Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

pyöröhirsitalo pyöröhirsitalo   N Sg Nom
pyöröhirsi   N Sg Nom + talo   N Sg Nom
pyörö   N Sg Nom + hirsi   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

pyöröhirsitalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

roundshore
Log houses
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pyöröhirsitaloni pyöröhirsitaloni pyöröhirsitalosi pyöröhirsitalosi pyöröhirsitalonsa pyöröhirsitalonsa
Par -ta pyöröhirsitaloani pyöröhirsitalojani pyöröhirsitaloasi pyöröhirsitalojasi pyöröhirsitaloansa / pyöröhirsitaloaan pyöröhirsitalojansa / pyöröhirsitalojaan
Gen -n pyöröhirsitaloni pyöröhirsitalojeni pyöröhirsitalosi pyöröhirsitalojesi pyöröhirsitalonsa pyöröhirsitalojensa
Ill mihin pyöröhirsitalooni pyöröhirsitaloihini pyöröhirsitaloosi pyöröhirsitaloihisi pyöröhirsitaloonsa pyöröhirsitaloihinsa
Ine -ssa pyöröhirsitalossani pyöröhirsitaloissani pyöröhirsitalossasi pyöröhirsitaloissasi pyöröhirsitalossansa / pyöröhirsitalossaan pyöröhirsitaloissansa / pyöröhirsitaloissaan
Ela -sta pyöröhirsitalostani pyöröhirsitaloistani pyöröhirsitalostasi pyöröhirsitaloistasi pyöröhirsitalostansa / pyöröhirsitalostaan pyöröhirsitaloistansa / pyöröhirsitaloistaan
All -lle pyöröhirsitalolleni pyöröhirsitaloilleni pyöröhirsitalollesi pyöröhirsitaloillesi pyöröhirsitalolleen / pyöröhirsitalollensa pyöröhirsitaloillensa / pyöröhirsitaloillean
Ade -lla pyöröhirsitalollani pyöröhirsitaloillani pyöröhirsitalollasi pyöröhirsitaloillasi pyöröhirsitalollansa / pyöröhirsitalollaan pyöröhirsitaloillansa / pyöröhirsitaloillaan
Abl -lta pyöröhirsitaloltani pyöröhirsitaloiltani pyöröhirsitaloltasi pyöröhirsitaloiltasi pyöröhirsitaloltansa / pyöröhirsitaloltaan pyöröhirsitaloiltansa / pyöröhirsitaloiltaan
Tra -ksi pyöröhirsitalokseni pyöröhirsitaloikseni pyöröhirsitaloksesi pyöröhirsitaloiksesi pyöröhirsitalokseen / pyöröhirsitaloksensa pyöröhirsitaloikseen / pyöröhirsitaloiksensa
Ess -na pyöröhirsitalonani pyöröhirsitaloinani pyöröhirsitalonasi pyöröhirsitaloinasi pyöröhirsitalonansa / pyöröhirsitalonaan pyöröhirsitaloinansa / pyöröhirsitaloinaan
Abe -tta pyöröhirsitalottani pyöröhirsitaloittani pyöröhirsitalottasi pyöröhirsitaloittasi pyöröhirsitalottansa / pyöröhirsitalottaan pyöröhirsitaloittansa / pyöröhirsitaloittaan
Com -ne - pyöröhirsitaloineni - pyöröhirsitaloinesi - pyöröhirsitaloineen / pyöröhirsitaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pyöröhirsitalomme pyöröhirsitalomme pyöröhirsitalonne pyöröhirsitalonne pyöröhirsitalonsa pyöröhirsitalonsa
Par -ta pyöröhirsitaloamme pyöröhirsitalojamme pyöröhirsitaloanne pyöröhirsitalojanne pyöröhirsitaloansa / pyöröhirsitaloaan pyöröhirsitalojansa / pyöröhirsitalojaan
Gen -n pyöröhirsitalomme pyöröhirsitalojemme pyöröhirsitalonne pyöröhirsitalojenne pyöröhirsitalonsa pyöröhirsitalojensa
Ill mihin pyöröhirsitaloomme pyöröhirsitaloihimme pyöröhirsitaloonne pyöröhirsitaloihinne pyöröhirsitaloonsa pyöröhirsitaloihinsa
Ine -ssa pyöröhirsitalossamme pyöröhirsitaloissamme pyöröhirsitalossanne pyöröhirsitaloissanne pyöröhirsitalossansa / pyöröhirsitalossaan pyöröhirsitaloissansa / pyöröhirsitaloissaan
Ela -sta pyöröhirsitalostamme pyöröhirsitaloistamme pyöröhirsitalostanne pyöröhirsitaloistanne pyöröhirsitalostansa / pyöröhirsitalostaan pyöröhirsitaloistansa / pyöröhirsitaloistaan
All -lle pyöröhirsitalollemme pyöröhirsitaloillemme pyöröhirsitalollenne pyöröhirsitaloillenne pyöröhirsitalolleen / pyöröhirsitalollensa pyöröhirsitaloillensa / pyöröhirsitaloillean
Ade -lla pyöröhirsitalollamme pyöröhirsitaloillamme pyöröhirsitalollanne pyöröhirsitaloillanne pyöröhirsitalollansa / pyöröhirsitalollaan pyöröhirsitaloillansa / pyöröhirsitaloillaan
Abl -lta pyöröhirsitaloltamme pyöröhirsitaloiltamme pyöröhirsitaloltanne pyöröhirsitaloiltanne pyöröhirsitaloltansa / pyöröhirsitaloltaan pyöröhirsitaloiltansa / pyöröhirsitaloiltaan
Tra -ksi pyöröhirsitaloksemme pyöröhirsitaloiksemme pyöröhirsitaloksenne pyöröhirsitaloiksenne pyöröhirsitalokseen / pyöröhirsitaloksensa pyöröhirsitaloikseen / pyöröhirsitaloiksensa
Ess -na pyöröhirsitalonamme pyöröhirsitaloinamme pyöröhirsitalonanne pyöröhirsitaloinanne pyöröhirsitalonansa / pyöröhirsitalonaan pyöröhirsitaloinansa / pyöröhirsitaloinaan
Abe -tta pyöröhirsitalottamme pyöröhirsitaloittamme pyöröhirsitalottanne pyöröhirsitaloittanne pyöröhirsitalottansa / pyöröhirsitalottaan pyöröhirsitaloittansa / pyöröhirsitaloittaan
Com -ne - pyöröhirsitaloinemme - pyöröhirsitaloinenne - pyöröhirsitaloineen / pyöröhirsitaloinensa

pyöröhirsi, Noun

up ↑

Translations & synonyms

round
round log
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
n ebhaq ybt (uvefv) nf bccbfrq gb orvat fnjrq gb fbzr bgure funcr

Etymology:
clöeö +‎ uvefv
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pyöröhirteni pyöröhirteni pyöröhirtesi pyöröhirtesi pyöröhirtensä pyöröhirtensä
Par -ta pyöröhirttäni pyöröhirsiäni pyöröhirttäsi pyöröhirsiäsi pyöröhirttänsä / pyöröhirttään pyöröhirsiänsä / pyöröhirsiään
Gen -n pyöröhirteni pyöröhirtteni / pyöröhirsieni pyöröhirtesi pyöröhirttesi / pyöröhirsiesi pyöröhirtensä pyöröhirttensä / pyöröhirsiensä
Ill mihin pyöröhirteeni pyöröhirsiini pyöröhirteesi pyöröhirsiisi pyöröhirteensä pyöröhirsiinsä
Ine -ssa pyöröhirressäni pyöröhirsissäni pyöröhirressäsi pyöröhirsissäsi pyöröhirressänsä / pyöröhirressään pyöröhirsissänsä / pyöröhirsissään
Ela -sta pyöröhirrestäni pyöröhirsistäni pyöröhirrestäsi pyöröhirsistäsi pyöröhirrestänsä / pyöröhirrestään pyöröhirsistänsä / pyöröhirsistään
All -lle pyöröhirrelleni pyöröhirsilleni pyöröhirrellesi pyöröhirsillesi pyöröhirrelleen / pyöröhirrellensä pyöröhirsillensä / pyöröhirsilleän
Ade -lla pyöröhirrelläni pyöröhirsilläni pyöröhirrelläsi pyöröhirsilläsi pyöröhirrellänsä / pyöröhirrellään pyöröhirsillänsä / pyöröhirsillään
Abl -lta pyöröhirreltäni pyöröhirsiltäni pyöröhirreltäsi pyöröhirsiltäsi pyöröhirreltänsä / pyöröhirreltään pyöröhirsiltänsä / pyöröhirsiltään
Tra -ksi pyöröhirrekseni pyöröhirsikseni pyöröhirreksesi pyöröhirsiksesi pyöröhirrekseen / pyöröhirreksensä pyöröhirsikseen / pyöröhirsiksensä
Ess -na pyöröhirtenäni pyöröhirsinäni pyöröhirtenäsi pyöröhirsinäsi pyöröhirtenänsä / pyöröhirtenään pyöröhirsinänsä / pyöröhirsinään
Abe -tta pyöröhirrettäni pyöröhirsittäni pyöröhirrettäsi pyöröhirsittäsi pyöröhirrettänsä / pyöröhirrettään pyöröhirsittänsä / pyöröhirsittään
Com -ne - pyöröhirsineni - pyöröhirsinesi - pyöröhirsineen / pyöröhirsinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pyöröhirtemme pyöröhirtemme pyöröhirtenne pyöröhirtenne pyöröhirtensä pyöröhirtensä
Par -ta pyöröhirttämme pyöröhirsiämme pyöröhirttänne pyöröhirsiänne pyöröhirttänsä / pyöröhirttään pyöröhirsiänsä / pyöröhirsiään
Gen -n pyöröhirtemme pyöröhirttemme / pyöröhirsiemme pyöröhirtenne pyöröhirttenne / pyöröhirsienne pyöröhirtensä pyöröhirttensä / pyöröhirsiensä
Ill mihin pyöröhirteemme pyöröhirsiimme pyöröhirteenne pyöröhirsiinne pyöröhirteensä pyöröhirsiinsä
Ine -ssa pyöröhirressämme pyöröhirsissämme pyöröhirressänne pyöröhirsissänne pyöröhirressänsä / pyöröhirressään pyöröhirsissänsä / pyöröhirsissään
Ela -sta pyöröhirrestämme pyöröhirsistämme pyöröhirrestänne pyöröhirsistänne pyöröhirrestänsä / pyöröhirrestään pyöröhirsistänsä / pyöröhirsistään
All -lle pyöröhirrellemme pyöröhirsillemme pyöröhirrellenne pyöröhirsillenne pyöröhirrelleen / pyöröhirrellensä pyöröhirsillensä / pyöröhirsilleän
Ade -lla pyöröhirrellämme pyöröhirsillämme pyöröhirrellänne pyöröhirsillänne pyöröhirrellänsä / pyöröhirrellään pyöröhirsillänsä / pyöröhirsillään
Abl -lta pyöröhirreltämme pyöröhirsiltämme pyöröhirreltänne pyöröhirsiltänne pyöröhirreltänsä / pyöröhirreltään pyöröhirsiltänsä / pyöröhirsiltään
Tra -ksi pyöröhirreksemme pyöröhirsiksemme pyöröhirreksenne pyöröhirsiksenne pyöröhirrekseen / pyöröhirreksensä pyöröhirsikseen / pyöröhirsiksensä
Ess -na pyöröhirtenämme pyöröhirsinämme pyöröhirtenänne pyöröhirsinänne pyöröhirtenänsä / pyöröhirtenään pyöröhirsinänsä / pyöröhirsinään
Abe -tta pyöröhirrettämme pyöröhirsittämme pyöröhirrettänne pyöröhirsittänne pyöröhirrettänsä / pyöröhirrettään pyöröhirsittänsä / pyöröhirsittään
Com -ne - pyöröhirsinemme - pyöröhirsinenne - pyöröhirsineen / pyöröhirsinensä

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa

pyörö, Noun

up ↑

Translations & synonyms

round
revolving
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
(ener) qvfp, fcvaavat qvfp, noenfvir qvfp

Flabalz bs clöeöara (“glcr bs ebhaq cvebt”).

(zbqvsvre) ebhaq, eribyivat

     Fin: clöeöbiv
     Eng: ― eribyivat qbbe
Synonyms:
(qvfp): ynvxxn
Compounds:
uvbznclöeö
clöeöunewn
clöeöuvbznxbar
clöeöuvbagn
clöeöuvefv
clöeöuvefvgnyb
clöeövxxhan
clöeöxnnev
clöeöxnnevara
clöeöxnnevgllyv
clöeöxngfbzb
clöeöxbar
clöeöaälggäzö
clöeöbiv
clöeöcnnynva
clöeöcnnynhf
clöeöcnnyv
clöeöchvxxb
clöeöchh
clöeöfnun
clöeögnaffv

Etymology:
clöe- +‎ -ö; sebz gur fnzr fgrz nf clöerä (“ebhaq”), clöeä (“jurry”), clöevä (“gb ebyy, fcva, eribyir”) naq clöeer (“juvey, ibegrk”)
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pyöröni pyöröni pyörösi pyörösi pyörönsä pyörönsä
Par -ta pyöröäni pyöröjäni pyöröäsi pyöröjäsi pyöröänsä / pyöröään pyöröjänsä / pyöröjään
Gen -n pyöröni pyöröjeni pyörösi pyöröjesi pyörönsä pyöröjensä
Ill mihin pyörööni pyöröihini pyöröösi pyöröihisi pyöröönsä pyöröihinsä
Ine -ssa pyörössäni pyöröissäni pyörössäsi pyöröissäsi pyörössänsä / pyörössään pyöröissänsä / pyöröissään
Ela -sta pyöröstäni pyöröistäni pyöröstäsi pyöröistäsi pyöröstänsä / pyöröstään pyöröistänsä / pyöröistään
All -lle pyörölleni pyöröilleni pyöröllesi pyöröillesi pyörölleen / pyöröllensä pyöröillensä / pyöröilleän
Ade -lla pyörölläni pyöröilläni pyörölläsi pyöröilläsi pyöröllänsä / pyöröllään pyöröillänsä / pyöröillään
Abl -lta pyöröltäni pyöröiltäni pyöröltäsi pyöröiltäsi pyöröltänsä / pyöröltään pyöröiltänsä / pyöröiltään
Tra -ksi pyörökseni pyöröikseni pyöröksesi pyöröiksesi pyörökseen / pyöröksensä pyöröikseen / pyöröiksensä
Ess -na pyörönäni pyöröinäni pyörönäsi pyöröinäsi pyörönänsä / pyörönään pyöröinänsä / pyöröinään
Abe -tta pyöröttäni pyöröittäni pyöröttäsi pyöröittäsi pyöröttänsä / pyöröttään pyöröittänsä / pyöröittään
Com -ne - pyöröineni - pyöröinesi - pyöröineen / pyöröinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pyörömme pyörömme pyörönne pyörönne pyörönsä pyörönsä
Par -ta pyöröämme pyöröjämme pyöröänne pyöröjänne pyöröänsä / pyöröään pyöröjänsä / pyöröjään
Gen -n pyörömme pyöröjemme pyörönne pyöröjenne pyörönsä pyöröjensä
Ill mihin pyöröömme pyöröihimme pyöröönne pyöröihinne pyöröönsä pyöröihinsä
Ine -ssa pyörössämme pyöröissämme pyörössänne pyöröissänne pyörössänsä / pyörössään pyöröissänsä / pyöröissään
Ela -sta pyöröstämme pyöröistämme pyöröstänne pyöröistänne pyöröstänsä / pyöröstään pyöröistänsä / pyöröistään
All -lle pyöröllemme pyöröillemme pyöröllenne pyöröillenne pyörölleen / pyöröllensä pyöröillensä / pyöröilleän
Ade -lla pyöröllämme pyöröillämme pyöröllänne pyöröillänne pyöröllänsä / pyöröllään pyöröillänsä / pyöröillään
Abl -lta pyöröltämme pyöröiltämme pyöröltänne pyöröiltänne pyöröltänsä / pyöröltään pyöröiltänsä / pyöröiltään
Tra -ksi pyöröksemme pyöröiksemme pyöröksenne pyöröiksenne pyörökseen / pyöröksensä pyöröikseen / pyöröiksensä
Ess -na pyörönämme pyöröinämme pyörönänne pyöröinänne pyörönänsä / pyörönään pyöröinänsä / pyöröinään
Abe -tta pyöröttämme pyöröittämme pyöröttänne pyöröittänne pyöröttänsä / pyöröttään pyöröittänsä / pyöröittään
Com -ne - pyöröinemme - pyöröinenne - pyöröineen / pyöröinensä

hirsi, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - hirsi hirret
Par -ta hirttä hirsiä
Gen -n hirren hirtten / hirsien
Ill mihin hirteen hirsiin
Ine -ssa hirressä hirsissä
Ela -sta hirrestä hirsistä
All -lle hirrelle hirsille
Ade -lla hirrellä hirsillä
Abl -lta hirreltä hirsiltä
Tra -ksi hirreksi hirsiksi
Ess -na hirtenä hirsinä
Abe -tta hirrettä hirsittä
Com -ne - hirsine
Ins -in - hirsin

Translations & synonyms

timber puu, puutavara, puut, metsä, hirsi, puusto
log
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
ybt, gvzore (urnil jbbqra ornz hfrq be pneirq ernql sbe hfr va pbafgehpgvba bs n ybt ubhfr be fvzvyne)

(urenyqel) srff

Derived terms:
nqwrpgvirf
uvefvggävara
nqireof
uvefvggäva
ireof
uveggää
zraaä uvegrra = gb unat barfrys, pbzzvg fhvpvqr ol unatvat barfrys
irqryyä uvefvä, irgää uvefvä = gb pngpu M'f, fnj ybtf, fnj jbbq = gb fyrrc fbhaqyl, gb faber

Compounds:
uvefvchh
uvefvgnyb
xhexvuvefv
Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp uvepv, sebz rneyvre švegv, obeebjrq sebz Fynivp; pbzcner Cebgb-Fynivp žьeqь (jurapr Ehffvna жердь (žreqʹ)). Pbtangr jvgu Vatevna urem, Xneryvna uvefv, Rfgbavna uvef, Ibgvp vefv.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - hirteni hirteni hirtesi hirtesi hirtensä hirtensä
Par -ta hirttäni hirsiäni hirttäsi hirsiäsi hirttänsä / hirttään hirsiänsä / hirsiään
Gen -n hirteni hirtteni / hirsieni hirtesi hirttesi / hirsiesi hirtensä hirttensä / hirsiensä
Ill mihin hirteeni hirsiini hirteesi hirsiisi hirteensä hirsiinsä
Ine -ssa hirressäni hirsissäni hirressäsi hirsissäsi hirressänsä / hirressään hirsissänsä / hirsissään
Ela -sta hirrestäni hirsistäni hirrestäsi hirsistäsi hirrestänsä / hirrestään hirsistänsä / hirsistään
All -lle hirrelleni hirsilleni hirrellesi hirsillesi hirrelleen / hirrellensä hirsillensä / hirsilleän
Ade -lla hirrelläni hirsilläni hirrelläsi hirsilläsi hirrellänsä / hirrellään hirsillänsä / hirsillään
Abl -lta hirreltäni hirsiltäni hirreltäsi hirsiltäsi hirreltänsä / hirreltään hirsiltänsä / hirsiltään
Tra -ksi hirrekseni hirsikseni hirreksesi hirsiksesi hirrekseen / hirreksensä hirsikseen / hirsiksensä
Ess -na hirtenäni hirsinäni hirtenäsi hirsinäsi hirtenänsä / hirtenään hirsinänsä / hirsinään
Abe -tta hirrettäni hirsittäni hirrettäsi hirsittäsi hirrettänsä / hirrettään hirsittänsä / hirsittään
Com -ne - hirsineni - hirsinesi - hirsineen / hirsinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - hirtemme hirtemme hirtenne hirtenne hirtensä hirtensä
Par -ta hirttämme hirsiämme hirttänne hirsiänne hirttänsä / hirttään hirsiänsä / hirsiään
Gen -n hirtemme hirttemme / hirsiemme hirtenne hirttenne / hirsienne hirtensä hirttensä / hirsiensä
Ill mihin hirteemme hirsiimme hirteenne hirsiinne hirteensä hirsiinsä
Ine -ssa hirressämme hirsissämme hirressänne hirsissänne hirressänsä / hirressään hirsissänsä / hirsissään
Ela -sta hirrestämme hirsistämme hirrestänne hirsistänne hirrestänsä / hirrestään hirsistänsä / hirsistään
All -lle hirrellemme hirsillemme hirrellenne hirsillenne hirrelleen / hirrellensä hirsillensä / hirsilleän
Ade -lla hirrellämme hirsillämme hirrellänne hirsillänne hirrellänsä / hirrellään hirsillänsä / hirsillään
Abl -lta hirreltämme hirsiltämme hirreltänne hirsiltänne hirreltänsä / hirreltään hirsiltänsä / hirsiltään
Tra -ksi hirreksemme hirsiksemme hirreksenne hirsiksenne hirrekseen / hirreksensä hirsikseen / hirsiksensä
Ess -na hirtenämme hirsinämme hirtenänne hirsinänne hirtenänsä / hirtenään hirsinänsä / hirsinään
Abe -tta hirrettämme hirsittämme hirrettänne hirsittänne hirrettänsä / hirrettään hirsittänsä / hirsittään
Com -ne - hirsinemme - hirsinenne - hirsineen / hirsinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept