geeniruoka |
Noun, Singular Nominative |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ ruoka |
Noun, Singular Nominative |
|
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
geeniruuat / geeniruoat / geeniruo’at |
|
Par |
-ta |
geeniruokaa |
geeniruokia |
Gen |
-n |
geeniruuan / geeniruoan / geeniruo’an |
geeniruokien |
Ill |
mihin |
geeniruokaan |
geeniruokiin |
Ine |
-ssa |
geeniruuassa / geeniruoassa / geeniruo’assa |
geeniruuissa / geeniruo’issa / geeniruoissa |
Ela |
-sta |
geeniruuasta / geeniruoasta / geeniruo’asta |
geeniruuista / geeniruo’ista / geeniruoista |
All |
-lle |
geeniruualle / geeniruoalle / geeniruo’alle |
geeniruuille / geeniruo’ille / geeniruoille |
Ade |
-lla |
geeniruualla / geeniruoalla / geeniruo’alla |
geeniruuilla / geeniruo’illa / geeniruoilla |
Abl |
-lta |
geeniruualta / geeniruoalta / geeniruo’alta |
geeniruuilta / geeniruo’ilta / geeniruoilta |
Tra |
-ksi |
geeniruuaksi / geeniruoaksi / geeniruo’aksi |
geeniruuiksi / geeniruo’iksi / geeniruoiksi |
Ess |
-na |
geeniruokana |
geeniruokina |
Abe |
-tta |
geeniruuatta / geeniruoatta / geeniruo’atta |
geeniruuitta / geeniruo’itta / geeniruoitta |
Com |
-ne |
- |
geeniruokine |
Ins |
-in |
- |
geeniruuin / geeniruo’in / geeniruoin |
Singular
Plural
Nom
-
geeniruuat / geeniruoat / geeniruo’at
Par
-ta
geeniruokaa
geeniruokia
Gen
-n
geeniruuan / geeniruoan / geeniruo’an
geeniruokien
Ill
mihin
geeniruokaan
geeniruokiin
Ine
-ssa
geeniruuassa / geeniruoassa / geeniruo’assa
geeniruuissa / geeniruo’issa / geeniruoissa
Ela
-sta
geeniruuasta / geeniruoasta / geeniruo’asta
geeniruuista / geeniruo’ista / geeniruoista
All
-lle
geeniruualle / geeniruoalle / geeniruo’alle
geeniruuille / geeniruo’ille / geeniruoille
Ade
-lla
geeniruualla / geeniruoalla / geeniruo’alla
geeniruuilla / geeniruo’illa / geeniruoilla
Abl
-lta
geeniruualta / geeniruoalta / geeniruo’alta
geeniruuilta / geeniruo’ilta / geeniruoilta
Tra
-ksi
geeniruuaksi / geeniruoaksi / geeniruo’aksi
geeniruuiksi / geeniruo’iksi / geeniruoiksi
Ess
-na
geeniruokana
geeniruokina
Abe
-tta
geeniruuatta / geeniruoatta / geeniruo’atta
geeniruuitta / geeniruo’itta / geeniruoitta
Com
-ne
-
geeniruokine
Ins
-in
-
geeniruuin / geeniruo’in / geeniruoin
| gene food | |
| genetic food |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
geeniruoka |
geeniruoka |
geeniruoka |
geeniruoka |
geeniruoka |
geeniruoka |
Par |
-ta |
geeniruokaa |
geeniruokia |
geeniruokaa |
geeniruokia |
geeniruokaa |
geeniruokia |
Gen |
-n |
geeniruoka |
geeniruokie |
geeniruoka |
geeniruokie |
geeniruoka |
geeniruokie |
Ill |
mihin |
geeniruokaa |
geeniruokii |
geeniruokaa |
geeniruokii |
geeniruokaa |
geeniruokii |
Ine |
-ssa |
geeniruuassa |
geeniruuissa |
geeniruuassa |
geeniruuissa |
geeniruuassa |
geeniruuissa |
Ela |
-sta |
geeniruuasta |
geeniruuista |
geeniruuasta |
geeniruuista |
geeniruuasta |
geeniruuista |
All |
-lle |
geeniruualle |
geeniruuille |
geeniruualle |
geeniruuille |
geeniruuall |
geeniruuille |
Ade |
-lla |
geeniruualla |
geeniruuilla |
geeniruualla |
geeniruuilla |
geeniruualla |
geeniruuilla |
Abl |
-lta |
geeniruualta |
geeniruuilta |
geeniruualta |
geeniruuilta |
geeniruualta |
geeniruuilta |
Tra |
-ksi |
geeniruuakse |
geeniruuikse |
geeniruuakse |
geeniruuikse |
geeniruuaks |
geeniruuiks |
Ess |
-na |
geeniruokana |
geeniruokina |
geeniruokana |
geeniruokina |
geeniruokana |
geeniruokina |
Abe |
-tta |
geeniruuatta |
geeniruuitta |
geeniruuatta |
geeniruuitta |
geeniruuatta |
geeniruuitta |
Com |
-ne |
- |
geeniruokine |
- |
geeniruokine |
- |
geeniruokine |
Singular
Plural
Nom
-
geeniruoka
geeniruoka
geeniruoka
geeniruoka
geeniruoka
geeniruoka
Par
-ta
geeniruokaa
geeniruokaa
geeniruokaa
geeniruokia
geeniruokia
geeniruokia
Gen
-n
geeniruoka
geeniruoka
geeniruoka
geeniruokie
geeniruokie
geeniruokie
Ill
mihin
geeniruokaa
geeniruokaa
geeniruokaa
geeniruokii
geeniruokii
geeniruokii
Ine
-ssa
geeniruuassa
geeniruuassa
geeniruuassa
geeniruuissa
geeniruuissa
geeniruuissa
Ela
-sta
geeniruuasta
geeniruuasta
geeniruuasta
geeniruuista
geeniruuista
geeniruuista
All
-lle
geeniruualle
geeniruualle
geeniruuall
geeniruuille
geeniruuille
geeniruuille
Ade
-lla
geeniruualla
geeniruualla
geeniruualla
geeniruuilla
geeniruuilla
geeniruuilla
Abl
-lta
geeniruualta
geeniruualta
geeniruualta
geeniruuilta
geeniruuilta
geeniruuilta
Tra
-ksi
geeniruuakse
geeniruuakse
geeniruuaks
geeniruuikse
geeniruuikse
geeniruuiks
Ess
-na
geeniruokana
geeniruokana
geeniruokana
geeniruokina
geeniruokina
geeniruokina
Abe
-tta
geeniruuatta
geeniruuatta
geeniruuatta
geeniruuitta
geeniruuitta
geeniruuitta
Com
-ne
-
-
-
geeniruokine
geeniruokine
geeniruokine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
geeniruoka |
geeniruoka |
geeniruoka |
geeniruoka |
geeniruoka |
geeniruoka |
Par |
-ta |
geeniruokaa |
geeniruokia |
geeniruokaa |
geeniruokia |
geeniruokaa |
geeniruokia |
Gen |
-n |
geeniruoka |
geeniruokie |
geeniruoka |
geeniruokie |
geeniruoka |
geeniruokie |
Ill |
mihin |
geeniruokaa |
geeniruokii |
geeniruokaa |
geeniruokii |
geeniruokaa |
geeniruokii |
Ine |
-ssa |
geeniruuassa |
geeniruuissa |
geeniruuassa |
geeniruuissa |
geeniruuassa |
geeniruuissa |
Ela |
-sta |
geeniruuasta |
geeniruuista |
geeniruuasta |
geeniruuista |
geeniruuasta |
geeniruuista |
All |
-lle |
geeniruualle |
geeniruuille |
geeniruualle |
geeniruuille |
geeniruuall |
geeniruuille |
Ade |
-lla |
geeniruualla |
geeniruuilla |
geeniruualla |
geeniruuilla |
geeniruualla |
geeniruuilla |
Abl |
-lta |
geeniruualta |
geeniruuilta |
geeniruualta |
geeniruuilta |
geeniruualta |
geeniruuilta |
Tra |
-ksi |
geeniruuakse |
geeniruuikse |
geeniruuakse |
geeniruuikse |
geeniruuaks |
geeniruuiks |
Ess |
-na |
geeniruokana |
geeniruokina |
geeniruokana |
geeniruokina |
geeniruokana |
geeniruokina |
Abe |
-tta |
geeniruuatta |
geeniruuitta |
geeniruuatta |
geeniruuitta |
geeniruuatta |
geeniruuitta |
Com |
-ne |
- |
geeniruokine |
- |
geeniruokine |
- |
geeniruokine |
Singular
Plural
Nom
-
geeniruoka
geeniruoka
geeniruoka
geeniruoka
geeniruoka
geeniruoka
Par
-ta
geeniruokaa
geeniruokaa
geeniruokaa
geeniruokia
geeniruokia
geeniruokia
Gen
-n
geeniruoka
geeniruoka
geeniruoka
geeniruokie
geeniruokie
geeniruokie
Ill
mihin
geeniruokaa
geeniruokaa
geeniruokaa
geeniruokii
geeniruokii
geeniruokii
Ine
-ssa
geeniruuassa
geeniruuassa
geeniruuassa
geeniruuissa
geeniruuissa
geeniruuissa
Ela
-sta
geeniruuasta
geeniruuasta
geeniruuasta
geeniruuista
geeniruuista
geeniruuista
All
-lle
geeniruualle
geeniruualle
geeniruuall
geeniruuille
geeniruuille
geeniruuille
Ade
-lla
geeniruualla
geeniruualla
geeniruualla
geeniruuilla
geeniruuilla
geeniruuilla
Abl
-lta
geeniruualta
geeniruualta
geeniruualta
geeniruuilta
geeniruuilta
geeniruuilta
Tra
-ksi
geeniruuakse
geeniruuakse
geeniruuaks
geeniruuikse
geeniruuikse
geeniruuiks
Ess
-na
geeniruokana
geeniruokana
geeniruokana
geeniruokina
geeniruokina
geeniruokina
Abe
-tta
geeniruuatta
geeniruuatta
geeniruuatta
geeniruuitta
geeniruuitta
geeniruuitta
Com
-ne
-
-
-
geeniruokine
geeniruokine
geeniruokine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
geeni |
geenit |
Par |
-ta |
geeniä |
geenejä |
Gen |
-n |
geenin |
geenien |
Ill |
mihin |
geeniin |
geeneihin |
Ine |
-ssa |
geenissä |
geeneissä |
Ela |
-sta |
geenistä |
geeneistä |
All |
-lle |
geenille |
geeneille |
Ade |
-lla |
geenillä |
geeneillä |
Abl |
-lta |
geeniltä |
geeneiltä |
Tra |
-ksi |
geeniksi |
geeneiksi |
Ess |
-na |
geeninä |
geeneinä |
Abe |
-tta |
geenittä |
geeneittä |
Com |
-ne |
- |
geeneine |
Ins |
-in |
- |
geenein |
Singular
Plural
Nom
-
geeni
geenit
Par
-ta
geeniä
geenejä
Gen
-n
geenin
geenien
Ill
mihin
geeniin
geeneihin
Ine
-ssa
geenissä
geeneissä
Ela
-sta
geenistä
geeneistä
All
-lle
geenille
geeneille
Ade
-lla
geenillä
geeneillä
Abl
-lta
geeniltä
geeneiltä
Tra
-ksi
geeniksi
geeneiksi
Ess
-na
geeninä
geeneinä
Abe
-tta
geenittä
geeneittä
Com
-ne
-
geeneine
Ins
-in
-
geenein
| gene | geeni |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
geeni |
geeni |
geeni |
geeni |
geeni |
geeni |
Par |
-ta |
geeniä |
geenejä |
geeniä |
geenejä |
geeniä |
geenejä |
Gen |
-n |
geeni |
geenie |
geeni |
geenie |
geeni |
geenie |
Ill |
mihin |
geenii |
geeneihi |
geenii |
geeneihi |
geenii |
geeneihi |
Ine |
-ssa |
geenissä |
geeneissä |
geenissä |
geeneissä |
geenissä |
geeneissä |
Ela |
-sta |
geenistä |
geeneistä |
geenistä |
geeneistä |
geenistä |
geeneistä |
All |
-lle |
geenille |
geeneille |
geenille |
geeneille |
geenille |
geeneille |
Ade |
-lla |
geenillä |
geeneillä |
geenillä |
geeneillä |
geenillä |
geeneillä |
Abl |
-lta |
geeniltä |
geeneiltä |
geeniltä |
geeneiltä |
geeniltä |
geeneiltä |
Tra |
-ksi |
geenikse |
geeneikse |
geenikse |
geeneikse |
geenikse |
geeneikse |
Ess |
-na |
geeninä |
geeneinä |
geeninä |
geeneinä |
geeninä |
geeneinä |
Abe |
-tta |
geenittä |
geeneittä |
geenittä |
geeneittä |
geenittä |
geeneittä |
Com |
-ne |
- |
geeneine |
- |
geeneine |
- |
geeneine |
Singular
Plural
Nom
-
geeni
geeni
geeni
geeni
geeni
geeni
Par
-ta
geeniä
geeniä
geeniä
geenejä
geenejä
geenejä
Gen
-n
geeni
geeni
geeni
geenie
geenie
geenie
Ill
mihin
geenii
geenii
geenii
geeneihi
geeneihi
geeneihi
Ine
-ssa
geenissä
geenissä
geenissä
geeneissä
geeneissä
geeneissä
Ela
-sta
geenistä
geenistä
geenistä
geeneistä
geeneistä
geeneistä
All
-lle
geenille
geenille
geenille
geeneille
geeneille
geeneille
Ade
-lla
geenillä
geenillä
geenillä
geeneillä
geeneillä
geeneillä
Abl
-lta
geeniltä
geeniltä
geeniltä
geeneiltä
geeneiltä
geeneiltä
Tra
-ksi
geenikse
geenikse
geenikse
geeneikse
geeneikse
geeneikse
Ess
-na
geeninä
geeninä
geeninä
geeneinä
geeneinä
geeneinä
Abe
-tta
geenittä
geenittä
geenittä
geeneittä
geeneittä
geeneittä
Com
-ne
-
-
-
geeneine
geeneine
geeneine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
geeni |
geeni |
geeni |
geeni |
geeni |
geeni |
Par |
-ta |
geeniä |
geenejä |
geeniä |
geenejä |
geeniä |
geenejä |
Gen |
-n |
geeni |
geenie |
geeni |
geenie |
geeni |
geenie |
Ill |
mihin |
geenii |
geeneihi |
geenii |
geeneihi |
geenii |
geeneihi |
Ine |
-ssa |
geenissä |
geeneissä |
geenissä |
geeneissä |
geenissä |
geeneissä |
Ela |
-sta |
geenistä |
geeneistä |
geenistä |
geeneistä |
geenistä |
geeneistä |
All |
-lle |
geenille |
geeneille |
geenille |
geeneille |
geenille |
geeneille |
Ade |
-lla |
geenillä |
geeneillä |
geenillä |
geeneillä |
geenillä |
geeneillä |
Abl |
-lta |
geeniltä |
geeneiltä |
geeniltä |
geeneiltä |
geeniltä |
geeneiltä |
Tra |
-ksi |
geenikse |
geeneikse |
geenikse |
geeneikse |
geenikse |
geeneikse |
Ess |
-na |
geeninä |
geeneinä |
geeninä |
geeneinä |
geeninä |
geeneinä |
Abe |
-tta |
geenittä |
geeneittä |
geenittä |
geeneittä |
geenittä |
geeneittä |
Com |
-ne |
- |
geeneine |
- |
geeneine |
- |
geeneine |
Singular
Plural
Nom
-
geeni
geeni
geeni
geeni
geeni
geeni
Par
-ta
geeniä
geeniä
geeniä
geenejä
geenejä
geenejä
Gen
-n
geeni
geeni
geeni
geenie
geenie
geenie
Ill
mihin
geenii
geenii
geenii
geeneihi
geeneihi
geeneihi
Ine
-ssa
geenissä
geenissä
geenissä
geeneissä
geeneissä
geeneissä
Ela
-sta
geenistä
geenistä
geenistä
geeneistä
geeneistä
geeneistä
All
-lle
geenille
geenille
geenille
geeneille
geeneille
geeneille
Ade
-lla
geenillä
geenillä
geenillä
geeneillä
geeneillä
geeneillä
Abl
-lta
geeniltä
geeniltä
geeniltä
geeneiltä
geeneiltä
geeneiltä
Tra
-ksi
geenikse
geenikse
geenikse
geeneikse
geeneikse
geeneikse
Ess
-na
geeninä
geeninä
geeninä
geeneinä
geeneinä
geeneinä
Abe
-tta
geenittä
geenittä
geenittä
geeneittä
geeneittä
geeneittä
Com
-ne
-
-
-
geeneine
geeneine
geeneine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
ruoka |
ruuat / ruoat / ruo’at |
Par |
-ta |
ruokaa |
ruokia |
Gen |
-n |
ruuan / ruoan / ruo’an |
ruokien |
Ill |
mihin |
ruokaan |
ruokiin |
Ine |
-ssa |
ruuassa / ruoassa / ruo’assa |
ruuissa / ruo’issa / ruoissa |
Ela |
-sta |
ruuasta / ruoasta / ruo’asta |
ruuista / ruo’ista / ruoista |
All |
-lle |
ruualle / ruoalle / ruo’alle |
ruuille / ruo’ille / ruoille |
Ade |
-lla |
ruualla / ruoalla / ruo’alla |
ruuilla / ruo’illa / ruoilla |
Abl |
-lta |
ruualta / ruoalta / ruo’alta |
ruuilta / ruo’ilta / ruoilta |
Tra |
-ksi |
ruuaksi / ruoaksi / ruo’aksi |
ruuiksi / ruo’iksi / ruoiksi |
Ess |
-na |
ruokana |
ruokina |
Abe |
-tta |
ruuatta / ruoatta / ruo’atta |
ruuitta / ruo’itta / ruoitta |
Com |
-ne |
- |
ruokine |
Ins |
-in |
- |
ruuin / ruo’in / ruoin |
Singular
Plural
Nom
-
ruoka
ruuat / ruoat / ruo’at
Par
-ta
ruokaa
ruokia
Gen
-n
ruuan / ruoan / ruo’an
ruokien
Ill
mihin
ruokaan
ruokiin
Ine
-ssa
ruuassa / ruoassa / ruo’assa
ruuissa / ruo’issa / ruoissa
Ela
-sta
ruuasta / ruoasta / ruo’asta
ruuista / ruo’ista / ruoista
All
-lle
ruualle / ruoalle / ruo’alle
ruuille / ruo’ille / ruoille
Ade
-lla
ruualla / ruoalla / ruo’alla
ruuilla / ruo’illa / ruoilla
Abl
-lta
ruualta / ruoalta / ruo’alta
ruuilta / ruo’ilta / ruoilta
Tra
-ksi
ruuaksi / ruoaksi / ruo’aksi
ruuiksi / ruo’iksi / ruoiksi
Ess
-na
ruokana
ruokina
Abe
-tta
ruuatta / ruoatta / ruo’atta
ruuitta / ruo’itta / ruoitta
Com
-ne
-
ruokine
Ins
-in
-
ruuin / ruo’in / ruoin
| food | ruoka, ravinto |
| cooking | ruoanlaitto, ruoka, ruoanvalmistus |
| meat | liha, ruoka, malto, syötävä osa, painava sisällys, asia |
| eating | syöminen, ruoka, syönti |
| table | taulukko, pöytä, taulu, luettelo, levy, ruoka |
| dietary | ruoka, ruokajärjestys |
| board | hallitus, lauta, johtokunta, taulu, lautakunta, ruoka |
| chow | sapuska, ruoka, kiinanpystykorva |
| fare | hinta, kuljetusmaksu, matkalipun hinta, ruoka, matkustaja, kuljetustaksa |
| eatables | ruoka, ruokatavarat |
| nosh | ruoka, sapuska |
| eats | ruoka, sapuska |
| provisions | muona, elintarvikkeet, ruoka |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ruoka |
ruoka |
ruoka |
ruoka |
ruoka |
ruoka |
Par |
-ta |
ruokaa |
ruokia |
ruokaa |
ruokia |
ruokaa |
ruokia |
Gen |
-n |
ruoka |
ruokie |
ruoka |
ruokie |
ruoka |
ruokie |
Ill |
mihin |
ruokaa |
ruokii |
ruokaa |
ruokii |
ruokaa |
ruokii |
Ine |
-ssa |
ruuassa |
ruuissa |
ruuassa |
ruuissa |
ruuassa |
ruuissa |
Ela |
-sta |
ruuasta |
ruuista |
ruuasta |
ruuista |
ruuasta |
ruuista |
All |
-lle |
ruualle |
ruuille |
ruualle |
ruuille |
ruuall |
ruuille |
Ade |
-lla |
ruualla |
ruuilla |
ruualla |
ruuilla |
ruualla |
ruuilla |
Abl |
-lta |
ruualta |
ruuilta |
ruualta |
ruuilta |
ruualta |
ruuilta |
Tra |
-ksi |
ruuakse |
ruuikse |
ruuakse |
ruuikse |
ruuaks |
ruuiks |
Ess |
-na |
ruokana |
ruokina |
ruokana |
ruokina |
ruokana |
ruokina |
Abe |
-tta |
ruuatta |
ruuitta |
ruuatta |
ruuitta |
ruuatta |
ruuitta |
Com |
-ne |
- |
ruokine |
- |
ruokine |
- |
ruokine |
Singular
Plural
Nom
-
ruoka
ruoka
ruoka
ruoka
ruoka
ruoka
Par
-ta
ruokaa
ruokaa
ruokaa
ruokia
ruokia
ruokia
Gen
-n
ruoka
ruoka
ruoka
ruokie
ruokie
ruokie
Ill
mihin
ruokaa
ruokaa
ruokaa
ruokii
ruokii
ruokii
Ine
-ssa
ruuassa
ruuassa
ruuassa
ruuissa
ruuissa
ruuissa
Ela
-sta
ruuasta
ruuasta
ruuasta
ruuista
ruuista
ruuista
All
-lle
ruualle
ruualle
ruuall
ruuille
ruuille
ruuille
Ade
-lla
ruualla
ruualla
ruualla
ruuilla
ruuilla
ruuilla
Abl
-lta
ruualta
ruualta
ruualta
ruuilta
ruuilta
ruuilta
Tra
-ksi
ruuakse
ruuakse
ruuaks
ruuikse
ruuikse
ruuiks
Ess
-na
ruokana
ruokana
ruokana
ruokina
ruokina
ruokina
Abe
-tta
ruuatta
ruuatta
ruuatta
ruuitta
ruuitta
ruuitta
Com
-ne
-
-
-
ruokine
ruokine
ruokine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ruoka |
ruoka |
ruoka |
ruoka |
ruoka |
ruoka |
Par |
-ta |
ruokaa |
ruokia |
ruokaa |
ruokia |
ruokaa |
ruokia |
Gen |
-n |
ruoka |
ruokie |
ruoka |
ruokie |
ruoka |
ruokie |
Ill |
mihin |
ruokaa |
ruokii |
ruokaa |
ruokii |
ruokaa |
ruokii |
Ine |
-ssa |
ruuassa |
ruuissa |
ruuassa |
ruuissa |
ruuassa |
ruuissa |
Ela |
-sta |
ruuasta |
ruuista |
ruuasta |
ruuista |
ruuasta |
ruuista |
All |
-lle |
ruualle |
ruuille |
ruualle |
ruuille |
ruuall |
ruuille |
Ade |
-lla |
ruualla |
ruuilla |
ruualla |
ruuilla |
ruualla |
ruuilla |
Abl |
-lta |
ruualta |
ruuilta |
ruualta |
ruuilta |
ruualta |
ruuilta |
Tra |
-ksi |
ruuakse |
ruuikse |
ruuakse |
ruuikse |
ruuaks |
ruuiks |
Ess |
-na |
ruokana |
ruokina |
ruokana |
ruokina |
ruokana |
ruokina |
Abe |
-tta |
ruuatta |
ruuitta |
ruuatta |
ruuitta |
ruuatta |
ruuitta |
Com |
-ne |
- |
ruokine |
- |
ruokine |
- |
ruokine |
Singular
Plural
Nom
-
ruoka
ruoka
ruoka
ruoka
ruoka
ruoka
Par
-ta
ruokaa
ruokaa
ruokaa
ruokia
ruokia
ruokia
Gen
-n
ruoka
ruoka
ruoka
ruokie
ruokie
ruokie
Ill
mihin
ruokaa
ruokaa
ruokaa
ruokii
ruokii
ruokii
Ine
-ssa
ruuassa
ruuassa
ruuassa
ruuissa
ruuissa
ruuissa
Ela
-sta
ruuasta
ruuasta
ruuasta
ruuista
ruuista
ruuista
All
-lle
ruualle
ruualle
ruuall
ruuille
ruuille
ruuille
Ade
-lla
ruualla
ruualla
ruualla
ruuilla
ruuilla
ruuilla
Abl
-lta
ruualta
ruualta
ruualta
ruuilta
ruuilta
ruuilta
Tra
-ksi
ruuakse
ruuakse
ruuaks
ruuikse
ruuikse
ruuiks
Ess
-na
ruokana
ruokana
ruokana
ruokina
ruokina
ruokina
Abe
-tta
ruuatta
ruuatta
ruuatta
ruuitta
ruuitta
ruuitta
Com
-ne
-
-
-
ruokine
ruokine
ruokine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net