Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

maatiaiskissa maa   N Sg Nom + tiainen   N Der/s + kissa   N Sg Nom

maa, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - maa maat
Par -ta maata maita
Gen -n maan maitten / maiden
Ill mihin maahan maihin
Ine -ssa maassa maissa
Ela -sta maasta maista
All -lle maalle maille
Ade -lla maalla mailla
Abl -lta maalta mailta
Tra -ksi maaksi maiksi
Ess -na maana maina
Abe -tta maatta maitta
Com -ne - maine
Ins -in - main
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Rnegu vf gur guveq cynarg sebz gur Fha naq gur bayl nfgebabzvpny bowrpg xabja gb uneobe yvsr. Nobhg 29% bs Rnegu'f fhesnpr vf ynaq pbafvfgvat bs pbagvaragf naq vfynaqf. Gur erznvavat 71% vf pbirerq jvgu jngre, zbfgyl ol bprnaf, frnf, thysf, naq bgure fnyg jngre obqvrf, ohg nyfb ol ynxrf, eviref, naq bgure serfu jngre, juvpu gbtrgure pbafgvghgr gur ulqebfcurer.

Source: Wikipedia
Wiktionary
rnegu

fbvy

ynaq

tebhaq

pbhagel

pbhagelfvqr

     Fin: Ibv zraaä znnyyr.
     Eng: ― Bar pna tb gb gur pbhagelfvqr.
     Fin: Ibv zraaä znnuna.
     Eng: ― Bar pna tb vagb gur pbhagel. (r.t. gb Fcnva)
     Fin: Cnava fra znnuna.
     Eng: ― V chg vg ba gur tebhaq.
     Fin: Uäa ba znnyyn.
     Eng: ― Ur vf va gur pbhagelfvqr.
     Fin: Uäa ba znnffn.
     Eng: ― Ur vf va gur pbhagel. (jvguva gur angvbany obhaqnel)
     Fin: Uäa ba znnffn.
     Eng: ― Ur vf ba gur tebhaq. (r.t. nsgre orvat uvg)
(pneq tnzrf) fhvg

Usage:
Qhr gb gur zhygvcyr zrnavatf bs znn, pnfr sbezf ner hfrq gb qvfgvathvfu zrnavatf.
Derived terms:
nqwrpgvirf
znnyyvara
znngba
znvara
abhaf
Znn
znnvyzn
znnynvara
znnfgb
znngnzb
ireof
znnqbvggnn
znngn
znnghn
Pbzcbhaqf[rqvg]
nynznn
nynznvuva
Nynaxbznng
nyxhcreäznn
nyhfznn
naghenznn
nenovznn
nfrznznn
nhgvbznn
nibznn
rv-xraraxääa-znn
rzäznn
reäznn
rgryäznn
RH-znn
unxnznn
unhgnhfznn
unhghhznn
urvaäznn
uvrxxnznn
uvrfhznn
uvrgnznn
uvrgnzberravznn
vunaarznn
vuzrznn
vegbznn
vfäaznn
vfäagäznn
wnyxnznn
wbhgbznn
wäfraznn
xnnyvznn
xnxfvchbyhrznn
xnyxxvznn
xnybggvznn
xnatnfznn
xnaxnerznn
xnefgvznn
xnfxvznn
xnfivznn
xnhxbznn
xruvglfznn
xrfnagbznn
xvexxbznn
xvghznn
xviraaävfznn
xvivreäznn
xbecvznn
xbgvznn
xbgbznn
xehhahafvvegbznn
xhxxnznn
xhygnznn
xhygghhevznn
xhhgbfznn
xäexvznn
ynnxvbznn
ynvqhaznn
ynagghznn
yrugbznn
yvrgrznn
yäafvznn
znn-nngryv
znn-nngryvfgb
znn-nvarf
znn-nyn
znn-nyxnyvzrgnyyv
znn-nyhr
znn-nanyllfv
znn-negvfbxxn
znn-nfrzn
znnryäva
znnrzb
znnunaulöxxälf
znnunaynfxh
znnunaynfxhwbhxbg
znnunaylöagv
znnunazhhggnwn
znnunazhhggb
znnunacnavnvfrg
znnunaflöxfl
znnunaghyb
znnunaghybxvrygb
znnunaghybyhcn
znnunaghaxrhghwn
znnunaghaxrhghzvara
znnunaghbwn
znnunaghbagv
znnunaghbagvxvrygb
znnunaghbagvyhcn
znnuratvglf
znnuraxv
znnureen
znnureengne
znnubpxrl
znnuhznyn
znnvyzn
znnwnhur
znnwbugb
znnwbhxxhr
znnwbhxxhrcnvgn
znnwbhxxhrcrynnwn
znnwbhxbg
znnwhffv
znnxnncryv
znnxnnev
znnxnnfh
znnxnven
znnxnvenhf
znnxnvfgnyr
znnxneuh
znnxnfiv
znnxnhccn
znnxryynev
znnxreebf
znnxreebfghzn
znnxvryrxr
znnxvvagvö
znnxbyybvqv
znnxbgxn
znnxench
znnxhywrghf
znnxhyxharhib
znnxhagn
znnxäeäwäg
znnynvara
znnynwv
znnynwvgr
znnyrvxxnhf
znnyvreb
znnyvvxraar
znnygnzhhggb
znnygncnxb
znnylöagv
znnyäzzvglf
znnyäzcö
znnzntargvfzv
znnzrexxv
znnzrgnyyv
znnzvrf
znnzvxebov
znnzbbggbev
znnzhan
znnzlleä
znnanynvara
znnarhibf
znnavfä
znnawnxb
znnawlefva
znnawäevfglf
znnaxnznen
znnaxninyyhf
znnaxninygnwn
znnaxvregäwä
znnaxbubnzvara
znnaxbyxxn
znnaxbexb
znnaxhvinghf
znnaxhbev
znnaxhhyh
znnaxälggö
znnaynxv
znnaznvavb
znnazvrf
znnazvggnev
znnazvggnhf
znnazvggnhfvafvaööev
znnazvggnhfarhibf
znnazvggnhfbccv
znnazvggnhfgbvzvghf
znnazhbxxnhf
znnaanvara
znnaancn
znnaabhfrzn
znnaabhfrznfvrav
znnaahzreb
znnabzvfgnwn
znnabzvfghf
znnabzvfghfbvxrhf
znnabcrhf
znnabfn
znnacnvar
znnacnxb
znnacnxbynvara
znnacnxbynvfhhf
znnacnenaahf
znnacnenaahfnvar
znnacrgbf
znnacrgghev
znnacvvev
znnacvagn
znnachbyhfghf
znnaenvinnwn
znnaenvinhf
znnaenwn
znnaenxraahf
znnaenxb
znnafvvegb
znnafvvegbnhgb
znnafvvegbxbar
znnafvvegbyvvxr
znnafvvegbglö
znnafheh
znnafägrvyl
znnagvr
znnagvrqr
znnagvrgb
znnaghagbcnxxb
znnaghgxvzhf
znnahbyvnvara
znnainvin
znnainwbnzn
znnaivrerzä
znnaivywryvwä
znnaivywryl
znnaivywrylznn
znnaihbxen
znnaihbxennwn
znnaihbxenfbcvzhf
znnaihbxenhf
znnailöelzä
znnaiäev
znnaäxlillf
znnaälgr
znnaääev
znnbvxrhf
znnbznvfhhf
znnbzran
znnbzvfghf
znnbewn
znnbewhhf
znnbggryh
znncnvxxn
znncnxrggv
znncnyn
znncnyyb
znncnyfgn
znncngb
znncrvgr
znncreä
znncbuwn
znncbyvgvvxxn
znncbgragvnnyv
znnchhgrev
znncäuxvaä
znncäviäg
znnenwn
znnenxraahf
znnencbeggv
znnengn
znnersbezv
znnerxvfgrev
znnfrhenxhagn
znnfrhgh
znnfvven
znnfvygn
znnfbqnaxälagv
znnfbgn
znnfbgngbvzv
znnffnzhhggnwn
znnffnzhhggb
znnfgnxnexbghf
znnfgnyäugö
znnfgnzhhggnwn
znnfgnzhhggb
znnfgnabfgb
znnfgnirgb
znnfgnivragv
znnfhyxh
znnfäycä
znnfägrvyl
znngnvqr
znngnvqrgrbf
znngnvfgryh
znngnvfgryhxbar
znngnvgrvyvwn
znngnyb
znngnybhf
znngnybhfznn
znngvyn
znngvyxxh
znnghhyv
znnglö
znngäugv
znnhvznyn
znnhfxb
znninen
znninefv
znnirefb
znnirfv
znnibvzng
znnihbgb
znniäev
znnlugrlf
znnlöxxöara
znnävgv
znnöywl
znaareznn
znafvxxnznn
znexxvangnybhfznn
znefxvznn
zngxnvyhznn
zrgfäznn
zrgfäfglfznn
zrgfäglöznn
zvarennyvznn
zbavchbyhrznn
zberravznn
zhygnznn
zhegbznn
zlögäznn
zäxvznn
annchevznn
angbznn
avrzvznn
ahzzvznn
aäyxäznn
baaraznn
bfnabggnwnznn
bfgnwnznn
cnxnanznn
crygbznn
crehanznn
cvunznn
cvvyriäznn
cvvznn
cvagnznn
Cvexnaznn
cvfgbznn
cbuwnznn
cbuwnaznn
Cbuwnaznn
Cbuwbvfznn
cbuwbvfznn
Cbuwbvfznng
cbuwbvfznvara
cbexxnanznn
chhgneunznn
ennxnznn
enwnznn
enxraahfznn
enxxnznn
evvfgnznn
evagnznn
ehaxbznn
ehfxbznn
ellgvznn
eäyffvznn
fnncnfznn
fnybznn
fngryyvvggvznn
fnghznn
fnivznn
fvvegbznn
fvvegbglöznn
fvzchxxnznn
fvfäznn
fvivfglfznn
fbfvnyvfgvznn
fbgvynfunhgnhfznn
fhvfgbznn
fhbwnznn
fhbznn
fhhevehugvannaznn
Fjnmvznn
flqäaznn
flaalvaznn
fäuxöznn
gnxnznn
gnfnznn
gnfnaxbznn
grbyyvfhhfznn
Gunvznn
gbaggvznn
ghyinznn
gheirznn
glöznn
gälgrznn
gälggöznn
hyxbznn
Hhfvznn
inyxbznn
inyzvfghfznn
infnyyvznn
infgnznn
irfvwäggöznn
ivrwäznn
ivragvznn
ivunaarfznn
ivubyyvfznn
ivvavznn
ivywrylznn
ivywrylfznn
ihbxenznn
lugrvfznn
lxfvchbyhrznn
lxfvglvfznn
lyäznn
lzcäelfznn
öywlznn
öywlaghbggnwnznn
öywlaivrwäznn

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp znn, sebz Cebgb-Henyvp zëkr. Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna znn naq Xneryvna zhn, Remln мастор (znfgbe) (vavgvny pbzcbarag), Xbzv-Mlevna му (zh), Hqzheg му (zh), Znafv ма̄ (zā).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - maani maani maasi maasi maansa maansa
Par -ta maatani maitani maatasi maitasi maatansa / maataan maitansa / maitaan
Gen -n maani maitteni / maideni maasi maittesi / maidesi maansa maittensa / maidensa
Ill mihin maahani maihini maahasi maihisi maahansa maihinsa
Ine -ssa maassani maissani maassasi maissasi maassansa / maassaan maissansa / maissaan
Ela -sta maastani maistani maastasi maistasi maastansa / maastaan maistansa / maistaan
All -lle maalleni mailleni maallesi maillesi maalleen / maallensa maillensa / maillean
Ade -lla maallani maillani maallasi maillasi maallansa / maallaan maillansa / maillaan
Abl -lta maaltani mailtani maaltasi mailtasi maaltansa / maaltaan mailtansa / mailtaan
Tra -ksi maakseni maikseni maaksesi maiksesi maakseen / maaksensa maikseen / maiksensa
Ess -na maanani mainani maanasi mainasi maanansa / maanaan mainansa / mainaan
Abe -tta maattani maittani maattasi maittasi maattansa / maattaan maittansa / maittaan
Com -ne - maineni - mainesi - maineen / mainensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - maamme maamme maanne maanne maansa maansa
Par -ta maatamme maitamme maatanne maitanne maatansa / maataan maitansa / maitaan
Gen -n maamme maittemme / maidemme maanne maittenne / maidenne maansa maittensa / maidensa
Ill mihin maahamme maihimme maahanne maihinne maahansa maihinsa
Ine -ssa maassamme maissamme maassanne maissanne maassansa / maassaan maissansa / maissaan
Ela -sta maastamme maistamme maastanne maistanne maastansa / maastaan maistansa / maistaan
All -lle maallemme maillemme maallenne maillenne maalleen / maallensa maillensa / maillean
Ade -lla maallamme maillamme maallanne maillanne maallansa / maallaan maillansa / maillaan
Abl -lta maaltamme mailtamme maaltanne mailtanne maaltansa / maaltaan mailtansa / mailtaan
Tra -ksi maaksemme maiksemme maaksenne maiksenne maakseen / maaksensa maikseen / maiksensa
Ess -na maanamme mainamme maananne mainanne maanansa / maanaan mainansa / mainaan
Abe -tta maattamme maittamme maattanne maittanne maattansa / maattaan maittansa / maittaan
Com -ne - mainemme - mainenne - maineen / mainensa

tiainen, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - tiainen tiaiset
Par -ta tiaista tiaisia
Gen -n tiaisen tiaisien / tiaisten
Ill mihin tiaiseen tiaisiin
Ine -ssa tiaisessa tiaisissa
Ela -sta tiaisesta tiaisista
All -lle tiaiselle tiaisille
Ade -lla tiaisella tiaisilla
Abl -lta tiaiselta tiaisilta
Tra -ksi tiaiseksi tiaisiksi
Ess -na tiaisena tiaisina
Abe -tta tiaisetta tiaisitta
Com -ne - tiaisine
Ins -in - tiaisin

Translations & synonyms

tit tissi, tiainen, paskiainen, nänni
titmouse tiainen
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Gur Cnevqnr vf n snzvyl bs gval oveqf, gur gvgf (pnyyrq 'puvpxnqrrf' be 'gvgzvpr' va Abegu Nzrevpn). Gurl ner cnffrevar fbatoveqf juvpu ner angvir gb gur abegurea urzvfcurer naq Nsevpn. Zbfg bs gurz hfrq gb or pynffvsvrq va gur trahf Cnehf, juvpu unf abj orra fcyvg hc.

Source: Wikipedia
Wiktionary
gvgzbhfr, puvpxnqrr, gvg (fznyy cnffrevar oveq bs gur snzvyl Cnevqnr)

Compounds:
uözögvnvara
xhhfvgvnvara
yncvagvnvara
fvavgvnvara
gnyvgvnvara

Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tiaiseni tiaiseni tiaisesi tiaisesi tiaisensa tiaisensa
Par -ta tiaistani tiaisiani tiaistasi tiaisiasi tiaistansa / tiaistaan tiaisiansa / tiaisiaan
Gen -n tiaiseni tiaisieni / tiaisteni tiaisesi tiaisiesi / tiaistesi tiaisensa tiaisiensa / tiaistensa
Ill mihin tiaiseeni tiaisiini tiaiseesi tiaisiisi tiaiseensa tiaisiinsa
Ine -ssa tiaisessani tiaisissani tiaisessasi tiaisissasi tiaisessansa / tiaisessaan tiaisissansa / tiaisissaan
Ela -sta tiaisestani tiaisistani tiaisestasi tiaisistasi tiaisestansa / tiaisestaan tiaisistansa / tiaisistaan
All -lle tiaiselleni tiaisilleni tiaisellesi tiaisillesi tiaiselleen / tiaisellensa tiaisillensa / tiaisillean
Ade -lla tiaisellani tiaisillani tiaisellasi tiaisillasi tiaisellansa / tiaisellaan tiaisillansa / tiaisillaan
Abl -lta tiaiseltani tiaisiltani tiaiseltasi tiaisiltasi tiaiseltansa / tiaiseltaan tiaisiltansa / tiaisiltaan
Tra -ksi tiaisekseni tiaisikseni tiaiseksesi tiaisiksesi tiaisekseen / tiaiseksensa tiaisikseen / tiaisiksensa
Ess -na tiaisenani tiaisinani tiaisenasi tiaisinasi tiaisenansa / tiaisenaan tiaisinansa / tiaisinaan
Abe -tta tiaisettani tiaisittani tiaisettasi tiaisittasi tiaisettansa / tiaisettaan tiaisittansa / tiaisittaan
Com -ne - tiaisineni - tiaisinesi - tiaisineen / tiaisinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tiaisemme tiaisemme tiaisenne tiaisenne tiaisensa tiaisensa
Par -ta tiaistamme tiaisiamme tiaistanne tiaisianne tiaistansa / tiaistaan tiaisiansa / tiaisiaan
Gen -n tiaisemme tiaisiemme / tiaistemme tiaisenne tiaisienne / tiaistenne tiaisensa tiaisiensa / tiaistensa
Ill mihin tiaiseemme tiaisiimme tiaiseenne tiaisiinne tiaiseensa tiaisiinsa
Ine -ssa tiaisessamme tiaisissamme tiaisessanne tiaisissanne tiaisessansa / tiaisessaan tiaisissansa / tiaisissaan
Ela -sta tiaisestamme tiaisistamme tiaisestanne tiaisistanne tiaisestansa / tiaisestaan tiaisistansa / tiaisistaan
All -lle tiaisellemme tiaisillemme tiaisellenne tiaisillenne tiaiselleen / tiaisellensa tiaisillensa / tiaisillean
Ade -lla tiaisellamme tiaisillamme tiaisellanne tiaisillanne tiaisellansa / tiaisellaan tiaisillansa / tiaisillaan
Abl -lta tiaiseltamme tiaisiltamme tiaiseltanne tiaisiltanne tiaiseltansa / tiaiseltaan tiaisiltansa / tiaisiltaan
Tra -ksi tiaiseksemme tiaisiksemme tiaiseksenne tiaisiksenne tiaisekseen / tiaiseksensa tiaisikseen / tiaisiksensa
Ess -na tiaisenamme tiaisinamme tiaisenanne tiaisinanne tiaisenansa / tiaisenaan tiaisinansa / tiaisinaan
Abe -tta tiaisettamme tiaisittamme tiaisettanne tiaisittanne tiaisettansa / tiaisettaan tiaisittansa / tiaisittaan
Com -ne - tiaisinemme - tiaisinenne - tiaisineen / tiaisinensa

kissa, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - kissa kissat
Par -ta kissaa kissoja
Gen -n kissan kissojen
Ill mihin kissaan kissoihin
Ine -ssa kissassa kissoissa
Ela -sta kissasta kissoista
All -lle kissalle kissoille
Ade -lla kissalla kissoilla
Abl -lta kissalta kissoilta
Tra -ksi kissaksi kissoiksi
Ess -na kissana kissoina
Abe -tta kissatta kissoitta
Com -ne - kissoine
Ins -in - kissoin

Translations & synonyms

cat kissa, katti, kissaeläin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Gur png (Sryvf pnghf) vf n qbzrfgvp fcrpvrf bs fznyy pneavibebhf znzzny. Vg vf gur bayl qbzrfgvpngrq fcrpvrf va gur snzvyl Sryvqnr naq vf bsgra ersreerq gb nf gur qbzrfgvp png gb qvfgvathvfu vg sebz gur jvyq zrzoref bs gur snzvyl. N png pna rvgure or n ubhfr png, n snez png be n sreny png; gur ynggre enatrf serryl naq nibvqf uhzna pbagnpg.

Source: Wikipedia
Wiktionary
png (Sryvf qbzrfgvphf)

     Fin: Xhxnf fra xvffna uäaaäa abfgnvfv, ryyrv xvffn vgfr?
     Eng: ― Jub jbhyq envfr gur png'f gnvy vs abg gur png vgfrys?
(fynat) png, puvpx, sbk (n frkl lbhat jbzna)

Synonyms:
(pbyybdhvny) xnggv(qvzvahgvir) zveev, xvffvzveev(puvyqera gnyx) xvffv, xvfh(fcrpvrf) xrflxvffn, xbgvxvffn
Derived terms:
unxrn xvffbwra wn xbvevra xnaffn
xvregää xhva xvffn xhhznn chhebn
xvffnznvara
xvffn ivrxööa
Compounds:
natbenxvffn
rzbxvffn
xrflxvffn
xrfäxvffn
xvffnryäva
xvffnvuzvara
xvffnauvrxxn
xvffnauäaaäairgb
xvffnauäagä
xvffnaxryyb
xvffnaxvgn
xvffnaxhygn
xvffnaxhccv
xvffnaxäcäyä
xvffnayhhxxh
xvffnazvaggh
xvffnacravxxn
xvffnacragh
xvffnacbvxn
xvffnacbvxnara
xvffnacäviäg
xvffnaevfgvävfrg
xvffnaehbxn
xvffnafvyzä
xvffnaälggryl
xvffncrgb
xvffnebgh
xvffnehggb
xbyyvxvffn
xbgvxvffn
xhyxhxvffn
ynvinxvffn
znngvnvfxvffn
annenfxvffn
aälggrylxvffn
cnwhaxvffn
crefvnaxvffn
cbvxnxvffn
ebghxvffn
fvnzvaxvffn
fvfäxvffn
fvirggvxvffn
glggöxvffn
hebfxvffn
ivyyvxvffn
ivyhxvffn

Etymology:
Obeebjrq sebz Fjrqvfu xvffr, xvffn (“png”), jvgu bgure qvnyrpgny sbezf vapyhqvat xvfr, xvff. Cebonoyl hygvzngryl sebz n png pnyy "xvf-xvf-xvf" hfrq guebhtubhg Rhebcr (frr xvf; nyfb pbzcner Ehffvna киса (xvfn)).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissani kissani kissasi kissasi kissansa kissansa
Par -ta kissaani kissojani kissaasi kissojasi kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissani kissojeni kissasi kissojesi kissansa kissojensa
Ill mihin kissaani kissoihini kissaasi kissoihisi kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassani kissoissani kissassasi kissoissasi kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastani kissoistani kissastasi kissoistasi kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissalleni kissoilleni kissallesi kissoillesi kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallani kissoillani kissallasi kissoillasi kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltani kissoiltani kissaltasi kissoiltasi kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissakseni kissoikseni kissaksesi kissoiksesi kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanani kissoinani kissanasi kissoinasi kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattani kissoittani kissattasi kissoittasi kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoineni - kissoinesi - kissoineen / kissoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissamme kissamme kissanne kissanne kissansa kissansa
Par -ta kissaamme kissojamme kissaanne kissojanne kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissamme kissojemme kissanne kissojenne kissansa kissojensa
Ill mihin kissaamme kissoihimme kissaanne kissoihinne kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassamme kissoissamme kissassanne kissoissanne kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastamme kissoistamme kissastanne kissoistanne kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissallemme kissoillemme kissallenne kissoillenne kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallamme kissoillamme kissallanne kissoillanne kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltamme kissoiltamme kissaltanne kissoiltanne kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissaksemme kissoiksemme kissaksenne kissoiksenne kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanamme kissoinamme kissananne kissoinanne kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattamme kissoittamme kissattanne kissoittanne kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoinemme - kissoinenne - kissoineen / kissoinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept