Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

taloryhmä taloryhmä   N Sg Nom
talo   N Sg Nom + ryhmä   N Sg Nom

taloryhmä, Noun

up ↑

Translations & synonyms

taller
house group
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
tebhc bs ubhfrf

Etymology:
gnyb +‎ eluzä
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloryhmäni taloryhmäni taloryhmäsi taloryhmäsi taloryhmänsä taloryhmänsä
Par -ta taloryhmääni taloryhmiäni taloryhmääsi taloryhmiäsi taloryhmäänsä taloryhmiänsä / taloryhmiään
Gen -n taloryhmäni taloryhmieni taloryhmäsi taloryhmiesi taloryhmänsä taloryhmiensä
Ill mihin taloryhmääni taloryhmiini taloryhmääsi taloryhmiisi taloryhmäänsä taloryhmiinsä
Ine -ssa taloryhmässäni taloryhmissäni taloryhmässäsi taloryhmissäsi taloryhmässänsä / taloryhmässään taloryhmissänsä / taloryhmissään
Ela -sta taloryhmästäni taloryhmistäni taloryhmästäsi taloryhmistäsi taloryhmästänsä / taloryhmästään taloryhmistänsä / taloryhmistään
All -lle taloryhmälleni taloryhmilleni taloryhmällesi taloryhmillesi taloryhmälleen / taloryhmällensä taloryhmillensä / taloryhmilleän
Ade -lla taloryhmälläni taloryhmilläni taloryhmälläsi taloryhmilläsi taloryhmällänsä / taloryhmällään taloryhmillänsä / taloryhmillään
Abl -lta taloryhmältäni taloryhmiltäni taloryhmältäsi taloryhmiltäsi taloryhmältänsä / taloryhmältään taloryhmiltänsä / taloryhmiltään
Tra -ksi taloryhmäkseni taloryhmikseni taloryhmäksesi taloryhmiksesi taloryhmäkseen / taloryhmäksensä taloryhmikseen / taloryhmiksensä
Ess -na taloryhmänäni taloryhminäni taloryhmänäsi taloryhminäsi taloryhmänänsä / taloryhmänään taloryhminänsä / taloryhminään
Abe -tta taloryhmättäni taloryhmittäni taloryhmättäsi taloryhmittäsi taloryhmättänsä / taloryhmättään taloryhmittänsä / taloryhmittään
Com -ne - taloryhmineni - taloryhminesi - taloryhmineen / taloryhminensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloryhmämme taloryhmämme taloryhmänne taloryhmänne taloryhmänsä taloryhmänsä
Par -ta taloryhmäämme taloryhmiämme taloryhmäänne taloryhmiänne taloryhmäänsä taloryhmiänsä / taloryhmiään
Gen -n taloryhmämme taloryhmiemme taloryhmänne taloryhmienne taloryhmänsä taloryhmiensä
Ill mihin taloryhmäämme taloryhmiimme taloryhmäänne taloryhmiinne taloryhmäänsä taloryhmiinsä
Ine -ssa taloryhmässämme taloryhmissämme taloryhmässänne taloryhmissänne taloryhmässänsä / taloryhmässään taloryhmissänsä / taloryhmissään
Ela -sta taloryhmästämme taloryhmistämme taloryhmästänne taloryhmistänne taloryhmästänsä / taloryhmästään taloryhmistänsä / taloryhmistään
All -lle taloryhmällemme taloryhmillemme taloryhmällenne taloryhmillenne taloryhmälleen / taloryhmällensä taloryhmillensä / taloryhmilleän
Ade -lla taloryhmällämme taloryhmillämme taloryhmällänne taloryhmillänne taloryhmällänsä / taloryhmällään taloryhmillänsä / taloryhmillään
Abl -lta taloryhmältämme taloryhmiltämme taloryhmältänne taloryhmiltänne taloryhmältänsä / taloryhmältään taloryhmiltänsä / taloryhmiltään
Tra -ksi taloryhmäksemme taloryhmiksemme taloryhmäksenne taloryhmiksenne taloryhmäkseen / taloryhmäksensä taloryhmikseen / taloryhmiksensä
Ess -na taloryhmänämme taloryhminämme taloryhmänänne taloryhminänne taloryhmänänsä / taloryhmänään taloryhminänsä / taloryhminään
Abe -tta taloryhmättämme taloryhmittämme taloryhmättänne taloryhmittänne taloryhmättänsä / taloryhmättään taloryhmittänsä / taloryhmittään
Com -ne - taloryhminemme - taloryhminenne - taloryhmineen / taloryhminensä

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa

ryhmä, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - ryhmä ryhmät
Par -ta ryhmää ryhmiä
Gen -n ryhmän ryhmien
Ill mihin ryhmään ryhmiin
Ine -ssa ryhmässä ryhmissä
Ela -sta ryhmästä ryhmistä
All -lle ryhmälle ryhmille
Ade -lla ryhmällä ryhmillä
Abl -lta ryhmältä ryhmiltä
Tra -ksi ryhmäksi ryhmiksi
Ess -na ryhmänä ryhminä
Abe -tta ryhmättä ryhmittä
Com -ne - ryhmine
Ins -in - ryhmin

Translations & synonyms

group ryhmä, yhtye, ryhmittyminen, retkue, kompleksi, matkue
team joukkue, tiimi, ryhmä, työryhmä, valjakko
set sarja, joukko, setti, ryhmä, asento, erä
category luokka, kategoria, ryhmä
array ryhmä, rivi, järjestys, suuri joukko, pitkä rivi, asu
class luokka, ryhmä, kurssi, oppitunti, tyyli, vuosikurssi
grouping ryhmittymä, ryhmä, karsinointi
cluster ryhmä, rykelmä, rypäle, kimppu, terttu, parvi
party osapuoli, puolue, ryhmä, asianosainen, juhlat, seurue
faction ryhmä, eripuraisuus, ryhmäkunta, puolueryhmä, puolueriita
squad ryhmä, osasto, partio, työryhmä, ehdokkaat
section jakso, osa, osasto, kappale, osuus, ryhmä
bunch nippu, joukko, kimppu, ryhmä, terttu, sakki
posse ryhmä, joukko, etsintäpartio, järjestyspartio
sect lahko, ryhmä, koulukunta
bracket kannatin, konsoli, sulkumerkki, sulje, ryhmä, luokka
clump möykky, ryhmä, kokkare, töminä, rykelmä
body elin, runko, ruumis, keho, kappale, ryhmä
knot solmu, oksa, kyhmy, solmuväli, ryhmä, solmuke
outfit porukka, asu, varusteet, vaatteet, välineet, ryhmä
stable talli, ryhmä, joukko
phalanx rivistö, falangi, rivistöt, ryhmä
consort puoliso, ryhmä, saattoalus
element elementti, alkuaine, aines, aineosa, perusedellytys, ryhmä
draft luonnos, syväys, veto, suunnitelma, kulkusyvyys, ryhmä
contingent osasto, sotilasosasto, ryhmä, valtuuskunta
number määrä, lukumäärä, numero, joukko, luku, ryhmä
community yhteisö, yhdyskunta, yhteisyys, yhteys, siirtokunta, ryhmä

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word eluzä can mean the following:
eluzä: nytroena xäfvgr
eluzä: nyxhnvarvqra wnxfbyyvfra wäewrfgryzäa bfn
eluzä: cflxbybtvna xäfvgr
eluzä: fbgvynflxfvxxö
eluzä: urvzbn cvrarzcv vuzvfeluzä, wbxn infgnn xynnavn gnv ynnwraargghn creurggä
Eluzä: Fvqarl Yhzrgva buwnnzn ihbqra 1966 rybxhin crehfghh Znel ZpPnegula ebznnavva
fbgngbvzvluglzä: (rfvzrexvxfv Eluzä Gnyiryn, Eluzä Bvabara)
Source: Wikipedia
Wiktionary
tebhc

grnz

(zvyvgnel) fdhnq

gebhcr

(zngurzngvpf) tebhc

pbzcyrk (nffrzoyntr bs eryngrq guvatf, pbyyrpgvba)

     Fin: O-ivgnzvvaveluzä
     Eng: ― ivgnzva O pbzcyrk
Derived terms:
nyneluzä
nezrvwneluzä
rqhfxhagneluzä
ryvvggveluzä
rfvvaglwäeluzä
rgheluzä
ulqebxfllyveluzä
vxäeluzä
vafgehzragnnyveluzä
vagerffveluzä
vfxheluzä
vgäeluzä
wbugbeluzä
xnngbeluzä
xneobxfllyveluzä
xrfxveluzä
xrfxhfgneluzä
xrfxhfgryheluzä
xrilgfvaxbeluzä
xvqreluzä
xvivxxbeluzä
xviääeveluzä
xbreluzä
xbuqreluzä
xbzznaqbeluzä
xhxxneluzä
xäexveluzä
ynhfhagneluzä
yäafveluzä
buwnhfeluzä
byrfxryheluzä
bznvfeluzä
bcrghfeluzä
bccbfvgvbeluzä
cnvabfghfeluzä
crehfbcrghfeluzä
cvraeluzä
cbevaneluzä
cebwrxgveluzä
chbyveluzä
cääeluzä
enxraahfeluzä
evfxveluzä
ehbxnvyheluzä
eluzänwb
eluzänyraahf
eluzänfr
eluzäuraxv
eluzäuraxvinxhhghf
eluzäwnxb
eluzäwbugb
eluzäxnfiv
eluzäxrfxhf
eluzäxrfxhfgryh
eluzäxvewr
eluzäxbxb
eluzäxbxbhf
eluzäxbgv
eluzäxhagn
eluzäxhev
eluzäxhin
eluzäyvcch
eluzäyäugö
eluzäawbugnwn
eluzäazhbqbfghf
eluzäbcrghf
eluzäcflxbgrencvn
eluzächurraihbeb
eluzäcäägöf
eluzäehhfh
eluzäfnan
eluzäfrxfv
eluzäfvugrrev
eluzägrbevn
eluzägrencvn
eluzäghxv
eluzäglö
eluzäinxhhghf
eluzäibvzvfgryh
elgzveluzä
fnneveluzä
fvqbfeluzä
fvaxbeluzä
fvexhfeluzä
fbuineluzä
fbvgvaeluzä
fbfvnnyveluzä
flyvagreveluzä
fääfgöcnaxxveluzä
gnvgbyragbeluzä
gnybeluzä
gnauheluzä
gnaffveluzä
gnfbeluzä
gnhfgneluzä
grnggreveluzä
grencvneluzä
ghxveluzä
ghgxvwneluzä
ghgxvzhfeluzä
glöeluzä
inyzvhfeluzä
inyghhfgbeluzä
irvfgbfeluzä
ireveluzä
irexxbeluzä
iregnvyheluzä
iregnvfeluzä
ivrebvghfeluzä
ivvgreluzä
ibxnyvfgveluzä
ihbeveluzä
iärfgöeluzä
iäurzzvfgöeluzä
lugäyöeluzä
ääevzzävfllfeluzä
ääeveluzä

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp eüuzä (pbzcner Rfgbavna eüuz), obeebjrq sebz Cebgb-Onygvp [Grez?] (pbzcner Yvguhnavna geūxšznf).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - ryhmäni ryhmäni ryhmäsi ryhmäsi ryhmänsä ryhmänsä
Par -ta ryhmääni ryhmiäni ryhmääsi ryhmiäsi ryhmäänsä ryhmiänsä / ryhmiään
Gen -n ryhmäni ryhmieni ryhmäsi ryhmiesi ryhmänsä ryhmiensä
Ill mihin ryhmääni ryhmiini ryhmääsi ryhmiisi ryhmäänsä ryhmiinsä
Ine -ssa ryhmässäni ryhmissäni ryhmässäsi ryhmissäsi ryhmässänsä / ryhmässään ryhmissänsä / ryhmissään
Ela -sta ryhmästäni ryhmistäni ryhmästäsi ryhmistäsi ryhmästänsä / ryhmästään ryhmistänsä / ryhmistään
All -lle ryhmälleni ryhmilleni ryhmällesi ryhmillesi ryhmälleen / ryhmällensä ryhmillensä / ryhmilleän
Ade -lla ryhmälläni ryhmilläni ryhmälläsi ryhmilläsi ryhmällänsä / ryhmällään ryhmillänsä / ryhmillään
Abl -lta ryhmältäni ryhmiltäni ryhmältäsi ryhmiltäsi ryhmältänsä / ryhmältään ryhmiltänsä / ryhmiltään
Tra -ksi ryhmäkseni ryhmikseni ryhmäksesi ryhmiksesi ryhmäkseen / ryhmäksensä ryhmikseen / ryhmiksensä
Ess -na ryhmänäni ryhminäni ryhmänäsi ryhminäsi ryhmänänsä / ryhmänään ryhminänsä / ryhminään
Abe -tta ryhmättäni ryhmittäni ryhmättäsi ryhmittäsi ryhmättänsä / ryhmättään ryhmittänsä / ryhmittään
Com -ne - ryhmineni - ryhminesi - ryhmineen / ryhminensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - ryhmämme ryhmämme ryhmänne ryhmänne ryhmänsä ryhmänsä
Par -ta ryhmäämme ryhmiämme ryhmäänne ryhmiänne ryhmäänsä ryhmiänsä / ryhmiään
Gen -n ryhmämme ryhmiemme ryhmänne ryhmienne ryhmänsä ryhmiensä
Ill mihin ryhmäämme ryhmiimme ryhmäänne ryhmiinne ryhmäänsä ryhmiinsä
Ine -ssa ryhmässämme ryhmissämme ryhmässänne ryhmissänne ryhmässänsä / ryhmässään ryhmissänsä / ryhmissään
Ela -sta ryhmästämme ryhmistämme ryhmästänne ryhmistänne ryhmästänsä / ryhmästään ryhmistänsä / ryhmistään
All -lle ryhmällemme ryhmillemme ryhmällenne ryhmillenne ryhmälleen / ryhmällensä ryhmillensä / ryhmilleän
Ade -lla ryhmällämme ryhmillämme ryhmällänne ryhmillänne ryhmällänsä / ryhmällään ryhmillänsä / ryhmillään
Abl -lta ryhmältämme ryhmiltämme ryhmältänne ryhmiltänne ryhmältänsä / ryhmältään ryhmiltänsä / ryhmiltään
Tra -ksi ryhmäksemme ryhmiksemme ryhmäksenne ryhmiksenne ryhmäkseen / ryhmäksensä ryhmikseen / ryhmiksensä
Ess -na ryhmänämme ryhminämme ryhmänänne ryhminänne ryhmänänsä / ryhmänään ryhminänsä / ryhminään
Abe -tta ryhmättämme ryhmittämme ryhmättänne ryhmittänne ryhmättänsä / ryhmättään ryhmittänsä / ryhmittään
Com -ne - ryhminemme - ryhminenne - ryhmineen / ryhminensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept