logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

vuo, noun

Word analysis
vuotalo

vuotalo

vuo

Noun, Singular Nominative

+ talo

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vuo

vuot

Par

-ta

vuota

voita

Gen

-n

vuon

voitten / voiden

Ill

mihin

vuohon

voihin

Ine

-ssa

vuossa

voissa

Ela

-sta

vuosta

voista

All

-lle

vuolle

voille

Ade

-lla

vuolla

voilla

Abl

-lta

vuolta

voilta

Tra

-ksi

vuoksi

voiksi

Ess

-na

vuona

voina

Abe

-tta

vuotta

voitta

Com

-ne

-

voine

Ins

-in

-

voin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vuo

vuot

Par

-ta

vuota

voita

Gen

-n

vuon

voitten / voiden

Ill

mihin

vuohon

voihin

Ine

-ssa

vuossa

voissa

Ela

-sta

vuosta

voista

All

-lle

vuolle

voille

Ade

-lla

vuolla

voilla

Abl

-lta

vuolta

voilta

Tra

-ksi

vuoksi

voiksi

Ess

-na

vuona

voina

Abe

-tta

vuotta

voitta

Com

-ne

-

voine

Ins

-in

-

voin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

flux vuo, virtaus, juoksute, virta, alituinen vaihtelu, kiertokulku
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English, sentence 377532.; ParFinCo, sentence 104471; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English, sentence 3980896.; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus; Suomi24 Parallel Corpus Osta voita ja leipää. Buy butter and bread. Tuskan vuosi. The year of pain. Ja ilon vuosi. And a year of joy. Hän lauloi vuokseen. He sang for his sake. Kaikki tämä on vuoksesi. All this is for your sake. En tee sitä vuokseen. I'm not doing it for his sake. On kulunut vuosi. It' s been a year. Vuotamme on paljon verta. We are losing a lot of blood. Lisää hieman voita keittoon. Add some butter to the soup. Vuo kurkistaa pilven takaa. The vuo peeks out from behind the cloud. Show more arrow right

Wiktionary

flow (physics) flux Show more arrow right vuoksi vuolas vuolle vuotaa kyynelvuo magneettivuo sähkövuo vuokaavio vuontiheys Show more arrow right From Proto-Finnic voo, from Proto-Uralic uwa- (“to flow”). Show more arrow right

Wikipedia

Flux Flux describes any effect that appears to pass or travel (whether it actually moves or not) through a surface or substance. A flux is a concept in applied mathematics and vector calculus which has many applications to physics. For transport phenomena, flux is a vector quantity, describing the magnitude and direction of the flow of a substance or property. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vuoni

vuoni

vuosi

vuosi

vuonsa

vuonsa

Par

-ta

vuotani

voitani

vuotasi

voitasi

vuotansa / vuotaan

voitansa / voitaan

Gen

-n

vuoni

voitteni / voideni

vuosi

voittesi / voidesi

vuonsa

voittensa / voidensa

Ill

mihin

vuohoni

voihini

vuohosi

voihisi

vuohonsa

voihinsa

Ine

-ssa

vuossani

voissani

vuossasi

voissasi

vuossansa / vuossaan

voissansa / voissaan

Ela

-sta

vuostani

voistani

vuostasi

voistasi

vuostansa / vuostaan

voistansa / voistaan

All

-lle

vuolleni

voilleni

vuollesi

voillesi

vuollensa / vuolleen

voillensa / voillean

Ade

-lla

vuollani

voillani

vuollasi

voillasi

vuollansa / vuollaan

voillansa / voillaan

Abl

-lta

vuoltani

voiltani

vuoltasi

voiltasi

vuoltansa / vuoltaan

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

vuokseni

voikseni

vuoksesi

voiksesi

vuoksensa / vuokseen

voiksensa / voikseen

Ess

-na

vuonani

voinani

vuonasi

voinasi

vuonansa / vuonaan

voinansa / voinaan

Abe

-tta

vuottani

voittani

vuottasi

voittasi

vuottansa / vuottaan

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

voineni

-

voinesi

-

voinensa / voineen

Singular

Plural

Nom

-

vuoni

vuosi

vuonsa

vuoni

vuosi

vuonsa

Par

-ta

vuotani

vuotasi

vuotansa / vuotaan

voitani

voitasi

voitansa / voitaan

Gen

-n

vuoni

vuosi

vuonsa

voitteni / voideni

voittesi / voidesi

voittensa / voidensa

Ill

mihin

vuohoni

vuohosi

vuohonsa

voihini

voihisi

voihinsa

Ine

-ssa

vuossani

vuossasi

vuossansa / vuossaan

voissani

voissasi

voissansa / voissaan

Ela

-sta

vuostani

vuostasi

vuostansa / vuostaan

voistani

voistasi

voistansa / voistaan

All

-lle

vuolleni

vuollesi

vuollensa / vuolleen

voilleni

voillesi

voillensa / voillean

Ade

-lla

vuollani

vuollasi

vuollansa / vuollaan

voillani

voillasi

voillansa / voillaan

Abl

-lta

vuoltani

vuoltasi

vuoltansa / vuoltaan

voiltani

voiltasi

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

vuokseni

vuoksesi

vuoksensa / vuokseen

voikseni

voiksesi

voiksensa / voikseen

Ess

-na

vuonani

vuonasi

vuonansa / vuonaan

voinani

voinasi

voinansa / voinaan

Abe

-tta

vuottani

vuottasi

vuottansa / vuottaan

voittani

voittasi

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

-

-

voineni

voinesi

voinensa / voineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vuomme

vuomme

vuonne

vuonne

vuonsa

vuonsa

Par

-ta

vuotamme

voitamme

vuotanne

voitanne

vuotansa / vuotaan

voitansa / voitaan

Gen

-n

vuomme

voittemme / voidemme

vuonne

voittenne / voidenne

vuonsa

voittensa / voidensa

Ill

mihin

vuohomme

voihimme

vuohonne

voihinne

vuohonsa

voihinsa

Ine

-ssa

vuossamme

voissamme

vuossanne

voissanne

vuossansa / vuossaan

voissansa / voissaan

Ela

-sta

vuostamme

voistamme

vuostanne

voistanne

vuostansa / vuostaan

voistansa / voistaan

All

-lle

vuollemme

voillemme

vuollenne

voillenne

vuollensa / vuolleen

voillensa / voillean

Ade

-lla

vuollamme

voillamme

vuollanne

voillanne

vuollansa / vuollaan

voillansa / voillaan

Abl

-lta

vuoltamme

voiltamme

vuoltanne

voiltanne

vuoltansa / vuoltaan

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

vuoksemme

voiksemme

vuoksenne

voiksenne

vuoksensa / vuokseen

voiksensa / voikseen

Ess

-na

vuonamme

voinamme

vuonanne

voinanne

vuonansa / vuonaan

voinansa / voinaan

Abe

-tta

vuottamme

voittamme

vuottanne

voittanne

vuottansa / vuottaan

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

voinemme

-

voinenne

-

voinensa / voineen

Singular

Plural

Nom

-

vuomme

vuonne

vuonsa

vuomme

vuonne

vuonsa

Par

-ta

vuotamme

vuotanne

vuotansa / vuotaan

voitamme

voitanne

voitansa / voitaan

Gen

-n

vuomme

vuonne

vuonsa

voittemme / voidemme

voittenne / voidenne

voittensa / voidensa

Ill

mihin

vuohomme

vuohonne

vuohonsa

voihimme

voihinne

voihinsa

Ine

-ssa

vuossamme

vuossanne

vuossansa / vuossaan

voissamme

voissanne

voissansa / voissaan

Ela

-sta

vuostamme

vuostanne

vuostansa / vuostaan

voistamme

voistanne

voistansa / voistaan

All

-lle

vuollemme

vuollenne

vuollensa / vuolleen

voillemme

voillenne

voillensa / voillean

Ade

-lla

vuollamme

vuollanne

vuollansa / vuollaan

voillamme

voillanne

voillansa / voillaan

Abl

-lta

vuoltamme

vuoltanne

vuoltansa / vuoltaan

voiltamme

voiltanne

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

vuoksemme

vuoksenne

vuoksensa / vuokseen

voiksemme

voiksenne

voiksensa / voikseen

Ess

-na

vuonamme

vuonanne

vuonansa / vuonaan

voinamme

voinanne

voinansa / voinaan

Abe

-tta

vuottamme

vuottanne

vuottansa / vuottaan

voittamme

voittanne

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

-

-

voinemme

voinenne

voinensa / voineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talo

talot

Par

-ta

taloa

taloja

Gen

-n

talon

talojen

Ill

mihin

taloon

taloihin

Ine

-ssa

talossa

taloissa

Ela

-sta

talosta

taloista

All

-lle

talolle

taloille

Ade

-lla

talolla

taloilla

Abl

-lta

talolta

taloilta

Tra

-ksi

taloksi

taloiksi

Ess

-na

talona

taloina

Abe

-tta

talotta

taloitta

Com

-ne

-

taloine

Ins

-in

-

taloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talo

talot

Par

-ta

taloa

taloja

Gen

-n

talon

talojen

Ill

mihin

taloon

taloihin

Ine

-ssa

talossa

taloissa

Ela

-sta

talosta

taloista

All

-lle

talolle

taloille

Ade

-lla

talolla

taloilla

Abl

-lta

talolta

taloilta

Tra

-ksi

taloksi

taloiksi

Ess

-na

talona

taloina

Abe

-tta

talotta

taloitta

Com

-ne

-

taloine

Ins

-in

-

taloin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; OpenSubtitles Tuskien talo. House of pain. Talo on minun. It's my house. Talo oli vanha ja rapistunut. The house was old and dilapidated. Talo romahtaa! The house is coming! Isoisäsi talo. Your grandfather's house? Koko talo tärisi. The whole house was shaking. Missä on talonmiehenne? Where's your janitor? Talo on varmistettu. House is now armed. Talo on talonrakennuksellensa tärkeä. The house is important for his house construction. Talonvahtinne on kuollut. And your house sitter is dead by the way. Show more arrow right

Wiktionary

house - building rakennus, pytinki (now uncommon) farm, homestead maatila, tila, farmi Show more arrow right talollinentalous Show more arrow right aravataloasuintaloatriumtaloaurinkotaloautiotalobetonitaloeduskuntataloekotaloelementtitaloharjataloharkkotalohometalohäätalohöylähirsitaloilotalojugendtalokantatalokarjalantalokaupungintalokaupunkitalokerrostaloketjutalokirjastotalokivitalokonserttitalokonttitalokorttitalokotitalokoulutalokulmatalokummitustalokunnantaloköyhäintalolamellitalolehtitaloliiketalolomataloluhtitalomaalaistalomaatalomajatalomiljoonatalomoduulitalomonitoimitalomuotitalonaapuritalonuorisotalooikeustaloolkitaloomakotitalooopperataloosaketaloosakuntatalopaikoitustalopalokunnantalopalvelutaloparitaloparkkitaloparlamenttitalopientalopiispantalopiparkakkutalopistetalopohjalaistalopullotalopurkutalopuutalopysäköintitalopyöröhirsitalorinnetalorivitaloseuraintaloseurakuntataloseurantaloseurataloseurojentalosukutalosurutalotalojohtotalokauppatalokohtainentalokonttitalonemäntätalon etutalonisäntätalonkauppatalonkirjatalonmiestalonomistajatalonpaikkatalonpitotalonpoikatalonrakennustalonvahtitalonvaltaustalonvanhintalonviinitalonväkitalopakettitalopesulataloryhmätalorähjätaloröttelötalotehdastalotyyppitaloyhtiötavarataloteatteritaloterassitalotiilitalotoimistotalotoimitalotornitaloturvatalotyyppitalotyöväentalourheilutalouudistalovaivaistalovalmistalovanhustentalovierastalovirastotalovirkatalovuokrataloyksinäistaloylioppilastaloökytalo Show more arrow right From Proto-Finnic talo (“farm; house”). Possibly related to talas (“shelter for boats; fish drying hut”). Cognates include Estonian talu (“farm”); Northern Sami dállu (“house; farm”) is a Finnic loan. Show more arrow right

Wikipedia

House A house is a single-unit residential building, which may range in complexity from a rudimentary hut to a complex structure of wood, masonry, concrete or other material, outfitted with plumbing, electrical, and heating, ventilation, and air conditioning systems. Houses use a range of different roofing systems to keep precipitation such as rain from getting into the dwelling space. Houses may have doors or locks to secure the dwelling space and protect its inhabitants and contents from burglars or other trespassers. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taloni

taloni

talosi

talosi

talonsa

talonsa

Par

-ta

taloani

talojani

taloasi

talojasi

taloansa / taloaan

talojansa / talojaan

Gen

-n

taloni

talojeni

talosi

talojesi

talonsa

talojensa

Ill

mihin

talooni

taloihini

taloosi

taloihisi

taloonsa

taloihinsa

Ine

-ssa

talossani

taloissani

talossasi

taloissasi

talossansa / talossaan

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostani

taloistani

talostasi

taloistasi

talostansa / talostaan

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talolleni

taloilleni

talollesi

taloillesi

talollensa / talolleen

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollani

taloillani

talollasi

taloillasi

talollansa / talollaan

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltani

taloiltani

taloltasi

taloiltasi

taloltansa / taloltaan

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

talokseni

taloikseni

taloksesi

taloiksesi

taloksensa / talokseen

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonani

taloinani

talonasi

taloinasi

talonansa / talonaan

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottani

taloittani

talottasi

taloittasi

talottansa / talottaan

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

taloineni

-

taloinesi

-

taloinensa / taloineen

Singular

Plural

Nom

-

taloni

talosi

talonsa

taloni

talosi

talonsa

Par

-ta

taloani

taloasi

taloansa / taloaan

talojani

talojasi

talojansa / talojaan

Gen

-n

taloni

talosi

talonsa

talojeni

talojesi

talojensa

Ill

mihin

talooni

taloosi

taloonsa

taloihini

taloihisi

taloihinsa

Ine

-ssa

talossani

talossasi

talossansa / talossaan

taloissani

taloissasi

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostani

talostasi

talostansa / talostaan

taloistani

taloistasi

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talolleni

talollesi

talollensa / talolleen

taloilleni

taloillesi

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollani

talollasi

talollansa / talollaan

taloillani

taloillasi

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltani

taloltasi

taloltansa / taloltaan

taloiltani

taloiltasi

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

talokseni

taloksesi

taloksensa / talokseen

taloikseni

taloiksesi

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonani

talonasi

talonansa / talonaan

taloinani

taloinasi

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottani

talottasi

talottansa / talottaan

taloittani

taloittasi

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

-

-

taloineni

taloinesi

taloinensa / taloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

talomme

talomme

talonne

talonne

talonsa

talonsa

Par

-ta

taloamme

talojamme

taloanne

talojanne

taloansa / taloaan

talojansa / talojaan

Gen

-n

talomme

talojemme

talonne

talojenne

talonsa

talojensa

Ill

mihin

taloomme

taloihimme

taloonne

taloihinne

taloonsa

taloihinsa

Ine

-ssa

talossamme

taloissamme

talossanne

taloissanne

talossansa / talossaan

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostamme

taloistamme

talostanne

taloistanne

talostansa / talostaan

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talollemme

taloillemme

talollenne

taloillenne

talollensa / talolleen

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollamme

taloillamme

talollanne

taloillanne

talollansa / talollaan

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltamme

taloiltamme

taloltanne

taloiltanne

taloltansa / taloltaan

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

taloksemme

taloiksemme

taloksenne

taloiksenne

taloksensa / talokseen

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonamme

taloinamme

talonanne

taloinanne

talonansa / talonaan

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottamme

taloittamme

talottanne

taloittanne

talottansa / talottaan

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

taloinemme

-

taloinenne

-

taloinensa / taloineen

Singular

Plural

Nom

-

talomme

talonne

talonsa

talomme

talonne

talonsa

Par

-ta

taloamme

taloanne

taloansa / taloaan

talojamme

talojanne

talojansa / talojaan

Gen

-n

talomme

talonne

talonsa

talojemme

talojenne

talojensa

Ill

mihin

taloomme

taloonne

taloonsa

taloihimme

taloihinne

taloihinsa

Ine

-ssa

talossamme

talossanne

talossansa / talossaan

taloissamme

taloissanne

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostamme

talostanne

talostansa / talostaan

taloistamme

taloistanne

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talollemme

talollenne

talollensa / talolleen

taloillemme

taloillenne

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollamme

talollanne

talollansa / talollaan

taloillamme

taloillanne

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltamme

taloltanne

taloltansa / taloltaan

taloiltamme

taloiltanne

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

taloksemme

taloksenne

taloksensa / talokseen

taloiksemme

taloiksenne

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonamme

talonanne

talonansa / talonaan

taloinamme

taloinanne

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottamme

talottanne

talottansa / talottaan

taloittamme

taloittanne

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

-

-

taloinemme

taloinenne

taloinensa / taloineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept