Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

vilukissa vilukissa   N Sg Nom
vilu   N Sg Nom + kissa   N Sg Nom

vilukissa, Noun

up ↑

Translations & synonyms

in the loudspeaker
the frost cat
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
(pbyybdhvny) N crefba jub rnfvyl srryf pbyq.

Etymology:
ivyh +‎ xvffn
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - vilukissani vilukissani vilukissasi vilukissasi vilukissansa vilukissansa
Par -ta vilukissaani vilukissojani vilukissaasi vilukissojasi vilukissaansa / vilukissaaan vilukissojansa / vilukissojaan
Gen -n vilukissani vilukissojeni vilukissasi vilukissojesi vilukissansa vilukissojensa
Ill mihin vilukissaani vilukissoihini vilukissaasi vilukissoihisi vilukissaansa vilukissoihinsa
Ine -ssa vilukissassani vilukissoissani vilukissassasi vilukissoissasi vilukissassansa / vilukissassaan vilukissoissansa / vilukissoissaan
Ela -sta vilukissastani vilukissoistani vilukissastasi vilukissoistasi vilukissastansa / vilukissastaan vilukissoistansa / vilukissoistaan
All -lle vilukissalleni vilukissoilleni vilukissallesi vilukissoillesi vilukissalleen / vilukissallensa vilukissoillensa / vilukissoillean
Ade -lla vilukissallani vilukissoillani vilukissallasi vilukissoillasi vilukissallansa / vilukissallaan vilukissoillansa / vilukissoillaan
Abl -lta vilukissaltani vilukissoiltani vilukissaltasi vilukissoiltasi vilukissaltansa / vilukissaltaan vilukissoiltansa / vilukissoiltaan
Tra -ksi vilukissakseni vilukissoikseni vilukissaksesi vilukissoiksesi vilukissakseen / vilukissaksensa vilukissoikseen / vilukissoiksensa
Ess -na vilukissanani vilukissoinani vilukissanasi vilukissoinasi vilukissanansa / vilukissanaan vilukissoinansa / vilukissoinaan
Abe -tta vilukissattani vilukissoittani vilukissattasi vilukissoittasi vilukissattansa / vilukissattaan vilukissoittansa / vilukissoittaan
Com -ne - vilukissoineni - vilukissoinesi - vilukissoineen / vilukissoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - vilukissamme vilukissamme vilukissanne vilukissanne vilukissansa vilukissansa
Par -ta vilukissaamme vilukissojamme vilukissaanne vilukissojanne vilukissaansa / vilukissaaan vilukissojansa / vilukissojaan
Gen -n vilukissamme vilukissojemme vilukissanne vilukissojenne vilukissansa vilukissojensa
Ill mihin vilukissaamme vilukissoihimme vilukissaanne vilukissoihinne vilukissaansa vilukissoihinsa
Ine -ssa vilukissassamme vilukissoissamme vilukissassanne vilukissoissanne vilukissassansa / vilukissassaan vilukissoissansa / vilukissoissaan
Ela -sta vilukissastamme vilukissoistamme vilukissastanne vilukissoistanne vilukissastansa / vilukissastaan vilukissoistansa / vilukissoistaan
All -lle vilukissallemme vilukissoillemme vilukissallenne vilukissoillenne vilukissalleen / vilukissallensa vilukissoillensa / vilukissoillean
Ade -lla vilukissallamme vilukissoillamme vilukissallanne vilukissoillanne vilukissallansa / vilukissallaan vilukissoillansa / vilukissoillaan
Abl -lta vilukissaltamme vilukissoiltamme vilukissaltanne vilukissoiltanne vilukissaltansa / vilukissaltaan vilukissoiltansa / vilukissoiltaan
Tra -ksi vilukissaksemme vilukissoiksemme vilukissaksenne vilukissoiksenne vilukissakseen / vilukissaksensa vilukissoikseen / vilukissoiksensa
Ess -na vilukissanamme vilukissoinamme vilukissananne vilukissoinanne vilukissanansa / vilukissanaan vilukissoinansa / vilukissoinaan
Abe -tta vilukissattamme vilukissoittamme vilukissattanne vilukissoittanne vilukissattansa / vilukissattaan vilukissoittansa / vilukissoittaan
Com -ne - vilukissoinemme - vilukissoinenne - vilukissoineen / vilukissoinensa

vilu, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - vilu vilut
Par -ta vilua viluja
Gen -n vilun vilujen
Ill mihin viluun viluihin
Ine -ssa vilussa viluissa
Ela -sta vilusta viluista
All -lle vilulle viluille
Ade -lla vilulla viluilla
Abl -lta vilulta viluilta
Tra -ksi viluksi viluiksi
Ess -na viluna viluina
Abe -tta vilutta viluitta
Com -ne - viluine
Ins -in - viluin

Translations & synonyms

the frost
frost by
cold by
feeling of cold
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
pbyq (frafngvba; srryvat pbyq)

Derived terms:
ivyhvara – nqw
ivyhxxb – abha
ivyhanexn – nqw
ivyhachvfgnghf – abha
ivyhaiäer – abha
ivyhaiäevfglf – abha
ivyhfgnn – ireo
ivyhfghn – ireo
ivyhfghzvara – abha
ivyhfghzvfgnhgv – abha
ivyhfghf – abha
ivyhfghggnn – ireo
ivyhgnhgvara – nqw
ivyhgnhgv – abha
ivyhggnn – ireo
ivyhghf – abha

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp ivyh.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - viluni viluni vilusi vilusi vilunsa vilunsa
Par -ta viluani vilujani viluasi vilujasi viluansa / viluaan vilujansa / vilujaan
Gen -n viluni vilujeni vilusi vilujesi vilunsa vilujensa
Ill mihin viluuni viluihini viluusi viluihisi viluunsa viluihinsa
Ine -ssa vilussani viluissani vilussasi viluissasi vilussansa / vilussaan viluissansa / viluissaan
Ela -sta vilustani viluistani vilustasi viluistasi vilustansa / vilustaan viluistansa / viluistaan
All -lle vilulleni viluilleni vilullesi viluillesi vilulleen / vilullensa viluillensa / viluillean
Ade -lla vilullani viluillani vilullasi viluillasi vilullansa / vilullaan viluillansa / viluillaan
Abl -lta vilultani viluiltani vilultasi viluiltasi vilultansa / vilultaan viluiltansa / viluiltaan
Tra -ksi vilukseni viluikseni viluksesi viluiksesi vilukseen / viluksensa viluikseen / viluiksensa
Ess -na vilunani viluinani vilunasi viluinasi vilunansa / vilunaan viluinansa / viluinaan
Abe -tta viluttani viluittani viluttasi viluittasi viluttansa / viluttaan viluittansa / viluittaan
Com -ne - viluineni - viluinesi - viluineen / viluinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - vilumme vilumme vilunne vilunne vilunsa vilunsa
Par -ta viluamme vilujamme viluanne vilujanne viluansa / viluaan vilujansa / vilujaan
Gen -n vilumme vilujemme vilunne vilujenne vilunsa vilujensa
Ill mihin viluumme viluihimme viluunne viluihinne viluunsa viluihinsa
Ine -ssa vilussamme viluissamme vilussanne viluissanne vilussansa / vilussaan viluissansa / viluissaan
Ela -sta vilustamme viluistamme vilustanne viluistanne vilustansa / vilustaan viluistansa / viluistaan
All -lle vilullemme viluillemme vilullenne viluillenne vilulleen / vilullensa viluillensa / viluillean
Ade -lla vilullamme viluillamme vilullanne viluillanne vilullansa / vilullaan viluillansa / viluillaan
Abl -lta vilultamme viluiltamme vilultanne viluiltanne vilultansa / vilultaan viluiltansa / viluiltaan
Tra -ksi viluksemme viluiksemme viluksenne viluiksenne vilukseen / viluksensa viluikseen / viluiksensa
Ess -na vilunamme viluinamme vilunanne viluinanne vilunansa / vilunaan viluinansa / viluinaan
Abe -tta viluttamme viluittamme viluttanne viluittanne viluttansa / viluttaan viluittansa / viluittaan
Com -ne - viluinemme - viluinenne - viluineen / viluinensa

kissa, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - kissa kissat
Par -ta kissaa kissoja
Gen -n kissan kissojen
Ill mihin kissaan kissoihin
Ine -ssa kissassa kissoissa
Ela -sta kissasta kissoista
All -lle kissalle kissoille
Ade -lla kissalla kissoilla
Abl -lta kissalta kissoilta
Tra -ksi kissaksi kissoiksi
Ess -na kissana kissoina
Abe -tta kissatta kissoitta
Com -ne - kissoine
Ins -in - kissoin

Translations & synonyms

cat kissa, katti, kissaeläin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Gur png (Sryvf pnghf) vf n qbzrfgvp fcrpvrf bs fznyy pneavibebhf znzzny. Vg vf gur bayl qbzrfgvpngrq fcrpvrf va gur snzvyl Sryvqnr naq vf bsgra ersreerq gb nf gur qbzrfgvp png gb qvfgvathvfu vg sebz gur jvyq zrzoref bs gur snzvyl. N png pna rvgure or n ubhfr png, n snez png be n sreny png; gur ynggre enatrf serryl naq nibvqf uhzna pbagnpg.

Source: Wikipedia
Wiktionary
png (Sryvf qbzrfgvphf)

     Fin: Xhxnf fra xvffna uäaaäa abfgnvfv, ryyrv xvffn vgfr?
     Eng: ― Jub jbhyq envfr gur png'f gnvy vs abg gur png vgfrys?
(fynat) png, puvpx, sbk (n frkl lbhat jbzna)

Synonyms:
(pbyybdhvny) xnggv(qvzvahgvir) zveev, xvffvzveev(puvyqera gnyx) xvffv, xvfh(fcrpvrf) xrflxvffn, xbgvxvffn
Derived terms:
unxrn xvffbwra wn xbvevra xnaffn
xvregää xhva xvffn xhhznn chhebn
xvffnznvara
xvffn ivrxööa
Compounds:
natbenxvffn
rzbxvffn
xrflxvffn
xrfäxvffn
xvffnryäva
xvffnvuzvara
xvffnauvrxxn
xvffnauäaaäairgb
xvffnauäagä
xvffnaxryyb
xvffnaxvgn
xvffnaxhygn
xvffnaxhccv
xvffnaxäcäyä
xvffnayhhxxh
xvffnazvaggh
xvffnacravxxn
xvffnacragh
xvffnacbvxn
xvffnacbvxnara
xvffnacäviäg
xvffnaevfgvävfrg
xvffnaehbxn
xvffnafvyzä
xvffnaälggryl
xvffncrgb
xvffnebgh
xvffnehggb
xbyyvxvffn
xbgvxvffn
xhyxhxvffn
ynvinxvffn
znngvnvfxvffn
annenfxvffn
aälggrylxvffn
cnwhaxvffn
crefvnaxvffn
cbvxnxvffn
ebghxvffn
fvnzvaxvffn
fvfäxvffn
fvirggvxvffn
glggöxvffn
hebfxvffn
ivyyvxvffn
ivyhxvffn

Etymology:
Obeebjrq sebz Fjrqvfu xvffr, xvffn (“png”), jvgu bgure qvnyrpgny sbezf vapyhqvat xvfr, xvff. Cebonoyl hygvzngryl sebz n png pnyy "xvf-xvf-xvf" hfrq guebhtubhg Rhebcr (frr xvf; nyfb pbzcner Ehffvna киса (xvfn)).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissani kissani kissasi kissasi kissansa kissansa
Par -ta kissaani kissojani kissaasi kissojasi kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissani kissojeni kissasi kissojesi kissansa kissojensa
Ill mihin kissaani kissoihini kissaasi kissoihisi kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassani kissoissani kissassasi kissoissasi kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastani kissoistani kissastasi kissoistasi kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissalleni kissoilleni kissallesi kissoillesi kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallani kissoillani kissallasi kissoillasi kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltani kissoiltani kissaltasi kissoiltasi kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissakseni kissoikseni kissaksesi kissoiksesi kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanani kissoinani kissanasi kissoinasi kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattani kissoittani kissattasi kissoittasi kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoineni - kissoinesi - kissoineen / kissoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissamme kissamme kissanne kissanne kissansa kissansa
Par -ta kissaamme kissojamme kissaanne kissojanne kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissamme kissojemme kissanne kissojenne kissansa kissojensa
Ill mihin kissaamme kissoihimme kissaanne kissoihinne kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassamme kissoissamme kissassanne kissoissanne kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastamme kissoistamme kissastanne kissoistanne kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissallemme kissoillemme kissallenne kissoillenne kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallamme kissoillamme kissallanne kissoillanne kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltamme kissoiltamme kissaltanne kissoiltanne kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissaksemme kissoiksemme kissaksenne kissoiksenne kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanamme kissoinamme kissananne kissoinanne kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattamme kissoittamme kissattanne kissoittanne kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoinemme - kissoinenne - kissoineen / kissoinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept