puuhaan |
Verb, Active voice Indicative Present 1st singular |
|
Noun, Singular Illative |
||
Noun, Singular Nominative |
||
+ haka |
Noun, Singular Genitive |
|
| to be busy | puuhata |
| to try to arrange | puuhata |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
||
ii |
puuhaat |
|
iii |
puuhaa |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
puuhaamme / puuhataan |
|
ii |
puuhaatte |
|
iii |
puuhaavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
puuhasin |
|
ii |
puuhasit |
|
iii |
puuhasi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
puuhasimme / puuhattiin |
|
ii |
puuhasitte |
|
iii |
puuhasivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen puuhannut |
en ole puuhannut |
ii |
olet puuhannut |
et ole puuhannut |
iii |
on puuhannut |
ei ole puuhannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme puuhanneet |
emme ole puuhanneet |
ii |
olette puuhanneet |
ette ole puuhanneet |
iii |
ovat puuhanneet |
eivät ole puuhanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin puuhannut |
en ollut puuhannut |
ii |
olit puuhannut |
et ollut puuhannut |
iii |
oli puuhannut |
ei ollut puuhannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme puuhanneet |
emme olleet puuhanneet |
ii |
olitte puuhanneet |
ette olleet puuhanneet |
iii |
olivat puuhanneet |
eivät olleet puuhanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
puuhaisin |
|
ii |
puuhaisit |
|
iii |
puuhaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
puuhaisimme |
|
ii |
puuhaisitte |
|
iii |
puuhaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin puuhannut |
en olisi puuhannut |
ii |
olisit puuhannut |
et olisi puuhannut |
iii |
olisi puuhannut |
ei olisi puuhannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme puuhanneet |
emme olisi puuhanneet |
ii |
olisitte puuhanneet |
ette olisi puuhanneet |
iii |
olisivat puuhanneet |
eivät olisi puuhanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
puuhannen |
en puuhanne |
ii |
puuhannet |
et puuhanne |
iii |
puuhannee |
ei puuhanne |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
puuhannemme |
emme puuhanne |
ii |
puuhannette |
ette puuhanne |
iii |
puuhannevat |
eivät puuhanne |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen puuhannut |
en liene puuhannut |
ii |
lienet puuhannut |
et liene puuhannut |
iii |
lienee puuhannut |
ei liene puuhannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme puuhanneet |
emme liene puuhanneet |
ii |
lienette puuhanneet |
ette liene puuhanneet |
iii |
lienevät puuhanneet |
eivät liene puuhanneet |
Singular
i |
- |
ii |
puuhaa |
iii |
puuhatkoon |
Plural
i |
puuhatkaamme |
ii |
puuhatkaa |
iii |
puuhatkoot |
Nom |
- |
puuhata |
Tra |
-ksi |
puuhataksensa / puuhatakseen |
Ine |
-ssa |
puuhatessa |
Ins |
-in |
puuhaten |
Ine |
-ssa |
puuhattaessa (passive) |
Ill |
mihin |
puuhaamaan |
Ine |
-ssa |
puuhaamassa |
Ela |
-sta |
puuhaamasta |
Ade |
-lla |
puuhaamalla |
Abe |
-tta |
puuhaamatta |
Ins |
-in |
puuhaaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
puuhaaminen |
Par |
-ta |
puuhaamista |
puuhaamaisillaan / puuhaamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
puuhataan |
ei puuhata |
Imperfect |
puuhattiin |
ei puuhattu |
Potential |
puuhattaneen |
ei puuhattane |
Conditional |
puuhattaisiin |
ei puuhattaisi |
Imperative Present |
puuhattakoon |
älköön puuhattako |
Imperative Perfect |
olkoon puuhattu |
älköön puuhattu |
Positive
Negative
Present
puuhataan
ei puuhata
Imperfect
puuhattiin
ei puuhattu
Potential
puuhattaneen
ei puuhattane
Conditional
puuhattaisiin
ei puuhattaisi
Imperative Present
puuhattakoon
älköön puuhattako
Imperative Perfect
olkoon puuhattu
älköön puuhattu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
puuhaava |
puuhattava |
2nd |
puuhannut |
puuhattu |
3rd |
puuhaama |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
puuha |
puuhat |
Par |
-ta |
puuhaa |
puuhia |
Gen |
-n |
puuhan |
puuhien |
Ill |
mihin |
puuhiin |
|
Ine |
-ssa |
puuhassa |
puuhissa |
Ela |
-sta |
puuhasta |
puuhista |
All |
-lle |
puuhalle |
puuhille |
Ade |
-lla |
puuhalla |
puuhilla |
Abl |
-lta |
puuhalta |
puuhilta |
Tra |
-ksi |
puuhaksi |
puuhiksi |
Ess |
-na |
puuhana |
puuhina |
Abe |
-tta |
puuhatta |
puuhitta |
Com |
-ne |
- |
puuhine |
Ins |
-in |
- |
puuhin |
Singular
Plural
Nom
-
puuha
puuhat
Par
-ta
puuhaa
puuhia
Gen
-n
puuhan
puuhien
Ill
mihin
puuhiin
Ine
-ssa
puuhassa
puuhissa
Ela
-sta
puuhasta
puuhista
All
-lle
puuhalle
puuhille
Ade
-lla
puuhalla
puuhilla
Abl
-lta
puuhalta
puuhilta
Tra
-ksi
puuhaksi
puuhiksi
Ess
-na
puuhana
puuhina
Abe
-tta
puuhatta
puuhitta
Com
-ne
-
puuhine
Ins
-in
-
puuhin
| chore | puuha, askare, ikävä työ |
| undertaking | yritys, sitoumus, hanke, lupaus, työ, puuha |
| trouble | vika, vaiva, häiriö, vaikeudet, hankaluus, puuha |
| occupation | ammatti, miehitys, työ, valtaus, tehtävä, puuha |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
puuha |
puuha |
puuha |
puuha |
puuha |
puuha |
Par |
-ta |
puuhaa |
puuhia |
puuhaa |
puuhia |
puuhaa |
puuhia |
Gen |
-n |
puuha |
puuhie |
puuha |
puuhie |
puuha |
puuhie |
Ill |
mihin |
puuhaa |
puuhii |
puuhaa |
puuhii |
puuhaa |
puuhii |
Ine |
-ssa |
puuhassa |
puuhissa |
puuhassa |
puuhissa |
puuhassa |
puuhissa |
Ela |
-sta |
puuhasta |
puuhista |
puuhasta |
puuhista |
puuhasta |
puuhista |
All |
-lle |
puuhalle |
puuhille |
puuhalle |
puuhille |
puuhalle |
puuhille |
Ade |
-lla |
puuhalla |
puuhilla |
puuhalla |
puuhilla |
puuhalla |
puuhilla |
Abl |
-lta |
puuhalta |
puuhilta |
puuhalta |
puuhilta |
puuhalta |
puuhilta |
Tra |
-ksi |
puuhakse |
puuhikse |
puuhakse |
puuhikse |
puuhakse |
puuhikse |
Ess |
-na |
puuhana |
puuhina |
puuhana |
puuhina |
puuhana |
puuhina |
Abe |
-tta |
puuhatta |
puuhitta |
puuhatta |
puuhitta |
puuhatta |
puuhitta |
Com |
-ne |
- |
puuhine |
- |
puuhine |
- |
puuhine |
Singular
Plural
Nom
-
puuha
puuha
puuha
puuha
puuha
puuha
Par
-ta
puuhaa
puuhaa
puuhaa
puuhia
puuhia
puuhia
Gen
-n
puuha
puuha
puuha
puuhie
puuhie
puuhie
Ill
mihin
puuhaa
puuhaa
puuhaa
puuhii
puuhii
puuhii
Ine
-ssa
puuhassa
puuhassa
puuhassa
puuhissa
puuhissa
puuhissa
Ela
-sta
puuhasta
puuhasta
puuhasta
puuhista
puuhista
puuhista
All
-lle
puuhalle
puuhalle
puuhalle
puuhille
puuhille
puuhille
Ade
-lla
puuhalla
puuhalla
puuhalla
puuhilla
puuhilla
puuhilla
Abl
-lta
puuhalta
puuhalta
puuhalta
puuhilta
puuhilta
puuhilta
Tra
-ksi
puuhakse
puuhakse
puuhakse
puuhikse
puuhikse
puuhikse
Ess
-na
puuhana
puuhana
puuhana
puuhina
puuhina
puuhina
Abe
-tta
puuhatta
puuhatta
puuhatta
puuhitta
puuhitta
puuhitta
Com
-ne
-
-
-
puuhine
puuhine
puuhine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
puuha |
puuha |
puuha |
puuha |
puuha |
puuha |
Par |
-ta |
puuhaa |
puuhia |
puuhaa |
puuhia |
puuhaa |
puuhia |
Gen |
-n |
puuha |
puuhie |
puuha |
puuhie |
puuha |
puuhie |
Ill |
mihin |
puuhaa |
puuhii |
puuhaa |
puuhii |
puuhaa |
puuhii |
Ine |
-ssa |
puuhassa |
puuhissa |
puuhassa |
puuhissa |
puuhassa |
puuhissa |
Ela |
-sta |
puuhasta |
puuhista |
puuhasta |
puuhista |
puuhasta |
puuhista |
All |
-lle |
puuhalle |
puuhille |
puuhalle |
puuhille |
puuhalle |
puuhille |
Ade |
-lla |
puuhalla |
puuhilla |
puuhalla |
puuhilla |
puuhalla |
puuhilla |
Abl |
-lta |
puuhalta |
puuhilta |
puuhalta |
puuhilta |
puuhalta |
puuhilta |
Tra |
-ksi |
puuhakse |
puuhikse |
puuhakse |
puuhikse |
puuhakse |
puuhikse |
Ess |
-na |
puuhana |
puuhina |
puuhana |
puuhina |
puuhana |
puuhina |
Abe |
-tta |
puuhatta |
puuhitta |
puuhatta |
puuhitta |
puuhatta |
puuhitta |
Com |
-ne |
- |
puuhine |
- |
puuhine |
- |
puuhine |
Singular
Plural
Nom
-
puuha
puuha
puuha
puuha
puuha
puuha
Par
-ta
puuhaa
puuhaa
puuhaa
puuhia
puuhia
puuhia
Gen
-n
puuha
puuha
puuha
puuhie
puuhie
puuhie
Ill
mihin
puuhaa
puuhaa
puuhaa
puuhii
puuhii
puuhii
Ine
-ssa
puuhassa
puuhassa
puuhassa
puuhissa
puuhissa
puuhissa
Ela
-sta
puuhasta
puuhasta
puuhasta
puuhista
puuhista
puuhista
All
-lle
puuhalle
puuhalle
puuhalle
puuhille
puuhille
puuhille
Ade
-lla
puuhalla
puuhalla
puuhalla
puuhilla
puuhilla
puuhilla
Abl
-lta
puuhalta
puuhalta
puuhalta
puuhilta
puuhilta
puuhilta
Tra
-ksi
puuhakse
puuhakse
puuhakse
puuhikse
puuhikse
puuhikse
Ess
-na
puuhana
puuhana
puuhana
puuhina
puuhina
puuhina
Abe
-tta
puuhatta
puuhatta
puuhatta
puuhitta
puuhitta
puuhitta
Com
-ne
-
-
-
puuhine
puuhine
puuhine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
puu |
puut |
Par |
-ta |
puuta |
puita |
Gen |
-n |
puun |
puitten / puiden |
Ill |
mihin |
puuhun |
puihin |
Ine |
-ssa |
puussa |
puissa |
Ela |
-sta |
puusta |
puista |
All |
-lle |
puulle |
puille |
Ade |
-lla |
puulla |
puilla |
Abl |
-lta |
puulta |
puilta |
Tra |
-ksi |
puuksi |
puiksi |
Ess |
-na |
puuna |
puina |
Abe |
-tta |
puutta |
puitta |
Com |
-ne |
- |
puine |
Ins |
-in |
- |
puin |
Singular
Plural
Nom
-
puu
puut
Par
-ta
puuta
puita
Gen
-n
puun
puitten / puiden
Ill
mihin
puuhun
puihin
Ine
-ssa
puussa
puissa
Ela
-sta
puusta
puista
All
-lle
puulle
puille
Ade
-lla
puulla
puilla
Abl
-lta
puulta
puilta
Tra
-ksi
puuksi
puiksi
Ess
-na
puuna
puina
Abe
-tta
puutta
puitta
Com
-ne
-
puine
Ins
-in
-
puin
| wood | puu, puut, puulaji, metsä, polttopuut, puumaila |
| tree | puu |
| timber | puu, puutavara, puut, metsä, hirsi, puusto |
| wooden |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
puu |
puu |
puu |
puu |
puu |
puu |
Par |
-ta |
puuta |
puita |
puuta |
puita |
puuta |
puita |
Gen |
-n |
puu |
puitte |
puu |
puitte |
puu |
puitte |
Ill |
mihin |
puuhu |
puihi |
puuhu |
puihi |
puuhu |
puihi |
Ine |
-ssa |
puussa |
puissa |
puussa |
puissa |
puussa |
puissa |
Ela |
-sta |
puusta |
puista |
puusta |
puista |
puusta |
puista |
All |
-lle |
puulle |
puille |
puulle |
puille |
puulle |
puille |
Ade |
-lla |
puulla |
puilla |
puulla |
puilla |
puulla |
puilla |
Abl |
-lta |
puulta |
puilta |
puulta |
puilta |
puulta |
puilta |
Tra |
-ksi |
puukse |
puikse |
puukse |
puikse |
puukse |
puikse |
Ess |
-na |
puuna |
puina |
puuna |
puina |
puuna |
puina |
Abe |
-tta |
puutta |
puitta |
puutta |
puitta |
puutta |
puitta |
Com |
-ne |
- |
puine |
- |
puine |
- |
puine |
Singular
Plural
Nom
-
puu
puu
puu
puu
puu
puu
Par
-ta
puuta
puuta
puuta
puita
puita
puita
Gen
-n
puu
puu
puu
puitte
puitte
puitte
Ill
mihin
puuhu
puuhu
puuhu
puihi
puihi
puihi
Ine
-ssa
puussa
puussa
puussa
puissa
puissa
puissa
Ela
-sta
puusta
puusta
puusta
puista
puista
puista
All
-lle
puulle
puulle
puulle
puille
puille
puille
Ade
-lla
puulla
puulla
puulla
puilla
puilla
puilla
Abl
-lta
puulta
puulta
puulta
puilta
puilta
puilta
Tra
-ksi
puukse
puukse
puukse
puikse
puikse
puikse
Ess
-na
puuna
puuna
puuna
puina
puina
puina
Abe
-tta
puutta
puutta
puutta
puitta
puitta
puitta
Com
-ne
-
-
-
puine
puine
puine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
puu |
puu |
puu |
puu |
puu |
puu |
Par |
-ta |
puuta |
puita |
puuta |
puita |
puuta |
puita |
Gen |
-n |
puu |
puitte |
puu |
puitte |
puu |
puitte |
Ill |
mihin |
puuhu |
puihi |
puuhu |
puihi |
puuhu |
puihi |
Ine |
-ssa |
puussa |
puissa |
puussa |
puissa |
puussa |
puissa |
Ela |
-sta |
puusta |
puista |
puusta |
puista |
puusta |
puista |
All |
-lle |
puulle |
puille |
puulle |
puille |
puulle |
puille |
Ade |
-lla |
puulla |
puilla |
puulla |
puilla |
puulla |
puilla |
Abl |
-lta |
puulta |
puilta |
puulta |
puilta |
puulta |
puilta |
Tra |
-ksi |
puukse |
puikse |
puukse |
puikse |
puukse |
puikse |
Ess |
-na |
puuna |
puina |
puuna |
puina |
puuna |
puina |
Abe |
-tta |
puutta |
puitta |
puutta |
puitta |
puutta |
puitta |
Com |
-ne |
- |
puine |
- |
puine |
- |
puine |
Singular
Plural
Nom
-
puu
puu
puu
puu
puu
puu
Par
-ta
puuta
puuta
puuta
puita
puita
puita
Gen
-n
puu
puu
puu
puitte
puitte
puitte
Ill
mihin
puuhu
puuhu
puuhu
puihi
puihi
puihi
Ine
-ssa
puussa
puussa
puussa
puissa
puissa
puissa
Ela
-sta
puusta
puusta
puusta
puista
puista
puista
All
-lle
puulle
puulle
puulle
puille
puille
puille
Ade
-lla
puulla
puulla
puulla
puilla
puilla
puilla
Abl
-lta
puulta
puulta
puulta
puilta
puilta
puilta
Tra
-ksi
puukse
puukse
puukse
puikse
puikse
puikse
Ess
-na
puuna
puuna
puuna
puina
puina
puina
Abe
-tta
puutta
puutta
puutta
puitta
puitta
puitta
Com
-ne
-
-
-
puine
puine
puine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
haka |
hakat / haat / ha’at |
Par |
-ta |
hakaa |
hakoja |
Gen |
-n |
haan / ha’an |
hakojen |
Ill |
mihin |
hakaan |
hakoihin |
Ine |
-ssa |
haassa / ha’assa |
haoissa / ha’oissa |
Ela |
-sta |
haasta / ha’asta |
haoista / ha’oista |
All |
-lle |
haalle / ha’alle |
haoille / ha’oille |
Ade |
-lla |
haalla / ha’alla |
haoilla / ha’oilla |
Abl |
-lta |
haalta / ha’alta |
haoilta / ha’oilta |
Tra |
-ksi |
haaksi / ha’aksi |
haoiksi / ha’oiksi |
Ess |
-na |
hakana |
hakoina |
Abe |
-tta |
haatta / ha’atta |
haoitta / ha’oitta |
Com |
-ne |
- |
hakoine |
Ins |
-in |
- |
haoin / ha’oin |
Singular
Plural
Nom
-
haka
hakat / haat / ha’at
Par
-ta
hakaa
hakoja
Gen
-n
haan / ha’an
hakojen
Ill
mihin
hakaan
hakoihin
Ine
-ssa
haassa / ha’assa
haoissa / ha’oissa
Ela
-sta
haasta / ha’asta
haoista / ha’oista
All
-lle
haalle / ha’alle
haoille / ha’oille
Ade
-lla
haalla / ha’alla
haoilla / ha’oilla
Abl
-lta
haalta / ha’alta
haoilta / ha’oilta
Tra
-ksi
haaksi / ha’aksi
haoiksi / ha’oiksi
Ess
-na
hakana
hakoina
Abe
-tta
haatta / ha’atta
haoitta / ha’oitta
Com
-ne
-
hakoine
Ins
-in
-
haoin / ha’oin
| hook | koukku, haka, niemi, hukki |
| carbon monoxide | |
| clasp | lukko, solki, haka, kädenpuristus, ote, syleily |
| paddock | haka, hevoshaka, aitaus |
| whiz | suhahdus, haka, viuhahdus, tosi peto |
| fastening | kiinnitys, kiinnike, kiinnitin, ikkunanhaka, haka |
| daemon | demoni, paha henki, haka, tekijä |
| demon | demoni, paha henki, paholainen, haka, tekijä |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
haka |
haka |
haka |
haka |
haka |
haka |
Par |
-ta |
hakaa |
hakoja |
hakaa |
hakoja |
hakaa |
hakoja |
Gen |
-n |
haka |
hakoje |
haka |
hakoje |
haka |
hakoje |
Ill |
mihin |
hakaa |
hakoihi |
hakaa |
hakoihi |
hakaa |
hakoihi |
Ine |
-ssa |
haassa |
haoissa |
haassa |
haoissa |
haassa |
haoissa |
Ela |
-sta |
haasta |
haoista |
haasta |
haoista |
haasta |
haoista |
All |
-lle |
haalle |
haoille |
haalle |
haoille |
haall |
haoille |
Ade |
-lla |
haalla |
haoilla |
haalla |
haoilla |
haalla |
haoilla |
Abl |
-lta |
haalta |
haoilta |
haalta |
haoilta |
haalta |
haoilta |
Tra |
-ksi |
haakse |
haoikse |
haakse |
haoikse |
haaks |
haoiks |
Ess |
-na |
hakana |
hakoina |
hakana |
hakoina |
hakana |
hakoina |
Abe |
-tta |
haatta |
haoitta |
haatta |
haoitta |
haatta |
haoitta |
Com |
-ne |
- |
hakoine |
- |
hakoine |
- |
hakoine |
Singular
Plural
Nom
-
haka
haka
haka
haka
haka
haka
Par
-ta
hakaa
hakaa
hakaa
hakoja
hakoja
hakoja
Gen
-n
haka
haka
haka
hakoje
hakoje
hakoje
Ill
mihin
hakaa
hakaa
hakaa
hakoihi
hakoihi
hakoihi
Ine
-ssa
haassa
haassa
haassa
haoissa
haoissa
haoissa
Ela
-sta
haasta
haasta
haasta
haoista
haoista
haoista
All
-lle
haalle
haalle
haall
haoille
haoille
haoille
Ade
-lla
haalla
haalla
haalla
haoilla
haoilla
haoilla
Abl
-lta
haalta
haalta
haalta
haoilta
haoilta
haoilta
Tra
-ksi
haakse
haakse
haaks
haoikse
haoikse
haoiks
Ess
-na
hakana
hakana
hakana
hakoina
hakoina
hakoina
Abe
-tta
haatta
haatta
haatta
haoitta
haoitta
haoitta
Com
-ne
-
-
-
hakoine
hakoine
hakoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
haka |
haka |
haka |
haka |
haka |
haka |
Par |
-ta |
hakaa |
hakoja |
hakaa |
hakoja |
hakaa |
hakoja |
Gen |
-n |
haka |
hakoje |
haka |
hakoje |
haka |
hakoje |
Ill |
mihin |
hakaa |
hakoihi |
hakaa |
hakoihi |
hakaa |
hakoihi |
Ine |
-ssa |
haassa |
haoissa |
haassa |
haoissa |
haassa |
haoissa |
Ela |
-sta |
haasta |
haoista |
haasta |
haoista |
haasta |
haoista |
All |
-lle |
haalle |
haoille |
haalle |
haoille |
haall |
haoille |
Ade |
-lla |
haalla |
haoilla |
haalla |
haoilla |
haalla |
haoilla |
Abl |
-lta |
haalta |
haoilta |
haalta |
haoilta |
haalta |
haoilta |
Tra |
-ksi |
haakse |
haoikse |
haakse |
haoikse |
haaks |
haoiks |
Ess |
-na |
hakana |
hakoina |
hakana |
hakoina |
hakana |
hakoina |
Abe |
-tta |
haatta |
haoitta |
haatta |
haoitta |
haatta |
haoitta |
Com |
-ne |
- |
hakoine |
- |
hakoine |
- |
hakoine |
Singular
Plural
Nom
-
haka
haka
haka
haka
haka
haka
Par
-ta
hakaa
hakaa
hakaa
hakoja
hakoja
hakoja
Gen
-n
haka
haka
haka
hakoje
hakoje
hakoje
Ill
mihin
hakaa
hakaa
hakaa
hakoihi
hakoihi
hakoihi
Ine
-ssa
haassa
haassa
haassa
haoissa
haoissa
haoissa
Ela
-sta
haasta
haasta
haasta
haoista
haoista
haoista
All
-lle
haalle
haalle
haall
haoille
haoille
haoille
Ade
-lla
haalla
haalla
haalla
haoilla
haoilla
haoilla
Abl
-lta
haalta
haalta
haalta
haoilta
haoilta
haoilta
Tra
-ksi
haakse
haakse
haaks
haoikse
haoikse
haoiks
Ess
-na
hakana
hakana
hakana
hakoina
hakoina
hakoina
Abe
-tta
haatta
haatta
haatta
haoitta
haoitta
haoitta
Com
-ne
-
-
-
hakoine
hakoine
hakoine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net