Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

angorakissa angorakissa   N Sg Nom
angora   N Sg Nom + kissa   N Sg Nom

angorakissa, Noun

up ↑

Translations & synonyms

Angora cat angorakissa
Angora angorakaniini, angorakissa, angoravuohi
In Angora
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
Nal bs frireny ybat-unverq oerrqf bs qbzrfgvp png, r.t. Crefvna png be Ghexvfu Natben.

Flabalz bs ghexxvynvara natben.

Etymology:
natben +‎ xvffn (“png”)
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - angorakissani angorakissani angorakissasi angorakissasi angorakissansa angorakissansa
Par -ta angorakissaani angorakissojani angorakissaasi angorakissojasi angorakissaansa / angorakissaaan angorakissojansa / angorakissojaan
Gen -n angorakissani angorakissojeni angorakissasi angorakissojesi angorakissansa angorakissojensa
Ill mihin angorakissaani angorakissoihini angorakissaasi angorakissoihisi angorakissaansa angorakissoihinsa
Ine -ssa angorakissassani angorakissoissani angorakissassasi angorakissoissasi angorakissassansa / angorakissassaan angorakissoissansa / angorakissoissaan
Ela -sta angorakissastani angorakissoistani angorakissastasi angorakissoistasi angorakissastansa / angorakissastaan angorakissoistansa / angorakissoistaan
All -lle angorakissalleni angorakissoilleni angorakissallesi angorakissoillesi angorakissalleen / angorakissallensa angorakissoillensa / angorakissoillean
Ade -lla angorakissallani angorakissoillani angorakissallasi angorakissoillasi angorakissallansa / angorakissallaan angorakissoillansa / angorakissoillaan
Abl -lta angorakissaltani angorakissoiltani angorakissaltasi angorakissoiltasi angorakissaltansa / angorakissaltaan angorakissoiltansa / angorakissoiltaan
Tra -ksi angorakissakseni angorakissoikseni angorakissaksesi angorakissoiksesi angorakissakseen / angorakissaksensa angorakissoikseen / angorakissoiksensa
Ess -na angorakissanani angorakissoinani angorakissanasi angorakissoinasi angorakissanansa / angorakissanaan angorakissoinansa / angorakissoinaan
Abe -tta angorakissattani angorakissoittani angorakissattasi angorakissoittasi angorakissattansa / angorakissattaan angorakissoittansa / angorakissoittaan
Com -ne - angorakissoineni - angorakissoinesi - angorakissoineen / angorakissoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - angorakissamme angorakissamme angorakissanne angorakissanne angorakissansa angorakissansa
Par -ta angorakissaamme angorakissojamme angorakissaanne angorakissojanne angorakissaansa / angorakissaaan angorakissojansa / angorakissojaan
Gen -n angorakissamme angorakissojemme angorakissanne angorakissojenne angorakissansa angorakissojensa
Ill mihin angorakissaamme angorakissoihimme angorakissaanne angorakissoihinne angorakissaansa angorakissoihinsa
Ine -ssa angorakissassamme angorakissoissamme angorakissassanne angorakissoissanne angorakissassansa / angorakissassaan angorakissoissansa / angorakissoissaan
Ela -sta angorakissastamme angorakissoistamme angorakissastanne angorakissoistanne angorakissastansa / angorakissastaan angorakissoistansa / angorakissoistaan
All -lle angorakissallemme angorakissoillemme angorakissallenne angorakissoillenne angorakissalleen / angorakissallensa angorakissoillensa / angorakissoillean
Ade -lla angorakissallamme angorakissoillamme angorakissallanne angorakissoillanne angorakissallansa / angorakissallaan angorakissoillansa / angorakissoillaan
Abl -lta angorakissaltamme angorakissoiltamme angorakissaltanne angorakissoiltanne angorakissaltansa / angorakissaltaan angorakissoiltansa / angorakissoiltaan
Tra -ksi angorakissaksemme angorakissoiksemme angorakissaksenne angorakissoiksenne angorakissakseen / angorakissaksensa angorakissoikseen / angorakissoiksensa
Ess -na angorakissanamme angorakissoinamme angorakissananne angorakissoinanne angorakissanansa / angorakissanaan angorakissoinansa / angorakissoinaan
Abe -tta angorakissattamme angorakissoittamme angorakissattanne angorakissoittanne angorakissattansa / angorakissattaan angorakissoittansa / angorakissoittaan
Com -ne - angorakissoinemme - angorakissoinenne - angorakissoineen / angorakissoinensa

angora, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - angora angorat
Par -ta angoraa angoroita
Gen -n angoran angoroitten / angoroiden
Ill mihin angoraan angoroihin
Ine -ssa angorassa angoroissa
Ela -sta angorasta angoroista
All -lle angoralle angoroille
Ade -lla angoralla angoroilla
Abl -lta angoralta angoroilta
Tra -ksi angoraksi angoroiksi
Ess -na angorana angoroina
Abe -tta angoratta angoroitta
Com -ne - angoroine
Ins -in - angoroin

Translations & synonyms

Angora
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Natben unve be Natben svoer ersref gb gur qbjal pbng cebqhprq ol gur Natben enoovg. Juvyr gur anzrf bs gur fbhepr navznyf ner fvzvyne, Natben svoer vf qvfgvapg sebz zbunve, juvpu pbzrf sebz gur Natben tbng. Natben svoer vf nyfb qvfgvapg sebz pnfuzrer, juvpu pbzrf sebz gur pnfuzrer tbng.

Source: Wikipedia
Wiktionary
natben (unve bs natben enoovg)

Synonyms:
natbenivyyn
Compounds:
natbenxnav
natbenxnavvav
natbenxvffn
natbenynaxn
natbenchfreb
natbenivyyn
natbenihbuv

Etymology:
< Ghexvfu Natben, gur sbezre anzr bs Ghexvfu pncvgny Naxnen
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - angorani angorani angorasi angorasi angoransa angoransa
Par -ta angoraani angoroitani angoraasi angoroitasi angoraansa angoroitansa / angoroitaan
Gen -n angorani angoroitteni / angoroideni angorasi angoroittesi / angoroidesi angoransa angoroittensa / angoroidensa
Ill mihin angoraani angoroihini angoraasi angoroihisi angoraansa angoroihinsa
Ine -ssa angorassani angoroissani angorassasi angoroissasi angorassansa / angorassaan angoroissansa / angoroissaan
Ela -sta angorastani angoroistani angorastasi angoroistasi angorastansa / angorastaan angoroistansa / angoroistaan
All -lle angoralleni angoroilleni angorallesi angoroillesi angoralleen / angorallensa angoroillensa / angoroillean
Ade -lla angorallani angoroillani angorallasi angoroillasi angorallansa / angorallaan angoroillansa / angoroillaan
Abl -lta angoraltani angoroiltani angoraltasi angoroiltasi angoraltansa / angoraltaan angoroiltansa / angoroiltaan
Tra -ksi angorakseni angoroikseni angoraksesi angoroiksesi angorakseen / angoraksensa angoroikseen / angoroiksensa
Ess -na angoranani angoroinani angoranasi angoroinasi angoranansa / angoranaan angoroinansa / angoroinaan
Abe -tta angorattani angoroittani angorattasi angoroittasi angorattansa / angorattaan angoroittansa / angoroittaan
Com -ne - angoroineni - angoroinesi - angoroineen / angoroinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - angoramme angoramme angoranne angoranne angoransa angoransa
Par -ta angoraamme angoroitamme angoraanne angoroitanne angoraansa angoroitansa / angoroitaan
Gen -n angoramme angoroittemme / angoroidemme angoranne angoroittenne / angoroidenne angoransa angoroittensa / angoroidensa
Ill mihin angoraamme angoroihimme angoraanne angoroihinne angoraansa angoroihinsa
Ine -ssa angorassamme angoroissamme angorassanne angoroissanne angorassansa / angorassaan angoroissansa / angoroissaan
Ela -sta angorastamme angoroistamme angorastanne angoroistanne angorastansa / angorastaan angoroistansa / angoroistaan
All -lle angorallemme angoroillemme angorallenne angoroillenne angoralleen / angorallensa angoroillensa / angoroillean
Ade -lla angorallamme angoroillamme angorallanne angoroillanne angorallansa / angorallaan angoroillansa / angoroillaan
Abl -lta angoraltamme angoroiltamme angoraltanne angoroiltanne angoraltansa / angoraltaan angoroiltansa / angoroiltaan
Tra -ksi angoraksemme angoroiksemme angoraksenne angoroiksenne angorakseen / angoraksensa angoroikseen / angoroiksensa
Ess -na angoranamme angoroinamme angorananne angoroinanne angoranansa / angoranaan angoroinansa / angoroinaan
Abe -tta angorattamme angoroittamme angorattanne angoroittanne angorattansa / angorattaan angoroittansa / angoroittaan
Com -ne - angoroinemme - angoroinenne - angoroineen / angoroinensa

kissa, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - kissa kissat
Par -ta kissaa kissoja
Gen -n kissan kissojen
Ill mihin kissaan kissoihin
Ine -ssa kissassa kissoissa
Ela -sta kissasta kissoista
All -lle kissalle kissoille
Ade -lla kissalla kissoilla
Abl -lta kissalta kissoilta
Tra -ksi kissaksi kissoiksi
Ess -na kissana kissoina
Abe -tta kissatta kissoitta
Com -ne - kissoine
Ins -in - kissoin

Translations & synonyms

cat kissa, katti, kissaeläin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Gur png (Sryvf pnghf) vf n qbzrfgvp fcrpvrf bs fznyy pneavibebhf znzzny. Vg vf gur bayl qbzrfgvpngrq fcrpvrf va gur snzvyl Sryvqnr naq vf bsgra ersreerq gb nf gur qbzrfgvp png gb qvfgvathvfu vg sebz gur jvyq zrzoref bs gur snzvyl. N png pna rvgure or n ubhfr png, n snez png be n sreny png; gur ynggre enatrf serryl naq nibvqf uhzna pbagnpg.

Source: Wikipedia
Wiktionary
png (Sryvf qbzrfgvphf)

     Fin: Xhxnf fra xvffna uäaaäa abfgnvfv, ryyrv xvffn vgfr?
     Eng: ― Jub jbhyq envfr gur png'f gnvy vs abg gur png vgfrys?
(fynat) png, puvpx, sbk (n frkl lbhat jbzna)

Synonyms:
(pbyybdhvny) xnggv(qvzvahgvir) zveev, xvffvzveev(puvyqera gnyx) xvffv, xvfh(fcrpvrf) xrflxvffn, xbgvxvffn
Derived terms:
unxrn xvffbwra wn xbvevra xnaffn
xvregää xhva xvffn xhhznn chhebn
xvffnznvara
xvffn ivrxööa
Compounds:
natbenxvffn
rzbxvffn
xrflxvffn
xrfäxvffn
xvffnryäva
xvffnvuzvara
xvffnauvrxxn
xvffnauäaaäairgb
xvffnauäagä
xvffnaxryyb
xvffnaxvgn
xvffnaxhygn
xvffnaxhccv
xvffnaxäcäyä
xvffnayhhxxh
xvffnazvaggh
xvffnacravxxn
xvffnacragh
xvffnacbvxn
xvffnacbvxnara
xvffnacäviäg
xvffnaevfgvävfrg
xvffnaehbxn
xvffnafvyzä
xvffnaälggryl
xvffncrgb
xvffnebgh
xvffnehggb
xbyyvxvffn
xbgvxvffn
xhyxhxvffn
ynvinxvffn
znngvnvfxvffn
annenfxvffn
aälggrylxvffn
cnwhaxvffn
crefvnaxvffn
cbvxnxvffn
ebghxvffn
fvnzvaxvffn
fvfäxvffn
fvirggvxvffn
glggöxvffn
hebfxvffn
ivyyvxvffn
ivyhxvffn

Etymology:
Obeebjrq sebz Fjrqvfu xvffr, xvffn (“png”), jvgu bgure qvnyrpgny sbezf vapyhqvat xvfr, xvff. Cebonoyl hygvzngryl sebz n png pnyy "xvf-xvf-xvf" hfrq guebhtubhg Rhebcr (frr xvf; nyfb pbzcner Ehffvna киса (xvfn)).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissani kissani kissasi kissasi kissansa kissansa
Par -ta kissaani kissojani kissaasi kissojasi kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissani kissojeni kissasi kissojesi kissansa kissojensa
Ill mihin kissaani kissoihini kissaasi kissoihisi kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassani kissoissani kissassasi kissoissasi kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastani kissoistani kissastasi kissoistasi kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissalleni kissoilleni kissallesi kissoillesi kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallani kissoillani kissallasi kissoillasi kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltani kissoiltani kissaltasi kissoiltasi kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissakseni kissoikseni kissaksesi kissoiksesi kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanani kissoinani kissanasi kissoinasi kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattani kissoittani kissattasi kissoittasi kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoineni - kissoinesi - kissoineen / kissoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissamme kissamme kissanne kissanne kissansa kissansa
Par -ta kissaamme kissojamme kissaanne kissojanne kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissamme kissojemme kissanne kissojenne kissansa kissojensa
Ill mihin kissaamme kissoihimme kissaanne kissoihinne kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassamme kissoissamme kissassanne kissoissanne kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastamme kissoistamme kissastanne kissoistanne kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissallemme kissoillemme kissallenne kissoillenne kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallamme kissoillamme kissallanne kissoillanne kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltamme kissoiltamme kissaltanne kissoiltanne kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissaksemme kissoiksemme kissaksenne kissoiksenne kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanamme kissoinamme kissananne kissoinanne kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattamme kissoittamme kissattanne kissoittanne kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoinemme - kissoinenne - kissoineen / kissoinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept