taipuu |
Verb, Active voice Indicative Present 3rd singular |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ puu |
Noun, Singular Nominative |
|
| to bend | taivuttaa, taipua, kumartua, koukistaa, kääntää, vääristää |
| to bow | kumartaa, taipua, kumartua, kumarrella, taivuttaa, painaa |
| to yield | tuottaa, antaa, taipua, antaa periksi, antaa myöten, luovuttaa |
| to give in | antaa periksi, taipua, luovuttaa, antautua, antaa myöten, lannistua |
| to defer to | taipua, mukautua jhk |
| to wave | heiluttaa, aaltoilla, vilkuttaa, lainehtia, huiskuttaa, taipua |
| to conjugate | taivuttaa, taipua |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
taivun |
|
ii |
taivut |
|
iii |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
taivumme / taivutaan |
|
ii |
taivutte |
|
iii |
taipuvat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
taivuin |
|
ii |
taivuit |
|
iii |
taipui |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
taivuimme / taivuttiin |
|
ii |
taivuitte |
|
iii |
taipuivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen taipunut |
en ole taipunut |
ii |
olet taipunut |
et ole taipunut |
iii |
on taipunut |
ei ole taipunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme taipuneet |
emme ole taipuneet |
ii |
olette taipuneet |
ette ole taipuneet |
iii |
ovat taipuneet |
eivät ole taipuneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin taipunut |
en ollut taipunut |
ii |
olit taipunut |
et ollut taipunut |
iii |
oli taipunut |
ei ollut taipunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme taipuneet |
emme olleet taipuneet |
ii |
olitte taipuneet |
ette olleet taipuneet |
iii |
olivat taipuneet |
eivät olleet taipuneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
taipuisin |
|
ii |
taipuisit |
|
iii |
taipuisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
taipuisimme |
|
ii |
taipuisitte |
|
iii |
taipuisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin taipunut |
en olisi taipunut |
ii |
olisit taipunut |
et olisi taipunut |
iii |
olisi taipunut |
ei olisi taipunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme taipuneet |
emme olisi taipuneet |
ii |
olisitte taipuneet |
ette olisi taipuneet |
iii |
olisivat taipuneet |
eivät olisi taipuneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
taipunen |
en taipune |
ii |
taipunet |
et taipune |
iii |
taipunee |
ei taipune |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
taipunemme |
emme taipune |
ii |
taipunette |
ette taipune |
iii |
taipunevat |
eivät taipune |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen taipunut |
en liene taipunut |
ii |
lienet taipunut |
et liene taipunut |
iii |
lienee taipunut |
ei liene taipunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme taipuneet |
emme liene taipuneet |
ii |
lienette taipuneet |
ette liene taipuneet |
iii |
lienevät taipuneet |
eivät liene taipuneet |
Singular
i |
- |
ii |
taivu |
iii |
taipukoon |
Plural
i |
taipukaamme |
ii |
taipukaa |
iii |
taipukoot |
Nom |
- |
taipua |
Tra |
-ksi |
taipuaksensa / taipuakseen |
Ine |
-ssa |
taipuessa |
Ins |
-in |
taipuen |
Ine |
-ssa |
taivuttaessa (passive) |
Ill |
mihin |
taipumaan |
Ine |
-ssa |
taipumassa |
Ela |
-sta |
taipumasta |
Ade |
-lla |
taipumalla |
Abe |
-tta |
taipumatta |
Ins |
-in |
taipuman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
taipuminen |
Par |
-ta |
taipumista |
taipumaisillaan / taipumaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
taivutaan |
ei taivuta |
Imperfect |
taivuttiin |
ei taivuttu |
Potential |
taivuttaneen |
ei taivuttane |
Conditional |
taivuttaisiin |
ei taivuttaisi |
Imperative Present |
taivuttakoon |
älköön taivuttako |
Imperative Perfect |
olkoon taivuttu |
älköön taivuttu |
Positive
Negative
Present
taivutaan
ei taivuta
Imperfect
taivuttiin
ei taivuttu
Potential
taivuttaneen
ei taivuttane
Conditional
taivuttaisiin
ei taivuttaisi
Imperative Present
taivuttakoon
älköön taivuttako
Imperative Perfect
olkoon taivuttu
älköön taivuttu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
taipuva |
taivuttava |
2nd |
taipunut |
taivuttu |
3rd |
taipuma |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tai |
tait |
Par |
-ta |
taita |
taita |
Gen |
-n |
tain |
taitten / taiden |
Ill |
mihin |
taihin |
taihin |
Ine |
-ssa |
taissa |
taissa |
Ela |
-sta |
taista |
taista |
All |
-lle |
taille |
taille |
Ade |
-lla |
tailla |
tailla |
Abl |
-lta |
tailta |
tailta |
Tra |
-ksi |
taiksi |
taiksi |
Ess |
-na |
taina |
taina |
Abe |
-tta |
taitta |
taitta |
Com |
-ne |
- |
taine |
Ins |
-in |
- |
tain |
Singular
Plural
Nom
-
tai
tait
Par
-ta
taita
taita
Gen
-n
tain
taitten / taiden
Ill
mihin
taihin
taihin
Ine
-ssa
taissa
taissa
Ela
-sta
taista
taista
All
-lle
taille
taille
Ade
-lla
tailla
tailla
Abl
-lta
tailta
tailta
Tra
-ksi
taiksi
taiksi
Ess
-na
taina
taina
Abe
-tta
taitta
taitta
Com
-ne
-
taine
Ins
-in
-
tain
| or | tai, vai, eikä, taikka, eli, tai muuten |
| otherwise | muuten, toisin, muutoin, muulla tavalla, muussa tapauksessa, tai |
| louse |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tai |
tai |
tai |
tai |
tai |
tai |
Par |
-ta |
taita |
taita |
taita |
taita |
taita |
taita |
Gen |
-n |
tai |
taitte |
tai |
taitte |
tai |
taitte |
Ill |
mihin |
taihi |
taihi |
taihi |
taihi |
taihi |
taihi |
Ine |
-ssa |
taissa |
taissa |
taissa |
taissa |
taissa |
taissa |
Ela |
-sta |
taista |
taista |
taista |
taista |
taista |
taista |
All |
-lle |
taille |
taille |
taille |
taille |
taille |
taille |
Ade |
-lla |
tailla |
tailla |
tailla |
tailla |
tailla |
tailla |
Abl |
-lta |
tailta |
tailta |
tailta |
tailta |
tailta |
tailta |
Tra |
-ksi |
taikse |
taikse |
taikse |
taikse |
taikse |
taikse |
Ess |
-na |
taina |
taina |
taina |
taina |
taina |
taina |
Abe |
-tta |
taitta |
taitta |
taitta |
taitta |
taitta |
taitta |
Com |
-ne |
- |
taine |
- |
taine |
- |
taine |
Singular
Plural
Nom
-
tai
tai
tai
tai
tai
tai
Par
-ta
taita
taita
taita
taita
taita
taita
Gen
-n
tai
tai
tai
taitte
taitte
taitte
Ill
mihin
taihi
taihi
taihi
taihi
taihi
taihi
Ine
-ssa
taissa
taissa
taissa
taissa
taissa
taissa
Ela
-sta
taista
taista
taista
taista
taista
taista
All
-lle
taille
taille
taille
taille
taille
taille
Ade
-lla
tailla
tailla
tailla
tailla
tailla
tailla
Abl
-lta
tailta
tailta
tailta
tailta
tailta
tailta
Tra
-ksi
taikse
taikse
taikse
taikse
taikse
taikse
Ess
-na
taina
taina
taina
taina
taina
taina
Abe
-tta
taitta
taitta
taitta
taitta
taitta
taitta
Com
-ne
-
-
-
taine
taine
taine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tai |
tai |
tai |
tai |
tai |
tai |
Par |
-ta |
taita |
taita |
taita |
taita |
taita |
taita |
Gen |
-n |
tai |
taitte |
tai |
taitte |
tai |
taitte |
Ill |
mihin |
taihi |
taihi |
taihi |
taihi |
taihi |
taihi |
Ine |
-ssa |
taissa |
taissa |
taissa |
taissa |
taissa |
taissa |
Ela |
-sta |
taista |
taista |
taista |
taista |
taista |
taista |
All |
-lle |
taille |
taille |
taille |
taille |
taille |
taille |
Ade |
-lla |
tailla |
tailla |
tailla |
tailla |
tailla |
tailla |
Abl |
-lta |
tailta |
tailta |
tailta |
tailta |
tailta |
tailta |
Tra |
-ksi |
taikse |
taikse |
taikse |
taikse |
taikse |
taikse |
Ess |
-na |
taina |
taina |
taina |
taina |
taina |
taina |
Abe |
-tta |
taitta |
taitta |
taitta |
taitta |
taitta |
taitta |
Com |
-ne |
- |
taine |
- |
taine |
- |
taine |
Singular
Plural
Nom
-
tai
tai
tai
tai
tai
tai
Par
-ta
taita
taita
taita
taita
taita
taita
Gen
-n
tai
tai
tai
taitte
taitte
taitte
Ill
mihin
taihi
taihi
taihi
taihi
taihi
taihi
Ine
-ssa
taissa
taissa
taissa
taissa
taissa
taissa
Ela
-sta
taista
taista
taista
taista
taista
taista
All
-lle
taille
taille
taille
taille
taille
taille
Ade
-lla
tailla
tailla
tailla
tailla
tailla
tailla
Abl
-lta
tailta
tailta
tailta
tailta
tailta
tailta
Tra
-ksi
taikse
taikse
taikse
taikse
taikse
taikse
Ess
-na
taina
taina
taina
taina
taina
taina
Abe
-tta
taitta
taitta
taitta
taitta
taitta
taitta
Com
-ne
-
-
-
taine
taine
taine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
puu |
puut |
Par |
-ta |
puuta |
puita |
Gen |
-n |
puun |
puitten / puiden |
Ill |
mihin |
puuhun |
puihin |
Ine |
-ssa |
puussa |
puissa |
Ela |
-sta |
puusta |
puista |
All |
-lle |
puulle |
puille |
Ade |
-lla |
puulla |
puilla |
Abl |
-lta |
puulta |
puilta |
Tra |
-ksi |
puuksi |
puiksi |
Ess |
-na |
puuna |
puina |
Abe |
-tta |
puutta |
puitta |
Com |
-ne |
- |
puine |
Ins |
-in |
- |
puin |
Singular
Plural
Nom
-
puu
puut
Par
-ta
puuta
puita
Gen
-n
puun
puitten / puiden
Ill
mihin
puuhun
puihin
Ine
-ssa
puussa
puissa
Ela
-sta
puusta
puista
All
-lle
puulle
puille
Ade
-lla
puulla
puilla
Abl
-lta
puulta
puilta
Tra
-ksi
puuksi
puiksi
Ess
-na
puuna
puina
Abe
-tta
puutta
puitta
Com
-ne
-
puine
Ins
-in
-
puin
| wood | puu, puut, puulaji, metsä, polttopuut, puumaila |
| tree | puu |
| timber | puu, puutavara, puut, metsä, hirsi, puusto |
| wooden |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
puu |
puu |
puu |
puu |
puu |
puu |
Par |
-ta |
puuta |
puita |
puuta |
puita |
puuta |
puita |
Gen |
-n |
puu |
puitte |
puu |
puitte |
puu |
puitte |
Ill |
mihin |
puuhu |
puihi |
puuhu |
puihi |
puuhu |
puihi |
Ine |
-ssa |
puussa |
puissa |
puussa |
puissa |
puussa |
puissa |
Ela |
-sta |
puusta |
puista |
puusta |
puista |
puusta |
puista |
All |
-lle |
puulle |
puille |
puulle |
puille |
puulle |
puille |
Ade |
-lla |
puulla |
puilla |
puulla |
puilla |
puulla |
puilla |
Abl |
-lta |
puulta |
puilta |
puulta |
puilta |
puulta |
puilta |
Tra |
-ksi |
puukse |
puikse |
puukse |
puikse |
puukse |
puikse |
Ess |
-na |
puuna |
puina |
puuna |
puina |
puuna |
puina |
Abe |
-tta |
puutta |
puitta |
puutta |
puitta |
puutta |
puitta |
Com |
-ne |
- |
puine |
- |
puine |
- |
puine |
Singular
Plural
Nom
-
puu
puu
puu
puu
puu
puu
Par
-ta
puuta
puuta
puuta
puita
puita
puita
Gen
-n
puu
puu
puu
puitte
puitte
puitte
Ill
mihin
puuhu
puuhu
puuhu
puihi
puihi
puihi
Ine
-ssa
puussa
puussa
puussa
puissa
puissa
puissa
Ela
-sta
puusta
puusta
puusta
puista
puista
puista
All
-lle
puulle
puulle
puulle
puille
puille
puille
Ade
-lla
puulla
puulla
puulla
puilla
puilla
puilla
Abl
-lta
puulta
puulta
puulta
puilta
puilta
puilta
Tra
-ksi
puukse
puukse
puukse
puikse
puikse
puikse
Ess
-na
puuna
puuna
puuna
puina
puina
puina
Abe
-tta
puutta
puutta
puutta
puitta
puitta
puitta
Com
-ne
-
-
-
puine
puine
puine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
puu |
puu |
puu |
puu |
puu |
puu |
Par |
-ta |
puuta |
puita |
puuta |
puita |
puuta |
puita |
Gen |
-n |
puu |
puitte |
puu |
puitte |
puu |
puitte |
Ill |
mihin |
puuhu |
puihi |
puuhu |
puihi |
puuhu |
puihi |
Ine |
-ssa |
puussa |
puissa |
puussa |
puissa |
puussa |
puissa |
Ela |
-sta |
puusta |
puista |
puusta |
puista |
puusta |
puista |
All |
-lle |
puulle |
puille |
puulle |
puille |
puulle |
puille |
Ade |
-lla |
puulla |
puilla |
puulla |
puilla |
puulla |
puilla |
Abl |
-lta |
puulta |
puilta |
puulta |
puilta |
puulta |
puilta |
Tra |
-ksi |
puukse |
puikse |
puukse |
puikse |
puukse |
puikse |
Ess |
-na |
puuna |
puina |
puuna |
puina |
puuna |
puina |
Abe |
-tta |
puutta |
puitta |
puutta |
puitta |
puutta |
puitta |
Com |
-ne |
- |
puine |
- |
puine |
- |
puine |
Singular
Plural
Nom
-
puu
puu
puu
puu
puu
puu
Par
-ta
puuta
puuta
puuta
puita
puita
puita
Gen
-n
puu
puu
puu
puitte
puitte
puitte
Ill
mihin
puuhu
puuhu
puuhu
puihi
puihi
puihi
Ine
-ssa
puussa
puussa
puussa
puissa
puissa
puissa
Ela
-sta
puusta
puusta
puusta
puista
puista
puista
All
-lle
puulle
puulle
puulle
puille
puille
puille
Ade
-lla
puulla
puulla
puulla
puilla
puilla
puilla
Abl
-lta
puulta
puulta
puulta
puilta
puilta
puilta
Tra
-ksi
puukse
puukse
puukse
puikse
puikse
puikse
Ess
-na
puuna
puuna
puuna
puina
puina
puina
Abe
-tta
puutta
puutta
puutta
puitta
puitta
puitta
Com
-ne
-
-
-
puine
puine
puine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net