Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

kissaihminen kissa   N Sg Nom + ihminen   N Sg Nom

kissa, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - kissa kissat
Par -ta kissaa kissoja
Gen -n kissan kissojen
Ill mihin kissaan kissoihin
Ine -ssa kissassa kissoissa
Ela -sta kissasta kissoista
All -lle kissalle kissoille
Ade -lla kissalla kissoilla
Abl -lta kissalta kissoilta
Tra -ksi kissaksi kissoiksi
Ess -na kissana kissoina
Abe -tta kissatta kissoitta
Com -ne - kissoine
Ins -in - kissoin

Translations & synonyms

cat kissa, katti, kissaeläin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Gur png (Sryvf pnghf) vf n qbzrfgvp fcrpvrf bs fznyy pneavibebhf znzzny. Vg vf gur bayl qbzrfgvpngrq fcrpvrf va gur snzvyl Sryvqnr naq vf bsgra ersreerq gb nf gur qbzrfgvp png gb qvfgvathvfu vg sebz gur jvyq zrzoref bs gur snzvyl. N png pna rvgure or n ubhfr png, n snez png be n sreny png; gur ynggre enatrf serryl naq nibvqf uhzna pbagnpg.

Source: Wikipedia
Wiktionary
png (Sryvf qbzrfgvphf)

     Fin: Xhxnf fra xvffna uäaaäa abfgnvfv, ryyrv xvffn vgfr?
     Eng: ― Jub jbhyq envfr gur png'f gnvy vs abg gur png vgfrys?
(fynat) png, puvpx, sbk (n frkl lbhat jbzna)

Synonyms:
(pbyybdhvny) xnggv(qvzvahgvir) zveev, xvffvzveev(puvyqera gnyx) xvffv, xvfh(fcrpvrf) xrflxvffn, xbgvxvffn
Derived terms:
unxrn xvffbwra wn xbvevra xnaffn
xvregää xhva xvffn xhhznn chhebn
xvffnznvara
xvffn ivrxööa
Compounds:
natbenxvffn
rzbxvffn
xrflxvffn
xrfäxvffn
xvffnryäva
xvffnvuzvara
xvffnauvrxxn
xvffnauäaaäairgb
xvffnauäagä
xvffnaxryyb
xvffnaxvgn
xvffnaxhygn
xvffnaxhccv
xvffnaxäcäyä
xvffnayhhxxh
xvffnazvaggh
xvffnacravxxn
xvffnacragh
xvffnacbvxn
xvffnacbvxnara
xvffnacäviäg
xvffnaevfgvävfrg
xvffnaehbxn
xvffnafvyzä
xvffnaälggryl
xvffncrgb
xvffnebgh
xvffnehggb
xbyyvxvffn
xbgvxvffn
xhyxhxvffn
ynvinxvffn
znngvnvfxvffn
annenfxvffn
aälggrylxvffn
cnwhaxvffn
crefvnaxvffn
cbvxnxvffn
ebghxvffn
fvnzvaxvffn
fvfäxvffn
fvirggvxvffn
glggöxvffn
hebfxvffn
ivyyvxvffn
ivyhxvffn

Etymology:
Obeebjrq sebz Fjrqvfu xvffr, xvffn (“png”), jvgu bgure qvnyrpgny sbezf vapyhqvat xvfr, xvff. Cebonoyl hygvzngryl sebz n png pnyy "xvf-xvf-xvf" hfrq guebhtubhg Rhebcr (frr xvf; nyfb pbzcner Ehffvna киса (xvfn)).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissani kissani kissasi kissasi kissansa kissansa
Par -ta kissaani kissojani kissaasi kissojasi kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissani kissojeni kissasi kissojesi kissansa kissojensa
Ill mihin kissaani kissoihini kissaasi kissoihisi kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassani kissoissani kissassasi kissoissasi kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastani kissoistani kissastasi kissoistasi kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissalleni kissoilleni kissallesi kissoillesi kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallani kissoillani kissallasi kissoillasi kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltani kissoiltani kissaltasi kissoiltasi kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissakseni kissoikseni kissaksesi kissoiksesi kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanani kissoinani kissanasi kissoinasi kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattani kissoittani kissattasi kissoittasi kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoineni - kissoinesi - kissoineen / kissoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissamme kissamme kissanne kissanne kissansa kissansa
Par -ta kissaamme kissojamme kissaanne kissojanne kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissamme kissojemme kissanne kissojenne kissansa kissojensa
Ill mihin kissaamme kissoihimme kissaanne kissoihinne kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassamme kissoissamme kissassanne kissoissanne kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastamme kissoistamme kissastanne kissoistanne kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissallemme kissoillemme kissallenne kissoillenne kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallamme kissoillamme kissallanne kissoillanne kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltamme kissoiltamme kissaltanne kissoiltanne kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissaksemme kissoiksemme kissaksenne kissoiksenne kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanamme kissoinamme kissananne kissoinanne kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattamme kissoittamme kissattanne kissoittanne kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoinemme - kissoinenne - kissoineen / kissoinensa

ihminen, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - ihminen ihmiset
Par -ta ihmistä ihmisiä
Gen -n ihmisen ihmisien / ihmisten
Ill mihin ihmiseen ihmisiin
Ine -ssa ihmisessä ihmisissä
Ela -sta ihmisestä ihmisistä
All -lle ihmiselle ihmisille
Ade -lla ihmisellä ihmisillä
Abl -lta ihmiseltä ihmisiltä
Tra -ksi ihmiseksi ihmisiksi
Ess -na ihmisenä ihmisinä
Abe -tta ihmisettä ihmisittä
Com -ne - ihmisine
Ins -in - ihmisin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Uhznaf (Ubzb fncvraf) ner n fcrpvrf bs uvtuyl vagryyvtrag cevzngrf. Gurl ner gur bayl rkgnag zrzoref bs gur fhogevor Ubzvavan naq—gbtrgure jvgu puvzcnamrrf, tbevyynf, naq benathgnaf—ner cneg bs gur snzvyl Ubzvavqnr (gur terng ncrf, be ubzvavqf). Uhznaf ner greerfgevny navznyf, punenpgrevmrq ol gurve rerpg cbfgher naq ovcrqny ybpbzbgvba; uvtu znahny qrkgrevgl naq urnil gbby hfr pbzcnerq gb bgure navznyf; bcra-raqrq naq pbzcyrk ynathntr hfr pbzcnerq gb bgure navzny pbzzhavpngvbaf; ynetre, zber pbzcyrk oenvaf guna bgure cevzngrf; naq uvtuyl nqinaprq naq betnavmrq fbpvrgvrf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
uhzna, uhzna orvat

crefba

     Synonym: uraxvyö
Synonyms:
varuzb
Derived terms:
vuzvfzävara, vuzvfzävfglä
vuzvfzävfglä
vuzvfglä, vuzvfgliä
vuzvfgliä
vuzvfllf

Compounds:
nvxnvuzvara
nxxnvuzvara
nyxhvuzvara
nzznggv-vuzvara
ncvanvuzvara
vuzvfnwnghf
vuzvfnyxvb
vuzvfncvan
vuzvfnexn
vuzvfnexhhf
vuzvfneib
vuzvfnfhzhf
vuzvfnfhagb
vuzvfryb
vuzvfryäzä
vuzvfranyxh
vuzvfunuzb
vuzvfuraxv
vuzvfvxä
vuzvfvafhyvvav
vuzvfwbhxxb
vuzvfwäexv
vuzvfxnhccn
vuzvfxrfxrvara
vuzvfxrfxrvfllf
vuzvfxvycv
vuzvfxvecch
vuzvfxbugnyb
vuzvfxhagn
vuzvfxhinnwn
vuzvfxhinhf
vuzvfxäfv
vuzvfyncfv
vuzvfyvun
vuzvfyhbaar
vuzvfyhbagb
vuzvfzrev
vuzvfzrgfäfglf
vuzvfzvryv
vuzvfzhhev
vuzvfbvxrhf
vuzvfbvxrhfevxbf
vuzvfbyragb
vuzvfcnywbhf
vuzvfcnexn
vuzvfcryxb
vuzvfcrgb
vuzvfcbchynngvb
vuzvfenxnf
vuzvfenhxxn
vuzvfenhavb
vuzvfenivagb
vuzvfebgh
vuzvfehhzvf
vuzvfelöfgö
vuzvffvryh
vuzvffhuqr
vuzvffhxh
vuzvffhfv
vuzvfflqäa
vuzvfflöwä
vuzvfflöagv
vuzvfgnvzv
vuzvfgvrqr
vuzvfghatbf
vuzvfghagrzhf
vuzvfghagvwn
vuzvfgllccv
vuzvfglö
vuzvfglöibvzn
vuzvfgäv
vuzvfhuev
vuzvfivun
vuzvfivunnwn
vuzvfivyvaä
vuzvfivegn
vuzvfibvzn
vuzvflugrvfxhagn
vuzvflugrvfö
vuzvflzzäeelf
vuzvflfgäiä
vuzvfäyl
vuzvfääav
hyxbvyznvuzvara
invzbvuzvara
lyv-vuzvara

Etymology:
Sebz rneyvre vauvzvara (pbzcner vauvzvyyvara), sebz Cebgb-Svaavp vauvzvara, bs haxabja bevtva. Pbtangr jvgu Rfgbavna vavzrar naq Xneryvna vuzvav.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - ihmiseni ihmiseni ihmisesi ihmisesi ihmisensä ihmisensä
Par -ta ihmistäni ihmisiäni ihmistäsi ihmisiäsi ihmistänsä / ihmistään ihmisiänsä / ihmisiään
Gen -n ihmiseni ihmisieni / ihmisteni ihmisesi ihmisiesi / ihmistesi ihmisensä ihmisiensä / ihmistensä
Ill mihin ihmiseeni ihmisiini ihmiseesi ihmisiisi ihmiseensä ihmisiinsä
Ine -ssa ihmisessäni ihmisissäni ihmisessäsi ihmisissäsi ihmisessänsä / ihmisessään ihmisissänsä / ihmisissään
Ela -sta ihmisestäni ihmisistäni ihmisestäsi ihmisistäsi ihmisestänsä / ihmisestään ihmisistänsä / ihmisistään
All -lle ihmiselleni ihmisilleni ihmisellesi ihmisillesi ihmiselleen / ihmisellensä ihmisillensä / ihmisilleän
Ade -lla ihmiselläni ihmisilläni ihmiselläsi ihmisilläsi ihmisellänsä / ihmisellään ihmisillänsä / ihmisillään
Abl -lta ihmiseltäni ihmisiltäni ihmiseltäsi ihmisiltäsi ihmiseltänsä / ihmiseltään ihmisiltänsä / ihmisiltään
Tra -ksi ihmisekseni ihmisikseni ihmiseksesi ihmisiksesi ihmisekseen / ihmiseksensä ihmisikseen / ihmisiksensä
Ess -na ihmisenäni ihmisinäni ihmisenäsi ihmisinäsi ihmisenänsä / ihmisenään ihmisinänsä / ihmisinään
Abe -tta ihmisettäni ihmisittäni ihmisettäsi ihmisittäsi ihmisettänsä / ihmisettään ihmisittänsä / ihmisittään
Com -ne - ihmisineni - ihmisinesi - ihmisineen / ihmisinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - ihmisemme ihmisemme ihmisenne ihmisenne ihmisensä ihmisensä
Par -ta ihmistämme ihmisiämme ihmistänne ihmisiänne ihmistänsä / ihmistään ihmisiänsä / ihmisiään
Gen -n ihmisemme ihmisiemme / ihmistemme ihmisenne ihmisienne / ihmistenne ihmisensä ihmisiensä / ihmistensä
Ill mihin ihmiseemme ihmisiimme ihmiseenne ihmisiinne ihmiseensä ihmisiinsä
Ine -ssa ihmisessämme ihmisissämme ihmisessänne ihmisissänne ihmisessänsä / ihmisessään ihmisissänsä / ihmisissään
Ela -sta ihmisestämme ihmisistämme ihmisestänne ihmisistänne ihmisestänsä / ihmisestään ihmisistänsä / ihmisistään
All -lle ihmisellemme ihmisillemme ihmisellenne ihmisillenne ihmiselleen / ihmisellensä ihmisillensä / ihmisilleän
Ade -lla ihmisellämme ihmisillämme ihmisellänne ihmisillänne ihmisellänsä / ihmisellään ihmisillänsä / ihmisillään
Abl -lta ihmiseltämme ihmisiltämme ihmiseltänne ihmisiltänne ihmiseltänsä / ihmiseltään ihmisiltänsä / ihmisiltään
Tra -ksi ihmiseksemme ihmisiksemme ihmiseksenne ihmisiksenne ihmisekseen / ihmiseksensä ihmisikseen / ihmisiksensä
Ess -na ihmisenämme ihmisinämme ihmisenänne ihmisinänne ihmisenänsä / ihmisenään ihmisinänsä / ihmisinään
Abe -tta ihmisettämme ihmisittämme ihmisettänne ihmisittänne ihmisettänsä / ihmisettään ihmisittänsä / ihmisittään
Com -ne - ihmisinemme - ihmisinenne - ihmisineen / ihmisinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept