logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

puuhata, verb

Word analysis
puuhaan

puuhaan

puuhata

Verb, Active voice Indicative Present 1st singular

puuha

Noun, Singular Illative

puu

Noun, Singular Nominative

+ haka

Noun, Singular Genitive

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(intransitive) To keep busy with. Show more arrow right puuha +‎ -ta Show more arrow right
to be busy puuhata
to try to arrange puuhata
Show more arrow right
opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3 Mitä he puuhaavat? WWhat are they doing? Mitä puuhaat? What are you doing? Mitä olet puuhannut? What have you been up to? Mitä luulet puuhaavasi? Exactly what you told me to do. He puuhaavat keskenään. They're doing each other. Mitä he oikein puuhaavat? What the hell are they doing? Mitä hittoa he puuhaavat? What in the hell are they doin'in there? Aina puuhaamassa. Always hustling. Mitä sinä puuhaat? What are you into here, man? Mitä olette puuhanneet? What have you been doing? Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

puuhaan

en puuhaa

ii

puuhaat

et puuhaa

iii

puuhaa

ei puuhaa

Plural

Positive

Negative

i

puuhaamme / puuhataan

emme puuhaa / ei puuhata

ii

puuhaatte

ette puuhaa

iii

puuhaavat

eivät puuhaa

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

puuhasin

en puuhannut

ii

puuhasit

et puuhannut

iii

puuhasi

ei puuhannut

Plural

Positive

Negative

i

puuhasimme / puuhattiin

emme puuhanneet / ei puuhattu

ii

puuhasitte

ette puuhanneet

iii

puuhasivat

eivät puuhanneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen puuhannut

en ole puuhannut

ii

olet puuhannut

et ole puuhannut

iii

on puuhannut

ei ole puuhannut

Plural

Positive

Negative

i

olemme puuhanneet

emme ole puuhanneet

ii

olette puuhanneet

ette ole puuhanneet

iii

ovat puuhanneet

eivät ole puuhanneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin puuhannut

en ollut puuhannut

ii

olit puuhannut

et ollut puuhannut

iii

oli puuhannut

ei ollut puuhannut

Plural

Positive

Negative

i

olimme puuhanneet

emme olleet puuhanneet

ii

olitte puuhanneet

ette olleet puuhanneet

iii

olivat puuhanneet

eivät olleet puuhanneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

puuhaisin

en puuhaisi

ii

puuhaisit

et puuhaisi

iii

puuhaisi

ei puuhaisi

Plural

Positive

Negative

i

puuhaisimme

emme puuhaisi

ii

puuhaisitte

ette puuhaisi

iii

puuhaisivat

eivät puuhaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin puuhannut

en olisi puuhannut

ii

olisit puuhannut

et olisi puuhannut

iii

olisi puuhannut

ei olisi puuhannut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme puuhanneet

emme olisi puuhanneet

ii

olisitte puuhanneet

ette olisi puuhanneet

iii

olisivat puuhanneet

eivät olisi puuhanneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

puuhannen

en puuhanne

ii

puuhannet

et puuhanne

iii

puuhannee

ei puuhanne

Plural

Positive

Negative

i

puuhannemme

emme puuhanne

ii

puuhannette

ette puuhanne

iii

puuhannevat

eivät puuhanne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen puuhannut

en liene puuhannut

ii

lienet puuhannut

et liene puuhannut

iii

lienee puuhannut

ei liene puuhannut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme puuhanneet

emme liene puuhanneet

ii

lienette puuhanneet

ette liene puuhanneet

iii

lienevät puuhanneet

eivät liene puuhanneet

Imperative

Singular

i

-

ii

puuhaa

iii

puuhatkoon

Plural

i

puuhatkaamme

ii

puuhatkaa

iii

puuhatkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

puuhata

Tra

-ksi

puuhataksensa / puuhatakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

puuhatessa

Ins

-in

puuhaten

Ine

-ssa

puuhattaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

puuhaamaan

Ine

-ssa

puuhaamassa

Ela

-sta

puuhaamasta

Ade

-lla

puuhaamalla

Abe

-tta

puuhaamatta

Ins

-in

puuhaaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

puuhaaminen

Par

-ta

puuhaamista

Infinitive V

puuhaamaisillaan / puuhaamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

puuhataan

ei puuhata

Imperfect

puuhattiin

ei puuhattu

Potential

puuhattaneen

ei puuhattane

Conditional

puuhattaisiin

ei puuhattaisi

Imperative Present

puuhattakoon

älköön puuhattako

Imperative Perfect

olkoon puuhattu

älköön puuhattu

Positive

Negative

Present

puuhataan

ei puuhata

Imperfect

puuhattiin

ei puuhattu

Potential

puuhattaneen

ei puuhattane

Conditional

puuhattaisiin

ei puuhattaisi

Imperative Present

puuhattakoon

älköön puuhattako

Imperative Perfect

olkoon puuhattu

älköön puuhattu

Participle

Active

Passive

1st

puuhaava

puuhattava

2nd

puuhannut

puuhattu

3rd

puuhaama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

puuha

puuhat

Par

-ta

puuhaa

puuhia

Gen

-n

puuhan

puuhien

Ill

mihin

puuhaan

puuhiin

Ine

-ssa

puuhassa

puuhissa

Ela

-sta

puuhasta

puuhista

All

-lle

puuhalle

puuhille

Ade

-lla

puuhalla

puuhilla

Abl

-lta

puuhalta

puuhilta

Tra

-ksi

puuhaksi

puuhiksi

Ess

-na

puuhana

puuhina

Abe

-tta

puuhatta

puuhitta

Com

-ne

-

puuhine

Ins

-in

-

puuhin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

puuha

puuhat

Par

-ta

puuhaa

puuhia

Gen

-n

puuhan

puuhien

Ill

mihin

puuhaan

puuhiin

Ine

-ssa

puuhassa

puuhissa

Ela

-sta

puuhasta

puuhista

All

-lle

puuhalle

puuhille

Ade

-lla

puuhalla

puuhilla

Abl

-lta

puuhalta

puuhilta

Tra

-ksi

puuhaksi

puuhiksi

Ess

-na

puuhana

puuhina

Abe

-tta

puuhatta

puuhitta

Com

-ne

-

puuhine

Ins

-in

-

puuhin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

chore puuha, askare, ikävä työ
undertaking yritys, sitoumus, hanke, lupaus, työ, puuha
trouble vika, vaiva, häiriö, vaikeudet, hankaluus, puuha
occupation ammatti, miehitys, työ, valtaus, tehtävä, puuha
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; opensubtitles2 Puuhaan sitä juuri. I'm working on it. Hän keskittyy aina johonkin puuhaan. He always focuses on some activity. Likaista puuhaa. This is a sordid business. Meillä on puuhaa! Can't you see we're busy getting busy? Sottaista puuhaa. Messy business. Tuttua puuhaa jo. Been there, done that. Pane vauhtia siihen puuhaan. Well, why don't you just kick it up a notch? Mitä Diane puuhaa? What is Diane doing? Teillä oli puuhaa. But you kept busy. Mitä Donny puuhaa? I want to text you my number. Show more arrow right

Wiktionary

chore, work, trouble, undertaking, activity Fin:Muutaman kerran sitä testasin, mutta oli se vaan niin äärimmäisen tylsää puuhaa.Eng:I tested it a couple of times, but it was just such an extremely boring chore. Show more arrow right lempipuuha naimapuuha pesimäpuuha puuhamies Show more arrow right Unknown. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

puuhani

puuhani

puuhasi

puuhasi

puuhansa

puuhansa

Par

-ta

puuhaani

puuhiani

puuhaasi

puuhiasi

puuhaansa

puuhiansa / puuhiaan

Gen

-n

puuhani

puuhieni

puuhasi

puuhiesi

puuhansa

puuhiensa

Ill

mihin

puuhaani

puuhiini

puuhaasi

puuhiisi

puuhaansa

puuhiinsa

Ine

-ssa

puuhassani

puuhissani

puuhassasi

puuhissasi

puuhassansa / puuhassaan

puuhissansa / puuhissaan

Ela

-sta

puuhastani

puuhistani

puuhastasi

puuhistasi

puuhastansa / puuhastaan

puuhistansa / puuhistaan

All

-lle

puuhalleni

puuhilleni

puuhallesi

puuhillesi

puuhallensa / puuhalleen

puuhillensa / puuhillean

Ade

-lla

puuhallani

puuhillani

puuhallasi

puuhillasi

puuhallansa / puuhallaan

puuhillansa / puuhillaan

Abl

-lta

puuhaltani

puuhiltani

puuhaltasi

puuhiltasi

puuhaltansa / puuhaltaan

puuhiltansa / puuhiltaan

Tra

-ksi

puuhakseni

puuhikseni

puuhaksesi

puuhiksesi

puuhaksensa / puuhakseen

puuhiksensa / puuhikseen

Ess

-na

puuhanani

puuhinani

puuhanasi

puuhinasi

puuhanansa / puuhanaan

puuhinansa / puuhinaan

Abe

-tta

puuhattani

puuhittani

puuhattasi

puuhittasi

puuhattansa / puuhattaan

puuhittansa / puuhittaan

Com

-ne

-

puuhineni

-

puuhinesi

-

puuhinensa / puuhineen

Singular

Plural

Nom

-

puuhani

puuhasi

puuhansa

puuhani

puuhasi

puuhansa

Par

-ta

puuhaani

puuhaasi

puuhaansa

puuhiani

puuhiasi

puuhiansa / puuhiaan

Gen

-n

puuhani

puuhasi

puuhansa

puuhieni

puuhiesi

puuhiensa

Ill

mihin

puuhaani

puuhaasi

puuhaansa

puuhiini

puuhiisi

puuhiinsa

Ine

-ssa

puuhassani

puuhassasi

puuhassansa / puuhassaan

puuhissani

puuhissasi

puuhissansa / puuhissaan

Ela

-sta

puuhastani

puuhastasi

puuhastansa / puuhastaan

puuhistani

puuhistasi

puuhistansa / puuhistaan

All

-lle

puuhalleni

puuhallesi

puuhallensa / puuhalleen

puuhilleni

puuhillesi

puuhillensa / puuhillean

Ade

-lla

puuhallani

puuhallasi

puuhallansa / puuhallaan

puuhillani

puuhillasi

puuhillansa / puuhillaan

Abl

-lta

puuhaltani

puuhaltasi

puuhaltansa / puuhaltaan

puuhiltani

puuhiltasi

puuhiltansa / puuhiltaan

Tra

-ksi

puuhakseni

puuhaksesi

puuhaksensa / puuhakseen

puuhikseni

puuhiksesi

puuhiksensa / puuhikseen

Ess

-na

puuhanani

puuhanasi

puuhanansa / puuhanaan

puuhinani

puuhinasi

puuhinansa / puuhinaan

Abe

-tta

puuhattani

puuhattasi

puuhattansa / puuhattaan

puuhittani

puuhittasi

puuhittansa / puuhittaan

Com

-ne

-

-

-

puuhineni

puuhinesi

puuhinensa / puuhineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

puuhamme

puuhamme

puuhanne

puuhanne

puuhansa

puuhansa

Par

-ta

puuhaamme

puuhiamme

puuhaanne

puuhianne

puuhaansa

puuhiansa / puuhiaan

Gen

-n

puuhamme

puuhiemme

puuhanne

puuhienne

puuhansa

puuhiensa

Ill

mihin

puuhaamme

puuhiimme

puuhaanne

puuhiinne

puuhaansa

puuhiinsa

Ine

-ssa

puuhassamme

puuhissamme

puuhassanne

puuhissanne

puuhassansa / puuhassaan

puuhissansa / puuhissaan

Ela

-sta

puuhastamme

puuhistamme

puuhastanne

puuhistanne

puuhastansa / puuhastaan

puuhistansa / puuhistaan

All

-lle

puuhallemme

puuhillemme

puuhallenne

puuhillenne

puuhallensa / puuhalleen

puuhillensa / puuhillean

Ade

-lla

puuhallamme

puuhillamme

puuhallanne

puuhillanne

puuhallansa / puuhallaan

puuhillansa / puuhillaan

Abl

-lta

puuhaltamme

puuhiltamme

puuhaltanne

puuhiltanne

puuhaltansa / puuhaltaan

puuhiltansa / puuhiltaan

Tra

-ksi

puuhaksemme

puuhiksemme

puuhaksenne

puuhiksenne

puuhaksensa / puuhakseen

puuhiksensa / puuhikseen

Ess

-na

puuhanamme

puuhinamme

puuhananne

puuhinanne

puuhanansa / puuhanaan

puuhinansa / puuhinaan

Abe

-tta

puuhattamme

puuhittamme

puuhattanne

puuhittanne

puuhattansa / puuhattaan

puuhittansa / puuhittaan

Com

-ne

-

puuhinemme

-

puuhinenne

-

puuhinensa / puuhineen

Singular

Plural

Nom

-

puuhamme

puuhanne

puuhansa

puuhamme

puuhanne

puuhansa

Par

-ta

puuhaamme

puuhaanne

puuhaansa

puuhiamme

puuhianne

puuhiansa / puuhiaan

Gen

-n

puuhamme

puuhanne

puuhansa

puuhiemme

puuhienne

puuhiensa

Ill

mihin

puuhaamme

puuhaanne

puuhaansa

puuhiimme

puuhiinne

puuhiinsa

Ine

-ssa

puuhassamme

puuhassanne

puuhassansa / puuhassaan

puuhissamme

puuhissanne

puuhissansa / puuhissaan

Ela

-sta

puuhastamme

puuhastanne

puuhastansa / puuhastaan

puuhistamme

puuhistanne

puuhistansa / puuhistaan

All

-lle

puuhallemme

puuhallenne

puuhallensa / puuhalleen

puuhillemme

puuhillenne

puuhillensa / puuhillean

Ade

-lla

puuhallamme

puuhallanne

puuhallansa / puuhallaan

puuhillamme

puuhillanne

puuhillansa / puuhillaan

Abl

-lta

puuhaltamme

puuhaltanne

puuhaltansa / puuhaltaan

puuhiltamme

puuhiltanne

puuhiltansa / puuhiltaan

Tra

-ksi

puuhaksemme

puuhaksenne

puuhaksensa / puuhakseen

puuhiksemme

puuhiksenne

puuhiksensa / puuhikseen

Ess

-na

puuhanamme

puuhananne

puuhanansa / puuhanaan

puuhinamme

puuhinanne

puuhinansa / puuhinaan

Abe

-tta

puuhattamme

puuhattanne

puuhattansa / puuhattaan

puuhittamme

puuhittanne

puuhittansa / puuhittaan

Com

-ne

-

-

-

puuhinemme

puuhinenne

puuhinensa / puuhineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

puu

puut

Par

-ta

puuta

puita

Gen

-n

puun

puitten / puiden

Ill

mihin

puuhun

puihin

Ine

-ssa

puussa

puissa

Ela

-sta

puusta

puista

All

-lle

puulle

puille

Ade

-lla

puulla

puilla

Abl

-lta

puulta

puilta

Tra

-ksi

puuksi

puiksi

Ess

-na

puuna

puina

Abe

-tta

puutta

puitta

Com

-ne

-

puine

Ins

-in

-

puin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

puu

puut

Par

-ta

puuta

puita

Gen

-n

puun

puitten / puiden

Ill

mihin

puuhun

puihin

Ine

-ssa

puussa

puissa

Ela

-sta

puusta

puista

All

-lle

puulle

puille

Ade

-lla

puulla

puilla

Abl

-lta

puulta

puilta

Tra

-ksi

puuksi

puiksi

Ess

-na

puuna

puina

Abe

-tta

puutta

puitta

Com

-ne

-

puine

Ins

-in

-

puin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

wood puu, puut, puulaji, metsä, polttopuut, puumaila
tree puu
timber puu, puutavara, puut, metsä, hirsi, puusto
wooden
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl; OpenSubtitles2018.v3 Puu heiluu tuulessa. The tree sways in the wind. Puu kasvaa nopeasti. The tree grows quickly. Puu on suuri ja vanha. The tree is large and old. Pidä puusi... Pick up sticks. Vahaan puusi. I wax your wood. Haluat puuni? You want my tree? Puusi odottaa. Yes I'm guarding your tree. Sinun puusi... Your trees. Tuo on puumme. That's our tree. Nimeätkö puusi? You name your tree? Show more arrow right

Wiktionary

tree Fin:kasvava puuEng:growing tree wood (material) (in compounds) wooden puuaines (technical)Fin:puu materiaalinaEng:wood as a material (in compounds) wooden (graph theory, computing theory) tree (data structure, connected acyclic graph) (golf) wood Show more arrow right Adjectives puinenpuisevapuumainenpuutonpuutunut Nouns puistopuitepuukkopuustopuutiainen Verbs puuduttaapuutua Adverbs puihin Idioms puun ja kuoren välissä Show more arrow right aarnipuuainespuuajopuuapinanleipäpuuappelsiinipuuaprikoosipuuarvopuubalsapuubinääripuueebenpuuelämänpuuemäpuuenergiapuugranaattiomenapuuhakepuuhavupuuhedelmäpuuhellapuuhikkoripuuhirsipuuhonkapuuhukkapuuiespuujakkipuujalkapuujalopuujohanneksenleipäpuujoulupuujuuripuujätepuujättöpuukaakaopuukaakinpuukaaripuukahvipuukaidepuukanelipuukangaspuutkannatinpuukapokkipuukarsikkopuukeittopuukelopuukerinpuutkestopuukesäpuukevätpuukiinapuukirsikkapuukitapuukitupuukoivupuukokkapuukolapuukolopuukonkelopuukonttipuukoolapuukorkkipuukriikunapuukuitupuukumipuukumiviikunapuukuusipuukvassiapuukynnyspuukäsipuukääpiöpuukölipuulaakeripuulahopuulehtipuuleipäpuuliekopuuliimapuulohikäärmepuuluomapuutluumupuumaailmapuumahonkipuumangrovepuumantelipuumantopuumassiivipuumetsäpuumittapuumulperipuumuovipuumuskottipuumäntypuuniinipuuniskapuunojapuutnuotiopuuoliivipuuomenapuuosapuilleenpaininpuupalmupuupanopuupaperipuupesimäpuupesäpuupienpuupihapuupiilipuupintapuupitkospuupitkospuutpluspuupoikkipuupolttopuupomeranssipuupropsipuupuistopuupuksipuupunapuupuolapuupuuainepuuainespuuaitapuuastiapuuesinepuuetikkapuuhaarukkapuuhakepuuhellapuuhelmipuuhevonenpuuhiilipuuhiokepuuhiomopuuhuonekalupuuhuvilapuuistutuspuujaksopuujalkapuujalostepuujumalapuujätepuukaasupuukaasutinpuukaiverruspuukalikkapuukankipuukannatinpuukappalepuukapulapuukapustapuukasapuukauhapuukauppapuukellaripuukemiapuukenkäpuukiipijäpuukirkkopuukoripuukoulupuukuitupuukujapuukuormapuulaakipuulaatikkopuulaatupuulajipuulastupuulattiapuulautanenpuulauttapuuleikkauspuuliesipuuliiteripuuliitospuulistapuuluokkapuulusikkapuulämmitteinenpuulämmityspuumassapuumateriaalipuumerkkipuunjalostuspuunjuuripuunkaarnapuunkaatopuunkaivajapuunkantopuunkorjuupuunkuoripuunkuorintapuunkylkipuunkyllästepuunkyllästyspuunkäyttöpuunlatvapuunlehtipuunoksapuunpalapuunpalanenpuunpilkontapuunrunkopuunsuojapuunsuoja-ainepuunsyypuuntaimipuuntuhoojapuuntuotantopuuntuottopuuntyöstöpuunuijapuupaalupuupalapuupalanenpuupalikkapuupalttoopuupaneelipuupenkkipuupiirrospuupinopuupintapuupistiäinenpuupohjapuupuhallinpuupuolapuuputkipuupyöräpuupääpuupökkelöpuupölkkypuuraaka-ainepuurajapuurakennepuurakennuspuurakenteinenpuuristipuuritiläpuurunkopuuruuvipuusahapuuseepuuseppäpuusilmäpuusiltapuusirkkelipuusohvapuusolupuuspriipuusuutaripuusylyspuusyypuusälepuusäleikköpuutalopuutappipuutarhapuutarhuripuutavarapuuteknologiapuuteollisuuspuutervapuutikkupuutolppapuutomaattipuutukipuutuolipuututkapuutyöpuutyökalupuu-ukkopuuvajapuuvapaapuuvarsipuuvartinenpuuvasarapuuveistospuuveitsipuuviilupuuvillapystypuupähkinäpuupääpuupäärynäpuupäätypuuraakapuurahapuurakennuspuurakennuspuuseppärautapuureunapuureunuspuuristinpuurunkopuuruusupuusahapuusaniaispuusantelipuusatulapuusaunapuusaunapuutselkäpuusetripuusiemenpuusilkkiäispuusisuspuusitruspuusitruunapuusivutuotepuusukupuusuojuspuususipuusydänpuusäästöpuutalvipuutarhatalvipuuvillatammipuutarvepuutarvikepuuteilipuutelapuuteljopuuteollisuuspuutikapuuttraakkipuutukipuutukkipuutulitikkupuutuntopuukasviuhripuuuittopuuumpipuuuppopuuuunipuuvaatepuuvaltapuuverhopuuveräjäpuuviikunapuuviilupuuvisapuuvyyhdinpuuydinpuuylispuuyöpuuöljypuu Show more arrow right From Proto-Finnic puu, from Proto-Uralic puwe. Cognates include Estonian puu, Karelian puu, Udmurt пу (pu) and Hungarian fa. Show more arrow right

Wikipedia

Tree In botany, a tree is a perennial plant with an elongated stem, or trunk, supporting branches and leaves in most species. In some usages, the definition of a tree may be narrower, including only woody plants with secondary growth, plants that are usable as lumber or plants above a specified height. In wider definitions, the taller palms, tree ferns, bananas, and bamboos are also trees. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

puuni

puuni

puusi

puusi

puunsa

puunsa

Par

-ta

puutani

puitani

puutasi

puitasi

puutansa / puutaan

puitansa / puitaan

Gen

-n

puuni

puitteni / puideni

puusi

puittesi / puidesi

puunsa

puittensa / puidensa

Ill

mihin

puuhuni

puihini

puuhusi

puihisi

puuhunsa

puihinsa

Ine

-ssa

puussani

puissani

puussasi

puissasi

puussansa / puussaan

puissansa / puissaan

Ela

-sta

puustani

puistani

puustasi

puistasi

puustansa / puustaan

puistansa / puistaan

All

-lle

puulleni

puilleni

puullesi

puillesi

puullensa / puulleen

puillensa / puillean

Ade

-lla

puullani

puillani

puullasi

puillasi

puullansa / puullaan

puillansa / puillaan

Abl

-lta

puultani

puiltani

puultasi

puiltasi

puultansa / puultaan

puiltansa / puiltaan

Tra

-ksi

puukseni

puikseni

puuksesi

puiksesi

puuksensa / puukseen

puiksensa / puikseen

Ess

-na

puunani

puinani

puunasi

puinasi

puunansa / puunaan

puinansa / puinaan

Abe

-tta

puuttani

puittani

puuttasi

puittasi

puuttansa / puuttaan

puittansa / puittaan

Com

-ne

-

puineni

-

puinesi

-

puinensa / puineen

Singular

Plural

Nom

-

puuni

puusi

puunsa

puuni

puusi

puunsa

Par

-ta

puutani

puutasi

puutansa / puutaan

puitani

puitasi

puitansa / puitaan

Gen

-n

puuni

puusi

puunsa

puitteni / puideni

puittesi / puidesi

puittensa / puidensa

Ill

mihin

puuhuni

puuhusi

puuhunsa

puihini

puihisi

puihinsa

Ine

-ssa

puussani

puussasi

puussansa / puussaan

puissani

puissasi

puissansa / puissaan

Ela

-sta

puustani

puustasi

puustansa / puustaan

puistani

puistasi

puistansa / puistaan

All

-lle

puulleni

puullesi

puullensa / puulleen

puilleni

puillesi

puillensa / puillean

Ade

-lla

puullani

puullasi

puullansa / puullaan

puillani

puillasi

puillansa / puillaan

Abl

-lta

puultani

puultasi

puultansa / puultaan

puiltani

puiltasi

puiltansa / puiltaan

Tra

-ksi

puukseni

puuksesi

puuksensa / puukseen

puikseni

puiksesi

puiksensa / puikseen

Ess

-na

puunani

puunasi

puunansa / puunaan

puinani

puinasi

puinansa / puinaan

Abe

-tta

puuttani

puuttasi

puuttansa / puuttaan

puittani

puittasi

puittansa / puittaan

Com

-ne

-

-

-

puineni

puinesi

puinensa / puineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

puumme

puumme

puunne

puunne

puunsa

puunsa

Par

-ta

puutamme

puitamme

puutanne

puitanne

puutansa / puutaan

puitansa / puitaan

Gen

-n

puumme

puittemme / puidemme

puunne

puittenne / puidenne

puunsa

puittensa / puidensa

Ill

mihin

puuhumme

puihimme

puuhunne

puihinne

puuhunsa

puihinsa

Ine

-ssa

puussamme

puissamme

puussanne

puissanne

puussansa / puussaan

puissansa / puissaan

Ela

-sta

puustamme

puistamme

puustanne

puistanne

puustansa / puustaan

puistansa / puistaan

All

-lle

puullemme

puillemme

puullenne

puillenne

puullensa / puulleen

puillensa / puillean

Ade

-lla

puullamme

puillamme

puullanne

puillanne

puullansa / puullaan

puillansa / puillaan

Abl

-lta

puultamme

puiltamme

puultanne

puiltanne

puultansa / puultaan

puiltansa / puiltaan

Tra

-ksi

puuksemme

puiksemme

puuksenne

puiksenne

puuksensa / puukseen

puiksensa / puikseen

Ess

-na

puunamme

puinamme

puunanne

puinanne

puunansa / puunaan

puinansa / puinaan

Abe

-tta

puuttamme

puittamme

puuttanne

puittanne

puuttansa / puuttaan

puittansa / puittaan

Com

-ne

-

puinemme

-

puinenne

-

puinensa / puineen

Singular

Plural

Nom

-

puumme

puunne

puunsa

puumme

puunne

puunsa

Par

-ta

puutamme

puutanne

puutansa / puutaan

puitamme

puitanne

puitansa / puitaan

Gen

-n

puumme

puunne

puunsa

puittemme / puidemme

puittenne / puidenne

puittensa / puidensa

Ill

mihin

puuhumme

puuhunne

puuhunsa

puihimme

puihinne

puihinsa

Ine

-ssa

puussamme

puussanne

puussansa / puussaan

puissamme

puissanne

puissansa / puissaan

Ela

-sta

puustamme

puustanne

puustansa / puustaan

puistamme

puistanne

puistansa / puistaan

All

-lle

puullemme

puullenne

puullensa / puulleen

puillemme

puillenne

puillensa / puillean

Ade

-lla

puullamme

puullanne

puullansa / puullaan

puillamme

puillanne

puillansa / puillaan

Abl

-lta

puultamme

puultanne

puultansa / puultaan

puiltamme

puiltanne

puiltansa / puiltaan

Tra

-ksi

puuksemme

puuksenne

puuksensa / puukseen

puiksemme

puiksenne

puiksensa / puikseen

Ess

-na

puunamme

puunanne

puunansa / puunaan

puinamme

puinanne

puinansa / puinaan

Abe

-tta

puuttamme

puuttanne

puuttansa / puuttaan

puittamme

puittanne

puittansa / puittaan

Com

-ne

-

-

-

puinemme

puinenne

puinensa / puineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haka

hakat / haat / ha’at

Par

-ta

hakaa

hakoja

Gen

-n

haan / ha’an

hakojen

Ill

mihin

hakaan

hakoihin

Ine

-ssa

haassa / ha’assa

haoissa / ha’oissa

Ela

-sta

haasta / ha’asta

haoista / ha’oista

All

-lle

haalle / ha’alle

haoille / ha’oille

Ade

-lla

haalla / ha’alla

haoilla / ha’oilla

Abl

-lta

haalta / ha’alta

haoilta / ha’oilta

Tra

-ksi

haaksi / ha’aksi

haoiksi / ha’oiksi

Ess

-na

hakana

hakoina

Abe

-tta

haatta / ha’atta

haoitta / ha’oitta

Com

-ne

-

hakoine

Ins

-in

-

haoin / ha’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haka

hakat / haat / ha’at

Par

-ta

hakaa

hakoja

Gen

-n

haan / ha’an

hakojen

Ill

mihin

hakaan

hakoihin

Ine

-ssa

haassa / ha’assa

haoissa / ha’oissa

Ela

-sta

haasta / ha’asta

haoista / ha’oista

All

-lle

haalle / ha’alle

haoille / ha’oille

Ade

-lla

haalla / ha’alla

haoilla / ha’oilla

Abl

-lta

haalta / ha’alta

haoilta / ha’oilta

Tra

-ksi

haaksi / ha’aksi

haoiksi / ha’oiksi

Ess

-na

hakana

hakoina

Abe

-tta

haatta / ha’atta

haoitta / ha’oitta

Com

-ne

-

hakoine

Ins

-in

-

haoin / ha’oin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

hook koukku, haka, niemi, hukki
carbon monoxide
clasp lukko, solki, haka, kädenpuristus, ote, syleily
paddock haka, hevoshaka, aitaus
whiz suhahdus, haka, viuhahdus, tosi peto
fastening kiinnitys, kiinnike, kiinnitin, ikkunanhaka, haka
daemon demoni, paha henki, haka, tekijä
demon demoni, paha henki, paholainen, haka, tekijä
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus Haka on pieni kylä lähellä merta. The haka is a small village close to the sea. Haasta hänet! Call him out! Haasta heidät. Challenge them. Hän on haka puhelimessa. Macallan, right? Haasta oikeuteen. So sue me. Suuri orkidea kasvoi vanhan haka ruohikolla. A large orchid grew in the old haka grass. Olenkin haka"nimiologiassa". Yeah, well, I'm an expert in nameology. Metsästäjät löysivät syvän haka lumen seasta. The hunters found a deep haka in the snow. Olen haka asukokonaisuuksissa. Yeah, have a knack for ensembles. Joten haasta minut. So do it. Show more arrow right

Wiktionary

hook, clasp (type of fastener) Show more arrow right Borrowed from dialectal Swedish haka (compare standard hake). Probably borrowed from Old Swedish hagha, ultimately from Proto-Germanic hagô (“enclosure, yard; pasture”). Compare Proto-Germanic hagaz (“skilled, abled”). Show more arrow right

Wikipedia

hakamaa
eli haka, karjanlaidunnukseen käytetty metsä- tai niittyalue lukkolaite
Haka
Suomen korkeakoulujen ja tutkimuslaitosten käyttäjätunnistusjärjestelmä Haka
valtakunnallinen rakennusliike Valkeakosken Haka
valkeakoskelainen urheiluseura Kajaanin Haka
kajaanilainen jalkapalloseura Paimion Haka
paimiolainen urheiluseura FC Haka
valkeakoskelainen jalkapalloseura haka
maorien seremoniallinen huuto- tai sotatanssi Haankylä
kylä Viipurin maalaiskunnassa Neuvostoliitolle luovutetulla alueella Haka alue
kaupunginosa Savonlinnassa Haka
eteläpohjalainen kansanmusiikkiyhtye Haka kerho
nuorisokahvila Helsingin Hakaniemessä 1957–1969 aitaus
(erityisesti kotieläintaloudessa)
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hakani

hakani

hakasi

hakasi

hakansa

hakansa

Par

-ta

hakaani

hakojani

hakaasi

hakojasi

hakaansa

hakojansa / hakojaan

Gen

-n

hakani

hakojeni

hakasi

hakojesi

hakansa

hakojensa

Ill

mihin

hakaani

hakoihini

hakaasi

hakoihisi

hakaansa

hakoihinsa

Ine

-ssa

haassani / ha’assani

haoissani / ha’oissani

haassasi / ha’assasi

haoissasi / ha’oissasi

haassansa / haassaan / ha’assansa / ha’assaan

haoissansa / haoissaan / ha’oissansa / ha’oissaan

Ela

-sta

haastani / ha’astani

haoistani / ha’oistani

haastasi / ha’astasi

haoistasi / ha’oistasi

haastansa / haastaan / ha’astansa / ha’astaan

haoistansa / haoistaan / ha’oistansa / ha’oistaan

All

-lle

haalleni / ha’alleni

haoilleni / ha’oilleni

haallesi / ha’allesi

haoillesi / ha’oillesi

haalleen / haallensa / ha’alleen / ha’allensa

haoillensa / haoillean / ha’oillensa / ha’oillean

Ade

-lla

haallani / ha’allani

haoillani / ha’oillani

haallasi / ha’allasi

haoillasi / ha’oillasi

haallansa / haallaan / ha’allansa / ha’allaan

haoillansa / haoillaan / ha’oillansa / ha’oillaan

Abl

-lta

haaltani / ha’altani

haoiltani / ha’oiltani

haaltasi / ha’altasi

haoiltasi / ha’oiltasi

haaltansa / haaltaan / ha’altansa / ha’altaan

haoiltansa / haoiltaan / ha’oiltansa / ha’oiltaan

Tra

-ksi

haakseni / ha’akseni

haoikseni / ha’oikseni

haaksesi / ha’aksesi

haoiksesi / ha’oiksesi

haakseen / haaksensa / ha’akseen / ha’aksensa

haoikseen / haoiksensa / ha’oikseen / ha’oiksensa

Ess

-na

hakanani

hakoinani

hakanasi

hakoinasi

hakanansa / hakanaan

hakoinansa / hakoinaan

Abe

-tta

haattani / ha’attani

haoittani / ha’oittani

haattasi / ha’attasi

haoittasi / ha’oittasi

haattansa / haattaan / ha’attansa / ha’attaan

haoittansa / haoittaan / ha’oittansa / ha’oittaan

Com

-ne

-

hakoineni

-

hakoinesi

-

hakoinensa / hakoineen

Singular

Plural

Nom

-

hakani

hakasi

hakansa

hakani

hakasi

hakansa

Par

-ta

hakaani

hakaasi

hakaansa

hakojani

hakojasi

hakojansa / hakojaan

Gen

-n

hakani

hakasi

hakansa

hakojeni

hakojesi

hakojensa

Ill

mihin

hakaani

hakaasi

hakaansa

hakoihini

hakoihisi

hakoihinsa

Ine

-ssa

haassani / ha’assani

haassasi / ha’assasi

haassansa / haassaan / ha’assansa / ha’assaan

haoissani / ha’oissani

haoissasi / ha’oissasi

haoissansa / haoissaan / ha’oissansa / ha’oissaan

Ela

-sta

haastani / ha’astani

haastasi / ha’astasi

haastansa / haastaan / ha’astansa / ha’astaan

haoistani / ha’oistani

haoistasi / ha’oistasi

haoistansa / haoistaan / ha’oistansa / ha’oistaan

All

-lle

haalleni / ha’alleni

haallesi / ha’allesi

haalleen / haallensa / ha’alleen / ha’allensa

haoilleni / ha’oilleni

haoillesi / ha’oillesi

haoillensa / haoillean / ha’oillensa / ha’oillean

Ade

-lla

haallani / ha’allani

haallasi / ha’allasi

haallansa / haallaan / ha’allansa / ha’allaan

haoillani / ha’oillani

haoillasi / ha’oillasi

haoillansa / haoillaan / ha’oillansa / ha’oillaan

Abl

-lta

haaltani / ha’altani

haaltasi / ha’altasi

haaltansa / haaltaan / ha’altansa / ha’altaan

haoiltani / ha’oiltani

haoiltasi / ha’oiltasi

haoiltansa / haoiltaan / ha’oiltansa / ha’oiltaan

Tra

-ksi

haakseni / ha’akseni

haaksesi / ha’aksesi

haakseen / haaksensa / ha’akseen / ha’aksensa

haoikseni / ha’oikseni

haoiksesi / ha’oiksesi

haoikseen / haoiksensa / ha’oikseen / ha’oiksensa

Ess

-na

hakanani

hakanasi

hakanansa / hakanaan

hakoinani

hakoinasi

hakoinansa / hakoinaan

Abe

-tta

haattani / ha’attani

haattasi / ha’attasi

haattansa / haattaan / ha’attansa / ha’attaan

haoittani / ha’oittani

haoittasi / ha’oittasi

haoittansa / haoittaan / ha’oittansa / ha’oittaan

Com

-ne

-

-

-

hakoineni

hakoinesi

hakoinensa / hakoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hakamme

hakamme

hakanne

hakanne

hakansa

hakansa

Par

-ta

hakaamme

hakojamme

hakaanne

hakojanne

hakaansa

hakojansa / hakojaan

Gen

-n

hakamme

hakojemme

hakanne

hakojenne

hakansa

hakojensa

Ill

mihin

hakaamme

hakoihimme

hakaanne

hakoihinne

hakaansa

hakoihinsa

Ine

-ssa

haassamme / ha’assamme

haoissamme / ha’oissamme

haassanne / ha’assanne

haoissanne / ha’oissanne

haassansa / haassaan / ha’assansa / ha’assaan

haoissansa / haoissaan / ha’oissansa / ha’oissaan

Ela

-sta

haastamme / ha’astamme

haoistamme / ha’oistamme

haastanne / ha’astanne

haoistanne / ha’oistanne

haastansa / haastaan / ha’astansa / ha’astaan

haoistansa / haoistaan / ha’oistansa / ha’oistaan

All

-lle

haallemme / ha’allemme

haoillemme / ha’oillemme

haallenne / ha’allenne

haoillenne / ha’oillenne

haalleen / haallensa / ha’alleen / ha’allensa

haoillensa / haoillean / ha’oillensa / ha’oillean

Ade

-lla

haallamme / ha’allamme

haoillamme / ha’oillamme

haallanne / ha’allanne

haoillanne / ha’oillanne

haallansa / haallaan / ha’allansa / ha’allaan

haoillansa / haoillaan / ha’oillansa / ha’oillaan

Abl

-lta

haaltamme / ha’altamme

haoiltamme / ha’oiltamme

haaltanne / ha’altanne

haoiltanne / ha’oiltanne

haaltansa / haaltaan / ha’altansa / ha’altaan

haoiltansa / haoiltaan / ha’oiltansa / ha’oiltaan

Tra

-ksi

haaksemme / ha’aksemme

haoiksemme / ha’oiksemme

haaksenne / ha’aksenne

haoiksenne / ha’oiksenne

haakseen / haaksensa / ha’akseen / ha’aksensa

haoikseen / haoiksensa / ha’oikseen / ha’oiksensa

Ess

-na

hakanamme

hakoinamme

hakananne

hakoinanne

hakanansa / hakanaan

hakoinansa / hakoinaan

Abe

-tta

haattamme / ha’attamme

haoittamme / ha’oittamme

haattanne / ha’attanne

haoittanne / ha’oittanne

haattansa / haattaan / ha’attansa / ha’attaan

haoittansa / haoittaan / ha’oittansa / ha’oittaan

Com

-ne

-

hakoinemme

-

hakoinenne

-

hakoinensa / hakoineen

Singular

Plural

Nom

-

hakamme

hakanne

hakansa

hakamme

hakanne

hakansa

Par

-ta

hakaamme

hakaanne

hakaansa

hakojamme

hakojanne

hakojansa / hakojaan

Gen

-n

hakamme

hakanne

hakansa

hakojemme

hakojenne

hakojensa

Ill

mihin

hakaamme

hakaanne

hakaansa

hakoihimme

hakoihinne

hakoihinsa

Ine

-ssa

haassamme / ha’assamme

haassanne / ha’assanne

haassansa / haassaan / ha’assansa / ha’assaan

haoissamme / ha’oissamme

haoissanne / ha’oissanne

haoissansa / haoissaan / ha’oissansa / ha’oissaan

Ela

-sta

haastamme / ha’astamme

haastanne / ha’astanne

haastansa / haastaan / ha’astansa / ha’astaan

haoistamme / ha’oistamme

haoistanne / ha’oistanne

haoistansa / haoistaan / ha’oistansa / ha’oistaan

All

-lle

haallemme / ha’allemme

haallenne / ha’allenne

haalleen / haallensa / ha’alleen / ha’allensa

haoillemme / ha’oillemme

haoillenne / ha’oillenne

haoillensa / haoillean / ha’oillensa / ha’oillean

Ade

-lla

haallamme / ha’allamme

haallanne / ha’allanne

haallansa / haallaan / ha’allansa / ha’allaan

haoillamme / ha’oillamme

haoillanne / ha’oillanne

haoillansa / haoillaan / ha’oillansa / ha’oillaan

Abl

-lta

haaltamme / ha’altamme

haaltanne / ha’altanne

haaltansa / haaltaan / ha’altansa / ha’altaan

haoiltamme / ha’oiltamme

haoiltanne / ha’oiltanne

haoiltansa / haoiltaan / ha’oiltansa / ha’oiltaan

Tra

-ksi

haaksemme / ha’aksemme

haaksenne / ha’aksenne

haakseen / haaksensa / ha’akseen / ha’aksensa

haoiksemme / ha’oiksemme

haoiksenne / ha’oiksenne

haoikseen / haoiksensa / ha’oikseen / ha’oiksensa

Ess

-na

hakanamme

hakananne

hakanansa / hakanaan

hakoinamme

hakoinanne

hakoinansa / hakoinaan

Abe

-tta

haattamme / ha’attamme

haattanne / ha’attanne

haattansa / haattaan / ha’attansa / ha’attaan

haoittamme / ha’oittamme

haoittanne / ha’oittanne

haoittansa / haoittaan / ha’oittansa / ha’oittaan

Com

-ne

-

-

-

hakoinemme

hakoinenne

hakoinensa / hakoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept