monoteismin |
Noun, Singular Genitive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ teismi |
Noun, Singular Genitive |
|
Noun, Pref |
||
+ teismi |
Noun, Singular Genitive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ ote |
Noun, Singular Nominative |
|
+ ismi |
Noun, Singular Genitive |
|
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
monoteismi |
monoteismit |
Par |
-ta |
monoteismia |
monoteismeja |
Gen |
-n |
monoteismien |
|
Ill |
mihin |
monoteismiin |
monoteismeihin |
Ine |
-ssa |
monoteismissa |
monoteismeissa |
Ela |
-sta |
monoteismista |
monoteismeista |
All |
-lle |
monoteismille |
monoteismeille |
Ade |
-lla |
monoteismilla |
monoteismeilla |
Abl |
-lta |
monoteismilta |
monoteismeilta |
Tra |
-ksi |
monoteismiksi |
monoteismeiksi |
Ess |
-na |
monoteismina |
monoteismeina |
Abe |
-tta |
monoteismitta |
monoteismeitta |
Com |
-ne |
- |
monoteismeine |
Ins |
-in |
- |
monoteismein |
Singular
Plural
Nom
-
monoteismi
monoteismit
Par
-ta
monoteismia
monoteismeja
Gen
-n
monoteismien
Ill
mihin
monoteismiin
monoteismeihin
Ine
-ssa
monoteismissa
monoteismeissa
Ela
-sta
monoteismista
monoteismeista
All
-lle
monoteismille
monoteismeille
Ade
-lla
monoteismilla
monoteismeilla
Abl
-lta
monoteismilta
monoteismeilta
Tra
-ksi
monoteismiksi
monoteismeiksi
Ess
-na
monoteismina
monoteismeina
Abe
-tta
monoteismitta
monoteismeitta
Com
-ne
-
monoteismeine
Ins
-in
-
monoteismein
| monotheism | monoteismi, yksijumalaisuus |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
monoteismi |
monoteismi |
monoteismi |
monoteismi |
monoteismi |
monoteismi |
Par |
-ta |
monoteismia |
monoteismeja |
monoteismia |
monoteismeja |
monoteismia |
monoteismeja |
Gen |
-n |
monoteismi |
monoteismie |
monoteismi |
monoteismie |
monoteismi |
monoteismie |
Ill |
mihin |
monoteismii |
monoteismeihi |
monoteismii |
monoteismeihi |
monoteismii |
monoteismeihi |
Ine |
-ssa |
monoteismissa |
monoteismeissa |
monoteismissa |
monoteismeissa |
monoteismissa |
monoteismeissa |
Ela |
-sta |
monoteismista |
monoteismeista |
monoteismista |
monoteismeista |
monoteismista |
monoteismeista |
All |
-lle |
monoteismille |
monoteismeille |
monoteismille |
monoteismeille |
monoteismille |
monoteismeille |
Ade |
-lla |
monoteismilla |
monoteismeilla |
monoteismilla |
monoteismeilla |
monoteismilla |
monoteismeilla |
Abl |
-lta |
monoteismilta |
monoteismeilta |
monoteismilta |
monoteismeilta |
monoteismilta |
monoteismeilta |
Tra |
-ksi |
monoteismikse |
monoteismeikse |
monoteismikse |
monoteismeikse |
monoteismikse |
monoteismeikse |
Ess |
-na |
monoteismina |
monoteismeina |
monoteismina |
monoteismeina |
monoteismina |
monoteismeina |
Abe |
-tta |
monoteismitta |
monoteismeitta |
monoteismitta |
monoteismeitta |
monoteismitta |
monoteismeitta |
Com |
-ne |
- |
monoteismeine |
- |
monoteismeine |
- |
monoteismeine |
Singular
Plural
Nom
-
monoteismi
monoteismi
monoteismi
monoteismi
monoteismi
monoteismi
Par
-ta
monoteismia
monoteismia
monoteismia
monoteismeja
monoteismeja
monoteismeja
Gen
-n
monoteismi
monoteismi
monoteismi
monoteismie
monoteismie
monoteismie
Ill
mihin
monoteismii
monoteismii
monoteismii
monoteismeihi
monoteismeihi
monoteismeihi
Ine
-ssa
monoteismissa
monoteismissa
monoteismissa
monoteismeissa
monoteismeissa
monoteismeissa
Ela
-sta
monoteismista
monoteismista
monoteismista
monoteismeista
monoteismeista
monoteismeista
All
-lle
monoteismille
monoteismille
monoteismille
monoteismeille
monoteismeille
monoteismeille
Ade
-lla
monoteismilla
monoteismilla
monoteismilla
monoteismeilla
monoteismeilla
monoteismeilla
Abl
-lta
monoteismilta
monoteismilta
monoteismilta
monoteismeilta
monoteismeilta
monoteismeilta
Tra
-ksi
monoteismikse
monoteismikse
monoteismikse
monoteismeikse
monoteismeikse
monoteismeikse
Ess
-na
monoteismina
monoteismina
monoteismina
monoteismeina
monoteismeina
monoteismeina
Abe
-tta
monoteismitta
monoteismitta
monoteismitta
monoteismeitta
monoteismeitta
monoteismeitta
Com
-ne
-
-
-
monoteismeine
monoteismeine
monoteismeine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
monoteismi |
monoteismi |
monoteismi |
monoteismi |
monoteismi |
monoteismi |
Par |
-ta |
monoteismia |
monoteismeja |
monoteismia |
monoteismeja |
monoteismia |
monoteismeja |
Gen |
-n |
monoteismi |
monoteismie |
monoteismi |
monoteismie |
monoteismi |
monoteismie |
Ill |
mihin |
monoteismii |
monoteismeihi |
monoteismii |
monoteismeihi |
monoteismii |
monoteismeihi |
Ine |
-ssa |
monoteismissa |
monoteismeissa |
monoteismissa |
monoteismeissa |
monoteismissa |
monoteismeissa |
Ela |
-sta |
monoteismista |
monoteismeista |
monoteismista |
monoteismeista |
monoteismista |
monoteismeista |
All |
-lle |
monoteismille |
monoteismeille |
monoteismille |
monoteismeille |
monoteismille |
monoteismeille |
Ade |
-lla |
monoteismilla |
monoteismeilla |
monoteismilla |
monoteismeilla |
monoteismilla |
monoteismeilla |
Abl |
-lta |
monoteismilta |
monoteismeilta |
monoteismilta |
monoteismeilta |
monoteismilta |
monoteismeilta |
Tra |
-ksi |
monoteismikse |
monoteismeikse |
monoteismikse |
monoteismeikse |
monoteismikse |
monoteismeikse |
Ess |
-na |
monoteismina |
monoteismeina |
monoteismina |
monoteismeina |
monoteismina |
monoteismeina |
Abe |
-tta |
monoteismitta |
monoteismeitta |
monoteismitta |
monoteismeitta |
monoteismitta |
monoteismeitta |
Com |
-ne |
- |
monoteismeine |
- |
monoteismeine |
- |
monoteismeine |
Singular
Plural
Nom
-
monoteismi
monoteismi
monoteismi
monoteismi
monoteismi
monoteismi
Par
-ta
monoteismia
monoteismia
monoteismia
monoteismeja
monoteismeja
monoteismeja
Gen
-n
monoteismi
monoteismi
monoteismi
monoteismie
monoteismie
monoteismie
Ill
mihin
monoteismii
monoteismii
monoteismii
monoteismeihi
monoteismeihi
monoteismeihi
Ine
-ssa
monoteismissa
monoteismissa
monoteismissa
monoteismeissa
monoteismeissa
monoteismeissa
Ela
-sta
monoteismista
monoteismista
monoteismista
monoteismeista
monoteismeista
monoteismeista
All
-lle
monoteismille
monoteismille
monoteismille
monoteismeille
monoteismeille
monoteismeille
Ade
-lla
monoteismilla
monoteismilla
monoteismilla
monoteismeilla
monoteismeilla
monoteismeilla
Abl
-lta
monoteismilta
monoteismilta
monoteismilta
monoteismeilta
monoteismeilta
monoteismeilta
Tra
-ksi
monoteismikse
monoteismikse
monoteismikse
monoteismeikse
monoteismeikse
monoteismeikse
Ess
-na
monoteismina
monoteismina
monoteismina
monoteismeina
monoteismeina
monoteismeina
Abe
-tta
monoteismitta
monoteismitta
monoteismitta
monoteismeitta
monoteismeitta
monoteismeitta
Com
-ne
-
-
-
monoteismeine
monoteismeine
monoteismeine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
mono |
monot |
Par |
-ta |
monoa |
monoja |
Gen |
-n |
monon |
monojen |
Ill |
mihin |
monoon |
monoihin |
Ine |
-ssa |
monossa |
monoissa |
Ela |
-sta |
monosta |
monoista |
All |
-lle |
monolle |
monoille |
Ade |
-lla |
monolla |
monoilla |
Abl |
-lta |
monolta |
monoilta |
Tra |
-ksi |
monoksi |
monoiksi |
Ess |
-na |
monona |
monoina |
Abe |
-tta |
monotta |
monoitta |
Com |
-ne |
- |
monoine |
Ins |
-in |
- |
monoin |
Singular
Plural
Nom
-
mono
monot
Par
-ta
monoa
monoja
Gen
-n
monon
monojen
Ill
mihin
monoon
monoihin
Ine
-ssa
monossa
monoissa
Ela
-sta
monosta
monoista
All
-lle
monolle
monoille
Ade
-lla
monolla
monoilla
Abl
-lta
monolta
monoilta
Tra
-ksi
monoksi
monoiksi
Ess
-na
monona
monoina
Abe
-tta
monotta
monoitta
Com
-ne
-
monoine
Ins
-in
-
monoin
| mono | mono, monofoninen |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
mono |
mono |
mono |
mono |
mono |
mono |
Par |
-ta |
monoa |
monoja |
monoa |
monoja |
monoa |
monoja |
Gen |
-n |
mono |
monoje |
mono |
monoje |
mono |
monoje |
Ill |
mihin |
monoo |
monoihi |
monoo |
monoihi |
monoo |
monoihi |
Ine |
-ssa |
monossa |
monoissa |
monossa |
monoissa |
monossa |
monoissa |
Ela |
-sta |
monosta |
monoista |
monosta |
monoista |
monosta |
monoista |
All |
-lle |
monolle |
monoille |
monolle |
monoille |
monolle |
monoille |
Ade |
-lla |
monolla |
monoilla |
monolla |
monoilla |
monolla |
monoilla |
Abl |
-lta |
monolta |
monoilta |
monolta |
monoilta |
monolta |
monoilta |
Tra |
-ksi |
monokse |
monoikse |
monokse |
monoikse |
monokse |
monoikse |
Ess |
-na |
monona |
monoina |
monona |
monoina |
monona |
monoina |
Abe |
-tta |
monotta |
monoitta |
monotta |
monoitta |
monotta |
monoitta |
Com |
-ne |
- |
monoine |
- |
monoine |
- |
monoine |
Singular
Plural
Nom
-
mono
mono
mono
mono
mono
mono
Par
-ta
monoa
monoa
monoa
monoja
monoja
monoja
Gen
-n
mono
mono
mono
monoje
monoje
monoje
Ill
mihin
monoo
monoo
monoo
monoihi
monoihi
monoihi
Ine
-ssa
monossa
monossa
monossa
monoissa
monoissa
monoissa
Ela
-sta
monosta
monosta
monosta
monoista
monoista
monoista
All
-lle
monolle
monolle
monolle
monoille
monoille
monoille
Ade
-lla
monolla
monolla
monolla
monoilla
monoilla
monoilla
Abl
-lta
monolta
monolta
monolta
monoilta
monoilta
monoilta
Tra
-ksi
monokse
monokse
monokse
monoikse
monoikse
monoikse
Ess
-na
monona
monona
monona
monoina
monoina
monoina
Abe
-tta
monotta
monotta
monotta
monoitta
monoitta
monoitta
Com
-ne
-
-
-
monoine
monoine
monoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
mono |
mono |
mono |
mono |
mono |
mono |
Par |
-ta |
monoa |
monoja |
monoa |
monoja |
monoa |
monoja |
Gen |
-n |
mono |
monoje |
mono |
monoje |
mono |
monoje |
Ill |
mihin |
monoo |
monoihi |
monoo |
monoihi |
monoo |
monoihi |
Ine |
-ssa |
monossa |
monoissa |
monossa |
monoissa |
monossa |
monoissa |
Ela |
-sta |
monosta |
monoista |
monosta |
monoista |
monosta |
monoista |
All |
-lle |
monolle |
monoille |
monolle |
monoille |
monolle |
monoille |
Ade |
-lla |
monolla |
monoilla |
monolla |
monoilla |
monolla |
monoilla |
Abl |
-lta |
monolta |
monoilta |
monolta |
monoilta |
monolta |
monoilta |
Tra |
-ksi |
monokse |
monoikse |
monokse |
monoikse |
monokse |
monoikse |
Ess |
-na |
monona |
monoina |
monona |
monoina |
monona |
monoina |
Abe |
-tta |
monotta |
monoitta |
monotta |
monoitta |
monotta |
monoitta |
Com |
-ne |
- |
monoine |
- |
monoine |
- |
monoine |
Singular
Plural
Nom
-
mono
mono
mono
mono
mono
mono
Par
-ta
monoa
monoa
monoa
monoja
monoja
monoja
Gen
-n
mono
mono
mono
monoje
monoje
monoje
Ill
mihin
monoo
monoo
monoo
monoihi
monoihi
monoihi
Ine
-ssa
monossa
monossa
monossa
monoissa
monoissa
monoissa
Ela
-sta
monosta
monosta
monosta
monoista
monoista
monoista
All
-lle
monolle
monolle
monolle
monoille
monoille
monoille
Ade
-lla
monolla
monolla
monolla
monoilla
monoilla
monoilla
Abl
-lta
monolta
monolta
monolta
monoilta
monoilta
monoilta
Tra
-ksi
monokse
monokse
monokse
monoikse
monoikse
monoikse
Ess
-na
monona
monona
monona
monoina
monoina
monoina
Abe
-tta
monotta
monotta
monotta
monoitta
monoitta
monoitta
Com
-ne
-
-
-
monoine
monoine
monoine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
teismi |
teismit |
Par |
-ta |
teismiä |
teismejä |
Gen |
-n |
teismin |
teismien |
Ill |
mihin |
teismiin |
teismeihin |
Ine |
-ssa |
teismissä |
teismeissä |
Ela |
-sta |
teismistä |
teismeistä |
All |
-lle |
teismille |
teismeille |
Ade |
-lla |
teismillä |
teismeillä |
Abl |
-lta |
teismiltä |
teismeiltä |
Tra |
-ksi |
teismiksi |
teismeiksi |
Ess |
-na |
teisminä |
teismeinä |
Abe |
-tta |
teismittä |
teismeittä |
Com |
-ne |
- |
teismeine |
Ins |
-in |
- |
teismein |
Singular
Plural
Nom
-
teismi
teismit
Par
-ta
teismiä
teismejä
Gen
-n
teismin
teismien
Ill
mihin
teismiin
teismeihin
Ine
-ssa
teismissä
teismeissä
Ela
-sta
teismistä
teismeistä
All
-lle
teismille
teismeille
Ade
-lla
teismillä
teismeillä
Abl
-lta
teismiltä
teismeiltä
Tra
-ksi
teismiksi
teismeiksi
Ess
-na
teisminä
teismeinä
Abe
-tta
teismittä
teismeittä
Com
-ne
-
teismeine
Ins
-in
-
teismein
| theism | teismi |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
teismi |
teismi |
teismi |
teismi |
teismi |
teismi |
Par |
-ta |
teismiä |
teismejä |
teismiä |
teismejä |
teismiä |
teismejä |
Gen |
-n |
teismi |
teismie |
teismi |
teismie |
teismi |
teismie |
Ill |
mihin |
teismii |
teismeihi |
teismii |
teismeihi |
teismii |
teismeihi |
Ine |
-ssa |
teismissä |
teismeissä |
teismissä |
teismeissä |
teismissä |
teismeissä |
Ela |
-sta |
teismistä |
teismeistä |
teismistä |
teismeistä |
teismistä |
teismeistä |
All |
-lle |
teismille |
teismeille |
teismille |
teismeille |
teismille |
teismeille |
Ade |
-lla |
teismillä |
teismeillä |
teismillä |
teismeillä |
teismillä |
teismeillä |
Abl |
-lta |
teismiltä |
teismeiltä |
teismiltä |
teismeiltä |
teismiltä |
teismeiltä |
Tra |
-ksi |
teismikse |
teismeikse |
teismikse |
teismeikse |
teismikse |
teismeikse |
Ess |
-na |
teisminä |
teismeinä |
teisminä |
teismeinä |
teisminä |
teismeinä |
Abe |
-tta |
teismittä |
teismeittä |
teismittä |
teismeittä |
teismittä |
teismeittä |
Com |
-ne |
- |
teismeine |
- |
teismeine |
- |
teismeine |
Singular
Plural
Nom
-
teismi
teismi
teismi
teismi
teismi
teismi
Par
-ta
teismiä
teismiä
teismiä
teismejä
teismejä
teismejä
Gen
-n
teismi
teismi
teismi
teismie
teismie
teismie
Ill
mihin
teismii
teismii
teismii
teismeihi
teismeihi
teismeihi
Ine
-ssa
teismissä
teismissä
teismissä
teismeissä
teismeissä
teismeissä
Ela
-sta
teismistä
teismistä
teismistä
teismeistä
teismeistä
teismeistä
All
-lle
teismille
teismille
teismille
teismeille
teismeille
teismeille
Ade
-lla
teismillä
teismillä
teismillä
teismeillä
teismeillä
teismeillä
Abl
-lta
teismiltä
teismiltä
teismiltä
teismeiltä
teismeiltä
teismeiltä
Tra
-ksi
teismikse
teismikse
teismikse
teismeikse
teismeikse
teismeikse
Ess
-na
teisminä
teisminä
teisminä
teismeinä
teismeinä
teismeinä
Abe
-tta
teismittä
teismittä
teismittä
teismeittä
teismeittä
teismeittä
Com
-ne
-
-
-
teismeine
teismeine
teismeine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
teismi |
teismi |
teismi |
teismi |
teismi |
teismi |
Par |
-ta |
teismiä |
teismejä |
teismiä |
teismejä |
teismiä |
teismejä |
Gen |
-n |
teismi |
teismie |
teismi |
teismie |
teismi |
teismie |
Ill |
mihin |
teismii |
teismeihi |
teismii |
teismeihi |
teismii |
teismeihi |
Ine |
-ssa |
teismissä |
teismeissä |
teismissä |
teismeissä |
teismissä |
teismeissä |
Ela |
-sta |
teismistä |
teismeistä |
teismistä |
teismeistä |
teismistä |
teismeistä |
All |
-lle |
teismille |
teismeille |
teismille |
teismeille |
teismille |
teismeille |
Ade |
-lla |
teismillä |
teismeillä |
teismillä |
teismeillä |
teismillä |
teismeillä |
Abl |
-lta |
teismiltä |
teismeiltä |
teismiltä |
teismeiltä |
teismiltä |
teismeiltä |
Tra |
-ksi |
teismikse |
teismeikse |
teismikse |
teismeikse |
teismikse |
teismeikse |
Ess |
-na |
teisminä |
teismeinä |
teisminä |
teismeinä |
teisminä |
teismeinä |
Abe |
-tta |
teismittä |
teismeittä |
teismittä |
teismeittä |
teismittä |
teismeittä |
Com |
-ne |
- |
teismeine |
- |
teismeine |
- |
teismeine |
Singular
Plural
Nom
-
teismi
teismi
teismi
teismi
teismi
teismi
Par
-ta
teismiä
teismiä
teismiä
teismejä
teismejä
teismejä
Gen
-n
teismi
teismi
teismi
teismie
teismie
teismie
Ill
mihin
teismii
teismii
teismii
teismeihi
teismeihi
teismeihi
Ine
-ssa
teismissä
teismissä
teismissä
teismeissä
teismeissä
teismeissä
Ela
-sta
teismistä
teismistä
teismistä
teismeistä
teismeistä
teismeistä
All
-lle
teismille
teismille
teismille
teismeille
teismeille
teismeille
Ade
-lla
teismillä
teismillä
teismillä
teismeillä
teismeillä
teismeillä
Abl
-lta
teismiltä
teismiltä
teismiltä
teismeiltä
teismeiltä
teismeiltä
Tra
-ksi
teismikse
teismikse
teismikse
teismeikse
teismeikse
teismeikse
Ess
-na
teisminä
teisminä
teisminä
teismeinä
teismeinä
teismeinä
Abe
-tta
teismittä
teismittä
teismittä
teismeittä
teismeittä
teismeittä
Com
-ne
-
-
-
teismeine
teismeine
teismeine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
mon |
monit |
Par |
-ta |
monia |
moneja |
Gen |
-n |
monin |
monien |
Ill |
mihin |
moniin |
moneihin |
Ine |
-ssa |
monissa |
moneissa |
Ela |
-sta |
monista |
moneista |
All |
-lle |
monille |
moneille |
Ade |
-lla |
monilla |
moneilla |
Abl |
-lta |
monilta |
moneilta |
Tra |
-ksi |
moniksi |
moneiksi |
Ess |
-na |
monina |
moneina |
Abe |
-tta |
monitta |
moneitta |
Com |
-ne |
- |
moneine |
Ins |
-in |
- |
monein |
Singular
Plural
Nom
-
mon
monit
Par
-ta
monia
moneja
Gen
-n
monin
monien
Ill
mihin
moniin
moneihin
Ine
-ssa
monissa
moneissa
Ela
-sta
monista
moneista
All
-lle
monille
moneille
Ade
-lla
monilla
moneilla
Abl
-lta
monilta
moneilta
Tra
-ksi
moniksi
moneiksi
Ess
-na
monina
moneina
Abe
-tta
monitta
moneitta
Com
-ne
-
moneine
Ins
-in
-
monein
| mon | |
| pl | |
| the Mon | |
| from MON |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
moni |
moni |
moni |
moni |
moni |
moni |
Par |
-ta |
monia |
moneja |
monia |
moneja |
monia |
moneja |
Gen |
-n |
moni |
monie |
moni |
monie |
moni |
monie |
Ill |
mihin |
monii |
moneihi |
monii |
moneihi |
monii |
moneihi |
Ine |
-ssa |
monissa |
moneissa |
monissa |
moneissa |
monissa |
moneissa |
Ela |
-sta |
monista |
moneista |
monista |
moneista |
monista |
moneista |
All |
-lle |
monille |
moneille |
monille |
moneille |
monille |
moneille |
Ade |
-lla |
monilla |
moneilla |
monilla |
moneilla |
monilla |
moneilla |
Abl |
-lta |
monilta |
moneilta |
monilta |
moneilta |
monilta |
moneilta |
Tra |
-ksi |
monikse |
moneikse |
monikse |
moneikse |
monikse |
moneikse |
Ess |
-na |
monina |
moneina |
monina |
moneina |
monina |
moneina |
Abe |
-tta |
monitta |
moneitta |
monitta |
moneitta |
monitta |
moneitta |
Com |
-ne |
- |
moneine |
- |
moneine |
- |
moneine |
Singular
Plural
Nom
-
moni
moni
moni
moni
moni
moni
Par
-ta
monia
monia
monia
moneja
moneja
moneja
Gen
-n
moni
moni
moni
monie
monie
monie
Ill
mihin
monii
monii
monii
moneihi
moneihi
moneihi
Ine
-ssa
monissa
monissa
monissa
moneissa
moneissa
moneissa
Ela
-sta
monista
monista
monista
moneista
moneista
moneista
All
-lle
monille
monille
monille
moneille
moneille
moneille
Ade
-lla
monilla
monilla
monilla
moneilla
moneilla
moneilla
Abl
-lta
monilta
monilta
monilta
moneilta
moneilta
moneilta
Tra
-ksi
monikse
monikse
monikse
moneikse
moneikse
moneikse
Ess
-na
monina
monina
monina
moneina
moneina
moneina
Abe
-tta
monitta
monitta
monitta
moneitta
moneitta
moneitta
Com
-ne
-
-
-
moneine
moneine
moneine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
moni |
moni |
moni |
moni |
moni |
moni |
Par |
-ta |
monia |
moneja |
monia |
moneja |
monia |
moneja |
Gen |
-n |
moni |
monie |
moni |
monie |
moni |
monie |
Ill |
mihin |
monii |
moneihi |
monii |
moneihi |
monii |
moneihi |
Ine |
-ssa |
monissa |
moneissa |
monissa |
moneissa |
monissa |
moneissa |
Ela |
-sta |
monista |
moneista |
monista |
moneista |
monista |
moneista |
All |
-lle |
monille |
moneille |
monille |
moneille |
monille |
moneille |
Ade |
-lla |
monilla |
moneilla |
monilla |
moneilla |
monilla |
moneilla |
Abl |
-lta |
monilta |
moneilta |
monilta |
moneilta |
monilta |
moneilta |
Tra |
-ksi |
monikse |
moneikse |
monikse |
moneikse |
monikse |
moneikse |
Ess |
-na |
monina |
moneina |
monina |
moneina |
monina |
moneina |
Abe |
-tta |
monitta |
moneitta |
monitta |
moneitta |
monitta |
moneitta |
Com |
-ne |
- |
moneine |
- |
moneine |
- |
moneine |
Singular
Plural
Nom
-
moni
moni
moni
moni
moni
moni
Par
-ta
monia
monia
monia
moneja
moneja
moneja
Gen
-n
moni
moni
moni
monie
monie
monie
Ill
mihin
monii
monii
monii
moneihi
moneihi
moneihi
Ine
-ssa
monissa
monissa
monissa
moneissa
moneissa
moneissa
Ela
-sta
monista
monista
monista
moneista
moneista
moneista
All
-lle
monille
monille
monille
moneille
moneille
moneille
Ade
-lla
monilla
monilla
monilla
moneilla
moneilla
moneilla
Abl
-lta
monilta
monilta
monilta
moneilta
moneilta
moneilta
Tra
-ksi
monikse
monikse
monikse
moneikse
moneikse
moneikse
Ess
-na
monina
monina
monina
moneina
moneina
moneina
Abe
-tta
monitta
monitta
monitta
moneitta
moneitta
moneitta
Com
-ne
-
-
-
moneine
moneine
moneine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
ote |
otteet |
Par |
-ta |
otetta |
otteita / ottehia |
Gen |
-n |
otteen |
otteitten / otteiden / ottehien / ottehitten |
Ill |
mihin |
otteeseen |
otteisiin / otteihin / ottehisin |
Ine |
-ssa |
otteessa |
ottehissa / otteissa |
Ela |
-sta |
otteesta |
ottehista / otteista |
All |
-lle |
otteelle |
ottehille / otteille |
Ade |
-lla |
otteella |
ottehilla / otteilla |
Abl |
-lta |
otteelta |
ottehilta / otteilta |
Tra |
-ksi |
otteeksi |
ottehiksi / otteiksi |
Ess |
-na |
otteena |
ottehina / otteina |
Abe |
-tta |
otteetta |
ottehitta / otteitta |
Com |
-ne |
- |
ottehine / otteine |
Ins |
-in |
- |
ottehin / ottein |
Singular
Plural
Nom
-
ote
otteet
Par
-ta
otetta
otteita / ottehia
Gen
-n
otteen
otteitten / otteiden / ottehien / ottehitten
Ill
mihin
otteeseen
otteisiin / otteihin / ottehisin
Ine
-ssa
otteessa
ottehissa / otteissa
Ela
-sta
otteesta
ottehista / otteista
All
-lle
otteelle
ottehille / otteille
Ade
-lla
otteella
ottehilla / otteilla
Abl
-lta
otteelta
ottehilta / otteilta
Tra
-ksi
otteeksi
ottehiksi / otteiksi
Ess
-na
otteena
ottehina / otteina
Abe
-tta
otteetta
ottehitta / otteitta
Com
-ne
-
ottehine / otteine
Ins
-in
-
ottehin / ottein
| extract | ote, uute, ekstrakti, poiminto, mehuste |
| grip | ote, pito, kahva, kädensija, matkalaukku, kantokassi |
| excerpt | ote, poiminto |
| hold | ote, ruuma, lastiruuma, kiinnekohta, tuki, vaikutus |
| clasp | lukko, solki, haka, kädenpuristus, ote, syleily |
| clutch | kytkin, poikue, ote, pesällinen munia, pesue |
| purchase | osto, hankinta, ostaminen, ostos, ote, tuki |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ottee |
ottee |
ottee |
ottee |
ottee |
ottee |
Par |
-ta |
otetta |
otteita |
otetta |
otteita |
otetta |
otteita |
Gen |
-n |
ottee |
otteitte |
ottee |
otteitte |
ottee |
otteitte |
Ill |
mihin |
otteesee |
otteisii |
otteesee |
otteisii |
otteesee |
otteisii |
Ine |
-ssa |
otteessa |
ottehissa |
otteessa |
ottehissa |
otteessa |
ottehissa |
Ela |
-sta |
otteesta |
ottehista |
otteesta |
ottehista |
otteesta |
ottehista |
All |
-lle |
otteelle |
ottehille |
otteelle |
ottehille |
otteelle |
ottehille |
Ade |
-lla |
otteella |
ottehilla |
otteella |
ottehilla |
otteella |
ottehilla |
Abl |
-lta |
otteelta |
ottehilta |
otteelta |
ottehilta |
otteelta |
ottehilta |
Tra |
-ksi |
otteekse |
ottehikse |
otteekse |
ottehikse |
otteekse |
ottehiks |
Ess |
-na |
otteena |
ottehina |
otteena |
ottehina |
otteena |
ottehina |
Abe |
-tta |
otteetta |
ottehitta |
otteetta |
ottehitta |
otteetta |
ottehitta |
Com |
-ne |
- |
ottehine |
- |
ottehine |
- |
ottehin |
Singular
Plural
Nom
-
ottee
ottee
ottee
ottee
ottee
ottee
Par
-ta
otetta
otetta
otetta
otteita
otteita
otteita
Gen
-n
ottee
ottee
ottee
otteitte
otteitte
otteitte
Ill
mihin
otteesee
otteesee
otteesee
otteisii
otteisii
otteisii
Ine
-ssa
otteessa
otteessa
otteessa
ottehissa
ottehissa
ottehissa
Ela
-sta
otteesta
otteesta
otteesta
ottehista
ottehista
ottehista
All
-lle
otteelle
otteelle
otteelle
ottehille
ottehille
ottehille
Ade
-lla
otteella
otteella
otteella
ottehilla
ottehilla
ottehilla
Abl
-lta
otteelta
otteelta
otteelta
ottehilta
ottehilta
ottehilta
Tra
-ksi
otteekse
otteekse
otteekse
ottehikse
ottehikse
ottehiks
Ess
-na
otteena
otteena
otteena
ottehina
ottehina
ottehina
Abe
-tta
otteetta
otteetta
otteetta
ottehitta
ottehitta
ottehitta
Com
-ne
-
-
-
ottehine
ottehine
ottehin
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ottee |
ottee |
ottee |
ottee |
ottee |
ottee |
Par |
-ta |
otetta |
otteita |
otetta |
otteita |
otetta |
otteita |
Gen |
-n |
ottee |
otteitte |
ottee |
otteitte |
ottee |
otteitte |
Ill |
mihin |
otteesee |
otteisii |
otteesee |
otteisii |
otteesee |
otteisii |
Ine |
-ssa |
otteessa |
ottehissa |
otteessa |
ottehissa |
otteessa |
ottehissa |
Ela |
-sta |
otteesta |
ottehista |
otteesta |
ottehista |
otteesta |
ottehista |
All |
-lle |
otteelle |
ottehille |
otteelle |
ottehille |
otteelle |
ottehille |
Ade |
-lla |
otteella |
ottehilla |
otteella |
ottehilla |
otteella |
ottehilla |
Abl |
-lta |
otteelta |
ottehilta |
otteelta |
ottehilta |
otteelta |
ottehilta |
Tra |
-ksi |
otteekse |
ottehikse |
otteekse |
ottehikse |
otteekse |
ottehiks |
Ess |
-na |
otteena |
ottehina |
otteena |
ottehina |
otteena |
ottehina |
Abe |
-tta |
otteetta |
ottehitta |
otteetta |
ottehitta |
otteetta |
ottehitta |
Com |
-ne |
- |
ottehine |
- |
ottehine |
- |
ottehin |
Singular
Plural
Nom
-
ottee
ottee
ottee
ottee
ottee
ottee
Par
-ta
otetta
otetta
otetta
otteita
otteita
otteita
Gen
-n
ottee
ottee
ottee
otteitte
otteitte
otteitte
Ill
mihin
otteesee
otteesee
otteesee
otteisii
otteisii
otteisii
Ine
-ssa
otteessa
otteessa
otteessa
ottehissa
ottehissa
ottehissa
Ela
-sta
otteesta
otteesta
otteesta
ottehista
ottehista
ottehista
All
-lle
otteelle
otteelle
otteelle
ottehille
ottehille
ottehille
Ade
-lla
otteella
otteella
otteella
ottehilla
ottehilla
ottehilla
Abl
-lta
otteelta
otteelta
otteelta
ottehilta
ottehilta
ottehilta
Tra
-ksi
otteekse
otteekse
otteekse
ottehikse
ottehikse
ottehiks
Ess
-na
otteena
otteena
otteena
ottehina
ottehina
ottehina
Abe
-tta
otteetta
otteetta
otteetta
ottehitta
ottehitta
ottehitta
Com
-ne
-
-
-
ottehine
ottehine
ottehin
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
ismi |
ismit |
Par |
-ta |
ismiä |
ismejä |
Gen |
-n |
ismin |
ismien |
Ill |
mihin |
ismiin |
ismeihin |
Ine |
-ssa |
ismissä |
ismeissä |
Ela |
-sta |
ismistä |
ismeistä |
All |
-lle |
ismille |
ismeille |
Ade |
-lla |
ismillä |
ismeillä |
Abl |
-lta |
ismiltä |
ismeiltä |
Tra |
-ksi |
ismiksi |
ismeiksi |
Ess |
-na |
isminä |
ismeinä |
Abe |
-tta |
ismittä |
ismeittä |
Com |
-ne |
- |
ismeine |
Ins |
-in |
- |
ismein |
Singular
Plural
Nom
-
ismi
ismit
Par
-ta
ismiä
ismejä
Gen
-n
ismin
ismien
Ill
mihin
ismiin
ismeihin
Ine
-ssa
ismissä
ismeissä
Ela
-sta
ismistä
ismeistä
All
-lle
ismille
ismeille
Ade
-lla
ismillä
ismeillä
Abl
-lta
ismiltä
ismeiltä
Tra
-ksi
ismiksi
ismeiksi
Ess
-na
isminä
ismeinä
Abe
-tta
ismittä
ismeittä
Com
-ne
-
ismeine
Ins
-in
-
ismein
| ism | ismi, suunta, aate |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ismi |
ismi |
ismi |
ismi |
ismi |
ismi |
Par |
-ta |
ismiä |
ismejä |
ismiä |
ismejä |
ismiä |
ismejä |
Gen |
-n |
ismi |
ismie |
ismi |
ismie |
ismi |
ismie |
Ill |
mihin |
ismii |
ismeihi |
ismii |
ismeihi |
ismii |
ismeihi |
Ine |
-ssa |
ismissä |
ismeissä |
ismissä |
ismeissä |
ismissä |
ismeissä |
Ela |
-sta |
ismistä |
ismeistä |
ismistä |
ismeistä |
ismistä |
ismeistä |
All |
-lle |
ismille |
ismeille |
ismille |
ismeille |
ismille |
ismeille |
Ade |
-lla |
ismillä |
ismeillä |
ismillä |
ismeillä |
ismillä |
ismeillä |
Abl |
-lta |
ismiltä |
ismeiltä |
ismiltä |
ismeiltä |
ismiltä |
ismeiltä |
Tra |
-ksi |
ismikse |
ismeikse |
ismikse |
ismeikse |
ismikse |
ismeikse |
Ess |
-na |
isminä |
ismeinä |
isminä |
ismeinä |
isminä |
ismeinä |
Abe |
-tta |
ismittä |
ismeittä |
ismittä |
ismeittä |
ismittä |
ismeittä |
Com |
-ne |
- |
ismeine |
- |
ismeine |
- |
ismeine |
Singular
Plural
Nom
-
ismi
ismi
ismi
ismi
ismi
ismi
Par
-ta
ismiä
ismiä
ismiä
ismejä
ismejä
ismejä
Gen
-n
ismi
ismi
ismi
ismie
ismie
ismie
Ill
mihin
ismii
ismii
ismii
ismeihi
ismeihi
ismeihi
Ine
-ssa
ismissä
ismissä
ismissä
ismeissä
ismeissä
ismeissä
Ela
-sta
ismistä
ismistä
ismistä
ismeistä
ismeistä
ismeistä
All
-lle
ismille
ismille
ismille
ismeille
ismeille
ismeille
Ade
-lla
ismillä
ismillä
ismillä
ismeillä
ismeillä
ismeillä
Abl
-lta
ismiltä
ismiltä
ismiltä
ismeiltä
ismeiltä
ismeiltä
Tra
-ksi
ismikse
ismikse
ismikse
ismeikse
ismeikse
ismeikse
Ess
-na
isminä
isminä
isminä
ismeinä
ismeinä
ismeinä
Abe
-tta
ismittä
ismittä
ismittä
ismeittä
ismeittä
ismeittä
Com
-ne
-
-
-
ismeine
ismeine
ismeine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ismi |
ismi |
ismi |
ismi |
ismi |
ismi |
Par |
-ta |
ismiä |
ismejä |
ismiä |
ismejä |
ismiä |
ismejä |
Gen |
-n |
ismi |
ismie |
ismi |
ismie |
ismi |
ismie |
Ill |
mihin |
ismii |
ismeihi |
ismii |
ismeihi |
ismii |
ismeihi |
Ine |
-ssa |
ismissä |
ismeissä |
ismissä |
ismeissä |
ismissä |
ismeissä |
Ela |
-sta |
ismistä |
ismeistä |
ismistä |
ismeistä |
ismistä |
ismeistä |
All |
-lle |
ismille |
ismeille |
ismille |
ismeille |
ismille |
ismeille |
Ade |
-lla |
ismillä |
ismeillä |
ismillä |
ismeillä |
ismillä |
ismeillä |
Abl |
-lta |
ismiltä |
ismeiltä |
ismiltä |
ismeiltä |
ismiltä |
ismeiltä |
Tra |
-ksi |
ismikse |
ismeikse |
ismikse |
ismeikse |
ismikse |
ismeikse |
Ess |
-na |
isminä |
ismeinä |
isminä |
ismeinä |
isminä |
ismeinä |
Abe |
-tta |
ismittä |
ismeittä |
ismittä |
ismeittä |
ismittä |
ismeittä |
Com |
-ne |
- |
ismeine |
- |
ismeine |
- |
ismeine |
Singular
Plural
Nom
-
ismi
ismi
ismi
ismi
ismi
ismi
Par
-ta
ismiä
ismiä
ismiä
ismejä
ismejä
ismejä
Gen
-n
ismi
ismi
ismi
ismie
ismie
ismie
Ill
mihin
ismii
ismii
ismii
ismeihi
ismeihi
ismeihi
Ine
-ssa
ismissä
ismissä
ismissä
ismeissä
ismeissä
ismeissä
Ela
-sta
ismistä
ismistä
ismistä
ismeistä
ismeistä
ismeistä
All
-lle
ismille
ismille
ismille
ismeille
ismeille
ismeille
Ade
-lla
ismillä
ismillä
ismillä
ismeillä
ismeillä
ismeillä
Abl
-lta
ismiltä
ismiltä
ismiltä
ismeiltä
ismeiltä
ismeiltä
Tra
-ksi
ismikse
ismikse
ismikse
ismeikse
ismeikse
ismeikse
Ess
-na
isminä
isminä
isminä
ismeinä
ismeinä
ismeinä
Abe
-tta
ismittä
ismittä
ismittä
ismeittä
ismeittä
ismeittä
Com
-ne
-
-
-
ismeine
ismeine
ismeine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net