Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

kissanruoka kissanruoka   N Sg Nom
kissa   N Sg Gen + ruoka   N Sg Nom

kissanruoka, Noun

up ↑

Translations & synonyms

cat food
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Png sbbq vf sbbq sbe pbafhzcgvba ol pngf. Pngf unir fcrpvsvp erdhverzragf sbe gurve qvrgnel ahgevragf. Pregnva ahgevragf, vapyhqvat znal ivgnzvaf naq nzvab npvqf, ner qrtenqrq ol gur grzcrengherf, cerffherf naq purzvpny gerngzragf hfrq qhevat znahsnpgher, naq urapr zhfg or nqqrq nsgre znahsnpgher gb nibvq ahgevgvbany qrsvpvrapl.

Source: Wikipedia
Wiktionary
png sbbq

Etymology:
xvffna +‎ ehbxn
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissanruokani kissanruokani kissanruokasi kissanruokasi kissanruokansa kissanruokansa
Par -ta kissanruokaani kissanruokiani kissanruokaasi kissanruokiasi kissanruokaansa kissanruokiansa / kissanruokiaan
Gen -n kissanruokani kissanruokieni kissanruokasi kissanruokiesi kissanruokansa kissanruokiensa
Ill mihin kissanruokaani kissanruokiini kissanruokaasi kissanruokiisi kissanruokaansa kissanruokiinsa
Ine -ssa kissanruuassani / kissanruoassani /
kissanruo’assani
kissanruuissani / kissanruo’issani /
kissanruoissani
kissanruuassasi / kissanruoassasi /
kissanruo’assasi
kissanruuissasi / kissanruo’issasi /
kissanruoissasi
kissanruuassansa / kissanruuassaan /
kissanruoassansa / kissanruoassaan /
kissanruo’assansa / kissanruo’assaan
kissanruuissansa / kissanruuissaan /
kissanruo’issansa / kissanruo’issaan /
kissanruoissansa / kissanruoissaan
Ela -sta kissanruuastani / kissanruoastani /
kissanruo’astani
kissanruuistani / kissanruo’istani /
kissanruoistani
kissanruuastasi / kissanruoastasi /
kissanruo’astasi
kissanruuistasi / kissanruo’istasi /
kissanruoistasi
kissanruuastansa / kissanruuastaan /
kissanruoastansa / kissanruoastaan /
kissanruo’astansa / kissanruo’astaan
kissanruuistansa / kissanruuistaan /
kissanruo’istansa / kissanruo’istaan /
kissanruoistansa / kissanruoistaan
All -lle kissanruualleni / kissanruoalleni /
kissanruo’alleni
kissanruuilleni / kissanruo’illeni /
kissanruoilleni
kissanruuallesi / kissanruoallesi /
kissanruo’allesi
kissanruuillesi / kissanruo’illesi /
kissanruoillesi
kissanruualleen / kissanruuallensa /
kissanruoalleen / kissanruoallensa /
kissanruo’alleen / kissanruo’allensa
kissanruuillensa / kissanruuillean /
kissanruo’illensa / kissanruo’illean /
kissanruoillensa / kissanruoillean
Ade -lla kissanruuallani / kissanruoallani /
kissanruo’allani
kissanruuillani / kissanruo’illani /
kissanruoillani
kissanruuallasi / kissanruoallasi /
kissanruo’allasi
kissanruuillasi / kissanruo’illasi /
kissanruoillasi
kissanruuallansa / kissanruuallaan /
kissanruoallansa / kissanruoallaan /
kissanruo’allansa / kissanruo’allaan
kissanruuillansa / kissanruuillaan /
kissanruo’illansa / kissanruo’illaan /
kissanruoillansa / kissanruoillaan
Abl -lta kissanruualtani / kissanruoaltani /
kissanruo’altani
kissanruuiltani / kissanruo’iltani /
kissanruoiltani
kissanruualtasi / kissanruoaltasi /
kissanruo’altasi
kissanruuiltasi / kissanruo’iltasi /
kissanruoiltasi
kissanruualtansa / kissanruualtaan /
kissanruoaltansa / kissanruoaltaan /
kissanruo’altansa / kissanruo’altaan
kissanruuiltansa / kissanruuiltaan /
kissanruo’iltansa / kissanruo’iltaan /
kissanruoiltansa / kissanruoiltaan
Tra -ksi kissanruuakseni / kissanruoakseni /
kissanruo’akseni
kissanruuikseni / kissanruo’ikseni /
kissanruoikseni
kissanruuaksesi / kissanruoaksesi /
kissanruo’aksesi
kissanruuiksesi / kissanruo’iksesi /
kissanruoiksesi
kissanruuakseen / kissanruuaksensa /
kissanruoakseen / kissanruoaksensa /
kissanruo’akseen / kissanruo’aksensa
kissanruuikseen / kissanruuiksensa /
kissanruo’ikseen / kissanruo’iksensa /
kissanruoikseen / kissanruoiksensa
Ess -na kissanruokanani kissanruokinani kissanruokanasi kissanruokinasi kissanruokanansa / kissanruokanaan kissanruokinansa / kissanruokinaan
Abe -tta kissanruuattani / kissanruoattani /
kissanruo’attani
kissanruuittani / kissanruo’ittani /
kissanruoittani
kissanruuattasi / kissanruoattasi /
kissanruo’attasi
kissanruuittasi / kissanruo’ittasi /
kissanruoittasi
kissanruuattansa / kissanruuattaan /
kissanruoattansa / kissanruoattaan /
kissanruo’attansa / kissanruo’attaan
kissanruuittansa / kissanruuittaan /
kissanruo’ittansa / kissanruo’ittaan /
kissanruoittansa / kissanruoittaan
Com -ne - kissanruokineni - kissanruokinesi - kissanruokineen / kissanruokinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissanruokamme kissanruokamme kissanruokanne kissanruokanne kissanruokansa kissanruokansa
Par -ta kissanruokaamme kissanruokiamme kissanruokaanne kissanruokianne kissanruokaansa kissanruokiansa / kissanruokiaan
Gen -n kissanruokamme kissanruokiemme kissanruokanne kissanruokienne kissanruokansa kissanruokiensa
Ill mihin kissanruokaamme kissanruokiimme kissanruokaanne kissanruokiinne kissanruokaansa kissanruokiinsa
Ine -ssa kissanruuassamme / kissanruoassamme /
kissanruo’assamme
kissanruuissamme / kissanruo’issamme /
kissanruoissamme
kissanruuassanne / kissanruoassanne /
kissanruo’assanne
kissanruuissanne / kissanruo’issanne /
kissanruoissanne
kissanruuassansa / kissanruuassaan /
kissanruoassansa / kissanruoassaan /
kissanruo’assansa / kissanruo’assaan
kissanruuissansa / kissanruuissaan /
kissanruo’issansa / kissanruo’issaan /
kissanruoissansa / kissanruoissaan
Ela -sta kissanruuastamme / kissanruoastamme /
kissanruo’astamme
kissanruuistamme / kissanruo’istamme /
kissanruoistamme
kissanruuastanne / kissanruoastanne /
kissanruo’astanne
kissanruuistanne / kissanruo’istanne /
kissanruoistanne
kissanruuastansa / kissanruuastaan /
kissanruoastansa / kissanruoastaan /
kissanruo’astansa / kissanruo’astaan
kissanruuistansa / kissanruuistaan /
kissanruo’istansa / kissanruo’istaan /
kissanruoistansa / kissanruoistaan
All -lle kissanruuallemme / kissanruoallemme /
kissanruo’allemme
kissanruuillemme / kissanruo’illemme /
kissanruoillemme
kissanruuallenne / kissanruoallenne /
kissanruo’allenne
kissanruuillenne / kissanruo’illenne /
kissanruoillenne
kissanruualleen / kissanruuallensa /
kissanruoalleen / kissanruoallensa /
kissanruo’alleen / kissanruo’allensa
kissanruuillensa / kissanruuillean /
kissanruo’illensa / kissanruo’illean /
kissanruoillensa / kissanruoillean
Ade -lla kissanruuallamme / kissanruoallamme /
kissanruo’allamme
kissanruuillamme / kissanruo’illamme /
kissanruoillamme
kissanruuallanne / kissanruoallanne /
kissanruo’allanne
kissanruuillanne / kissanruo’illanne /
kissanruoillanne
kissanruuallansa / kissanruuallaan /
kissanruoallansa / kissanruoallaan /
kissanruo’allansa / kissanruo’allaan
kissanruuillansa / kissanruuillaan /
kissanruo’illansa / kissanruo’illaan /
kissanruoillansa / kissanruoillaan
Abl -lta kissanruualtamme / kissanruoaltamme /
kissanruo’altamme
kissanruuiltamme / kissanruo’iltamme /
kissanruoiltamme
kissanruualtanne / kissanruoaltanne /
kissanruo’altanne
kissanruuiltanne / kissanruo’iltanne /
kissanruoiltanne
kissanruualtansa / kissanruualtaan /
kissanruoaltansa / kissanruoaltaan /
kissanruo’altansa / kissanruo’altaan
kissanruuiltansa / kissanruuiltaan /
kissanruo’iltansa / kissanruo’iltaan /
kissanruoiltansa / kissanruoiltaan
Tra -ksi kissanruuaksemme / kissanruoaksemme /
kissanruo’aksemme
kissanruuiksemme / kissanruo’iksemme /
kissanruoiksemme
kissanruuaksenne / kissanruoaksenne /
kissanruo’aksenne
kissanruuiksenne / kissanruo’iksenne /
kissanruoiksenne
kissanruuakseen / kissanruuaksensa /
kissanruoakseen / kissanruoaksensa /
kissanruo’akseen / kissanruo’aksensa
kissanruuikseen / kissanruuiksensa /
kissanruo’ikseen / kissanruo’iksensa /
kissanruoikseen / kissanruoiksensa
Ess -na kissanruokanamme kissanruokinamme kissanruokananne kissanruokinanne kissanruokanansa / kissanruokanaan kissanruokinansa / kissanruokinaan
Abe -tta kissanruuattamme / kissanruoattamme /
kissanruo’attamme
kissanruuittamme / kissanruo’ittamme /
kissanruoittamme
kissanruuattanne / kissanruoattanne /
kissanruo’attanne
kissanruuittanne / kissanruo’ittanne /
kissanruoittanne
kissanruuattansa / kissanruuattaan /
kissanruoattansa / kissanruoattaan /
kissanruo’attansa / kissanruo’attaan
kissanruuittansa / kissanruuittaan /
kissanruo’ittansa / kissanruo’ittaan /
kissanruoittansa / kissanruoittaan
Com -ne - kissanruokinemme - kissanruokinenne - kissanruokineen / kissanruokinensa

kissa, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - kissa kissat
Par -ta kissaa kissoja
Gen -n kissan kissojen
Ill mihin kissaan kissoihin
Ine -ssa kissassa kissoissa
Ela -sta kissasta kissoista
All -lle kissalle kissoille
Ade -lla kissalla kissoilla
Abl -lta kissalta kissoilta
Tra -ksi kissaksi kissoiksi
Ess -na kissana kissoina
Abe -tta kissatta kissoitta
Com -ne - kissoine
Ins -in - kissoin

Translations & synonyms

cat kissa, katti, kissaeläin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Gur png (Sryvf pnghf) vf n qbzrfgvp fcrpvrf bs fznyy pneavibebhf znzzny. Vg vf gur bayl qbzrfgvpngrq fcrpvrf va gur snzvyl Sryvqnr naq vf bsgra ersreerq gb nf gur qbzrfgvp png gb qvfgvathvfu vg sebz gur jvyq zrzoref bs gur snzvyl. N png pna rvgure or n ubhfr png, n snez png be n sreny png; gur ynggre enatrf serryl naq nibvqf uhzna pbagnpg.

Source: Wikipedia
Wiktionary
png (Sryvf qbzrfgvphf)

     Fin: Xhxnf fra xvffna uäaaäa abfgnvfv, ryyrv xvffn vgfr?
     Eng: ― Jub jbhyq envfr gur png'f gnvy vs abg gur png vgfrys?
(fynat) png, puvpx, sbk (n frkl lbhat jbzna)

Synonyms:
(pbyybdhvny) xnggv(qvzvahgvir) zveev, xvffvzveev(puvyqera gnyx) xvffv, xvfh(fcrpvrf) xrflxvffn, xbgvxvffn
Derived terms:
unxrn xvffbwra wn xbvevra xnaffn
xvregää xhva xvffn xhhznn chhebn
xvffnznvara
xvffn ivrxööa
Compounds:
natbenxvffn
rzbxvffn
xrflxvffn
xrfäxvffn
xvffnryäva
xvffnvuzvara
xvffnauvrxxn
xvffnauäaaäairgb
xvffnauäagä
xvffnaxryyb
xvffnaxvgn
xvffnaxhygn
xvffnaxhccv
xvffnaxäcäyä
xvffnayhhxxh
xvffnazvaggh
xvffnacravxxn
xvffnacragh
xvffnacbvxn
xvffnacbvxnara
xvffnacäviäg
xvffnaevfgvävfrg
xvffnaehbxn
xvffnafvyzä
xvffnaälggryl
xvffncrgb
xvffnebgh
xvffnehggb
xbyyvxvffn
xbgvxvffn
xhyxhxvffn
ynvinxvffn
znngvnvfxvffn
annenfxvffn
aälggrylxvffn
cnwhaxvffn
crefvnaxvffn
cbvxnxvffn
ebghxvffn
fvnzvaxvffn
fvfäxvffn
fvirggvxvffn
glggöxvffn
hebfxvffn
ivyyvxvffn
ivyhxvffn

Etymology:
Obeebjrq sebz Fjrqvfu xvffr, xvffn (“png”), jvgu bgure qvnyrpgny sbezf vapyhqvat xvfr, xvff. Cebonoyl hygvzngryl sebz n png pnyy "xvf-xvf-xvf" hfrq guebhtubhg Rhebcr (frr xvf; nyfb pbzcner Ehffvna киса (xvfn)).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissani kissani kissasi kissasi kissansa kissansa
Par -ta kissaani kissojani kissaasi kissojasi kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissani kissojeni kissasi kissojesi kissansa kissojensa
Ill mihin kissaani kissoihini kissaasi kissoihisi kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassani kissoissani kissassasi kissoissasi kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastani kissoistani kissastasi kissoistasi kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissalleni kissoilleni kissallesi kissoillesi kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallani kissoillani kissallasi kissoillasi kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltani kissoiltani kissaltasi kissoiltasi kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissakseni kissoikseni kissaksesi kissoiksesi kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanani kissoinani kissanasi kissoinasi kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattani kissoittani kissattasi kissoittasi kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoineni - kissoinesi - kissoineen / kissoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissamme kissamme kissanne kissanne kissansa kissansa
Par -ta kissaamme kissojamme kissaanne kissojanne kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissamme kissojemme kissanne kissojenne kissansa kissojensa
Ill mihin kissaamme kissoihimme kissaanne kissoihinne kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassamme kissoissamme kissassanne kissoissanne kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastamme kissoistamme kissastanne kissoistanne kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissallemme kissoillemme kissallenne kissoillenne kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallamme kissoillamme kissallanne kissoillanne kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltamme kissoiltamme kissaltanne kissoiltanne kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissaksemme kissoiksemme kissaksenne kissoiksenne kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanamme kissoinamme kissananne kissoinanne kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattamme kissoittamme kissattanne kissoittanne kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoinemme - kissoinenne - kissoineen / kissoinensa

ruoka, Noun

up ↑
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Sbbq vf nal fhofgnapr pbafhzrq gb cebivqr ahgevgvbany fhccbeg sbe na betnavfz. Sbbq vf hfhnyyl bs cynag, navzny be shatny bevtva, naq pbagnvaf rffragvny ahgevragf, fhpu nf pneobulqengrf, sngf, cebgrvaf, ivgnzvaf, be zvarenyf. Gur fhofgnapr vf vatrfgrq ol na betnavfz naq nffvzvyngrq ol gur betnavfz'f pryyf gb cebivqr raretl, znvagnva yvsr, be fgvzhyngr tebjgu.

Source: Wikipedia
Wiktionary
sbbq

zrny

Usage:
Obgu bs gur gjb jnlf bs vasyrpgvat ehbxn cerfragrq nobir ner ertneqrq nf rdhnyyl npprcgnoyr ol Xbghf, na nhgubevgl va Svaavfu ynathntr. Va cenpgvpr, gur sbezre qrpyrafvba vf zber pbzzba va jevggra ynathntr juvyr gur ynggre vf zber pbzzba va fcbxra ynathntr.
Synonyms:
(sbbq): enivagb(zrny): ngrevn
Derived terms:
ehbxnvyyn
-ehbxnvara
ehbxnvfn
ehbxnyn
ehbxxvn

Compounds:
nyxhehbxn
nexvehbxn
qvrrggvehbxn
rghehbxn
riäfehbxn
trravehbxn
tbhezrgehbxn
tevyyvehbxn
thezrrehbxn
urexxhehbxn
uvzbehbxn
uägäehbxn
wbhyhehbxn
whuynehbxn
wäyxvehbxn
wäyxvehbxnxnfgvxr
wäyxvehbxnxhyub
wäyxvehbxnynhgnara
wäyxvehbxnyhfvxxn
wäyxvehbxnznywn
wäyxvehbxnivvav
xnynehbxn
xnanaehbxn
xnewnaehbxn
xnfivfehbxn
xnfivfehbxninyvb
xrvggbehbxn
xvbfxvehbxn
xbgvehbxn
ynngvxxbehbxn
ynvuqhghfehbxninyvb
yrzcvehbxn
yvrzvehbxn
yvaghehbxn
yhfvxxnehbxn
yäzzvaehbxn
znvgbehbxn
zvryvehbxn
zvxebehbxn
cngnehbxn
crevaarehbxn
cvxnehbxn
cvxnehbxncnvxxn
cvgbehbxn
cvgäwäehbxn
chexxvehbxn
cäviäyyvfehbxn
cääehbxn
cääehbxnynwv
cääfvävfehbxn
enivagbynehbxn
ergxvehbxn
ebfxnehbxn
ehbnaunwh
ehbnaunxh
ehbnawnxryhcvfgr
ehbnawägr
ehbnaxäel
ehbnaynvggnwn
ehbnaynvggb
ehbnaynvggbgnvgb
ehbnaynvggbgnvgbvara
ehbnafhynghf
ehbnaghbxfh
ehbnagäuqr
ehbnainyzvfghf
ehbnainyzvfghfbuwr
ehbxn-nvxn
ehbxn-nvar
ehbxn-nvarnyyretvn
ehbxn-nvarf
ehbxn-nvarlzcleä
ehbxn-nyyretvn
ehbxn-naabf
ehbxn-nch
ehbxn-nfgvn
ehbxnrgvxxn
ehbxnunyh
ehbxnunyhgba
ehbxnunyhggbzhhf
ehbxnuhbygb
ehbxnwbab
ehbxnwhbzn
ehbxnwäewrfglf
ehbxnxnnccv
ehbxnxnhccn
ehbxnxryynev
ehbxnxryyb
ehbxnxbzreb
ehbxnxbev
ehbxnxhygghhev
ehbxnxhyhg
ehbxnxhagn
ehbxnxhccv
ehbxnynwv
ehbxnyncch
ehbxnynfxh
ehbxnyrvcä
ehbxnyrcb
ehbxnyvvan
ehbxnyvcch
ehbxnyvfgn
ehbxnyvfä
ehbxnyhfvxnyyvara
ehbxnyhfvxxn
ehbxnznxxnen
ehbxnzrabg
ehbxnzhygn
ehbxnzlexlglf
ehbxnbuwr
ehbxnbzran
ehbxnbfgbf
ehbxncnvxxn
ehbxncnyxxn
ehbxncncevxn
ehbxncnefn
ehbxncrevaar
ehbxncrehan
ehbxncvqbg
ehbxncvvev
ehbxnchgxn
ehbxncölgä
ehbxnenun
ehbxnenhun
ehbxnerfrcgv
ehbxnehxbhf
ehbxnehbgfv
ehbxnellccl
ehbxnfnynnggv
ehbxnfnyv
ehbxnfvrav
ehbxnfvchyv
ehbxnfbbqn
ehbxnfhyn
ehbxnfhbyn
ehbxngnybhf
ehbxngnewbvyh
ehbxngnecrrg
ehbxngneivxr
ehbxngnhxb
ehbxngninen
ehbxngninenxnhccn
ehbxngrezbf
ehbxngbeiv
ehbxngbgghzhf
ehbxnghagv
ehbxnghein
ehbxninyvb
ehbxnineng
ehbxnivrenf
ehbxnivvav
ehbxniäyvghagv
ehbxnöywl
fnvennynehbxn
fvnaehbxn
fvravehbxn
fvyzäaehbxn
grkzrkehbxn
glxvaehbxn
hhavehbxn
inyzvfehbxn
ivunaarfehbxn
ibxxvehbxn
ihbxnehbxn
iäyvehbxn

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp ebbxn, obeebjrq sebz Cebgb-Treznavp eōxā ("pner, nggragvba", yngre eōxō). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna ebbt, Ibgvp ebbxn, Yhqvna ehbt.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - ruokani ruokani ruokasi ruokasi ruokansa ruokansa
Par -ta ruokaani ruokiani ruokaasi ruokiasi ruokaansa ruokiansa / ruokiaan
Gen -n ruokani ruokieni ruokasi ruokiesi ruokansa ruokiensa
Ill mihin ruokaani ruokiini ruokaasi ruokiisi ruokaansa ruokiinsa
Ine -ssa ruuassani / ruoassani /
ruo’assani
ruuissani / ruo’issani /
ruoissani
ruuassasi / ruoassasi /
ruo’assasi
ruuissasi / ruo’issasi /
ruoissasi
ruuassansa / ruuassaan /
ruoassansa / ruoassaan /
ruo’assansa / ruo’assaan
ruuissansa / ruuissaan /
ruo’issansa / ruo’issaan /
ruoissansa / ruoissaan
Ela -sta ruuastani / ruoastani /
ruo’astani
ruuistani / ruo’istani /
ruoistani
ruuastasi / ruoastasi /
ruo’astasi
ruuistasi / ruo’istasi /
ruoistasi
ruuastansa / ruuastaan /
ruoastansa / ruoastaan /
ruo’astansa / ruo’astaan
ruuistansa / ruuistaan /
ruo’istansa / ruo’istaan /
ruoistansa / ruoistaan
All -lle ruualleni / ruoalleni /
ruo’alleni
ruuilleni / ruo’illeni /
ruoilleni
ruuallesi / ruoallesi /
ruo’allesi
ruuillesi / ruo’illesi /
ruoillesi
ruualleen / ruuallensa /
ruoalleen / ruoallensa /
ruo’alleen / ruo’allensa
ruuillensa / ruuillean /
ruo’illensa / ruo’illean /
ruoillensa / ruoillean
Ade -lla ruuallani / ruoallani /
ruo’allani
ruuillani / ruo’illani /
ruoillani
ruuallasi / ruoallasi /
ruo’allasi
ruuillasi / ruo’illasi /
ruoillasi
ruuallansa / ruuallaan /
ruoallansa / ruoallaan /
ruo’allansa / ruo’allaan
ruuillansa / ruuillaan /
ruo’illansa / ruo’illaan /
ruoillansa / ruoillaan
Abl -lta ruualtani / ruoaltani /
ruo’altani
ruuiltani / ruo’iltani /
ruoiltani
ruualtasi / ruoaltasi /
ruo’altasi
ruuiltasi / ruo’iltasi /
ruoiltasi
ruualtansa / ruualtaan /
ruoaltansa / ruoaltaan /
ruo’altansa / ruo’altaan
ruuiltansa / ruuiltaan /
ruo’iltansa / ruo’iltaan /
ruoiltansa / ruoiltaan
Tra -ksi ruuakseni / ruoakseni /
ruo’akseni
ruuikseni / ruo’ikseni /
ruoikseni
ruuaksesi / ruoaksesi /
ruo’aksesi
ruuiksesi / ruo’iksesi /
ruoiksesi
ruuakseen / ruuaksensa /
ruoakseen / ruoaksensa /
ruo’akseen / ruo’aksensa
ruuikseen / ruuiksensa /
ruo’ikseen / ruo’iksensa /
ruoikseen / ruoiksensa
Ess -na ruokanani ruokinani ruokanasi ruokinasi ruokanansa / ruokanaan ruokinansa / ruokinaan
Abe -tta ruuattani / ruoattani /
ruo’attani
ruuittani / ruo’ittani /
ruoittani
ruuattasi / ruoattasi /
ruo’attasi
ruuittasi / ruo’ittasi /
ruoittasi
ruuattansa / ruuattaan /
ruoattansa / ruoattaan /
ruo’attansa / ruo’attaan
ruuittansa / ruuittaan /
ruo’ittansa / ruo’ittaan /
ruoittansa / ruoittaan
Com -ne - ruokineni - ruokinesi - ruokineen / ruokinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - ruokamme ruokamme ruokanne ruokanne ruokansa ruokansa
Par -ta ruokaamme ruokiamme ruokaanne ruokianne ruokaansa ruokiansa / ruokiaan
Gen -n ruokamme ruokiemme ruokanne ruokienne ruokansa ruokiensa
Ill mihin ruokaamme ruokiimme ruokaanne ruokiinne ruokaansa ruokiinsa
Ine -ssa ruuassamme / ruoassamme /
ruo’assamme
ruuissamme / ruo’issamme /
ruoissamme
ruuassanne / ruoassanne /
ruo’assanne
ruuissanne / ruo’issanne /
ruoissanne
ruuassansa / ruuassaan /
ruoassansa / ruoassaan /
ruo’assansa / ruo’assaan
ruuissansa / ruuissaan /
ruo’issansa / ruo’issaan /
ruoissansa / ruoissaan
Ela -sta ruuastamme / ruoastamme /
ruo’astamme
ruuistamme / ruo’istamme /
ruoistamme
ruuastanne / ruoastanne /
ruo’astanne
ruuistanne / ruo’istanne /
ruoistanne
ruuastansa / ruuastaan /
ruoastansa / ruoastaan /
ruo’astansa / ruo’astaan
ruuistansa / ruuistaan /
ruo’istansa / ruo’istaan /
ruoistansa / ruoistaan
All -lle ruuallemme / ruoallemme /
ruo’allemme
ruuillemme / ruo’illemme /
ruoillemme
ruuallenne / ruoallenne /
ruo’allenne
ruuillenne / ruo’illenne /
ruoillenne
ruualleen / ruuallensa /
ruoalleen / ruoallensa /
ruo’alleen / ruo’allensa
ruuillensa / ruuillean /
ruo’illensa / ruo’illean /
ruoillensa / ruoillean
Ade -lla ruuallamme / ruoallamme /
ruo’allamme
ruuillamme / ruo’illamme /
ruoillamme
ruuallanne / ruoallanne /
ruo’allanne
ruuillanne / ruo’illanne /
ruoillanne
ruuallansa / ruuallaan /
ruoallansa / ruoallaan /
ruo’allansa / ruo’allaan
ruuillansa / ruuillaan /
ruo’illansa / ruo’illaan /
ruoillansa / ruoillaan
Abl -lta ruualtamme / ruoaltamme /
ruo’altamme
ruuiltamme / ruo’iltamme /
ruoiltamme
ruualtanne / ruoaltanne /
ruo’altanne
ruuiltanne / ruo’iltanne /
ruoiltanne
ruualtansa / ruualtaan /
ruoaltansa / ruoaltaan /
ruo’altansa / ruo’altaan
ruuiltansa / ruuiltaan /
ruo’iltansa / ruo’iltaan /
ruoiltansa / ruoiltaan
Tra -ksi ruuaksemme / ruoaksemme /
ruo’aksemme
ruuiksemme / ruo’iksemme /
ruoiksemme
ruuaksenne / ruoaksenne /
ruo’aksenne
ruuiksenne / ruo’iksenne /
ruoiksenne
ruuakseen / ruuaksensa /
ruoakseen / ruoaksensa /
ruo’akseen / ruo’aksensa
ruuikseen / ruuiksensa /
ruo’ikseen / ruo’iksensa /
ruoikseen / ruoiksensa
Ess -na ruokanamme ruokinamme ruokananne ruokinanne ruokanansa / ruokanaan ruokinansa / ruokinaan
Abe -tta ruuattamme / ruoattamme /
ruo’attamme
ruuittamme / ruo’ittamme /
ruoittamme
ruuattanne / ruoattanne /
ruo’attanne
ruuittanne / ruo’ittanne /
ruoittanne
ruuattansa / ruuattaan /
ruoattansa / ruoattaan /
ruo’attansa / ruo’attaan
ruuittansa / ruuittaan /
ruo’ittansa / ruo’ittaan /
ruoittansa / ruoittaan
Com -ne - ruokinemme - ruokinenne - ruokineen / ruokinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept