logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

geeniruoka, noun

Word analysis
geeniruoka

geeniruoka

geeniruoka

Noun, Singular Nominative

geeni

Noun, Singular Nominative

+ ruoka

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

geeniruoka

geeniruuat / geeniruoat / geeniruo’at

Par

-ta

geeniruokaa

geeniruokia

Gen

-n

geeniruuan / geeniruoan / geeniruo’an

geeniruokien

Ill

mihin

geeniruokaan

geeniruokiin

Ine

-ssa

geeniruuassa / geeniruoassa / geeniruo’assa

geeniruuissa / geeniruo’issa / geeniruoissa

Ela

-sta

geeniruuasta / geeniruoasta / geeniruo’asta

geeniruuista / geeniruo’ista / geeniruoista

All

-lle

geeniruualle / geeniruoalle / geeniruo’alle

geeniruuille / geeniruo’ille / geeniruoille

Ade

-lla

geeniruualla / geeniruoalla / geeniruo’alla

geeniruuilla / geeniruo’illa / geeniruoilla

Abl

-lta

geeniruualta / geeniruoalta / geeniruo’alta

geeniruuilta / geeniruo’ilta / geeniruoilta

Tra

-ksi

geeniruuaksi / geeniruoaksi / geeniruo’aksi

geeniruuiksi / geeniruo’iksi / geeniruoiksi

Ess

-na

geeniruokana

geeniruokina

Abe

-tta

geeniruuatta / geeniruoatta / geeniruo’atta

geeniruuitta / geeniruo’itta / geeniruoitta

Com

-ne

-

geeniruokine

Ins

-in

-

geeniruuin / geeniruo’in / geeniruoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

geeniruoka

geeniruuat / geeniruoat / geeniruo’at

Par

-ta

geeniruokaa

geeniruokia

Gen

-n

geeniruuan / geeniruoan / geeniruo’an

geeniruokien

Ill

mihin

geeniruokaan

geeniruokiin

Ine

-ssa

geeniruuassa / geeniruoassa / geeniruo’assa

geeniruuissa / geeniruo’issa / geeniruoissa

Ela

-sta

geeniruuasta / geeniruoasta / geeniruo’asta

geeniruuista / geeniruo’ista / geeniruoista

All

-lle

geeniruualle / geeniruoalle / geeniruo’alle

geeniruuille / geeniruo’ille / geeniruoille

Ade

-lla

geeniruualla / geeniruoalla / geeniruo’alla

geeniruuilla / geeniruo’illa / geeniruoilla

Abl

-lta

geeniruualta / geeniruoalta / geeniruo’alta

geeniruuilta / geeniruo’ilta / geeniruoilta

Tra

-ksi

geeniruuaksi / geeniruoaksi / geeniruo’aksi

geeniruuiksi / geeniruo’iksi / geeniruoiksi

Ess

-na

geeniruokana

geeniruokina

Abe

-tta

geeniruuatta / geeniruoatta / geeniruo’atta

geeniruuitta / geeniruo’itta / geeniruoitta

Com

-ne

-

geeniruokine

Ins

-in

-

geeniruuin / geeniruo’in / geeniruoin

gene food
genetic food
Show more arrow right
jw2019; Europarl8 Mutta onko geeniruoka turvallista syötävää? But are GM foods safe to eat? Nyt tilanne saattaa hyvinkin olla sellainen. Geeniruokahan on tästä vain yksi esimerkki. That could quite easily be the case, and GM foods are only one example of it. Niinpä minun täytyy toistaa se: mitä mieltä te, herra Bangemann, olette siitä, että nämä geeniruokaa koskevat turvallisuusselvitykset eivät ole julkisia? I must therefore repeat it: what do you, Mr Bangemann, think about the fact that these safety assessments of genetically modified foods are not being published? Vaikka sitä markkinoidaan kuluttajansuojatoimena, se sisältää liian monia porsaanreikiä, poikkeuksia ja rajoituksia, jotta sitä voitaisiin pitää hyväksyttävänä keinona säännellä uusia geeniruokia niiden tullessa markkinoille. Although it is put forward as a consumer protection measure, it contains too many loopholes, exceptions and restrictions to be an acceptable means of regulating the new gene foods as they come on to the market. Show more arrow right

Wiktionary

genetically modified food Show more arrow right geeni- (“genetic”) +‎ ruoka (“food”), short for geenimuunneltu ruoka Show more arrow right

Wikipedia

Genetically modified organism A genetically modified organism (GMO) is any organism whose genetic material has been altered using genetic engineering techniques. The exact definition of a genetically modified organism and what constitutes genetic engineering varies, with the most common being an organism altered in a way that "does not occur naturally by mating and/or natural recombination". A wide variety of organisms have been genetically modified (GM), from animals to plants and microorganisms. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

geeniruokani

geeniruokani

geeniruokasi

geeniruokasi

geeniruokansa

geeniruokansa

Par

-ta

geeniruokaani

geeniruokiani

geeniruokaasi

geeniruokiasi

geeniruokaansa

geeniruokiansa / geeniruokiaan

Gen

-n

geeniruokani

geeniruokieni

geeniruokasi

geeniruokiesi

geeniruokansa

geeniruokiensa

Ill

mihin

geeniruokaani

geeniruokiini

geeniruokaasi

geeniruokiisi

geeniruokaansa

geeniruokiinsa

Ine

-ssa

geeniruuassani / geeniruoassani / geeniruo’assani

geeniruuissani / geeniruo’issani / geeniruoissani

geeniruuassasi / geeniruoassasi / geeniruo’assasi

geeniruuissasi / geeniruo’issasi / geeniruoissasi

geeniruuassansa / geeniruuassaan / geeniruoassansa / geeniruoassaan / geeniruo’assansa / geeniruo’assaan

geeniruuissansa / geeniruuissaan / geeniruo’issansa / geeniruo’issaan / geeniruoissansa / geeniruoissaan

Ela

-sta

geeniruuastani / geeniruoastani / geeniruo’astani

geeniruuistani / geeniruo’istani / geeniruoistani

geeniruuastasi / geeniruoastasi / geeniruo’astasi

geeniruuistasi / geeniruo’istasi / geeniruoistasi

geeniruuastansa / geeniruuastaan / geeniruoastansa / geeniruoastaan / geeniruo’astansa / geeniruo’astaan

geeniruuistansa / geeniruuistaan / geeniruo’istansa / geeniruo’istaan / geeniruoistansa / geeniruoistaan

All

-lle

geeniruualleni / geeniruoalleni / geeniruo’alleni

geeniruuilleni / geeniruo’illeni / geeniruoilleni

geeniruuallesi / geeniruoallesi / geeniruo’allesi

geeniruuillesi / geeniruo’illesi / geeniruoillesi

geeniruualleen / geeniruuallensa / geeniruoalleen / geeniruoallensa / geeniruo’alleen / geeniruo’allensa

geeniruuillensa / geeniruuillean / geeniruo’illensa / geeniruo’illean / geeniruoillensa / geeniruoillean

Ade

-lla

geeniruuallani / geeniruoallani / geeniruo’allani

geeniruuillani / geeniruo’illani / geeniruoillani

geeniruuallasi / geeniruoallasi / geeniruo’allasi

geeniruuillasi / geeniruo’illasi / geeniruoillasi

geeniruuallansa / geeniruuallaan / geeniruoallansa / geeniruoallaan / geeniruo’allansa / geeniruo’allaan

geeniruuillansa / geeniruuillaan / geeniruo’illansa / geeniruo’illaan / geeniruoillansa / geeniruoillaan

Abl

-lta

geeniruualtani / geeniruoaltani / geeniruo’altani

geeniruuiltani / geeniruo’iltani / geeniruoiltani

geeniruualtasi / geeniruoaltasi / geeniruo’altasi

geeniruuiltasi / geeniruo’iltasi / geeniruoiltasi

geeniruualtansa / geeniruualtaan / geeniruoaltansa / geeniruoaltaan / geeniruo’altansa / geeniruo’altaan

geeniruuiltansa / geeniruuiltaan / geeniruo’iltansa / geeniruo’iltaan / geeniruoiltansa / geeniruoiltaan

Tra

-ksi

geeniruuakseni / geeniruoakseni / geeniruo’akseni

geeniruuikseni / geeniruo’ikseni / geeniruoikseni

geeniruuaksesi / geeniruoaksesi / geeniruo’aksesi

geeniruuiksesi / geeniruo’iksesi / geeniruoiksesi

geeniruuakseen / geeniruuaksensa / geeniruoakseen / geeniruoaksensa / geeniruo’akseen / geeniruo’aksensa

geeniruuikseen / geeniruuiksensa / geeniruo’ikseen / geeniruo’iksensa / geeniruoikseen / geeniruoiksensa

Ess

-na

geeniruokanani

geeniruokinani

geeniruokanasi

geeniruokinasi

geeniruokanansa / geeniruokanaan

geeniruokinansa / geeniruokinaan

Abe

-tta

geeniruuattani / geeniruoattani / geeniruo’attani

geeniruuittani / geeniruo’ittani / geeniruoittani

geeniruuattasi / geeniruoattasi / geeniruo’attasi

geeniruuittasi / geeniruo’ittasi / geeniruoittasi

geeniruuattansa / geeniruuattaan / geeniruoattansa / geeniruoattaan / geeniruo’attansa / geeniruo’attaan

geeniruuittansa / geeniruuittaan / geeniruo’ittansa / geeniruo’ittaan / geeniruoittansa / geeniruoittaan

Com

-ne

-

geeniruokineni

-

geeniruokinesi

-

geeniruokinensa / geeniruokineen

Singular

Plural

Nom

-

geeniruokani

geeniruokasi

geeniruokansa

geeniruokani

geeniruokasi

geeniruokansa

Par

-ta

geeniruokaani

geeniruokaasi

geeniruokaansa

geeniruokiani

geeniruokiasi

geeniruokiansa / geeniruokiaan

Gen

-n

geeniruokani

geeniruokasi

geeniruokansa

geeniruokieni

geeniruokiesi

geeniruokiensa

Ill

mihin

geeniruokaani

geeniruokaasi

geeniruokaansa

geeniruokiini

geeniruokiisi

geeniruokiinsa

Ine

-ssa

geeniruuassani / geeniruoassani / geeniruo’assani

geeniruuassasi / geeniruoassasi / geeniruo’assasi

geeniruuassansa / geeniruuassaan / geeniruoassansa / geeniruoassaan / geeniruo’assansa / geeniruo’assaan

geeniruuissani / geeniruo’issani / geeniruoissani

geeniruuissasi / geeniruo’issasi / geeniruoissasi

geeniruuissansa / geeniruuissaan / geeniruo’issansa / geeniruo’issaan / geeniruoissansa / geeniruoissaan

Ela

-sta

geeniruuastani / geeniruoastani / geeniruo’astani

geeniruuastasi / geeniruoastasi / geeniruo’astasi

geeniruuastansa / geeniruuastaan / geeniruoastansa / geeniruoastaan / geeniruo’astansa / geeniruo’astaan

geeniruuistani / geeniruo’istani / geeniruoistani

geeniruuistasi / geeniruo’istasi / geeniruoistasi

geeniruuistansa / geeniruuistaan / geeniruo’istansa / geeniruo’istaan / geeniruoistansa / geeniruoistaan

All

-lle

geeniruualleni / geeniruoalleni / geeniruo’alleni

geeniruuallesi / geeniruoallesi / geeniruo’allesi

geeniruualleen / geeniruuallensa / geeniruoalleen / geeniruoallensa / geeniruo’alleen / geeniruo’allensa

geeniruuilleni / geeniruo’illeni / geeniruoilleni

geeniruuillesi / geeniruo’illesi / geeniruoillesi

geeniruuillensa / geeniruuillean / geeniruo’illensa / geeniruo’illean / geeniruoillensa / geeniruoillean

Ade

-lla

geeniruuallani / geeniruoallani / geeniruo’allani

geeniruuallasi / geeniruoallasi / geeniruo’allasi

geeniruuallansa / geeniruuallaan / geeniruoallansa / geeniruoallaan / geeniruo’allansa / geeniruo’allaan

geeniruuillani / geeniruo’illani / geeniruoillani

geeniruuillasi / geeniruo’illasi / geeniruoillasi

geeniruuillansa / geeniruuillaan / geeniruo’illansa / geeniruo’illaan / geeniruoillansa / geeniruoillaan

Abl

-lta

geeniruualtani / geeniruoaltani / geeniruo’altani

geeniruualtasi / geeniruoaltasi / geeniruo’altasi

geeniruualtansa / geeniruualtaan / geeniruoaltansa / geeniruoaltaan / geeniruo’altansa / geeniruo’altaan

geeniruuiltani / geeniruo’iltani / geeniruoiltani

geeniruuiltasi / geeniruo’iltasi / geeniruoiltasi

geeniruuiltansa / geeniruuiltaan / geeniruo’iltansa / geeniruo’iltaan / geeniruoiltansa / geeniruoiltaan

Tra

-ksi

geeniruuakseni / geeniruoakseni / geeniruo’akseni

geeniruuaksesi / geeniruoaksesi / geeniruo’aksesi

geeniruuakseen / geeniruuaksensa / geeniruoakseen / geeniruoaksensa / geeniruo’akseen / geeniruo’aksensa

geeniruuikseni / geeniruo’ikseni / geeniruoikseni

geeniruuiksesi / geeniruo’iksesi / geeniruoiksesi

geeniruuikseen / geeniruuiksensa / geeniruo’ikseen / geeniruo’iksensa / geeniruoikseen / geeniruoiksensa

Ess

-na

geeniruokanani

geeniruokanasi

geeniruokanansa / geeniruokanaan

geeniruokinani

geeniruokinasi

geeniruokinansa / geeniruokinaan

Abe

-tta

geeniruuattani / geeniruoattani / geeniruo’attani

geeniruuattasi / geeniruoattasi / geeniruo’attasi

geeniruuattansa / geeniruuattaan / geeniruoattansa / geeniruoattaan / geeniruo’attansa / geeniruo’attaan

geeniruuittani / geeniruo’ittani / geeniruoittani

geeniruuittasi / geeniruo’ittasi / geeniruoittasi

geeniruuittansa / geeniruuittaan / geeniruo’ittansa / geeniruo’ittaan / geeniruoittansa / geeniruoittaan

Com

-ne

-

-

-

geeniruokineni

geeniruokinesi

geeniruokinensa / geeniruokineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

geeniruokamme

geeniruokamme

geeniruokanne

geeniruokanne

geeniruokansa

geeniruokansa

Par

-ta

geeniruokaamme

geeniruokiamme

geeniruokaanne

geeniruokianne

geeniruokaansa

geeniruokiansa / geeniruokiaan

Gen

-n

geeniruokamme

geeniruokiemme

geeniruokanne

geeniruokienne

geeniruokansa

geeniruokiensa

Ill

mihin

geeniruokaamme

geeniruokiimme

geeniruokaanne

geeniruokiinne

geeniruokaansa

geeniruokiinsa

Ine

-ssa

geeniruuassamme / geeniruoassamme / geeniruo’assamme

geeniruuissamme / geeniruo’issamme / geeniruoissamme

geeniruuassanne / geeniruoassanne / geeniruo’assanne

geeniruuissanne / geeniruo’issanne / geeniruoissanne

geeniruuassansa / geeniruuassaan / geeniruoassansa / geeniruoassaan / geeniruo’assansa / geeniruo’assaan

geeniruuissansa / geeniruuissaan / geeniruo’issansa / geeniruo’issaan / geeniruoissansa / geeniruoissaan

Ela

-sta

geeniruuastamme / geeniruoastamme / geeniruo’astamme

geeniruuistamme / geeniruo’istamme / geeniruoistamme

geeniruuastanne / geeniruoastanne / geeniruo’astanne

geeniruuistanne / geeniruo’istanne / geeniruoistanne

geeniruuastansa / geeniruuastaan / geeniruoastansa / geeniruoastaan / geeniruo’astansa / geeniruo’astaan

geeniruuistansa / geeniruuistaan / geeniruo’istansa / geeniruo’istaan / geeniruoistansa / geeniruoistaan

All

-lle

geeniruuallemme / geeniruoallemme / geeniruo’allemme

geeniruuillemme / geeniruo’illemme / geeniruoillemme

geeniruuallenne / geeniruoallenne / geeniruo’allenne

geeniruuillenne / geeniruo’illenne / geeniruoillenne

geeniruualleen / geeniruuallensa / geeniruoalleen / geeniruoallensa / geeniruo’alleen / geeniruo’allensa

geeniruuillensa / geeniruuillean / geeniruo’illensa / geeniruo’illean / geeniruoillensa / geeniruoillean

Ade

-lla

geeniruuallamme / geeniruoallamme / geeniruo’allamme

geeniruuillamme / geeniruo’illamme / geeniruoillamme

geeniruuallanne / geeniruoallanne / geeniruo’allanne

geeniruuillanne / geeniruo’illanne / geeniruoillanne

geeniruuallansa / geeniruuallaan / geeniruoallansa / geeniruoallaan / geeniruo’allansa / geeniruo’allaan

geeniruuillansa / geeniruuillaan / geeniruo’illansa / geeniruo’illaan / geeniruoillansa / geeniruoillaan

Abl

-lta

geeniruualtamme / geeniruoaltamme / geeniruo’altamme

geeniruuiltamme / geeniruo’iltamme / geeniruoiltamme

geeniruualtanne / geeniruoaltanne / geeniruo’altanne

geeniruuiltanne / geeniruo’iltanne / geeniruoiltanne

geeniruualtansa / geeniruualtaan / geeniruoaltansa / geeniruoaltaan / geeniruo’altansa / geeniruo’altaan

geeniruuiltansa / geeniruuiltaan / geeniruo’iltansa / geeniruo’iltaan / geeniruoiltansa / geeniruoiltaan

Tra

-ksi

geeniruuaksemme / geeniruoaksemme / geeniruo’aksemme

geeniruuiksemme / geeniruo’iksemme / geeniruoiksemme

geeniruuaksenne / geeniruoaksenne / geeniruo’aksenne

geeniruuiksenne / geeniruo’iksenne / geeniruoiksenne

geeniruuakseen / geeniruuaksensa / geeniruoakseen / geeniruoaksensa / geeniruo’akseen / geeniruo’aksensa

geeniruuikseen / geeniruuiksensa / geeniruo’ikseen / geeniruo’iksensa / geeniruoikseen / geeniruoiksensa

Ess

-na

geeniruokanamme

geeniruokinamme

geeniruokananne

geeniruokinanne

geeniruokanansa / geeniruokanaan

geeniruokinansa / geeniruokinaan

Abe

-tta

geeniruuattamme / geeniruoattamme / geeniruo’attamme

geeniruuittamme / geeniruo’ittamme / geeniruoittamme

geeniruuattanne / geeniruoattanne / geeniruo’attanne

geeniruuittanne / geeniruo’ittanne / geeniruoittanne

geeniruuattansa / geeniruuattaan / geeniruoattansa / geeniruoattaan / geeniruo’attansa / geeniruo’attaan

geeniruuittansa / geeniruuittaan / geeniruo’ittansa / geeniruo’ittaan / geeniruoittansa / geeniruoittaan

Com

-ne

-

geeniruokinemme

-

geeniruokinenne

-

geeniruokinensa / geeniruokineen

Singular

Plural

Nom

-

geeniruokamme

geeniruokanne

geeniruokansa

geeniruokamme

geeniruokanne

geeniruokansa

Par

-ta

geeniruokaamme

geeniruokaanne

geeniruokaansa

geeniruokiamme

geeniruokianne

geeniruokiansa / geeniruokiaan

Gen

-n

geeniruokamme

geeniruokanne

geeniruokansa

geeniruokiemme

geeniruokienne

geeniruokiensa

Ill

mihin

geeniruokaamme

geeniruokaanne

geeniruokaansa

geeniruokiimme

geeniruokiinne

geeniruokiinsa

Ine

-ssa

geeniruuassamme / geeniruoassamme / geeniruo’assamme

geeniruuassanne / geeniruoassanne / geeniruo’assanne

geeniruuassansa / geeniruuassaan / geeniruoassansa / geeniruoassaan / geeniruo’assansa / geeniruo’assaan

geeniruuissamme / geeniruo’issamme / geeniruoissamme

geeniruuissanne / geeniruo’issanne / geeniruoissanne

geeniruuissansa / geeniruuissaan / geeniruo’issansa / geeniruo’issaan / geeniruoissansa / geeniruoissaan

Ela

-sta

geeniruuastamme / geeniruoastamme / geeniruo’astamme

geeniruuastanne / geeniruoastanne / geeniruo’astanne

geeniruuastansa / geeniruuastaan / geeniruoastansa / geeniruoastaan / geeniruo’astansa / geeniruo’astaan

geeniruuistamme / geeniruo’istamme / geeniruoistamme

geeniruuistanne / geeniruo’istanne / geeniruoistanne

geeniruuistansa / geeniruuistaan / geeniruo’istansa / geeniruo’istaan / geeniruoistansa / geeniruoistaan

All

-lle

geeniruuallemme / geeniruoallemme / geeniruo’allemme

geeniruuallenne / geeniruoallenne / geeniruo’allenne

geeniruualleen / geeniruuallensa / geeniruoalleen / geeniruoallensa / geeniruo’alleen / geeniruo’allensa

geeniruuillemme / geeniruo’illemme / geeniruoillemme

geeniruuillenne / geeniruo’illenne / geeniruoillenne

geeniruuillensa / geeniruuillean / geeniruo’illensa / geeniruo’illean / geeniruoillensa / geeniruoillean

Ade

-lla

geeniruuallamme / geeniruoallamme / geeniruo’allamme

geeniruuallanne / geeniruoallanne / geeniruo’allanne

geeniruuallansa / geeniruuallaan / geeniruoallansa / geeniruoallaan / geeniruo’allansa / geeniruo’allaan

geeniruuillamme / geeniruo’illamme / geeniruoillamme

geeniruuillanne / geeniruo’illanne / geeniruoillanne

geeniruuillansa / geeniruuillaan / geeniruo’illansa / geeniruo’illaan / geeniruoillansa / geeniruoillaan

Abl

-lta

geeniruualtamme / geeniruoaltamme / geeniruo’altamme

geeniruualtanne / geeniruoaltanne / geeniruo’altanne

geeniruualtansa / geeniruualtaan / geeniruoaltansa / geeniruoaltaan / geeniruo’altansa / geeniruo’altaan

geeniruuiltamme / geeniruo’iltamme / geeniruoiltamme

geeniruuiltanne / geeniruo’iltanne / geeniruoiltanne

geeniruuiltansa / geeniruuiltaan / geeniruo’iltansa / geeniruo’iltaan / geeniruoiltansa / geeniruoiltaan

Tra

-ksi

geeniruuaksemme / geeniruoaksemme / geeniruo’aksemme

geeniruuaksenne / geeniruoaksenne / geeniruo’aksenne

geeniruuakseen / geeniruuaksensa / geeniruoakseen / geeniruoaksensa / geeniruo’akseen / geeniruo’aksensa

geeniruuiksemme / geeniruo’iksemme / geeniruoiksemme

geeniruuiksenne / geeniruo’iksenne / geeniruoiksenne

geeniruuikseen / geeniruuiksensa / geeniruo’ikseen / geeniruo’iksensa / geeniruoikseen / geeniruoiksensa

Ess

-na

geeniruokanamme

geeniruokananne

geeniruokanansa / geeniruokanaan

geeniruokinamme

geeniruokinanne

geeniruokinansa / geeniruokinaan

Abe

-tta

geeniruuattamme / geeniruoattamme / geeniruo’attamme

geeniruuattanne / geeniruoattanne / geeniruo’attanne

geeniruuattansa / geeniruuattaan / geeniruoattansa / geeniruoattaan / geeniruo’attansa / geeniruo’attaan

geeniruuittamme / geeniruo’ittamme / geeniruoittamme

geeniruuittanne / geeniruo’ittanne / geeniruoittanne

geeniruuittansa / geeniruuittaan / geeniruo’ittansa / geeniruo’ittaan / geeniruoittansa / geeniruoittaan

Com

-ne

-

-

-

geeniruokinemme

geeniruokinenne

geeniruokinensa / geeniruokineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

geeni

geenit

Par

-ta

geeniä

geenejä

Gen

-n

geenin

geenien

Ill

mihin

geeniin

geeneihin

Ine

-ssa

geenissä

geeneissä

Ela

-sta

geenistä

geeneistä

All

-lle

geenille

geeneille

Ade

-lla

geenillä

geeneillä

Abl

-lta

geeniltä

geeneiltä

Tra

-ksi

geeniksi

geeneiksi

Ess

-na

geeninä

geeneinä

Abe

-tta

geenittä

geeneittä

Com

-ne

-

geeneine

Ins

-in

-

geenein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

geeni

geenit

Par

-ta

geeniä

geenejä

Gen

-n

geenin

geenien

Ill

mihin

geeniin

geeneihin

Ine

-ssa

geenissä

geeneissä

Ela

-sta

geenistä

geeneistä

All

-lle

geenille

geeneille

Ade

-lla

geenillä

geeneillä

Abl

-lta

geeniltä

geeneiltä

Tra

-ksi

geeniksi

geeneiksi

Ess

-na

geeninä

geeneinä

Abe

-tta

geenittä

geeneittä

Com

-ne

-

geeneine

Ins

-in

-

geenein

gene geeni
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence 297581-297582; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; jw2019; opensubtitles2 Geeni on perinnöllinen tekijä. A gene is an inheritable factor. Geeni säätelee solujen toimintaa. The gene regulates the functioning of cells. Ja sinullako on se geeni? And you have this gene? Perinnöllisyyden kuljettaja on geeni. The gene is the carrier of heredity. Se on geeneissäsi. It' s in your gene pool. Joillakin heimon jäsenillä on se geeni. A few lucky members of the tribe have the gene. Sehän on geeneissä? It's genetics, right? Se johtuu geeneistä. Well, that' s just good genes. Meidän geeneissämme? Our genes? Se on meillä geeneissä. It's in our fucking DNA! Show more arrow right

Wiktionary

gene (section of DNA) Show more arrow right perintötekijä Show more arrow right geenistögeneettinengenetiikkagenomigenotyyppi Show more arrow right geeniekspressiogeenihoitogeeni-insinöörigeenikartoitusgeenikarttageenikasettigeenimanipulaatiogeenimuokattugeenimutaatiogeenimuunneltugeenimuuntelugeenimuutosgeenin hiljentäminengeeninsiirtogeenipankkigeeniperhegeeniperimägeeniperintögeenipooligeenipyssygeenipääomageeniruokageenisiirtogeenitekniikkageeniteknologiageeniterapiageenitestigeenitutkijageenitutkimusgeenitykkigeenivaratgeenivirhegeenivirtamuuntogeeninensiirtogeeninensyöpägeenitransgeeninenvastingeeni Show more arrow right

Wikipedia

Gene In biology, a gene (from genos (Greek) meaning generation or birth ) is a basic unit of heredity and a sequence of nucleotides in DNA or RNA that encodes the synthesis of a gene product, either RNA or protein. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

geenini

geenini

geenisi

geenisi

geeninsä

geeninsä

Par

-ta

geeniäni

geenejäni

geeniäsi

geenejäsi

geeniänsä / geeniään

geenejänsä / geenejään

Gen

-n

geenini

geenieni

geenisi

geeniesi

geeninsä

geeniensä

Ill

mihin

geeniini

geeneihini

geeniisi

geeneihisi

geeniinsä

geeneihinsä

Ine

-ssa

geenissäni

geeneissäni

geenissäsi

geeneissäsi

geenissänsä / geenissään

geeneissänsä / geeneissään

Ela

-sta

geenistäni

geeneistäni

geenistäsi

geeneistäsi

geenistänsä / geenistään

geeneistänsä / geeneistään

All

-lle

geenilleni

geeneilleni

geenillesi

geeneillesi

geenillensä / geenilleen

geeneillensä / geeneilleän

Ade

-lla

geenilläni

geeneilläni

geenilläsi

geeneilläsi

geenillänsä / geenillään

geeneillänsä / geeneillään

Abl

-lta

geeniltäni

geeneiltäni

geeniltäsi

geeneiltäsi

geeniltänsä / geeniltään

geeneiltänsä / geeneiltään

Tra

-ksi

geenikseni

geeneikseni

geeniksesi

geeneiksesi

geeniksensä / geenikseen

geeneiksensä / geeneikseen

Ess

-na

geeninäni

geeneinäni

geeninäsi

geeneinäsi

geeninänsä / geeninään

geeneinänsä / geeneinään

Abe

-tta

geenittäni

geeneittäni

geenittäsi

geeneittäsi

geenittänsä / geenittään

geeneittänsä / geeneittään

Com

-ne

-

geeneineni

-

geeneinesi

-

geeneinensä / geeneineen

Singular

Plural

Nom

-

geenini

geenisi

geeninsä

geenini

geenisi

geeninsä

Par

-ta

geeniäni

geeniäsi

geeniänsä / geeniään

geenejäni

geenejäsi

geenejänsä / geenejään

Gen

-n

geenini

geenisi

geeninsä

geenieni

geeniesi

geeniensä

Ill

mihin

geeniini

geeniisi

geeniinsä

geeneihini

geeneihisi

geeneihinsä

Ine

-ssa

geenissäni

geenissäsi

geenissänsä / geenissään

geeneissäni

geeneissäsi

geeneissänsä / geeneissään

Ela

-sta

geenistäni

geenistäsi

geenistänsä / geenistään

geeneistäni

geeneistäsi

geeneistänsä / geeneistään

All

-lle

geenilleni

geenillesi

geenillensä / geenilleen

geeneilleni

geeneillesi

geeneillensä / geeneilleän

Ade

-lla

geenilläni

geenilläsi

geenillänsä / geenillään

geeneilläni

geeneilläsi

geeneillänsä / geeneillään

Abl

-lta

geeniltäni

geeniltäsi

geeniltänsä / geeniltään

geeneiltäni

geeneiltäsi

geeneiltänsä / geeneiltään

Tra

-ksi

geenikseni

geeniksesi

geeniksensä / geenikseen

geeneikseni

geeneiksesi

geeneiksensä / geeneikseen

Ess

-na

geeninäni

geeninäsi

geeninänsä / geeninään

geeneinäni

geeneinäsi

geeneinänsä / geeneinään

Abe

-tta

geenittäni

geenittäsi

geenittänsä / geenittään

geeneittäni

geeneittäsi

geeneittänsä / geeneittään

Com

-ne

-

-

-

geeneineni

geeneinesi

geeneinensä / geeneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

geenimme

geenimme

geeninne

geeninne

geeninsä

geeninsä

Par

-ta

geeniämme

geenejämme

geeniänne

geenejänne

geeniänsä / geeniään

geenejänsä / geenejään

Gen

-n

geenimme

geeniemme

geeninne

geenienne

geeninsä

geeniensä

Ill

mihin

geeniimme

geeneihimme

geeniinne

geeneihinne

geeniinsä

geeneihinsä

Ine

-ssa

geenissämme

geeneissämme

geenissänne

geeneissänne

geenissänsä / geenissään

geeneissänsä / geeneissään

Ela

-sta

geenistämme

geeneistämme

geenistänne

geeneistänne

geenistänsä / geenistään

geeneistänsä / geeneistään

All

-lle

geenillemme

geeneillemme

geenillenne

geeneillenne

geenillensä / geenilleen

geeneillensä / geeneilleän

Ade

-lla

geenillämme

geeneillämme

geenillänne

geeneillänne

geenillänsä / geenillään

geeneillänsä / geeneillään

Abl

-lta

geeniltämme

geeneiltämme

geeniltänne

geeneiltänne

geeniltänsä / geeniltään

geeneiltänsä / geeneiltään

Tra

-ksi

geeniksemme

geeneiksemme

geeniksenne

geeneiksenne

geeniksensä / geenikseen

geeneiksensä / geeneikseen

Ess

-na

geeninämme

geeneinämme

geeninänne

geeneinänne

geeninänsä / geeninään

geeneinänsä / geeneinään

Abe

-tta

geenittämme

geeneittämme

geenittänne

geeneittänne

geenittänsä / geenittään

geeneittänsä / geeneittään

Com

-ne

-

geeneinemme

-

geeneinenne

-

geeneinensä / geeneineen

Singular

Plural

Nom

-

geenimme

geeninne

geeninsä

geenimme

geeninne

geeninsä

Par

-ta

geeniämme

geeniänne

geeniänsä / geeniään

geenejämme

geenejänne

geenejänsä / geenejään

Gen

-n

geenimme

geeninne

geeninsä

geeniemme

geenienne

geeniensä

Ill

mihin

geeniimme

geeniinne

geeniinsä

geeneihimme

geeneihinne

geeneihinsä

Ine

-ssa

geenissämme

geenissänne

geenissänsä / geenissään

geeneissämme

geeneissänne

geeneissänsä / geeneissään

Ela

-sta

geenistämme

geenistänne

geenistänsä / geenistään

geeneistämme

geeneistänne

geeneistänsä / geeneistään

All

-lle

geenillemme

geenillenne

geenillensä / geenilleen

geeneillemme

geeneillenne

geeneillensä / geeneilleän

Ade

-lla

geenillämme

geenillänne

geenillänsä / geenillään

geeneillämme

geeneillänne

geeneillänsä / geeneillään

Abl

-lta

geeniltämme

geeniltänne

geeniltänsä / geeniltään

geeneiltämme

geeneiltänne

geeneiltänsä / geeneiltään

Tra

-ksi

geeniksemme

geeniksenne

geeniksensä / geenikseen

geeneiksemme

geeneiksenne

geeneiksensä / geeneikseen

Ess

-na

geeninämme

geeninänne

geeninänsä / geeninään

geeneinämme

geeneinänne

geeneinänsä / geeneinään

Abe

-tta

geenittämme

geenittänne

geenittänsä / geenittään

geeneittämme

geeneittänne

geeneittänsä / geeneittään

Com

-ne

-

-

-

geeneinemme

geeneinenne

geeneinensä / geeneineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ruoka

ruuat / ruoat / ruo’at

Par

-ta

ruokaa

ruokia

Gen

-n

ruuan / ruoan / ruo’an

ruokien

Ill

mihin

ruokaan

ruokiin

Ine

-ssa

ruuassa / ruoassa / ruo’assa

ruuissa / ruo’issa / ruoissa

Ela

-sta

ruuasta / ruoasta / ruo’asta

ruuista / ruo’ista / ruoista

All

-lle

ruualle / ruoalle / ruo’alle

ruuille / ruo’ille / ruoille

Ade

-lla

ruualla / ruoalla / ruo’alla

ruuilla / ruo’illa / ruoilla

Abl

-lta

ruualta / ruoalta / ruo’alta

ruuilta / ruo’ilta / ruoilta

Tra

-ksi

ruuaksi / ruoaksi / ruo’aksi

ruuiksi / ruo’iksi / ruoiksi

Ess

-na

ruokana

ruokina

Abe

-tta

ruuatta / ruoatta / ruo’atta

ruuitta / ruo’itta / ruoitta

Com

-ne

-

ruokine

Ins

-in

-

ruuin / ruo’in / ruoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ruoka

ruuat / ruoat / ruo’at

Par

-ta

ruokaa

ruokia

Gen

-n

ruuan / ruoan / ruo’an

ruokien

Ill

mihin

ruokaan

ruokiin

Ine

-ssa

ruuassa / ruoassa / ruo’assa

ruuissa / ruo’issa / ruoissa

Ela

-sta

ruuasta / ruoasta / ruo’asta

ruuista / ruo’ista / ruoista

All

-lle

ruualle / ruoalle / ruo’alle

ruuille / ruo’ille / ruoille

Ade

-lla

ruualla / ruoalla / ruo’alla

ruuilla / ruo’illa / ruoilla

Abl

-lta

ruualta / ruoalta / ruo’alta

ruuilta / ruo’ilta / ruoilta

Tra

-ksi

ruuaksi / ruoaksi / ruo’aksi

ruuiksi / ruo’iksi / ruoiksi

Ess

-na

ruokana

ruokina

Abe

-tta

ruuatta / ruoatta / ruo’atta

ruuitta / ruo’itta / ruoitta

Com

-ne

-

ruokine

Ins

-in

-

ruuin / ruo’in / ruoin

food ruoka, ravinto
cooking ruoanlaitto, ruoka, ruoanvalmistus
meat liha, ruoka, malto, syötävä osa, painava sisällys, asia
eating syöminen, ruoka, syönti
table taulukko, pöytä, taulu, luettelo, levy, ruoka
dietary ruoka, ruokajärjestys
board hallitus, lauta, johtokunta, taulu, lautakunta, ruoka
chow sapuska, ruoka, kiinanpystykorva
fare hinta, kuljetusmaksu, matkalipun hinta, ruoka, matkustaja, kuljetustaksa
eatables ruoka, ruokatavarat
nosh ruoka, sapuska
eats ruoka, sapuska
provisions muona, elintarvikkeet, ruoka
Show more arrow right
Europarl parallel corpus; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Tatoeba; OPUS; Europarl Parallel Corpus Ruoka on valmis. The food is ready. Ruoka oli herkullista. The food was delicious. Koe ruokasi. Experience your food. Syö ruokasi. Finished eating. Hyvä ruoka. A great flood. Ruokani on jo kylmää. My meal is already cold. Entäs ruokani. Oh ooh ooh , my food! Älä syö ruoiltasi! Don't eat from your meals!. Ruoka piristää. It makes you happy , food. Ruokani oli herkullista. My food was delicious. Show more arrow right

Wiktionary

food meal Show more arrow right (food): ravinto(meal): ateria Show more arrow right Both of the two ways of inflecting ruoka presented above are regarded as equally acceptable by Kotus, an authority in Finnish language. In practice, the former declension is more common in written language while the latter is more common in spoken language. Show more arrow right ruokailla-ruokainenruokaisaruokalaruokkia Show more arrow right alkuruokaarkiruokadieettiruokaeturuokaeväsruokageeniruokagourmetruokagrilliruokagurmeeruokaherkkuruokahimoruokahätäruokajouluruokajuhlaruokajälkiruokajälkiruokakastikejälkiruokakulhojälkiruokalautanenjälkiruokalusikkajälkiruokamaljajälkiruokaviinikalaruokakananruokakarjanruokakasvisruokakasvisruokavaliokeittoruokakioskiruokakotiruokalaatikkoruokalaihdutusruokavaliolempiruokaliemiruokalinturuokalusikkaruokalämminruokamaitoruokamieliruokamikroruokapataruokaperinneruokapikaruokapikaruokapaikkapitoruokapitäjäruokapurkkiruokapäivällisruokapääruokapääruokalajipääsiäisruokaravintolaruokaretkiruokaroskaruokaruoanhajuruoanhakuruoanjakelupisteruoanjäteruoankäryruoanlaittajaruoanlaittoruoanlaittotaitoruoanlaittotaitoinenruoansulatusruoantuoksuruoantähderuoanvalmistusruoanvalmistusohjeruoka-aikaruoka-aineruoka-aineallergiaruoka-ainesruoka-aineympyräruoka-allergiaruoka-annosruoka-apuruoka-astiaruokaetikkaruokahaluruokahalutonruokahaluttomuusruokahuoltoruokajonoruokajuomaruokajärjestysruokakaappiruokakaupparuokakellariruokakelloruokakomeroruokakoriruokakulttuuriruokakulutruokakuntaruokakuppiruokalajiruokalappuruokalaskuruokaleipäruokaleporuokaliinaruokalippuruokalistaruokalisäruokalusikallinenruokalusikkaruokamakkararuokamenotruokamultaruokamyrkytysruokaohjeruokaomenaruokaostosruokapaikkaruokapalkkaruokapaprikaruokaparsaruokaperinneruokaperunaruokapidotruokapiiriruokaputkaruokapöytäruokaraharuokarauharuokareseptiruokarukousruokaruotsiruokaryyppyruokasalaattiruokasaliruokasieniruokasipuliruokasoodaruokasularuokasuolaruokatalousruokatarjoiluruokatarpeetruokatarvikeruokataukoruokatavararuokatavarakaupparuokatermosruokatorviruokatottumusruokatuntiruokaturvaruokavalioruokavaratruokavierasruokaviiniruokavälituntiruokaöljysairaalaruokasianruokasieniruokasilmänruokatexmexruokatykinruokauuniruokavalmisruokavihannesruokavokkiruokavuokaruokaväliruoka Show more arrow right From Proto-Finnic rooka, borrowed from Proto-Germanic rōkā ("care, attention", later rōkō). Cognates include Estonian roog, Votic rooka, Ludian ruog. Show more arrow right

Wikipedia

Food Food is any substance consumed to provide nutritional support for an organism. Food is usually of plant, animal or fungal origin, and contains essential nutrients, such as carbohydrates, fats, proteins, vitamins, or minerals. The substance is ingested by an organism and assimilated by the organism's cells to provide energy, maintain life, or stimulate growth. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ruokani

ruokani

ruokasi

ruokasi

ruokansa

ruokansa

Par

-ta

ruokaani

ruokiani

ruokaasi

ruokiasi

ruokaansa

ruokiansa / ruokiaan

Gen

-n

ruokani

ruokieni

ruokasi

ruokiesi

ruokansa

ruokiensa

Ill

mihin

ruokaani

ruokiini

ruokaasi

ruokiisi

ruokaansa

ruokiinsa

Ine

-ssa

ruuassani / ruoassani / ruo’assani

ruuissani / ruo’issani / ruoissani

ruuassasi / ruoassasi / ruo’assasi

ruuissasi / ruo’issasi / ruoissasi

ruuassansa / ruuassaan / ruoassansa / ruoassaan / ruo’assansa / ruo’assaan

ruuissansa / ruuissaan / ruo’issansa / ruo’issaan / ruoissansa / ruoissaan

Ela

-sta

ruuastani / ruoastani / ruo’astani

ruuistani / ruo’istani / ruoistani

ruuastasi / ruoastasi / ruo’astasi

ruuistasi / ruo’istasi / ruoistasi

ruuastansa / ruuastaan / ruoastansa / ruoastaan / ruo’astansa / ruo’astaan

ruuistansa / ruuistaan / ruo’istansa / ruo’istaan / ruoistansa / ruoistaan

All

-lle

ruualleni / ruoalleni / ruo’alleni

ruuilleni / ruo’illeni / ruoilleni

ruuallesi / ruoallesi / ruo’allesi

ruuillesi / ruo’illesi / ruoillesi

ruualleen / ruuallensa / ruoalleen / ruoallensa / ruo’alleen / ruo’allensa

ruuillensa / ruuillean / ruo’illensa / ruo’illean / ruoillensa / ruoillean

Ade

-lla

ruuallani / ruoallani / ruo’allani

ruuillani / ruo’illani / ruoillani

ruuallasi / ruoallasi / ruo’allasi

ruuillasi / ruo’illasi / ruoillasi

ruuallansa / ruuallaan / ruoallansa / ruoallaan / ruo’allansa / ruo’allaan

ruuillansa / ruuillaan / ruo’illansa / ruo’illaan / ruoillansa / ruoillaan

Abl

-lta

ruualtani / ruoaltani / ruo’altani

ruuiltani / ruo’iltani / ruoiltani

ruualtasi / ruoaltasi / ruo’altasi

ruuiltasi / ruo’iltasi / ruoiltasi

ruualtansa / ruualtaan / ruoaltansa / ruoaltaan / ruo’altansa / ruo’altaan

ruuiltansa / ruuiltaan / ruo’iltansa / ruo’iltaan / ruoiltansa / ruoiltaan

Tra

-ksi

ruuakseni / ruoakseni / ruo’akseni

ruuikseni / ruo’ikseni / ruoikseni

ruuaksesi / ruoaksesi / ruo’aksesi

ruuiksesi / ruo’iksesi / ruoiksesi

ruuakseen / ruuaksensa / ruoakseen / ruoaksensa / ruo’akseen / ruo’aksensa

ruuikseen / ruuiksensa / ruo’ikseen / ruo’iksensa / ruoikseen / ruoiksensa

Ess

-na

ruokanani

ruokinani

ruokanasi

ruokinasi

ruokanansa / ruokanaan

ruokinansa / ruokinaan

Abe

-tta

ruuattani / ruoattani / ruo’attani

ruuittani / ruo’ittani / ruoittani

ruuattasi / ruoattasi / ruo’attasi

ruuittasi / ruo’ittasi / ruoittasi

ruuattansa / ruuattaan / ruoattansa / ruoattaan / ruo’attansa / ruo’attaan

ruuittansa / ruuittaan / ruo’ittansa / ruo’ittaan / ruoittansa / ruoittaan

Com

-ne

-

ruokineni

-

ruokinesi

-

ruokinensa / ruokineen

Singular

Plural

Nom

-

ruokani

ruokasi

ruokansa

ruokani

ruokasi

ruokansa

Par

-ta

ruokaani

ruokaasi

ruokaansa

ruokiani

ruokiasi

ruokiansa / ruokiaan

Gen

-n

ruokani

ruokasi

ruokansa

ruokieni

ruokiesi

ruokiensa

Ill

mihin

ruokaani

ruokaasi

ruokaansa

ruokiini

ruokiisi

ruokiinsa

Ine

-ssa

ruuassani / ruoassani / ruo’assani

ruuassasi / ruoassasi / ruo’assasi

ruuassansa / ruuassaan / ruoassansa / ruoassaan / ruo’assansa / ruo’assaan

ruuissani / ruo’issani / ruoissani

ruuissasi / ruo’issasi / ruoissasi

ruuissansa / ruuissaan / ruo’issansa / ruo’issaan / ruoissansa / ruoissaan

Ela

-sta

ruuastani / ruoastani / ruo’astani

ruuastasi / ruoastasi / ruo’astasi

ruuastansa / ruuastaan / ruoastansa / ruoastaan / ruo’astansa / ruo’astaan

ruuistani / ruo’istani / ruoistani

ruuistasi / ruo’istasi / ruoistasi

ruuistansa / ruuistaan / ruo’istansa / ruo’istaan / ruoistansa / ruoistaan

All

-lle

ruualleni / ruoalleni / ruo’alleni

ruuallesi / ruoallesi / ruo’allesi

ruualleen / ruuallensa / ruoalleen / ruoallensa / ruo’alleen / ruo’allensa

ruuilleni / ruo’illeni / ruoilleni

ruuillesi / ruo’illesi / ruoillesi

ruuillensa / ruuillean / ruo’illensa / ruo’illean / ruoillensa / ruoillean

Ade

-lla

ruuallani / ruoallani / ruo’allani

ruuallasi / ruoallasi / ruo’allasi

ruuallansa / ruuallaan / ruoallansa / ruoallaan / ruo’allansa / ruo’allaan

ruuillani / ruo’illani / ruoillani

ruuillasi / ruo’illasi / ruoillasi

ruuillansa / ruuillaan / ruo’illansa / ruo’illaan / ruoillansa / ruoillaan

Abl

-lta

ruualtani / ruoaltani / ruo’altani

ruualtasi / ruoaltasi / ruo’altasi

ruualtansa / ruualtaan / ruoaltansa / ruoaltaan / ruo’altansa / ruo’altaan

ruuiltani / ruo’iltani / ruoiltani

ruuiltasi / ruo’iltasi / ruoiltasi

ruuiltansa / ruuiltaan / ruo’iltansa / ruo’iltaan / ruoiltansa / ruoiltaan

Tra

-ksi

ruuakseni / ruoakseni / ruo’akseni

ruuaksesi / ruoaksesi / ruo’aksesi

ruuakseen / ruuaksensa / ruoakseen / ruoaksensa / ruo’akseen / ruo’aksensa

ruuikseni / ruo’ikseni / ruoikseni

ruuiksesi / ruo’iksesi / ruoiksesi

ruuikseen / ruuiksensa / ruo’ikseen / ruo’iksensa / ruoikseen / ruoiksensa

Ess

-na

ruokanani

ruokanasi

ruokanansa / ruokanaan

ruokinani

ruokinasi

ruokinansa / ruokinaan

Abe

-tta

ruuattani / ruoattani / ruo’attani

ruuattasi / ruoattasi / ruo’attasi

ruuattansa / ruuattaan / ruoattansa / ruoattaan / ruo’attansa / ruo’attaan

ruuittani / ruo’ittani / ruoittani

ruuittasi / ruo’ittasi / ruoittasi

ruuittansa / ruuittaan / ruo’ittansa / ruo’ittaan / ruoittansa / ruoittaan

Com

-ne

-

-

-

ruokineni

ruokinesi

ruokinensa / ruokineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ruokamme

ruokamme

ruokanne

ruokanne

ruokansa

ruokansa

Par

-ta

ruokaamme

ruokiamme

ruokaanne

ruokianne

ruokaansa

ruokiansa / ruokiaan

Gen

-n

ruokamme

ruokiemme

ruokanne

ruokienne

ruokansa

ruokiensa

Ill

mihin

ruokaamme

ruokiimme

ruokaanne

ruokiinne

ruokaansa

ruokiinsa

Ine

-ssa

ruuassamme / ruoassamme / ruo’assamme

ruuissamme / ruo’issamme / ruoissamme

ruuassanne / ruoassanne / ruo’assanne

ruuissanne / ruo’issanne / ruoissanne

ruuassansa / ruuassaan / ruoassansa / ruoassaan / ruo’assansa / ruo’assaan

ruuissansa / ruuissaan / ruo’issansa / ruo’issaan / ruoissansa / ruoissaan

Ela

-sta

ruuastamme / ruoastamme / ruo’astamme

ruuistamme / ruo’istamme / ruoistamme

ruuastanne / ruoastanne / ruo’astanne

ruuistanne / ruo’istanne / ruoistanne

ruuastansa / ruuastaan / ruoastansa / ruoastaan / ruo’astansa / ruo’astaan

ruuistansa / ruuistaan / ruo’istansa / ruo’istaan / ruoistansa / ruoistaan

All

-lle

ruuallemme / ruoallemme / ruo’allemme

ruuillemme / ruo’illemme / ruoillemme

ruuallenne / ruoallenne / ruo’allenne

ruuillenne / ruo’illenne / ruoillenne

ruualleen / ruuallensa / ruoalleen / ruoallensa / ruo’alleen / ruo’allensa

ruuillensa / ruuillean / ruo’illensa / ruo’illean / ruoillensa / ruoillean

Ade

-lla

ruuallamme / ruoallamme / ruo’allamme

ruuillamme / ruo’illamme / ruoillamme

ruuallanne / ruoallanne / ruo’allanne

ruuillanne / ruo’illanne / ruoillanne

ruuallansa / ruuallaan / ruoallansa / ruoallaan / ruo’allansa / ruo’allaan

ruuillansa / ruuillaan / ruo’illansa / ruo’illaan / ruoillansa / ruoillaan

Abl

-lta

ruualtamme / ruoaltamme / ruo’altamme

ruuiltamme / ruo’iltamme / ruoiltamme

ruualtanne / ruoaltanne / ruo’altanne

ruuiltanne / ruo’iltanne / ruoiltanne

ruualtansa / ruualtaan / ruoaltansa / ruoaltaan / ruo’altansa / ruo’altaan

ruuiltansa / ruuiltaan / ruo’iltansa / ruo’iltaan / ruoiltansa / ruoiltaan

Tra

-ksi

ruuaksemme / ruoaksemme / ruo’aksemme

ruuiksemme / ruo’iksemme / ruoiksemme

ruuaksenne / ruoaksenne / ruo’aksenne

ruuiksenne / ruo’iksenne / ruoiksenne

ruuakseen / ruuaksensa / ruoakseen / ruoaksensa / ruo’akseen / ruo’aksensa

ruuikseen / ruuiksensa / ruo’ikseen / ruo’iksensa / ruoikseen / ruoiksensa

Ess

-na

ruokanamme

ruokinamme

ruokananne

ruokinanne

ruokanansa / ruokanaan

ruokinansa / ruokinaan

Abe

-tta

ruuattamme / ruoattamme / ruo’attamme

ruuittamme / ruo’ittamme / ruoittamme

ruuattanne / ruoattanne / ruo’attanne

ruuittanne / ruo’ittanne / ruoittanne

ruuattansa / ruuattaan / ruoattansa / ruoattaan / ruo’attansa / ruo’attaan

ruuittansa / ruuittaan / ruo’ittansa / ruo’ittaan / ruoittansa / ruoittaan

Com

-ne

-

ruokinemme

-

ruokinenne

-

ruokinensa / ruokineen

Singular

Plural

Nom

-

ruokamme

ruokanne

ruokansa

ruokamme

ruokanne

ruokansa

Par

-ta

ruokaamme

ruokaanne

ruokaansa

ruokiamme

ruokianne

ruokiansa / ruokiaan

Gen

-n

ruokamme

ruokanne

ruokansa

ruokiemme

ruokienne

ruokiensa

Ill

mihin

ruokaamme

ruokaanne

ruokaansa

ruokiimme

ruokiinne

ruokiinsa

Ine

-ssa

ruuassamme / ruoassamme / ruo’assamme

ruuassanne / ruoassanne / ruo’assanne

ruuassansa / ruuassaan / ruoassansa / ruoassaan / ruo’assansa / ruo’assaan

ruuissamme / ruo’issamme / ruoissamme

ruuissanne / ruo’issanne / ruoissanne

ruuissansa / ruuissaan / ruo’issansa / ruo’issaan / ruoissansa / ruoissaan

Ela

-sta

ruuastamme / ruoastamme / ruo’astamme

ruuastanne / ruoastanne / ruo’astanne

ruuastansa / ruuastaan / ruoastansa / ruoastaan / ruo’astansa / ruo’astaan

ruuistamme / ruo’istamme / ruoistamme

ruuistanne / ruo’istanne / ruoistanne

ruuistansa / ruuistaan / ruo’istansa / ruo’istaan / ruoistansa / ruoistaan

All

-lle

ruuallemme / ruoallemme / ruo’allemme

ruuallenne / ruoallenne / ruo’allenne

ruualleen / ruuallensa / ruoalleen / ruoallensa / ruo’alleen / ruo’allensa

ruuillemme / ruo’illemme / ruoillemme

ruuillenne / ruo’illenne / ruoillenne

ruuillensa / ruuillean / ruo’illensa / ruo’illean / ruoillensa / ruoillean

Ade

-lla

ruuallamme / ruoallamme / ruo’allamme

ruuallanne / ruoallanne / ruo’allanne

ruuallansa / ruuallaan / ruoallansa / ruoallaan / ruo’allansa / ruo’allaan

ruuillamme / ruo’illamme / ruoillamme

ruuillanne / ruo’illanne / ruoillanne

ruuillansa / ruuillaan / ruo’illansa / ruo’illaan / ruoillansa / ruoillaan

Abl

-lta

ruualtamme / ruoaltamme / ruo’altamme

ruualtanne / ruoaltanne / ruo’altanne

ruualtansa / ruualtaan / ruoaltansa / ruoaltaan / ruo’altansa / ruo’altaan

ruuiltamme / ruo’iltamme / ruoiltamme

ruuiltanne / ruo’iltanne / ruoiltanne

ruuiltansa / ruuiltaan / ruo’iltansa / ruo’iltaan / ruoiltansa / ruoiltaan

Tra

-ksi

ruuaksemme / ruoaksemme / ruo’aksemme

ruuaksenne / ruoaksenne / ruo’aksenne

ruuakseen / ruuaksensa / ruoakseen / ruoaksensa / ruo’akseen / ruo’aksensa

ruuiksemme / ruo’iksemme / ruoiksemme

ruuiksenne / ruo’iksenne / ruoiksenne

ruuikseen / ruuiksensa / ruo’ikseen / ruo’iksensa / ruoikseen / ruoiksensa

Ess

-na

ruokanamme

ruokananne

ruokanansa / ruokanaan

ruokinamme

ruokinanne

ruokinansa / ruokinaan

Abe

-tta

ruuattamme / ruoattamme / ruo’attamme

ruuattanne / ruoattanne / ruo’attanne

ruuattansa / ruuattaan / ruoattansa / ruoattaan / ruo’attansa / ruo’attaan

ruuittamme / ruo’ittamme / ruoittamme

ruuittanne / ruo’ittanne / ruoittanne

ruuittansa / ruuittaan / ruo’ittansa / ruo’ittaan / ruoittansa / ruoittaan

Com

-ne

-

-

-

ruokinemme

ruokinenne

ruokinensa / ruokineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept