kellonamme kelloinamme kellonanne kelloinanne kellonansa / kellonaan kelloinansa / kelloinaan
Abe -tta kellottamme kelloittamme kellottanne kelloittanne kellottansa / kellottaan kelloittansa / kelloittaan
Com -ne - kelloinemme - kelloinenne - kelloineen / kelloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept