logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

monoteismi, noun

Word analysis
monoteismin

monoteismin

monoteismi

Noun, Singular Genitive

mono

Noun, Singular Nominative

+ teismi

Noun, Singular Genitive

mono

Noun, Pref

+ teismi

Noun, Singular Genitive

mon

Noun, Singular Nominative

+ ote

Noun, Singular Nominative

+ ismi

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

monoteismi

monoteismit

Par

-ta

monoteismia

monoteismeja

Gen

-n

monoteismin

monoteismien

Ill

mihin

monoteismiin

monoteismeihin

Ine

-ssa

monoteismissa

monoteismeissa

Ela

-sta

monoteismista

monoteismeista

All

-lle

monoteismille

monoteismeille

Ade

-lla

monoteismilla

monoteismeilla

Abl

-lta

monoteismilta

monoteismeilta

Tra

-ksi

monoteismiksi

monoteismeiksi

Ess

-na

monoteismina

monoteismeina

Abe

-tta

monoteismitta

monoteismeitta

Com

-ne

-

monoteismeine

Ins

-in

-

monoteismein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

monoteismi

monoteismit

Par

-ta

monoteismia

monoteismeja

Gen

-n

monoteismin

monoteismien

Ill

mihin

monoteismiin

monoteismeihin

Ine

-ssa

monoteismissa

monoteismeissa

Ela

-sta

monoteismista

monoteismeista

All

-lle

monoteismille

monoteismeille

Ade

-lla

monoteismilla

monoteismeilla

Abl

-lta

monoteismilta

monoteismeilta

Tra

-ksi

monoteismiksi

monoteismeiksi

Ess

-na

monoteismina

monoteismeina

Abe

-tta

monoteismitta

monoteismeitta

Com

-ne

-

monoteismeine

Ins

-in

-

monoteismein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

monotheism monoteismi, yksijumalaisuus
Show more arrow right
jw2019; WikiMatrix; OpenSubtitles2018.v3; ParaCrawl Corpus; QED Ja niin heitä syytettiin”Jehovans-monoteismin kannattamisesta”. And so they were charged with “advocating a Jehovah monotheism.”. Tämä monoteismi on absoluuttista. It is absolute monism. Mikä on akatemianne suhtautuminen monoteismiin, sisar? Where does the Athenian Academy stand on the question of monotheism, Sister? Käsitys puolittain ihmisenkaltaisesta ja kiivaasta Jumalasta on väistämätön siirtymävaihe polyteismin ja ylevän monoteismin välissä. The concept of a semihuman and jealous God is an inevitable transition between polytheism and sublime monotheism. Siihen perustuvat animismi, polyteismi ja monoteismi. I think it's the basis of animism and polytheism and monotheism. Baaleja oli monia, Jahve oli yksis-monoteismi voitti polyteismin. Baals were many, Yahweh was one -- monotheism won over polytheism. Toisaalta 1. Mooseksen kirjasta heijastuu erittäin ylevä monoteismi. Genesis, on the other hand, reflects the most exalted monotheism. Muuttuiko monoteismi jollakin tavoin sen jälkeen, kun Jeesus tuli maan päälle? Was there any change from monotheism after Jesus came to the earth? Tatianoksen teologian lähtökohtana on tiukka monoteismi, joka toimii moraalin lähteenä. The starting-point of Tatian's theology is a strict monotheism which becomes the source of the moral life. Se oli maailman ensimmäinen monoteismi ja ainoa muinainen usko, josta todella tuli maailmanuskonto. It was the world's first monotheism and is the only ancient faith to have become truly a world religion. Show more arrow right

Wiktionary

monotheism Show more arrow right From English monotheism. Show more arrow right

Wikipedia

Teismi
eli jumalisuus — viittaa yleensä uskomukseen henkilöityneestä jumalasta, jolla on oma havaittava persoonallisuutensa. Deismi
— yksijumalisuuden muoto, joka uskoo yhden jumalan olemassaoloon ja päätyy tähän tulokseen järjen kautta mutta hylkää kaikki uskonnolliset ilmestykset, kuten Raamatun tai Koraanin. Panteismi
eli kaikkijumalisuus — pitää kaikkeutta jumalana. Ymmärrystavasta riippuen tämä voi tarkoittaa ateismia, deismiä tai teismiä. Panenteismi
— teismin muoto, joka uskoo kaikkeuden olevan osa jumalaa mutta ei koko jumala.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

monoteismini

monoteismini

monoteismisi

monoteismisi

monoteisminsa

monoteisminsa

Par

-ta

monoteismiani

monoteismejani

monoteismiasi

monoteismejasi

monoteismiansa / monoteismiaan

monoteismejansa / monoteismejaan

Gen

-n

monoteismini

monoteismieni

monoteismisi

monoteismiesi

monoteisminsa

monoteismiensa

Ill

mihin

monoteismiini

monoteismeihini

monoteismiisi

monoteismeihisi

monoteismiinsa

monoteismeihinsa

Ine

-ssa

monoteismissani

monoteismeissani

monoteismissasi

monoteismeissasi

monoteismissansa / monoteismissaan

monoteismeissansa / monoteismeissaan

Ela

-sta

monoteismistani

monoteismeistani

monoteismistasi

monoteismeistasi

monoteismistansa / monoteismistaan

monoteismeistansa / monoteismeistaan

All

-lle

monoteismilleni

monoteismeilleni

monoteismillesi

monoteismeillesi

monoteismillensa / monoteismilleen

monoteismeillensa / monoteismeillean

Ade

-lla

monoteismillani

monoteismeillani

monoteismillasi

monoteismeillasi

monoteismillansa / monoteismillaan

monoteismeillansa / monoteismeillaan

Abl

-lta

monoteismiltani

monoteismeiltani

monoteismiltasi

monoteismeiltasi

monoteismiltansa / monoteismiltaan

monoteismeiltansa / monoteismeiltaan

Tra

-ksi

monoteismikseni

monoteismeikseni

monoteismiksesi

monoteismeiksesi

monoteismiksensa / monoteismikseen

monoteismeiksensa / monoteismeikseen

Ess

-na

monoteisminani

monoteismeinani

monoteisminasi

monoteismeinasi

monoteisminansa / monoteisminaan

monoteismeinansa / monoteismeinaan

Abe

-tta

monoteismittani

monoteismeittani

monoteismittasi

monoteismeittasi

monoteismittansa / monoteismittaan

monoteismeittansa / monoteismeittaan

Com

-ne

-

monoteismeineni

-

monoteismeinesi

-

monoteismeinensa / monoteismeineen

Singular

Plural

Nom

-

monoteismini

monoteismisi

monoteisminsa

monoteismini

monoteismisi

monoteisminsa

Par

-ta

monoteismiani

monoteismiasi

monoteismiansa / monoteismiaan

monoteismejani

monoteismejasi

monoteismejansa / monoteismejaan

Gen

-n

monoteismini

monoteismisi

monoteisminsa

monoteismieni

monoteismiesi

monoteismiensa

Ill

mihin

monoteismiini

monoteismiisi

monoteismiinsa

monoteismeihini

monoteismeihisi

monoteismeihinsa

Ine

-ssa

monoteismissani

monoteismissasi

monoteismissansa / monoteismissaan

monoteismeissani

monoteismeissasi

monoteismeissansa / monoteismeissaan

Ela

-sta

monoteismistani

monoteismistasi

monoteismistansa / monoteismistaan

monoteismeistani

monoteismeistasi

monoteismeistansa / monoteismeistaan

All

-lle

monoteismilleni

monoteismillesi

monoteismillensa / monoteismilleen

monoteismeilleni

monoteismeillesi

monoteismeillensa / monoteismeillean

Ade

-lla

monoteismillani

monoteismillasi

monoteismillansa / monoteismillaan

monoteismeillani

monoteismeillasi

monoteismeillansa / monoteismeillaan

Abl

-lta

monoteismiltani

monoteismiltasi

monoteismiltansa / monoteismiltaan

monoteismeiltani

monoteismeiltasi

monoteismeiltansa / monoteismeiltaan

Tra

-ksi

monoteismikseni

monoteismiksesi

monoteismiksensa / monoteismikseen

monoteismeikseni

monoteismeiksesi

monoteismeiksensa / monoteismeikseen

Ess

-na

monoteisminani

monoteisminasi

monoteisminansa / monoteisminaan

monoteismeinani

monoteismeinasi

monoteismeinansa / monoteismeinaan

Abe

-tta

monoteismittani

monoteismittasi

monoteismittansa / monoteismittaan

monoteismeittani

monoteismeittasi

monoteismeittansa / monoteismeittaan

Com

-ne

-

-

-

monoteismeineni

monoteismeinesi

monoteismeinensa / monoteismeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

monoteismimme

monoteismimme

monoteisminne

monoteisminne

monoteisminsa

monoteisminsa

Par

-ta

monoteismiamme

monoteismejamme

monoteismianne

monoteismejanne

monoteismiansa / monoteismiaan

monoteismejansa / monoteismejaan

Gen

-n

monoteismimme

monoteismiemme

monoteisminne

monoteismienne

monoteisminsa

monoteismiensa

Ill

mihin

monoteismiimme

monoteismeihimme

monoteismiinne

monoteismeihinne

monoteismiinsa

monoteismeihinsa

Ine

-ssa

monoteismissamme

monoteismeissamme

monoteismissanne

monoteismeissanne

monoteismissansa / monoteismissaan

monoteismeissansa / monoteismeissaan

Ela

-sta

monoteismistamme

monoteismeistamme

monoteismistanne

monoteismeistanne

monoteismistansa / monoteismistaan

monoteismeistansa / monoteismeistaan

All

-lle

monoteismillemme

monoteismeillemme

monoteismillenne

monoteismeillenne

monoteismillensa / monoteismilleen

monoteismeillensa / monoteismeillean

Ade

-lla

monoteismillamme

monoteismeillamme

monoteismillanne

monoteismeillanne

monoteismillansa / monoteismillaan

monoteismeillansa / monoteismeillaan

Abl

-lta

monoteismiltamme

monoteismeiltamme

monoteismiltanne

monoteismeiltanne

monoteismiltansa / monoteismiltaan

monoteismeiltansa / monoteismeiltaan

Tra

-ksi

monoteismiksemme

monoteismeiksemme

monoteismiksenne

monoteismeiksenne

monoteismiksensa / monoteismikseen

monoteismeiksensa / monoteismeikseen

Ess

-na

monoteisminamme

monoteismeinamme

monoteisminanne

monoteismeinanne

monoteisminansa / monoteisminaan

monoteismeinansa / monoteismeinaan

Abe

-tta

monoteismittamme

monoteismeittamme

monoteismittanne

monoteismeittanne

monoteismittansa / monoteismittaan

monoteismeittansa / monoteismeittaan

Com

-ne

-

monoteismeinemme

-

monoteismeinenne

-

monoteismeinensa / monoteismeineen

Singular

Plural

Nom

-

monoteismimme

monoteisminne

monoteisminsa

monoteismimme

monoteisminne

monoteisminsa

Par

-ta

monoteismiamme

monoteismianne

monoteismiansa / monoteismiaan

monoteismejamme

monoteismejanne

monoteismejansa / monoteismejaan

Gen

-n

monoteismimme

monoteisminne

monoteisminsa

monoteismiemme

monoteismienne

monoteismiensa

Ill

mihin

monoteismiimme

monoteismiinne

monoteismiinsa

monoteismeihimme

monoteismeihinne

monoteismeihinsa

Ine

-ssa

monoteismissamme

monoteismissanne

monoteismissansa / monoteismissaan

monoteismeissamme

monoteismeissanne

monoteismeissansa / monoteismeissaan

Ela

-sta

monoteismistamme

monoteismistanne

monoteismistansa / monoteismistaan

monoteismeistamme

monoteismeistanne

monoteismeistansa / monoteismeistaan

All

-lle

monoteismillemme

monoteismillenne

monoteismillensa / monoteismilleen

monoteismeillemme

monoteismeillenne

monoteismeillensa / monoteismeillean

Ade

-lla

monoteismillamme

monoteismillanne

monoteismillansa / monoteismillaan

monoteismeillamme

monoteismeillanne

monoteismeillansa / monoteismeillaan

Abl

-lta

monoteismiltamme

monoteismiltanne

monoteismiltansa / monoteismiltaan

monoteismeiltamme

monoteismeiltanne

monoteismeiltansa / monoteismeiltaan

Tra

-ksi

monoteismiksemme

monoteismiksenne

monoteismiksensa / monoteismikseen

monoteismeiksemme

monoteismeiksenne

monoteismeiksensa / monoteismeikseen

Ess

-na

monoteisminamme

monoteisminanne

monoteisminansa / monoteisminaan

monoteismeinamme

monoteismeinanne

monoteismeinansa / monoteismeinaan

Abe

-tta

monoteismittamme

monoteismittanne

monoteismittansa / monoteismittaan

monoteismeittamme

monoteismeittanne

monoteismeittansa / monoteismeittaan

Com

-ne

-

-

-

monoteismeinemme

monoteismeinenne

monoteismeinensa / monoteismeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mono

monot

Par

-ta

monoa

monoja

Gen

-n

monon

monojen

Ill

mihin

monoon

monoihin

Ine

-ssa

monossa

monoissa

Ela

-sta

monosta

monoista

All

-lle

monolle

monoille

Ade

-lla

monolla

monoilla

Abl

-lta

monolta

monoilta

Tra

-ksi

monoksi

monoiksi

Ess

-na

monona

monoina

Abe

-tta

monotta

monoitta

Com

-ne

-

monoine

Ins

-in

-

monoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mono

monot

Par

-ta

monoa

monoja

Gen

-n

monon

monojen

Ill

mihin

monoon

monoihin

Ine

-ssa

monossa

monoissa

Ela

-sta

monosta

monoista

All

-lle

monolle

monoille

Ade

-lla

monolla

monoilla

Abl

-lta

monolta

monoilta

Tra

-ksi

monoksi

monoiksi

Ess

-na

monona

monoina

Abe

-tta

monotta

monoitta

Com

-ne

-

monoine

Ins

-in

-

monoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

mono mono, monofoninen
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3; Eurlex2019; eurlex-diff-2018-06-20; EurLex-2; Eurlex2018q4 Mono on hyvä valinta talvella. Mono is a good choice for winter. Mono on hyvä valinta talviliikuntaan. Mono is a good choice for winter sports. Mono pitää jalat lämpiminä kylminä päivinä. Mono keeps your feet warm on cold days. Nämä hiton monot... These goddamn boots... Monons-ortons-PCBns-yhdisteet. Mono -ortho PCBs. monos-tai dinatrium. – – Of mono - or disodium. Poliisipäällikkö Monohan. I didn't know if anyone was home. Sama maa on jalkojen alla Oli sulla mono tai tennari. We roam the same earth in ski boots and sneakers. Monons-Mentns-3ns-yylisukkinaatti. Mono -Menth-3-yl succinate. Risiiniöljyn monons-ja diglyseridit. Castor oil, mono - and diglycerides. Show more arrow right

Wiktionary

skiing shoe (slang, by extension) shoe Show more arrow right (skiing shoe): hiihtokenkä Show more arrow right antaa monoa (to firedismiss; see antaa potkut) monottaa Show more arrow right From a trademark "Mono", registered in 1932 by Lahden Saapas- ja Lapikasteollisuus O.Y, since 1943 Mono Oy. The name was chosen as result of a contest. The winner justified the name by explaining that it came from Ancient Greek μόνος (mónos, “unique”), which described the positioning of the skiing shoes of the firm on the market. It didn't probably hurt that the founder of the firm was Jussi Mononen. < monofoninen (“monophonic”) Show more arrow right

Wikipedia

mono
hiihtojalkine mono
kreikkalainen numeerinen etuliite monoääni
monauraalinen ääni, yksikanavainen ääni monofonia
yksiääninen musiikki mononukleoosi
tartuntatauti Mono
ohjelmistokehys Mono
japanilainen post-rock-yhtye Mono
kunta Kanadassa Mono
joki Togossa Mono
saari Salomonsaarilla Mono
Beninin departementti Monon piirikunta
piirikunta Kaliforniassa, Yhdysvalloissa mono
bandakieli
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mononi

mononi

monosi

monosi

mononsa

mononsa

Par

-ta

monoani

monojani

monoasi

monojasi

monoansa / monoaan

monojansa / monojaan

Gen

-n

mononi

monojeni

monosi

monojesi

mononsa

monojensa

Ill

mihin

monooni

monoihini

monoosi

monoihisi

monoonsa

monoihinsa

Ine

-ssa

monossani

monoissani

monossasi

monoissasi

monossansa / monossaan

monoissansa / monoissaan

Ela

-sta

monostani

monoistani

monostasi

monoistasi

monostansa / monostaan

monoistansa / monoistaan

All

-lle

monolleni

monoilleni

monollesi

monoillesi

monollensa / monolleen

monoillensa / monoillean

Ade

-lla

monollani

monoillani

monollasi

monoillasi

monollansa / monollaan

monoillansa / monoillaan

Abl

-lta

monoltani

monoiltani

monoltasi

monoiltasi

monoltansa / monoltaan

monoiltansa / monoiltaan

Tra

-ksi

monokseni

monoikseni

monoksesi

monoiksesi

monoksensa / monokseen

monoiksensa / monoikseen

Ess

-na

mononani

monoinani

mononasi

monoinasi

mononansa / mononaan

monoinansa / monoinaan

Abe

-tta

monottani

monoittani

monottasi

monoittasi

monottansa / monottaan

monoittansa / monoittaan

Com

-ne

-

monoineni

-

monoinesi

-

monoinensa / monoineen

Singular

Plural

Nom

-

mononi

monosi

mononsa

mononi

monosi

mononsa

Par

-ta

monoani

monoasi

monoansa / monoaan

monojani

monojasi

monojansa / monojaan

Gen

-n

mononi

monosi

mononsa

monojeni

monojesi

monojensa

Ill

mihin

monooni

monoosi

monoonsa

monoihini

monoihisi

monoihinsa

Ine

-ssa

monossani

monossasi

monossansa / monossaan

monoissani

monoissasi

monoissansa / monoissaan

Ela

-sta

monostani

monostasi

monostansa / monostaan

monoistani

monoistasi

monoistansa / monoistaan

All

-lle

monolleni

monollesi

monollensa / monolleen

monoilleni

monoillesi

monoillensa / monoillean

Ade

-lla

monollani

monollasi

monollansa / monollaan

monoillani

monoillasi

monoillansa / monoillaan

Abl

-lta

monoltani

monoltasi

monoltansa / monoltaan

monoiltani

monoiltasi

monoiltansa / monoiltaan

Tra

-ksi

monokseni

monoksesi

monoksensa / monokseen

monoikseni

monoiksesi

monoiksensa / monoikseen

Ess

-na

mononani

mononasi

mononansa / mononaan

monoinani

monoinasi

monoinansa / monoinaan

Abe

-tta

monottani

monottasi

monottansa / monottaan

monoittani

monoittasi

monoittansa / monoittaan

Com

-ne

-

-

-

monoineni

monoinesi

monoinensa / monoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

monomme

monomme

mononne

mononne

mononsa

mononsa

Par

-ta

monoamme

monojamme

monoanne

monojanne

monoansa / monoaan

monojansa / monojaan

Gen

-n

monomme

monojemme

mononne

monojenne

mononsa

monojensa

Ill

mihin

monoomme

monoihimme

monoonne

monoihinne

monoonsa

monoihinsa

Ine

-ssa

monossamme

monoissamme

monossanne

monoissanne

monossansa / monossaan

monoissansa / monoissaan

Ela

-sta

monostamme

monoistamme

monostanne

monoistanne

monostansa / monostaan

monoistansa / monoistaan

All

-lle

monollemme

monoillemme

monollenne

monoillenne

monollensa / monolleen

monoillensa / monoillean

Ade

-lla

monollamme

monoillamme

monollanne

monoillanne

monollansa / monollaan

monoillansa / monoillaan

Abl

-lta

monoltamme

monoiltamme

monoltanne

monoiltanne

monoltansa / monoltaan

monoiltansa / monoiltaan

Tra

-ksi

monoksemme

monoiksemme

monoksenne

monoiksenne

monoksensa / monokseen

monoiksensa / monoikseen

Ess

-na

mononamme

monoinamme

mononanne

monoinanne

mononansa / mononaan

monoinansa / monoinaan

Abe

-tta

monottamme

monoittamme

monottanne

monoittanne

monottansa / monottaan

monoittansa / monoittaan

Com

-ne

-

monoinemme

-

monoinenne

-

monoinensa / monoineen

Singular

Plural

Nom

-

monomme

mononne

mononsa

monomme

mononne

mononsa

Par

-ta

monoamme

monoanne

monoansa / monoaan

monojamme

monojanne

monojansa / monojaan

Gen

-n

monomme

mononne

mononsa

monojemme

monojenne

monojensa

Ill

mihin

monoomme

monoonne

monoonsa

monoihimme

monoihinne

monoihinsa

Ine

-ssa

monossamme

monossanne

monossansa / monossaan

monoissamme

monoissanne

monoissansa / monoissaan

Ela

-sta

monostamme

monostanne

monostansa / monostaan

monoistamme

monoistanne

monoistansa / monoistaan

All

-lle

monollemme

monollenne

monollensa / monolleen

monoillemme

monoillenne

monoillensa / monoillean

Ade

-lla

monollamme

monollanne

monollansa / monollaan

monoillamme

monoillanne

monoillansa / monoillaan

Abl

-lta

monoltamme

monoltanne

monoltansa / monoltaan

monoiltamme

monoiltanne

monoiltansa / monoiltaan

Tra

-ksi

monoksemme

monoksenne

monoksensa / monokseen

monoiksemme

monoiksenne

monoiksensa / monoikseen

Ess

-na

mononamme

mononanne

mononansa / mononaan

monoinamme

monoinanne

monoinansa / monoinaan

Abe

-tta

monottamme

monottanne

monottansa / monottaan

monoittamme

monoittanne

monoittansa / monoittaan

Com

-ne

-

-

-

monoinemme

monoinenne

monoinensa / monoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

teismi

teismit

Par

-ta

teismiä

teismejä

Gen

-n

teismin

teismien

Ill

mihin

teismiin

teismeihin

Ine

-ssa

teismissä

teismeissä

Ela

-sta

teismistä

teismeistä

All

-lle

teismille

teismeille

Ade

-lla

teismillä

teismeillä

Abl

-lta

teismiltä

teismeiltä

Tra

-ksi

teismiksi

teismeiksi

Ess

-na

teisminä

teismeinä

Abe

-tta

teismittä

teismeittä

Com

-ne

-

teismeine

Ins

-in

-

teismein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

teismi

teismit

Par

-ta

teismiä

teismejä

Gen

-n

teismin

teismien

Ill

mihin

teismiin

teismeihin

Ine

-ssa

teismissä

teismeissä

Ela

-sta

teismistä

teismeistä

All

-lle

teismille

teismeille

Ade

-lla

teismillä

teismeillä

Abl

-lta

teismiltä

teismeiltä

Tra

-ksi

teismiksi

teismeiksi

Ess

-na

teisminä

teismeinä

Abe

-tta

teismittä

teismeittä

Com

-ne

-

teismeine

Ins

-in

-

teismein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

theism teismi
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus; Europarl; OpenSubtitles; OpenSubtitles Parallel Corpus (Finnish-English), sentence #8912; Europarl Parallel Corpus (Finnish-English), sentence #4567; Tatoeba; OpenSubtitles Parallel Corpus (Finnish-English), sentence #5434; Europarl Parallel Corpus (Finnish-English), sentence #7325 Teismi (60 linkkiä). Structure (15 links). Näin ollen avoin teismi ei ole raamatullista. Open theism is, therefore, not scriptural. Kristuksen seuraajien on hylättävä avoin teismi. Open theism should be rejected by followers of Christ. Teismikään ei vakuuttanut häntä. No argument convinced him. Hän ei pitänyt teismikään järkevänä. He didn't find the argument logical either. Tiede ja teismikään eivät sulje toisiaan pois. Science and theism do not exclude each other. Teismikään ei ole tieteen kanssa ristiriidassa. Theism is not in conflict with science. En usko, että teismikään onnistuu estämään sitä. I don't believe that any argument can prevent it. Teismikään ei sulje pois evoluution hyväksymistä. Theism does not preclude accepting evolution. Teismikään tarkoittaa jumalauskonnon kannattamista. Theism means advocating belief in God. Show more arrow right

Wiktionary

theism Show more arrow right From English theism. Show more arrow right

Wikipedia

Deism Deism (/ˈdiːɪzəm/ DEE-iz-əm  or /ˈdeɪ.ɪzəm/ DAY-iz-əm; derived from Latin deus, meaning "god") is the philosophical position and rationalistic theology that rejects revelation as a source of divine knowledge, and asserts that empirical reason and observation of the natural world are exclusively logical, reliable, and sufficient to determine the existence of a Supreme Being as the creator of the universe. Deism is also defined as the belief in the existence of God solely based on rational thought, without any reliance on revealed religions or religious authority. Deism emphasizes the concept of natural theology, that is, God's existence is revealed through nature. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

teismini

teismini

teismisi

teismisi

teisminsä

teisminsä

Par

-ta

teismiäni

teismejäni

teismiäsi

teismejäsi

teismiänsä / teismiään

teismejänsä / teismejään

Gen

-n

teismini

teismieni

teismisi

teismiesi

teisminsä

teismiensä

Ill

mihin

teismiini

teismeihini

teismiisi

teismeihisi

teismiinsä

teismeihinsä

Ine

-ssa

teismissäni

teismeissäni

teismissäsi

teismeissäsi

teismissänsä / teismissään

teismeissänsä / teismeissään

Ela

-sta

teismistäni

teismeistäni

teismistäsi

teismeistäsi

teismistänsä / teismistään

teismeistänsä / teismeistään

All

-lle

teismilleni

teismeilleni

teismillesi

teismeillesi

teismillensä / teismilleen

teismeillensä / teismeilleän

Ade

-lla

teismilläni

teismeilläni

teismilläsi

teismeilläsi

teismillänsä / teismillään

teismeillänsä / teismeillään

Abl

-lta

teismiltäni

teismeiltäni

teismiltäsi

teismeiltäsi

teismiltänsä / teismiltään

teismeiltänsä / teismeiltään

Tra

-ksi

teismikseni

teismeikseni

teismiksesi

teismeiksesi

teismiksensä / teismikseen

teismeiksensä / teismeikseen

Ess

-na

teisminäni

teismeinäni

teisminäsi

teismeinäsi

teisminänsä / teisminään

teismeinänsä / teismeinään

Abe

-tta

teismittäni

teismeittäni

teismittäsi

teismeittäsi

teismittänsä / teismittään

teismeittänsä / teismeittään

Com

-ne

-

teismeineni

-

teismeinesi

-

teismeinensä / teismeineen

Singular

Plural

Nom

-

teismini

teismisi

teisminsä

teismini

teismisi

teisminsä

Par

-ta

teismiäni

teismiäsi

teismiänsä / teismiään

teismejäni

teismejäsi

teismejänsä / teismejään

Gen

-n

teismini

teismisi

teisminsä

teismieni

teismiesi

teismiensä

Ill

mihin

teismiini

teismiisi

teismiinsä

teismeihini

teismeihisi

teismeihinsä

Ine

-ssa

teismissäni

teismissäsi

teismissänsä / teismissään

teismeissäni

teismeissäsi

teismeissänsä / teismeissään

Ela

-sta

teismistäni

teismistäsi

teismistänsä / teismistään

teismeistäni

teismeistäsi

teismeistänsä / teismeistään

All

-lle

teismilleni

teismillesi

teismillensä / teismilleen

teismeilleni

teismeillesi

teismeillensä / teismeilleän

Ade

-lla

teismilläni

teismilläsi

teismillänsä / teismillään

teismeilläni

teismeilläsi

teismeillänsä / teismeillään

Abl

-lta

teismiltäni

teismiltäsi

teismiltänsä / teismiltään

teismeiltäni

teismeiltäsi

teismeiltänsä / teismeiltään

Tra

-ksi

teismikseni

teismiksesi

teismiksensä / teismikseen

teismeikseni

teismeiksesi

teismeiksensä / teismeikseen

Ess

-na

teisminäni

teisminäsi

teisminänsä / teisminään

teismeinäni

teismeinäsi

teismeinänsä / teismeinään

Abe

-tta

teismittäni

teismittäsi

teismittänsä / teismittään

teismeittäni

teismeittäsi

teismeittänsä / teismeittään

Com

-ne

-

-

-

teismeineni

teismeinesi

teismeinensä / teismeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

teismimme

teismimme

teisminne

teisminne

teisminsä

teisminsä

Par

-ta

teismiämme

teismejämme

teismiänne

teismejänne

teismiänsä / teismiään

teismejänsä / teismejään

Gen

-n

teismimme

teismiemme

teisminne

teismienne

teisminsä

teismiensä

Ill

mihin

teismiimme

teismeihimme

teismiinne

teismeihinne

teismiinsä

teismeihinsä

Ine

-ssa

teismissämme

teismeissämme

teismissänne

teismeissänne

teismissänsä / teismissään

teismeissänsä / teismeissään

Ela

-sta

teismistämme

teismeistämme

teismistänne

teismeistänne

teismistänsä / teismistään

teismeistänsä / teismeistään

All

-lle

teismillemme

teismeillemme

teismillenne

teismeillenne

teismillensä / teismilleen

teismeillensä / teismeilleän

Ade

-lla

teismillämme

teismeillämme

teismillänne

teismeillänne

teismillänsä / teismillään

teismeillänsä / teismeillään

Abl

-lta

teismiltämme

teismeiltämme

teismiltänne

teismeiltänne

teismiltänsä / teismiltään

teismeiltänsä / teismeiltään

Tra

-ksi

teismiksemme

teismeiksemme

teismiksenne

teismeiksenne

teismiksensä / teismikseen

teismeiksensä / teismeikseen

Ess

-na

teisminämme

teismeinämme

teisminänne

teismeinänne

teisminänsä / teisminään

teismeinänsä / teismeinään

Abe

-tta

teismittämme

teismeittämme

teismittänne

teismeittänne

teismittänsä / teismittään

teismeittänsä / teismeittään

Com

-ne

-

teismeinemme

-

teismeinenne

-

teismeinensä / teismeineen

Singular

Plural

Nom

-

teismimme

teisminne

teisminsä

teismimme

teisminne

teisminsä

Par

-ta

teismiämme

teismiänne

teismiänsä / teismiään

teismejämme

teismejänne

teismejänsä / teismejään

Gen

-n

teismimme

teisminne

teisminsä

teismiemme

teismienne

teismiensä

Ill

mihin

teismiimme

teismiinne

teismiinsä

teismeihimme

teismeihinne

teismeihinsä

Ine

-ssa

teismissämme

teismissänne

teismissänsä / teismissään

teismeissämme

teismeissänne

teismeissänsä / teismeissään

Ela

-sta

teismistämme

teismistänne

teismistänsä / teismistään

teismeistämme

teismeistänne

teismeistänsä / teismeistään

All

-lle

teismillemme

teismillenne

teismillensä / teismilleen

teismeillemme

teismeillenne

teismeillensä / teismeilleän

Ade

-lla

teismillämme

teismillänne

teismillänsä / teismillään

teismeillämme

teismeillänne

teismeillänsä / teismeillään

Abl

-lta

teismiltämme

teismiltänne

teismiltänsä / teismiltään

teismeiltämme

teismeiltänne

teismeiltänsä / teismeiltään

Tra

-ksi

teismiksemme

teismiksenne

teismiksensä / teismikseen

teismeiksemme

teismeiksenne

teismeiksensä / teismeikseen

Ess

-na

teisminämme

teisminänne

teisminänsä / teisminään

teismeinämme

teismeinänne

teismeinänsä / teismeinään

Abe

-tta

teismittämme

teismittänne

teismittänsä / teismittään

teismeittämme

teismeittänne

teismeittänsä / teismeittään

Com

-ne

-

-

-

teismeinemme

teismeinenne

teismeinensä / teismeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mon

monit

Par

-ta

monia

moneja

Gen

-n

monin

monien

Ill

mihin

moniin

moneihin

Ine

-ssa

monissa

moneissa

Ela

-sta

monista

moneista

All

-lle

monille

moneille

Ade

-lla

monilla

moneilla

Abl

-lta

monilta

moneilta

Tra

-ksi

moniksi

moneiksi

Ess

-na

monina

moneina

Abe

-tta

monitta

moneitta

Com

-ne

-

moneine

Ins

-in

-

monein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mon

monit

Par

-ta

monia

moneja

Gen

-n

monin

monien

Ill

mihin

moniin

moneihin

Ine

-ssa

monissa

moneissa

Ela

-sta

monista

moneista

All

-lle

monille

moneille

Ade

-lla

monilla

moneilla

Abl

-lta

monilta

moneilta

Tra

-ksi

moniksi

moneiksi

Ess

-na

monina

moneina

Abe

-tta

monitta

moneitta

Com

-ne

-

moneine

Ins

-in

-

monein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

mon
pl
the Mon
from MON
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; JRC-Acquis; OPUS; Europarl; OpenSubtitles Muistatko Mon? You remember Mo? Mon kysyminen olisi vain ajanhukkaa. asking many would be a waste of time. Mon ystäväni tulee käymään huomenna. My many friends will come to visit tomorrow. Mon ihminen ylpeilee vaimonsa menestyksellä. many a man boasts of his wife's successes. Mon olivat ottaneet kampsen ankarasti vastaan. Many had taken Kammen harshly. En voi olla läsnä mon tilaisuudessa tällä viikolla. I cannot be present at several events this week. Olen lukenut mon kirjan kirjaston lainattavana ollessa. I have read many books while they were borrowed from the library. Haluan kutsua mon perheenjäseneni syntymäpäiväjuhlilleni. I want to invite numerous family members to my birthday party. Mon sanoo että kyseessä on tulevaisuuden pelastava elementti. many people say it's the saving grace of the future. Mon opiskelija osallistuu pyöräilytapahtumaan ensi viikonloppuna. Several students are participating in the biking event next weekend. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

monini

monini

monisi

monisi

moninsa

moninsa

Par

-ta

moniani

monejani

moniasi

monejasi

moniansa / moniaan

monejansa / monejaan

Gen

-n

monini

monieni

monisi

moniesi

moninsa

moniensa

Ill

mihin

moniini

moneihini

moniisi

moneihisi

moniinsa

moneihinsa

Ine

-ssa

monissani

moneissani

monissasi

moneissasi

monissansa / monissaan

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistani

moneistani

monistasi

moneistasi

monistansa / monistaan

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monilleni

moneilleni

monillesi

moneillesi

monillensa / monilleen

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillani

moneillani

monillasi

moneillasi

monillansa / monillaan

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltani

moneiltani

moniltasi

moneiltasi

moniltansa / moniltaan

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

monikseni

moneikseni

moniksesi

moneiksesi

moniksensa / monikseen

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninani

moneinani

moninasi

moneinasi

moninansa / moninaan

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittani

moneittani

monittasi

moneittasi

monittansa / monittaan

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

moneineni

-

moneinesi

-

moneinensa / moneineen

Singular

Plural

Nom

-

monini

monisi

moninsa

monini

monisi

moninsa

Par

-ta

moniani

moniasi

moniansa / moniaan

monejani

monejasi

monejansa / monejaan

Gen

-n

monini

monisi

moninsa

monieni

moniesi

moniensa

Ill

mihin

moniini

moniisi

moniinsa

moneihini

moneihisi

moneihinsa

Ine

-ssa

monissani

monissasi

monissansa / monissaan

moneissani

moneissasi

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistani

monistasi

monistansa / monistaan

moneistani

moneistasi

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monilleni

monillesi

monillensa / monilleen

moneilleni

moneillesi

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillani

monillasi

monillansa / monillaan

moneillani

moneillasi

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltani

moniltasi

moniltansa / moniltaan

moneiltani

moneiltasi

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

monikseni

moniksesi

moniksensa / monikseen

moneikseni

moneiksesi

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninani

moninasi

moninansa / moninaan

moneinani

moneinasi

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittani

monittasi

monittansa / monittaan

moneittani

moneittasi

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

-

-

moneineni

moneinesi

moneinensa / moneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

monimme

monimme

moninne

moninne

moninsa

moninsa

Par

-ta

moniamme

monejamme

monianne

monejanne

moniansa / moniaan

monejansa / monejaan

Gen

-n

monimme

moniemme

moninne

monienne

moninsa

moniensa

Ill

mihin

moniimme

moneihimme

moniinne

moneihinne

moniinsa

moneihinsa

Ine

-ssa

monissamme

moneissamme

monissanne

moneissanne

monissansa / monissaan

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistamme

moneistamme

monistanne

moneistanne

monistansa / monistaan

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monillemme

moneillemme

monillenne

moneillenne

monillensa / monilleen

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillamme

moneillamme

monillanne

moneillanne

monillansa / monillaan

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltamme

moneiltamme

moniltanne

moneiltanne

moniltansa / moniltaan

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

moniksemme

moneiksemme

moniksenne

moneiksenne

moniksensa / monikseen

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninamme

moneinamme

moninanne

moneinanne

moninansa / moninaan

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittamme

moneittamme

monittanne

moneittanne

monittansa / monittaan

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

moneinemme

-

moneinenne

-

moneinensa / moneineen

Singular

Plural

Nom

-

monimme

moninne

moninsa

monimme

moninne

moninsa

Par

-ta

moniamme

monianne

moniansa / moniaan

monejamme

monejanne

monejansa / monejaan

Gen

-n

monimme

moninne

moninsa

moniemme

monienne

moniensa

Ill

mihin

moniimme

moniinne

moniinsa

moneihimme

moneihinne

moneihinsa

Ine

-ssa

monissamme

monissanne

monissansa / monissaan

moneissamme

moneissanne

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistamme

monistanne

monistansa / monistaan

moneistamme

moneistanne

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monillemme

monillenne

monillensa / monilleen

moneillemme

moneillenne

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillamme

monillanne

monillansa / monillaan

moneillamme

moneillanne

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltamme

moniltanne

moniltansa / moniltaan

moneiltamme

moneiltanne

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

moniksemme

moniksenne

moniksensa / monikseen

moneiksemme

moneiksenne

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninamme

moninanne

moninansa / moninaan

moneinamme

moneinanne

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittamme

monittanne

monittansa / monittaan

moneittamme

moneittanne

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

-

-

moneinemme

moneinenne

moneinensa / moneineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ote

otteet

Par

-ta

otetta

otteita / ottehia

Gen

-n

otteen

otteitten / otteiden / ottehien / ottehitten

Ill

mihin

otteeseen

otteisiin / otteihin / ottehisin

Ine

-ssa

otteessa

ottehissa / otteissa

Ela

-sta

otteesta

ottehista / otteista

All

-lle

otteelle

ottehille / otteille

Ade

-lla

otteella

ottehilla / otteilla

Abl

-lta

otteelta

ottehilta / otteilta

Tra

-ksi

otteeksi

ottehiksi / otteiksi

Ess

-na

otteena

ottehina / otteina

Abe

-tta

otteetta

ottehitta / otteitta

Com

-ne

-

ottehine / otteine

Ins

-in

-

ottehin / ottein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ote

otteet

Par

-ta

otetta

otteita / ottehia

Gen

-n

otteen

otteitten / otteiden / ottehien / ottehitten

Ill

mihin

otteeseen

otteisiin / otteihin / ottehisin

Ine

-ssa

otteessa

ottehissa / otteissa

Ela

-sta

otteesta

ottehista / otteista

All

-lle

otteelle

ottehille / otteille

Ade

-lla

otteella

ottehilla / otteilla

Abl

-lta

otteelta

ottehilta / otteilta

Tra

-ksi

otteeksi

ottehiksi / otteiksi

Ess

-na

otteena

ottehina / otteina

Abe

-tta

otteetta

ottehitta / otteitta

Com

-ne

-

ottehine / otteine

Ins

-in

-

ottehin / ottein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

extract ote, uute, ekstrakti, poiminto, mehuste
grip ote, pito, kahva, kädensija, matkalaukku, kantokassi
excerpt ote, poiminto
hold ote, ruuma, lastiruuma, kiinnekohta, tuki, vaikutus
clasp lukko, solki, haka, kädenpuristus, ote, syleily
clutch kytkin, poikue, ote, pesällinen munia, pesue
purchase osto, hankinta, ostaminen, ostos, ote, tuki
Show more arrow right
Tatoeba Parallel Corpus, Sentence ID: 1658619; SETIMES2; Europarl Parallel Corpus 1996-2011, sentence id: 100045-3; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, Sentence ID: 1012925; Europarl; OPUS Corpus, Sentence ID: 6533019; Europarl Parallel Corpus Hän ei saa otteensa irti. He can't get his hold off. Minulla on hyvä ote tästä tilanteesta. I have a good handle on this situation. Ote on tiukka ja napakka. The grip is tight and firm. Otteeni on liukas, en saa siihen kunnon ote. My handhold is slippery, I can't get a proper grip on it. Ota otteeni ja seuraa minua. Take my hand and follow me. Joe. Irrota otteesi minusta. Joe, please take your hands off me. Otteensa vuoksi hän ei voinut liikkua. Because of his grip he couldn't move. Pidän tiukasti otteeni sinusta. I hold onto you tightly. Hän puristi kirjettä otteensa voimalla. He squeezed the letter with all his grip. Hän ei saanut otteensa karhusta. He did not get a hold of the bear. Show more arrow right

Wiktionary

grasp, grip approach, mindset citation, excerpt, extract (rarely) maneuver, see e.g. Heimlich maneuver Show more arrow right (citation): lainaus Show more arrow right huuliotekuristusotepainiotepinsettioterekisteriotetiliote Show more arrow right ottaa (“to take”) +‎ -e Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

otteeni

otteeni

otteesi

otteesi

otteensa

otteensa

Par

-ta

otettani

otteitani / ottehiani

otettasi

otteitasi / ottehiasi

otettansa / otettaan

otteitansa / otteitaan / ottehiansa / ottehiaan

Gen

-n

otteeni

otteitteni / otteideni / ottehieni / ottehitteni

otteesi

otteittesi / otteidesi / ottehiesi / ottehittesi

otteensa

otteittensa / otteidensa / ottehiensa / ottehittensa

Ill

mihin

otteeseeni

otteisiini / otteihini / ottehisini

otteeseesi

otteisiisi / otteihisi / ottehisisi

otteeseensa

otteisiinsa / otteihinsa / ottehisinsa

Ine

-ssa

otteessani

ottehissani / otteissani

otteessasi

ottehissasi / otteissasi

otteessansa / otteessaan

ottehissansa / ottehissaan / otteissansa / otteissaan

Ela

-sta

otteestani

ottehistani / otteistani

otteestasi

ottehistasi / otteistasi

otteestansa / otteestaan

ottehistansa / ottehistaan / otteistansa / otteistaan

All

-lle

otteelleni

ottehilleni / otteilleni

otteellesi

ottehillesi / otteillesi

otteellensa / otteelleen

ottehillensa / ottehillean / otteillensa / otteillean

Ade

-lla

otteellani

ottehillani / otteillani

otteellasi

ottehillasi / otteillasi

otteellansa / otteellaan

ottehillansa / ottehillaan / otteillansa / otteillaan

Abl

-lta

otteeltani

ottehiltani / otteiltani

otteeltasi

ottehiltasi / otteiltasi

otteeltansa / otteeltaan

ottehiltansa / ottehiltaan / otteiltansa / otteiltaan

Tra

-ksi

otteekseni

ottehikseni / otteikseni

otteeksesi

ottehiksesi / otteiksesi

otteeksensa / otteekseen

ottehikseen / ottehiksensa / otteikseen / otteiksensa

Ess

-na

otteenani

ottehinani / otteinani

otteenasi

ottehinasi / otteinasi

otteenansa / otteenaan

ottehinansa / ottehinaan / otteinansa / otteinaan

Abe

-tta

otteettani

ottehittani / otteittani

otteettasi

ottehittasi / otteittasi

otteettansa / otteettaan

ottehittansa / ottehittaan / otteittansa / otteittaan

Com

-ne

-

ottehineni / otteineni

-

ottehinesi / otteinesi

-

ottehineen / ottehinensa / otteineen / otteinensa

Singular

Plural

Nom

-

otteeni

otteesi

otteensa

otteeni

otteesi

otteensa

Par

-ta

otettani

otettasi

otettansa / otettaan

otteitani / ottehiani

otteitasi / ottehiasi

otteitansa / otteitaan / ottehiansa / ottehiaan

Gen

-n

otteeni

otteesi

otteensa

otteitteni / otteideni / ottehieni / ottehitteni

otteittesi / otteidesi / ottehiesi / ottehittesi

otteittensa / otteidensa / ottehiensa / ottehittensa

Ill

mihin

otteeseeni

otteeseesi

otteeseensa

otteisiini / otteihini / ottehisini

otteisiisi / otteihisi / ottehisisi

otteisiinsa / otteihinsa / ottehisinsa

Ine

-ssa

otteessani

otteessasi

otteessansa / otteessaan

ottehissani / otteissani

ottehissasi / otteissasi

ottehissansa / ottehissaan / otteissansa / otteissaan

Ela

-sta

otteestani

otteestasi

otteestansa / otteestaan

ottehistani / otteistani

ottehistasi / otteistasi

ottehistansa / ottehistaan / otteistansa / otteistaan

All

-lle

otteelleni

otteellesi

otteellensa / otteelleen

ottehilleni / otteilleni

ottehillesi / otteillesi

ottehillensa / ottehillean / otteillensa / otteillean

Ade

-lla

otteellani

otteellasi

otteellansa / otteellaan

ottehillani / otteillani

ottehillasi / otteillasi

ottehillansa / ottehillaan / otteillansa / otteillaan

Abl

-lta

otteeltani

otteeltasi

otteeltansa / otteeltaan

ottehiltani / otteiltani

ottehiltasi / otteiltasi

ottehiltansa / ottehiltaan / otteiltansa / otteiltaan

Tra

-ksi

otteekseni

otteeksesi

otteeksensa / otteekseen

ottehikseni / otteikseni

ottehiksesi / otteiksesi

ottehikseen / ottehiksensa / otteikseen / otteiksensa

Ess

-na

otteenani

otteenasi

otteenansa / otteenaan

ottehinani / otteinani

ottehinasi / otteinasi

ottehinansa / ottehinaan / otteinansa / otteinaan

Abe

-tta

otteettani

otteettasi

otteettansa / otteettaan

ottehittani / otteittani

ottehittasi / otteittasi

ottehittansa / ottehittaan / otteittansa / otteittaan

Com

-ne

-

-

-

ottehineni / otteineni

ottehinesi / otteinesi

ottehineen / ottehinensa / otteineen / otteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

otteemme

otteemme

otteenne

otteenne

otteensa

otteensa

Par

-ta

otettamme

otteitamme / ottehiamme

otettanne

otteitanne / ottehianne

otettansa / otettaan

otteitansa / otteitaan / ottehiansa / ottehiaan

Gen

-n

otteemme

otteittemme / otteidemme / ottehiemme / ottehittemme

otteenne

otteittenne / otteidenne / ottehienne / ottehittenne

otteensa

otteittensa / otteidensa / ottehiensa / ottehittensa

Ill

mihin

otteeseemme

otteisiimme / otteihimme / ottehisimme

otteeseenne

otteisiinne / otteihinne / ottehisinne

otteeseensa

otteisiinsa / otteihinsa / ottehisinsa

Ine

-ssa

otteessamme

ottehissamme / otteissamme

otteessanne

ottehissanne / otteissanne

otteessansa / otteessaan

ottehissansa / ottehissaan / otteissansa / otteissaan

Ela

-sta

otteestamme

ottehistamme / otteistamme

otteestanne

ottehistanne / otteistanne

otteestansa / otteestaan

ottehistansa / ottehistaan / otteistansa / otteistaan

All

-lle

otteellemme

ottehillemme / otteillemme

otteellenne

ottehillenne / otteillenne

otteellensa / otteelleen

ottehillensa / ottehillean / otteillensa / otteillean

Ade

-lla

otteellamme

ottehillamme / otteillamme

otteellanne

ottehillanne / otteillanne

otteellansa / otteellaan

ottehillansa / ottehillaan / otteillansa / otteillaan

Abl

-lta

otteeltamme

ottehiltamme / otteiltamme

otteeltanne

ottehiltanne / otteiltanne

otteeltansa / otteeltaan

ottehiltansa / ottehiltaan / otteiltansa / otteiltaan

Tra

-ksi

otteeksemme

ottehiksemme / otteiksemme

otteeksenne

ottehiksenne / otteiksenne

otteeksensa / otteekseen

ottehikseen / ottehiksensa / otteikseen / otteiksensa

Ess

-na

otteenamme

ottehinamme / otteinamme

otteenanne

ottehinanne / otteinanne

otteenansa / otteenaan

ottehinansa / ottehinaan / otteinansa / otteinaan

Abe

-tta

otteettamme

ottehittamme / otteittamme

otteettanne

ottehittanne / otteittanne

otteettansa / otteettaan

ottehittansa / ottehittaan / otteittansa / otteittaan

Com

-ne

-

ottehinemme / otteinemme

-

ottehinenne / otteinenne

-

ottehineen / ottehinensa / otteineen / otteinensa

Singular

Plural

Nom

-

otteemme

otteenne

otteensa

otteemme

otteenne

otteensa

Par

-ta

otettamme

otettanne

otettansa / otettaan

otteitamme / ottehiamme

otteitanne / ottehianne

otteitansa / otteitaan / ottehiansa / ottehiaan

Gen

-n

otteemme

otteenne

otteensa

otteittemme / otteidemme / ottehiemme / ottehittemme

otteittenne / otteidenne / ottehienne / ottehittenne

otteittensa / otteidensa / ottehiensa / ottehittensa

Ill

mihin

otteeseemme

otteeseenne

otteeseensa

otteisiimme / otteihimme / ottehisimme

otteisiinne / otteihinne / ottehisinne

otteisiinsa / otteihinsa / ottehisinsa

Ine

-ssa

otteessamme

otteessanne

otteessansa / otteessaan

ottehissamme / otteissamme

ottehissanne / otteissanne

ottehissansa / ottehissaan / otteissansa / otteissaan

Ela

-sta

otteestamme

otteestanne

otteestansa / otteestaan

ottehistamme / otteistamme

ottehistanne / otteistanne

ottehistansa / ottehistaan / otteistansa / otteistaan

All

-lle

otteellemme

otteellenne

otteellensa / otteelleen

ottehillemme / otteillemme

ottehillenne / otteillenne

ottehillensa / ottehillean / otteillensa / otteillean

Ade

-lla

otteellamme

otteellanne

otteellansa / otteellaan

ottehillamme / otteillamme

ottehillanne / otteillanne

ottehillansa / ottehillaan / otteillansa / otteillaan

Abl

-lta

otteeltamme

otteeltanne

otteeltansa / otteeltaan

ottehiltamme / otteiltamme

ottehiltanne / otteiltanne

ottehiltansa / ottehiltaan / otteiltansa / otteiltaan

Tra

-ksi

otteeksemme

otteeksenne

otteeksensa / otteekseen

ottehiksemme / otteiksemme

ottehiksenne / otteiksenne

ottehikseen / ottehiksensa / otteikseen / otteiksensa

Ess

-na

otteenamme

otteenanne

otteenansa / otteenaan

ottehinamme / otteinamme

ottehinanne / otteinanne

ottehinansa / ottehinaan / otteinansa / otteinaan

Abe

-tta

otteettamme

otteettanne

otteettansa / otteettaan

ottehittamme / otteittamme

ottehittanne / otteittanne

ottehittansa / ottehittaan / otteittansa / otteittaan

Com

-ne

-

-

-

ottehinemme / otteinemme

ottehinenne / otteinenne

ottehineen / ottehinensa / otteineen / otteinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ismi

ismit

Par

-ta

ismiä

ismejä

Gen

-n

ismin

ismien

Ill

mihin

ismiin

ismeihin

Ine

-ssa

ismissä

ismeissä

Ela

-sta

ismistä

ismeistä

All

-lle

ismille

ismeille

Ade

-lla

ismillä

ismeillä

Abl

-lta

ismiltä

ismeiltä

Tra

-ksi

ismiksi

ismeiksi

Ess

-na

isminä

ismeinä

Abe

-tta

ismittä

ismeittä

Com

-ne

-

ismeine

Ins

-in

-

ismein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ismi

ismit

Par

-ta

ismiä

ismejä

Gen

-n

ismin

ismien

Ill

mihin

ismiin

ismeihin

Ine

-ssa

ismissä

ismeissä

Ela

-sta

ismistä

ismeistä

All

-lle

ismille

ismeille

Ade

-lla

ismillä

ismeillä

Abl

-lta

ismiltä

ismeiltä

Tra

-ksi

ismiksi

ismeiksi

Ess

-na

isminä

ismeinä

Abe

-tta

ismittä

ismeittä

Com

-ne

-

ismeine

Ins

-in

-

ismein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

ism ismi, suunta, aate
Show more arrow right
Fin-Eng sentence-aligned v7 (jrc.acquis.2019.0.2); OpenSubtitles2018.v3; ParaCrawl Corpus; Europarl; OpenSubtitles Ismi voi muuttua ajan myötä. Ismi can change over time. Ismi on kokoelma tiettyjä ideoita tai ajatuksia. Ismi is a collection of certain ideas or thoughts. En usko ismeihin. I don't believe in labels. Kaikkia ismejä löytyy niin, ettei ne näe kohta eteensä. Trust me, we are gonna "ism" so much all over them they won't be able to see straight. Yritysten käyttämiä johdon ismejä jans-työkaluja analysoidaan. The management isms and –tools utilized by the companies are analyzed. Uusia tyylejä ja ismejä syntyi 1800ns-ja 1900ns-luvulla kiihtyvään tahtiin. New styles and isms were born during the 19th and 20th centuries with accelerating speed. 1960ns-luvulla maahamme rantautunut informalismi perustui aiempia ismejä voimakkaammin puhtaaseen ilmaisuun. Informalism that spread to Finland in the 1960s was more strongly based on the purity of expression than any of the preceding isms. Tällä hetkellä Mainstreamin roikkuessa epätoivoisesti kiinni postmodernismin ilmentymissä, taiteilijat ovat jo menossa kohti uutta, kohti uusiaismejä”. Postmodernism is over. As the mainstream clings feverishly to the expressions of postmodernism, artists are moving forwards towards new ‘ isms '. Ismi on tärkeä osa suomalaista kulttuuria. The ism is an important part of Finnish culture. Politiikan ismi vaikuttaa päätöksentekoon. Political ism influences decision-making. Show more arrow right

Wiktionary

ism Show more arrow right

Wikipedia

-ism -ism is a suffix in many English words, originally derived from the Ancient Greek suffix -ισμός (-ismós), and reaching English through the Latin -ismus, and the French -isme. It means "taking side with" or "imitation of", and is often used to describe philosophies, theories, religions, social movements, artistic movements and behaviors. The suffix "-ism" is neutral and therefore bears no connotations associated with any of the many ideologies it identifies; such determinations can only be informed by public opinion regarding specific ideologies. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ismini

ismini

ismisi

ismisi

isminsä

isminsä

Par

-ta

ismiäni

ismejäni

ismiäsi

ismejäsi

ismiänsä / ismiään

ismejänsä / ismejään

Gen

-n

ismini

ismieni

ismisi

ismiesi

isminsä

ismiensä

Ill

mihin

ismiini

ismeihini

ismiisi

ismeihisi

ismiinsä

ismeihinsä

Ine

-ssa

ismissäni

ismeissäni

ismissäsi

ismeissäsi

ismissänsä / ismissään

ismeissänsä / ismeissään

Ela

-sta

ismistäni

ismeistäni

ismistäsi

ismeistäsi

ismistänsä / ismistään

ismeistänsä / ismeistään

All

-lle

ismilleni

ismeilleni

ismillesi

ismeillesi

ismillensä / ismilleen

ismeillensä / ismeilleän

Ade

-lla

ismilläni

ismeilläni

ismilläsi

ismeilläsi

ismillänsä / ismillään

ismeillänsä / ismeillään

Abl

-lta

ismiltäni

ismeiltäni

ismiltäsi

ismeiltäsi

ismiltänsä / ismiltään

ismeiltänsä / ismeiltään

Tra

-ksi

ismikseni

ismeikseni

ismiksesi

ismeiksesi

ismiksensä / ismikseen

ismeiksensä / ismeikseen

Ess

-na

isminäni

ismeinäni

isminäsi

ismeinäsi

isminänsä / isminään

ismeinänsä / ismeinään

Abe

-tta

ismittäni

ismeittäni

ismittäsi

ismeittäsi

ismittänsä / ismittään

ismeittänsä / ismeittään

Com

-ne

-

ismeineni

-

ismeinesi

-

ismeinensä / ismeineen

Singular

Plural

Nom

-

ismini

ismisi

isminsä

ismini

ismisi

isminsä

Par

-ta

ismiäni

ismiäsi

ismiänsä / ismiään

ismejäni

ismejäsi

ismejänsä / ismejään

Gen

-n

ismini

ismisi

isminsä

ismieni

ismiesi

ismiensä

Ill

mihin

ismiini

ismiisi

ismiinsä

ismeihini

ismeihisi

ismeihinsä

Ine

-ssa

ismissäni

ismissäsi

ismissänsä / ismissään

ismeissäni

ismeissäsi

ismeissänsä / ismeissään

Ela

-sta

ismistäni

ismistäsi

ismistänsä / ismistään

ismeistäni

ismeistäsi

ismeistänsä / ismeistään

All

-lle

ismilleni

ismillesi

ismillensä / ismilleen

ismeilleni

ismeillesi

ismeillensä / ismeilleän

Ade

-lla

ismilläni

ismilläsi

ismillänsä / ismillään

ismeilläni

ismeilläsi

ismeillänsä / ismeillään

Abl

-lta

ismiltäni

ismiltäsi

ismiltänsä / ismiltään

ismeiltäni

ismeiltäsi

ismeiltänsä / ismeiltään

Tra

-ksi

ismikseni

ismiksesi

ismiksensä / ismikseen

ismeikseni

ismeiksesi

ismeiksensä / ismeikseen

Ess

-na

isminäni

isminäsi

isminänsä / isminään

ismeinäni

ismeinäsi

ismeinänsä / ismeinään

Abe

-tta

ismittäni

ismittäsi

ismittänsä / ismittään

ismeittäni

ismeittäsi

ismeittänsä / ismeittään

Com

-ne

-

-

-

ismeineni

ismeinesi

ismeinensä / ismeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ismimme

ismimme

isminne

isminne

isminsä

isminsä

Par

-ta

ismiämme

ismejämme

ismiänne

ismejänne

ismiänsä / ismiään

ismejänsä / ismejään

Gen

-n

ismimme

ismiemme

isminne

ismienne

isminsä

ismiensä

Ill

mihin

ismiimme

ismeihimme

ismiinne

ismeihinne

ismiinsä

ismeihinsä

Ine

-ssa

ismissämme

ismeissämme

ismissänne

ismeissänne

ismissänsä / ismissään

ismeissänsä / ismeissään

Ela

-sta

ismistämme

ismeistämme

ismistänne

ismeistänne

ismistänsä / ismistään

ismeistänsä / ismeistään

All

-lle

ismillemme

ismeillemme

ismillenne

ismeillenne

ismillensä / ismilleen

ismeillensä / ismeilleän

Ade

-lla

ismillämme

ismeillämme

ismillänne

ismeillänne

ismillänsä / ismillään

ismeillänsä / ismeillään

Abl

-lta

ismiltämme

ismeiltämme

ismiltänne

ismeiltänne

ismiltänsä / ismiltään

ismeiltänsä / ismeiltään

Tra

-ksi

ismiksemme

ismeiksemme

ismiksenne

ismeiksenne

ismiksensä / ismikseen

ismeiksensä / ismeikseen

Ess

-na

isminämme

ismeinämme

isminänne

ismeinänne

isminänsä / isminään

ismeinänsä / ismeinään

Abe

-tta

ismittämme

ismeittämme

ismittänne

ismeittänne

ismittänsä / ismittään

ismeittänsä / ismeittään

Com

-ne

-

ismeinemme

-

ismeinenne

-

ismeinensä / ismeineen

Singular

Plural

Nom

-

ismimme

isminne

isminsä

ismimme

isminne

isminsä

Par

-ta

ismiämme

ismiänne

ismiänsä / ismiään

ismejämme

ismejänne

ismejänsä / ismejään

Gen

-n

ismimme

isminne

isminsä

ismiemme

ismienne

ismiensä

Ill

mihin

ismiimme

ismiinne

ismiinsä

ismeihimme

ismeihinne

ismeihinsä

Ine

-ssa

ismissämme

ismissänne

ismissänsä / ismissään

ismeissämme

ismeissänne

ismeissänsä / ismeissään

Ela

-sta

ismistämme

ismistänne

ismistänsä / ismistään

ismeistämme

ismeistänne

ismeistänsä / ismeistään

All

-lle

ismillemme

ismillenne

ismillensä / ismilleen

ismeillemme

ismeillenne

ismeillensä / ismeilleän

Ade

-lla

ismillämme

ismillänne

ismillänsä / ismillään

ismeillämme

ismeillänne

ismeillänsä / ismeillään

Abl

-lta

ismiltämme

ismiltänne

ismiltänsä / ismiltään

ismeiltämme

ismeiltänne

ismeiltänsä / ismeiltään

Tra

-ksi

ismiksemme

ismiksenne

ismiksensä / ismikseen

ismeiksemme

ismeiksenne

ismeiksensä / ismeikseen

Ess

-na

isminämme

isminänne

isminänsä / isminään

ismeinämme

ismeinänne

ismeinänsä / ismeinään

Abe

-tta

ismittämme

ismittänne

ismittänsä / ismittään

ismeittämme

ismeittänne

ismeittänsä / ismeittään

Com

-ne

-

-

-

ismeinemme

ismeinenne

ismeinensä / ismeineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept