logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

ihannemaailma, noun

Word analysis
ihannemaailma

ihannemaailma

ihannemaailma

Noun, Singular Nominative

ihannemaa

Noun, Singular Nominative

+ ilma

Noun, Singular Nominative

ihanne

Noun, Singular Nominative

+ maa

Noun, Singular Nominative

+ ilma

Noun, Singular Nominative

ihanne

Noun, Singular Nominative

+ maailma

Noun, Singular Nominative

ihanne

Noun, Pref

+ maa

Noun, Singular Nominative

+ ilma

Noun, Singular Nominative

ihanne

Noun, Pref

+ maailma

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ihannemaailma

ihannemaailmat

Par

-ta

ihannemaailmaa / ihannemaailmata

ihannemaailmoita / ihannemaailmoja

Gen

-n

ihannemaailman

ihannemaailmoitten / ihannemaailmoiden / ihannemaailmojen

Ill

mihin

ihannemaailmaan

ihannemaailmoihin

Ine

-ssa

ihannemaailmassa

ihannemaailmoissa

Ela

-sta

ihannemaailmasta

ihannemaailmoista

All

-lle

ihannemaailmalle

ihannemaailmoille

Ade

-lla

ihannemaailmalla

ihannemaailmoilla

Abl

-lta

ihannemaailmalta

ihannemaailmoilta

Tra

-ksi

ihannemaailmaksi

ihannemaailmoiksi

Ess

-na

ihannemaailmana

ihannemaailmoina

Abe

-tta

ihannemaailmatta

ihannemaailmoitta

Com

-ne

-

ihannemaailmoine

Ins

-in

-

ihannemaailmoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ihannemaailma

ihannemaailmat

Par

-ta

ihannemaailmaa / ihannemaailmata

ihannemaailmoita / ihannemaailmoja

Gen

-n

ihannemaailman

ihannemaailmoitten / ihannemaailmoiden / ihannemaailmojen

Ill

mihin

ihannemaailmaan

ihannemaailmoihin

Ine

-ssa

ihannemaailmassa

ihannemaailmoissa

Ela

-sta

ihannemaailmasta

ihannemaailmoista

All

-lle

ihannemaailmalle

ihannemaailmoille

Ade

-lla

ihannemaailmalla

ihannemaailmoilla

Abl

-lta

ihannemaailmalta

ihannemaailmoilta

Tra

-ksi

ihannemaailmaksi

ihannemaailmoiksi

Ess

-na

ihannemaailmana

ihannemaailmoina

Abe

-tta

ihannemaailmatta

ihannemaailmoitta

Com

-ne

-

ihannemaailmoine

Ins

-in

-

ihannemaailmoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

admissions
ideal world
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1000-89743-0001-1; Tatoeba; Europarl; Tatoeba, sentence ID: 4653017; Finnish-English ParCor, sentence ID: 53794; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 381-450-125-6; Finnish-English ParCor, sentence ID: 4837 Ihannemaailma on vain keksitty kuvitelma. The ideal world is just a made-up fantasy. Monien mielestä ihannemaailma on utopistinen näkemys. Many consider the ideal world to be a utopian vision. Ihannemaailma voi olla erilainen jokaiselle ihmiselle. The ideal world can be different for everyone. Ihannemaailma osoittautuu täysin mahdottomaksi saavuttaa. The ideal world turns out to be completely impossible to achieve. On tärkeää muistaa, että todellisuus on usein hyvin erilainen kuin ihannemaailma. It is important to remember that reality is often very different from the ideal world. Ihannemaailma voi tuntua saavuttamattomalta, mutta pienillä teoilla voimme tehdä siitä totta. The ideal world may seem unattainable, but by small actions, we can make it a reality. On vaikea säilyttää usko ihannemaailmaan kaiken pahan keskellä. It's difficult to maintain faith in the ideal world amid all the evil. Hän elää omassa ihannemaailmassaan, jossa kaikki on täydellistä. He lives in his own ideal world, where everything is perfect. Hän elää omassa ihannemaailmassaan piittaamatta todellisuudesta. He lives in his own ideal world, ignoring reality. Minusta tuntuu, että monilla ihmisillä on liian ruusuinen käsitys ihannemaailmasta. I feel that many people have too rosy a view of the ideal world. Show more arrow right

Wiktionary

ideal world Show more arrow right ihanne +‎ maailma Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ihannemaailmani

ihannemaailmani

ihannemaailmasi

ihannemaailmasi

ihannemaailmansa

ihannemaailmansa

Par

-ta

ihannemaailmaani / ihannemaailmatani

ihannemaailmoitani / ihannemaailmojani

ihannemaailmaasi / ihannemaailmatasi

ihannemaailmoitasi / ihannemaailmojasi

ihannemaailmaansa / ihannemaailmatansa / ihannemaailmataan

ihannemaailmoitansa / ihannemaailmoitaan / ihannemaailmojansa / ihannemaailmojaan

Gen

-n

ihannemaailmani

ihannemaailmoitteni / ihannemaailmoideni / ihannemaailmojeni

ihannemaailmasi

ihannemaailmoittesi / ihannemaailmoidesi / ihannemaailmojesi

ihannemaailmansa

ihannemaailmoittensa / ihannemaailmoidensa / ihannemaailmojensa

Ill

mihin

ihannemaailmaani

ihannemaailmoihini

ihannemaailmaasi

ihannemaailmoihisi

ihannemaailmaansa

ihannemaailmoihinsa

Ine

-ssa

ihannemaailmassani

ihannemaailmoissani

ihannemaailmassasi

ihannemaailmoissasi

ihannemaailmassansa / ihannemaailmassaan

ihannemaailmoissansa / ihannemaailmoissaan

Ela

-sta

ihannemaailmastani

ihannemaailmoistani

ihannemaailmastasi

ihannemaailmoistasi

ihannemaailmastansa / ihannemaailmastaan

ihannemaailmoistansa / ihannemaailmoistaan

All

-lle

ihannemaailmalleni

ihannemaailmoilleni

ihannemaailmallesi

ihannemaailmoillesi

ihannemaailmallensa / ihannemaailmalleen

ihannemaailmoillensa / ihannemaailmoillean

Ade

-lla

ihannemaailmallani

ihannemaailmoillani

ihannemaailmallasi

ihannemaailmoillasi

ihannemaailmallansa / ihannemaailmallaan

ihannemaailmoillansa / ihannemaailmoillaan

Abl

-lta

ihannemaailmaltani

ihannemaailmoiltani

ihannemaailmaltasi

ihannemaailmoiltasi

ihannemaailmaltansa / ihannemaailmaltaan

ihannemaailmoiltansa / ihannemaailmoiltaan

Tra

-ksi

ihannemaailmakseni

ihannemaailmoikseni

ihannemaailmaksesi

ihannemaailmoiksesi

ihannemaailmaksensa / ihannemaailmakseen

ihannemaailmoiksensa / ihannemaailmoikseen

Ess

-na

ihannemaailmanani

ihannemaailmoinani

ihannemaailmanasi

ihannemaailmoinasi

ihannemaailmanansa / ihannemaailmanaan

ihannemaailmoinansa / ihannemaailmoinaan

Abe

-tta

ihannemaailmattani

ihannemaailmoittani

ihannemaailmattasi

ihannemaailmoittasi

ihannemaailmattansa / ihannemaailmattaan

ihannemaailmoittansa / ihannemaailmoittaan

Com

-ne

-

ihannemaailmoineni

-

ihannemaailmoinesi

-

ihannemaailmoinensa / ihannemaailmoineen

Singular

Plural

Nom

-

ihannemaailmani

ihannemaailmasi

ihannemaailmansa

ihannemaailmani

ihannemaailmasi

ihannemaailmansa

Par

-ta

ihannemaailmaani / ihannemaailmatani

ihannemaailmaasi / ihannemaailmatasi

ihannemaailmaansa / ihannemaailmatansa / ihannemaailmataan

ihannemaailmoitani / ihannemaailmojani

ihannemaailmoitasi / ihannemaailmojasi

ihannemaailmoitansa / ihannemaailmoitaan / ihannemaailmojansa / ihannemaailmojaan

Gen

-n

ihannemaailmani

ihannemaailmasi

ihannemaailmansa

ihannemaailmoitteni / ihannemaailmoideni / ihannemaailmojeni

ihannemaailmoittesi / ihannemaailmoidesi / ihannemaailmojesi

ihannemaailmoittensa / ihannemaailmoidensa / ihannemaailmojensa

Ill

mihin

ihannemaailmaani

ihannemaailmaasi

ihannemaailmaansa

ihannemaailmoihini

ihannemaailmoihisi

ihannemaailmoihinsa

Ine

-ssa

ihannemaailmassani

ihannemaailmassasi

ihannemaailmassansa / ihannemaailmassaan

ihannemaailmoissani

ihannemaailmoissasi

ihannemaailmoissansa / ihannemaailmoissaan

Ela

-sta

ihannemaailmastani

ihannemaailmastasi

ihannemaailmastansa / ihannemaailmastaan

ihannemaailmoistani

ihannemaailmoistasi

ihannemaailmoistansa / ihannemaailmoistaan

All

-lle

ihannemaailmalleni

ihannemaailmallesi

ihannemaailmallensa / ihannemaailmalleen

ihannemaailmoilleni

ihannemaailmoillesi

ihannemaailmoillensa / ihannemaailmoillean

Ade

-lla

ihannemaailmallani

ihannemaailmallasi

ihannemaailmallansa / ihannemaailmallaan

ihannemaailmoillani

ihannemaailmoillasi

ihannemaailmoillansa / ihannemaailmoillaan

Abl

-lta

ihannemaailmaltani

ihannemaailmaltasi

ihannemaailmaltansa / ihannemaailmaltaan

ihannemaailmoiltani

ihannemaailmoiltasi

ihannemaailmoiltansa / ihannemaailmoiltaan

Tra

-ksi

ihannemaailmakseni

ihannemaailmaksesi

ihannemaailmaksensa / ihannemaailmakseen

ihannemaailmoikseni

ihannemaailmoiksesi

ihannemaailmoiksensa / ihannemaailmoikseen

Ess

-na

ihannemaailmanani

ihannemaailmanasi

ihannemaailmanansa / ihannemaailmanaan

ihannemaailmoinani

ihannemaailmoinasi

ihannemaailmoinansa / ihannemaailmoinaan

Abe

-tta

ihannemaailmattani

ihannemaailmattasi

ihannemaailmattansa / ihannemaailmattaan

ihannemaailmoittani

ihannemaailmoittasi

ihannemaailmoittansa / ihannemaailmoittaan

Com

-ne

-

-

-

ihannemaailmoineni

ihannemaailmoinesi

ihannemaailmoinensa / ihannemaailmoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ihannemaailmamme

ihannemaailmamme

ihannemaailmanne

ihannemaailmanne

ihannemaailmansa

ihannemaailmansa

Par

-ta

ihannemaailmaamme / ihannemaailmatamme

ihannemaailmoitamme / ihannemaailmojamme

ihannemaailmaanne / ihannemaailmatanne

ihannemaailmoitanne / ihannemaailmojanne

ihannemaailmaansa / ihannemaailmatansa / ihannemaailmataan

ihannemaailmoitansa / ihannemaailmoitaan / ihannemaailmojansa / ihannemaailmojaan

Gen

-n

ihannemaailmamme

ihannemaailmoittemme / ihannemaailmoidemme / ihannemaailmojemme

ihannemaailmanne

ihannemaailmoittenne / ihannemaailmoidenne / ihannemaailmojenne

ihannemaailmansa

ihannemaailmoittensa / ihannemaailmoidensa / ihannemaailmojensa

Ill

mihin

ihannemaailmaamme

ihannemaailmoihimme

ihannemaailmaanne

ihannemaailmoihinne

ihannemaailmaansa

ihannemaailmoihinsa

Ine

-ssa

ihannemaailmassamme

ihannemaailmoissamme

ihannemaailmassanne

ihannemaailmoissanne

ihannemaailmassansa / ihannemaailmassaan

ihannemaailmoissansa / ihannemaailmoissaan

Ela

-sta

ihannemaailmastamme

ihannemaailmoistamme

ihannemaailmastanne

ihannemaailmoistanne

ihannemaailmastansa / ihannemaailmastaan

ihannemaailmoistansa / ihannemaailmoistaan

All

-lle

ihannemaailmallemme

ihannemaailmoillemme

ihannemaailmallenne

ihannemaailmoillenne

ihannemaailmallensa / ihannemaailmalleen

ihannemaailmoillensa / ihannemaailmoillean

Ade

-lla

ihannemaailmallamme

ihannemaailmoillamme

ihannemaailmallanne

ihannemaailmoillanne

ihannemaailmallansa / ihannemaailmallaan

ihannemaailmoillansa / ihannemaailmoillaan

Abl

-lta

ihannemaailmaltamme

ihannemaailmoiltamme

ihannemaailmaltanne

ihannemaailmoiltanne

ihannemaailmaltansa / ihannemaailmaltaan

ihannemaailmoiltansa / ihannemaailmoiltaan

Tra

-ksi

ihannemaailmaksemme

ihannemaailmoiksemme

ihannemaailmaksenne

ihannemaailmoiksenne

ihannemaailmaksensa / ihannemaailmakseen

ihannemaailmoiksensa / ihannemaailmoikseen

Ess

-na

ihannemaailmanamme

ihannemaailmoinamme

ihannemaailmananne

ihannemaailmoinanne

ihannemaailmanansa / ihannemaailmanaan

ihannemaailmoinansa / ihannemaailmoinaan

Abe

-tta

ihannemaailmattamme

ihannemaailmoittamme

ihannemaailmattanne

ihannemaailmoittanne

ihannemaailmattansa / ihannemaailmattaan

ihannemaailmoittansa / ihannemaailmoittaan

Com

-ne

-

ihannemaailmoinemme

-

ihannemaailmoinenne

-

ihannemaailmoinensa / ihannemaailmoineen

Singular

Plural

Nom

-

ihannemaailmamme

ihannemaailmanne

ihannemaailmansa

ihannemaailmamme

ihannemaailmanne

ihannemaailmansa

Par

-ta

ihannemaailmaamme / ihannemaailmatamme

ihannemaailmaanne / ihannemaailmatanne

ihannemaailmaansa / ihannemaailmatansa / ihannemaailmataan

ihannemaailmoitamme / ihannemaailmojamme

ihannemaailmoitanne / ihannemaailmojanne

ihannemaailmoitansa / ihannemaailmoitaan / ihannemaailmojansa / ihannemaailmojaan

Gen

-n

ihannemaailmamme

ihannemaailmanne

ihannemaailmansa

ihannemaailmoittemme / ihannemaailmoidemme / ihannemaailmojemme

ihannemaailmoittenne / ihannemaailmoidenne / ihannemaailmojenne

ihannemaailmoittensa / ihannemaailmoidensa / ihannemaailmojensa

Ill

mihin

ihannemaailmaamme

ihannemaailmaanne

ihannemaailmaansa

ihannemaailmoihimme

ihannemaailmoihinne

ihannemaailmoihinsa

Ine

-ssa

ihannemaailmassamme

ihannemaailmassanne

ihannemaailmassansa / ihannemaailmassaan

ihannemaailmoissamme

ihannemaailmoissanne

ihannemaailmoissansa / ihannemaailmoissaan

Ela

-sta

ihannemaailmastamme

ihannemaailmastanne

ihannemaailmastansa / ihannemaailmastaan

ihannemaailmoistamme

ihannemaailmoistanne

ihannemaailmoistansa / ihannemaailmoistaan

All

-lle

ihannemaailmallemme

ihannemaailmallenne

ihannemaailmallensa / ihannemaailmalleen

ihannemaailmoillemme

ihannemaailmoillenne

ihannemaailmoillensa / ihannemaailmoillean

Ade

-lla

ihannemaailmallamme

ihannemaailmallanne

ihannemaailmallansa / ihannemaailmallaan

ihannemaailmoillamme

ihannemaailmoillanne

ihannemaailmoillansa / ihannemaailmoillaan

Abl

-lta

ihannemaailmaltamme

ihannemaailmaltanne

ihannemaailmaltansa / ihannemaailmaltaan

ihannemaailmoiltamme

ihannemaailmoiltanne

ihannemaailmoiltansa / ihannemaailmoiltaan

Tra

-ksi

ihannemaailmaksemme

ihannemaailmaksenne

ihannemaailmaksensa / ihannemaailmakseen

ihannemaailmoiksemme

ihannemaailmoiksenne

ihannemaailmoiksensa / ihannemaailmoikseen

Ess

-na

ihannemaailmanamme

ihannemaailmananne

ihannemaailmanansa / ihannemaailmanaan

ihannemaailmoinamme

ihannemaailmoinanne

ihannemaailmoinansa / ihannemaailmoinaan

Abe

-tta

ihannemaailmattamme

ihannemaailmattanne

ihannemaailmattansa / ihannemaailmattaan

ihannemaailmoittamme

ihannemaailmoittanne

ihannemaailmoittansa / ihannemaailmoittaan

Com

-ne

-

-

-

ihannemaailmoinemme

ihannemaailmoinenne

ihannemaailmoinensa / ihannemaailmoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ihannemaa

ihannemaat

Par

-ta

ihannemaata

ihannemaita

Gen

-n

ihannemaan

ihannemaitten / ihannemaiden

Ill

mihin

ihannemaahan

ihannemaihin

Ine

-ssa

ihannemaassa

ihannemaissa

Ela

-sta

ihannemaasta

ihannemaista

All

-lle

ihannemaalle

ihannemaille

Ade

-lla

ihannemaalla

ihannemailla

Abl

-lta

ihannemaalta

ihannemailta

Tra

-ksi

ihannemaaksi

ihannemaiksi

Ess

-na

ihannemaana

ihannemaina

Abe

-tta

ihannemaatta

ihannemaitta

Com

-ne

-

ihannemaine

Ins

-in

-

ihannemain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ihannemaa

ihannemaat

Par

-ta

ihannemaata

ihannemaita

Gen

-n

ihannemaan

ihannemaitten / ihannemaiden

Ill

mihin

ihannemaahan

ihannemaihin

Ine

-ssa

ihannemaassa

ihannemaissa

Ela

-sta

ihannemaasta

ihannemaista

All

-lle

ihannemaalle

ihannemaille

Ade

-lla

ihannemaalla

ihannemailla

Abl

-lta

ihannemaalta

ihannemailta

Tra

-ksi

ihannemaaksi

ihannemaiksi

Ess

-na

ihannemaana

ihannemaina

Abe

-tta

ihannemaatta

ihannemaitta

Com

-ne

-

ihannemaine

Ins

-in

-

ihannemain

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Defeatland
ihannemaa
Show more arrow right
jw2019; ParaCrawl Corpus; Europarl8 Ovatko utopiat ihannemaita? Utopias — Ideal Places? Suomi ei ole todellakaan ihannemaa tällaisen objektiivin testailuun vuoden pimeimpään aikaan. Finland is not really a wonderland to test such a lens during this darkest time of the year. Utopia, josta More kirjoitti, oli kuviteltu maa (ouns-topos), joka kaikesta huolimatta oli ihannemaa (euns-topos). The Utopia about which More wrote was an imaginary country (no place) that was, nonetheless, an ideal country (good place). Tämä ei johtunut siitä, että ne olivat päässeet ihannemaahan, vaan siitä, että ne tiesivät muuten hukkuvansa molemmat. It was not because they had reached Utopia but because they knew that otherwise they would both drown. Voitte uskoa, että kuluttajansuojan alalla ei ihannemaata ole olemassakaan, vaikka otammekin asianmukaisesti huomioon jäsenvaltiot, joissa noudatetaan parhaita käytäntöjä. With due respect to those Member States that exercise best practice, believe me, there is no ideal country in respect to consumer protection. Show more arrow right

Wiktionary

utopia Show more arrow right ihanne +‎ maa Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ihannemaani

ihannemaani

ihannemaasi

ihannemaasi

ihannemaansa

ihannemaansa

Par

-ta

ihannemaatani

ihannemaitani

ihannemaatasi

ihannemaitasi

ihannemaatansa / ihannemaataan

ihannemaitansa / ihannemaitaan

Gen

-n

ihannemaani

ihannemaitteni / ihannemaideni

ihannemaasi

ihannemaittesi / ihannemaidesi

ihannemaansa

ihannemaittensa / ihannemaidensa

Ill

mihin

ihannemaahani

ihannemaihini

ihannemaahasi

ihannemaihisi

ihannemaahansa

ihannemaihinsa

Ine

-ssa

ihannemaassani

ihannemaissani

ihannemaassasi

ihannemaissasi

ihannemaassansa / ihannemaassaan

ihannemaissansa / ihannemaissaan

Ela

-sta

ihannemaastani

ihannemaistani

ihannemaastasi

ihannemaistasi

ihannemaastansa / ihannemaastaan

ihannemaistansa / ihannemaistaan

All

-lle

ihannemaalleni

ihannemailleni

ihannemaallesi

ihannemaillesi

ihannemaallensa / ihannemaalleen

ihannemaillensa / ihannemaillean

Ade

-lla

ihannemaallani

ihannemaillani

ihannemaallasi

ihannemaillasi

ihannemaallansa / ihannemaallaan

ihannemaillansa / ihannemaillaan

Abl

-lta

ihannemaaltani

ihannemailtani

ihannemaaltasi

ihannemailtasi

ihannemaaltansa / ihannemaaltaan

ihannemailtansa / ihannemailtaan

Tra

-ksi

ihannemaakseni

ihannemaikseni

ihannemaaksesi

ihannemaiksesi

ihannemaaksensa / ihannemaakseen

ihannemaiksensa / ihannemaikseen

Ess

-na

ihannemaanani

ihannemainani

ihannemaanasi

ihannemainasi

ihannemaanansa / ihannemaanaan

ihannemainansa / ihannemainaan

Abe

-tta

ihannemaattani

ihannemaittani

ihannemaattasi

ihannemaittasi

ihannemaattansa / ihannemaattaan

ihannemaittansa / ihannemaittaan

Com

-ne

-

ihannemaineni

-

ihannemainesi

-

ihannemainensa / ihannemaineen

Singular

Plural

Nom

-

ihannemaani

ihannemaasi

ihannemaansa

ihannemaani

ihannemaasi

ihannemaansa

Par

-ta

ihannemaatani

ihannemaatasi

ihannemaatansa / ihannemaataan

ihannemaitani

ihannemaitasi

ihannemaitansa / ihannemaitaan

Gen

-n

ihannemaani

ihannemaasi

ihannemaansa

ihannemaitteni / ihannemaideni

ihannemaittesi / ihannemaidesi

ihannemaittensa / ihannemaidensa

Ill

mihin

ihannemaahani

ihannemaahasi

ihannemaahansa

ihannemaihini

ihannemaihisi

ihannemaihinsa

Ine

-ssa

ihannemaassani

ihannemaassasi

ihannemaassansa / ihannemaassaan

ihannemaissani

ihannemaissasi

ihannemaissansa / ihannemaissaan

Ela

-sta

ihannemaastani

ihannemaastasi

ihannemaastansa / ihannemaastaan

ihannemaistani

ihannemaistasi

ihannemaistansa / ihannemaistaan

All

-lle

ihannemaalleni

ihannemaallesi

ihannemaallensa / ihannemaalleen

ihannemailleni

ihannemaillesi

ihannemaillensa / ihannemaillean

Ade

-lla

ihannemaallani

ihannemaallasi

ihannemaallansa / ihannemaallaan

ihannemaillani

ihannemaillasi

ihannemaillansa / ihannemaillaan

Abl

-lta

ihannemaaltani

ihannemaaltasi

ihannemaaltansa / ihannemaaltaan

ihannemailtani

ihannemailtasi

ihannemailtansa / ihannemailtaan

Tra

-ksi

ihannemaakseni

ihannemaaksesi

ihannemaaksensa / ihannemaakseen

ihannemaikseni

ihannemaiksesi

ihannemaiksensa / ihannemaikseen

Ess

-na

ihannemaanani

ihannemaanasi

ihannemaanansa / ihannemaanaan

ihannemainani

ihannemainasi

ihannemainansa / ihannemainaan

Abe

-tta

ihannemaattani

ihannemaattasi

ihannemaattansa / ihannemaattaan

ihannemaittani

ihannemaittasi

ihannemaittansa / ihannemaittaan

Com

-ne

-

-

-

ihannemaineni

ihannemainesi

ihannemainensa / ihannemaineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ihannemaamme

ihannemaamme

ihannemaanne

ihannemaanne

ihannemaansa

ihannemaansa

Par

-ta

ihannemaatamme

ihannemaitamme

ihannemaatanne

ihannemaitanne

ihannemaatansa / ihannemaataan

ihannemaitansa / ihannemaitaan

Gen

-n

ihannemaamme

ihannemaittemme / ihannemaidemme

ihannemaanne

ihannemaittenne / ihannemaidenne

ihannemaansa

ihannemaittensa / ihannemaidensa

Ill

mihin

ihannemaahamme

ihannemaihimme

ihannemaahanne

ihannemaihinne

ihannemaahansa

ihannemaihinsa

Ine

-ssa

ihannemaassamme

ihannemaissamme

ihannemaassanne

ihannemaissanne

ihannemaassansa / ihannemaassaan

ihannemaissansa / ihannemaissaan

Ela

-sta

ihannemaastamme

ihannemaistamme

ihannemaastanne

ihannemaistanne

ihannemaastansa / ihannemaastaan

ihannemaistansa / ihannemaistaan

All

-lle

ihannemaallemme

ihannemaillemme

ihannemaallenne

ihannemaillenne

ihannemaallensa / ihannemaalleen

ihannemaillensa / ihannemaillean

Ade

-lla

ihannemaallamme

ihannemaillamme

ihannemaallanne

ihannemaillanne

ihannemaallansa / ihannemaallaan

ihannemaillansa / ihannemaillaan

Abl

-lta

ihannemaaltamme

ihannemailtamme

ihannemaaltanne

ihannemailtanne

ihannemaaltansa / ihannemaaltaan

ihannemailtansa / ihannemailtaan

Tra

-ksi

ihannemaaksemme

ihannemaiksemme

ihannemaaksenne

ihannemaiksenne

ihannemaaksensa / ihannemaakseen

ihannemaiksensa / ihannemaikseen

Ess

-na

ihannemaanamme

ihannemainamme

ihannemaananne

ihannemainanne

ihannemaanansa / ihannemaanaan

ihannemainansa / ihannemainaan

Abe

-tta

ihannemaattamme

ihannemaittamme

ihannemaattanne

ihannemaittanne

ihannemaattansa / ihannemaattaan

ihannemaittansa / ihannemaittaan

Com

-ne

-

ihannemainemme

-

ihannemainenne

-

ihannemainensa / ihannemaineen

Singular

Plural

Nom

-

ihannemaamme

ihannemaanne

ihannemaansa

ihannemaamme

ihannemaanne

ihannemaansa

Par

-ta

ihannemaatamme

ihannemaatanne

ihannemaatansa / ihannemaataan

ihannemaitamme

ihannemaitanne

ihannemaitansa / ihannemaitaan

Gen

-n

ihannemaamme

ihannemaanne

ihannemaansa

ihannemaittemme / ihannemaidemme

ihannemaittenne / ihannemaidenne

ihannemaittensa / ihannemaidensa

Ill

mihin

ihannemaahamme

ihannemaahanne

ihannemaahansa

ihannemaihimme

ihannemaihinne

ihannemaihinsa

Ine

-ssa

ihannemaassamme

ihannemaassanne

ihannemaassansa / ihannemaassaan

ihannemaissamme

ihannemaissanne

ihannemaissansa / ihannemaissaan

Ela

-sta

ihannemaastamme

ihannemaastanne

ihannemaastansa / ihannemaastaan

ihannemaistamme

ihannemaistanne

ihannemaistansa / ihannemaistaan

All

-lle

ihannemaallemme

ihannemaallenne

ihannemaallensa / ihannemaalleen

ihannemaillemme

ihannemaillenne

ihannemaillensa / ihannemaillean

Ade

-lla

ihannemaallamme

ihannemaallanne

ihannemaallansa / ihannemaallaan

ihannemaillamme

ihannemaillanne

ihannemaillansa / ihannemaillaan

Abl

-lta

ihannemaaltamme

ihannemaaltanne

ihannemaaltansa / ihannemaaltaan

ihannemailtamme

ihannemailtanne

ihannemailtansa / ihannemailtaan

Tra

-ksi

ihannemaaksemme

ihannemaaksenne

ihannemaaksensa / ihannemaakseen

ihannemaiksemme

ihannemaiksenne

ihannemaiksensa / ihannemaikseen

Ess

-na

ihannemaanamme

ihannemaananne

ihannemaanansa / ihannemaanaan

ihannemainamme

ihannemainanne

ihannemainansa / ihannemainaan

Abe

-tta

ihannemaattamme

ihannemaattanne

ihannemaattansa / ihannemaattaan

ihannemaittamme

ihannemaittanne

ihannemaittansa / ihannemaittaan

Com

-ne

-

-

-

ihannemainemme

ihannemainenne

ihannemainensa / ihannemaineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ilma

ilmat

Par

-ta

ilmaa

ilmoja

Gen

-n

ilman

ilmojen

Ill

mihin

ilmaan

ilmoihin

Ine

-ssa

ilmassa

ilmoissa

Ela

-sta

ilmasta

ilmoista

All

-lle

ilmalle

ilmoille

Ade

-lla

ilmalla

ilmoilla

Abl

-lta

ilmalta

ilmoilta

Tra

-ksi

ilmaksi

ilmoiksi

Ess

-na

ilmana

ilmoina

Abe

-tta

ilmatta

ilmoitta

Com

-ne

-

ilmoine

Ins

-in

-

ilmoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ilma

ilmat

Par

-ta

ilmaa

ilmoja

Gen

-n

ilman

ilmojen

Ill

mihin

ilmaan

ilmoihin

Ine

-ssa

ilmassa

ilmoissa

Ela

-sta

ilmasta

ilmoista

All

-lle

ilmalle

ilmoille

Ade

-lla

ilmalla

ilmoilla

Abl

-lta

ilmalta

ilmoilta

Tra

-ksi

ilmaksi

ilmoiksi

Ess

-na

ilmana

ilmoina

Abe

-tta

ilmatta

ilmoitta

Com

-ne

-

ilmoine

Ins

-in

-

ilmoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

air ilma, tuulahdus, ilme, leima, tuulenhenki, henki
weather sää, ilma, säätila
wind tuuli, ilmavaivat, ilma, viima, ilmavirta, henki
aerial
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba; SETimes; OPUS 100; OpenSubtitles Parallel Corpus, movie: The Beach, sentence 78299.; tmClass; Europarl Parallel Corpus Ilma oli kylmä ja kostea. The weather was cold and damp. En pidä tästä ilmasta. I don't like this weather. Ilma oli tyyni ja aurinkoinen. The weather was calm and sunny. Ilmoinammeko on huono ilma lenkkeilyyn. It is bad weather for jogging today ilmoinammeko. Puhummeko ilmoistammeko? Are we talking about our climate? En voi elää ilmankaan vettä. I can't live without water. Ilma oli raikas ja puhdas meren rannalla. The air was fresh and clean by the sea. Ilmans-aseet, Ilmapistoolit. Air guns, air pistols (air guns). Ilmapistoolit [ilmans-aseet]. Air pistols [ air guns]. Ilmoissa on paljon pölyä. There is a lot of dust in the air. Show more arrow right

Wiktionary

air weather sääFin:Millainen ilma tänään on?Eng:How is the weather today? Show more arrow right IlmailmainenilmaistaIlmariIlmarinenilmastoilmavailmiIlmiilmiöIlmoilmoitseilmoittaapahan ilman lintu Show more arrow right ahtoilmahengitysilmahuokosilmahuoneilmailma-alusilmaannousuilma-aseilma-aukkoilmaherruusilmahoitoilmahuokonenilmahyökkäysilmahälytysilmaiskuilmajarruilmajohtoilmajoukkoilmajousiilmajousitusilmajuoppoilmajuuriilmajäähdytinilmajäähdytteinenilmajäähdytysilmakaapeliilmakartoitusilmakehäilmakerrosilmakiharrinilmakirjeilmakivääriilmakuivailmakuivatusilmakuivausilmakuljetusilmakuoppailmakuplailmakuvailmakuvakartoitusilmakuvakarttailmakuvatailmakuvausilmakylpyilmakäytäväilmalaivailmalastailmalentoilmaliikenneilmalämmitysilmamaaliilmamassailmanalailmanhenkiilmankansiilmankostutinilmankostutusilmanohjainilmanpaineilmanpainekäyräilmanpitäväilmanpoistoilmanpuhallinilmanpuhdistinilmanraikasteilmansaasteilmansuodatinilmansuojeluilmansuuntailmanvaihtoilmanvaihtojärjestelmäilmanvaihtokanavailmanvastusilmaonteloilmapalloilmapalloillailmapatjailmapatsasilmaperspektiiviilmapiiriilmapistooliilmapistooliammuntailmapumppuilmapuntariilmapuolustusilmapurjehdusilmaputkiilmapyörreilmarakoilmaratailmarengasilmarintailmarosvoilmarosvousilmasiltailmasipuliilmasodankäyntiilmasotailmasulkuilmasuojailmasuojeluilmataisteluilmatankkausilmataskuilmateitseilmatiedeilmatiehytilmatieteellinenilmatieteilijäilmatiiviistiilmatiivisilmatilailmatoimintailmatorjuntailmatorjunta-aseilmatorjuntajoukotilmatorjuntaohjusilmatorjuntapatteriilmatorjuntapatteristoilmatorjuntatuliilmatorjuntatykistöilmatorjuntatykkiilmatorviilmatyhjiöilmatyynyilmatyynyalusilmatähystysilmatäytteinenilmavaarailmavaivatilmavalokuvailmavalokuvausilmavalvontailmavasarailmaverhoilmaversoilmavirtailmavirtausilmavoimatilmavoittoilmaväyläilmaäänijumalanilmajäähdytysilmakalailmakeskuslämmitysilmakevätilmakiertoilmauunikoiranilmakuumailmapallokuumailmapuhallinkylmäilmapuhallinlämminilmakuivaamolämminilmakuivurilämminilmapuhallinmaailmameri-ilmamyrskyilmapahanilmanlintupaineilmapaineilmahengityslaitepaineilmajarrupaineilmakäyttöinenpaineilmalaitepaineilmanaulainpaineilmaporapaineilmasäiliöpakkasilmapoistoilmapolaari-ilmapoutailmapuhallusilmapyryilmapääilmansuuntaraitisilmaraitisilmasuodatinraitisilmaventtiilirajuilmasadeilmasatumaailmasuojailmasyysilmatuloilmaukkosenilmaukkosilmaukonilmaulkoilmaulkoilmaelämäulkoilmaihminenulkoilmajuhlaulkoilmakahvilaulkoilmakonserttiulkoilmaravintolaulkoilmassaulkoilmateatterivuoristoilmaväli-ilmansuuntayläilmayöilma Show more arrow right From Proto-Finnic ilma (“air, sky, weather”), from Proto-Uralic ilma (“sky, weather, god”). Show more arrow right

Wikipedia

typpeä
78,084 % happea
20,946 % argonia
0,934 % hiilidioksidia
0,040 % neonia
0,001818 % heliumia
0,000524 % metaania
0,0001745 % kryptonia
0,000114 % vetyä
0,000055 % hPa
) 1,293 kg/m3[1] hPa
) 1,204 kg/m3 hPa
) IUPAC standardin mukaisessa NTP
-tilassa (lämpötila 0 °C, paine 1 000 hPa) 1,2754 kg/m3
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ilmani

ilmani

ilmasi

ilmasi

ilmansa

ilmansa

Par

-ta

ilmaani

ilmojani

ilmaasi

ilmojasi

ilmaansa / ilmaaan

ilmojansa / ilmojaan

Gen

-n

ilmani

ilmojeni

ilmasi

ilmojesi

ilmansa

ilmojensa

Ill

mihin

ilmaani

ilmoihini

ilmaasi

ilmoihisi

ilmaansa

ilmoihinsa

Ine

-ssa

ilmassani

ilmoissani

ilmassasi

ilmoissasi

ilmassansa / ilmassaan

ilmoissansa / ilmoissaan

Ela

-sta

ilmastani

ilmoistani

ilmastasi

ilmoistasi

ilmastansa / ilmastaan

ilmoistansa / ilmoistaan

All

-lle

ilmalleni

ilmoilleni

ilmallesi

ilmoillesi

ilmallensa / ilmalleen

ilmoillensa / ilmoillean

Ade

-lla

ilmallani

ilmoillani

ilmallasi

ilmoillasi

ilmallansa / ilmallaan

ilmoillansa / ilmoillaan

Abl

-lta

ilmaltani

ilmoiltani

ilmaltasi

ilmoiltasi

ilmaltansa / ilmaltaan

ilmoiltansa / ilmoiltaan

Tra

-ksi

ilmakseni

ilmoikseni

ilmaksesi

ilmoiksesi

ilmaksensa / ilmakseen

ilmoiksensa / ilmoikseen

Ess

-na

ilmanani

ilmoinani

ilmanasi

ilmoinasi

ilmanansa / ilmanaan

ilmoinansa / ilmoinaan

Abe

-tta

ilmattani

ilmoittani

ilmattasi

ilmoittasi

ilmattansa / ilmattaan

ilmoittansa / ilmoittaan

Com

-ne

-

ilmoineni

-

ilmoinesi

-

ilmoinensa / ilmoineen

Singular

Plural

Nom

-

ilmani

ilmasi

ilmansa

ilmani

ilmasi

ilmansa

Par

-ta

ilmaani

ilmaasi

ilmaansa / ilmaaan

ilmojani

ilmojasi

ilmojansa / ilmojaan

Gen

-n

ilmani

ilmasi

ilmansa

ilmojeni

ilmojesi

ilmojensa

Ill

mihin

ilmaani

ilmaasi

ilmaansa

ilmoihini

ilmoihisi

ilmoihinsa

Ine

-ssa

ilmassani

ilmassasi

ilmassansa / ilmassaan

ilmoissani

ilmoissasi

ilmoissansa / ilmoissaan

Ela

-sta

ilmastani

ilmastasi

ilmastansa / ilmastaan

ilmoistani

ilmoistasi

ilmoistansa / ilmoistaan

All

-lle

ilmalleni

ilmallesi

ilmallensa / ilmalleen

ilmoilleni

ilmoillesi

ilmoillensa / ilmoillean

Ade

-lla

ilmallani

ilmallasi

ilmallansa / ilmallaan

ilmoillani

ilmoillasi

ilmoillansa / ilmoillaan

Abl

-lta

ilmaltani

ilmaltasi

ilmaltansa / ilmaltaan

ilmoiltani

ilmoiltasi

ilmoiltansa / ilmoiltaan

Tra

-ksi

ilmakseni

ilmaksesi

ilmaksensa / ilmakseen

ilmoikseni

ilmoiksesi

ilmoiksensa / ilmoikseen

Ess

-na

ilmanani

ilmanasi

ilmanansa / ilmanaan

ilmoinani

ilmoinasi

ilmoinansa / ilmoinaan

Abe

-tta

ilmattani

ilmattasi

ilmattansa / ilmattaan

ilmoittani

ilmoittasi

ilmoittansa / ilmoittaan

Com

-ne

-

-

-

ilmoineni

ilmoinesi

ilmoinensa / ilmoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ilmamme

ilmamme

ilmanne

ilmanne

ilmansa

ilmansa

Par

-ta

ilmaamme

ilmojamme

ilmaanne

ilmojanne

ilmaansa / ilmaaan

ilmojansa / ilmojaan

Gen

-n

ilmamme

ilmojemme

ilmanne

ilmojenne

ilmansa

ilmojensa

Ill

mihin

ilmaamme

ilmoihimme

ilmaanne

ilmoihinne

ilmaansa

ilmoihinsa

Ine

-ssa

ilmassamme

ilmoissamme

ilmassanne

ilmoissanne

ilmassansa / ilmassaan

ilmoissansa / ilmoissaan

Ela

-sta

ilmastamme

ilmoistamme

ilmastanne

ilmoistanne

ilmastansa / ilmastaan

ilmoistansa / ilmoistaan

All

-lle

ilmallemme

ilmoillemme

ilmallenne

ilmoillenne

ilmallensa / ilmalleen

ilmoillensa / ilmoillean

Ade

-lla

ilmallamme

ilmoillamme

ilmallanne

ilmoillanne

ilmallansa / ilmallaan

ilmoillansa / ilmoillaan

Abl

-lta

ilmaltamme

ilmoiltamme

ilmaltanne

ilmoiltanne

ilmaltansa / ilmaltaan

ilmoiltansa / ilmoiltaan

Tra

-ksi

ilmaksemme

ilmoiksemme

ilmaksenne

ilmoiksenne

ilmaksensa / ilmakseen

ilmoiksensa / ilmoikseen

Ess

-na

ilmanamme

ilmoinamme

ilmananne

ilmoinanne

ilmanansa / ilmanaan

ilmoinansa / ilmoinaan

Abe

-tta

ilmattamme

ilmoittamme

ilmattanne

ilmoittanne

ilmattansa / ilmattaan

ilmoittansa / ilmoittaan

Com

-ne

-

ilmoinemme

-

ilmoinenne

-

ilmoinensa / ilmoineen

Singular

Plural

Nom

-

ilmamme

ilmanne

ilmansa

ilmamme

ilmanne

ilmansa

Par

-ta

ilmaamme

ilmaanne

ilmaansa / ilmaaan

ilmojamme

ilmojanne

ilmojansa / ilmojaan

Gen

-n

ilmamme

ilmanne

ilmansa

ilmojemme

ilmojenne

ilmojensa

Ill

mihin

ilmaamme

ilmaanne

ilmaansa

ilmoihimme

ilmoihinne

ilmoihinsa

Ine

-ssa

ilmassamme

ilmassanne

ilmassansa / ilmassaan

ilmoissamme

ilmoissanne

ilmoissansa / ilmoissaan

Ela

-sta

ilmastamme

ilmastanne

ilmastansa / ilmastaan

ilmoistamme

ilmoistanne

ilmoistansa / ilmoistaan

All

-lle

ilmallemme

ilmallenne

ilmallensa / ilmalleen

ilmoillemme

ilmoillenne

ilmoillensa / ilmoillean

Ade

-lla

ilmallamme

ilmallanne

ilmallansa / ilmallaan

ilmoillamme

ilmoillanne

ilmoillansa / ilmoillaan

Abl

-lta

ilmaltamme

ilmaltanne

ilmaltansa / ilmaltaan

ilmoiltamme

ilmoiltanne

ilmoiltansa / ilmoiltaan

Tra

-ksi

ilmaksemme

ilmaksenne

ilmaksensa / ilmakseen

ilmoiksemme

ilmoiksenne

ilmoiksensa / ilmoikseen

Ess

-na

ilmanamme

ilmananne

ilmanansa / ilmanaan

ilmoinamme

ilmoinanne

ilmoinansa / ilmoinaan

Abe

-tta

ilmattamme

ilmattanne

ilmattansa / ilmattaan

ilmoittamme

ilmoittanne

ilmoittansa / ilmoittaan

Com

-ne

-

-

-

ilmoinemme

ilmoinenne

ilmoinensa / ilmoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ihanne

ihanteet

Par

-ta

ihannetta

ihanteita / ihantehia

Gen

-n

ihanteen

ihanteitten / ihanteiden / ihantehien / ihantehitten

Ill

mihin

ihanteeseen

ihanteisiin / ihanteihin / ihantehisin

Ine

-ssa

ihanteessa

ihantehissa / ihanteissa

Ela

-sta

ihanteesta

ihantehista / ihanteista

All

-lle

ihanteelle

ihantehille / ihanteille

Ade

-lla

ihanteella

ihantehilla / ihanteilla

Abl

-lta

ihanteelta

ihantehilta / ihanteilta

Tra

-ksi

ihanteeksi

ihantehiksi / ihanteiksi

Ess

-na

ihanteena

ihantehina / ihanteina

Abe

-tta

ihanteetta

ihantehitta / ihanteitta

Com

-ne

-

ihantehine / ihanteine

Ins

-in

-

ihantehin / ihantein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ihanne

ihanteet

Par

-ta

ihannetta

ihanteita / ihantehia

Gen

-n

ihanteen

ihanteitten / ihanteiden / ihantehien / ihantehitten

Ill

mihin

ihanteeseen

ihanteisiin / ihanteihin / ihantehisin

Ine

-ssa

ihanteessa

ihantehissa / ihanteissa

Ela

-sta

ihanteesta

ihantehista / ihanteista

All

-lle

ihanteelle

ihantehille / ihanteille

Ade

-lla

ihanteella

ihantehilla / ihanteilla

Abl

-lta

ihanteelta

ihantehilta / ihanteilta

Tra

-ksi

ihanteeksi

ihantehiksi / ihanteiksi

Ess

-na

ihanteena

ihantehina / ihanteina

Abe

-tta

ihanteetta

ihantehitta / ihanteitta

Com

-ne

-

ihantehine / ihanteine

Ins

-in

-

ihantehin / ihantein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

ideal ihanne
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus - Finnish-English; OPUS, sentence id: 54321; Tatoeba, sentence id: 12345; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English; OPUS, sentence id: 98765; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba, sentence id: 67890 Ihanne tiedemiehellä on oma laboratorio. The scientist's ideal is to have his own laboratory. Monille perheen perustaminen on suuri ihanne. For many, starting a family is a great ideal. Opiskelijoiden ihanne on päästä hyvään yliopistoon. The students' ideal is to get into a good university. Monille tämä on unelma, mutta minulle se on vain ihanne. For many, this is a dream, but for me it's just an ideal. Kansainvälinen yhteistyö on rauhanomaisen maailman ihanne. International cooperation is the ideal for a peaceful world. Kuitenkin nykyinen ihanne on menestyä hinnalla millä hyvänsä. However, the current ideal is to succeed at any cost. Ihannenaisenne voi osoittautua liian julmaksi. Your ideal woman may be crueler than you care for. Millaiset ovat sinun ihanteidesi? What are your ideals like? Lapset ovat meille ihanteiden ilmaus. Children are the expression of our ideals. Kaikki eivät jaa samoja poliittisia ihanteita. Not everyone shares the same political ideals. Show more arrow right

Wiktionary

ideal (something held up and admired as a model goal) Show more arrow right ihannevartaloihannoidaihanteellinenkauneusihanne Show more arrow right iha- +‎ -nne; from the same root iha- as ihana and ihastua. Show more arrow right

Wikipedia

Optimism Optimism is an attitude reflecting a belief or hope that the outcome of some specific endeavor, or outcomes in general, will be positive, favorable, and desirable. A common idiom used to illustrate optimism versus pessimism is a glass filled with water to the halfway point: an optimist is said to see the glass as half full, while a pessimist sees the glass as half empty. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ihanteeni

ihanteeni

ihanteesi

ihanteesi

ihanteensa

ihanteensa

Par

-ta

ihannettani

ihanteitani / ihantehiani

ihannettasi

ihanteitasi / ihantehiasi

ihannettansa / ihannettaan

ihanteitansa / ihanteitaan / ihantehiansa / ihantehiaan

Gen

-n

ihanteeni

ihanteitteni / ihanteideni / ihantehieni / ihantehitteni

ihanteesi

ihanteittesi / ihanteidesi / ihantehiesi / ihantehittesi

ihanteensa

ihanteittensa / ihanteidensa / ihantehiensa / ihantehittensa

Ill

mihin

ihanteeseeni

ihanteisiini / ihanteihini / ihantehisini

ihanteeseesi

ihanteisiisi / ihanteihisi / ihantehisisi

ihanteeseensa

ihanteisiinsa / ihanteihinsa / ihantehisinsa

Ine

-ssa

ihanteessani

ihantehissani / ihanteissani

ihanteessasi

ihantehissasi / ihanteissasi

ihanteessansa / ihanteessaan

ihantehissansa / ihantehissaan / ihanteissansa / ihanteissaan

Ela

-sta

ihanteestani

ihantehistani / ihanteistani

ihanteestasi

ihantehistasi / ihanteistasi

ihanteestansa / ihanteestaan

ihantehistansa / ihantehistaan / ihanteistansa / ihanteistaan

All

-lle

ihanteelleni

ihantehilleni / ihanteilleni

ihanteellesi

ihantehillesi / ihanteillesi

ihanteellensa / ihanteelleen

ihantehillensa / ihantehillean / ihanteillensa / ihanteillean

Ade

-lla

ihanteellani

ihantehillani / ihanteillani

ihanteellasi

ihantehillasi / ihanteillasi

ihanteellansa / ihanteellaan

ihantehillansa / ihantehillaan / ihanteillansa / ihanteillaan

Abl

-lta

ihanteeltani

ihantehiltani / ihanteiltani

ihanteeltasi

ihantehiltasi / ihanteiltasi

ihanteeltansa / ihanteeltaan

ihantehiltansa / ihantehiltaan / ihanteiltansa / ihanteiltaan

Tra

-ksi

ihanteekseni

ihantehikseni / ihanteikseni

ihanteeksesi

ihantehiksesi / ihanteiksesi

ihanteeksensa / ihanteekseen

ihantehikseen / ihantehiksensa / ihanteikseen / ihanteiksensa

Ess

-na

ihanteenani

ihantehinani / ihanteinani

ihanteenasi

ihantehinasi / ihanteinasi

ihanteenansa / ihanteenaan

ihantehinansa / ihantehinaan / ihanteinansa / ihanteinaan

Abe

-tta

ihanteettani

ihantehittani / ihanteittani

ihanteettasi

ihantehittasi / ihanteittasi

ihanteettansa / ihanteettaan

ihantehittansa / ihantehittaan / ihanteittansa / ihanteittaan

Com

-ne

-

ihantehineni / ihanteineni

-

ihantehinesi / ihanteinesi

-

ihantehineen / ihantehinensa / ihanteineen / ihanteinensa

Singular

Plural

Nom

-

ihanteeni

ihanteesi

ihanteensa

ihanteeni

ihanteesi

ihanteensa

Par

-ta

ihannettani

ihannettasi

ihannettansa / ihannettaan

ihanteitani / ihantehiani

ihanteitasi / ihantehiasi

ihanteitansa / ihanteitaan / ihantehiansa / ihantehiaan

Gen

-n

ihanteeni

ihanteesi

ihanteensa

ihanteitteni / ihanteideni / ihantehieni / ihantehitteni

ihanteittesi / ihanteidesi / ihantehiesi / ihantehittesi

ihanteittensa / ihanteidensa / ihantehiensa / ihantehittensa

Ill

mihin

ihanteeseeni

ihanteeseesi

ihanteeseensa

ihanteisiini / ihanteihini / ihantehisini

ihanteisiisi / ihanteihisi / ihantehisisi

ihanteisiinsa / ihanteihinsa / ihantehisinsa

Ine

-ssa

ihanteessani

ihanteessasi

ihanteessansa / ihanteessaan

ihantehissani / ihanteissani

ihantehissasi / ihanteissasi

ihantehissansa / ihantehissaan / ihanteissansa / ihanteissaan

Ela

-sta

ihanteestani

ihanteestasi

ihanteestansa / ihanteestaan

ihantehistani / ihanteistani

ihantehistasi / ihanteistasi

ihantehistansa / ihantehistaan / ihanteistansa / ihanteistaan

All

-lle

ihanteelleni

ihanteellesi

ihanteellensa / ihanteelleen

ihantehilleni / ihanteilleni

ihantehillesi / ihanteillesi

ihantehillensa / ihantehillean / ihanteillensa / ihanteillean

Ade

-lla

ihanteellani

ihanteellasi

ihanteellansa / ihanteellaan

ihantehillani / ihanteillani

ihantehillasi / ihanteillasi

ihantehillansa / ihantehillaan / ihanteillansa / ihanteillaan

Abl

-lta

ihanteeltani

ihanteeltasi

ihanteeltansa / ihanteeltaan

ihantehiltani / ihanteiltani

ihantehiltasi / ihanteiltasi

ihantehiltansa / ihantehiltaan / ihanteiltansa / ihanteiltaan

Tra

-ksi

ihanteekseni

ihanteeksesi

ihanteeksensa / ihanteekseen

ihantehikseni / ihanteikseni

ihantehiksesi / ihanteiksesi

ihantehikseen / ihantehiksensa / ihanteikseen / ihanteiksensa

Ess

-na

ihanteenani

ihanteenasi

ihanteenansa / ihanteenaan

ihantehinani / ihanteinani

ihantehinasi / ihanteinasi

ihantehinansa / ihantehinaan / ihanteinansa / ihanteinaan

Abe

-tta

ihanteettani

ihanteettasi

ihanteettansa / ihanteettaan

ihantehittani / ihanteittani

ihantehittasi / ihanteittasi

ihantehittansa / ihantehittaan / ihanteittansa / ihanteittaan

Com

-ne

-

-

-

ihantehineni / ihanteineni

ihantehinesi / ihanteinesi

ihantehineen / ihantehinensa / ihanteineen / ihanteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ihanteemme

ihanteemme

ihanteenne

ihanteenne

ihanteensa

ihanteensa

Par

-ta

ihannettamme

ihanteitamme / ihantehiamme

ihannettanne

ihanteitanne / ihantehianne

ihannettansa / ihannettaan

ihanteitansa / ihanteitaan / ihantehiansa / ihantehiaan

Gen

-n

ihanteemme

ihanteittemme / ihanteidemme / ihantehiemme / ihantehittemme

ihanteenne

ihanteittenne / ihanteidenne / ihantehienne / ihantehittenne

ihanteensa

ihanteittensa / ihanteidensa / ihantehiensa / ihantehittensa

Ill

mihin

ihanteeseemme

ihanteisiimme / ihanteihimme / ihantehisimme

ihanteeseenne

ihanteisiinne / ihanteihinne / ihantehisinne

ihanteeseensa

ihanteisiinsa / ihanteihinsa / ihantehisinsa

Ine

-ssa

ihanteessamme

ihantehissamme / ihanteissamme

ihanteessanne

ihantehissanne / ihanteissanne

ihanteessansa / ihanteessaan

ihantehissansa / ihantehissaan / ihanteissansa / ihanteissaan

Ela

-sta

ihanteestamme

ihantehistamme / ihanteistamme

ihanteestanne

ihantehistanne / ihanteistanne

ihanteestansa / ihanteestaan

ihantehistansa / ihantehistaan / ihanteistansa / ihanteistaan

All

-lle

ihanteellemme

ihantehillemme / ihanteillemme

ihanteellenne

ihantehillenne / ihanteillenne

ihanteellensa / ihanteelleen

ihantehillensa / ihantehillean / ihanteillensa / ihanteillean

Ade

-lla

ihanteellamme

ihantehillamme / ihanteillamme

ihanteellanne

ihantehillanne / ihanteillanne

ihanteellansa / ihanteellaan

ihantehillansa / ihantehillaan / ihanteillansa / ihanteillaan

Abl

-lta

ihanteeltamme

ihantehiltamme / ihanteiltamme

ihanteeltanne

ihantehiltanne / ihanteiltanne

ihanteeltansa / ihanteeltaan

ihantehiltansa / ihantehiltaan / ihanteiltansa / ihanteiltaan

Tra

-ksi

ihanteeksemme

ihantehiksemme / ihanteiksemme

ihanteeksenne

ihantehiksenne / ihanteiksenne

ihanteeksensa / ihanteekseen

ihantehikseen / ihantehiksensa / ihanteikseen / ihanteiksensa

Ess

-na

ihanteenamme

ihantehinamme / ihanteinamme

ihanteenanne

ihantehinanne / ihanteinanne

ihanteenansa / ihanteenaan

ihantehinansa / ihantehinaan / ihanteinansa / ihanteinaan

Abe

-tta

ihanteettamme

ihantehittamme / ihanteittamme

ihanteettanne

ihantehittanne / ihanteittanne

ihanteettansa / ihanteettaan

ihantehittansa / ihantehittaan / ihanteittansa / ihanteittaan

Com

-ne

-

ihantehinemme / ihanteinemme

-

ihantehinenne / ihanteinenne

-

ihantehineen / ihantehinensa / ihanteineen / ihanteinensa

Singular

Plural

Nom

-

ihanteemme

ihanteenne

ihanteensa

ihanteemme

ihanteenne

ihanteensa

Par

-ta

ihannettamme

ihannettanne

ihannettansa / ihannettaan

ihanteitamme / ihantehiamme

ihanteitanne / ihantehianne

ihanteitansa / ihanteitaan / ihantehiansa / ihantehiaan

Gen

-n

ihanteemme

ihanteenne

ihanteensa

ihanteittemme / ihanteidemme / ihantehiemme / ihantehittemme

ihanteittenne / ihanteidenne / ihantehienne / ihantehittenne

ihanteittensa / ihanteidensa / ihantehiensa / ihantehittensa

Ill

mihin

ihanteeseemme

ihanteeseenne

ihanteeseensa

ihanteisiimme / ihanteihimme / ihantehisimme

ihanteisiinne / ihanteihinne / ihantehisinne

ihanteisiinsa / ihanteihinsa / ihantehisinsa

Ine

-ssa

ihanteessamme

ihanteessanne

ihanteessansa / ihanteessaan

ihantehissamme / ihanteissamme

ihantehissanne / ihanteissanne

ihantehissansa / ihantehissaan / ihanteissansa / ihanteissaan

Ela

-sta

ihanteestamme

ihanteestanne

ihanteestansa / ihanteestaan

ihantehistamme / ihanteistamme

ihantehistanne / ihanteistanne

ihantehistansa / ihantehistaan / ihanteistansa / ihanteistaan

All

-lle

ihanteellemme

ihanteellenne

ihanteellensa / ihanteelleen

ihantehillemme / ihanteillemme

ihantehillenne / ihanteillenne

ihantehillensa / ihantehillean / ihanteillensa / ihanteillean

Ade

-lla

ihanteellamme

ihanteellanne

ihanteellansa / ihanteellaan

ihantehillamme / ihanteillamme

ihantehillanne / ihanteillanne

ihantehillansa / ihantehillaan / ihanteillansa / ihanteillaan

Abl

-lta

ihanteeltamme

ihanteeltanne

ihanteeltansa / ihanteeltaan

ihantehiltamme / ihanteiltamme

ihantehiltanne / ihanteiltanne

ihantehiltansa / ihantehiltaan / ihanteiltansa / ihanteiltaan

Tra

-ksi

ihanteeksemme

ihanteeksenne

ihanteeksensa / ihanteekseen

ihantehiksemme / ihanteiksemme

ihantehiksenne / ihanteiksenne

ihantehikseen / ihantehiksensa / ihanteikseen / ihanteiksensa

Ess

-na

ihanteenamme

ihanteenanne

ihanteenansa / ihanteenaan

ihantehinamme / ihanteinamme

ihantehinanne / ihanteinanne

ihantehinansa / ihantehinaan / ihanteinansa / ihanteinaan

Abe

-tta

ihanteettamme

ihanteettanne

ihanteettansa / ihanteettaan

ihantehittamme / ihanteittamme

ihantehittanne / ihanteittanne

ihantehittansa / ihantehittaan / ihanteittansa / ihanteittaan

Com

-ne

-

-

-

ihantehinemme / ihanteinemme

ihantehinenne / ihanteinenne

ihantehineen / ihantehinensa / ihanteineen / ihanteinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maa

maat

Par

-ta

maata

maita

Gen

-n

maan

maitten / maiden

Ill

mihin

maahan

maihin

Ine

-ssa

maassa

maissa

Ela

-sta

maasta

maista

All

-lle

maalle

maille

Ade

-lla

maalla

mailla

Abl

-lta

maalta

mailta

Tra

-ksi

maaksi

maiksi

Ess

-na

maana

maina

Abe

-tta

maatta

maitta

Com

-ne

-

maine

Ins

-in

-

main

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maa

maat

Par

-ta

maata

maita

Gen

-n

maan

maitten / maiden

Ill

mihin

maahan

maihin

Ine

-ssa

maassa

maissa

Ela

-sta

maasta

maista

All

-lle

maalle

maille

Ade

-lla

maalla

mailla

Abl

-lta

maalta

mailta

Tra

-ksi

maaksi

maiksi

Ess

-na

maana

maina

Abe

-tta

maatta

maitta

Com

-ne

-

maine

Ins

-in

-

main

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

country maa, maaseutu, kantri, maasto, seutu, kantrimusiikki
land maa, maaperä, maaomaisuus, valtakunta
earth maa, maapallo, maailma, maadoitus, multa, maaperä
ground maa, maadoitus, maaperä, pohja, syy, alue
soil maaperä, maa, multa, maalaji, kamara, kasvumaa
property kiinteistö, omaisuus, ominaisuus, omistusoikeus, tontti, maa
suit puku, -puku, väri, kanne, maa, jakkupuku
dirt lika, maa, saasta, törky, irtomaa, siivoton puhe
clay savi, muta, lieju, saves, maa
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; 2182282; Tatoeba; OpenSubtitles; OPUS Entä maata? How about some land? Maa on pyöreä. The earth is round. Katson maata. I'm looking at the ground. Älä syö maata! Don't eat the soil! Maa kiertää aurinkoa. The planet orbits the sun. Maata näkyvissä! Land ho! Maasi takia? Your country? Suomi on pohjoinen maa. Finland is a northern country. Maa on asuttu planeetta. The land is an inhabited planet. Maa maarata omat rajansa. Country determines its own borders. Show more arrow right

Wiktionary

earth soil land ground country countryside Fin:Voi mennä maalle.Eng:One can go to the countryside.Fin:Voi mennä maahan.Eng:One can go into the country. (e.g. to Spain)Fin:Panin sen maahan.Eng:I put it on the ground.Fin:Hän on maalla.Eng:He is in the countryside.Fin:Hän on maassa.Eng:He is in the country. (within the national boundary)Fin:Hän on maassa.Eng:He is on the ground. (e.g. after being hit) (card games) suit Show more arrow right Due to the multiple meanings of maa, case forms are used to distinguish meanings. Show more arrow right Adjectives maallinenmaatonmainen Nouns Maamaailmamaalainenmaastomaatamo Verbs maadoittaamaatamaatua Compounds[edit] alamaaalamaihinAlankomaatalkuperämaaalusmaaanturamaaarabimaaasemamaaautiomaaavomaaei-kenenkään-maaemämaaerämaaetelämaaEU-maahakamaahautausmaahautuumaaheinämaahiekkamaahiesumaahietamaahietamoreenimaaihannemaaihmemaairtomaaisänmaaisäntämaajalkamaajoutomaajäsenmaakaalimaakaksipuoluemaakalkkimaakalottimaakangasmaakankaremaakarstimaakaskimaakasvimaakaukomaakehitysmaakesantomaakirkkomaakitumaakivennäismaakivierämaakorpimaakotimaakotomaakruununsiirtomaakukkamaakultamaakulttuurimaakuutosmaakärkimaalaakiomaalaidunmaalanttumaalehtomaalietemaalänsimaamaa-aatelimaa-aatelistomaa-ainesmaa-alamaa-alkalimetallimaa-aluemaa-analyysimaa-artisokkamaa-asemamaaeläinmaaemomaahanhyökkäysmaahanlaskumaahanlaskujoukotmaahanlyöntimaahanmuuttajamaahanmuuttomaahanpaniaisetmaahansyöksymaahantulomaahantulokieltomaahantulolupamaahantunkeutujamaahantunkeutuminenmaahantuojamaahantuontimaahantuontikieltomaahantuontilupamaahengitysmaahenkimaaherramaaherratarmaahockeymaahumalamaailmamaajauhemaajohtomaajoukkuemaajoukkuepaitamaajoukkuepelaajamaajoukotmaajussimaakaapelimaakaarimaakaasumaakairamaakairausmaakaistalemaakarhumaakasvimaakauppamaakellarimaakerrosmaakerrostumamaakielekemaakiintiömaakolloidimaakotkamaakrapumaakuljetusmaakulkuneuvomaakuntamaakäräjätmaalainenmaalajimaalajitemaaleikkausmaalieromaaliikennemaaltamuuttomaaltapakomaalyöntimaalämmitysmaalämpömaamagnetismimaamerkkimaametallimaamiesmaamikrobimaamoottorimaamunamaamyyrämaanalainenmaaneuvosmaanisämaanjakomaanjyrsinmaanjäristysmaankamaramaankavallusmaankavaltajamaankiertäjämaankohoaminenmaankolkkamaankorkomaankuivatusmaankuorimaankuulumaankäyttömaanlakimaanmainiomaanmiesmaanmittarimaanmittausmaanmittausinsinöörimaanmittausneuvosmaanmittausoppimaanmittaustoimitusmaanmuokkausmaannainenmaannapamaannousemamaannousemasienimaannumeromaanomistajamaanomistusmaanomistusoikeusmaanopeusmaanosamaanpainemaanpakomaanpakolainenmaanpakolaisuusmaanparannusmaanparannusainemaanpetosmaanpetturimaanpiirimaanpintamaanpuolustusmaanraivaajamaanraivausmaanrajamaanrakennusmaanrakomaansiirtomaansiirtoautomaansiirtokonemaansiirtoliikemaansiirtotyömaansurumaansäteilymaantiemaantiedemaantietomaantuntopakkomaantutkimusmaanuoliainenmaanvaivamaanvajoamamaanvieremämaanviljelijämaanviljelymaanviljelymaamaanvuokramaanvuokraajamaanvuokrasopimusmaanvuokrausmaanvyörymämaanvärimaanäkyvyysmaanäytemaanäärimaaoikeusmaaomaisuusmaaomenamaaomistusmaaorjamaaorjuusmaaottelumaapaikkamaapakettimaapalamaapallomaapalstamaapatomaapeitemaaperämaapohjamaapolitiikkamaapotentiaalimaapuuterimaapähkinämaapäivätmaarajamaarakennusmaaraporttimaaratamaareformimaarekisterimaaseurakuntamaaseutumaasiiramaasiltamaasodankäyntimaasotamaasotatoimimaassamuuttajamaassamuuttomaastakarkotusmaastalähtömaastamuuttajamaastamuuttomaastanostomaastavetomaastavientimaasulkumaasälpämaasäteilymaataidemaataideteosmaataistelumaataistelukonemaataiteilijamaatalomaatalousmaatalousmaamaatilamaatilkkumaatuulimaatyömaatähtimaauimalamaauskomaavaramaavarsimaaversomaavesimaavoimatmaavuotomaavärimaayhteysmaayökkönenmaaäitimaaöljymannermaamansikkamaamarkkinatalousmaamarskimaamatkailumaametsämaametsästysmaametsätyömaamineraalimaamonipuoluemaamoreenimaamultamaamurtomaamyötämaamäkimaanaapurimaanatomaaniemimaanummimaanälkämaaonnenmaaosanottajamaaostajamaapakanamaapeltomaaperunamaapihamaapiilevämaapiimaapintamaaPirkanmaapistomaapohjamaapohjanmaaPohjanmaaPohjoismaapohjoismaaPohjoismaatpohjoismainenporkkanamaapuutarhamaaraakamaarajamaarakennusmaarakkamaariistamaarintamaarunkomaaruskomaaryytimaarälssimaasaapasmaasalomaasatelliittimaasatumaasavimaasiirtomaasiirtotyömaasimpukkamaasisämaasivistysmaasosialistimaasotilashautausmaasuistomaasuojamaasuomaasuuriruhtinaanmaaSwazimaasydänmaasynnyinmaasähkömaatakamaatasamaatasankomaateollisuusmaaThaimaatonttimaatulvamaaturvemaatyömaatäytemaatäyttömaaulkomaaUusimaavalkomaavalmistusmaavasallimaavastamaavesijättömaaviejämaavientimaavihannesmaavihollismaaviinimaaviljelymaaviljelysmaavuokramaayhteismaayksipuoluemaayksityismaaylämaaympärysmaaöljymaaöljyntuottajamaaöljynviejämaa Show more arrow right From Proto-Finnic maa, from Proto-Uralic mëxe. Cognates include Estonian maa and Karelian mua, Erzya мастор (mastor) (initial component), Komi-Zyrian му (mu), Udmurt му (mu), Mansi ма̄ (mā). Show more arrow right

Wikipedia

Earth Earth is the third planet from the Sun and the only astronomical object known to harbor life. About 29% of Earth's surface is land consisting of continents and islands. The remaining 71% is covered with water, mostly by oceans, seas, gulfs, and other salt water bodies, but also by lakes, rivers, and other fresh water, which together constitute the hydrosphere. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maani

maani

maasi

maasi

maansa

maansa

Par

-ta

maatani

maitani

maatasi

maitasi

maatansa / maataan

maitansa / maitaan

Gen

-n

maani

maitteni / maideni

maasi

maittesi / maidesi

maansa

maittensa / maidensa

Ill

mihin

maahani

maihini

maahasi

maihisi

maahansa

maihinsa

Ine

-ssa

maassani

maissani

maassasi

maissasi

maassansa / maassaan

maissansa / maissaan

Ela

-sta

maastani

maistani

maastasi

maistasi

maastansa / maastaan

maistansa / maistaan

All

-lle

maalleni

mailleni

maallesi

maillesi

maallensa / maalleen

maillensa / maillean

Ade

-lla

maallani

maillani

maallasi

maillasi

maallansa / maallaan

maillansa / maillaan

Abl

-lta

maaltani

mailtani

maaltasi

mailtasi

maaltansa / maaltaan

mailtansa / mailtaan

Tra

-ksi

maakseni

maikseni

maaksesi

maiksesi

maaksensa / maakseen

maiksensa / maikseen

Ess

-na

maanani

mainani

maanasi

mainasi

maanansa / maanaan

mainansa / mainaan

Abe

-tta

maattani

maittani

maattasi

maittasi

maattansa / maattaan

maittansa / maittaan

Com

-ne

-

maineni

-

mainesi

-

mainensa / maineen

Singular

Plural

Nom

-

maani

maasi

maansa

maani

maasi

maansa

Par

-ta

maatani

maatasi

maatansa / maataan

maitani

maitasi

maitansa / maitaan

Gen

-n

maani

maasi

maansa

maitteni / maideni

maittesi / maidesi

maittensa / maidensa

Ill

mihin

maahani

maahasi

maahansa

maihini

maihisi

maihinsa

Ine

-ssa

maassani

maassasi

maassansa / maassaan

maissani

maissasi

maissansa / maissaan

Ela

-sta

maastani

maastasi

maastansa / maastaan

maistani

maistasi

maistansa / maistaan

All

-lle

maalleni

maallesi

maallensa / maalleen

mailleni

maillesi

maillensa / maillean

Ade

-lla

maallani

maallasi

maallansa / maallaan

maillani

maillasi

maillansa / maillaan

Abl

-lta

maaltani

maaltasi

maaltansa / maaltaan

mailtani

mailtasi

mailtansa / mailtaan

Tra

-ksi

maakseni

maaksesi

maaksensa / maakseen

maikseni

maiksesi

maiksensa / maikseen

Ess

-na

maanani

maanasi

maanansa / maanaan

mainani

mainasi

mainansa / mainaan

Abe

-tta

maattani

maattasi

maattansa / maattaan

maittani

maittasi

maittansa / maittaan

Com

-ne

-

-

-

maineni

mainesi

mainensa / maineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maamme

maamme

maanne

maanne

maansa

maansa

Par

-ta

maatamme

maitamme

maatanne

maitanne

maatansa / maataan

maitansa / maitaan

Gen

-n

maamme

maittemme / maidemme

maanne

maittenne / maidenne

maansa

maittensa / maidensa

Ill

mihin

maahamme

maihimme

maahanne

maihinne

maahansa

maihinsa

Ine

-ssa

maassamme

maissamme

maassanne

maissanne

maassansa / maassaan

maissansa / maissaan

Ela

-sta

maastamme

maistamme

maastanne

maistanne

maastansa / maastaan

maistansa / maistaan

All

-lle

maallemme

maillemme

maallenne

maillenne

maallensa / maalleen

maillensa / maillean

Ade

-lla

maallamme

maillamme

maallanne

maillanne

maallansa / maallaan

maillansa / maillaan

Abl

-lta

maaltamme

mailtamme

maaltanne

mailtanne

maaltansa / maaltaan

mailtansa / mailtaan

Tra

-ksi

maaksemme

maiksemme

maaksenne

maiksenne

maaksensa / maakseen

maiksensa / maikseen

Ess

-na

maanamme

mainamme

maananne

mainanne

maanansa / maanaan

mainansa / mainaan

Abe

-tta

maattamme

maittamme

maattanne

maittanne

maattansa / maattaan

maittansa / maittaan

Com

-ne

-

mainemme

-

mainenne

-

mainensa / maineen

Singular

Plural

Nom

-

maamme

maanne

maansa

maamme

maanne

maansa

Par

-ta

maatamme

maatanne

maatansa / maataan

maitamme

maitanne

maitansa / maitaan

Gen

-n

maamme

maanne

maansa

maittemme / maidemme

maittenne / maidenne

maittensa / maidensa

Ill

mihin

maahamme

maahanne

maahansa

maihimme

maihinne

maihinsa

Ine

-ssa

maassamme

maassanne

maassansa / maassaan

maissamme

maissanne

maissansa / maissaan

Ela

-sta

maastamme

maastanne

maastansa / maastaan

maistamme

maistanne

maistansa / maistaan

All

-lle

maallemme

maallenne

maallensa / maalleen

maillemme

maillenne

maillensa / maillean

Ade

-lla

maallamme

maallanne

maallansa / maallaan

maillamme

maillanne

maillansa / maillaan

Abl

-lta

maaltamme

maaltanne

maaltansa / maaltaan

mailtamme

mailtanne

mailtansa / mailtaan

Tra

-ksi

maaksemme

maaksenne

maaksensa / maakseen

maiksemme

maiksenne

maiksensa / maikseen

Ess

-na

maanamme

maananne

maanansa / maanaan

mainamme

mainanne

mainansa / mainaan

Abe

-tta

maattamme

maattanne

maattansa / maattaan

maittamme

maittanne

maittansa / maittaan

Com

-ne

-

-

-

mainemme

mainenne

mainensa / maineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maailma

maailmat

Par

-ta

maailmaa / maailmata

maailmoita / maailmoja

Gen

-n

maailman

maailmoitten / maailmoiden / maailmojen

Ill

mihin

maailmaan

maailmoihin

Ine

-ssa

maailmassa

maailmoissa

Ela

-sta

maailmasta

maailmoista

All

-lle

maailmalle

maailmoille

Ade

-lla

maailmalla

maailmoilla

Abl

-lta

maailmalta

maailmoilta

Tra

-ksi

maailmaksi

maailmoiksi

Ess

-na

maailmana

maailmoina

Abe

-tta

maailmatta

maailmoitta

Com

-ne

-

maailmoine

Ins

-in

-

maailmoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maailma

maailmat

Par

-ta

maailmaa / maailmata

maailmoita / maailmoja

Gen

-n

maailman

maailmoitten / maailmoiden / maailmojen

Ill

mihin

maailmaan

maailmoihin

Ine

-ssa

maailmassa

maailmoissa

Ela

-sta

maailmasta

maailmoista

All

-lle

maailmalle

maailmoille

Ade

-lla

maailmalla

maailmoilla

Abl

-lta

maailmalta

maailmoilta

Tra

-ksi

maailmaksi

maailmoiksi

Ess

-na

maailmana

maailmoina

Abe

-tta

maailmatta

maailmoitta

Com

-ne

-

maailmoine

Ins

-in

-

maailmoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

world maailma
realm valtakunta, maailma, alue, kuningaskunta
earth maa, maapallo, maailma, maadoitus, multa, maaperä
universe maailmankaikkeus, universumi, maailma
Show more arrow right
ParaCrawl; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Europa; Tatoeba Maailma muuttuu nopeasti. The world is changing rapidly. Maailma on täynnä ihmeitä. The world is full of wonders. Maailma on minun! All the world is mine! En halua, että maailma tietää tästä. I don't want the world to know about this. Maailma muuttuu, mutta muistot pysyvät. The world changes, but memories remain. Maailmani on nyt täydellinen. My world is now perfect. Haluan vain suojella maailmani. I just want to protect my world. Maailman loppu. The end of the universe. Koko maailma hermoili sen takia. Yeah, the whole world was freaking out. Maailmani ei ole enää entisensä. My world is no longer the same. Show more arrow right

Wiktionary

the Earth Maa, maapallo a world Fin:Mutta kuvittelepa maailma, jossa ei olisi ilmastonmuutosta.Eng:But imagine, if you like, a world where climate change did not exist. a celestial body (especially a planet) the universe maailmankaikkeus an individual or group perspective or social setting Show more arrow right Derived words maailmallinen Idioms and phrases maailman vanhin ammattimaailma on pieni (“it's a small world”)muissa maailmoissa Compounds aatemaailmaaistimaailmaajatusmaailmaalamaailmaarvomaailmaelokuvamaailmaeläinmaailmaelämysmaailmahaavemaailmahenkimaailmahyönteismaailmaihannemaailmaihmemaailmaikimaailmassajälkimaailmakasvimaailmakokemusmaailmakoulumaailmaliikemaailmalumemaailmalänsimaailmamaailmanaikamaailmancupmaailmanennätysmaailmanennätysaikamaailmanensi-iltamaailmanhallitusmaailmanhistoriamaailmanjärjestysmaailmanjärjestömaailmankaikkeusmaailmankansalainenmaailmankarttamaailmankatsomusmaailmankauppamaailmankausimaailmankielimaailmankiertäjämaailmankirjallisuusmaailmankokousmaailmankolkkamaailmankongressimaailmankuulumaailmankuuluisuusmaailmankuvamaailmankylämaailmankäsitysmaailmanlaajuinenmaailmanloppumaailmanluokkamaailmanmainemaailmanmarkkinatmaailmanmatkaajamaailmanmenestysmaailmanmestarimaailmanmestaruusmaailmanmielinenmaailmanmiesmaailmanmusiikkimaailmannainenmaailmannäyttelymaailmanpalomaailmanparantajamaailmanpatsasmaailmanperintömaailmanpoliittinenmaailmanpolitiikkamaailmanpyörämaailmanrantamaailmanrauhamaailmanselitysmaailmansotamaailmantalousmaailmantapahtumamaailmantilannemaailmantilastomaailmantuskamaailmantähtimaailmanuskontomaailmanvallankumousmaailmanvaltamaailmanympärimatkamaailmanympäripurjehdusmielikuvamaailmamielikuvitusmaailmanaismaailmanykymaailmapankkimaailmapienoismaailmarahamaailmasatumaailmatiedemaailmaulkomaailmaunelmamaailma Show more arrow right From Proto-Finnic maailma, a compound of maa (“earth, ground”) +‎ ilma (“air”). Show more arrow right

Wikipedia

maailmankaikkeus
maapallo
ihmiskunta
maapallon asukkaat yhteisö
sille ominaisine kulttureineen todellisuus
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maailmani

maailmani

maailmasi

maailmasi

maailmansa

maailmansa

Par

-ta

maailmaani / maailmatani

maailmoitani / maailmojani

maailmaasi / maailmatasi

maailmoitasi / maailmojasi

maailmaansa / maailmatansa / maailmataan

maailmoitansa / maailmoitaan / maailmojansa / maailmojaan

Gen

-n

maailmani

maailmoitteni / maailmoideni / maailmojeni

maailmasi

maailmoittesi / maailmoidesi / maailmojesi

maailmansa

maailmoittensa / maailmoidensa / maailmojensa

Ill

mihin

maailmaani

maailmoihini

maailmaasi

maailmoihisi

maailmaansa

maailmoihinsa

Ine

-ssa

maailmassani

maailmoissani

maailmassasi

maailmoissasi

maailmassansa / maailmassaan

maailmoissansa / maailmoissaan

Ela

-sta

maailmastani

maailmoistani

maailmastasi

maailmoistasi

maailmastansa / maailmastaan

maailmoistansa / maailmoistaan

All

-lle

maailmalleni

maailmoilleni

maailmallesi

maailmoillesi

maailmallensa / maailmalleen

maailmoillensa / maailmoillean

Ade

-lla

maailmallani

maailmoillani

maailmallasi

maailmoillasi

maailmallansa / maailmallaan

maailmoillansa / maailmoillaan

Abl

-lta

maailmaltani

maailmoiltani

maailmaltasi

maailmoiltasi

maailmaltansa / maailmaltaan

maailmoiltansa / maailmoiltaan

Tra

-ksi

maailmakseni

maailmoikseni

maailmaksesi

maailmoiksesi

maailmaksensa / maailmakseen

maailmoiksensa / maailmoikseen

Ess

-na

maailmanani

maailmoinani

maailmanasi

maailmoinasi

maailmanansa / maailmanaan

maailmoinansa / maailmoinaan

Abe

-tta

maailmattani

maailmoittani

maailmattasi

maailmoittasi

maailmattansa / maailmattaan

maailmoittansa / maailmoittaan

Com

-ne

-

maailmoineni

-

maailmoinesi

-

maailmoinensa / maailmoineen

Singular

Plural

Nom

-

maailmani

maailmasi

maailmansa

maailmani

maailmasi

maailmansa

Par

-ta

maailmaani / maailmatani

maailmaasi / maailmatasi

maailmaansa / maailmatansa / maailmataan

maailmoitani / maailmojani

maailmoitasi / maailmojasi

maailmoitansa / maailmoitaan / maailmojansa / maailmojaan

Gen

-n

maailmani

maailmasi

maailmansa

maailmoitteni / maailmoideni / maailmojeni

maailmoittesi / maailmoidesi / maailmojesi

maailmoittensa / maailmoidensa / maailmojensa

Ill

mihin

maailmaani

maailmaasi

maailmaansa

maailmoihini

maailmoihisi

maailmoihinsa

Ine

-ssa

maailmassani

maailmassasi

maailmassansa / maailmassaan

maailmoissani

maailmoissasi

maailmoissansa / maailmoissaan

Ela

-sta

maailmastani

maailmastasi

maailmastansa / maailmastaan

maailmoistani

maailmoistasi

maailmoistansa / maailmoistaan

All

-lle

maailmalleni

maailmallesi

maailmallensa / maailmalleen

maailmoilleni

maailmoillesi

maailmoillensa / maailmoillean

Ade

-lla

maailmallani

maailmallasi

maailmallansa / maailmallaan

maailmoillani

maailmoillasi

maailmoillansa / maailmoillaan

Abl

-lta

maailmaltani

maailmaltasi

maailmaltansa / maailmaltaan

maailmoiltani

maailmoiltasi

maailmoiltansa / maailmoiltaan

Tra

-ksi

maailmakseni

maailmaksesi

maailmaksensa / maailmakseen

maailmoikseni

maailmoiksesi

maailmoiksensa / maailmoikseen

Ess

-na

maailmanani

maailmanasi

maailmanansa / maailmanaan

maailmoinani

maailmoinasi

maailmoinansa / maailmoinaan

Abe

-tta

maailmattani

maailmattasi

maailmattansa / maailmattaan

maailmoittani

maailmoittasi

maailmoittansa / maailmoittaan

Com

-ne

-

-

-

maailmoineni

maailmoinesi

maailmoinensa / maailmoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maailmamme

maailmamme

maailmanne

maailmanne

maailmansa

maailmansa

Par

-ta

maailmaamme / maailmatamme

maailmoitamme / maailmojamme

maailmaanne / maailmatanne

maailmoitanne / maailmojanne

maailmaansa / maailmatansa / maailmataan

maailmoitansa / maailmoitaan / maailmojansa / maailmojaan

Gen

-n

maailmamme

maailmoittemme / maailmoidemme / maailmojemme

maailmanne

maailmoittenne / maailmoidenne / maailmojenne

maailmansa

maailmoittensa / maailmoidensa / maailmojensa

Ill

mihin

maailmaamme

maailmoihimme

maailmaanne

maailmoihinne

maailmaansa

maailmoihinsa

Ine

-ssa

maailmassamme

maailmoissamme

maailmassanne

maailmoissanne

maailmassansa / maailmassaan

maailmoissansa / maailmoissaan

Ela

-sta

maailmastamme

maailmoistamme

maailmastanne

maailmoistanne

maailmastansa / maailmastaan

maailmoistansa / maailmoistaan

All

-lle

maailmallemme

maailmoillemme

maailmallenne

maailmoillenne

maailmallensa / maailmalleen

maailmoillensa / maailmoillean

Ade

-lla

maailmallamme

maailmoillamme

maailmallanne

maailmoillanne

maailmallansa / maailmallaan

maailmoillansa / maailmoillaan

Abl

-lta

maailmaltamme

maailmoiltamme

maailmaltanne

maailmoiltanne

maailmaltansa / maailmaltaan

maailmoiltansa / maailmoiltaan

Tra

-ksi

maailmaksemme

maailmoiksemme

maailmaksenne

maailmoiksenne

maailmaksensa / maailmakseen

maailmoiksensa / maailmoikseen

Ess

-na

maailmanamme

maailmoinamme

maailmananne

maailmoinanne

maailmanansa / maailmanaan

maailmoinansa / maailmoinaan

Abe

-tta

maailmattamme

maailmoittamme

maailmattanne

maailmoittanne

maailmattansa / maailmattaan

maailmoittansa / maailmoittaan

Com

-ne

-

maailmoinemme

-

maailmoinenne

-

maailmoinensa / maailmoineen

Singular

Plural

Nom

-

maailmamme

maailmanne

maailmansa

maailmamme

maailmanne

maailmansa

Par

-ta

maailmaamme / maailmatamme

maailmaanne / maailmatanne

maailmaansa / maailmatansa / maailmataan

maailmoitamme / maailmojamme

maailmoitanne / maailmojanne

maailmoitansa / maailmoitaan / maailmojansa / maailmojaan

Gen

-n

maailmamme

maailmanne

maailmansa

maailmoittemme / maailmoidemme / maailmojemme

maailmoittenne / maailmoidenne / maailmojenne

maailmoittensa / maailmoidensa / maailmojensa

Ill

mihin

maailmaamme

maailmaanne

maailmaansa

maailmoihimme

maailmoihinne

maailmoihinsa

Ine

-ssa

maailmassamme

maailmassanne

maailmassansa / maailmassaan

maailmoissamme

maailmoissanne

maailmoissansa / maailmoissaan

Ela

-sta

maailmastamme

maailmastanne

maailmastansa / maailmastaan

maailmoistamme

maailmoistanne

maailmoistansa / maailmoistaan

All

-lle

maailmallemme

maailmallenne

maailmallensa / maailmalleen

maailmoillemme

maailmoillenne

maailmoillensa / maailmoillean

Ade

-lla

maailmallamme

maailmallanne

maailmallansa / maailmallaan

maailmoillamme

maailmoillanne

maailmoillansa / maailmoillaan

Abl

-lta

maailmaltamme

maailmaltanne

maailmaltansa / maailmaltaan

maailmoiltamme

maailmoiltanne

maailmoiltansa / maailmoiltaan

Tra

-ksi

maailmaksemme

maailmaksenne

maailmaksensa / maailmakseen

maailmoiksemme

maailmoiksenne

maailmoiksensa / maailmoikseen

Ess

-na

maailmanamme

maailmananne

maailmanansa / maailmanaan

maailmoinamme

maailmoinanne

maailmoinansa / maailmoinaan

Abe

-tta

maailmattamme

maailmattanne

maailmattansa / maailmattaan

maailmoittamme

maailmoittanne

maailmoittansa / maailmoittaan

Com

-ne

-

-

-

maailmoinemme

maailmoinenne

maailmoinensa / maailmoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept