Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

tein te   Pron Pers Ins
tie   N Pl Ins
tee   N Pl Ins
tehdä   V Act Ind Prt Sg1

te, personal pronoun

up ↑
Wiktionary
(personal) you (second-person plural; when addressing many persons or when addressing politely or formally one person)

Usage:
Depending on the context, the pronoun can sometimes be omitted in written language if the text remains fluent – the pronoun is in spoken language practically always used (compare the usage of sinä (“you sg”)).When addressing politely or formally one person in a written form, it is recommendable to capitalize the pronoun Te.When addressing one person, the active past participle must be singular in negative past indicative, in present perfect of all moods both affirmative and negative and past perfect indicative — because there is one person addressed: Te ette ollut täällä silloin.You were not here at that time. (negative past indicative)Te olette ollut täällä silloin.You have been here at that time. (affirmative present perfect indicative)Te ette ole ollut täällä silloin.You have not been here at that time. (negative present perfect indicative)Te olisitte ollut täällä silloin.You would have been here at that time. (affirmative present perfect conditional)Te ette olisi ollut täällä silloin.You would have not been here at that time. (negative present perfect conditional)Te lienette ollut täällä silloin.You have probably been here at that time. (affirmative present perfect potential)Te ette liene ollut täällä silloin.You haven't probably been here at that time. (negative present perfect potential)Te olitte ollut täällä silloin.You had been here at that time. (affirmative past perfect indicative)Te ette ollut ollut täällä silloin.You had not been here at that time. (negative past perfect indicative; note ollut twice)
Synonyms:
tet (dialectal)työ (dialectal)
Derived terms:
teititellä (verb)
Etymology:
From Proto-Finnic tek, from Proto-Uralic te. The word is inflected as plural, but there is no plural marker in the nominative, except in dialects (tet).
Source: Wiktionary
Examples:
Etkö enää tunne minua?Don't you know me any longer?
Minulla on kova nälkä.I am very hungry.
Sinussa ei ole mitään vikaa.There is nothing wrong with you.
Minä rakastan häntä.I love him.
Heihin ei voi luottaa.They cannot be trusted.
Saat vastaukseni minulta huomenna.You will get an answer from me tomorrow.
Näin teidät ravintolassa.I saw them in the restaurant.
En tunne heitä.I don't know them.
Tämä on meidän kirjamme.This is our book.
Minusta appelsiini on huono.In my opinion the orange is bad.
Anna omena meille!Give the apple to us!

tie, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - tie tiet
Par -ta tietä teitä
Gen -n tien teitten / teiden
Ill mihin tiehen teihin
Ine -ssa tiessä teissä
Ela -sta tiestä teistä
All -lle tielle teille
Ade -lla tiellä teillä
Abl -lta tieltä teiltä
Tra -ksi tieksi teiksi
Ess -na tienä teinä
Abe -tta tiettä teittä
Com -ne - teine
Ins -in - tein
Wikipedia

A road is a thoroughfare, route, or way on land between two places that has been paved or otherwise improved to allow travel by foot or by some form of conveyance (including a motor vehicle, cart, bicycle, or horse).

Source: Wikipedia
Wiktionary
way (by which to go/walk/move)

road

avenue

path

Derived terms:
teitse
tiehyt
tiestö
tietää
tietön

Compounds:
ajotie
alatie
asetie
asfalttitie
autotie
hengitystie
hiekkatie
ilmatie
jakelutie
jalankulkutie
jalantie
jalkatie
jäätie
kalatie
kantatie
kapulatie
karavaanitie
karkutie
karttatie
kauppatie
kauttakulkutie
kehätie
kelkkatie
keskitie
kiertotie
kiitotie
kohtalontie
kokoojatie
komentotie
kotitie
koulutie
kulkutie
kylätie
kädentie
kärrytie
kärsimystie
kävelytie
läpikulkutie
maantie
maisematie
meritie
metsäautotie
metsätie
moottoriliikennetie
moottoritie
museotie
napintie
nelostie
ohikulkutie
ohitustie
oikeustie
oikotie
opintie
paikallistie
pakotie
peltotie
pengertie
perääntymistie
pihatie
pikitie
poistumistie
puistotie
purkautumistie
pyörätie
pääntie
pääsytie
päätie
raitiotie
rantatie
rautatie
ristintie
runkotie
sappitie
saunatie
sepelitie
serpentiinitie
serpenttiinitie
siirtotie
silkkitie
sisävesitie
sisäänajotie
sisääntulotie
sivutie
sopimustie
soratie
suojatie
syrjätie
takatie
talvitie
telatie
tiealue
tiehoitokunta
tiehoitomaksu
tiehöylä
tiejyrä
tiekartta
tiekilometri
tiekone
tiekuljetus
tiekunta
tieliikenne
tielinja
tiemaa
tiemaisema
tiemaksu
tiemerkintä
tiemestari
tienhaara
tienlaita
tienmutka
tienparannus
tienpenger
tienpenkka
tienpinta
tienpito
tienpohja
tienpäällyste
tienreuna
tienristeys
tienrunko
tiensivu
tienvarsi
tienvieri
tienvierusta
tienviitta
tieoikeus
tieopaste
tieosa
tieosakas
tieosuus
tieosuuskunta
tiepalvelu
tiepartio
tiepenger
tiepiiri
tiesulku
tiesuola
tiesääpalvelu
tietoimitus
tietulli
tietyö
tieura
tieverkko
tieyhteys
tilustie
tullitie
ulosmenotie
ulospääsytie
valitustie
valtatie
varapoistumistie
varatie
venetie
vesitie
viertotie
viittatie
viljelystie
virkatie
virtsatie
vuoristotie
yhdystie
yksityistie
ylätie
öljysoratie

Etymology:
From Proto-Finnic tee, from Proto-Finno-Permic teje.
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tieni tieni tiesi tiesi tiensä tiensä
Par -ta tietäni teitäni tietäsi teitäsi tietänsä / tietään teitänsä / teitään
Gen -n tieni teitteni / teideni tiesi teittesi / teidesi tiensä teittensä / teidensä
Ill mihin tieheni teihini tiehesi teihisi tiehensä teihinsä
Ine -ssa tiessäni teissäni tiessäsi teissäsi tiessänsä / tiessään teissänsä / teissään
Ela -sta tiestäni teistäni tiestäsi teistäsi tiestänsä / tiestään teistänsä / teistään
All -lle tielleni teilleni tiellesi teillesi tielleen / tiellensä teillensä / teilleän
Ade -lla tielläni teilläni tielläsi teilläsi tiellänsä / tiellään teillänsä / teillään
Abl -lta tieltäni teiltäni tieltäsi teiltäsi tieltänsä / tieltään teiltänsä / teiltään
Tra -ksi tiekseni teikseni tieksesi teiksesi tiekseen / tieksensä teikseen / teiksensä
Ess -na tienäni teinäni tienäsi teinäsi tienänsä / tienään teinänsä / teinään
Abe -tta tiettäni teittäni tiettäsi teittäsi tiettänsä / tiettään teittänsä / teittään
Com -ne - teineni - teinesi - teineen / teinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tiemme tiemme tienne tienne tiensä tiensä
Par -ta tietämme teitämme tietänne teitänne tietänsä / tietään teitänsä / teitään
Gen -n tiemme teittemme / teidemme tienne teittenne / teidenne tiensä teittensä / teidensä
Ill mihin tiehemme teihimme tiehenne teihinne tiehensä teihinsä
Ine -ssa tiessämme teissämme tiessänne teissänne tiessänsä / tiessään teissänsä / teissään
Ela -sta tiestämme teistämme tiestänne teistänne tiestänsä / tiestään teistänsä / teistään
All -lle tiellemme teillemme tiellenne teillenne tielleen / tiellensä teillensä / teilleän
Ade -lla tiellämme teillämme tiellänne teillänne tiellänsä / tiellään teillänsä / teillään
Abl -lta tieltämme teiltämme tieltänne teiltänne tieltänsä / tieltään teiltänsä / teiltään
Tra -ksi tieksemme teiksemme tieksenne teiksenne tiekseen / tieksensä teikseen / teiksensä
Ess -na tienämme teinämme tienänne teinänne tienänsä / tienään teinänsä / teinään
Abe -tta tiettämme teittämme tiettänne teittänne tiettänsä / tiettään teittänsä / teittään
Com -ne - teinemme - teinenne - teineen / teinensä

tee, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - tee teet
Par -ta teetä teitä
Gen -n teen teien
Ill mihin teehen teihin
Ine -ssa teessä teissä
Ela -sta teestä teistä
All -lle teelle teille
Ade -lla teellä teillä
Abl -lta teeltä teiltä
Tra -ksi teeksi teiksi
Ess -na teenä teinä
Abe -tta teettä teittä
Com -ne - teine
Ins -in - tein

Translations & synonyms

tea tee, illallinen, iltapäiväateria, ilta-ateria
char siivooja, tee
Wikipedia

Tea is an aromatic beverage commonly prepared by pouring hot or boiling water over cured or fresh leaves of Camellia sinensis, an evergreen shrub native to China and East Asia. After water, it is the most widely consumed drink in the world. There are many different types of tea; some, like Chinese greens and Darjeeling, have a cooling, slightly bitter, and astringent flavour, while others have vastly different profiles that include sweet, nutty, floral, or grassy notes.

Source: Wikipedia
Wiktionary
(uncountable) tea (dried leaves or buds of the tea plant, Camellia sinensis)

     Fin: Mene kauppaan ja osta teetä.
     Eng: Go to the supermarket and buy some tea.
(uncountable) tea (drink made by infusing these dried leaves or buds in hot water)

     Fin: Haluaisitko teetä?
     Eng: Would you like some tea?
(countable) tea (variety of the tea plant)

     Fin: Darjeeling on intialainen tee.
     Eng: Darjeeling is a tea from India.
(uncountable, by extension) tea (any drink made by infusing parts of various other plants)

     Fin: yrttitee, kamomillatee, minttutee
     Eng: herb tea, camomile tea, mint tea
(countable) tea, cup of tea (cup of any one of these drinks)

Usage:
As the plural forms are quite rarely used and as they, with the exception of nominative, look the same as the plural forms of tie (“road”), it may be advisable to substitute a synonym for the word tee in those cases.
Synonyms:
(drink made of Camella sinensis): saikka, tsaju, tsaiju (dialectal)(variety of the tea plant): teelaatu(cup of tea): teekupillinen, kuppi teetä
Derived terms:
aamutee
hedelmätee
hopeatee
iltatee
irtotee
jäätee
kamomillatee
kukkatee
kuplatee
minttutee
piparminttutee
pussitee
ruusunmarjatee
sitruunatee
teeastiasto
teehuone
teejuoma
teekalusto
teekannu
teekeitin
teekuppi
teelaatu
teelasi
teelehdet
teelehti
teeleipä
teelusikka
teemakkara
teenjuonti
teenkasvatus
teenkeitin
teenlehdet
teenviljely
teepannu
teepensas
teepussi
teepöytä
teesekoitus
teeseremonia
teesieni
teesiivilä
teetarjoilu
teetarjotin
teetupa
teevati
teevesi
vadelmatee
yrttitee

The name of the Latin-script letter T.

Etymology:
Borrowed from Swedish te, from Dutch thee, from Min Nan 茶 (tê) (Amoy dialect), from Old Chinese, ultimately from Proto-Sino-Tibetan s-la (“leaf, tea”). From Latin tē.
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - teeni teeni teesi teesi teensä teensä
Par -ta teetäni teitäni teetäsi teitäsi teetänsä / teetään teitänsä / teitään
Gen -n teeni teieni teesi teiesi teensä teiensä
Ill mihin teeheni teihini teehesi teihisi teehensä teihinsä
Ine -ssa teessäni teissäni teessäsi teissäsi teessänsä / teessään teissänsä / teissään
Ela -sta teestäni teistäni teestäsi teistäsi teestänsä / teestään teistänsä / teistään
All -lle teelleni teilleni teellesi teillesi teelleen / teellensä teillensä / teilleän
Ade -lla teelläni teilläni teelläsi teilläsi teellänsä / teellään teillänsä / teillään
Abl -lta teeltäni teiltäni teeltäsi teiltäsi teeltänsä / teeltään teiltänsä / teiltään
Tra -ksi teekseni teikseni teeksesi teiksesi teekseen / teeksensä teikseen / teiksensä
Ess -na teenäni teinäni teenäsi teinäsi teenänsä / teenään teinänsä / teinään
Abe -tta teettäni teittäni teettäsi teittäsi teettänsä / teettään teittänsä / teittään
Com -ne - teineni - teinesi - teineen / teinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - teemme teemme teenne teenne teensä teensä
Par -ta teetämme teitämme teetänne teitänne teetänsä / teetään teitänsä / teitään
Gen -n teemme teiemme teenne teienne teensä teiensä
Ill mihin teehemme teihimme teehenne teihinne teehensä teihinsä
Ine -ssa teessämme teissämme teessänne teissänne teessänsä / teessään teissänsä / teissään
Ela -sta teestämme teistämme teestänne teistänne teestänsä / teestään teistänsä / teistään
All -lle teellemme teillemme teellenne teillenne teelleen / teellensä teillensä / teilleän
Ade -lla teellämme teillämme teellänne teillänne teellänsä / teellään teillänsä / teillään
Abl -lta teeltämme teiltämme teeltänne teiltänne teeltänsä / teeltään teiltänsä / teiltään
Tra -ksi teeksemme teiksemme teeksenne teiksenne teekseen / teeksensä teikseen / teiksensä
Ess -na teenämme teinämme teenänne teinänne teenänsä / teenään teinänsä / teinään
Abe -tta teettämme teittämme teettänne teittänne teettänsä / teettään teittänsä / teittään
Com -ne - teinemme - teinenne - teineen / teinensä

tehdä, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i teen en tee
ii teet et tee
iii tekee ei tee
Plural
i teemme / tehdään emme tee / ei tehdä
ii teette ette tee
iii tekevät eivät tee

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i tein en tehnyt
ii teit et tehnyt
iii teki ei tehnyt
Plural
i teimme / tehtiin emme tehneet / ei tehty
ii teitte ette tehneet
iii tekivät eivät tehneet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen tehnyt en ole tehnyt
ii olet tehnyt et ole tehnyt
iii on tehnyt ei ole tehnyt
Plural
i olemme tehneet emme ole tehneet
ii olette tehneet ette ole tehneet
iii ovat tehneet eivät ole tehneet

Translations & synonyms

make tehdä, saada, suorittaa, luoda, valmistaa, ansaita
do tehdä, toimia, riittää, pärjätä, saada aikaan, nähdä
perform suorittaa, tehdä, esittää, täyttää, suoriutua, toimia
conclude tehdä, päättää, solmia, lopettaa, päättyä
carry out suorittaa, toteuttaa, tehdä, täyttää, panna täytäntöön, panna toimeen
conduct suorittaa, tehdä, johtaa, hoitaa, opastaa, saattaa
enter into tehdä, tulla, ryhtyä, astua, mennä, ruveta
work työskennellä, toimia, tehdä työtä, vaikuttaa, tehdä, työstää
render tehdä, antaa, esittää, maksaa, kääntää, rapata
lodge jättää, tehdä, esittää, majoittua, asua, majailla
turn kääntää, kääntyä, muuttaa, hapantua, pyöriä, tehdä
run ajaa, suorittaa, käyttää, juosta, käydä, tehdä
form muodostaa, muodostua, tehdä, perustaa, hahmottua, laatia
carry on jatkaa, harjoittaa, suorittaa, tehdä, käyttäytyä huonosti, touhottaa
commit tehdä, passittaa, saattaa jhk asemaan, asettaa alttiiksi
fix korjata, kiinnittää, päättää, asentaa, hoitaa, tehdä
throw heittää, heitellä, syöstä, viskoa, saattaa, tehdä
bring in tuottaa, tehdä, langettaa, korjata
send out lähettää, päästää, tehdä, säteillä, uhota, työntää
craft tehdä
lay asettaa, laatia, määrätä, laskea, panna, tehdä
reduce to tehdä, tiivistää, muuttaa jksk, pakottaa jhk
tailor räätälöidä, tehdä, suunnitella yksilöllisesti
perpetrate syyllistyä, tehdä, saada aikaan
produce tuottaa, valmistaa, aiheuttaa, aikaansaada, synnyttää, tehdä

Wiktionary
(transitive) to do, perform, execute

     Fin: Mitä sinä teet?
     Eng: What are you doing?
     Fin: Meidän täytyy tehdä biopsia selvittääksemme oireiden syyn.
     Eng: We need to perform a biopsy in order to find out the cause of the symptoms.
     Fin: Mitä menit tekemään?What did you do? / What have you done? (scolding tone); literally "What did you go (to) do?"
     Eng:
(transitive) to make, manufacture

     Fin: Tein äidilleni kakun.
     Eng: I made a cake for my mom.
(transitive) to commit, perpetrate, carry out, conduct (to do, as a crime, sin, or fault)

     Fin: ~ itsemurha
     Eng: ― to commit suicide
     Fin: ~ rikos
     Eng: ― to commit a crime, perpetrate an offense
     Fin: ~ virhe
     Eng: ― to commit a mistake, make an error
     Fin: ~ koe, ~ testi
     Eng: ― to carry out, conduct a test
     Fin: tehdä huorin
     Eng: ― to commit adultery
(transitive) to make, render (somebody: accusative, adjective: translative or somebody: elative, noun: accusative)

     Fin: Hän teki minut iloiseksi.
     Eng: She made me happy.
     Fin: (with an elative noun describing the end result) He tekivät minusta presidentin.They made me President.
     Eng:
(transitive) to make, cost (said often by the salesperson to the customer)

     Fin: Se tekee viisikymmentäyhdeksän euroa.
     Eng: That makes fifty-nine euros.
(transitive, informal) to do a, pull a (copy or emulate the actions or behaviour that is associated with the person or thing mentioned)

Usage:
(To make/render): The structure elative + accusative can sometimes be used also when describing the end result with an adjective, but the structure accusative + translative may very often not sound fluent when describing the end result with a noun. This distinction is very established and to make sure that the language used sounds fluent, it is preferable to stick to it although there is sometimes some fluctuation when describing the result with an adjective.("do a", "pull a"; copy, emulate): What or who is being emulated is practically always in plural, even if plural forms would not normally be used for that particular word (such as with country names).
Synonyms:
(to make, manufacture): valmistaa(to carry out, conduct): pitää(to cost, to pay): maksaa
Derived terms:
adjectives
teennäinen
nouns
teelmä
teennös
tehdas
tehtävä
tekele
tekijä
teko
verbs
frequentative teeskellä
momentane tekaista
factitive teettää
reflexive tekeytyä
adverbs
tekeillä
tehdä + a proper noun in nominative plural (“to do a ...”) (colloquial)
Hän teki Nykäset ja alkoi ryypätä.She did a Nykänen and hit the bottle.(Matti Nykänen
a ski jumping champion
has been notorious for heavy drinking.)
tehdä ero + genitive + välille (“to draw a distinction (between some things)”)
tehdä hallaa + allative (“to harm somebody/something
be harmful to
have a harmful effect on”)
tehdä heinää (“to make hay”)
tehdä historiaa (“to make history”)
tehdä housuihinsa (“to go
do it in one's pants”) (colloquial)
monopersonally
genitive + 3rd-pers. sg. + huonoa + infinitive (“to feel bad doing something”)
Minun tekee pahaa ajatellakin sitä.I feel bad just thinking it.
Biblical
tehdä huorin (“to fornicate
commit adultery”)
tehdä hyvä vaikutelma + illative (“to make a good impression”)
monopersonally
genitive + 3rd-pers. sg. + hyvää + infinitive (“to feel good doing something”)
Minun tekee hyvää ajatella sitä.I feel good thinking it.
tehdä iso numero + elative (“to make big deal out of something”)
tehdä itsensä ymmärretyksi (“to make oneself understood”)
tehdä mieliksi + allative (“to try to please someone”)
tehdä mieli (“to feel like (doing or having)
to fancy”)
tehdä jonkun tahto (“to obey someone”)
sports
tehdä juoksu (“to hit a home run”)
tehdä kaikkensa (“to do everything possible
do everything in one's power”)
tehdä kanne + elative (“to file a lawsuit
bring charges against somebody
sue”)
tehdä kantelu + elative (“to file a complaint”)
tehdä kauppansa (“to sell (well)
be a hot item
go like hotcakes”)
tehdä kaupat (“to close a deal”)
tehdä kuolemaa (“to be dying”)
tehdä kärpäsestä härkänen (“to make a mountain out of a molehill”)
tehdä loppu + elative (“to put an end
put a stop to”)
tehdä oikeutta + allative (“to do justice”)
tehdä palvelus + allative (“to do a favor”)
tehdä parannus (“to repent
mend one's ways”)
tehdä parhaansa (“to do one's best”)
tehdä ristinmerkki (“to cross oneself”)
tehdä selkoa + elative (“to report on something”)
tehdä selväksi (“to make clear”)
tehdä sopimus (“to make an agreement (synonym
solmia sopimus)”)
tehdä sovinto (“to make up
become reconciled”)
tehdä tarpeensa (“to relieve oneself
heed the call of nature”)
tehdä tiliä + elative (“to make a reckoning”)
tehdä työtä käskettyä (“to follow instructions”)
tehdä täyskäännös (“to do an about face”)
tehdä vastarintaa (“to resist”)
tehdä voitavansa (“to do what one can”)
tehdä itsemurha (“to commit suicide”)

Etymology:
From Proto-Finnic tektäk, from Proto-Finno-Ugric teke-. Cognates include Estonian tegema, Northern Sami dahkat, and Hungarian tesz.
Source: Wiktionary

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin tehnyt en ollut tehnyt
ii olit tehnyt et ollut tehnyt
iii oli tehnyt ei ollut tehnyt
Plural
i olimme tehneet emme olleet tehneet
ii olitte tehneet ette olleet tehneet
iii olivat tehneet eivät olleet tehneet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i tekisin en tekisi
ii tekisit et tekisi
iii tekisi ei tekisi
Plural
i tekisimme emme tekisi
ii tekisitte ette tekisi
iii tekisivät eivät tekisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i tehnen en tehne
ii tehnet et tehne
iii tehnee ei tehne
Plural
i tehnemme emme tehne
ii tehnette ette tehne
iii tehnevät eivät tehne

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin tehnyt en olisi tehnyt
ii olisit tehnyt et olisi tehnyt
iii olisi tehnyt ei olisi tehnyt
Plural
i olisimme tehneet emme olisi tehneet
ii olisitte tehneet ette olisi tehneet
iii olisivat tehneet eivät olisi tehneet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen tehnyt en liene tehnyt
ii lienet tehnyt et liene tehnyt
iii lienee tehnyt ei liene tehnyt
Plural
i lienemme tehneet emme liene tehneet
ii lienette tehneet ette liene tehneet
iii lienevät tehneet eivät liene tehneet

Imperative

Singular
i -
ii tee
iii tehköön
Plural
i tehkäämme
ii tehkää
iii tehkööt

Infinitive I

Nom - tehdä
Tra -ksi tehdäksensä / tehdäkseen

Infinitive II

Ine -ssa tehdessä
Ins -in tehden
Ine -ssa tehtäessä (passive)

Infinitive IV

Nom - tekeminen
Par -ta tekemistä

Infinitive III

Ill mihin tekemään
Ine -ssa tekemässä
Ela -sta tekemästä
Ade -lla tekemällä
Abe -tta tekemättä
Ins -in tekemän
Ins -in tehtämän (passive)

Infinitive V

tekemäisillänsä / tekemäisillään

Passive

PositiveNegative
Present tehdään ei tehdä
Imperfect tehtiin ei tehty
Potential tehtäneen ei tehtäne
Conditional tehtäisiin ei tehtäisi
Imperative Present tehtäköön älköön tehtäkö
Imperative Perfect olkoon tehty älköön olko tehty

Participle

ActivePassive
1st tekevä tehtävä
2nd tehnyt tehty
3rd tekemä -
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept