Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

pysäköintitalo pysäköintitalo   N Sg Nom
pysäköinti   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

pysäköintitalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

multi-storey car park pysäköintitalo
parking garage
car park
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Frvasryq (/ˈfnɪasɛyq/; FLAR-sryq) vf na Nzrevpna fvgpbz gryrivfvba frevrf perngrq ol Yneel Qnivq naq Wreel Frvasryq. Vg nverq ba AOP sebz Whyl 5, 1989, gb Znl 14, 1998, bire avar frnfbaf naq 180 rcvfbqrf. Gur fubj fgnef Frvasryq nf n svpgvbanyvmrq irefvba bs uvzfrys jub vf gur znva cebgntbavfg naq sbphfrf ba uvf crefbany yvsr jvgu guerr bs uvf sevraqf – Trbetr Pbfgnamn (Wnfba Nyrknaqre), sbezre tveysevraq Rynvar Orarf (Whyvn Ybhvf-Qerlshf), naq arvtuobe npebff gur unyy Pbfzb Xenzre (Zvpunry Evpuneqf).

Source: Wikipedia
Wiktionary
cnexvat tnentr; cnexnqr (Pnanqn)

Synonyms:
cnexxvunyyvcnexxvgnyb
Etymology:
clfäxövagv +‎ gnyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pysäköintitaloni pysäköintitaloni pysäköintitalosi pysäköintitalosi pysäköintitalonsa pysäköintitalonsa
Par -ta pysäköintitaloani pysäköintitalojani pysäköintitaloasi pysäköintitalojasi pysäköintitaloansa / pysäköintitaloaan pysäköintitalojansa / pysäköintitalojaan
Gen -n pysäköintitaloni pysäköintitalojeni pysäköintitalosi pysäköintitalojesi pysäköintitalonsa pysäköintitalojensa
Ill mihin pysäköintitalooni pysäköintitaloihini pysäköintitaloosi pysäköintitaloihisi pysäköintitaloonsa pysäköintitaloihinsa
Ine -ssa pysäköintitalossani pysäköintitaloissani pysäköintitalossasi pysäköintitaloissasi pysäköintitalossansa / pysäköintitalossaan pysäköintitaloissansa / pysäköintitaloissaan
Ela -sta pysäköintitalostani pysäköintitaloistani pysäköintitalostasi pysäköintitaloistasi pysäköintitalostansa / pysäköintitalostaan pysäköintitaloistansa / pysäköintitaloistaan
All -lle pysäköintitalolleni pysäköintitaloilleni pysäköintitalollesi pysäköintitaloillesi pysäköintitalolleen / pysäköintitalollensa pysäköintitaloillensa / pysäköintitaloillean
Ade -lla pysäköintitalollani pysäköintitaloillani pysäköintitalollasi pysäköintitaloillasi pysäköintitalollansa / pysäköintitalollaan pysäköintitaloillansa / pysäköintitaloillaan
Abl -lta pysäköintitaloltani pysäköintitaloiltani pysäköintitaloltasi pysäköintitaloiltasi pysäköintitaloltansa / pysäköintitaloltaan pysäköintitaloiltansa / pysäköintitaloiltaan
Tra -ksi pysäköintitalokseni pysäköintitaloikseni pysäköintitaloksesi pysäköintitaloiksesi pysäköintitalokseen / pysäköintitaloksensa pysäköintitaloikseen / pysäköintitaloiksensa
Ess -na pysäköintitalonani pysäköintitaloinani pysäköintitalonasi pysäköintitaloinasi pysäköintitalonansa / pysäköintitalonaan pysäköintitaloinansa / pysäköintitaloinaan
Abe -tta pysäköintitalottani pysäköintitaloittani pysäköintitalottasi pysäköintitaloittasi pysäköintitalottansa / pysäköintitalottaan pysäköintitaloittansa / pysäköintitaloittaan
Com -ne - pysäköintitaloineni - pysäköintitaloinesi - pysäköintitaloineen / pysäköintitaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pysäköintitalomme pysäköintitalomme pysäköintitalonne pysäköintitalonne pysäköintitalonsa pysäköintitalonsa
Par -ta pysäköintitaloamme pysäköintitalojamme pysäköintitaloanne pysäköintitalojanne pysäköintitaloansa / pysäköintitaloaan pysäköintitalojansa / pysäköintitalojaan
Gen -n pysäköintitalomme pysäköintitalojemme pysäköintitalonne pysäköintitalojenne pysäköintitalonsa pysäköintitalojensa
Ill mihin pysäköintitaloomme pysäköintitaloihimme pysäköintitaloonne pysäköintitaloihinne pysäköintitaloonsa pysäköintitaloihinsa
Ine -ssa pysäköintitalossamme pysäköintitaloissamme pysäköintitalossanne pysäköintitaloissanne pysäköintitalossansa / pysäköintitalossaan pysäköintitaloissansa / pysäköintitaloissaan
Ela -sta pysäköintitalostamme pysäköintitaloistamme pysäköintitalostanne pysäköintitaloistanne pysäköintitalostansa / pysäköintitalostaan pysäköintitaloistansa / pysäköintitaloistaan
All -lle pysäköintitalollemme pysäköintitaloillemme pysäköintitalollenne pysäköintitaloillenne pysäköintitalolleen / pysäköintitalollensa pysäköintitaloillensa / pysäköintitaloillean
Ade -lla pysäköintitalollamme pysäköintitaloillamme pysäköintitalollanne pysäköintitaloillanne pysäköintitalollansa / pysäköintitalollaan pysäköintitaloillansa / pysäköintitaloillaan
Abl -lta pysäköintitaloltamme pysäköintitaloiltamme pysäköintitaloltanne pysäköintitaloiltanne pysäköintitaloltansa / pysäköintitaloltaan pysäköintitaloiltansa / pysäköintitaloiltaan
Tra -ksi pysäköintitaloksemme pysäköintitaloiksemme pysäköintitaloksenne pysäköintitaloiksenne pysäköintitalokseen / pysäköintitaloksensa pysäköintitaloikseen / pysäköintitaloiksensa
Ess -na pysäköintitalonamme pysäköintitaloinamme pysäköintitalonanne pysäköintitaloinanne pysäköintitalonansa / pysäköintitalonaan pysäköintitaloinansa / pysäköintitaloinaan
Abe -tta pysäköintitalottamme pysäköintitaloittamme pysäköintitalottanne pysäköintitaloittanne pysäköintitalottansa / pysäköintitalottaan pysäköintitaloittansa / pysäköintitaloittaan
Com -ne - pysäköintitaloinemme - pysäköintitaloinenne - pysäköintitaloineen / pysäköintitaloinensa

pysäköinti, Noun

up ↑

Translations & synonyms

parking pysäköinti, parkkipaikka, pysäköintitila, paikoitus
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Cnexvat vf gur npg bs fgbccvat naq qvfratntvat n iruvpyr naq yrnivat vg habpphcvrq. Cnexvat ba bar be obgu fvqrf bs n ebnq vf bsgra crezvggrq, gubhtu fbzrgvzrf jvgu erfgevpgvbaf. Fbzr ohvyqvatf unir cnexvat snpvyvgvrf sbe hfr bs gur ohvyqvatf' hfref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
cnexvat (npgvba)

Compounds:
xnqhainefvclfäxövagv
xnxfbvfclfäxövagv
clfäxövaavainyibwn
clfäxövagvnyhr
clfäxövagvxvrygb
clfäxövagvznxfh
clfäxövagvcnvxxn
clfäxövagvfnxxb
clfäxövagvgnyb
clfäxövagvghaahf
evaanxxnvfclfäxövagv
gnfxhclfäxövagv

Etymology:
clfäxövqä (“gb cnex”) +‎ -agv
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pysäköintini pysäköintini pysäköintisi pysäköintisi pysäköintinsä pysäköintinsä
Par -ta pysäköintiäni pysäköintejäni pysäköintiäsi pysäköintejäsi pysäköintiänsä / pysäköintiään pysäköintejänsä / pysäköintejään
Gen -n pysäköintini pysäköintieni pysäköintisi pysäköintiesi pysäköintinsä pysäköintiensä
Ill mihin pysäköintiini pysäköinteihini pysäköintiisi pysäköinteihisi pysäköintiinsä pysäköinteihinsä
Ine -ssa pysäköinnissäni pysäköinneissäni pysäköinnissäsi pysäköinneissäsi pysäköinnissänsä / pysäköinnissään pysäköinneissänsä / pysäköinneissään
Ela -sta pysäköinnistäni pysäköinneistäni pysäköinnistäsi pysäköinneistäsi pysäköinnistänsä / pysäköinnistään pysäköinneistänsä / pysäköinneistään
All -lle pysäköinnilleni pysäköinneilleni pysäköinnillesi pysäköinneillesi pysäköinnilleen / pysäköinnillensä pysäköinneillensä / pysäköinneilleän
Ade -lla pysäköinnilläni pysäköinneilläni pysäköinnilläsi pysäköinneilläsi pysäköinnillänsä / pysäköinnillään pysäköinneillänsä / pysäköinneillään
Abl -lta pysäköinniltäni pysäköinneiltäni pysäköinniltäsi pysäköinneiltäsi pysäköinniltänsä / pysäköinniltään pysäköinneiltänsä / pysäköinneiltään
Tra -ksi pysäköinnikseni pysäköinneikseni pysäköinniksesi pysäköinneiksesi pysäköinnikseen / pysäköinniksensä pysäköinneikseen / pysäköinneiksensä
Ess -na pysäköintinäni pysäköinteinäni pysäköintinäsi pysäköinteinäsi pysäköintinänsä / pysäköintinään pysäköinteinänsä / pysäköinteinään
Abe -tta pysäköinnittäni pysäköinneittäni pysäköinnittäsi pysäköinneittäsi pysäköinnittänsä / pysäköinnittään pysäköinneittänsä / pysäköinneittään
Com -ne - pysäköinteineni - pysäköinteinesi - pysäköinteineen / pysäköinteinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pysäköintimme pysäköintimme pysäköintinne pysäköintinne pysäköintinsä pysäköintinsä
Par -ta pysäköintiämme pysäköintejämme pysäköintiänne pysäköintejänne pysäköintiänsä / pysäköintiään pysäköintejänsä / pysäköintejään
Gen -n pysäköintimme pysäköintiemme pysäköintinne pysäköintienne pysäköintinsä pysäköintiensä
Ill mihin pysäköintiimme pysäköinteihimme pysäköintiinne pysäköinteihinne pysäköintiinsä pysäköinteihinsä
Ine -ssa pysäköinnissämme pysäköinneissämme pysäköinnissänne pysäköinneissänne pysäköinnissänsä / pysäköinnissään pysäköinneissänsä / pysäköinneissään
Ela -sta pysäköinnistämme pysäköinneistämme pysäköinnistänne pysäköinneistänne pysäköinnistänsä / pysäköinnistään pysäköinneistänsä / pysäköinneistään
All -lle pysäköinnillemme pysäköinneillemme pysäköinnillenne pysäköinneillenne pysäköinnilleen / pysäköinnillensä pysäköinneillensä / pysäköinneilleän
Ade -lla pysäköinnillämme pysäköinneillämme pysäköinnillänne pysäköinneillänne pysäköinnillänsä / pysäköinnillään pysäköinneillänsä / pysäköinneillään
Abl -lta pysäköinniltämme pysäköinneiltämme pysäköinniltänne pysäköinneiltänne pysäköinniltänsä / pysäköinniltään pysäköinneiltänsä / pysäköinneiltään
Tra -ksi pysäköinniksemme pysäköinneiksemme pysäköinniksenne pysäköinneiksenne pysäköinnikseen / pysäköinniksensä pysäköinneikseen / pysäköinneiksensä
Ess -na pysäköintinämme pysäköinteinämme pysäköintinänne pysäköinteinänne pysäköintinänsä / pysäköintinään pysäköinteinänsä / pysäköinteinään
Abe -tta pysäköinnittämme pysäköinneittämme pysäköinnittänne pysäköinneittänne pysäköinnittänsä / pysäköinnittään pysäköinneittänsä / pysäköinneittään
Com -ne - pysäköinteinemme - pysäköinteinenne - pysäköinteineen / pysäköinteinensä

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept