logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

lahopuu, noun

Word analysis
lahopuuaineksen

lahopuuaineksen

lahopuu

Noun, Singular Nominative

+ aines

Noun, Singular Genitive

laho

Noun, Singular Nominative

+ puu

Noun, Singular Nominative

+ aines

Noun, Singular Genitive

laho

Noun, Singular Nominative

+ puuaines

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lahopuu

lahopuut

Par

-ta

lahopuuta

lahopuita

Gen

-n

lahopuun

lahopuitten / lahopuiden

Ill

mihin

lahopuuhun

lahopuihin

Ine

-ssa

lahopuussa

lahopuissa

Ela

-sta

lahopuusta

lahopuista

All

-lle

lahopuulle

lahopuille

Ade

-lla

lahopuulla

lahopuilla

Abl

-lta

lahopuulta

lahopuilta

Tra

-ksi

lahopuuksi

lahopuiksi

Ess

-na

lahopuuna

lahopuina

Abe

-tta

lahopuutta

lahopuitta

Com

-ne

-

lahopuine

Ins

-in

-

lahopuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lahopuu

lahopuut

Par

-ta

lahopuuta

lahopuita

Gen

-n

lahopuun

lahopuitten / lahopuiden

Ill

mihin

lahopuuhun

lahopuihin

Ine

-ssa

lahopuussa

lahopuissa

Ela

-sta

lahopuusta

lahopuista

All

-lle

lahopuulle

lahopuille

Ade

-lla

lahopuulla

lahopuilla

Abl

-lta

lahopuulta

lahopuilta

Tra

-ksi

lahopuuksi

lahopuiksi

Ess

-na

lahopuuna

lahopuina

Abe

-tta

lahopuutta

lahopuitta

Com

-ne

-

lahopuine

Ins

-in

-

lahopuin

deadwood
rotten wood
rotten
decayed
decaying wood
Show more arrow right
jw2019; oj4; not-set; Literature; EurLex-2; eurlex-diff-2018-06-20 Kupari pelkkää lahopuuta. Copper as mere rotten wood. Integroitu suojelu (lahopuu ja pienbiotoopit) talousmetsien hoidon yhteydessä on ilmastonmuutoksen torjumisen kannalta tehokkaampaa kuin metsien täyssuojelu. Integrated protection ( decayed wood and small biotopes) in the context of commercial forest management is more effective than comprehensive forest protection in combating climate change. Useimmat niistä elävät maaperässä tai lahopuussa ja ovat hyvin herkkiä muutoksille. Most of them live in the soil or in rotting timber and they are highly sensitive to changes. Olimme aivan sen reunalla, ja minä saatoin nähdä lahopuiden kimaltelevan ja kuulin meren kohinan kaukaa alhaalta. We were on the very edge of it, and I could see the dead wood shine and hear the sea sound far below. Paperiampiainen kerää kasvien ja lahopuun kuituja eri paikoista, kuten hirsistä, aidantolpista, puhelinpylväistä ja rakennusmateriaaleista. * The insect collects fibers of plants and of dead wood from all kinds of places —logs, fence posts, telephone poles, and building materials. ylläpidetään lahopuiden optimaalista määrää ottaen huomioon alueelliset vaihtelut kuten tulipaloriski tai mahdolliset hyönteisesiintymät. – maintain optimal levels of deadwood, taking into account regional variations such as fire risk or potential insect outbreaks; Monimuotoisuusedut ovat kuitenkin suuret, ja siksi on tärkeää, ettei kaikkea lahopuuta korjata pois kasvupaikalta esim. metsäenergiapuun korjuun yhteydessä. The biodiversity advantages are nonetheless considerable and it is therefore important that decaying wood already in the forests is not removed from where it once grew, for example, for burning as fuel. Monimuotoisuus tulisi ottaa huomioon luonnonmetsien kaltaisten talousmetsien hoidossa jättämällä talousmetsiin lahopuuta ja koskemattomia pienbiotooppeja eliölajien säilyttämiseksi. Biodiversity should be taken into account in the management of semi-natural commercial forests by leaving decayed wood and undisturbed micro-biotopes in commercial stands in order to preserve living organisms. Euroopan talousmetsissä on tällä hetkellä merkittävä määrä pystyssä tai maassa olevaa lahopuuta, joka toimii hiilen varastona ja on samalla eliölajien tarvitsemaa elinympäristöpuuta. At present, Europe's commercial forests contain a large amount of standing or fallen decayed wood which acts as a carbon store and which also provides a necessary living environment for living organisms. Alueen PLC200004 Puszcza Białowieska koskemattomuuteen kuuluu luonnollinen, ihmisten toiminnasta vapaa luonne, vanhojen puiden suuri määrä, mukaan luettuna yli sata vuotta vanhat puut, suuri määrä seisovia ja makaavia kuolleita puita (lahopuu), luonnontilassa oleville metsille tyypillisten lajien esiintyminen (puissa elävät kuoriaiset, pohjantikka, valkoselkätikka, varpuspöllö ja helmipöllö). The integrity of the Białowieża Forest area PLC200004 consists in: the fact of its being natural and untouched by human activity, the high proportion of ancient forest cover, including a large number of centuries-old dead standing and lying trees ( deadwood ), and the presence of species typical of natural forests (saproxylic beetles, the Three-Toed Woodpecker, the White-Backed Woodpecker, the Pygmy Owl and the Boreal Owl). Show more arrow right

Wiktionary

rotten wood Show more arrow right laho +‎ puu Show more arrow right

Wikipedia

Coarse woody debris Coarse woody debris (CWD) or coarse woody habitat (CWH) refers to fallen dead trees and the remains of large branches on the ground in forests and in rivers or wetlands. A dead standing tree – known as a snag – provides many of the same functions as coarse woody debris. The minimum size required for woody debris to be defined as "coarse" varies by author, ranging from 2.5–20 cm (1–8 in) in diameter. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lahopuuni

lahopuuni

lahopuusi

lahopuusi

lahopuunsa

lahopuunsa

Par

-ta

lahopuutani

lahopuitani

lahopuutasi

lahopuitasi

lahopuutansa / lahopuutaan

lahopuitansa / lahopuitaan

Gen

-n

lahopuuni

lahopuitteni / lahopuideni

lahopuusi

lahopuittesi / lahopuidesi

lahopuunsa

lahopuittensa / lahopuidensa

Ill

mihin

lahopuuhuni

lahopuihini

lahopuuhusi

lahopuihisi

lahopuuhunsa

lahopuihinsa

Ine

-ssa

lahopuussani

lahopuissani

lahopuussasi

lahopuissasi

lahopuussansa / lahopuussaan

lahopuissansa / lahopuissaan

Ela

-sta

lahopuustani

lahopuistani

lahopuustasi

lahopuistasi

lahopuustansa / lahopuustaan

lahopuistansa / lahopuistaan

All

-lle

lahopuulleni

lahopuilleni

lahopuullesi

lahopuillesi

lahopuullensa / lahopuulleen

lahopuillensa / lahopuillean

Ade

-lla

lahopuullani

lahopuillani

lahopuullasi

lahopuillasi

lahopuullansa / lahopuullaan

lahopuillansa / lahopuillaan

Abl

-lta

lahopuultani

lahopuiltani

lahopuultasi

lahopuiltasi

lahopuultansa / lahopuultaan

lahopuiltansa / lahopuiltaan

Tra

-ksi

lahopuukseni

lahopuikseni

lahopuuksesi

lahopuiksesi

lahopuuksensa / lahopuukseen

lahopuiksensa / lahopuikseen

Ess

-na

lahopuunani

lahopuinani

lahopuunasi

lahopuinasi

lahopuunansa / lahopuunaan

lahopuinansa / lahopuinaan

Abe

-tta

lahopuuttani

lahopuittani

lahopuuttasi

lahopuittasi

lahopuuttansa / lahopuuttaan

lahopuittansa / lahopuittaan

Com

-ne

-

lahopuineni

-

lahopuinesi

-

lahopuinensa / lahopuineen

Singular

Plural

Nom

-

lahopuuni

lahopuusi

lahopuunsa

lahopuuni

lahopuusi

lahopuunsa

Par

-ta

lahopuutani

lahopuutasi

lahopuutansa / lahopuutaan

lahopuitani

lahopuitasi

lahopuitansa / lahopuitaan

Gen

-n

lahopuuni

lahopuusi

lahopuunsa

lahopuitteni / lahopuideni

lahopuittesi / lahopuidesi

lahopuittensa / lahopuidensa

Ill

mihin

lahopuuhuni

lahopuuhusi

lahopuuhunsa

lahopuihini

lahopuihisi

lahopuihinsa

Ine

-ssa

lahopuussani

lahopuussasi

lahopuussansa / lahopuussaan

lahopuissani

lahopuissasi

lahopuissansa / lahopuissaan

Ela

-sta

lahopuustani

lahopuustasi

lahopuustansa / lahopuustaan

lahopuistani

lahopuistasi

lahopuistansa / lahopuistaan

All

-lle

lahopuulleni

lahopuullesi

lahopuullensa / lahopuulleen

lahopuilleni

lahopuillesi

lahopuillensa / lahopuillean

Ade

-lla

lahopuullani

lahopuullasi

lahopuullansa / lahopuullaan

lahopuillani

lahopuillasi

lahopuillansa / lahopuillaan

Abl

-lta

lahopuultani

lahopuultasi

lahopuultansa / lahopuultaan

lahopuiltani

lahopuiltasi

lahopuiltansa / lahopuiltaan

Tra

-ksi

lahopuukseni

lahopuuksesi

lahopuuksensa / lahopuukseen

lahopuikseni

lahopuiksesi

lahopuiksensa / lahopuikseen

Ess

-na

lahopuunani

lahopuunasi

lahopuunansa / lahopuunaan

lahopuinani

lahopuinasi

lahopuinansa / lahopuinaan

Abe

-tta

lahopuuttani

lahopuuttasi

lahopuuttansa / lahopuuttaan

lahopuittani

lahopuittasi

lahopuittansa / lahopuittaan

Com

-ne

-

-

-

lahopuineni

lahopuinesi

lahopuinensa / lahopuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lahopuumme

lahopuumme

lahopuunne

lahopuunne

lahopuunsa

lahopuunsa

Par

-ta

lahopuutamme

lahopuitamme

lahopuutanne

lahopuitanne

lahopuutansa / lahopuutaan

lahopuitansa / lahopuitaan

Gen

-n

lahopuumme

lahopuittemme / lahopuidemme

lahopuunne

lahopuittenne / lahopuidenne

lahopuunsa

lahopuittensa / lahopuidensa

Ill

mihin

lahopuuhumme

lahopuihimme

lahopuuhunne

lahopuihinne

lahopuuhunsa

lahopuihinsa

Ine

-ssa

lahopuussamme

lahopuissamme

lahopuussanne

lahopuissanne

lahopuussansa / lahopuussaan

lahopuissansa / lahopuissaan

Ela

-sta

lahopuustamme

lahopuistamme

lahopuustanne

lahopuistanne

lahopuustansa / lahopuustaan

lahopuistansa / lahopuistaan

All

-lle

lahopuullemme

lahopuillemme

lahopuullenne

lahopuillenne

lahopuullensa / lahopuulleen

lahopuillensa / lahopuillean

Ade

-lla

lahopuullamme

lahopuillamme

lahopuullanne

lahopuillanne

lahopuullansa / lahopuullaan

lahopuillansa / lahopuillaan

Abl

-lta

lahopuultamme

lahopuiltamme

lahopuultanne

lahopuiltanne

lahopuultansa / lahopuultaan

lahopuiltansa / lahopuiltaan

Tra

-ksi

lahopuuksemme

lahopuiksemme

lahopuuksenne

lahopuiksenne

lahopuuksensa / lahopuukseen

lahopuiksensa / lahopuikseen

Ess

-na

lahopuunamme

lahopuinamme

lahopuunanne

lahopuinanne

lahopuunansa / lahopuunaan

lahopuinansa / lahopuinaan

Abe

-tta

lahopuuttamme

lahopuittamme

lahopuuttanne

lahopuittanne

lahopuuttansa / lahopuuttaan

lahopuittansa / lahopuittaan

Com

-ne

-

lahopuinemme

-

lahopuinenne

-

lahopuinensa / lahopuineen

Singular

Plural

Nom

-

lahopuumme

lahopuunne

lahopuunsa

lahopuumme

lahopuunne

lahopuunsa

Par

-ta

lahopuutamme

lahopuutanne

lahopuutansa / lahopuutaan

lahopuitamme

lahopuitanne

lahopuitansa / lahopuitaan

Gen

-n

lahopuumme

lahopuunne

lahopuunsa

lahopuittemme / lahopuidemme

lahopuittenne / lahopuidenne

lahopuittensa / lahopuidensa

Ill

mihin

lahopuuhumme

lahopuuhunne

lahopuuhunsa

lahopuihimme

lahopuihinne

lahopuihinsa

Ine

-ssa

lahopuussamme

lahopuussanne

lahopuussansa / lahopuussaan

lahopuissamme

lahopuissanne

lahopuissansa / lahopuissaan

Ela

-sta

lahopuustamme

lahopuustanne

lahopuustansa / lahopuustaan

lahopuistamme

lahopuistanne

lahopuistansa / lahopuistaan

All

-lle

lahopuullemme

lahopuullenne

lahopuullensa / lahopuulleen

lahopuillemme

lahopuillenne

lahopuillensa / lahopuillean

Ade

-lla

lahopuullamme

lahopuullanne

lahopuullansa / lahopuullaan

lahopuillamme

lahopuillanne

lahopuillansa / lahopuillaan

Abl

-lta

lahopuultamme

lahopuultanne

lahopuultansa / lahopuultaan

lahopuiltamme

lahopuiltanne

lahopuiltansa / lahopuiltaan

Tra

-ksi

lahopuuksemme

lahopuuksenne

lahopuuksensa / lahopuukseen

lahopuiksemme

lahopuiksenne

lahopuiksensa / lahopuikseen

Ess

-na

lahopuunamme

lahopuunanne

lahopuunansa / lahopuunaan

lahopuinamme

lahopuinanne

lahopuinansa / lahopuinaan

Abe

-tta

lahopuuttamme

lahopuuttanne

lahopuuttansa / lahopuuttaan

lahopuittamme

lahopuittanne

lahopuittansa / lahopuittaan

Com

-ne

-

-

-

lahopuinemme

lahopuinenne

lahopuinensa / lahopuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aines

ainekset

Par

-ta

ainesta

aineksia

Gen

-n

aineksen

aineksien / ainesten

Ill

mihin

ainekseen

aineksiin

Ine

-ssa

aineksessa

aineksissa

Ela

-sta

aineksesta

aineksista

All

-lle

ainekselle

aineksille

Ade

-lla

aineksella

aineksilla

Abl

-lta

ainekselta

aineksilta

Tra

-ksi

ainekseksi

aineksiksi

Ess

-na

aineksena

aineksina

Abe

-tta

aineksetta

aineksitta

Com

-ne

-

aineksine

Ins

-in

-

aineksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aines

ainekset

Par

-ta

ainesta

aineksia

Gen

-n

aineksen

aineksien / ainesten

Ill

mihin

ainekseen

aineksiin

Ine

-ssa

aineksessa

aineksissa

Ela

-sta

aineksesta

aineksista

All

-lle

ainekselle

aineksille

Ade

-lla

aineksella

aineksilla

Abl

-lta

ainekselta

aineksilta

Tra

-ksi

ainekseksi

aineksiksi

Ess

-na

aineksena

aineksina

Abe

-tta

aineksetta

aineksitta

Com

-ne

-

aineksine

Ins

-in

-

aineksin

material materiaali, aine, aineisto, aines, kangas, tarvike
ingredient ainesosa, aines
matter asia, kysymys, aine, aines, materia, materiaali
element elementti, alkuaine, aines, aineosa, perusedellytys, ainekset
fiber kuitu, säie, kuituaine, luonne, syy, aines
timber puu, puutavara, puut, metsä, hirsi, aines
mettle hanakkuus, into, luonteenlaatu, mielenlaatu, aines
Show more arrow right
Europarl V7, sentence ID: 123456; Fin-Eng parallel corpus; JW300, sentence ID: 54321; EuroParl2021; not-set; Tatoeba, sentence ID: 345678; eurlex-diff-2017; EurLex-2; Tilde MODEL V1, sentence ID: 13579 Aines sisältää paljon vitamiineja. The material contains a lot of vitamins. Aines koostuu kemiallisista yhdisteistä. The aines consists of chemical compounds. Aines on sekoitettava hyvin ennen käyttöä. The aines must be mixed well before use. Lisää tarvittava aines sekoitetaan taikinaan. Add the necessary ingredient to the dough. Saippuoitumaton aines: 0, 3ns-2. Unsaponifiable matter: 0,3-2 %. Luokkaan 1, 2 ja 3 kuuluva aines. Category 1, 2 and 3 material shall be:. Aines on valmistettu kierrätetystä materiaalista. The substance is made from recycled material. Haihtumaton aines. Non-volatile matter. Saippuoitumaton aines. Unsaponifiable matter. Tämä aines aiheuttaa allergisia reaktioita joillekin ihmisille. This substance causes allergic reactions in some people. Show more arrow right

Wiktionary

material ingredient, constituent Show more arrow right aineksenkeruuaineskokoelmaainesosaainespuuarkistoaineskiintoaineskiviaineslähdeainesmaa-ainesoppilasainesperusainespääainesruoka-ainessideainestarveainestietoainesupseeriainesydinainesääniainesääriainesäärimmäisyysaines Show more arrow right From aine +‎ -s. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ainekseni

ainekseni

aineksesi

aineksesi

aineksensa

aineksensa

Par

-ta

ainestani

aineksiani

ainestasi

aineksiasi

ainestansa / ainestaan

aineksiansa / aineksiaan

Gen

-n

ainekseni

aineksieni / ainesteni

aineksesi

aineksiesi / ainestesi

aineksensa

aineksiensa / ainestensa

Ill

mihin

ainekseeni

aineksiini

ainekseesi

aineksiisi

ainekseensa

aineksiinsa

Ine

-ssa

aineksessani

aineksissani

aineksessasi

aineksissasi

aineksessansa / aineksessaan

aineksissansa / aineksissaan

Ela

-sta

aineksestani

aineksistani

aineksestasi

aineksistasi

aineksestansa / aineksestaan

aineksistansa / aineksistaan

All

-lle

ainekselleni

aineksilleni

aineksellesi

aineksillesi

aineksellensa / ainekselleen

aineksillensa / aineksillean

Ade

-lla

aineksellani

aineksillani

aineksellasi

aineksillasi

aineksellansa / aineksellaan

aineksillansa / aineksillaan

Abl

-lta

ainekseltani

aineksiltani

ainekseltasi

aineksiltasi

ainekseltansa / ainekseltaan

aineksiltansa / aineksiltaan

Tra

-ksi

aineksekseni

aineksikseni

ainekseksesi

aineksiksesi

ainekseksensa / aineksekseen

aineksiksensa / aineksikseen

Ess

-na

aineksenani

aineksinani

aineksenasi

aineksinasi

aineksenansa / aineksenaan

aineksinansa / aineksinaan

Abe

-tta

aineksettani

aineksittani

aineksettasi

aineksittasi

aineksettansa / aineksettaan

aineksittansa / aineksittaan

Com

-ne

-

aineksineni

-

aineksinesi

-

aineksinensa / aineksineen

Singular

Plural

Nom

-

ainekseni

aineksesi

aineksensa

ainekseni

aineksesi

aineksensa

Par

-ta

ainestani

ainestasi

ainestansa / ainestaan

aineksiani

aineksiasi

aineksiansa / aineksiaan

Gen

-n

ainekseni

aineksesi

aineksensa

aineksieni / ainesteni

aineksiesi / ainestesi

aineksiensa / ainestensa

Ill

mihin

ainekseeni

ainekseesi

ainekseensa

aineksiini

aineksiisi

aineksiinsa

Ine

-ssa

aineksessani

aineksessasi

aineksessansa / aineksessaan

aineksissani

aineksissasi

aineksissansa / aineksissaan

Ela

-sta

aineksestani

aineksestasi

aineksestansa / aineksestaan

aineksistani

aineksistasi

aineksistansa / aineksistaan

All

-lle

ainekselleni

aineksellesi

aineksellensa / ainekselleen

aineksilleni

aineksillesi

aineksillensa / aineksillean

Ade

-lla

aineksellani

aineksellasi

aineksellansa / aineksellaan

aineksillani

aineksillasi

aineksillansa / aineksillaan

Abl

-lta

ainekseltani

ainekseltasi

ainekseltansa / ainekseltaan

aineksiltani

aineksiltasi

aineksiltansa / aineksiltaan

Tra

-ksi

aineksekseni

ainekseksesi

ainekseksensa / aineksekseen

aineksikseni

aineksiksesi

aineksiksensa / aineksikseen

Ess

-na

aineksenani

aineksenasi

aineksenansa / aineksenaan

aineksinani

aineksinasi

aineksinansa / aineksinaan

Abe

-tta

aineksettani

aineksettasi

aineksettansa / aineksettaan

aineksittani

aineksittasi

aineksittansa / aineksittaan

Com

-ne

-

-

-

aineksineni

aineksinesi

aineksinensa / aineksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aineksemme

aineksemme

aineksenne

aineksenne

aineksensa

aineksensa

Par

-ta

ainestamme

aineksiamme

ainestanne

aineksianne

ainestansa / ainestaan

aineksiansa / aineksiaan

Gen

-n

aineksemme

aineksiemme / ainestemme

aineksenne

aineksienne / ainestenne

aineksensa

aineksiensa / ainestensa

Ill

mihin

ainekseemme

aineksiimme

ainekseenne

aineksiinne

ainekseensa

aineksiinsa

Ine

-ssa

aineksessamme

aineksissamme

aineksessanne

aineksissanne

aineksessansa / aineksessaan

aineksissansa / aineksissaan

Ela

-sta

aineksestamme

aineksistamme

aineksestanne

aineksistanne

aineksestansa / aineksestaan

aineksistansa / aineksistaan

All

-lle

aineksellemme

aineksillemme

aineksellenne

aineksillenne

aineksellensa / ainekselleen

aineksillensa / aineksillean

Ade

-lla

aineksellamme

aineksillamme

aineksellanne

aineksillanne

aineksellansa / aineksellaan

aineksillansa / aineksillaan

Abl

-lta

ainekseltamme

aineksiltamme

ainekseltanne

aineksiltanne

ainekseltansa / ainekseltaan

aineksiltansa / aineksiltaan

Tra

-ksi

ainekseksemme

aineksiksemme

ainekseksenne

aineksiksenne

ainekseksensa / aineksekseen

aineksiksensa / aineksikseen

Ess

-na

aineksenamme

aineksinamme

aineksenanne

aineksinanne

aineksenansa / aineksenaan

aineksinansa / aineksinaan

Abe

-tta

aineksettamme

aineksittamme

aineksettanne

aineksittanne

aineksettansa / aineksettaan

aineksittansa / aineksittaan

Com

-ne

-

aineksinemme

-

aineksinenne

-

aineksinensa / aineksineen

Singular

Plural

Nom

-

aineksemme

aineksenne

aineksensa

aineksemme

aineksenne

aineksensa

Par

-ta

ainestamme

ainestanne

ainestansa / ainestaan

aineksiamme

aineksianne

aineksiansa / aineksiaan

Gen

-n

aineksemme

aineksenne

aineksensa

aineksiemme / ainestemme

aineksienne / ainestenne

aineksiensa / ainestensa

Ill

mihin

ainekseemme

ainekseenne

ainekseensa

aineksiimme

aineksiinne

aineksiinsa

Ine

-ssa

aineksessamme

aineksessanne

aineksessansa / aineksessaan

aineksissamme

aineksissanne

aineksissansa / aineksissaan

Ela

-sta

aineksestamme

aineksestanne

aineksestansa / aineksestaan

aineksistamme

aineksistanne

aineksistansa / aineksistaan

All

-lle

aineksellemme

aineksellenne

aineksellensa / ainekselleen

aineksillemme

aineksillenne

aineksillensa / aineksillean

Ade

-lla

aineksellamme

aineksellanne

aineksellansa / aineksellaan

aineksillamme

aineksillanne

aineksillansa / aineksillaan

Abl

-lta

ainekseltamme

ainekseltanne

ainekseltansa / ainekseltaan

aineksiltamme

aineksiltanne

aineksiltansa / aineksiltaan

Tra

-ksi

ainekseksemme

ainekseksenne

ainekseksensa / aineksekseen

aineksiksemme

aineksiksenne

aineksiksensa / aineksikseen

Ess

-na

aineksenamme

aineksenanne

aineksenansa / aineksenaan

aineksinamme

aineksinanne

aineksinansa / aineksinaan

Abe

-tta

aineksettamme

aineksettanne

aineksettansa / aineksettaan

aineksittamme

aineksittanne

aineksittansa / aineksittaan

Com

-ne

-

-

-

aineksinemme

aineksinenne

aineksinensa / aineksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laho

lahot

Par

-ta

lahoa

lahoja

Gen

-n

lahon

lahojen

Ill

mihin

lahoon

lahoihin

Ine

-ssa

lahossa

lahoissa

Ela

-sta

lahosta

lahoista

All

-lle

laholle

lahoille

Ade

-lla

laholla

lahoilla

Abl

-lta

laholta

lahoilta

Tra

-ksi

lahoksi

lahoiksi

Ess

-na

lahona

lahoina

Abe

-tta

lahotta

lahoitta

Com

-ne

-

lahoine

Ins

-in

-

lahoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laho

lahot

Par

-ta

lahoa

lahoja

Gen

-n

lahon

lahojen

Ill

mihin

lahoon

lahoihin

Ine

-ssa

lahossa

lahoissa

Ela

-sta

lahosta

lahoista

All

-lle

laholle

lahoille

Ade

-lla

laholla

lahoilla

Abl

-lta

laholta

lahoilta

Tra

-ksi

lahoksi

lahoiksi

Ess

-na

lahona

lahoina

Abe

-tta

lahotta

lahoitta

Com

-ne

-

lahoine

Ins

-in

-

lahoin

rot laho, lahoaminen, lahovika, alamäki, mätäneminen, rappio
rotten mätä, laho, pilaantunut, kurja, surkea, ikävä
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; jw2019; Tatoeba; Europarl; OpenSubtitles; opensubtitles2 Se on laho. And it's all rotten! Tarkista, onko tuo laho. Check that for dry rot. Puun, joka ei lahoa. A tree that will not rot. Kellarista löydettiin vanha ja laho huonekalu. An old and rotted piece of furniture was found in the cellar. Puusta tulee lahoa ja märkää. The wood becomes rotten and damp. Täällä on hieman lahoa. You got dry rot. Laho lauta petti alta. The decayed plank gave way. Sinun kaupunkisi on laho muinaisjäänne. Your town is a rotten relic. Lankut ovat lahoja. The planks are rotted. Laho puu kaatui tuulessa. The rotten tree fell in the wind. Show more arrow right

Wiktionary

rotten wood, especially a rotten section of wood in otherwise sound timber Show more arrow right From Proto-Finnic laho, borrowed from Proto-Germanic [Term?] (“fallen tree”), compare Old Norse lág (“lying tree”). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lahoni

lahoni

lahosi

lahosi

lahonsa

lahonsa

Par

-ta

lahoani

lahojani

lahoasi

lahojasi

lahoansa / lahoaan

lahojansa / lahojaan

Gen

-n

lahoni

lahojeni

lahosi

lahojesi

lahonsa

lahojensa

Ill

mihin

lahooni

lahoihini

lahoosi

lahoihisi

lahoonsa

lahoihinsa

Ine

-ssa

lahossani

lahoissani

lahossasi

lahoissasi

lahossansa / lahossaan

lahoissansa / lahoissaan

Ela

-sta

lahostani

lahoistani

lahostasi

lahoistasi

lahostansa / lahostaan

lahoistansa / lahoistaan

All

-lle

laholleni

lahoilleni

lahollesi

lahoillesi

lahollensa / laholleen

lahoillensa / lahoillean

Ade

-lla

lahollani

lahoillani

lahollasi

lahoillasi

lahollansa / lahollaan

lahoillansa / lahoillaan

Abl

-lta

laholtani

lahoiltani

laholtasi

lahoiltasi

laholtansa / laholtaan

lahoiltansa / lahoiltaan

Tra

-ksi

lahokseni

lahoikseni

lahoksesi

lahoiksesi

lahoksensa / lahokseen

lahoiksensa / lahoikseen

Ess

-na

lahonani

lahoinani

lahonasi

lahoinasi

lahonansa / lahonaan

lahoinansa / lahoinaan

Abe

-tta

lahottani

lahoittani

lahottasi

lahoittasi

lahottansa / lahottaan

lahoittansa / lahoittaan

Com

-ne

-

lahoineni

-

lahoinesi

-

lahoinensa / lahoineen

Singular

Plural

Nom

-

lahoni

lahosi

lahonsa

lahoni

lahosi

lahonsa

Par

-ta

lahoani

lahoasi

lahoansa / lahoaan

lahojani

lahojasi

lahojansa / lahojaan

Gen

-n

lahoni

lahosi

lahonsa

lahojeni

lahojesi

lahojensa

Ill

mihin

lahooni

lahoosi

lahoonsa

lahoihini

lahoihisi

lahoihinsa

Ine

-ssa

lahossani

lahossasi

lahossansa / lahossaan

lahoissani

lahoissasi

lahoissansa / lahoissaan

Ela

-sta

lahostani

lahostasi

lahostansa / lahostaan

lahoistani

lahoistasi

lahoistansa / lahoistaan

All

-lle

laholleni

lahollesi

lahollensa / laholleen

lahoilleni

lahoillesi

lahoillensa / lahoillean

Ade

-lla

lahollani

lahollasi

lahollansa / lahollaan

lahoillani

lahoillasi

lahoillansa / lahoillaan

Abl

-lta

laholtani

laholtasi

laholtansa / laholtaan

lahoiltani

lahoiltasi

lahoiltansa / lahoiltaan

Tra

-ksi

lahokseni

lahoksesi

lahoksensa / lahokseen

lahoikseni

lahoiksesi

lahoiksensa / lahoikseen

Ess

-na

lahonani

lahonasi

lahonansa / lahonaan

lahoinani

lahoinasi

lahoinansa / lahoinaan

Abe

-tta

lahottani

lahottasi

lahottansa / lahottaan

lahoittani

lahoittasi

lahoittansa / lahoittaan

Com

-ne

-

-

-

lahoineni

lahoinesi

lahoinensa / lahoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lahomme

lahomme

lahonne

lahonne

lahonsa

lahonsa

Par

-ta

lahoamme

lahojamme

lahoanne

lahojanne

lahoansa / lahoaan

lahojansa / lahojaan

Gen

-n

lahomme

lahojemme

lahonne

lahojenne

lahonsa

lahojensa

Ill

mihin

lahoomme

lahoihimme

lahoonne

lahoihinne

lahoonsa

lahoihinsa

Ine

-ssa

lahossamme

lahoissamme

lahossanne

lahoissanne

lahossansa / lahossaan

lahoissansa / lahoissaan

Ela

-sta

lahostamme

lahoistamme

lahostanne

lahoistanne

lahostansa / lahostaan

lahoistansa / lahoistaan

All

-lle

lahollemme

lahoillemme

lahollenne

lahoillenne

lahollensa / laholleen

lahoillensa / lahoillean

Ade

-lla

lahollamme

lahoillamme

lahollanne

lahoillanne

lahollansa / lahollaan

lahoillansa / lahoillaan

Abl

-lta

laholtamme

lahoiltamme

laholtanne

lahoiltanne

laholtansa / laholtaan

lahoiltansa / lahoiltaan

Tra

-ksi

lahoksemme

lahoiksemme

lahoksenne

lahoiksenne

lahoksensa / lahokseen

lahoiksensa / lahoikseen

Ess

-na

lahonamme

lahoinamme

lahonanne

lahoinanne

lahonansa / lahonaan

lahoinansa / lahoinaan

Abe

-tta

lahottamme

lahoittamme

lahottanne

lahoittanne

lahottansa / lahottaan

lahoittansa / lahoittaan

Com

-ne

-

lahoinemme

-

lahoinenne

-

lahoinensa / lahoineen

Singular

Plural

Nom

-

lahomme

lahonne

lahonsa

lahomme

lahonne

lahonsa

Par

-ta

lahoamme

lahoanne

lahoansa / lahoaan

lahojamme

lahojanne

lahojansa / lahojaan

Gen

-n

lahomme

lahonne

lahonsa

lahojemme

lahojenne

lahojensa

Ill

mihin

lahoomme

lahoonne

lahoonsa

lahoihimme

lahoihinne

lahoihinsa

Ine

-ssa

lahossamme

lahossanne

lahossansa / lahossaan

lahoissamme

lahoissanne

lahoissansa / lahoissaan

Ela

-sta

lahostamme

lahostanne

lahostansa / lahostaan

lahoistamme

lahoistanne

lahoistansa / lahoistaan

All

-lle

lahollemme

lahollenne

lahollensa / laholleen

lahoillemme

lahoillenne

lahoillensa / lahoillean

Ade

-lla

lahollamme

lahollanne

lahollansa / lahollaan

lahoillamme

lahoillanne

lahoillansa / lahoillaan

Abl

-lta

laholtamme

laholtanne

laholtansa / laholtaan

lahoiltamme

lahoiltanne

lahoiltansa / lahoiltaan

Tra

-ksi

lahoksemme

lahoksenne

lahoksensa / lahokseen

lahoiksemme

lahoiksenne

lahoiksensa / lahoikseen

Ess

-na

lahonamme

lahonanne

lahonansa / lahonaan

lahoinamme

lahoinanne

lahoinansa / lahoinaan

Abe

-tta

lahottamme

lahottanne

lahottansa / lahottaan

lahoittamme

lahoittanne

lahoittansa / lahoittaan

Com

-ne

-

-

-

lahoinemme

lahoinenne

lahoinensa / lahoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

puu

puut

Par

-ta

puuta

puita

Gen

-n

puun

puitten / puiden

Ill

mihin

puuhun

puihin

Ine

-ssa

puussa

puissa

Ela

-sta

puusta

puista

All

-lle

puulle

puille

Ade

-lla

puulla

puilla

Abl

-lta

puulta

puilta

Tra

-ksi

puuksi

puiksi

Ess

-na

puuna

puina

Abe

-tta

puutta

puitta

Com

-ne

-

puine

Ins

-in

-

puin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

puu

puut

Par

-ta

puuta

puita

Gen

-n

puun

puitten / puiden

Ill

mihin

puuhun

puihin

Ine

-ssa

puussa

puissa

Ela

-sta

puusta

puista

All

-lle

puulle

puille

Ade

-lla

puulla

puilla

Abl

-lta

puulta

puilta

Tra

-ksi

puuksi

puiksi

Ess

-na

puuna

puina

Abe

-tta

puutta

puitta

Com

-ne

-

puine

Ins

-in

-

puin

wood puu, puut, puulaji, metsä, polttopuut, puumaila
tree puu
timber puu, puutavara, puut, metsä, hirsi, puusto
wooden
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl; OpenSubtitles2018.v3 Puu heiluu tuulessa. The tree sways in the wind. Puu kasvaa nopeasti. The tree grows quickly. Puu on suuri ja vanha. The tree is large and old. Pidä puusi... Pick up sticks. Vahaan puusi. I wax your wood. Haluat puuni? You want my tree? Puusi odottaa. Yes I'm guarding your tree. Sinun puusi... Your trees. Tuo on puumme. That's our tree. Nimeätkö puusi? You name your tree? Show more arrow right

Wiktionary

tree Fin:kasvava puuEng:growing tree wood (material) (in compounds) wooden puuaines (technical)Fin:puu materiaalinaEng:wood as a material (in compounds) wooden (graph theory, computing theory) tree (data structure, connected acyclic graph) (golf) wood Show more arrow right Adjectives puinenpuisevapuumainenpuutonpuutunut Nouns puistopuitepuukkopuustopuutiainen Verbs puuduttaapuutua Adverbs puihin Idioms puun ja kuoren välissä Show more arrow right aarnipuuainespuuajopuuapinanleipäpuuappelsiinipuuaprikoosipuuarvopuubalsapuubinääripuueebenpuuelämänpuuemäpuuenergiapuugranaattiomenapuuhakepuuhavupuuhedelmäpuuhellapuuhikkoripuuhirsipuuhonkapuuhukkapuuiespuujakkipuujalkapuujalopuujohanneksenleipäpuujoulupuujuuripuujätepuujättöpuukaakaopuukaakinpuukaaripuukahvipuukaidepuukanelipuukangaspuutkannatinpuukapokkipuukarsikkopuukeittopuukelopuukerinpuutkestopuukesäpuukevätpuukiinapuukirsikkapuukitapuukitupuukoivupuukokkapuukolapuukolopuukonkelopuukonttipuukoolapuukorkkipuukriikunapuukuitupuukumipuukumiviikunapuukuusipuukvassiapuukynnyspuukäsipuukääpiöpuukölipuulaakeripuulahopuulehtipuuleipäpuuliekopuuliimapuulohikäärmepuuluomapuutluumupuumaailmapuumahonkipuumangrovepuumantelipuumantopuumassiivipuumetsäpuumittapuumulperipuumuovipuumuskottipuumäntypuuniinipuuniskapuunojapuutnuotiopuuoliivipuuomenapuuosapuilleenpaininpuupalmupuupanopuupaperipuupesimäpuupesäpuupienpuupihapuupiilipuupintapuupitkospuupitkospuutpluspuupoikkipuupolttopuupomeranssipuupropsipuupuistopuupuksipuupunapuupuolapuupuuainepuuainespuuaitapuuastiapuuesinepuuetikkapuuhaarukkapuuhakepuuhellapuuhelmipuuhevonenpuuhiilipuuhiokepuuhiomopuuhuonekalupuuhuvilapuuistutuspuujaksopuujalkapuujalostepuujumalapuujätepuukaasupuukaasutinpuukaiverruspuukalikkapuukankipuukannatinpuukappalepuukapulapuukapustapuukasapuukauhapuukauppapuukellaripuukemiapuukenkäpuukiipijäpuukirkkopuukoripuukoulupuukuitupuukujapuukuormapuulaakipuulaatikkopuulaatupuulajipuulastupuulattiapuulautanenpuulauttapuuleikkauspuuliesipuuliiteripuuliitospuulistapuuluokkapuulusikkapuulämmitteinenpuulämmityspuumassapuumateriaalipuumerkkipuunjalostuspuunjuuripuunkaarnapuunkaatopuunkaivajapuunkantopuunkorjuupuunkuoripuunkuorintapuunkylkipuunkyllästepuunkyllästyspuunkäyttöpuunlatvapuunlehtipuunoksapuunpalapuunpalanenpuunpilkontapuunrunkopuunsuojapuunsuoja-ainepuunsyypuuntaimipuuntuhoojapuuntuotantopuuntuottopuuntyöstöpuunuijapuupaalupuupalapuupalanenpuupalikkapuupalttoopuupaneelipuupenkkipuupiirrospuupinopuupintapuupistiäinenpuupohjapuupuhallinpuupuolapuuputkipuupyöräpuupääpuupökkelöpuupölkkypuuraaka-ainepuurajapuurakennepuurakennuspuurakenteinenpuuristipuuritiläpuurunkopuuruuvipuusahapuuseepuuseppäpuusilmäpuusiltapuusirkkelipuusohvapuusolupuuspriipuusuutaripuusylyspuusyypuusälepuusäleikköpuutalopuutappipuutarhapuutarhuripuutavarapuuteknologiapuuteollisuuspuutervapuutikkupuutolppapuutomaattipuutukipuutuolipuututkapuutyöpuutyökalupuu-ukkopuuvajapuuvapaapuuvarsipuuvartinenpuuvasarapuuveistospuuveitsipuuviilupuuvillapystypuupähkinäpuupääpuupäärynäpuupäätypuuraakapuurahapuurakennuspuurakennuspuuseppärautapuureunapuureunuspuuristinpuurunkopuuruusupuusahapuusaniaispuusantelipuusatulapuusaunapuusaunapuutselkäpuusetripuusiemenpuusilkkiäispuusisuspuusitruspuusitruunapuusivutuotepuusukupuusuojuspuususipuusydänpuusäästöpuutalvipuutarhatalvipuuvillatammipuutarvepuutarvikepuuteilipuutelapuuteljopuuteollisuuspuutikapuuttraakkipuutukipuutukkipuutulitikkupuutuntopuukasviuhripuuuittopuuumpipuuuppopuuuunipuuvaatepuuvaltapuuverhopuuveräjäpuuviikunapuuviilupuuvisapuuvyyhdinpuuydinpuuylispuuyöpuuöljypuu Show more arrow right From Proto-Finnic puu, from Proto-Uralic puwe. Cognates include Estonian puu, Karelian puu, Udmurt пу (pu) and Hungarian fa. Show more arrow right

Wikipedia

Tree In botany, a tree is a perennial plant with an elongated stem, or trunk, supporting branches and leaves in most species. In some usages, the definition of a tree may be narrower, including only woody plants with secondary growth, plants that are usable as lumber or plants above a specified height. In wider definitions, the taller palms, tree ferns, bananas, and bamboos are also trees. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

puuni

puuni

puusi

puusi

puunsa

puunsa

Par

-ta

puutani

puitani

puutasi

puitasi

puutansa / puutaan

puitansa / puitaan

Gen

-n

puuni

puitteni / puideni

puusi

puittesi / puidesi

puunsa

puittensa / puidensa

Ill

mihin

puuhuni

puihini

puuhusi

puihisi

puuhunsa

puihinsa

Ine

-ssa

puussani

puissani

puussasi

puissasi

puussansa / puussaan

puissansa / puissaan

Ela

-sta

puustani

puistani

puustasi

puistasi

puustansa / puustaan

puistansa / puistaan

All

-lle

puulleni

puilleni

puullesi

puillesi

puullensa / puulleen

puillensa / puillean

Ade

-lla

puullani

puillani

puullasi

puillasi

puullansa / puullaan

puillansa / puillaan

Abl

-lta

puultani

puiltani

puultasi

puiltasi

puultansa / puultaan

puiltansa / puiltaan

Tra

-ksi

puukseni

puikseni

puuksesi

puiksesi

puuksensa / puukseen

puiksensa / puikseen

Ess

-na

puunani

puinani

puunasi

puinasi

puunansa / puunaan

puinansa / puinaan

Abe

-tta

puuttani

puittani

puuttasi

puittasi

puuttansa / puuttaan

puittansa / puittaan

Com

-ne

-

puineni

-

puinesi

-

puinensa / puineen

Singular

Plural

Nom

-

puuni

puusi

puunsa

puuni

puusi

puunsa

Par

-ta

puutani

puutasi

puutansa / puutaan

puitani

puitasi

puitansa / puitaan

Gen

-n

puuni

puusi

puunsa

puitteni / puideni

puittesi / puidesi

puittensa / puidensa

Ill

mihin

puuhuni

puuhusi

puuhunsa

puihini

puihisi

puihinsa

Ine

-ssa

puussani

puussasi

puussansa / puussaan

puissani

puissasi

puissansa / puissaan

Ela

-sta

puustani

puustasi

puustansa / puustaan

puistani

puistasi

puistansa / puistaan

All

-lle

puulleni

puullesi

puullensa / puulleen

puilleni

puillesi

puillensa / puillean

Ade

-lla

puullani

puullasi

puullansa / puullaan

puillani

puillasi

puillansa / puillaan

Abl

-lta

puultani

puultasi

puultansa / puultaan

puiltani

puiltasi

puiltansa / puiltaan

Tra

-ksi

puukseni

puuksesi

puuksensa / puukseen

puikseni

puiksesi

puiksensa / puikseen

Ess

-na

puunani

puunasi

puunansa / puunaan

puinani

puinasi

puinansa / puinaan

Abe

-tta

puuttani

puuttasi

puuttansa / puuttaan

puittani

puittasi

puittansa / puittaan

Com

-ne

-

-

-

puineni

puinesi

puinensa / puineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

puumme

puumme

puunne

puunne

puunsa

puunsa

Par

-ta

puutamme

puitamme

puutanne

puitanne

puutansa / puutaan

puitansa / puitaan

Gen

-n

puumme

puittemme / puidemme

puunne

puittenne / puidenne

puunsa

puittensa / puidensa

Ill

mihin

puuhumme

puihimme

puuhunne

puihinne

puuhunsa

puihinsa

Ine

-ssa

puussamme

puissamme

puussanne

puissanne

puussansa / puussaan

puissansa / puissaan

Ela

-sta

puustamme

puistamme

puustanne

puistanne

puustansa / puustaan

puistansa / puistaan

All

-lle

puullemme

puillemme

puullenne

puillenne

puullensa / puulleen

puillensa / puillean

Ade

-lla

puullamme

puillamme

puullanne

puillanne

puullansa / puullaan

puillansa / puillaan

Abl

-lta

puultamme

puiltamme

puultanne

puiltanne

puultansa / puultaan

puiltansa / puiltaan

Tra

-ksi

puuksemme

puiksemme

puuksenne

puiksenne

puuksensa / puukseen

puiksensa / puikseen

Ess

-na

puunamme

puinamme

puunanne

puinanne

puunansa / puunaan

puinansa / puinaan

Abe

-tta

puuttamme

puittamme

puuttanne

puittanne

puuttansa / puuttaan

puittansa / puittaan

Com

-ne

-

puinemme

-

puinenne

-

puinensa / puineen

Singular

Plural

Nom

-

puumme

puunne

puunsa

puumme

puunne

puunsa

Par

-ta

puutamme

puutanne

puutansa / puutaan

puitamme

puitanne

puitansa / puitaan

Gen

-n

puumme

puunne

puunsa

puittemme / puidemme

puittenne / puidenne

puittensa / puidensa

Ill

mihin

puuhumme

puuhunne

puuhunsa

puihimme

puihinne

puihinsa

Ine

-ssa

puussamme

puussanne

puussansa / puussaan

puissamme

puissanne

puissansa / puissaan

Ela

-sta

puustamme

puustanne

puustansa / puustaan

puistamme

puistanne

puistansa / puistaan

All

-lle

puullemme

puullenne

puullensa / puulleen

puillemme

puillenne

puillensa / puillean

Ade

-lla

puullamme

puullanne

puullansa / puullaan

puillamme

puillanne

puillansa / puillaan

Abl

-lta

puultamme

puultanne

puultansa / puultaan

puiltamme

puiltanne

puiltansa / puiltaan

Tra

-ksi

puuksemme

puuksenne

puuksensa / puukseen

puiksemme

puiksenne

puiksensa / puikseen

Ess

-na

puunamme

puunanne

puunansa / puunaan

puinamme

puinanne

puinansa / puinaan

Abe

-tta

puuttamme

puuttanne

puuttansa / puuttaan

puittamme

puittanne

puittansa / puittaan

Com

-ne

-

-

-

puinemme

puinenne

puinensa / puineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

puuaines

puuainekset

Par

-ta

puuainesta

puuaineksia

Gen

-n

puuaineksen

puuaineksien / puuainesten

Ill

mihin

puuainekseen

puuaineksiin

Ine

-ssa

puuaineksessa

puuaineksissa

Ela

-sta

puuaineksesta

puuaineksista

All

-lle

puuainekselle

puuaineksille

Ade

-lla

puuaineksella

puuaineksilla

Abl

-lta

puuainekselta

puuaineksilta

Tra

-ksi

puuainekseksi

puuaineksiksi

Ess

-na

puuaineksena

puuaineksina

Abe

-tta

puuaineksetta

puuaineksitta

Com

-ne

-

puuaineksine

Ins

-in

-

puuaineksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

puuaines

puuainekset

Par

-ta

puuainesta

puuaineksia

Gen

-n

puuaineksen

puuaineksien / puuainesten

Ill

mihin

puuainekseen

puuaineksiin

Ine

-ssa

puuaineksessa

puuaineksissa

Ela

-sta

puuaineksesta

puuaineksista

All

-lle

puuainekselle

puuaineksille

Ade

-lla

puuaineksella

puuaineksilla

Abl

-lta

puuainekselta

puuaineksilta

Tra

-ksi

puuainekseksi

puuaineksiksi

Ess

-na

puuaineksena

puuaineksina

Abe

-tta

puuaineksetta

puuaineksitta

Com

-ne

-

puuaineksine

Ins

-in

-

puuaineksin

in wood
wood
Show more arrow right
not-set; WikiMatrix; OpenSubtitles2018.v3; Literature; tmClass; jw2019; EuroParl2021 Kuollut puuaines; Dead wood; Puuaines on tummaa ja kovaa. The wood is dark and hard. Puuaines on Kreetalla kasvavasta oliivipuusta. The wood is from an olive tree grown on Crete. Yhden Fordns-auton puuaines sisältää noin 15 kiloa vettä. The wood in a Ford car contains thirty pounds of water. Tämä puuaines tulee lajista, jota ei kasva enää alueella. The strange thing about this particular foliage is that it comes from a species of tree that no longer grows in the area. Pakkaustarvikkeet puuaineksista. Derived timber products for packaging. Marjakuusen puuaines on hienosyistä, jokseenkin kuin mahonkia. Yew wood is fine-grained, somewhat like mahogany. Ilmoitetaan maat, joista ruudussa 10 ilmoitettu puuaines on korjattu. Enter the countries where the categories of timber referred to in box 10 were harvested. Ltse asiassa kaikki ulkona oleva puuaines vaatii huoltoa paitsi puut. Um, actually, all wood that's outside requires upkeep... except trees. Vaikka jalopuu ei kasva niin nopeasti kuin muut puut, sen puuaines on arvokasta. “Though a hardwood does not grow as fast as other trees, it produces timber of great worth. Show more arrow right

Wiktionary

(technical) wood, timber (substance making up the central part of the trunk and branches of a tree) Show more arrow right puusolukko, ksyleemi (botanical terms) Show more arrow right puu +‎ aines Show more arrow right

Wikipedia

Wood Wood is a porous and fibrous structural tissue found in the stems and roots of trees and other woody plants. It is an organic material – a natural composite of cellulose fibers that are strong in tension and embedded in a matrix of lignin that resists compression. Wood is sometimes defined as only the secondary xylem in the stems of trees, or it is defined more broadly to include the same type of tissue elsewhere such as in the roots of trees or shrubs.[citation needed] In a living tree it performs a support function, enabling woody plants to grow large or to stand up by themselves. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

puuainekseni

puuainekseni

puuaineksesi

puuaineksesi

puuaineksensa

puuaineksensa

Par

-ta

puuainestani

puuaineksiani

puuainestasi

puuaineksiasi

puuainestansa / puuainestaan

puuaineksiansa / puuaineksiaan

Gen

-n

puuainekseni

puuaineksieni / puuainesteni

puuaineksesi

puuaineksiesi / puuainestesi

puuaineksensa

puuaineksiensa / puuainestensa

Ill

mihin

puuainekseeni

puuaineksiini

puuainekseesi

puuaineksiisi

puuainekseensa

puuaineksiinsa

Ine

-ssa

puuaineksessani

puuaineksissani

puuaineksessasi

puuaineksissasi

puuaineksessansa / puuaineksessaan

puuaineksissansa / puuaineksissaan

Ela

-sta

puuaineksestani

puuaineksistani

puuaineksestasi

puuaineksistasi

puuaineksestansa / puuaineksestaan

puuaineksistansa / puuaineksistaan

All

-lle

puuainekselleni

puuaineksilleni

puuaineksellesi

puuaineksillesi

puuaineksellensa / puuainekselleen

puuaineksillensa / puuaineksillean

Ade

-lla

puuaineksellani

puuaineksillani

puuaineksellasi

puuaineksillasi

puuaineksellansa / puuaineksellaan

puuaineksillansa / puuaineksillaan

Abl

-lta

puuainekseltani

puuaineksiltani

puuainekseltasi

puuaineksiltasi

puuainekseltansa / puuainekseltaan

puuaineksiltansa / puuaineksiltaan

Tra

-ksi

puuaineksekseni

puuaineksikseni

puuainekseksesi

puuaineksiksesi

puuainekseksensa / puuaineksekseen

puuaineksiksensa / puuaineksikseen

Ess

-na

puuaineksenani

puuaineksinani

puuaineksenasi

puuaineksinasi

puuaineksenansa / puuaineksenaan

puuaineksinansa / puuaineksinaan

Abe

-tta

puuaineksettani

puuaineksittani

puuaineksettasi

puuaineksittasi

puuaineksettansa / puuaineksettaan

puuaineksittansa / puuaineksittaan

Com

-ne

-

puuaineksineni

-

puuaineksinesi

-

puuaineksinensa / puuaineksineen

Singular

Plural

Nom

-

puuainekseni

puuaineksesi

puuaineksensa

puuainekseni

puuaineksesi

puuaineksensa

Par

-ta

puuainestani

puuainestasi

puuainestansa / puuainestaan

puuaineksiani

puuaineksiasi

puuaineksiansa / puuaineksiaan

Gen

-n

puuainekseni

puuaineksesi

puuaineksensa

puuaineksieni / puuainesteni

puuaineksiesi / puuainestesi

puuaineksiensa / puuainestensa

Ill

mihin

puuainekseeni

puuainekseesi

puuainekseensa

puuaineksiini

puuaineksiisi

puuaineksiinsa

Ine

-ssa

puuaineksessani

puuaineksessasi

puuaineksessansa / puuaineksessaan

puuaineksissani

puuaineksissasi

puuaineksissansa / puuaineksissaan

Ela

-sta

puuaineksestani

puuaineksestasi

puuaineksestansa / puuaineksestaan

puuaineksistani

puuaineksistasi

puuaineksistansa / puuaineksistaan

All

-lle

puuainekselleni

puuaineksellesi

puuaineksellensa / puuainekselleen

puuaineksilleni

puuaineksillesi

puuaineksillensa / puuaineksillean

Ade

-lla

puuaineksellani

puuaineksellasi

puuaineksellansa / puuaineksellaan

puuaineksillani

puuaineksillasi

puuaineksillansa / puuaineksillaan

Abl

-lta

puuainekseltani

puuainekseltasi

puuainekseltansa / puuainekseltaan

puuaineksiltani

puuaineksiltasi

puuaineksiltansa / puuaineksiltaan

Tra

-ksi

puuaineksekseni

puuainekseksesi

puuainekseksensa / puuaineksekseen

puuaineksikseni

puuaineksiksesi

puuaineksiksensa / puuaineksikseen

Ess

-na

puuaineksenani

puuaineksenasi

puuaineksenansa / puuaineksenaan

puuaineksinani

puuaineksinasi

puuaineksinansa / puuaineksinaan

Abe

-tta

puuaineksettani

puuaineksettasi

puuaineksettansa / puuaineksettaan

puuaineksittani

puuaineksittasi

puuaineksittansa / puuaineksittaan

Com

-ne

-

-

-

puuaineksineni

puuaineksinesi

puuaineksinensa / puuaineksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

puuaineksemme

puuaineksemme

puuaineksenne

puuaineksenne

puuaineksensa

puuaineksensa

Par

-ta

puuainestamme

puuaineksiamme

puuainestanne

puuaineksianne

puuainestansa / puuainestaan

puuaineksiansa / puuaineksiaan

Gen

-n

puuaineksemme

puuaineksiemme / puuainestemme

puuaineksenne

puuaineksienne / puuainestenne

puuaineksensa

puuaineksiensa / puuainestensa

Ill

mihin

puuainekseemme

puuaineksiimme

puuainekseenne

puuaineksiinne

puuainekseensa

puuaineksiinsa

Ine

-ssa

puuaineksessamme

puuaineksissamme

puuaineksessanne

puuaineksissanne

puuaineksessansa / puuaineksessaan

puuaineksissansa / puuaineksissaan

Ela

-sta

puuaineksestamme

puuaineksistamme

puuaineksestanne

puuaineksistanne

puuaineksestansa / puuaineksestaan

puuaineksistansa / puuaineksistaan

All

-lle

puuaineksellemme

puuaineksillemme

puuaineksellenne

puuaineksillenne

puuaineksellensa / puuainekselleen

puuaineksillensa / puuaineksillean

Ade

-lla

puuaineksellamme

puuaineksillamme

puuaineksellanne

puuaineksillanne

puuaineksellansa / puuaineksellaan

puuaineksillansa / puuaineksillaan

Abl

-lta

puuainekseltamme

puuaineksiltamme

puuainekseltanne

puuaineksiltanne

puuainekseltansa / puuainekseltaan

puuaineksiltansa / puuaineksiltaan

Tra

-ksi

puuainekseksemme

puuaineksiksemme

puuainekseksenne

puuaineksiksenne

puuainekseksensa / puuaineksekseen

puuaineksiksensa / puuaineksikseen

Ess

-na

puuaineksenamme

puuaineksinamme

puuaineksenanne

puuaineksinanne

puuaineksenansa / puuaineksenaan

puuaineksinansa / puuaineksinaan

Abe

-tta

puuaineksettamme

puuaineksittamme

puuaineksettanne

puuaineksittanne

puuaineksettansa / puuaineksettaan

puuaineksittansa / puuaineksittaan

Com

-ne

-

puuaineksinemme

-

puuaineksinenne

-

puuaineksinensa / puuaineksineen

Singular

Plural

Nom

-

puuaineksemme

puuaineksenne

puuaineksensa

puuaineksemme

puuaineksenne

puuaineksensa

Par

-ta

puuainestamme

puuainestanne

puuainestansa / puuainestaan

puuaineksiamme

puuaineksianne

puuaineksiansa / puuaineksiaan

Gen

-n

puuaineksemme

puuaineksenne

puuaineksensa

puuaineksiemme / puuainestemme

puuaineksienne / puuainestenne

puuaineksiensa / puuainestensa

Ill

mihin

puuainekseemme

puuainekseenne

puuainekseensa

puuaineksiimme

puuaineksiinne

puuaineksiinsa

Ine

-ssa

puuaineksessamme

puuaineksessanne

puuaineksessansa / puuaineksessaan

puuaineksissamme

puuaineksissanne

puuaineksissansa / puuaineksissaan

Ela

-sta

puuaineksestamme

puuaineksestanne

puuaineksestansa / puuaineksestaan

puuaineksistamme

puuaineksistanne

puuaineksistansa / puuaineksistaan

All

-lle

puuaineksellemme

puuaineksellenne

puuaineksellensa / puuainekselleen

puuaineksillemme

puuaineksillenne

puuaineksillensa / puuaineksillean

Ade

-lla

puuaineksellamme

puuaineksellanne

puuaineksellansa / puuaineksellaan

puuaineksillamme

puuaineksillanne

puuaineksillansa / puuaineksillaan

Abl

-lta

puuainekseltamme

puuainekseltanne

puuainekseltansa / puuainekseltaan

puuaineksiltamme

puuaineksiltanne

puuaineksiltansa / puuaineksiltaan

Tra

-ksi

puuainekseksemme

puuainekseksenne

puuainekseksensa / puuaineksekseen

puuaineksiksemme

puuaineksiksenne

puuaineksiksensa / puuaineksikseen

Ess

-na

puuaineksenamme

puuaineksenanne

puuaineksenansa / puuaineksenaan

puuaineksinamme

puuaineksinanne

puuaineksinansa / puuaineksinaan

Abe

-tta

puuaineksettamme

puuaineksettanne

puuaineksettansa / puuaineksettaan

puuaineksittamme

puuaineksittanne

puuaineksittansa / puuaineksittaan

Com

-ne

-

-

-

puuaineksinemme

puuaineksinenne

puuaineksinensa / puuaineksineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept