lahopuuaineksen |
Noun, Singular Nominative |
|
+ aines |
Noun, Singular Genitive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ puu |
Noun, Singular Nominative |
|
+ aines |
Noun, Singular Genitive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ puuaines |
Noun, Singular Genitive |
|
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
lahopuu |
lahopuut |
Par |
-ta |
lahopuuta |
lahopuita |
Gen |
-n |
lahopuun |
lahopuitten / lahopuiden |
Ill |
mihin |
lahopuuhun |
lahopuihin |
Ine |
-ssa |
lahopuussa |
lahopuissa |
Ela |
-sta |
lahopuusta |
lahopuista |
All |
-lle |
lahopuulle |
lahopuille |
Ade |
-lla |
lahopuulla |
lahopuilla |
Abl |
-lta |
lahopuulta |
lahopuilta |
Tra |
-ksi |
lahopuuksi |
lahopuiksi |
Ess |
-na |
lahopuuna |
lahopuina |
Abe |
-tta |
lahopuutta |
lahopuitta |
Com |
-ne |
- |
lahopuine |
Ins |
-in |
- |
lahopuin |
Singular
Plural
Nom
-
lahopuu
lahopuut
Par
-ta
lahopuuta
lahopuita
Gen
-n
lahopuun
lahopuitten / lahopuiden
Ill
mihin
lahopuuhun
lahopuihin
Ine
-ssa
lahopuussa
lahopuissa
Ela
-sta
lahopuusta
lahopuista
All
-lle
lahopuulle
lahopuille
Ade
-lla
lahopuulla
lahopuilla
Abl
-lta
lahopuulta
lahopuilta
Tra
-ksi
lahopuuksi
lahopuiksi
Ess
-na
lahopuuna
lahopuina
Abe
-tta
lahopuutta
lahopuitta
Com
-ne
-
lahopuine
Ins
-in
-
lahopuin
| deadwood | |
| rotten wood | |
| rotten | |
| decayed | |
| decaying wood |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
lahopuu |
lahopuu |
lahopuu |
lahopuu |
lahopuu |
lahopuu |
Par |
-ta |
lahopuuta |
lahopuita |
lahopuuta |
lahopuita |
lahopuuta |
lahopuita |
Gen |
-n |
lahopuu |
lahopuitte |
lahopuu |
lahopuitte |
lahopuu |
lahopuitte |
Ill |
mihin |
lahopuuhu |
lahopuihi |
lahopuuhu |
lahopuihi |
lahopuuhu |
lahopuihi |
Ine |
-ssa |
lahopuussa |
lahopuissa |
lahopuussa |
lahopuissa |
lahopuussa |
lahopuissa |
Ela |
-sta |
lahopuusta |
lahopuista |
lahopuusta |
lahopuista |
lahopuusta |
lahopuista |
All |
-lle |
lahopuulle |
lahopuille |
lahopuulle |
lahopuille |
lahopuulle |
lahopuille |
Ade |
-lla |
lahopuulla |
lahopuilla |
lahopuulla |
lahopuilla |
lahopuulla |
lahopuilla |
Abl |
-lta |
lahopuulta |
lahopuilta |
lahopuulta |
lahopuilta |
lahopuulta |
lahopuilta |
Tra |
-ksi |
lahopuukse |
lahopuikse |
lahopuukse |
lahopuikse |
lahopuukse |
lahopuikse |
Ess |
-na |
lahopuuna |
lahopuina |
lahopuuna |
lahopuina |
lahopuuna |
lahopuina |
Abe |
-tta |
lahopuutta |
lahopuitta |
lahopuutta |
lahopuitta |
lahopuutta |
lahopuitta |
Com |
-ne |
- |
lahopuine |
- |
lahopuine |
- |
lahopuine |
Singular
Plural
Nom
-
lahopuu
lahopuu
lahopuu
lahopuu
lahopuu
lahopuu
Par
-ta
lahopuuta
lahopuuta
lahopuuta
lahopuita
lahopuita
lahopuita
Gen
-n
lahopuu
lahopuu
lahopuu
lahopuitte
lahopuitte
lahopuitte
Ill
mihin
lahopuuhu
lahopuuhu
lahopuuhu
lahopuihi
lahopuihi
lahopuihi
Ine
-ssa
lahopuussa
lahopuussa
lahopuussa
lahopuissa
lahopuissa
lahopuissa
Ela
-sta
lahopuusta
lahopuusta
lahopuusta
lahopuista
lahopuista
lahopuista
All
-lle
lahopuulle
lahopuulle
lahopuulle
lahopuille
lahopuille
lahopuille
Ade
-lla
lahopuulla
lahopuulla
lahopuulla
lahopuilla
lahopuilla
lahopuilla
Abl
-lta
lahopuulta
lahopuulta
lahopuulta
lahopuilta
lahopuilta
lahopuilta
Tra
-ksi
lahopuukse
lahopuukse
lahopuukse
lahopuikse
lahopuikse
lahopuikse
Ess
-na
lahopuuna
lahopuuna
lahopuuna
lahopuina
lahopuina
lahopuina
Abe
-tta
lahopuutta
lahopuutta
lahopuutta
lahopuitta
lahopuitta
lahopuitta
Com
-ne
-
-
-
lahopuine
lahopuine
lahopuine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
lahopuu |
lahopuu |
lahopuu |
lahopuu |
lahopuu |
lahopuu |
Par |
-ta |
lahopuuta |
lahopuita |
lahopuuta |
lahopuita |
lahopuuta |
lahopuita |
Gen |
-n |
lahopuu |
lahopuitte |
lahopuu |
lahopuitte |
lahopuu |
lahopuitte |
Ill |
mihin |
lahopuuhu |
lahopuihi |
lahopuuhu |
lahopuihi |
lahopuuhu |
lahopuihi |
Ine |
-ssa |
lahopuussa |
lahopuissa |
lahopuussa |
lahopuissa |
lahopuussa |
lahopuissa |
Ela |
-sta |
lahopuusta |
lahopuista |
lahopuusta |
lahopuista |
lahopuusta |
lahopuista |
All |
-lle |
lahopuulle |
lahopuille |
lahopuulle |
lahopuille |
lahopuulle |
lahopuille |
Ade |
-lla |
lahopuulla |
lahopuilla |
lahopuulla |
lahopuilla |
lahopuulla |
lahopuilla |
Abl |
-lta |
lahopuulta |
lahopuilta |
lahopuulta |
lahopuilta |
lahopuulta |
lahopuilta |
Tra |
-ksi |
lahopuukse |
lahopuikse |
lahopuukse |
lahopuikse |
lahopuukse |
lahopuikse |
Ess |
-na |
lahopuuna |
lahopuina |
lahopuuna |
lahopuina |
lahopuuna |
lahopuina |
Abe |
-tta |
lahopuutta |
lahopuitta |
lahopuutta |
lahopuitta |
lahopuutta |
lahopuitta |
Com |
-ne |
- |
lahopuine |
- |
lahopuine |
- |
lahopuine |
Singular
Plural
Nom
-
lahopuu
lahopuu
lahopuu
lahopuu
lahopuu
lahopuu
Par
-ta
lahopuuta
lahopuuta
lahopuuta
lahopuita
lahopuita
lahopuita
Gen
-n
lahopuu
lahopuu
lahopuu
lahopuitte
lahopuitte
lahopuitte
Ill
mihin
lahopuuhu
lahopuuhu
lahopuuhu
lahopuihi
lahopuihi
lahopuihi
Ine
-ssa
lahopuussa
lahopuussa
lahopuussa
lahopuissa
lahopuissa
lahopuissa
Ela
-sta
lahopuusta
lahopuusta
lahopuusta
lahopuista
lahopuista
lahopuista
All
-lle
lahopuulle
lahopuulle
lahopuulle
lahopuille
lahopuille
lahopuille
Ade
-lla
lahopuulla
lahopuulla
lahopuulla
lahopuilla
lahopuilla
lahopuilla
Abl
-lta
lahopuulta
lahopuulta
lahopuulta
lahopuilta
lahopuilta
lahopuilta
Tra
-ksi
lahopuukse
lahopuukse
lahopuukse
lahopuikse
lahopuikse
lahopuikse
Ess
-na
lahopuuna
lahopuuna
lahopuuna
lahopuina
lahopuina
lahopuina
Abe
-tta
lahopuutta
lahopuutta
lahopuutta
lahopuitta
lahopuitta
lahopuitta
Com
-ne
-
-
-
lahopuine
lahopuine
lahopuine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
aines |
ainekset |
Par |
-ta |
ainesta |
aineksia |
Gen |
-n |
aineksen |
aineksien / ainesten |
Ill |
mihin |
ainekseen |
aineksiin |
Ine |
-ssa |
aineksessa |
aineksissa |
Ela |
-sta |
aineksesta |
aineksista |
All |
-lle |
ainekselle |
aineksille |
Ade |
-lla |
aineksella |
aineksilla |
Abl |
-lta |
ainekselta |
aineksilta |
Tra |
-ksi |
ainekseksi |
aineksiksi |
Ess |
-na |
aineksena |
aineksina |
Abe |
-tta |
aineksetta |
aineksitta |
Com |
-ne |
- |
aineksine |
Ins |
-in |
- |
aineksin |
Singular
Plural
Nom
-
aines
ainekset
Par
-ta
ainesta
aineksia
Gen
-n
aineksen
aineksien / ainesten
Ill
mihin
ainekseen
aineksiin
Ine
-ssa
aineksessa
aineksissa
Ela
-sta
aineksesta
aineksista
All
-lle
ainekselle
aineksille
Ade
-lla
aineksella
aineksilla
Abl
-lta
ainekselta
aineksilta
Tra
-ksi
ainekseksi
aineksiksi
Ess
-na
aineksena
aineksina
Abe
-tta
aineksetta
aineksitta
Com
-ne
-
aineksine
Ins
-in
-
aineksin
| material | materiaali, aine, aineisto, aines, kangas, tarvike |
| ingredient | ainesosa, aines |
| matter | asia, kysymys, aine, aines, materia, materiaali |
| element | elementti, alkuaine, aines, aineosa, perusedellytys, ainekset |
| fiber | kuitu, säie, kuituaine, luonne, syy, aines |
| timber | puu, puutavara, puut, metsä, hirsi, aines |
| mettle | hanakkuus, into, luonteenlaatu, mielenlaatu, aines |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ainekse |
ainekse |
ainekse |
ainekse |
ainekse |
ainekse |
Par |
-ta |
ainesta |
aineksia |
ainesta |
aineksia |
ainesta |
aineksia |
Gen |
-n |
ainekse |
aineksie |
ainekse |
aineksie |
ainekse |
aineksie |
Ill |
mihin |
aineksee |
aineksii |
aineksee |
aineksii |
aineksee |
aineksii |
Ine |
-ssa |
aineksessa |
aineksissa |
aineksessa |
aineksissa |
aineksessa |
aineksissa |
Ela |
-sta |
aineksesta |
aineksista |
aineksesta |
aineksista |
aineksesta |
aineksista |
All |
-lle |
ainekselle |
aineksille |
ainekselle |
aineksille |
ainekselle |
aineksille |
Ade |
-lla |
aineksella |
aineksilla |
aineksella |
aineksilla |
aineksella |
aineksilla |
Abl |
-lta |
ainekselta |
aineksilta |
ainekselta |
aineksilta |
ainekselta |
aineksilta |
Tra |
-ksi |
aineksekse |
aineksikse |
aineksekse |
aineksikse |
aineksekse |
aineksikse |
Ess |
-na |
aineksena |
aineksina |
aineksena |
aineksina |
aineksena |
aineksina |
Abe |
-tta |
aineksetta |
aineksitta |
aineksetta |
aineksitta |
aineksetta |
aineksitta |
Com |
-ne |
- |
aineksine |
- |
aineksine |
- |
aineksine |
Singular
Plural
Nom
-
ainekse
ainekse
ainekse
ainekse
ainekse
ainekse
Par
-ta
ainesta
ainesta
ainesta
aineksia
aineksia
aineksia
Gen
-n
ainekse
ainekse
ainekse
aineksie
aineksie
aineksie
Ill
mihin
aineksee
aineksee
aineksee
aineksii
aineksii
aineksii
Ine
-ssa
aineksessa
aineksessa
aineksessa
aineksissa
aineksissa
aineksissa
Ela
-sta
aineksesta
aineksesta
aineksesta
aineksista
aineksista
aineksista
All
-lle
ainekselle
ainekselle
ainekselle
aineksille
aineksille
aineksille
Ade
-lla
aineksella
aineksella
aineksella
aineksilla
aineksilla
aineksilla
Abl
-lta
ainekselta
ainekselta
ainekselta
aineksilta
aineksilta
aineksilta
Tra
-ksi
aineksekse
aineksekse
aineksekse
aineksikse
aineksikse
aineksikse
Ess
-na
aineksena
aineksena
aineksena
aineksina
aineksina
aineksina
Abe
-tta
aineksetta
aineksetta
aineksetta
aineksitta
aineksitta
aineksitta
Com
-ne
-
-
-
aineksine
aineksine
aineksine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ainekse |
ainekse |
ainekse |
ainekse |
ainekse |
ainekse |
Par |
-ta |
ainesta |
aineksia |
ainesta |
aineksia |
ainesta |
aineksia |
Gen |
-n |
ainekse |
aineksie |
ainekse |
aineksie |
ainekse |
aineksie |
Ill |
mihin |
aineksee |
aineksii |
aineksee |
aineksii |
aineksee |
aineksii |
Ine |
-ssa |
aineksessa |
aineksissa |
aineksessa |
aineksissa |
aineksessa |
aineksissa |
Ela |
-sta |
aineksesta |
aineksista |
aineksesta |
aineksista |
aineksesta |
aineksista |
All |
-lle |
ainekselle |
aineksille |
ainekselle |
aineksille |
ainekselle |
aineksille |
Ade |
-lla |
aineksella |
aineksilla |
aineksella |
aineksilla |
aineksella |
aineksilla |
Abl |
-lta |
ainekselta |
aineksilta |
ainekselta |
aineksilta |
ainekselta |
aineksilta |
Tra |
-ksi |
aineksekse |
aineksikse |
aineksekse |
aineksikse |
aineksekse |
aineksikse |
Ess |
-na |
aineksena |
aineksina |
aineksena |
aineksina |
aineksena |
aineksina |
Abe |
-tta |
aineksetta |
aineksitta |
aineksetta |
aineksitta |
aineksetta |
aineksitta |
Com |
-ne |
- |
aineksine |
- |
aineksine |
- |
aineksine |
Singular
Plural
Nom
-
ainekse
ainekse
ainekse
ainekse
ainekse
ainekse
Par
-ta
ainesta
ainesta
ainesta
aineksia
aineksia
aineksia
Gen
-n
ainekse
ainekse
ainekse
aineksie
aineksie
aineksie
Ill
mihin
aineksee
aineksee
aineksee
aineksii
aineksii
aineksii
Ine
-ssa
aineksessa
aineksessa
aineksessa
aineksissa
aineksissa
aineksissa
Ela
-sta
aineksesta
aineksesta
aineksesta
aineksista
aineksista
aineksista
All
-lle
ainekselle
ainekselle
ainekselle
aineksille
aineksille
aineksille
Ade
-lla
aineksella
aineksella
aineksella
aineksilla
aineksilla
aineksilla
Abl
-lta
ainekselta
ainekselta
ainekselta
aineksilta
aineksilta
aineksilta
Tra
-ksi
aineksekse
aineksekse
aineksekse
aineksikse
aineksikse
aineksikse
Ess
-na
aineksena
aineksena
aineksena
aineksina
aineksina
aineksina
Abe
-tta
aineksetta
aineksetta
aineksetta
aineksitta
aineksitta
aineksitta
Com
-ne
-
-
-
aineksine
aineksine
aineksine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
laho |
lahot |
Par |
-ta |
lahoa |
lahoja |
Gen |
-n |
lahon |
lahojen |
Ill |
mihin |
lahoon |
lahoihin |
Ine |
-ssa |
lahossa |
lahoissa |
Ela |
-sta |
lahosta |
lahoista |
All |
-lle |
laholle |
lahoille |
Ade |
-lla |
laholla |
lahoilla |
Abl |
-lta |
laholta |
lahoilta |
Tra |
-ksi |
lahoksi |
lahoiksi |
Ess |
-na |
lahona |
lahoina |
Abe |
-tta |
lahotta |
lahoitta |
Com |
-ne |
- |
lahoine |
Ins |
-in |
- |
lahoin |
Singular
Plural
Nom
-
laho
lahot
Par
-ta
lahoa
lahoja
Gen
-n
lahon
lahojen
Ill
mihin
lahoon
lahoihin
Ine
-ssa
lahossa
lahoissa
Ela
-sta
lahosta
lahoista
All
-lle
laholle
lahoille
Ade
-lla
laholla
lahoilla
Abl
-lta
laholta
lahoilta
Tra
-ksi
lahoksi
lahoiksi
Ess
-na
lahona
lahoina
Abe
-tta
lahotta
lahoitta
Com
-ne
-
lahoine
Ins
-in
-
lahoin
| rot | laho, lahoaminen, lahovika, alamäki, mätäneminen, rappio |
| rotten | mätä, laho, pilaantunut, kurja, surkea, ikävä |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
laho |
laho |
laho |
laho |
laho |
laho |
Par |
-ta |
lahoa |
lahoja |
lahoa |
lahoja |
lahoa |
lahoja |
Gen |
-n |
laho |
lahoje |
laho |
lahoje |
laho |
lahoje |
Ill |
mihin |
lahoo |
lahoihi |
lahoo |
lahoihi |
lahoo |
lahoihi |
Ine |
-ssa |
lahossa |
lahoissa |
lahossa |
lahoissa |
lahossa |
lahoissa |
Ela |
-sta |
lahosta |
lahoista |
lahosta |
lahoista |
lahosta |
lahoista |
All |
-lle |
laholle |
lahoille |
laholle |
lahoille |
laholle |
lahoille |
Ade |
-lla |
laholla |
lahoilla |
laholla |
lahoilla |
laholla |
lahoilla |
Abl |
-lta |
laholta |
lahoilta |
laholta |
lahoilta |
laholta |
lahoilta |
Tra |
-ksi |
lahokse |
lahoikse |
lahokse |
lahoikse |
lahokse |
lahoikse |
Ess |
-na |
lahona |
lahoina |
lahona |
lahoina |
lahona |
lahoina |
Abe |
-tta |
lahotta |
lahoitta |
lahotta |
lahoitta |
lahotta |
lahoitta |
Com |
-ne |
- |
lahoine |
- |
lahoine |
- |
lahoine |
Singular
Plural
Nom
-
laho
laho
laho
laho
laho
laho
Par
-ta
lahoa
lahoa
lahoa
lahoja
lahoja
lahoja
Gen
-n
laho
laho
laho
lahoje
lahoje
lahoje
Ill
mihin
lahoo
lahoo
lahoo
lahoihi
lahoihi
lahoihi
Ine
-ssa
lahossa
lahossa
lahossa
lahoissa
lahoissa
lahoissa
Ela
-sta
lahosta
lahosta
lahosta
lahoista
lahoista
lahoista
All
-lle
laholle
laholle
laholle
lahoille
lahoille
lahoille
Ade
-lla
laholla
laholla
laholla
lahoilla
lahoilla
lahoilla
Abl
-lta
laholta
laholta
laholta
lahoilta
lahoilta
lahoilta
Tra
-ksi
lahokse
lahokse
lahokse
lahoikse
lahoikse
lahoikse
Ess
-na
lahona
lahona
lahona
lahoina
lahoina
lahoina
Abe
-tta
lahotta
lahotta
lahotta
lahoitta
lahoitta
lahoitta
Com
-ne
-
-
-
lahoine
lahoine
lahoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
laho |
laho |
laho |
laho |
laho |
laho |
Par |
-ta |
lahoa |
lahoja |
lahoa |
lahoja |
lahoa |
lahoja |
Gen |
-n |
laho |
lahoje |
laho |
lahoje |
laho |
lahoje |
Ill |
mihin |
lahoo |
lahoihi |
lahoo |
lahoihi |
lahoo |
lahoihi |
Ine |
-ssa |
lahossa |
lahoissa |
lahossa |
lahoissa |
lahossa |
lahoissa |
Ela |
-sta |
lahosta |
lahoista |
lahosta |
lahoista |
lahosta |
lahoista |
All |
-lle |
laholle |
lahoille |
laholle |
lahoille |
laholle |
lahoille |
Ade |
-lla |
laholla |
lahoilla |
laholla |
lahoilla |
laholla |
lahoilla |
Abl |
-lta |
laholta |
lahoilta |
laholta |
lahoilta |
laholta |
lahoilta |
Tra |
-ksi |
lahokse |
lahoikse |
lahokse |
lahoikse |
lahokse |
lahoikse |
Ess |
-na |
lahona |
lahoina |
lahona |
lahoina |
lahona |
lahoina |
Abe |
-tta |
lahotta |
lahoitta |
lahotta |
lahoitta |
lahotta |
lahoitta |
Com |
-ne |
- |
lahoine |
- |
lahoine |
- |
lahoine |
Singular
Plural
Nom
-
laho
laho
laho
laho
laho
laho
Par
-ta
lahoa
lahoa
lahoa
lahoja
lahoja
lahoja
Gen
-n
laho
laho
laho
lahoje
lahoje
lahoje
Ill
mihin
lahoo
lahoo
lahoo
lahoihi
lahoihi
lahoihi
Ine
-ssa
lahossa
lahossa
lahossa
lahoissa
lahoissa
lahoissa
Ela
-sta
lahosta
lahosta
lahosta
lahoista
lahoista
lahoista
All
-lle
laholle
laholle
laholle
lahoille
lahoille
lahoille
Ade
-lla
laholla
laholla
laholla
lahoilla
lahoilla
lahoilla
Abl
-lta
laholta
laholta
laholta
lahoilta
lahoilta
lahoilta
Tra
-ksi
lahokse
lahokse
lahokse
lahoikse
lahoikse
lahoikse
Ess
-na
lahona
lahona
lahona
lahoina
lahoina
lahoina
Abe
-tta
lahotta
lahotta
lahotta
lahoitta
lahoitta
lahoitta
Com
-ne
-
-
-
lahoine
lahoine
lahoine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
puu |
puut |
Par |
-ta |
puuta |
puita |
Gen |
-n |
puun |
puitten / puiden |
Ill |
mihin |
puuhun |
puihin |
Ine |
-ssa |
puussa |
puissa |
Ela |
-sta |
puusta |
puista |
All |
-lle |
puulle |
puille |
Ade |
-lla |
puulla |
puilla |
Abl |
-lta |
puulta |
puilta |
Tra |
-ksi |
puuksi |
puiksi |
Ess |
-na |
puuna |
puina |
Abe |
-tta |
puutta |
puitta |
Com |
-ne |
- |
puine |
Ins |
-in |
- |
puin |
Singular
Plural
Nom
-
puu
puut
Par
-ta
puuta
puita
Gen
-n
puun
puitten / puiden
Ill
mihin
puuhun
puihin
Ine
-ssa
puussa
puissa
Ela
-sta
puusta
puista
All
-lle
puulle
puille
Ade
-lla
puulla
puilla
Abl
-lta
puulta
puilta
Tra
-ksi
puuksi
puiksi
Ess
-na
puuna
puina
Abe
-tta
puutta
puitta
Com
-ne
-
puine
Ins
-in
-
puin
| wood | puu, puut, puulaji, metsä, polttopuut, puumaila |
| tree | puu |
| timber | puu, puutavara, puut, metsä, hirsi, puusto |
| wooden |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
puu |
puu |
puu |
puu |
puu |
puu |
Par |
-ta |
puuta |
puita |
puuta |
puita |
puuta |
puita |
Gen |
-n |
puu |
puitte |
puu |
puitte |
puu |
puitte |
Ill |
mihin |
puuhu |
puihi |
puuhu |
puihi |
puuhu |
puihi |
Ine |
-ssa |
puussa |
puissa |
puussa |
puissa |
puussa |
puissa |
Ela |
-sta |
puusta |
puista |
puusta |
puista |
puusta |
puista |
All |
-lle |
puulle |
puille |
puulle |
puille |
puulle |
puille |
Ade |
-lla |
puulla |
puilla |
puulla |
puilla |
puulla |
puilla |
Abl |
-lta |
puulta |
puilta |
puulta |
puilta |
puulta |
puilta |
Tra |
-ksi |
puukse |
puikse |
puukse |
puikse |
puukse |
puikse |
Ess |
-na |
puuna |
puina |
puuna |
puina |
puuna |
puina |
Abe |
-tta |
puutta |
puitta |
puutta |
puitta |
puutta |
puitta |
Com |
-ne |
- |
puine |
- |
puine |
- |
puine |
Singular
Plural
Nom
-
puu
puu
puu
puu
puu
puu
Par
-ta
puuta
puuta
puuta
puita
puita
puita
Gen
-n
puu
puu
puu
puitte
puitte
puitte
Ill
mihin
puuhu
puuhu
puuhu
puihi
puihi
puihi
Ine
-ssa
puussa
puussa
puussa
puissa
puissa
puissa
Ela
-sta
puusta
puusta
puusta
puista
puista
puista
All
-lle
puulle
puulle
puulle
puille
puille
puille
Ade
-lla
puulla
puulla
puulla
puilla
puilla
puilla
Abl
-lta
puulta
puulta
puulta
puilta
puilta
puilta
Tra
-ksi
puukse
puukse
puukse
puikse
puikse
puikse
Ess
-na
puuna
puuna
puuna
puina
puina
puina
Abe
-tta
puutta
puutta
puutta
puitta
puitta
puitta
Com
-ne
-
-
-
puine
puine
puine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
puu |
puu |
puu |
puu |
puu |
puu |
Par |
-ta |
puuta |
puita |
puuta |
puita |
puuta |
puita |
Gen |
-n |
puu |
puitte |
puu |
puitte |
puu |
puitte |
Ill |
mihin |
puuhu |
puihi |
puuhu |
puihi |
puuhu |
puihi |
Ine |
-ssa |
puussa |
puissa |
puussa |
puissa |
puussa |
puissa |
Ela |
-sta |
puusta |
puista |
puusta |
puista |
puusta |
puista |
All |
-lle |
puulle |
puille |
puulle |
puille |
puulle |
puille |
Ade |
-lla |
puulla |
puilla |
puulla |
puilla |
puulla |
puilla |
Abl |
-lta |
puulta |
puilta |
puulta |
puilta |
puulta |
puilta |
Tra |
-ksi |
puukse |
puikse |
puukse |
puikse |
puukse |
puikse |
Ess |
-na |
puuna |
puina |
puuna |
puina |
puuna |
puina |
Abe |
-tta |
puutta |
puitta |
puutta |
puitta |
puutta |
puitta |
Com |
-ne |
- |
puine |
- |
puine |
- |
puine |
Singular
Plural
Nom
-
puu
puu
puu
puu
puu
puu
Par
-ta
puuta
puuta
puuta
puita
puita
puita
Gen
-n
puu
puu
puu
puitte
puitte
puitte
Ill
mihin
puuhu
puuhu
puuhu
puihi
puihi
puihi
Ine
-ssa
puussa
puussa
puussa
puissa
puissa
puissa
Ela
-sta
puusta
puusta
puusta
puista
puista
puista
All
-lle
puulle
puulle
puulle
puille
puille
puille
Ade
-lla
puulla
puulla
puulla
puilla
puilla
puilla
Abl
-lta
puulta
puulta
puulta
puilta
puilta
puilta
Tra
-ksi
puukse
puukse
puukse
puikse
puikse
puikse
Ess
-na
puuna
puuna
puuna
puina
puina
puina
Abe
-tta
puutta
puutta
puutta
puitta
puitta
puitta
Com
-ne
-
-
-
puine
puine
puine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
puuaines |
puuainekset |
Par |
-ta |
puuainesta |
puuaineksia |
Gen |
-n |
puuaineksen |
puuaineksien / puuainesten |
Ill |
mihin |
puuainekseen |
puuaineksiin |
Ine |
-ssa |
puuaineksessa |
puuaineksissa |
Ela |
-sta |
puuaineksesta |
puuaineksista |
All |
-lle |
puuainekselle |
puuaineksille |
Ade |
-lla |
puuaineksella |
puuaineksilla |
Abl |
-lta |
puuainekselta |
puuaineksilta |
Tra |
-ksi |
puuainekseksi |
puuaineksiksi |
Ess |
-na |
puuaineksena |
puuaineksina |
Abe |
-tta |
puuaineksetta |
puuaineksitta |
Com |
-ne |
- |
puuaineksine |
Ins |
-in |
- |
puuaineksin |
Singular
Plural
Nom
-
puuaines
puuainekset
Par
-ta
puuainesta
puuaineksia
Gen
-n
puuaineksen
puuaineksien / puuainesten
Ill
mihin
puuainekseen
puuaineksiin
Ine
-ssa
puuaineksessa
puuaineksissa
Ela
-sta
puuaineksesta
puuaineksista
All
-lle
puuainekselle
puuaineksille
Ade
-lla
puuaineksella
puuaineksilla
Abl
-lta
puuainekselta
puuaineksilta
Tra
-ksi
puuainekseksi
puuaineksiksi
Ess
-na
puuaineksena
puuaineksina
Abe
-tta
puuaineksetta
puuaineksitta
Com
-ne
-
puuaineksine
Ins
-in
-
puuaineksin
| in wood | |
| wood |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
puuainekse |
puuainekse |
puuainekse |
puuainekse |
puuainekse |
puuainekse |
Par |
-ta |
puuainesta |
puuaineksia |
puuainesta |
puuaineksia |
puuainesta |
puuaineksia |
Gen |
-n |
puuainekse |
puuaineksie |
puuainekse |
puuaineksie |
puuainekse |
puuaineksie |
Ill |
mihin |
puuaineksee |
puuaineksii |
puuaineksee |
puuaineksii |
puuaineksee |
puuaineksii |
Ine |
-ssa |
puuaineksessa |
puuaineksissa |
puuaineksessa |
puuaineksissa |
puuaineksessa |
puuaineksissa |
Ela |
-sta |
puuaineksesta |
puuaineksista |
puuaineksesta |
puuaineksista |
puuaineksesta |
puuaineksista |
All |
-lle |
puuainekselle |
puuaineksille |
puuainekselle |
puuaineksille |
puuainekselle |
puuaineksille |
Ade |
-lla |
puuaineksella |
puuaineksilla |
puuaineksella |
puuaineksilla |
puuaineksella |
puuaineksilla |
Abl |
-lta |
puuainekselta |
puuaineksilta |
puuainekselta |
puuaineksilta |
puuainekselta |
puuaineksilta |
Tra |
-ksi |
puuaineksekse |
puuaineksikse |
puuaineksekse |
puuaineksikse |
puuaineksekse |
puuaineksikse |
Ess |
-na |
puuaineksena |
puuaineksina |
puuaineksena |
puuaineksina |
puuaineksena |
puuaineksina |
Abe |
-tta |
puuaineksetta |
puuaineksitta |
puuaineksetta |
puuaineksitta |
puuaineksetta |
puuaineksitta |
Com |
-ne |
- |
puuaineksine |
- |
puuaineksine |
- |
puuaineksine |
Singular
Plural
Nom
-
puuainekse
puuainekse
puuainekse
puuainekse
puuainekse
puuainekse
Par
-ta
puuainesta
puuainesta
puuainesta
puuaineksia
puuaineksia
puuaineksia
Gen
-n
puuainekse
puuainekse
puuainekse
puuaineksie
puuaineksie
puuaineksie
Ill
mihin
puuaineksee
puuaineksee
puuaineksee
puuaineksii
puuaineksii
puuaineksii
Ine
-ssa
puuaineksessa
puuaineksessa
puuaineksessa
puuaineksissa
puuaineksissa
puuaineksissa
Ela
-sta
puuaineksesta
puuaineksesta
puuaineksesta
puuaineksista
puuaineksista
puuaineksista
All
-lle
puuainekselle
puuainekselle
puuainekselle
puuaineksille
puuaineksille
puuaineksille
Ade
-lla
puuaineksella
puuaineksella
puuaineksella
puuaineksilla
puuaineksilla
puuaineksilla
Abl
-lta
puuainekselta
puuainekselta
puuainekselta
puuaineksilta
puuaineksilta
puuaineksilta
Tra
-ksi
puuaineksekse
puuaineksekse
puuaineksekse
puuaineksikse
puuaineksikse
puuaineksikse
Ess
-na
puuaineksena
puuaineksena
puuaineksena
puuaineksina
puuaineksina
puuaineksina
Abe
-tta
puuaineksetta
puuaineksetta
puuaineksetta
puuaineksitta
puuaineksitta
puuaineksitta
Com
-ne
-
-
-
puuaineksine
puuaineksine
puuaineksine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
puuainekse |
puuainekse |
puuainekse |
puuainekse |
puuainekse |
puuainekse |
Par |
-ta |
puuainesta |
puuaineksia |
puuainesta |
puuaineksia |
puuainesta |
puuaineksia |
Gen |
-n |
puuainekse |
puuaineksie |
puuainekse |
puuaineksie |
puuainekse |
puuaineksie |
Ill |
mihin |
puuaineksee |
puuaineksii |
puuaineksee |
puuaineksii |
puuaineksee |
puuaineksii |
Ine |
-ssa |
puuaineksessa |
puuaineksissa |
puuaineksessa |
puuaineksissa |
puuaineksessa |
puuaineksissa |
Ela |
-sta |
puuaineksesta |
puuaineksista |
puuaineksesta |
puuaineksista |
puuaineksesta |
puuaineksista |
All |
-lle |
puuainekselle |
puuaineksille |
puuainekselle |
puuaineksille |
puuainekselle |
puuaineksille |
Ade |
-lla |
puuaineksella |
puuaineksilla |
puuaineksella |
puuaineksilla |
puuaineksella |
puuaineksilla |
Abl |
-lta |
puuainekselta |
puuaineksilta |
puuainekselta |
puuaineksilta |
puuainekselta |
puuaineksilta |
Tra |
-ksi |
puuaineksekse |
puuaineksikse |
puuaineksekse |
puuaineksikse |
puuaineksekse |
puuaineksikse |
Ess |
-na |
puuaineksena |
puuaineksina |
puuaineksena |
puuaineksina |
puuaineksena |
puuaineksina |
Abe |
-tta |
puuaineksetta |
puuaineksitta |
puuaineksetta |
puuaineksitta |
puuaineksetta |
puuaineksitta |
Com |
-ne |
- |
puuaineksine |
- |
puuaineksine |
- |
puuaineksine |
Singular
Plural
Nom
-
puuainekse
puuainekse
puuainekse
puuainekse
puuainekse
puuainekse
Par
-ta
puuainesta
puuainesta
puuainesta
puuaineksia
puuaineksia
puuaineksia
Gen
-n
puuainekse
puuainekse
puuainekse
puuaineksie
puuaineksie
puuaineksie
Ill
mihin
puuaineksee
puuaineksee
puuaineksee
puuaineksii
puuaineksii
puuaineksii
Ine
-ssa
puuaineksessa
puuaineksessa
puuaineksessa
puuaineksissa
puuaineksissa
puuaineksissa
Ela
-sta
puuaineksesta
puuaineksesta
puuaineksesta
puuaineksista
puuaineksista
puuaineksista
All
-lle
puuainekselle
puuainekselle
puuainekselle
puuaineksille
puuaineksille
puuaineksille
Ade
-lla
puuaineksella
puuaineksella
puuaineksella
puuaineksilla
puuaineksilla
puuaineksilla
Abl
-lta
puuainekselta
puuainekselta
puuainekselta
puuaineksilta
puuaineksilta
puuaineksilta
Tra
-ksi
puuaineksekse
puuaineksekse
puuaineksekse
puuaineksikse
puuaineksikse
puuaineksikse
Ess
-na
puuaineksena
puuaineksena
puuaineksena
puuaineksina
puuaineksina
puuaineksina
Abe
-tta
puuaineksetta
puuaineksetta
puuaineksetta
puuaineksitta
puuaineksitta
puuaineksitta
Com
-ne
-
-
-
puuaineksine
puuaineksine
puuaineksine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net