logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

nouseminen, noun

Word analysis
nousemisaika

nousemisaika

nouseminen

Noun, Derivation with suffix s

+ aika

Noun, Singular Nominative

nousta

Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s

+ aika

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nouseminen

nousemiset

Par

-ta

nousemista

nousemisia

Gen

-n

nousemisen

nousemisien / nousemisten

Ill

mihin

nousemiseen

nousemisiin

Ine

-ssa

nousemisessa

nousemisissa

Ela

-sta

nousemisesta

nousemisista

All

-lle

nousemiselle

nousemisille

Ade

-lla

nousemisella

nousemisilla

Abl

-lta

nousemiselta

nousemisilta

Tra

-ksi

nousemiseksi

nousemisiksi

Ess

-na

nousemisena

nousemisina

Abe

-tta

nousemisetta

nousemisitta

Com

-ne

-

nousemisine

Ins

-in

-

nousemisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nouseminen

nousemiset

Par

-ta

nousemista

nousemisia

Gen

-n

nousemisen

nousemisien / nousemisten

Ill

mihin

nousemiseen

nousemisiin

Ine

-ssa

nousemisessa

nousemisissa

Ela

-sta

nousemisesta

nousemisista

All

-lle

nousemiselle

nousemisille

Ade

-lla

nousemisella

nousemisilla

Abl

-lta

nousemiselta

nousemisilta

Tra

-ksi

nousemiseksi

nousemisiksi

Ess

-na

nousemisena

nousemisina

Abe

-tta

nousemisetta

nousemisitta

Com

-ne

-

nousemisine

Ins

-in

-

nousemisin

boarding nouseminen, laudoitus, täysihoito
ascent nousu, nouseminen, rinne, mäki
raise nosto, korotus, nousu, nouseminen, palkankorotus
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus; Europarl parallel corpus; Tatoeba parallel corpus; OpenSubtitles parallel corpus; OPUS parallel corpus; SETimes parallel corpus; Opus en-fi Nouseminen on vaikeaa aamuisin. Getting up is difficult in the mornings. Toivon, että nouseminen onnistuu huomenna. I hope that getting up will succeed tomorrow. Nousemista ei saa estää. Nousemista must not be hindered. Nouseminen tuntuu vaikealta, mutta se on tärkeää. Rising may feel difficult, but it is important. Nouseminen on ensimmäinen askel kohti menestystä. Rising is the first step towards success. Nouseminen aikaisin aamulla tekee hyvää terveydelle. Getting up early in the morning is good for your health. Nouseminen vuoren huipulle vaatii paljon fyysistä kuntoa. Climbing to the top of the mountain requires a lot of physical fitness. Nouseminen portaissa on hyvä tapa lisätä päivittäistä liikuntaa. Taking the stairs is a good way to increase daily exercise. Nousemista on vaikea hahmottaa pimeässä. It's difficult to perceive the rising in the dark. Turvavöiden on oltava kiinni nousemista alkaen. Seat belts must be fastened from takeoff. Show more arrow right

Wiktionary

rising, rising up, arising, ascending Show more arrow right nousta +‎ -minen Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nousemiseni

nousemiseni

nousemisesi

nousemisesi

nousemisensa

nousemisensa

Par

-ta

nousemistani

nousemisiani

nousemistasi

nousemisiasi

nousemistansa / nousemistaan

nousemisiansa / nousemisiaan

Gen

-n

nousemiseni

nousemisieni / nousemisteni

nousemisesi

nousemisiesi / nousemistesi

nousemisensa

nousemisiensa / nousemistensa

Ill

mihin

nousemiseeni

nousemisiini

nousemiseesi

nousemisiisi

nousemiseensa

nousemisiinsa

Ine

-ssa

nousemisessani

nousemisissani

nousemisessasi

nousemisissasi

nousemisessansa / nousemisessaan

nousemisissansa / nousemisissaan

Ela

-sta

nousemisestani

nousemisistani

nousemisestasi

nousemisistasi

nousemisestansa / nousemisestaan

nousemisistansa / nousemisistaan

All

-lle

nousemiselleni

nousemisilleni

nousemisellesi

nousemisillesi

nousemisellensa / nousemiselleen

nousemisillensa / nousemisillean

Ade

-lla

nousemisellani

nousemisillani

nousemisellasi

nousemisillasi

nousemisellansa / nousemisellaan

nousemisillansa / nousemisillaan

Abl

-lta

nousemiseltani

nousemisiltani

nousemiseltasi

nousemisiltasi

nousemiseltansa / nousemiseltaan

nousemisiltansa / nousemisiltaan

Tra

-ksi

nousemisekseni

nousemisikseni

nousemiseksesi

nousemisiksesi

nousemiseksensa / nousemisekseen

nousemisiksensa / nousemisikseen

Ess

-na

nousemisenani

nousemisinani

nousemisenasi

nousemisinasi

nousemisenansa / nousemisenaan

nousemisinansa / nousemisinaan

Abe

-tta

nousemisettani

nousemisittani

nousemisettasi

nousemisittasi

nousemisettansa / nousemisettaan

nousemisittansa / nousemisittaan

Com

-ne

-

nousemisineni

-

nousemisinesi

-

nousemisinensa / nousemisineen

Singular

Plural

Nom

-

nousemiseni

nousemisesi

nousemisensa

nousemiseni

nousemisesi

nousemisensa

Par

-ta

nousemistani

nousemistasi

nousemistansa / nousemistaan

nousemisiani

nousemisiasi

nousemisiansa / nousemisiaan

Gen

-n

nousemiseni

nousemisesi

nousemisensa

nousemisieni / nousemisteni

nousemisiesi / nousemistesi

nousemisiensa / nousemistensa

Ill

mihin

nousemiseeni

nousemiseesi

nousemiseensa

nousemisiini

nousemisiisi

nousemisiinsa

Ine

-ssa

nousemisessani

nousemisessasi

nousemisessansa / nousemisessaan

nousemisissani

nousemisissasi

nousemisissansa / nousemisissaan

Ela

-sta

nousemisestani

nousemisestasi

nousemisestansa / nousemisestaan

nousemisistani

nousemisistasi

nousemisistansa / nousemisistaan

All

-lle

nousemiselleni

nousemisellesi

nousemisellensa / nousemiselleen

nousemisilleni

nousemisillesi

nousemisillensa / nousemisillean

Ade

-lla

nousemisellani

nousemisellasi

nousemisellansa / nousemisellaan

nousemisillani

nousemisillasi

nousemisillansa / nousemisillaan

Abl

-lta

nousemiseltani

nousemiseltasi

nousemiseltansa / nousemiseltaan

nousemisiltani

nousemisiltasi

nousemisiltansa / nousemisiltaan

Tra

-ksi

nousemisekseni

nousemiseksesi

nousemiseksensa / nousemisekseen

nousemisikseni

nousemisiksesi

nousemisiksensa / nousemisikseen

Ess

-na

nousemisenani

nousemisenasi

nousemisenansa / nousemisenaan

nousemisinani

nousemisinasi

nousemisinansa / nousemisinaan

Abe

-tta

nousemisettani

nousemisettasi

nousemisettansa / nousemisettaan

nousemisittani

nousemisittasi

nousemisittansa / nousemisittaan

Com

-ne

-

-

-

nousemisineni

nousemisinesi

nousemisinensa / nousemisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nousemisemme

nousemisemme

nousemisenne

nousemisenne

nousemisensa

nousemisensa

Par

-ta

nousemistamme

nousemisiamme

nousemistanne

nousemisianne

nousemistansa / nousemistaan

nousemisiansa / nousemisiaan

Gen

-n

nousemisemme

nousemisiemme / nousemistemme

nousemisenne

nousemisienne / nousemistenne

nousemisensa

nousemisiensa / nousemistensa

Ill

mihin

nousemiseemme

nousemisiimme

nousemiseenne

nousemisiinne

nousemiseensa

nousemisiinsa

Ine

-ssa

nousemisessamme

nousemisissamme

nousemisessanne

nousemisissanne

nousemisessansa / nousemisessaan

nousemisissansa / nousemisissaan

Ela

-sta

nousemisestamme

nousemisistamme

nousemisestanne

nousemisistanne

nousemisestansa / nousemisestaan

nousemisistansa / nousemisistaan

All

-lle

nousemisellemme

nousemisillemme

nousemisellenne

nousemisillenne

nousemisellensa / nousemiselleen

nousemisillensa / nousemisillean

Ade

-lla

nousemisellamme

nousemisillamme

nousemisellanne

nousemisillanne

nousemisellansa / nousemisellaan

nousemisillansa / nousemisillaan

Abl

-lta

nousemiseltamme

nousemisiltamme

nousemiseltanne

nousemisiltanne

nousemiseltansa / nousemiseltaan

nousemisiltansa / nousemisiltaan

Tra

-ksi

nousemiseksemme

nousemisiksemme

nousemiseksenne

nousemisiksenne

nousemiseksensa / nousemisekseen

nousemisiksensa / nousemisikseen

Ess

-na

nousemisenamme

nousemisinamme

nousemisenanne

nousemisinanne

nousemisenansa / nousemisenaan

nousemisinansa / nousemisinaan

Abe

-tta

nousemisettamme

nousemisittamme

nousemisettanne

nousemisittanne

nousemisettansa / nousemisettaan

nousemisittansa / nousemisittaan

Com

-ne

-

nousemisinemme

-

nousemisinenne

-

nousemisinensa / nousemisineen

Singular

Plural

Nom

-

nousemisemme

nousemisenne

nousemisensa

nousemisemme

nousemisenne

nousemisensa

Par

-ta

nousemistamme

nousemistanne

nousemistansa / nousemistaan

nousemisiamme

nousemisianne

nousemisiansa / nousemisiaan

Gen

-n

nousemisemme

nousemisenne

nousemisensa

nousemisiemme / nousemistemme

nousemisienne / nousemistenne

nousemisiensa / nousemistensa

Ill

mihin

nousemiseemme

nousemiseenne

nousemiseensa

nousemisiimme

nousemisiinne

nousemisiinsa

Ine

-ssa

nousemisessamme

nousemisessanne

nousemisessansa / nousemisessaan

nousemisissamme

nousemisissanne

nousemisissansa / nousemisissaan

Ela

-sta

nousemisestamme

nousemisestanne

nousemisestansa / nousemisestaan

nousemisistamme

nousemisistanne

nousemisistansa / nousemisistaan

All

-lle

nousemisellemme

nousemisellenne

nousemisellensa / nousemiselleen

nousemisillemme

nousemisillenne

nousemisillensa / nousemisillean

Ade

-lla

nousemisellamme

nousemisellanne

nousemisellansa / nousemisellaan

nousemisillamme

nousemisillanne

nousemisillansa / nousemisillaan

Abl

-lta

nousemiseltamme

nousemiseltanne

nousemiseltansa / nousemiseltaan

nousemisiltamme

nousemisiltanne

nousemisiltansa / nousemisiltaan

Tra

-ksi

nousemiseksemme

nousemiseksenne

nousemiseksensa / nousemisekseen

nousemisiksemme

nousemisiksenne

nousemisiksensa / nousemisikseen

Ess

-na

nousemisenamme

nousemisenanne

nousemisenansa / nousemisenaan

nousemisinamme

nousemisinanne

nousemisinansa / nousemisinaan

Abe

-tta

nousemisettamme

nousemisettanne

nousemisettansa / nousemisettaan

nousemisittamme

nousemisittanne

nousemisittansa / nousemisittaan

Com

-ne

-

-

-

nousemisinemme

nousemisinenne

nousemisinensa / nousemisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aika

ajat

Par

-ta

aikaa

aikoja

Gen

-n

ajan

aikojen

Ill

mihin

aikaan

aikoihin

Ine

-ssa

ajassa

ajoissa

Ela

-sta

ajasta

ajoista

All

-lle

ajalle

ajoille

Ade

-lla

ajalla

ajoilla

Abl

-lta

ajalta

ajoilta

Tra

-ksi

ajaksi

ajoiksi

Ess

-na

aikana

aikoina

Abe

-tta

ajatta

ajoitta

Com

-ne

-

aikoine

Ins

-in

-

ajoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aika

ajat

Par

-ta

aikaa

aikoja

Gen

-n

ajan

aikojen

Ill

mihin

aikaan

aikoihin

Ine

-ssa

ajassa

ajoissa

Ela

-sta

ajasta

ajoista

All

-lle

ajalle

ajoille

Ade

-lla

ajalla

ajoilla

Abl

-lta

ajalta

ajoilta

Tra

-ksi

ajaksi

ajoiksi

Ess

-na

aikana

aikoina

Abe

-tta

ajatta

ajoitta

Com

-ne

-

aikoine

Ins

-in

-

ajoin

time aika, kerta, kellonaika, ajankohta, kesto, määräaika
period aika, ajanjakso, jakso, kausi, piste, vaihe
date päivämäärä, aika, päivä, päiväys, ajankohta, määräaika
term termi, sana, ilmaus, aika, kausi, määräaika
hours aika, työaika, liikeaika, virka-aika
era aikakausi, aika, ajanjakso
age ikä, aika, aikakausi, vanhuus, elinikä, ajanjakso
day päivä, vuorokausi, aika, työpäivä, päivänvalo, loistoaika
appointment nimittäminen, tapaaminen, aika, ajanvaraus, virka, sovittu tapaaminen
while hetki, aika, tovi, kotva
time frame aika, aikaväli
span jänneväli, alue, jakso, kärkiväli, ajanjakso, aika
space tila, avaruus, välilyönti, väli, paikka, aika
stretch venytys, venymä, jakso, jousto, venyvyys, aika
course kurssi, rata, kulku, suunta, reitti, aika
spell loitsu, taika, rupeama, taikasanat, lumous, aika
standing asema, tilanne, seisominen, pistetilanne, kesto, aika
pretty melko, aika
quite melko, varsin, aivan, aika, täysin, ihan
rather pikemminkin, melko, mieluummin, pikemmin, aika, paremminkin
kind of tavallaan, aika, vähän, jotenkin
enough tarpeeksi, kyllin, kylliksi, melko, aika, kerrakseen
quite a aika, melkoinen, aikamoinen
some jonkin verran, jokin, joku, toiset, tietty, aika
quite some aika, melkoinen, aikamoinen
right oikea, sopiva, oikeanpuoleinen, oikeisto-, suora, aika
Show more arrow right
Tatoeba; Finnish-English parallel corpus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; ParaCrawl Corpus; Tiedejulkaisujen kansainvälinen viitekanta; Tatoeba Parallel Corpus Aikamme on nyt. Our time is now. Puhun tästä ajoiltani. I speak from those times. Teen ajanvarauksen. I'll make the appointment. Hän muistaa ajoiltansa sen. He remembers from his time. EKG ajanvarauksella. EKG with an appointment. Pysykää ajoilleni! Stay on my times! Vain ajanvarauksella. Make an appointment. Onko ajanvarausta? Do you have a session scheduled? Hän ei halua puhua ajoiltansa. He doesn't want to talk about his times. Tule takaisin noilta ajoiltani. Come back from those times. Show more arrow right

Wiktionary

time (temporal distance) Fin:Se vaatii pitkän ajan.Eng:It takes a long time.Fin:kahden viikon ajaksiEng:for (a period of) two weeks time, moment hetkiFin:Vanhat hyvät ajat ovat palanneet.Eng:The good old times have returned. appointment (arranged meeting) Fin:Minulla on aika lääkärille kello kymmeneltä.Eng:I have a doctor's appointment at ten o'clock. Show more arrow right Adjectives aiempiaikainenaikamoinenajallinenajaton Adverbs aika ajoinaikoinaanaikojaanajassaajassaanajoittainhyvissä ajoinkoko ajanvähään aikaan Idioms aikaansa edelläennen aikojaanomia aikojaan Nouns aikalainenaikuinenajan henki Phrases aikansa kutakinaika näyttää Postpositions aikana Verbs aientaaaikaillaaikoaajastaaajoittaaottaa aikapelata aikaasaada aikaanviedä aikaaviettää aikaa Show more arrow right adventtiaikaaika-aistiaika-ajoaika-arvoaikaennätysaikaeroaikaihminenaikaikkunaaikajakoaikajaksoaikajanaaikajänneaikajärjestysaikakaistaleaikakauppaaikakausiaikakelloaikakirjaaikakoneaikakorttiaikakuvaaikakynnysaikakysymysaikakytkinaikalaskelmaaikalaskuaikalaukaisinaikalehmäaikaleimaaikalippuaikalisäaikalukkoaikaluokkaaikamatkaaikamatkailuaikamatkustusaikamerkintäaikamerkkiaikamiesaikamiespoikaaikamiinaaikamittaaikamuotoaikamääräaikamääräysaikanäyttöaikapalkkaaikapalkkausaikapanosaikapeliaikapoikaaikapommiaikapuheluaikapulaaikarahtausaikarajaaikarajoitusaikarautaaikasarjaaikasuhdeaikasytytinaikasytytteinenaikasytytyksinenaikasytytysaikatasoitusaikatauluaikatiedotusaikaurakkaaikavajeaikavakioaikavalotusaikavarausaikaveloitusaikaviivaaikavyöhykeaikaväliaikavälysaikaväyläaikayksikköajanhaaskausajanhammasajanhukkaajanjakoajanjaksoajankohtaajankuluajankulukeajankuvaajankuvausajanlaskuajanmittausajanmukainenajanmukaisuusajanmääritysajanottajaajanottoajanpuuteajansäästöajantasainenajantilausajantuhlausajanvarausajanvieteajanviettoajastaikaajoaikaalkamisaikaalkuaikaalokasaikaaltistusaikaarmonaikaasevelvollisuusaikaatomiaikaaukioloaikaaurinkoaikaavaruusaikabarokkiaikaelinaikaelämänaikaenimmäisaikaennätysaikaentisaikaetsikkoaikaeuroaikahaasteaikahakuaikahallitusaikahankinta-aikaharjoitteluaikaharkinta-aikahaudonta-aikaheilahdusaikaheinäaikahengähdysaikahirmuaikahukka-aikaihanneaikaikiaikailmestymisaikailmoittautumisaikailta-aikaimetysaikainkubaatioaikairtisanomisaikaistutusaikaitämisaikajaksonaikajatkoaikajouluaikajoulunaikajoustoaikajoutoaikajuoksuaikajättöaikajääaikajäännösaikakaamosaikakahviaikakanneaikakantoaikakarenssiaikakarnevaaliaikakasvuaikakeisariaikakeittoaikakelloaikakellonaikakelpoisuusaikakeskiaikakeskiaurinkoaikakestoaikakesäaikakevätaikakierrosaikakiertoaikakihlausaikakiima-aikakilpailuaikakirkkoaikakirkonaikakoeaikakokelasaikakorjuuaikakotiintuloaikakouluaikakoulutusaikakriisiaikakuivumisaikakukinta-aikakukkimisaikakukoistusaikakulkuaikakulta-aikakuningasaikakuoletusaikakuolinaikakustavilaisaikakutuaikakylvöaikakyntöaikakärkiaikakäsiaikakäyntiaikakäyttöaikalaatuaikalaina-aikalainausaikalapsivuodeaikalapsuudenaikalapsuusaikalatenssiaikalentoaikalepoaikaliikeaikalisäaikaloistoaikaloma-aikaloppiaisaikaloppuaikalounasaikalukuaikaluppoaikalähetysaikalähiaikalähtöaikamaailmanaikamaailmanennätysaikamainosaikamaksuaikamansikka-aikamarja-aikamarttyyriaikamatka-aikamietintäaikamiettimisaikaminimiaikamoiteaikamuinaisaikamurrosaikamuuttoaikamyöhäisglasiaaliaikamyöhästymisaikamääräaikanautinta-aikanettoaikanukkumaanmenoaikanuoruudenaikanuoruusaikanykyaikanäyttöaikaodotusaikaoloaikaomavastuuaikaonnenaikaopiskeluaikaoppiaikaoppisopimusaikaotteluaikapaastonaikapaikallisaikapainoaikapaistoaikapakanuudenaikapalvelusaikapankkiaikaparitteluaikaparveiluaikapeliaikaperinataaliaikapesimäaikapohja-aikapoikuusaikapoissaoloaikapula-aikapuoliaikapuoliintumisaikapysähdysaikapyyntiaikapäiväaikapäivällisaikapäiväsaikapätevöitymisaikapääsiäisaikapäättymisaikapörssiaikarangaistusaikaraskaudenaikaraskausaikarauhanaikarauhoitusaikarauta-aikareaktioaikarenessanssiaikarespiittiaikarokokooaikarospuuttoaikaruoka-aikaruokailuaikaruokinta-aikaruska-aikaruuhka-aikarykimäaikasaapumisaikasadeaikasadonkorjuuaikasairausaikasalassapitoaikaseisomisaikaseisonta-aikaseurusteluaikasieniaikasiirtymäaikasikiöaikasopimusaikasota-aikasulkemisaikasuoja-aikasuoritusaikasuruaikasuurvalta-aikasyntyaikasyntymäaikasyömäaikasyöntiaikatakuuaikatalviaikatalvisaikatehoaikatiineysaikatilastoaikatilausaikatoimiaikatoiminta-aikatoimistoaikatoimitusaikatoipilasaikatoipumisaikatoriaikatoukoaikatsaarinaikatuloaikatungosaikatyttöaikatyöaikatyösopimusaikatähtiaikauniaikavaikutusaikavakuutusaikavalistusaikavalitusaikavalmistumisaikavalmistusaikavalotusaikavalveillaoloaikavapaa-aikavarallaoloaikavarastointiaikavarausaikavaroaikavaroitusaikavarusmiesaikavierailuaikavieroitusaikaviikinkiaikaviiveaikaviivästymisaikavirastoaikavirka-aikavoimassaoloaikavoittoaikavuodenaikavuokra-aikavuorokaudenaikavähimmäisaikaväliaikayhtaikaayleisaikayliaikaylimenoaikayöaika Show more arrow right Finnish Wikipedia has an article on:aikaWikipedia fi From Proto-Finnic aika. Possibly from or akin to Proto-Germanic aiwaz (Gothic 𐌰𐌹𐍅𐍃 (aiws, “age, eternity”)), whence possibly also aivan (“exactly; totally; indeed”), but this seems uncertain due to phonological problems. Possibly related to aivan. Show more arrow right

Wikipedia

Time Time is the indefinite continued progress of existence and events that occur in an apparently irreversible succession from the past, through the present, into the future. It is a component quantity of various measurements used to sequence events, to compare the duration of events or the intervals between them, and to quantify rates of change of quantities in material reality or in the conscious experience. Time is often referred to as a fourth dimension, along with three spatial dimensions. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aikani

aikani

aikasi

aikasi

aikansa

aikansa

Par

-ta

aikaani

aikojani

aikaasi

aikojasi

aikaansa

aikojansa / aikojaan

Gen

-n

aikani

aikojeni

aikasi

aikojesi

aikansa

aikojensa

Ill

mihin

aikaani

aikoihini

aikaasi

aikoihisi

aikaansa

aikoihinsa

Ine

-ssa

ajassani

ajoissani

ajassasi

ajoissasi

ajassansa / ajassaan

ajoissansa / ajoissaan

Ela

-sta

ajastani

ajoistani

ajastasi

ajoistasi

ajastansa / ajastaan

ajoistansa / ajoistaan

All

-lle

ajalleni

ajoilleni

ajallesi

ajoillesi

ajallensa / ajalleen

ajoillensa / ajoillean

Ade

-lla

ajallani

ajoillani

ajallasi

ajoillasi

ajallansa / ajallaan

ajoillansa / ajoillaan

Abl

-lta

ajaltani

ajoiltani

ajaltasi

ajoiltasi

ajaltansa / ajaltaan

ajoiltansa / ajoiltaan

Tra

-ksi

ajakseni

ajoikseni

ajaksesi

ajoiksesi

ajaksensa / ajakseen

ajoiksensa / ajoikseen

Ess

-na

aikanani

aikoinani

aikanasi

aikoinasi

aikanansa / aikanaan

aikoinansa / aikoinaan

Abe

-tta

ajattani

ajoittani

ajattasi

ajoittasi

ajattansa / ajattaan

ajoittansa / ajoittaan

Com

-ne

-

aikoineni

-

aikoinesi

-

aikoinensa / aikoineen

Singular

Plural

Nom

-

aikani

aikasi

aikansa

aikani

aikasi

aikansa

Par

-ta

aikaani

aikaasi

aikaansa

aikojani

aikojasi

aikojansa / aikojaan

Gen

-n

aikani

aikasi

aikansa

aikojeni

aikojesi

aikojensa

Ill

mihin

aikaani

aikaasi

aikaansa

aikoihini

aikoihisi

aikoihinsa

Ine

-ssa

ajassani

ajassasi

ajassansa / ajassaan

ajoissani

ajoissasi

ajoissansa / ajoissaan

Ela

-sta

ajastani

ajastasi

ajastansa / ajastaan

ajoistani

ajoistasi

ajoistansa / ajoistaan

All

-lle

ajalleni

ajallesi

ajallensa / ajalleen

ajoilleni

ajoillesi

ajoillensa / ajoillean

Ade

-lla

ajallani

ajallasi

ajallansa / ajallaan

ajoillani

ajoillasi

ajoillansa / ajoillaan

Abl

-lta

ajaltani

ajaltasi

ajaltansa / ajaltaan

ajoiltani

ajoiltasi

ajoiltansa / ajoiltaan

Tra

-ksi

ajakseni

ajaksesi

ajaksensa / ajakseen

ajoikseni

ajoiksesi

ajoiksensa / ajoikseen

Ess

-na

aikanani

aikanasi

aikanansa / aikanaan

aikoinani

aikoinasi

aikoinansa / aikoinaan

Abe

-tta

ajattani

ajattasi

ajattansa / ajattaan

ajoittani

ajoittasi

ajoittansa / ajoittaan

Com

-ne

-

-

-

aikoineni

aikoinesi

aikoinensa / aikoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aikamme

aikamme

aikanne

aikanne

aikansa

aikansa

Par

-ta

aikaamme

aikojamme

aikaanne

aikojanne

aikaansa

aikojansa / aikojaan

Gen

-n

aikamme

aikojemme

aikanne

aikojenne

aikansa

aikojensa

Ill

mihin

aikaamme

aikoihimme

aikaanne

aikoihinne

aikaansa

aikoihinsa

Ine

-ssa

ajassamme

ajoissamme

ajassanne

ajoissanne

ajassansa / ajassaan

ajoissansa / ajoissaan

Ela

-sta

ajastamme

ajoistamme

ajastanne

ajoistanne

ajastansa / ajastaan

ajoistansa / ajoistaan

All

-lle

ajallemme

ajoillemme

ajallenne

ajoillenne

ajallensa / ajalleen

ajoillensa / ajoillean

Ade

-lla

ajallamme

ajoillamme

ajallanne

ajoillanne

ajallansa / ajallaan

ajoillansa / ajoillaan

Abl

-lta

ajaltamme

ajoiltamme

ajaltanne

ajoiltanne

ajaltansa / ajaltaan

ajoiltansa / ajoiltaan

Tra

-ksi

ajaksemme

ajoiksemme

ajaksenne

ajoiksenne

ajaksensa / ajakseen

ajoiksensa / ajoikseen

Ess

-na

aikanamme

aikoinamme

aikananne

aikoinanne

aikanansa / aikanaan

aikoinansa / aikoinaan

Abe

-tta

ajattamme

ajoittamme

ajattanne

ajoittanne

ajattansa / ajattaan

ajoittansa / ajoittaan

Com

-ne

-

aikoinemme

-

aikoinenne

-

aikoinensa / aikoineen

Singular

Plural

Nom

-

aikamme

aikanne

aikansa

aikamme

aikanne

aikansa

Par

-ta

aikaamme

aikaanne

aikaansa

aikojamme

aikojanne

aikojansa / aikojaan

Gen

-n

aikamme

aikanne

aikansa

aikojemme

aikojenne

aikojensa

Ill

mihin

aikaamme

aikaanne

aikaansa

aikoihimme

aikoihinne

aikoihinsa

Ine

-ssa

ajassamme

ajassanne

ajassansa / ajassaan

ajoissamme

ajoissanne

ajoissansa / ajoissaan

Ela

-sta

ajastamme

ajastanne

ajastansa / ajastaan

ajoistamme

ajoistanne

ajoistansa / ajoistaan

All

-lle

ajallemme

ajallenne

ajallensa / ajalleen

ajoillemme

ajoillenne

ajoillensa / ajoillean

Ade

-lla

ajallamme

ajallanne

ajallansa / ajallaan

ajoillamme

ajoillanne

ajoillansa / ajoillaan

Abl

-lta

ajaltamme

ajaltanne

ajaltansa / ajaltaan

ajoiltamme

ajoiltanne

ajoiltansa / ajoiltaan

Tra

-ksi

ajaksemme

ajaksenne

ajaksensa / ajakseen

ajoiksemme

ajoiksenne

ajoiksensa / ajoikseen

Ess

-na

aikanamme

aikananne

aikanansa / aikanaan

aikoinamme

aikoinanne

aikoinansa / aikoinaan

Abe

-tta

ajattamme

ajattanne

ajattansa / ajattaan

ajoittamme

ajoittanne

ajoittansa / ajoittaan

Com

-ne

-

-

-

aikoinemme

aikoinenne

aikoinensa / aikoineen

Wiktionary

to rise to arise to ascend to get up (from the bed) (~ illative) to embark, to board Fin:Hän nousi junaan Oulussa ja sen jälkeen häntä ei ole nähty.Eng:He embarked a train in Oulu and he hasn't been seen thereafter. (~ elative) to disembark Fin:Hän nousi junasta Oulussa.Eng:He disembarked the train in Oulu. Show more arrow right (rise): laskeutua Show more arrow right Biblical/religious nousta (ylös) kuolleista = to rise from the deadresurrect nousta esiin = to stand out; to come to the fore nousta päähän Nouns nousemanousunousukasnousukkuus Show more arrow right From Proto-Finnic noustak. Cognates include Ingrian noissa, Karelian noussa, Livonian nūzõ, Veps nousta, Votic nõisa, as well as Estonian tõusma (irregular sound change). Show more arrow right
to rise nousta, kasvaa, kohota, lisääntyä, kapinoida, nousta kapinaan
to increase lisätä, kasvaa, nostaa, korottaa, nousta, lisääntyä
to get up nousta
to ascend nousta, kiivetä, nousta jhk, kiivetä jhk
to emerge nousta, ilmaantua, selviytyä, ilmestyä, sukeltaa esiin
to climb kiivetä, nousta, kiipeillä, kohota, kivuta, kavuta
to arise nousta, ilmestyä
to grow kasvaa, kasvattaa, viljellä, lisääntyä, nousta, varttua
to spring up nousta, ponnahtaa pystyyn, ilmestyä
to lift nostaa, poistaa, kohottaa, nousta, kohota, kumota
to mount up nousta, lisääntyä
to mount asentaa, kiinnittää, nostaa, järjestää, panna toimeen, nousta
to flow virrata, vuotaa, nousta, tulvia, laskeutua, hulahtaa
to prove todistaa, osoittaa, näyttää toteen, nousta, kokeilla
to spring ponnahtaa, hypätä, loikata, laukaista, hypätä jnk yli, nousta
to lift off nousta, lähteä
to alight laskeutua, nousta, astua alas
to escalate laajentaa, laajeta, kiihdyttää, nousta, laajeta asteittain
to rebound ponnahtaa, elpyä, kimmota, kimmota takaisin, nousta, kostautua
to be promoted nousta
to swell turvota, paisua, paisuttaa, kasvaa, pullistua, nousta
to total olla yhteensä, laskea yhteen, nousta, hajottaa täysin
to get off the ground päästä vauhtiin, nousta, saada liikkeelle
to advance edistää, edetä, kehittää, aikaistaa, edistyä, nousta
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Ala nousta. Come on. Aika nousta. Time to get up! Noussut esiin kysymys. come up a question. Käskin nousta ylös! I said get up! Voitko nousta ylös ja auttaa minua? Can you stand up and help me? Nousta saa lentämään. # When we reach, we can fly know inside. Ala nyt nousta, Lydia! Lydia, get up... okay? Voinko nousta vedestä? Boys can I come out now? Voisitko nousta autoon? Could you please get in the car? Nouse ylös. Stand up. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

nousen

en nouse

ii

nouset

et nouse

iii

nousee

ei nouse

Plural

Positive

Negative

i

nousemme / noustaan

emme nouse / ei nousta

ii

nousette

ette nouse

iii

nousevat

eivät nouse

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

nousin

en noussut

ii

nousit

et noussut

iii

nousi

ei noussut

Plural

Positive

Negative

i

nousimme / noustiin

emme nousseet / ei noustu

ii

nousitte

ette nousseet

iii

nousivat

eivät nousseet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen noussut

en ole noussut

ii

olet noussut

et ole noussut

iii

on noussut

ei ole noussut

Plural

Positive

Negative

i

olemme nousseet

emme ole nousseet

ii

olette nousseet

ette ole nousseet

iii

ovat nousseet

eivät ole nousseet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin noussut

en ollut noussut

ii

olit noussut

et ollut noussut

iii

oli noussut

ei ollut noussut

Plural

Positive

Negative

i

olimme nousseet

emme olleet nousseet

ii

olitte nousseet

ette olleet nousseet

iii

olivat nousseet

eivät olleet nousseet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

nousisin

en nousisi

ii

nousisit

et nousisi

iii

nousisi

ei nousisi

Plural

Positive

Negative

i

nousisimme

emme nousisi

ii

nousisitte

ette nousisi

iii

nousisivat

eivät nousisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin noussut

en olisi noussut

ii

olisit noussut

et olisi noussut

iii

olisi noussut

ei olisi noussut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme nousseet

emme olisi nousseet

ii

olisitte nousseet

ette olisi nousseet

iii

olisivat nousseet

eivät olisi nousseet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

noussen

en nousse

ii

nousset

et nousse

iii

noussee

ei nousse

Plural

Positive

Negative

i

noussemme

emme nousse

ii

noussette

ette nousse

iii

noussevat

eivät nousse

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen noussut

en liene noussut

ii

lienet noussut

et liene noussut

iii

lienee noussut

ei liene noussut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme nousseet

emme liene nousseet

ii

lienette nousseet

ette liene nousseet

iii

lienevät nousseet

eivät liene nousseet

Imperative

Singular

i

-

ii

nouse

iii

nouskoon

Plural

i

nouskaamme

ii

nouskaa

iii

nouskoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

nousta

Tra

-ksi

noustaksensa / noustakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

noustessa

Ins

-in

nousten

Ine

-ssa

noustaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

nousemaan

Ine

-ssa

nousemassa

Ela

-sta

nousemasta

Ade

-lla

nousemalla

Abe

-tta

nousematta

Ins

-in

nouseman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

nouseminen

Par

-ta

nousemista

Infinitive V

nousemaisillaan / nousemaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

noustaan

ei nousta

Imperfect

noustiin

ei noustu

Potential

noustaneen

ei noustane

Conditional

noustaisiin

ei noustaisi

Imperative Present

noustakoon

älköön noustako

Imperative Perfect

olkoon noustu

älköön noustu

Positive

Negative

Present

noustaan

ei nousta

Imperfect

noustiin

ei noustu

Potential

noustaneen

ei noustane

Conditional

noustaisiin

ei noustaisi

Imperative Present

noustakoon

älköön noustako

Imperative Perfect

olkoon noustu

älköön noustu

Participle

Active

Passive

1st

nouseva

noustava

2nd

noussut

noustu

3rd

nousema

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept